PDA

View Full Version : Akcent w rosyjskim-źródła, porady

Weronika_R
09-12-2011, 07:51
Wszyscy wiedzą, że w języku rosyjskim, zmiana akcentu potrafi zmienić sens słowa. Proponuję wrzucanie właśnie takich słów.

зАмок - zamek; замОк- kłódka, zamek
мукА- mąka; мУка- męka

jo_anka_
09-12-2011, 09:17
Pierwsze co mi na myśl przychodzi:

ужЕ - już
Уже - wąski, węższy

intella
09-12-2011, 10:40
писАть - pisać
пИсать - sikać

чУдная - cudowna
чуднАя - nienormalna

Aтлас - atlas
атлАс - tkanina

listopadowa
09-12-2011, 10:44
брОня (rezerwacja) - бронЯ (pancerz)
писАть (pisać) - пИсать (siusiać)
чУдная (cudowna) - чуднАя (szalona, nienormalna)
Атлас (atlas) - атлАс (atłas)

nikla
09-12-2011, 21:30
Ja do tej pory, po dwóch latach nauki rosyjskiego dalej mam z tym problem, taka baza wszystkich przesunięć bardzo się przyda ;)

bezon
09-12-2011, 22:00
Wydaje mi się że te przesunięcia akcentu/znaczenia nie są akurat największym problemem w rosyjskim, takich przypadków jest niewiele, i jak widać powyżej, w większości nie są to słowa często używane ;)

hanulja12
09-13-2011, 09:28
Wydaje mi się że te przesunięcia akcentu/znaczenia nie są akurat największym problemem w rosyjskim

Zgadzam się. W dodatku Rosjanie są raczej wyrozumiali i nie zwracają tak bardzo uwagi na złe akcentowanie. Potrafią sami domyślić się o co chodzi. To, że się pośmieją, to już inna sprawa. :)

Ale popieram pomysł słowniczków wszelakiej maści. Zawsze to pomoc i okazja do nauczenia się czegoś nowego.

Pozdrawiam!

kamilajka
09-13-2011, 09:52
трУсы (tchórze) - трусЫ (majtki)

lopika
09-13-2011, 21:50
ja niestety po skonczeniu studiow nadal mam z tym problem, wiec stworzenie bazy slowek gdzie akcent zmienia znaczenie to swietny pomysl.;)oczywiscie o пИсать и писАть pewnie wszyscy wiedza;)

cynamonowapanna
09-16-2011, 10:39
Hm, a wszystkie реки, горы, города...?

Aleksandra_M
09-16-2011, 10:44
Bardzo fajnie, że powstał ten wątek. Akcent w języku rosyjskim jest zdecydowanie moja piętą achillesową. Czy znacie może jakieś pozycje książkowe, które są poświęcone temu zagadnieniu? Do tej pory znalazłam tylko książkę PWN-u pt. "Akcent w języku rosyjskim" ale niestety, nigdzie nie mogę jej dostać, nawet w sklepach internetowych. :(

Cynamonova
09-18-2011, 20:28
Tak czasami akcent to nie jesyny problem okazuje się, że jest cała grupa słów, które użyte literacko poprawnie, mogą nabrać w języku potocznym innego znaczenia i rozsmieszyć w naszych ustach kogoś:) naprzykład кончать - dochodzić i заканчивать - kończyć ^^...

margon
09-18-2011, 20:37
Ruchomy akcent w językach wschodniosłowiański decyduje o niezwykłej muzykalności tych języków, ale jest też trudny do opanowania. Książki co prawda bywają pomocne w nauce akcentowania, ale jak wiemy jest mnóstwo wyjątków od reguł, które najłatwiej zapamiętać dzięki osłuchaniu się z wymową poszczególnych słów.
Ciekawa jestem, jakie macie metody nauki akcentu ?

Cynamonova
09-18-2011, 22:27
Słucham rosyjskiej muzyki i śpiewam sobie:)

bezon
09-19-2011, 00:36
Podobno czytanie wiadomości ze spikerem daje dobre rezultaty. Ale osobiście nie mam cierpliwości :P

Cynamonova
10-08-2011, 23:11
Co masz na myśli? Bo nie zrozumiałam, a brzmi ciekawie?

olabe
10-10-2011, 14:21
Jak zobaczyłam ten tytuł, to przyszło mi do głowy tylko zakończenie: największa zmora mojego życia :)
Wg mnie jedna z najtrudniejszych rzeczy, a dla Was?

jo_anka_
10-10-2011, 14:29
No na pewno nie ułatwia to nauki języka, ale myślę, że można znaleźć gorsze aspekty..

izal
10-16-2011, 11:39
Akcentu jednak trzeba się wyuczyć, dobrze go poznać i rozróżniać słowa... oczywiście zawsze mylił mi się akcent w słowie писать. Jak już opanowałam te wersję, to pomyłki miałam z imiesłowami... Cóż, nie mogli wymyśleć innego słowa?!

kluskap
12-13-2011, 18:19
Ja swego czasu uczyłam się na pamięć wierszyków (np. Samuiła Marszaka), oczywiście zwracając uwagę na akcenty, i dzięki temu w słówkach, które występowały w tych wierszykach nie mam problemów z akcentami.
Poza tym trzeba powtarzać, powtarzać i jeszcze raz powtarzać. Ćwiczyć, ćwiczyć, i jeszcze raz ćwiczyć. A i tak się będzie popełniać błędy;)

Fineska
01-13-2012, 19:07
Tak, nie ma chyba innego sposobu na naukę akcentu niż osłuchanie się z nim... Telewizja, piosenki, rozmowy z nosicielami języka - są na pewno bardziej skuteczne niż książki.

mmm_s
01-24-2012, 20:55
Jakie są Wasze sposoby na opanowanie akcentu w języku rosyjskim, który jest trudny ze względu na swój ruchomy charakter? Czy znacie jakieś książki/ strony internetowe, który mają na przykład tekst z zaznaczonym akcentem?

