PDA

View Full Version : nauka wymowy francuskiego R

agata.hung
01-30-2012, 14:38
Witam,
chciałabym drogich forumowiczów, a konkretnie tych znających język francuski, zapytać czy istnieje jakiś magiczny sposób na naukę wymowy francuskiego r. Podobno jego wymowa różni się w zależności od regionu Francji. Kiedyś ktoś mi podpowiedział, iż dobrym sposobem jest płukanie gardła np. przy myciu zębów. Nie wiem na ile można wierzyć w tego typu porady. Istnieją może inne metody, np. ustawianie języka w jakiś szczególny sposób? A może tak jak niektórzy radzą sobie poprzez wymawianie po prostu H zamiast R? Jakie są wasze opinie na ten temat.

basienkka
01-30-2012, 23:42
Nas na studiach nie uczono wymowy R, mimo zajęć z wymowy i wielu godzin w laboratorium. A to całe R sprawiało mi dużo kłopotów, zwłaszcza w wyrazach, gdzie pojawia się podwójnie, tupy RURAL. Można było się zapluć ;) Najpierw starałam się je mocno akcentować, co brzmiało mocno gardłowo i po prostu śmiesznie, czasem mówiłam nasze polskie R :) a potem zaczęłam wymawiać się je bardziej miękko. Teraz mam wrażenie, że jest o wiele łatwiej ze względu na praktykę - im dłużej się mówiło, tym lepiej szło.

pejot22
01-31-2012, 16:01
Fachowo takie R nazywa się grasejowaniem, ale to po prostu trzeba wyćwiczyć - nie można się tego nauczyć jak jakiejś regułki. Chociaż przyznam, że na przykład na studiach kiedyś jedna z moich profesorek mówiła polskim R i nie wysilała się żeby grasejować. :p

pi_dzi
01-31-2012, 16:50
Może pomoże Ci to,że R francuskie łatwiej się wymawia chcąc powiedzieć H, nawet czasami osoby zaczynające naukę francuskiego zamiast R słyszą H. Polecam też książkę Platkowa 'Wymowa francuska'. Książka opisuje też jak ustawić język do danych głosek wraz z rysunkami ale uczy też całej wymowy j.francuskiego, super książka :)

floralexx
02-06-2012, 13:27
Może pomoże Ci to,że R francuskie łatwiej się wymawia chcąc powiedzieć H, nawet czasami osoby zaczynające naukę francuskiego zamiast R słyszą H. Polecam też książkę Platkowa 'Wymowa francuska'. Książka opisuje też jak ustawić język do danych głosek wraz z rysunkami ale uczy też całej wymowy j.francuskiego, super książka :)

Bardzo ciekawa rada! Nigdy o niej nie słyszałam! I naprawdę działa. Tylko że tak wymawiając (to H), musi ono być troszeczkę bardziej gardłowe niż samo H, ale właśnie o to chodzi: ma być miękkie :)

soussan
02-06-2012, 14:01
To francuskie "r" jest niesamowicie kłopotliwe, a Francuzi też je różnie wymawiają - mnie na przykład niesamowicie podoba się dźwięczne "r" wymawiane przez włoską piosenkarkę In-Grid. Bardzo chciałabym się nauczyć to "r" wymawiać, ale mimo wysiłków wychodzi mi jakieś glottalne dźwięczne h, które w moim mniemaniu brzmi brzydko, nie wspominając o tym, że zapluć się można z wysiłku i czuję się jak kelnerka Maria z serialu "Allo, Allo"

Madziarra
02-06-2012, 14:52
Kiedyś ktoś mi opowiadał, że znał gościa, Polaka, z taką wadą wymowy, że mówiąc po polsku wymawiał perfekcyjne francuskie 'r'. Na studiach chłopak zapisał się na francuski, za namową znajomych, którzy mówili, że na pewno ma wrodzony talent do francuskiej wymowy. Okazało się, że mówiąc po francusku wymawiał polskie 'r' :D true story!

olitoo
02-06-2012, 16:08
Fakt, francuskie "r" jest bardzo problematyczne (ale z drugiej strony znam Francuzów, którzy nie są w stanie wymowić "r rolowanego", takiego jak w polskim czy hiszpańskim). Zgadzam się z opinią, że łatwiej się nauczyć, próbując wymówić H, w skrajnych przypadkach mówię swoim uczniom, żeby zrobili to tak, jakby przymierzali się do porządnego splunięcia (chociaż to niepedagogiczne ;).

