PDA

View Full Version : Akcent w rosyjskim-źródła, porady

mmm_s
01-24-2012, 21:55
Jakie są Wasze sposoby na opanowanie akcentu w języku rosyjskim, który jest trudny ze względu na swój ruchomy charakter? Czy znacie jakieś książki/ strony internetowe, który mają na przykład tekst z zaznaczonym akcentem?

Sasza
01-25-2012, 21:00
Podłączam się do pytania :)
Podobno dobrym sposobem jest po prostu słuchanie rosyjskiej muzyki, filmów, żeby osłuchać się z wymową. Niestety mi to nie pomaga w takim stopniu jakbym chciała

mmm_s
01-25-2012, 23:05
Piosenki na pewno pomagają, ale chciałabym jeszcze coś więcej, najlepiej jakiś dobry podręcznik:)

annogi
01-26-2012, 01:58
telewizja i radio. Mi to bardzo pomogło... A książek z zaznaczonymi akcentami jest sporo. Ja polecam "Język rosyjski. Kompendium tematyczno-leksykalne" Maria Cieplicka i Danuta Torzewska

annogi
01-26-2012, 02:00
Najlepiej zacząć od oglądania wieczornych dzienników i słuchania wiadomości w radiu.

patrycjadrag
01-26-2012, 21:36
Doskonałym sposobem, na opanowanie akcentu i intonacji w języku rosyjskim (sprawdziłam na własnej skórze) jest znalezienie w internecie np. na stronie http://www.svobodanews.ru/ lub http://www.vesti.ru/ zapisu wydania wiadomości, a następnie czytanie ich wraz z lektorem do momentu aż będziemy czytać tak szybko i płynni jak on. Oczywiście dla osiągnięcia zadowalającego efektu nie można poprzestać na jednym wydaniu wiadomości.:o
Fakt, że w trakcie tego ćwiczenia można poczuć się odrobinę hm dziwnie, ale efekty są zdecydowanie zadowalające. Akcent zupełnie mimochodem wchodzi do głowy i potem stawiasz go poprawnie niemal mechanicznie. Polecam!

JezykJurek
01-27-2012, 10:32
Doskonałym sposobem, na opanowanie akcentu i intonacji w języku rosyjskim (sprawdziłam na własnej skórze) jest znalezienie w internecie np. na stronie http://www.svobodanews.ru/ lub http://www.vesti.ru/ zapisu wydania wiadomości, a następnie czytanie ich wraz z lektorem do momentu aż będziemy czytać tak szybko i płynni jak on. Oczywiście dla osiągnięcia zadowalającego efektu nie można poprzestać na jednym wydaniu wiadomości.:o
Fakt, że w trakcie tego ćwiczenia można poczuć się odrobinę hm dziwnie, ale efekty są zdecydowanie zadowalające. Akcent zupełnie mimochodem wchodzi do głowy i potem stawiasz go poprawnie niemal mechanicznie. Polecam!

Genialne stronki, szczególnie pierwsza - wielkie dzięki! Ja akcentu uczyłam się słuchając piosenek, a także poprzez przygotowywanie krótkich speechy na określony temat - na początku z zaznaczonymi akcentami.Żmudna praca. Stres związany z prezentacją + powtarzane do bólu słowa pozwoliły opanować zawiłości rosyjskiego akcentu.

mmm_s
01-27-2012, 11:00
Z tymi stronkami, to super pomysł, tylko, że te wiadomości na które patrzyłam/słuchałam różniły się nieco jeśli chodzi o to, co mówili i co było napisane, ale będę próbować dalej:)

patrycjadrag
01-27-2012, 15:08
Z tymi stronkami, to super pomysł, tylko, że te wiadomości na które patrzyłam/słuchałam różniły się nieco jeśli chodzi o to, co mówili i co było napisane, ale będę próbować dalej:)
Zgadza się, jednakże zmiany najczęściej są na tyle niewielkie, że po pierwszym przesłuchaniu można je nanieść ręcznie w tekście, albo po prostu czytać te części, które się pokrywają. Tak na prawdę w tym ćwiczeniu bardziej chodzi o mechaniczne wypracowanie akcentu i intonacji niż o sens tego co czytamy:)

