PDA

View Full Version : Gdzie można uczyć się języka nowogreckiego?

alleris
01-16-2012, 23:00
Ciekawe, że ten język został pominięty przez wszystkich. Czyżby nikt się go nie uczył? Jeśli mieliście z nim jakiś kontakt, proszę się przyznać. :)
Osobiście kocham brzmienie tego języka i próbowałam się go uczyć, niestety ciężko na własną rękę... Poznań może czuć się dumny, że ma u siebie jedyną filologię nowogrecką w kraju.

PS. Przy okazji: gdyby ktoś wiedział o miejscach, gdzie można się uczyć nowogreckiego w Krakowie lub lektorach j. nowogreckiego dających korepetycje/konwersacje, proszę o informację.

ankper
01-17-2012, 02:33
To w takim razie ja się przyznaję, że miałam do czynienia: uczyłam się przez 1 rok jako zajęcia fakultatywne na filologii klasycznej. Uczyła mnie native spikerka, mówiąca doskonale po polsku. To prawda, brzmienie jest dość nietypowe, aczkolwiek po nauce starej greki można się do niego przyzwyczaić. A czemu nikt się nie uczy? Może nie język, a kryzys skutecznie powstrzymuje...

Smoczyca
01-18-2012, 02:09
Uczą, uczą, ale prywatnie, bo jakoś w publicznym sektorze nie ma za wiele miejsca na nowogrecki...

Temat nowogreckiego jest dla mnie o tyle trudny, że jestem native speakerem, nie widzę go "z boku", nigdy sie go jakoś intensywnie nie uczyłam - po prostu próbuję poszerzać swoje słownictwo przez lekturę i wykorzystać tą umiejętność, żeby wykonywać tłumaczenia.

aletal
01-18-2012, 21:49
Córka mojej koleżanki z pracy uczyła się polskiego i greckiego równocześnie (jej rodzice to Polka i Grek), dodatkowo poznała angielski i francuski. Co najdziwniejsze, doszła do wniosku, że z tych języków najłatwiejszy jest grecki, a najtrudniejszy... polski. Więc może samego języka nie jest się tak trudno nauczyć, alfabet jest jednak przerażający. Ja nauczyłam się tylko "kalimera", "kalispera", "kalinihtra". W oryginale tego nie zapiszę, ale wiadomo o co chodzi. :)

alleris
01-19-2012, 02:28
Tak to też moje ulubione słowa. :D Zazdroszczę bycia greckim nativem. Ja nie mam rodziców Greków (niestety! jakie miałabym wakacje!), nie uczyłam się też greki klasycznej - nie pociąga mnie kultura antyczna, a język wydaje mi się trzy razy trudniejszy od nowogreckiego. :| Więc wybrałam samą przyjemność. Najpierw próbowałam się uczyć z niebieskiej książeczki Barbajorgos, ale po kilku lekcjach było mi już ciężko. Bardzo pozytywne doświadczenia mam ze stroną http://kypros.org/LearnGreek, tam lekcje są aż zbyt łatwe. Ale też straciłam zapał. :) Jak kiedyś wrócę do nauki, na pewno będę się wspierać tą stroną.

Magda_Świder
01-23-2012, 01:19
Ja byłam na paru zajęciach z języka nowogreckiego, ale nie przypadł mi do gustu. Być może była to wina prowadzącej. Ale nie jest raczej trudny, tak mi się wydaje.

elzyn
01-23-2012, 11:34
W liceum miałem zajęcia, w teorii z łaciny z panią, która intensywnie działa w Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Greckiej, więc miałem właściwie lekcje w kratkę raz z tego, raz z tego. Żeby było praktyczniej, zamiast starogreckiego przerabiała z nami nowogrecki, więc alfabet i nieco podstaw udało mi się poznać. Nowogrecki mnie też jednak jakoś nie porwał, jeśli mam być szczery, choć niektóre terminy z greki które używa się do dzisiaj w filozofii są bardzo ładne w brzmieniu. :)

Magda_Świder
01-30-2012, 01:36
W liceum miałem zajęcia, w teorii z łaciny, z panią, która intensywnie działa w Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Greckiej, więc miałem właściwie lekcje w kratkę raz z tego, raz z tego. Żeby było praktyczniej zamiast starogreckiego przerabiała z nami nowogrecki, więc alfabet i nieco podstaw udało mi się poznać. Nowogrecki mnie też jednak jakoś nie porwał, jeślli mam być szczery, choć niektóre terminy z greki które używa się do dzisiaj w filozofii są bardzo ładne w brzmieniu :)

O ile pamiętam, to nie ma wielu zmian w alfabecie nowogreckim w stosunku do starogreckiego. Pamiętam jednak, że jest wiele naleciałości z arabskiego i innych języków, co zdecydowanie różni się w brzmieniu od słów starogreckich. Greckie pojęcia filozoficzne to jest jednak starogrecki i rzeczywiście brzmią pięknie, podobnie jak "Iliada" czy "Odyseja" w oryginale, czytana czystym, płynnym heksametrem :).