angis
02-06-2012, 17:48
mnie też na studiach na fonetyce nie uczono wymowy francuskiego R, skupialiśmy się na innych aspektach wymowy, przede wszystkich wymowie samogłosek bo co tu mówić są ważniejsze bo mogą pociągnąć za sobą nieporozumienia w wymowie, w przeciwieństwie do R
wymowa francuskiego R przychodzi z czasem, na początku wkłada się dużo wysiłku w jego wymowę a potem przychodzi już bez bólu

AgnieszkaSP
02-07-2012, 16:53
Mnie wymowa francuskiego 'r' także zawsze sprawiała problemy, aż do momentu gdy... przestałam się tym przejmować ;D Po prostu uzmysłowiłam sobie, że tak naprawde nie jest istotne,w jaki sposób wymawiamy 'R', ponieważ w żaden sposób nie wpływa to na semantykę słowa. Uważam, że o wiele bardziej powinniśmy się skupić na tym, w jaki sposów wymawiamy poszczególne samogłoski (np kilka rodzajów 'e') ponieważ w tym przypadku ma to znaczenie. Natomiast francuskie 'r' przyszło po prostu z czasem ;)

alebie
02-12-2012, 23:23
Na początku tłumaczono mi, że powinnam wymawiać r zbliżone do h. Francuskie r przyszło jakoś samo.
Dla mnie bardzo pomocne są opisy, jak powinno się ustawić język, powinien dotykać podniebienia miękkiego/twardego, czy dźwięk jest ustny, nosowy, jak powinny zachowywać się usta. Do tego potrzeba albo dobrego podręcznika albo cierpliwego Francuza, najlepiej filologa, żeby wiedział, o czym mowa :)

chamedafne
02-13-2012, 00:40
Również słyszałam o metodzie z płukaniem gardła - należy wziąć niewielką ilość wody w usta, odchylić głowę i płucząc gardło wymówić owo słynne "R" uważając, żeby się nie zadławić.Chodzi o to, że nasze odruchy obronne tak to wszystko poustawiają, że usłyszymy francuskie R. U mnie działa, ale tylko podczas płukania, potem pojawia się i znika samoistnie ;). Niemniej jednak, słyszałam wiele głosów, żeby odpuścić sobie to R i skupić się na wymowie samogłosek - tak, jak ktoś już wcześniej to powiedział - to one powodują najwięcej zamieszania i mogą doprowadzić do wielu nieporozumień.

basienkka
02-13-2012, 12:00
Dodam jeszcze, że nie wszyscy moi wykładowcy wymawiali francuskie R, bo jak wspomniano, nie jest najważniejsze. Bardzo często wychodzi ono dość karykaturalnie, więc czasem i ja wolę odpuścić. Koleżanka wymawiała R po polsku, po rocznym pobycie w Paryżu wróciła z przepięknym akcentem i cudnym R :)

rylique
02-13-2012, 13:07
pamietajcie, ze francuskich R jest sześć :)

1) R roule- jak Edith Piaf
2) r jak przy "tres"
3) r jak przy "gros" czyli bardziej zbliżone do h
itp itd..najłatwiej chyba je wychwycic na przykladach..

Kashiaa
04-02-2012, 15:52
francuskie "r" jest trudne dla większości Polaków, bo nasze "r" jest dziąsłowe, a francuskie języczkowe.
pomaga praktyka, oczywiście.
można też robić ćwiczenia z rozwibrowywaniem gardła. mi to ćwiczenie było przede wszystkim potrzebne do gry na trąbce, ale potem się przydało do fransuckiego=)
trzeba mówić bezustannie takie głębokie "H". należy uważać, żeby nie uszkodzić gardła.

agata.wrzeszcz
04-03-2012, 17:37
moim zdaniem trzeba przede wszystkim zapomnieć o polskim R. To dwie zupełnie różne litery:)

sama miałam dość długo z tym problem. Próbowałam, próbowałam i zawsze wychodziło H. Przyszło z czasem, teraz nie mam z tym problemów.

jeśli mogłabym coś poradzić coś początkującym, to żeby, jeśli nie potrafią wymówić francuskiego R, zamiast niego nie mówili R polskiego, tylko H. Trzeba starać się, żeby tam z tyłu zaczęło drgać. Samo przyjdzie.