EK2412
01-30-2012, 04:27
Zgadzam się z przedmówcami. Podstawa to słuchać wiadomości, radia, oglądać filmy, itd. Druga sprawa, to książki. Podłączam się do tego pytania, bo również szukam tego typu podręczników. Kiedyś widziałam chyba "Akcent w języku rosyjskim", ale gdy chciałam kupić, okazało się, że już nie było w księgarni. Od tego czasu pustka.:(

wojtekbo
01-30-2012, 14:00
Poza słuchaniem i rozmowami z Rosjanami pomocne mogą się okazać podręczniki do gramatyki opisowej z rozbudowanym rozdziałem dotyczącym fonetyki.

mmm_s
01-30-2012, 22:43
Po wgłębieniu się w obie strony, jednak http://www.svobodanews.ru jest fajniejsza-bardziej przejrzysta i łatwiej znaleźć zapis nagrania z tekstem.

patrycjadrag
02-05-2012, 00:45
Z książek mogę polecić następujące tytuły, niestety większość z nich dostępna jest tylko w bibliotekach lub w internecie na portalach sprzedających książki rosyjskie.

J. Henzel, E. Szędzielorz, Wymowa i intonacja rosyjska (skrypt dla słuchaczy I roku filologii rosyjskiej WSP), wyd. V, Kraków 1989
J. Henzel, E. Szędzielorz, Wymowa i intonacja rosyjska dla uczniów szkół średnich, wyd. II, Warszawa 1997
Н. Б. Караванова, Корректировочный курс фонетики русского языка, изд. III, стер., Москва 2008 (+ CD).
Д. Э. Розенталь, Е. В. Джанджакова, Н. П. Кабанова, Справочник по правописанию, произношению, литературному редактированию, Москва 1994.
T. Szczerbowski, Podstawowe wiadomości o wymowie rosyjskiej, [w:] T. Borucki, T. Szczerbowski, Podręcznik języka rosyjskiego dla początkujących studentów rusycystyki, cz. I, Kraków 2000.
Л. А. Вербицкая, Н. В. Богданова, Г. Н. Скляревская, Давайте говорить правильно! Трудности современного русского произношения и ударения. Краткий словарь-справочник, изд. 6-е, С.-Петербург–Москва 2008.
D. Dziewanowska, Akcent w języku rosyjskim. Ćwiczenia praktyczne, cz. 1: Czasownik, cz. 2: Rzeczownik, cz. 3: Przymiotnik, liczebnik, zaimek, imiesłów, Warszawa 2000.

aguska06
02-05-2012, 12:42
Ciekawe uwagi o akcencie w odniesieniu np. do różnych typów odmian gramatycznych można znaleźć w Praktycznej gramatyce rosyjskiej Stanisława Karolaka i Marii Kurkowskiej. Autorzy opisują pewne prawidłowości, które występują w akcencie (np. grupy słów, w których akcent rozkłada się w ten sam sposób), wyjątki itd. Systematyzują w ten sposób wiedzę i ułatwiają naukę. Książka wydana była już dawno, więc można dostać ją w antykwariatach za niewielkie pieniądze.

dariadebska
06-12-2012, 22:18
Akcent w Języku Rosyjskim. Ćwiczenia Praktyczne. Część 1, 2 i 3, każda poświęcona innej części mowy. Wydawnictwo PWN, ale nie ma ich w księgarni. Najlepiej wypożyczyć w jakiejś bibliotece uniwersyteckiej. Książki zawierają ćwiczenia o różnym stopniu zaawansowania, więc każdy może z nich skorzystać i znaleźć coś dla siebie.

tilim
06-12-2012, 22:31
Problemy z akcentem, choć istotne dla znaczenia wypowiedzi, nie są obce też samym Rosjanom, np. wymowa "позвонишь" zamiast "позвонишь".