JezykJurek
02-01-2012, 20:39
Hm, dla mnie j. nowogrecki jest b. trudny (w porównaniu z nauką j. angielskiego czy rosyjskiego). I chociaż słyszę go na co dzień, i staram się używać równie często, to nie mam wrażenia, że robi się coraz łatwiejszy... może przez ilość nagromadzonych samogłosek, których wymowa dla naszego aparatu mowy nie jest oczywista czy intuicyjna.

adudis
02-11-2012, 00:26
W alfabecie faktycznie zaszły niewielkie zmiany, kwestia wymowy głosek uległa natomiast znacznym wpływom.
Miałam przyjemność uczyć się zarówno greki jak i nowogreckiego, również zmiany zachodzące pomiędzy nimi nie są mi obce. Naleciałości w nowej grece to głównie turcyzmy i italianizmy, również słowa z języka francuskiego (stąd niektóre wyrazy w nowogreckim są istną kalką tychże słów z tureckiego czy francuskiego, różniące się jedynie zapisem). Cały temat historii zmian językowych oraz szeroko rozumianej "kwestii językowej" to ważne tematy dla zarówno dla współczesnych Greków, jak i dla tych którzy chcą opanować ich język.

O ile pamiętam, to nie ma wielu zmian w alfabecie nowogreckim w stosunku do starogreckiego. Pamiętam jednak, że jest wiele naleciałości z arabskiego i innych języków, co zdecydowanie różni się w brzmieniu od słów starogreckich. Greckie pojęcia filozoficzne to jest jednak starogrecki i rzeczywiście brzmią pięknie, podobnie jak "Iliada" czy "Odyseja" w oryginale, czytana czystym, płynnym heksametrem :).

adudis
02-11-2012, 00:31
Język nowogrecki potrafi skutecznie zniechęcić przy początkach nauki, zwłaszcza pisownią, ale jest to do kwestia do opanowania w ciągu ok. 2 tygodni, przy niespecjalnie dużym wysiłku. Natomiast poza tym jest to stosunkowo prosty język, a przede wszystkim logiczny!
Polecam odrobinę wytrwałości wszystkim którzy chcieliby się go nauczyć, a szybko odkryją, że było warto. :)

Ja byłam na paru zajęciach z języka nowogreckiego, ale nie przypadł mi do gustu. Być może była to wina prowadzącej. Ale nie jest raczej trudny, tak mi się wydaje.

Achladi
04-06-2012, 11:28
Pierwszy raz stycznosć z greckim miałam kilka lat temu podczas pracujących wakacji na wyspie Paros. Język spodobał mi się od razu, a równocześnie mnie przeraził, bo się nie kojarzy po prostu z niczym. Więc podstawowe słowa próbowałam zapamiętać poprzez zabawy słowne typu "proszę" po grecku to "parakalo", więc skojarzenie idzie z "para kaloszy":D. Kraj i kultura spodobały mi się na tyle, że postarałam się dostać na praktyki do Ambasady polskiej w Atenach, udało się i spędziłam tu kolejne wakacje. Ateny to niestety nie wyspy i panuje tu zupełnie inny klimat, ale innego wyjścia nie było. I tyle, potem się tu przeniosłam na stałe. Najpierw uczyłam się tego języka sama, w domu, potem poszłam na kurs dla obcokrajowców organizowany za darmo przez Ministerstwo Edukacji, a potem poszłam na kurs na Uniwerku Ateńskim na poziomie zaawansowanym. Język jest trudny pod względem ortografii (np. mają pięć rodzajów literki "i"). Gramatyka jest do zrozumienia po jakimś czasie i dosyć logiczna. Jeśli chodzi o reguły dotyczące akcentu (akcent ruchomy) są one bardziej zrozumiałe i wyjątków jest zdecydowanie mniej niż np. w rosyjskim, a kolejnym plusem jest fakt, iż zaznaczanie go jest obowiązkowe, więc nawet jeśli nie znasz słowa, wiesz jak go przeczytać. Język jest ciekawy, melodyjny i bogaty pod względem leksyki, jak już się przebrnie i zapamięta alfabet to potem jest z górki. A potem tylko trochę cierpliwości i zaangażowania. :)

klaudzia
04-26-2012, 13:08
Hej,

wybieram się na praktyki do Ambasady RP w Atenach. Widzę, że już miałaś tam praktyki. Czy mogłabyś się ze mną podzielić wrażeniami? Co tam robiłaś, czy trwały one 8 godz dziennie czy mniej, nie znam greckiego ani trochę, w związku z tym zastanawiam się co tam będę robić.