i najważniejsze! Nie zniechęcać się:)

bart87sc
02-04-2013, 05:24
domowa metoda:

popłucz gardło przyjdzie samo :P

Bisous

agna
05-02-2013, 12:45
Ciao, znacie jakieś strony lub książki czy kursy multimedialne do nauki wymowy, intonacji, akcentów w j. włoskim? To z pewnością nie jest zbyt rozwinięty rynek,ale może komuś coś wpadło w oko/ucho. Potrzebuję tego typu pomocy dla ucznia, który chciałby "mówić jak najprawdziwszy Włoch":D

Aniesse
05-02-2013, 13:24
Żeby mówić jak najprawdziwszy Włoch to raczej się nie da bo nawet po osobach, które mieszkających długo we Włoszech jednak słychać że nie są rodowitymi Włochami. Do tego dochodzi też i to, że każdym regionie a często nawet i prowincji istnieje inny dialekt bądź sposób wymowy także inaczej będzie mówiła osoba z Rzymu a jeszcze inaczej mieszkaniec np. Sycylii. Żeby załapać ten sposób wymowy trzeba po prostu żyć w danych rejonach.
Na poziomie nauki na pewno warto przede wszystkim dużo osłuchiwać się z językiem mówionym. Nie korzystałam nigdy z włoskich kursów multimedialnych, ale wydaje mi się, że lektor który udziela w nich lekcji wypowiada się "zbyt perfekcyjnie" i w sposób przystepny pozbawiony do tego jakiegokolwiek akcentu (moje doświadczenie wynika z korzystania z angielskich i niemieckich materiałow tego typu). Dlatego według mnie najlepsze jest osłuchiwanie się z "żywym językiem" poprzez słuchanie radia, oglądania tv, rozmów z Włochami.

meegi_84
05-02-2013, 14:56
A może ktoś mógłby umieścić jakieś linki właśnie do radia, TV lub jakichś stron, gdzie można posłuchać włoskiego?

agna
05-02-2013, 15:26
Dołączam się do prośby i zgadzam się,że trzeba się osłuchiwać. A może wiecie, czy istnieje np. jakaś strona z nieregularnymi akcentami itd.? Chociaż to chyba mało prawdopodobne..

Aniesse
05-02-2013, 15:39
Radio, które mnie najbardziej odpowiada to Radio 2 Rai (www.radio2.rai.it/), Oprócz tego istnieja też radia, które puszczają dużo muzyki np. Radio Subasio, r101, radio rds, radio montecarlo itd...wystarczy wpisać w googlu radio italiana i od razu wyskakuje mnóstwo propozycji.

meegi_84
05-02-2013, 19:16
Dzięki za pomoc:D

bianconera
05-04-2013, 00:07
Zaczynalam moja nauke wloskiego z podrecznikiem "rete", w kazdym rozdziale byla czesc fonetyczna. Niektore cwiczenia byly przydatne, inne mniej - podrecznik ten byl skierowany do wszystkich obcokrajowcow i niektore zagadnienia dla Polakow sa oczywiste, natomiast dla osob z innym jezykiem ojczystym juz nie. W kazdym razie polecam ten podrecznik jako baze do nauki odpowiedniego akcentu i intonacji :)

mccorrado
06-15-2013, 23:00
Co do wymowy polecam podręcznik: Giocare con la fonetica : )

katrus
06-16-2013, 21:14
Polecam stronę telewizji rai www.rai.tv. Niestety z zagranicy można oglądać jedynie kanał Rai News (wiadomości od rana do wieczora- gorąco polecam:)

ewelina3
06-16-2013, 23:01
Słuchać wiele nagrań po włosku na youtube lub jechać do Włoch;) Nie skupiać się bardzo intensywnie na metodzie tylko słuchać samo przyjdzie ;) Mogę dodać jeszcze, że na moją wymowę wpłynęły też zajęcia na studiach - czyli zasady czytania. Skup się na dwuznakach i trójznakach a będzie ok;) Wbrew pozorom włoskie słowa nie są łatwe do przeczytania.