Sasza
01-25-2012, 20:00
Podłączam się do pytania :)
Podobno dobrym sposobem jest po prostu słuchanie rosyjskiej muzyki, filmów, żeby osłuchać się z wymową. Niestety mi to nie pomaga w takim stopniu jakbym chciała

mmm_s
01-25-2012, 22:05
Piosenki na pewno pomagają, ale chciałabym jeszcze coś więcej, najlepiej jakiś dobry podręcznik:)

annogi
01-26-2012, 00:58
Telewizja i radio. Mi to bardzo pomogło... A książek z zaznaczonymi akcentami jest sporo. Ja polecam "Język rosyjski. Kompendium tematyczno-leksykalne" Maria Cieplicka i Danuta Torzewska

annogi
01-26-2012, 01:00
Najlepiej zacząć od oglądania wieczornych dzienników i słuchania wiadomości w radiu.

patrycjadrag
01-26-2012, 20:36
Doskonałym sposobem, na opanowanie akcentu i intonacji w języku rosyjskim (sprawdziłam na własnej skórze) jest znalezienie w internecie np. na stronie http://www.svobodanews.ru/ lub http://www.vesti.ru/ zapisu wydania wiadomości, a następnie czytanie ich wraz z lektorem do momentu aż będziemy czytać tak szybko i płynni jak on. Oczywiście dla osiągnięcia zadowalającego efektu nie można poprzestać na jednym wydaniu wiadomości.:o
Fakt, że w trakcie tego ćwiczenia można poczuć się odrobinę hm dziwnie, ale efekty są zdecydowanie zadowalające. Akcent zupełnie mimochodem wchodzi do głowy i potem stawiasz go poprawnie niemal mechanicznie. Polecam!

JezykJurek
01-27-2012, 09:32
Doskonałym sposobem, na opanowanie akcentu i intonacji w języku rosyjskim (sprawdziłam na własnej skórze) jest znalezienie w internecie np. na stronie http://www.svobodanews.ru/ lub http://www.vesti.ru/ zapisu wydania wiadomości, a następnie czytanie ich wraz z lektorem do momentu aż będziemy czytać tak szybko i płynni jak on. Oczywiście dla osiągnięcia zadowalającego efektu nie można poprzestać na jednym wydaniu wiadomości.:o
Fakt, że w trakcie tego ćwiczenia można poczuć się odrobinę hm dziwnie, ale efekty są zdecydowanie zadowalające. Akcent zupełnie mimochodem wchodzi do głowy i potem stawiasz go poprawnie niemal mechanicznie. Polecam!

Genialne stronki, szczególnie pierwsza - wielkie dzięki! Ja akcentu uczyłam się słuchając piosenek, a także poprzez przygotowywanie krótkich speechy na określony temat - na początku z zaznaczonymi akcentami.Żmudna praca. Stres związany z prezentacją + powtarzane do bólu słowa pozwoliły opanować zawiłości rosyjskiego akcentu.

mmm_s
01-27-2012, 10:00
Z tymi stronkami, to super pomysł, tylko, że te wiadomości na które patrzyłam/słuchałam różniły się nieco jeśli chodzi o to, co mówili i co było napisane, ale będę próbować dalej:)

patrycjadrag
01-27-2012, 14:08
Z tymi stronkami, to super pomysł, tylko, że te wiadomości na które patrzyłam/słuchałam różniły się nieco jeśli chodzi o to, co mówili i co było napisane, ale będę próbować dalej:)
Zgadza się, jednakże zmiany najczęściej są na tyle niewielkie, że po pierwszym przesłuchaniu można je nanieść ręcznie w tekście, albo po prostu czytać te części, które się pokrywają. Tak na prawdę w tym ćwiczeniu bardziej chodzi o mechaniczne wypracowanie akcentu i intonacji niż o sens tego co czytamy:)

EK2412
01-30-2012, 03:27
Zgadzam się z przedmówcami. Podstawa to słuchać wiadomości, radia, oglądać filmy, itd. Druga sprawa, to książki. Podłączam się do tego pytania, bo również szukam tego typu podręczników. Kiedyś widziałam chyba "Akcent w języku rosyjskim", ale gdy chciałam kupić, okazało się, że już nie było w księgarni. Od tego czasu pustka.:(

wojtekbo
01-30-2012, 13:00
Poza słuchaniem i rozmowami z Rosjanami pomocne mogą się okazać podręczniki do gramatyki opisowej z rozbudowanym rozdziałem dotyczącym fonetyki.

mmm_s
01-30-2012, 21:43
Po wgłębieniu się w obie strony, jednak http://www.svobodanews.ru jest fajniejsza-bardziej przejrzysta i łatwiej znaleźć zapis nagrania z tekstem.

patrycjadrag
02-04-2012, 23:45
Z książek mogę polecić następujące tytuły, niestety większość z nich dostępna jest tylko w bibliotekach lub w internecie na portalach sprzedających książki rosyjskie.

J. Henzel, E. Szędzielorz, Wymowa i intonacja rosyjska (skrypt dla słuchaczy I roku filologii rosyjskiej WSP), wyd. V, Kraków 1989
J. Henzel, E. Szędzielorz, Wymowa i intonacja rosyjska dla uczniów szkół średnich, wyd. II, Warszawa 1997
Н. Б. Караванова, Корректировочный курс фонетики русского языка, изд. III, стер., Москва 2008 (+ CD).
Д. Э. Розенталь, Е. В. Джанджакова, Н. П. Кабанова, Справочник по правописанию, произношению, литературному редактированию, Москва 1994.
T. Szczerbowski, Podstawowe wiadomości o wymowie rosyjskiej, [w:] T. Borucki, T. Szczerbowski, Podręcznik języka rosyjskiego dla początkujących studentów rusycystyki, cz. I, Kraków 2000.
Л. А. Вербицкая, Н. В. Богданова, Г. Н. Скляревская, Давайте говорить правильно! Трудности современного русского произношения и ударения. Краткий словарь-справочник, изд. 6-е, С.-Петербург–Москва 2008.
D. Dziewanowska, Akcent w języku rosyjskim. Ćwiczenia praktyczne, cz. 1: Czasownik, cz. 2: Rzeczownik, cz. 3: Przymiotnik, liczebnik, zaimek, imiesłów, Warszawa 2000.

aguska06
02-05-2012, 11:42
Ciekawe uwagi o akcencie w odniesieniu np. do różnych typów odmian gramatycznych można znaleźć w Praktycznej gramatyce rosyjskiej Stanisława Karolaka i Marii Kurkowskiej. Autorzy opisują pewne prawidłowości, które występują w akcencie (np. grupy słów, w których akcent rozkłada się w ten sam sposób), wyjątki itd. Systematyzują w ten sposób wiedzę i ułatwiają naukę. Książka wydana była już dawno, więc można dostać ją w antykwariatach za niewielkie pieniądze.

dariadebska
06-12-2012, 21:18
Akcent w Języku Rosyjskim. Ćwiczenia Praktyczne. Część 1, 2 i 3, każda poświęcona innej części mowy. Wydawnictwo PWN, ale nie ma ich w księgarni. Najlepiej wypożyczyć w jakiejś bibliotece uniwersyteckiej. Książki zawierają ćwiczenia o różnym stopniu zaawansowania, więc każdy może z nich skorzystać i znaleźć coś dla siebie.

tilim
06-12-2012, 21:31
Problemy z akcentem, choć istotne dla znaczenia wypowiedzi, nie są obce też samym Rosjanom, np. wymowa "позвонишь" zamiast "позвонишь".