Gdzie mieszkałaś podczas praktyk? Ja właśnie szukam jakiegoś pokoju do wynajęcia na 1 ms.

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Klaudia

Achladi
04-29-2012, 09:54
Hej

wybieram sięna praktyki do Ambasady RP w Atenach. Widze ze już miałas tam praktyki. Czy mogłabyś się ze mną podzielić wrażeniami ? Co tam robiłas, czy trwały one 8 godz dziennie czy mniej, nie znam greckiego ani trochę, w związku z tym zastanawiam siię co tam będę robic.

Gdzie mieszkałas podczas praktyk? Ja właśnie szukam jakiegoś pokoju do wynajęcia na 1 ms.

Klaudia

Hej Klaudia,

praktyki polegają głównie na śledzeniu bieżących wydarzeń w Grecji, tłumaczeniu gazet bądź redagowaniu notatek w oparciu o wiadomości z gazet. Grecki nie jest Ci potrzebny, ponieważ korzysta się tam również ze źródeł anglojęzycznych. Dziennie będziesz tam przesiadywać ok 8 ha, ale to zależy od Twojego przełożonego i generalnie Twoje obowiązki będą zależeć od niego. W każdym razie będziesz tam, żeby im pomóc w miarę swoich możliwości.
Podczas praktyk mieszkałam u Polaków, których znalazłam przez Internet. Próbowałam się kontaktować z osobami na praktykach w ambasadzie, ale byli to głównie studenci Erasmusa, którzy zamieszkiwali w akademikach, zatem nie mieli problemu z zakwaterowaniem, nie mieli też żadnych informacji, które mogłyby mi pomóc. Ja się w każdym razie porozglądam i dam Ci znać, ale generalnie ciężko jest tu znaleźć coś na jeden miesiąc. Powiedz mi, na kiedy masz planowane odbycie praktyk?

prayforpower
04-29-2012, 13:08
Uczyłem się kiedyś greckiego, tzn. próbowałem się uczyć ze znajomymi, później sam, ale nie jest to na tyle łatwe, aby samemu sobie z tym poradzić. Na początek niezbędny jest jakiś lektor. Język jednak ma bardzo fajne brzmienie.

aanet1
04-29-2012, 14:44
Ja znam ten język "ze słyszenia" i bardzo mi się on podoba. Miałam nawet zamiar zacząć się go uczyć, ale w końcu zarzuciłam ten pomysł. Koleżanka, która uczy się tego języka twierdzi, że jest on w gruncie rzeczy prosty i logiczny i niedługo trzeba się uczyć, żeby zacząć się w miarę swobodnie dogadywać. Na początek mi się wydaje, że warto zainwestować w korepetycje. Trzeba się jednak trochę naszukać, żeby znaleźć lektora tego języka.

pavelw8809
05-10-2012, 17:33
Ja uczę się języka nowogreckiego już bardzo długo. Jednakże przez długie przerwy w nauce nie udało mi się go zgłębić na zadowalającym mnie poziomie. Nie jest to trudny język, jednakże Polakowi może przysporzyć nieco problemów ze względów na brak podobieństwa, oraz wymowę liter Σ/σ/ς, Δ/δ, Θ/θ Ζ/ζ. Po odpowiednim osłuchaniu się łatwo załapać wymowę.