TadekJ
06-17-2013, 11:12
Żeby mówić jak najprawdziwszy Włoch to raczej się nie da bo nawet po osobach, które mieszkających długo we Włoszech jednak słychać że nie są rodowitymi Włochami. Do tego dochodzi też i to, że każdym regionie a często nawet i prowincji istnieje inny dialekt bądź sposób wymowy także inaczej będzie mówiła osoba z Rzymu a jeszcze inaczej mieszkaniec np. Sycylii. Żeby załapać ten sposób wymowy trzeba po prostu żyć w danych rejonach.
Na poziomie nauki na pewno warto przede wszystkim dużo osłuchiwać się z językiem mówionym. Nie korzystałam nigdy z włoskich kursów multimedialnych, ale wydaje mi się, że lektor który udziela w nich lekcji wypowiada się "zbyt perfekcyjnie" i w sposób przystepny pozbawiony do tego jakiegokolwiek akcentu (moje doświadczenie wynika z korzystania z angielskich i niemieckich materiałow tego typu). Dlatego według mnie najlepsze jest osłuchiwanie się z "żywym językiem" poprzez słuchanie radia, oglądania tv, rozmów z Włochami.

to prawda, jeśli chcemy coś kupić zamiast wymawiać due etti di… zazwyczaj używa się duetti… - niby to samo, lecz natychmiast słyszy się różnicę.
Myślę, że najlepszym sposobem jest słuchanie radia i oglądanie TV.

AgaPa
06-21-2013, 01:37
Całkowicie zgadzam się co do słuchania radia i telewizji. Polecam jeszcze wyjazdy, dzięki którym osłuchasz się z językiem z poszczególnych regionów i sprawdzisz się w praktyce.

JolaJo
06-21-2013, 01:45
Jest też skytg24 diretta streaming

agna
06-22-2013, 20:35
Na razie chyba skuszę się na "Giocare con la fonetica":), ale dzięki za wszystkie propozycje.

studentka92
06-29-2013, 16:48
Według mniej warto słuchać w internecie różnych nagrań przygotowanych specjalnie dla osób, które uczą się języka włoskiego :)

agachy
10-10-2013, 12:10
W programach do nauki słówek (np Profesor Marco) też jest zawsze nagrana wymowa.
Z doświadczenia wiem, że to zostaje w pamięci.. razem ze znaczeniem słówka..

Marshall1991
10-14-2013, 06:24
Ja polecam oglądać niektóre włoskie teleturnieje, gdzie słowa grają kluczowe role, np. L'eredita. Mi on bardzo pomaga osłuchiwać się z językiem i w sumie jest nawet ciekawy :D

AnnaNatalia
10-14-2013, 14:20
Najlepiej sprawdzi się obcowanie z żywym językiem, czyli rozmowa z osobami włoskojęzycznymi. Praca z lektorem, posiadanie znajomych z Włoch, to znakomita szansa na wdrożenie się w styl, akcent, manierę językową. Osłuchując człowiek nabiera podobnych nawyków, uczy się przez naśladowanie. Kilka lekcji z Włochem może zdziałać cuda;)

Madalena
10-19-2013, 21:36
Zdecydowanie polecam, filmy, seriale, radio, piosenki. Telewizja to np. Rai 1, 2 albo Canale 5. Radio: Radio Italia:)

olga.saw
11-04-2013, 21:03
A czy mógłby ktoś polecić jakiś podręcznik z płytą CD, kanał na YouTube, albo może mówiący słownik internetowy, gdzie można posłuchać wymowy słówek i/lub wyrażeń? Dopiero zaczynam uczyć się francuskiego i bariera wymowy przy tych wszystkich dyftongach, tryftongach i innych skomplikowanych zbitkach literowych jest dla mnie niemalże nie do przejścia. Wszystko robię "na czuja", a materiał sam się nie nauczy... :P

Katarzyna Panfil
11-04-2013, 23:27
Do ćwiczenia wymowy mogę z czystym sumieniem polecić 500 exercices de phonétique (wydawca: hachette) Dla początkujących poziom a1/a2 http://www.hachettefle.com/ouvrages/pages/catalogue/fiche-livre/les-500-exercices-de-phonetique-a1-a2-livre-corriges-integres-cd-audio-mp3-1556984.html
Naprawdę opłacalny zakup, bo poza książką jest i płyta, i odpowiedzi.

Niezła jest też "Phonetique Progressive du Francais Debutant", ale tutaj trzeba uważać, decydując się na zakup, bo książka i kasety/płyty sprzedawane są osobno. Teraz w dodatku weszło drugie wydanie tej książki, poszerzone, więc trzeba pilnować, kupując, żeby kupić książkę i odsłuchy z tej samej serii.

A na youtube polecam: http://www.youtube.com/user/frenchsounds?feature=watch

güera
11-08-2013, 23:16
Najlepszy sposób to "osłuchiwać się" języka włoskiego. Radio to dobry pomysł, słuchanie każdego dnia radia i to samo wejdzie. Polecam http://www.105.net/webradio/play/id/1/name/radio-105-fm?adv=1&adv=1&adv=1