Achladi
06-13-2012, 09:02
Również na stronie radia "Echo Moskwy" znajdziecie transkrypcje audycji.

molym
06-19-2012, 13:22
tu można poczytać o akcencie w języku rosyjskim http://rusgram.narod.ru/136-154.html
a na stronie http://www.alleng.ru/edu/ruslang1.htm jest słownik "Давайте говорить правильно! Трудности современного русского произношения и ударения. Краткий словарь-справочник".

pajakm1990
07-02-2012, 18:54
Jeśli chodzi o sprawdzenie akcentu to polecam gramota.ru.
Jednak nie jest to najlepsza strona. Słowo należy wpisać w bezokoliczniku i nie pokazuje pełnej odmiany i akcentów. Jednak...zawsze to jakaś pomoc.

talcia1791
08-19-2012, 21:36
ja do tej pory, po dwóch latach nauki rosyjskiego dalej mam z tym problem, taka baza wszystkich przesunięć bardzo się przyda ;)

Mam to samo ;) ahhh te akcenty ;)

talcia1791
10-11-2012, 14:57
Czy znacie jakieś strony, dzięki którym samodzielnie możemy popracować nad akcentem oraz wymową?

mareesha
10-11-2012, 17:00
Tu jest stronka z poprawnym akcentowaniem: http://dazor.narod.ru/pr_udar.htm a tu z wymową: http://ru.forvo.com/languages/ru/ - słówka nagrywane są przez użytkowników i nie wiem czy poprawność ich wymowy jest jakoś weryfikowana, można też nagrywać swoje słówka, no i też jest szeroki wybór języków, nie tylko rosyjski, więc na pewno się przyda dla osób uczących się kilku języków jednocześnie.

talcia1791
10-11-2012, 21:38
Bardzo ciekawe ;) Dzięki

AnnaSi
10-20-2012, 23:59
Warto także zaopatrzyć się w rosyjskie czytanki z zaznaczonymi akcentami. Ja swego czasu nabyłam książeczkę wydawnictwa Златоуст z serii właśnie dla uczących się czytać i akcentować po rosyjsku - naprawdę fajna sprawa.

katarzyna1987
10-21-2012, 17:53
Trzeba czytać , słuchać a przy pisaniu sprawdzać słówka w słowniku i zwracać uwagę na akcent.

Alex72
10-21-2012, 19:21
Słuchać native'ów i samemu czytać na głos i sie nagrywać wtedy się wie co poprawić..:D

talcia1791
10-21-2012, 19:24

Bardzo fajny pomysł, chyba spróbuję ;)

davedave21
10-29-2012, 22:54
Ja uczę się akcentów na pamięć, dużo da się także zapamiętać, gdy słuchamy nosicieli języka np. na zajęciach.

AnnaSi
11-19-2012, 02:33
Tu jest stronka z poprawnym akcentowaniem: http://dazor.narod.ru/pr_udar.htm a tu z wymową: http://ru.forvo.com/languages/ru/ - słówka nagrywane są przez użytkowników i nie wiem czy poprawność ich wymowy jest jakoś weryfikowana, można też nagrywać swoje słówka, no i też jest szeroki wybór języków, nie tylko rosyjski, więc na pewno się przyda dla osób uczących się kilku języków jednocześnie.

Świetne stronki! Cieszę się, że się na nie tu natknęłam ;)

madziulka2802
11-19-2012, 03:03
Myślę,iż w opanowaniu rosyjskiego akcentu dużym atutem jest dobry słuch. Mój sposób na opanowanie akcentu polegał m.in.na zaznaczaniu go w texcie, który czytał lektor a następnie owy text czytałam na głos. W późniejszym etapie,najpierw zaznaczałam akcent a później sprawdzałam czy prawidłowo... Jest wiele metod by nauczyć się poprawnie akcentować,moja może nie jest zbyt ciekawa,ale za to (w moim przypadku) skuteczna.:)

EwelinaPtak
12-13-2012, 20:09
Myślę, że podstawa to słuchanie. Można znaleźć wiele ciekawych programów, filmików na YouTubie, wywiadów z gwiazdami rosyjskiej estrady :), spróbować oglądać filmy i traktować to jako rozrywkę. Po jakimś czasie efekty na pewno będą widoczne.

Warto też czytać teksty z zaznaczonym akcentem, ale nauka ze słuchu jest chyba bardziej naturalna. Po jakimś czasie od razu słyszy się, że coś nie brzmi jak powinno i wie jak się poprawić.

annaoleniacz
01-09-2013, 17:57
Mnie niestety nikt nigdy nie nauczył poprawnego akcentowania. Po latach doszłam do wniosku, że świetnym sposobem na naukę jest podczas pisania np. wypracowań w każdym słowie oznaczanie akcentu, do upadu.

kinga7916
01-09-2013, 21:08
Jedynym sposobem na poprawę akcentu jest chyba wyjazd do Rosji i przebywanie wśród Rosjan 24h na dobę. Oczywiście dobrym sposobem jest również słuchanie piosenek, oglądanie filmów , seriali itp.

PaulinaKk
01-10-2013, 16:50
Ja też mam duże problemy z akcentami, najlepiej uczyć się słówek i tekstów razem z akcentami, ale jak sobie poradzić kiedy widzimy tekst bez zaznaczonych akcentów, a większości słów nie znamy? Ci, którzy dużo słuchają w języku rosyjskim, potrafią wstawiać akcenty "na wyczucie". :)

sylwiaaiwlys
01-13-2013, 19:59
Tak jak to już było wielokrotnie wspominane najlepiej jest słuchanie native'ów :)
Ze swojej strony mogę polecić fanpage na fb Russificate. Podają krótkie info własnie z zaznaczonymi akcentami. świetny sposób by siedząc na fb przyswajać sobie akcenty:D

EwelinaPtak
01-13-2013, 22:33
Najlepiej dużo słuchać: muzyki, radio, filmów!

tetris
02-10-2013, 21:09
A czy mógłby ktoś polecić wersję książkową dotyczącą fonetyki, dostępną na rynku polskim? Od jakiegoś czasu szukam takiej pomocy. Znalazłam jedną książkę w księgarni rosyjskiej, ale była piekielnie droga:-(

ZygierK
12-15-2013, 11:42
Opanowanie akcentu w rosyjskim nie należy do najłatwiejszych zadań. Myślę, że najlepszy sposób na nauczenie się go to słuchanie radia, telewizji, oglądanie filmów oraz czytanie na głos tekstów. Od kilku miesięcy, w drodze na uczelnie, słucham rosyjskich audiobooków zupełnie nie skupiając się na treści. Uważam, że podświadomie zapamiętuję prawidłowy akcent i intonację.

natimi
12-31-2013, 17:44

To może być bardzo dobry sposób :)

patmarp
01-01-2014, 18:46
Należy słuchać jak najwięcej: programy telewizyjne, radio, piosenki, filmy. Dzięki temu wiemy intuicyjnie później w jakim miejscu należy akcent postawić :)

alicjaprusak
03-03-2014, 22:29
Polecam korpus języka rosyjskiego - http://ruscorpora.ru/ gdzie po określeniu wyszukiwania znajdziemy różne formy użycia danego słowa, również z zaznaczonymi akcentami.

