PDA

View Full Version : Język kaszubski - czy warto się go uczyć

annamackiewicz
01-23-2012, 12:02
Hej, chciałam w tym wątku poruszyć kwestię języka kaszubskiego i poznać Wasze zdanie. Jak myślicie, czy warto się go uczyć? Czy to dobrze, że został oficjalnie uznany za język, podczas gdy śląski nadal jest gwarą? Czy tablice dwujęzyczne, które można spotkać na terenie Kaszub to przesada?

soussan
01-23-2012, 12:06
Moim zdaniem absolutnie nie. Analogicznie w Walii również mamy dwujęzyczność, a walijski nie jest jakimś bardzo popularnym językiem. Ale są dwujęzyczne tablice itd. Myślę, że kaszubski, jak każdy mało znany, ale istniejący i posiadający długą tradycję język, zasługuje na kultywowanie i ochronę.

ttova
01-23-2012, 12:19
Nie wiem, czy "warto się go uczyć", ja osobiście nie zamierzam;) Ale dla językoznawców zapewne jest interesujący i widziałam podręczniki, więc na pewno uczyć się go da. A co do opinii - Kaszubi bardzo mi zaimponowali tym wybiciem się na oficjalność. I fajnie, że reszta Polski powoli się z tym godzi. Jesteśmy, jakby nie patrzeć, dużym krajem z piękną tradycją wielokulturowości i szkoda byłoby nadal na siłę promować homogeniczną wizję Polski, w której wszyscy wszędzie mówią jednym językiem i dokładnie tak samo.

annamackiewicz
01-23-2012, 14:51
Nie wiem, czy "warto się go uczyć", ja osobiście nie zamierzam;) Ale dla językoznawców zapewne jest interesujący i widziałam podręczniki, więc na pewno uczyć się go da. A co do opinii - Kaszubi bardzo mi zaimponowali tym wybiciem się na oficjalność. I fajnie, że reszta Polski powoli się z tym godzi. Jesteśmy, jakby nie patrzeć, dużym krajem z piękną tradycją wielokulturowości i szkoda byłoby nadal na siłę promować homogeniczną wizję Polski, w której wszyscy wszędzie mówią jednym językiem i dokładnie tak samo.

Ja właśnie zaczynam się go uczyć, ale tak bardziej z ciekawości, a nie po to, aby go opanować, gdyż wydaje mi się to niemożliwe:)
Kaszubskiego można się uczyć w szkołach oraz od tego roku studiować na Uniwersytecie Gdańskim. Ja mam takie wrażenie, że kaszubskim najbardziej interesują się zagraniczni językoznawcy - poznałam już 3 osoby z różnych stron świata, które badają ten język. W polskim środowisku wydaje mi się on jednak niedoceniany.
Znam też kilka osób pochodzących ze Śląska, które nie mogą pogodzić się z tym, że kaszubski został uznany za język, a śląski nie.

romapeperuda
03-11-2012, 17:48
Rzeczywiście to trochę niesprawiedliwe, że kaszubski został uznany oficjalnie jako język a tymczasem gwara śląska pozostaje nadal gwarą...ale gdyby śląski został uznany za język z pewnością inne dialekty chciałyby również osiągnąc status języka.Z kolei znam bardzo dużo osób, ktore interesują się językami górno i dolnołużyckimi. Zawsze pociąga nas to, co możemy sie dowiedzieć o innych krajach niż o własnym.

EK2412
03-12-2012, 09:31
Osobiście nie znam kaszubskiego, chociaż gdy byłam mała, znalazłyśmy z siostrą w domu książkę Baśnie kaszubskie. Czytałyśmy je sobie z ciekawości. Z tego co pamiętam, to częściowo dało się je zrozumieć, ale faktycznie język ten był trudny w odbiorze. Z tego co pamiętam bardzo różnił się od języka polskiego, więc chyba rzeczywiście trudno go nazwać jedynie gwarą. Moja siostra była kilka lat temu w wakacje na Kaszubach. Mówiła, że tym razem rozumiała jeszcze mniej, niż kiedyś z tamtych baśni.:) Właściwie niczego nie rozumiała. Nie zajmowałam się nigdy językiem tego regionu, więc nie chcę się wypowiadać w kategoriach "na pewno", itd. Wydaje mi się jednak, że nazwanie kaszubskiego osobnym językiem może wcale nie być przesadzone.

paulina8901
03-12-2012, 09:42
Trudno mi jest się wypowiadać na ten temat, bo nie miałam zbyt dużej styczności z kaszubskim, ale chyba słysząc go, nie zrozumiałabym ani słowa. W gwarze jest czasem tak, że (znając język standardowy)coś tam zawsze zrozumiemy (chociaż śląski to też chyba byłby problem), więc chyba kaszubski zasłużył na "języka".

mtrend
03-12-2012, 15:47
Rzeczywiście kaszubski ciężko zrozumieć, jeśli nie miało się nigdy z nim kontaktu :) W wielu miejscowościach na Kaszubach mieszkańcy w codziennych kontaktach między sobą porozumiewają się po kaszubsku. Natomiast do przyjezdnych (na szczęście) mówią po polsku.

A dla tych, którzy nie mieli nigdy okazji posłuchać kaszubskiego polecam Radio Kaszebe (można słuchać on-line) (http://www.radiokaszebe.pl/). Lecą tam również współczesne kaszubskie piosenki - nie tylko tradycyjne przyśpiewki :)

Astraph
01-30-2013, 18:30
Próbowałem swojego czasu nauczyć się kaszubskiego - z mizernym skutkiem... Pewnie w najbliższym czasie zrobię drugą próbę. :) W związku z tym pytanie - czy jest gdzieś na sieci coś na kształt kursu? Na WikiCommons swojego czasu znalazłem podręcznik w wersji elektronicznej, ale ciężko mi się przez niego przegryzało...