Achladi
06-13-2012, 10:02
Również na stronie radia "Echo Moskwy" znajdziecie transkrypcje audycji.

molym
06-19-2012, 14:22
tu można poczytać o akcencie w języku rosyjskim http://rusgram.narod.ru/136-154.html
a na stronie http://www.alleng.ru/edu/ruslang1.htm jest słownik "Давайте говорить правильно! Трудности современного русского произношения и ударения. Краткий словарь-справочник".

pajakm1990
07-02-2012, 19:54
Jeśli chodzi o sprawdzenie akcentu to polecam gramota.ru.
Jednak nie jest to najlepsza strona. Słowo należy wpisać w bezokoliczniku i nie pokazuje pełnej odmiany i akcentów. Jednak...zawsze to jakaś pomoc.

AnnaSi
10-21-2012, 00:59
Warto także zaopatrzyć się w rosyjskie czytanki z zaznaczonymi akcentami. Ja swego czasu nabyłam książeczkę wydawnictwa Златоуст z serii właśnie dla uczących się czytać i akcentować po rosyjsku - naprawdę fajna sprawa.

katarzyna1987
10-21-2012, 18:53
Trzeba czytać , słuchać a przy pisaniu sprawdzać słówka w słowniku i zwracać uwagę na akcent.

Alex72
10-21-2012, 20:21
Słuchać native'ów i samemu czytać na głos i sie nagrywać wtedy się wie co poprawić..:D

talcia1791
10-21-2012, 20:24

Bardzo fajny pomysł, chyba spróbuję ;)

davedave21
10-29-2012, 23:54
ja uczę się akcentów na pamięć, dużo da się także zapamiętać, gdy słuchamy nosicieli języka np na zajęciach

madziulka2802
11-19-2012, 04:03
Myślę,iż w opanowaniu rosyjskiego akcentu dużym atutem jest dobry słuch. Mój sposób na opanowanie akcentu polegał m.in.na zaznaczaniu go w texcie, który czytał lektor a następnie owy text czytałam na głos. W późniejszym etapie,najpierw zaznaczałam akcent a później sprawdzałam czy prawidłowo... Jest wiele metod by nauczyć się poprawnie akcentować,moja może nie jest zbyt ciekawa,ale za to (w moim przypadku) skuteczna.:)

annaoleniacz
01-09-2013, 18:57
Mnie niestety nikt nigdy nie nauczył poprawnego akcentowania. Po latach doszłam do wniosku, że świetnym sposobem na naukę jest podczas pisania np. wypracowań w każdym słowie oznaczanie akcentu, do upadu.

kinga7916
01-09-2013, 22:08
Jedynym sposobem na poprawę akcentu jest chyba wyjazd do Rosji i przebywanie wśród Rosjan 24h na dobę. Oczywiście dobrym sposobem jest również słuchanie piosenek, oglądanie filmów , seriali itp.

PaulinaKk
01-10-2013, 17:50
Ja też mam duże problemy z akcentami, najlepiej uczyć się słówek i tekstów razem z akcentami, ale jak sobie poradzić kiedy widzimy tekst bez zaznaczonych akcentów, a większości słów nie znamy? Ci, którzy dużo słuchają w języku rosyjskim, potrafią wstawiać akcenty "na wyczucie". :)

sylwiaaiwlys
01-13-2013, 20:59
tak jak to już było wielokrotnie wspominane najlepiej jest słuchanie native'ów :)
ze swojej strony mogę polecić fanpage na fb Russificate. Podaja krótkie info własnie z zaznaczonymi akcentami. świetny sposób by siedząc na fb przyswajać sobie akcenty:D

EwelinaPtak
01-13-2013, 23:33
Najlepiej dużo słuchać: muzyki, radio, filmów!

ZygierK
12-15-2013, 12:42
Opanowanie akcentu w rosyjskim nie należy do najłatwiejszych zadań. Myślę, że najlepszy sposób na nauczenie się go to słuchanie radia, telewizji, oglądanie filmów oraz czytanie na głos tekstów. Od kilku miesięcy, w drodze na uczelnie, słucham rosyjskich audiobooków zupełnie nie skupiając się na treści. Uważam, że podświadomie zapamiętuję prawidłowy akcent i intonację.

natimi
12-31-2013, 18:44

To może być bardzo dobry sposób :)

patmarp
01-01-2014, 19:46
Należy słuchać jak najwięcej: programy telewizyjne, radio, piosenki, filmy. Dzięki temu wiemy intuicyjnie później w jakim miejscu należy akcent postawić :)