Katerina Niemiec
03-03-2014, 22:45
Z mojego doświadczenia wynika, że żeby nabyć odpowiedni akcent danego języka warto uporczywie :) wsłuchiwać się swoje słowa, wypowiedziane w danym języku. Warto koncentrować się przede wszystkim na odpowiedniej wymowie poszczególnych liter - i od tego radziłabym zacząć. Osobiście uważam że wisienką na torcie (wpływającą na wymowę) jest zrozumienie mentalności ludzi, posługujących się danym językiem..

KlaudiaLingStos
03-05-2014, 20:36
Super, że ktoś poruszył ten wątek! Sama mam czasami nie lada problem z tymi akcentami...

DianaM
03-22-2014, 21:33
Jakie znacie metody na opanowanie rosyjskiego akcentu? Uczę się tego języka już dość długo (7 lat), a z akcentem i tak mam pewne problemy. Od roku oglądam jak tylko mogę często filmy i seriale po rosyjsku i muszę przyznać, że mój akcent się znacznie poprawił. Ale wciąż popełniam mniejsze lub większe błędy. Co jeszcze mogę zrobić, żeby opanować akcent wręcz do perfekcji nie wyjeżdżając za granicę?

kulparkiv
03-23-2014, 09:40
Jest potrzebne przebywanie w środowisku rosyjskojęzycznym.

Ciam
03-23-2014, 14:03
Może spróbuj z piosenkami? Mi najbardziej pomagają wyjazdy i obcowanie z żywym językiem. Nie muszą być jakieś super długie.

Nika_
03-23-2014, 17:05
Może odsłuchiwanie pojedynczych słów i powtarzanie ich (nawet z ewentualnym nagrywaniem dla późniejszego sprawdzenia "podobieństwa")? Wiktionary ma opcję odsłuchiwania haseł, ale słyszałam też o jakiejś stronie do nauki akcentu. Myślę, że jakby dobrze przekopać internet (np. anglojęzyczny), to znalazłoby się trochę materiałów, tym bardziej, że akcent rosyjski to naprawdę ciężka sprawa :)

ivona
03-23-2014, 21:25
Na to pytanie poprawną odpowiedzią wydaje się być: ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć... Czytać na głos albo słuchać i powtarzać. No i oczywiście, jeżeli nie chcesz (lub nie możesz) wyjeżdżać, to powinnaś znaleźć osoby, dla których rosyjski jest językiem ojczystym i rozmawiać z nimi. Starać się przebywać wśród grupy osób mówiących w tym języku i dużo słuchać, no i mówić ;) Innej metody nie znam.

viktorh
03-24-2014, 10:16
Słuchać rosyjskiej muzyki, oglądać filmy po rosyjsku.

viktorh
03-24-2014, 10:31
gramota.ru

Filip24
03-28-2014, 13:00
Ja swój akcent ćwiczyłem z kursami multikurs.pl i dało to świetne efekty.

iwozor
06-24-2014, 23:11
Najlepszą metodą jest oglądanie filmów w oryginale bez lektora bądź słuchanie radia, słuchanie i powtarzanie na głos różnych słówek i wyrażeń, a także nagrywanie się i odsłuchiwanie. Na początek trzeba się osłuchać z melodią języka, przyzwyczaić do niej i nasiąknąć. Oczywiście samo słuchanie nie wystarczy. Później trzeba także dużo mówić, używając różnych konstrukcji gramatycznych. Gdy nie wiemy lub nie jesteśmy pewni jak pada akcent w danej formie najlepiej od razu ją odszukać w słowniku (a gdy nie ma od razu takiej możliwości zapisać sobie słówko i sprawdzić później) i zapisać daną formę na fiszce z zaznaczeniem akcentu na czerwono. Dobrze jest od razu, przy okazji wyszukiwania odpowiedniej formy konkretnego słowa, zapisać sobie wszystkie jego formy, tzn. w liczbie pojedynczej i mnogiej, co być może pozwoli na uniknięcie akcentowego dylematu w przyszłości, a na pewno pomoże szybciej go opanować. Metodą prób i błędów na pewno się tego trudnego rosyjskiego akcentu nauczymy :) Ważne także jest, aby miał nas kto poprawić w razie błędu, dlatego warto rzucić się na głęboką wodę i rozmawiać z Rosjanami. Dobrym sposobem jest też nauka piosenek w tym języku, bądź czytanie na głos tekstu z zaznaczonymi akcentami. Najlepszym wyjściem jest oczywiście połączenie wszystkich tych technik :)

RenaOwska
06-23-2015, 16:59
W tej chwili przypominam sobie tylko:
ирИс - cukierek, Ирис - kwiat;
сЕмьи - rodziny (ми.ч.)б семьИ - rodziny (Р.ед.ч.)

Szymon95
07-03-2015, 12:49
Oprócz niektórych przykładów podanych wcześniej przychodzą mi do głowy jeszcze:
я смотрЮ
ты смОтришь
окнО
Окна

RenaOwska
07-04-2015, 21:08
Ale, ale... Istnieją przecież pewne zasady stosowania akcentu w języku rosyjskim. Na przykład w czasownikach akcent pada na przedrostek "вы-". Jakie правила wy znacie ?

