PDA

View Full Version : Ćwiczenie kompetencji writing na poziomie upper-intermediate i advanced

mari1
02-04-2012, 14:30
Interesuje mnie jak najlepiej wykorzystywać czas na zajęciach poświęconych tej sprawności językowej.Na wyższych poziomach są to wypowiedzi dłuższe. Jak radziliście sobie z tego typu lekcjami. Proszę o pomysły.
Ostatnio wypróbowałam tzw. 'collaborative writing' w grupie egzaminacyjej LCCI II (przy napisaniu leaflet: każdy kursant podchodził do tablicy i wpisywał swoją propozycje kolejnego zdania). Inne pomysły?

EKwiatek
06-17-2012, 23:40
Można np.:
1) kilka przykładowych leaflets rozłożyć wśród studentów. Ważne, by były one różne pod względem elementów, układu, poprawności, efektowności i zaproponować dyskusję z omówieniem: co w której jest godne uwagi, co należy poprawić, o co uzupełnić; pozwolić studentom, by proponowali zmiany czy nawet nanosili poprawki
2) zaopatrzyć się w duże arkusze papieru i powycinane elementy leaflets (części składowe każdego leafletu w kopercie); Podzielić słuchaczy na zespoły, każdemu rozdać komplet arkusz papieru + koperta z pociętym leafletem + klej / taśma i poprosić, by stworzyli szablon; można szablon także wzbogacić o komentarz słuchaczy, a na koniec poprosić ich o omówienie co i dlaczego zrobili w taki a nie inny sposób
3) poprosić, by przynieśli na zajęcia przykłady leaflets (jeśli jest taka możliwość) starając się, by znalazły się wśród nich wg nich bardzo dobre, jak i słabsze; zebrane pomoce naukowe omówić w sposób podobny jak w pkt. 1

vdrowicz
06-18-2012, 09:27
http://www.onestopenglish.com/skills/writing/lesson-plans/

Ta strona to istne źródło materiałów i inspiracji :) Polecam

lidziaraven
06-18-2012, 13:52
Dobrym pomysłem jest też wspólne tworzenie szablonów. Lub uzupełnianie ich. Podział na grupy, jak w podstawówce, grupy same tworzą możliwe wersje, a potem przedstawiciel wychodzi i prezentuje pomysły, następne grupy dokładają swoje. Trzeba wtedy jednak zaczynać od grup słabszych, by i Ci ostatni mieli co powiedzieć.

anette100
11-28-2012, 10:25
Pomocne materiały i wskazówki można znaleźć w książce V. Evans "Successful writing proficiency"