Truefair
07-06-2015, 17:45
Dla mnie, jako że moim językiem ojczystym jest ukraiński, a rosyjski znam z czytania książek i rozmawiania z innymi rosyjskojęzycznymi ludźmi, do głowy nigdy nie przychodzą od razu takie pomysły co do ruchomym akcentów, czemu coś mówi się tak, a nie inaczej. Dopiero po dłuższym zastanowieniu się widzi te wszystkie różnice i to chyba najfajniejsze:)Chociaż wiem, że w tym języku jest sporo takich zagwozdek;)

geflugelt
07-07-2015, 16:36
ДорOга (droga) – ДорогА (droga, kochana; kosztowna)
СелО (wieś) – сЕло (zsiadło)
БЕлки (wiewiórki) – белкИ (białka)
ВинА (wina) – вИна (wina – l.mnoga od wino)
ПолкИ (pułki) – пОлки (półki)
ДомА (domy) – дОма (w domu)
(сойти) c умА (zwariować) – сУмма (suma)
ЖилА (mieszkała) – жИла (żyła)

toorin85
07-10-2015, 19:03
Taka ciekawostka, trochę offtop:
w nazwiskach rosyjskich należy, zgodnie z zasadami akcentować syllabę, którą akcentuje się w wyrazie źródłowym (np. IwAn - IwAnow, a nie IwanOw), ale w wielu przypadkach tego się nie przestrzega.

fakmak
03-19-2016, 17:41
http://povto.ru/pr_udar.htm - tu mamy online słownik (który zawiera akcenty, poprawność mówienia słów, nawet wskazano błędne wersji słów). Na tej stronie zamieszczono też wiele innych słowników i ciekawych artykułów co do wiedzy językowej. Bardzo polecam!

Kaasia
03-20-2016, 17:10
Słuchanie oczywiście, ale też nagrywaj to co mówisz. Czy в потоке речи nie robisz błędów akcentowych w wyrazach, które już sprawdzałaś/eś.

mirandaa1991
03-23-2016, 20:33
Wszystkie metody są ok, ale nie każdy słyszy, czy mówi dobrze. Ja łapię się na tym, że w pośpiechu wypowiedzi moja staranność i poprawny akcent zanika (poprawny, bo akcentu, takiego jak ma native, chyba nie sposób nabyć bez mieszkania w danym kraju).

TetianaMalaniuk
04-09-2016, 10:29
Jakie znacie metody na opanowanie rosyjskiego akcentu? Uczę się tego języka już dość długo (7 lat), a z akcentem i tak mam pewne problemy. Od roku oglądam jak tylko mogę często filmy i seriale po rosyjsku i muszę przyznać, że mój akcent się znacznie poprawił. Ale wciąż popełniam mniejsze lub większe błędy. Co jeszcze mogę zrobić, żeby opanować akcent wręcz do perfekcji nie wyjeżdżając za granicę?
Może Pani porozmawiać z native speakerami :) W Polsce są dużo nawet Ukraińców, którzy rozmawiają po rosyjsku :) Próbowała Pani dołączyć się do jakiejś grupy językowej?

fakmak
04-25-2016, 02:24
Taka ciekawostka, trochę offtop:
w nazwiskach rosyjskich należy, zgodnie z zasadami akcentować syllabę, którą akcentuje się w wyrazie źródłowym (np. IwAn - IwAnow, a nie IwanOw), ale w wielu przypadkach tego się nie przestrzega.

Wg reguł tak:) ale rosyjski - nie ma z nimi nic wspólnego. Całe życie rozmawiam po rosyjsku oraz uczyłam się go od podstaw w szkołach - mogę powiedzieć, że reguły zawierają małą część słów w języku rosyjskim:)
Na pamięć trzeba znać większość - chodzi i o wymowę, i poprawny alkcent oraz pisanie.
W Rosji nawet robią egzaminy dla dorosłych jako warsztaty atrakcyjne - dlatego, że większość robi dużo błędów podczas mówienia (i więcej podczas pisania). Mówię tu tylko i wyłącznie o ludziach z wyższym wykształceniem.
Co do Iwana - IwAnow - ma inne znaczenie od IwanOw (może dlatego mamy dwa akcenty).
IwAnow dzień - w znaczeniu Dzień Iwana
IwanOw - w znaczeniu przynależności do rodziny (Iwanowych) oraz nazwiska.

fakmak
04-25-2016, 02:29
Dla tego, aby wiedzieć gdzie poprawnie stawić akcent - Rosjanie zrobili stronę internetową-słownik poprawności. Zgóry w okienku wbijasz słowo - strona daje akcent.
http://xn----8sbhebeda0a3c5a7a.xn--p1ai/

lukrej
04-28-2016, 16:47
http://www.adme.ru/zhizn-nauka/10-samyh-chastyh-i-durackih-grammaticheskih-oshibok-949260/

mała ściąga nad poprawnym akcentem i innymi gramatycznymi zagwozdkami ;)

uladzia.loyko
04-29-2016, 11:36
трУсы( tchurzy) , трусЫ ( majtki)
харАктерный (samowolny) и характЕрный (charakterystyczny, typowy)

adriannaka
07-04-2016, 18:44
Ruchomy akcent zdecydowanie spędzał mi sen z powiek przy wypowiedziach ustnych na studiach! Do tej pory nie jestem w stanie zapamiętać słów
мукА (mąka) i мУка (męka).

monkol1
07-05-2016, 20:14
Bardzo często też występuje zmiana akcentu wewnątrz odmiany wyrazu np.
окно
единственное число родительный падеж - окнА
множественное число именительный падеж - Окна

aniuta
07-06-2016, 19:09
Myślę, że przy okazji wątku akcentuacyjnego w języku rosyjskim warto wspomnieć o zjawisku homonimii. Homonimy - to wyrazy / morfemy o identycznym lub podobnym brzmieniu, czy też pisowni, jednakże odmienne pod względem znaczeniowym. W języku rosyjskim rozróżniamy tzw. homfony (homonimia fonetyczna), homografy (homonimia graficzna) i homoformy (homonimia gramatyczna). Większość przytoczonych wyżej przykładów z ruchomym akcentem to właśnie tzw. "homografy", czyli wyrazy należące do różnych części mowy, tożsame pod względem pisowni, ale różniące się wymową i znaczeniem. W rosyjskim Internecie można odnaleźć specjalne strony poświęcone zjawisku homonimii; ukazały się również specjalne słowniki, rejestrujące tzw. "homografy", np. http://gramma.ru/RUS/?id=6.53. Poniżej podaję linki do 2 rosyjskich słowników - akcentuacyjnego i gramatycznego, z których można korzystać online:

http://accentonline.ru/homograph.html
http://udarenieru.ru/index.php

agniechanowa96
03-20-2017, 00:06
Radzę zakolegować się z kimś ze wschodniej granicy- to nie żart, taka praktyka najplepiej uczy :).

Anna186
05-11-2017, 22:36
Dla osób anglojęzycznych (niestety, nie ma wersji polsko-rosyjskiej) polecam stronę Duolingo (jest też aplikacja na telefon). Oprócz ćwiczeń na tłumaczenia są też zadania gdzie trzeba powtórzyć zdania po lektorze do mikrofonu. Dodatkowo, praktycznie przy każdym ćwiczeniu słówka są powtarzane przez lektora.

Hoglady
05-12-2017, 14:53
polecam https://meduza.io/cards/kak-nauchitsya-pravilno-stavit-udareniya , ogólnie najlepiej jak najwięcej mówić (można śpiewać piosenki, ale tam nie zawsze poprawnie są akcenty) i słuchać. Seriale najlepsze na wszystko!

Natalia000
05-17-2017, 09:33
Czy często wam się zdarza, że nie wiecie gdzie postawić akcent w słowie?

BeataJ1992
05-18-2017, 21:55
Często robię to odruchowo. Jeszcze na zajęciach wykładowcy pilnowali, żeby poprawnie postawić akcent. Teraz poprawiają mnie native speakerzy. Ogólnie naturalnie mi to wychodzi.

dialecticchaos
05-19-2017, 18:20
Każdemu się zdarza nie wiedzieć, nawet rodzimi użytkownicy robią błędy w akcentach ;) Przygotowując dla uczniów teksty z akcentami korzystam ze strony http://morpher.ru/accentizer/ , fajna sprawa, zwłaszcza dla początkujących :)

Anna186
05-21-2017, 13:12
Pewnie, że tak :) My Polacy mamy dodatkowe utrudnienie, bo u nas jednak w większości akcent pada w tym samym miejscu. Mi pomaga czytanie książki i jednoczesne słuchanie audiobooka. Na youtube można znaleźć sporo nagrań z klasyki.

Hoglady
05-31-2017, 19:46
Akcenty to utrapienie w rosyjskim, ale warto pamiętać, że Rosjanie również mają z tym problem :) jak się mówi szybko to nikt nie wyłapuje czy coś jest źle ;)

Ann.m
06-08-2017, 14:31
Mi osobiście akcent rosyjski sprawiał trudność na początku nauki. Z czasem jednak mowa stawała się płynniejsza i co zauważyłam pojawiła się tzw. intuicja językowa, która sama podpowiadała gdzie najlepiej postawić akcent w zdaniu czy słowie. Trzeba dużo się osłuchać tv nagrania. Akcent w głowie zostaje.

jrom94
06-10-2017, 23:14
Polecam zajrzeć też tutaj: http://www.udarenie.info/game/ :)

KBurek
08-14-2017, 09:18
Po 4 latach nauki rosyjskiego robię to już odruchowo. Na początku oczywiście przy każdym słówku zaznaczałam akcent i uczyłam się na które sylaby pada akcent. Bardzo pomogło mi również oglądanie telewizji rosyjskiej.

renarde
09-10-2017, 22:00
Czy istnieją w ogóle jakieś metody na naukę ruchomego akcentu rosyjskiego? A może jedyną opcją jest wystarczająco długie "osłuchanie się" z językiem?

tasha95
09-11-2017, 10:40
„Długie osłuchanie” to zdecydowanie jedna z najlepszych metod na naukę akcentu jakiegokolwiek języka obcego. Ale samego słuchania nie wystarczy, oczywiście by ładnie móc rozmawiać w obcym języku było by najlepiej znaleźć sobie fajnego kolegę native speakera i z nim się zaprzyjaźnić i dużo rozmawiać na fajne tematy, które was nawzajem interesują :)
Za bardzo dobrą i sprawdzoną metodę w wyrobieniu akcentu obcego języka uważam oglądanie w tym języku seriali obyczajowych i powtarzanie na głos wypowiedzi aktorów. Oczywiście, że większą szansę na wyłapanie akcentu języka rosyjskiego mają Słowianie. Natomiast, moim zdaniem, gdyby takiego prawdziwego akcentu rosyjskiego chciał by się nauczyć przeciętny Włoch czy Afroamerykanin, to naprawdę musiał by mieć silną cierpliwość i motywację oraz naprawdę kochać ten język.
Jestem Ukrainką i sama się w ten sposób uczyłam polskiego, ale jedyną moją motywacją jest mój dziadek, który urodził się w Polsce. Oczywiście jeszcze dużo zawdzięczam swoim wspaniałym przyjacielom i znajomym z Polski, że tak fajnie mogę z nimi się porozumiewać, nie powiem, że w ich języku, a powiem w naszym :)

Angelika555
09-16-2017, 16:28
Czy istnieją w ogóle jakieś metody na naukę ruchomego akcentu rosyjskiego? A może jedyną opcją jest wystarczająco długie "osłuchanie się" z językiem?

Słuchaj piosenek.

Dia
09-18-2017, 14:04
Polecam słuchanie, tłumaczenie i odtwarzanie piosenek w języku rosyjskim. Uważam to za najłatwiejszy sposób nauki akcentu rosyjskiego przy czym zaletą jest praktyka tłumaczenia.

olabo
09-20-2017, 11:39
Wielokrotnie wspomniane już słuchanie filmów, seriali, piosenek. Mi bardzo pomogło czytanie wierszy na głos (porównywałam swoje czytanie z ogólnodostępnymi nagraniami).

mregucka33
10-03-2017, 00:42
Interesuje mnie fakt czy można się nauczyć akcentu w rosyjskim czy trzeba mieć wrodzony dar? Co sądzicie? Często mówiono mi, że akcentu trzeba się uczyć jak czytania, ale może tak nie jest? W końcu nie wszyscy mają dar do języków.

VictoriaKedra
10-03-2017, 13:31
Z osobistego doświadczenia polecam czytanie na głos różnych tekstów, w których już są rozstawione akcenty. Teraz jest trochę stron internetowych z takimi materiałami. Najlepiej jak byłby ktoś znajomy native speaker, który mógłby od razu sprawdzać i w razie potrzeby poprawiać. Dużo pomaga nagrywanie swojego głosu podczas czytania, dużo rzeczy/błędów usłyszymy sami bez pomocy native speakera :)

KatyaKulik
10-05-2017, 15:52
Jestem Rosjanka i pracuje jako tłumacz języka polskiego. Zawsze zwracam uwagę na wymawianie literki O nieakcentowanej, wymawia się jak [a], a E jak [i]. To taka pułapka dla uczniów. Szybko można to zmienić przez rozmowę z native speaker albo oglądanie programów i serialów.

KatyaKulik
10-05-2017, 15:59
Powiem szczerze nie jest to tak ważne. Mówimy o akcencie, który nie przeszkadza rozumieniu.

ankamien
10-11-2017, 23:29
Moim zdaniem akcentu da się nauczyć, jednak aby to osiągnąć trzeba na okrągło otaczać się językiem rosyjskim: oglądać filmy, słuchać radia, mieć ciągle styczność z Rosjanami. Dlatego też najlepszym środowiskiem jest po prostu przebywanie w kraju rosyjskojęzycznym. Znam dużo osób, które mają pochodzenie rosyjskie, a przez to, że mieszkają w Polsce po polsku mówią tak dobrze, że jeśli nie znałabym ich prawdziwego pochodzenia nigdy nie domyśliłabym się, że nie są Polakami. Więc w drugą stronę działa to tak samo :)

k.grabowska
10-13-2017, 16:02
Na pewno w jakimś stopniu zależy to od predyspozycji, ale jeżeli dużo się nad akcentem pracuje, to na pewno można dobrze go opanować. Trzeba słuchać, czytać dużo na głos, nie wstydzić się rozmawiać.

VictoriaKedra
10-20-2017, 17:21
Nad akcentem da się pracować. Wiadomo, w niektórych słówkach nie będzie u nas słychać akcentu i po 20 / 30 latach spędzonych w obcym kraju, ale na pewno można udoskonalić swoją mowę, nawet uważam, że trzeba. Można też pójść do logopedy. Może dziwnie brzmieć, ale to akurat ten człowiek jest w stanie poprawić nasze ułożenie ust i języka podczas posługiwania się językiem obcym, co od razu będzie miało wpływ na nasz akcent.

Angelika555
10-22-2017, 23:33
Najważniejsze jest to, aby nie bać się podczas mówienia. Pamiętam, gdy na pierwszym roku mówili nam by nawet kiwać głową podczas nauki akcentu. Dla mnie to głupota, bo moja koleżanka po kilku latach nauki czasem podczas czytania kiwa głową, co wygląda nienaturalnie... Najlepiej uczyć się metodą prób i błędów i się nie przejmować błędami w wymowie, które nie przeszkadzają w rozumieniu.

Kosiarenka
11-06-2017, 16:54
Niestety, akcent w języku rosyjskim ma znaczenie i jeśli źle zaakcentujemy słowo to możemy być źle zrozumieni lub w ogóle nie zrozumieni. :) na przykład słowo замок oznacza zamek, twierdzę, a już замок - suwak. Wyjątków trzeba się nauczyć "na blachę" dużo słuchając i powtarzając po nauczycielu/lektorze. :)

kazma
11-11-2017, 19:20
Ważne, żeby od początku uczyć się słownictwa z akcentami. U mnie na studiach robiono kartkówki ze słówek, natomiast nie wymagano zaznaczania akcentu, moim zdaniem to błąd. Uczyliśmy się wzrokowo, byleby dobrze napisać słówko nie przywiązując uwagi do akcentu. Nad tym trzeba pracować od samego początku.

No i ważne, żeby się osłuchiwać z językiem: oglądać filmy, słuchać radia.

Agapur93
04-02-2018, 14:39
Czy znacie lub macie jakieś sprawdzone sposoby na poprawę wymowy wyrazów w j. rosyjskim? Jak poprawnie akcentować wyrazy? Jak dotąd sporo pomagało mi oglądanie rosyjskich seriali i filmów, ale to jednak nie daje aż tak wielkiej poprawy. Jakieś aplikacje, podręczniki, coś? :)

Abellanar
04-06-2018, 12:04
Ktoś już tu polecał dobrą stronkę do sprawdzania akcentu w j. rosyjskim , to jeszcze raz podpowiem:

http://udarenieru.ru/

Mnie też właśnie pomaga oglądanie filmów i wiadomości w języku rosyjskim, polecam też wyjazd do Rosji, aby na miejscu "osłuchać się" z melodyką języka. Ale to oczywiście w miarę możliwości.
Muszę powiedzieć, że miałam też dobre laboratorium językowe na studiach, ćwiczyliśmy wymowę z prowadzącą, która sama była rodzimą użytkowniczką języka.
Oczywiście żywy język najlepszy do ćwiczenia akcentu. :)

JoannaMB
04-06-2018, 15:00
Polecam też słuchanie na co dzień radia rosyjskiego (najlepiej takiego informacyjno-publicystycznego). Warto też zapamiętać najczęściej powtarzające się przykłady homografii, jak chociażby podane w poniższym linku:

http://accentonline.ru/homograph.html

Przy okazji - w jednej zakładce na tej samej stronie mamy przykłady wierszyków, które ponoć mają ułatwić zapamiętywanie akcentów - dobra mnemotechnika :)

jbmmarczyk
04-08-2018, 08:40
Trudniejsze od wymowy w rosyjskim jest pamiętanie, gdzie pada akcent. Jeśli ma się odrobinę słuchu muzycznego, to "osłuchiwanie się" bardzo pomaga, bo rosyjski jest bardzo melodyjny.
Początkującym zawsze polecam rozpisać sobie kłopotliwe słowo na sylaby, zaznaczyć akcent i powtarzać do skutku - i to w różnych formach, bo wiadomo, że akcent nie jest stały ;) Jest taka stronka http://xn----8sbhebeda0a3c5a7a.xn--p1ai/ (Gdie udarienie.rf).
Ale tak naprawdę nic nie pomaga tak, jak rozmowa z rodzimym użytkownikiem. Tylko trzeba uważać, bo Rosjanie sami czasem mylą akcenty (zresztą Polacy również nie stosują się do zasad, akcentując WSZYSTKIE słowa na drugą sylabę od końca). Tak czy inaczej w rozmowie można wyłapać przeróżne smaczki fonetyczne.

Jeszcze na studiach korzystałam z dość dobrze opracowanego podręcznika "Prakticieskaja fonetika rucckogo jazyka" I. Odincowej. Poznanie zasad fonetycznych, choć jest ich dużo i są bardzo niejednorodne, jeśli ma się zacięcie lingwistyczne, bardzo pomaga.

Alena Dubinina
04-20-2018, 10:28
Cóż, akcent w j. rosyjskim jest ruchomy, co komplikuje "życie" wszystkim uczącym się tego języka. Wymowa też nie jest wcale taka łatwa. Moim zdaniem, tylko słuchać rodowitych mówców, czyli oglądać właśnie filmy, youtube, żeby się osłuchać. Spokojnie, z czasem ten akcent i wymowa wejda;-)

agnesa
04-30-2018, 14:31
Tylko słuchanie! Losowość akcentu nawet po latach sprawia mi problemy. Najbardziej kłopotliwymi dźwiękami wydaje mi się miękkie t i niezmiękczanie c.

Agapur93
05-15-2018, 00:33
Fakt, jak słuchałam radia, ogładałam seriale, itp., to szybciej łapałam akcent :D Ostatnio zauważyłam, że najlepszą metodą jest chyba jednak spędzanie czasu z nativami, zwłaszcza jeśli mówią w 100% poprawnym rosyjskim zarówno pod względem wymowy jak i gramatyki :)

wardaklaudia
07-04-2018, 21:24
Może ktoś jeszcze się zainteresuje tym wątkiem.

A znacie jakieś godne polecenia słowniki, w których zaznaczone są odpowiednie akcenty? Niestety mój podręcznik nie zawiera takich informacji.

puma.domowa
07-06-2018, 14:49
Ważne żeby od początku uczyć się słownictwa z akcentami. U mnie na studiach robiono kartkówki ze słówek, natomiast nie wymagano zaznaczania akcentu, moim zdaniem to błąd. Uczyliśmy się wzrokowo, byleby dobrze napisać słówko nie przywiązując uwagi do akcentu. Nad tym trzeba pracować od samego początku.

No i ważne żeby się osłuchiwać z językiem: oglądać filmy, słuchać radia.

U mnie podobnie. Na szczęście jestem słuchowcem, więc łapałam dość szybko.
Moja mama kładła duży nacisk na poprawną wymowę w języku polskim i mówienie bez naszego lokalnego, twardego akcentu (podobnie jej rodzeństwo), a poza tym bardzo ładnie brzmiała jak mówiła coś po rosyjsku, więc dość szybko zaczęłam mówić po rosyjsku poprawnie (tak, że Rosjanie i Ukraińcy nie słyszeli tego, że jestem z Polski). Zdradzało mnie tylko moje twarde "ł", które bardziej przypominało czeski niż rosyjski, bo z takim "ł" byłam osłuchana od dziecka, a to przednio - języczno - zębowe "ł"; tak zwane "lwowskie" sprawiało mi dużą trudność w wymowie. Nauka jego poprawnego wymawiania zajęła mi 7 lat.

fewelina
08-07-2018, 11:21
Oczywiście, że jest to możliwe.
Znam Polaka, który mówi po rosyjsku jak prawdziwy Rosjanin; znam również Ukraińca, który mówi po polsku, jak Polak ;)
Nauczenie się gdzie w danym słowie pada akcent to jedno, natomiast nauczenie się prawidłowej wymowy poszczególnych głosek - to jest trudniejsze. Pamiętam fonetykę na studiach, jak mnie wykładowca męczył wymową poszczególnych dźwięków, które słabo mi szły. Praktyka czyni cuda. Oczywiście osłuchanie również. Rosyjskojęzyczne filmy, podcasty, rozmowy z Rosjanami.

vladiator25
11-08-2018, 19:02
Ja myślę, że można. Mam młodą prowadzącą na uczelni, mówi w języku rosyjskim zupełnie bez polskiego akcentu. Ale też znam trochę osób rosyjskojęzycznych z Ukrainy, które mieszkają w Moskwie przez wiele lat i do tej pory mają akcent ukraiński :) Wszystko zależy od pragnienia i determinacji.

epachn90
11-08-2018, 20:21
Na filologii rosyjskiej mieliśmy osobne zajęcia z fonetyki raz w tygodniu. Prowadził je Polak mówiący czystym rosyjskim. Zdołał nauczyć każdego w grupie sześciu (czy tam siedmiu? :P) typów intonacji, wszelakich upodobnień i odpodobnień spółgłoskowych itp. itd. Dla mnie jest to dowód na to, że praktyka i regularne długie ćwiczenia czynią cuda. Uważam, że mając odpowiedniego mentora można nauczyć się perfekcyjnie każdego akcentu:)

gmichalina
11-11-2018, 22:20
Wiem po sobie, że akcent to kwestia wprawy. Gdy rozpoczynałam studia, nawet gdy miałam zaznaczony akcent w słowie, które miałam przeczytać, to nie umiałam poprawnie go wymówić. Po latach praktyki i przede wszystkim ciągłego kontaktu z językiem i kulturą rosyjską osiągnęłam swój cel. Poprawne akcentowanie przychodzi z czasem, łączy się z tematem intonacji. Opanowanie tej sztuki jest możliwe, tylko wymaga ciężkiej pracy :)

lucha8
02-16-2019, 09:25
W nauce fonetyki na pewno pomaga słuch muzyczny ale i bez tego można w przyzwoitym stopniu opanować melodię języka i akcent. Na rynku jest naprawdę sporo książek do nauki fonetyki. Ja korzystałam z książki:
Сборник упражнений по фонетике и интонации русского языка Zoi Okoń
Polecam również słuchanie i naukę piosenek :)

zefirka
02-22-2019, 11:56
Według mnie najważniejsze jest "wrażliwe ucho", po polsku mówię tylko w domu i zauważyłam, że do mojego polskiego przeszła intonacja rosyjska.

abramczykjoanna
05-14-2019, 21:31
Akcent w języku rosyjskim jest bardzo ważny, czasem potrafi całkiem zmienić znaczenie słowa. Nauka go polega na otaczaniu się tym językiem jak tylko można - poprzez oglądanie filmów, słuchanie rosyjskich piosenek czy rozmawianie z Rosjanami.

DomMich
05-17-2019, 22:04
Czwarty rok uczę się rosyjskiego (studiuję filologię rosyjską). Na początku akcent to rzeczywiście było coś ciężkiego, ale z czasem zaczęłam akcentować instynktownie. Jeśli nie znam słowa to akcent stawiam "tak jak lepiej brzmi" :D Generalnie myślę, że da się to opanować, warto dużo słuchać. A jakby co to pociesza myśl, że sami Rosjanie też robią błędy. ;)

DomMich
06-28-2019, 09:32
Ostatnio co raz rzadziej, ale na początku nauki było ciężko. Teraz akcent stawiam intuicyjnie, na zasadzie analogii, a jak brzmi jakoś dziwnie wtedy sprawdzam, żeby mieć pewność.

Magda12
07-01-2019, 18:57
Ja tez to robię instynktownie, niestety w niektórych slowach akcent zupełnie zmienia jego znaczenie i można się naciąć - chociażby w słynnym ,,писать"

ghosttown98
08-16-2019, 05:13
Tak, jak już ktoś wyżej napisał. Trzeba dużo słuchać, poza tym - mówić. Myślę, że problematyczne dla Polaka jest to, że na początku trzeba uczyć się słów z ich akcentem, dopiero później, wraz z praktyką staje się on czymś naturalnym ;)

Justyna5
08-23-2019, 11:58
Słuchać przede wszystkim. Mnie pomogła też nauka wierszy, ale to trzeba też sprawdzać, czy dobrze akcent jest postawiony :D poeci lubią sobie zmieniać miejsce akcentu, żeby lepiej się rymowało.