Jeśli chodzi o lektoraty, osobiście nie preferuję takiego typu nauki. Jestem samoukiem i staram się łączyć przyjemne z pożytecznym. Ja uwielbiam współczesną muzykę grecką, słucham radia oraz oglądam telewizję. Jest to bardzo dobry sposób na osłuchanie się z językiem w praktyce. Jest również wiele kursów do nauki języka nowogreckiego, które są nie tylko w języku polskim.
Jako, że znam język rosyjski mogę podesłać parę linków dla zainteresowanych do materiałów w języku rosyjskim.
Jeżeli chodzi o polskie materiały, ja zaczynałem od rozmówek wiedzy powszechnej. posiadam również dwutomowy słownik wiedzy powszechnej polsko-grecki i grecko-polski. Jest to pozycja dość obszerna i wydaje mi się, że najlepsza na naszym rynku jeśli chodzi o słowniki. A należy powiedzieć, że wybór u nas jest dość wąski. Książka Barbajorgos jest świetną książką do nauki języka nowogreckiego, jednak polecam ją dla bardziej zaawansowanych, którzy opanowali już alfabet. Mi osobiście Barbajorgos bardzo przypadł do gustu, ze względu na dodatkowe informacje na temat życia codziennego i kultury greckiej. Bardzo ciekawa książka.
Dla chcących zaopatrzyć się w Barbajorgos:
Normalnie podręcznik kosztuje około 70 złotych. Natomiast można kupić ten podręcznik we Wrocławiu w CH Feniks na Rynku w Taniej Książce za 9,50! Co prawda bez płyt/kaset, ale myślę, że nie stanowi to większego problemu dla osób, które miały szerszy styk z tym językiem. Ja się bardzo uradowałem na tą okazję i bez wahania zaopatrzyłem się w egzemplarz.

klaudzia
05-19-2012, 12:06
Hej Klaudia,

Praktyki polegaja głównie na śledzeniu bieżących wydarzeń w Grecji, tłumaczeniu gazet bądź redagowaniu notatek w oparciu o wiadomości z gazet. Grecki nie jest Ci potrzebny, ponieważ korzysta się tam również ze źródeł anglojęzycznych. Dziennie będziesz tam przesiadywać ok 8 ha, ale to zależy od Twojego przełożonego i generalnie Twoje obowiązki będą zależeć od niego. W każdym razie będziesz tam, żeby im pomóc w miarę swoich możliwości.
Podczas praktyk mieszkałam u Polaków, których znalazłam przez Internet. Próbowałam się kontaktować z osobami na praktykach w ambasadzie, ale byli to głównie studenci Erasmusa, którzy zamieszkiwali w akademikach, zatem nie mieli problemu z zakwaterowaniem, nie mieli też żadnych informacji, które mogłyby mi pomóc. Ja się w każdym razie porozglądam i dam Ci znać, ale generalnie ciężko jest tu znaleźć coś na jeden miesiąc. Powiedz mi, na kiedy masz planowane odbycie praktyk?

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Szczęśliwie udało mi sie już znaleźć pokój na sierpień, ale jestem wdzięczna za chęć pomocy. :)

faustynka
08-13-2012, 15:49
Filologia nowogrecka jest również na Uniwersytecie Warszawskim.
Język ma piękne brzmienie i choć sporo już rozumiem, nadal mam ogromny problem z mówieniem.
Moim zdaniem, rzeczywiście grecki nie jest podobny do niczego, mimo obecności licznych zapożyczeń z francuskiego, włoskiego i tureckiego. Początkowo wydawał mi się dość prosty, jednak im dłużej się go uczę, tym bardziej się robi skomplikowany, zwłaszcza bardzo rozbudowany system odmiany czasowników w poszczególnych czasach. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się go opanować w stopniu pozwalającym na normalną komunikację.
Χαίρεται!

ka.kozlovska
08-20-2012, 01:50
Język grecki jest do opanowania. Moim zdaniem łatwiej Polakowi nauczyć się j.greckiego niż Grekowi j.polskiego. Ortografia jest trochę trudna, ale przy odrobinie chęci i pracy (polecam dużo czytać, aby się tych słów naoglądać) można ze wszystkim dać sobie radę. Wiem, że w Krakowie lektorów można znaleźć chociażby na Gumtree. Jest sporo nauczających Greków, ale i Polaków po wieloletnich pobytach w Grecji.

faustynka
08-20-2012, 13:58
A uczyliście się starej greki? Ja bardzo jej nie lubię, znacznie bardziej podoba mi się nowogrecki. Nauka starej greki była katorga w moim przypadku. :P

sylwka
08-20-2012, 19:05
Od października zaczynam studia na filologii nowogreckiej. Język nie jest podobny do języków romańskich jakimi się posługuję, niemniej mam nadzieję, że będzie łatwy do opanowania. :)

aniasn
08-20-2012, 20:55
Miałam starą grekę, ale na dość niskim poziomie na filologii nowogreckiej więc tak naprawdę niewiele umiem. Za to zajęcia ze względu na prowadzącą były bardzo ciekawe. :)
Od października zaczynam studia na filologii nowogreckiej. Język nie jest podobny do języków romańskich jakimi się posługuję, niemniej mam nadzieję, że będzie łatwy do opanowania :)
Język nowogrecki nie jest taki trudny, jak się opanuje pisownie i akcenty, to nie powinno mieć się większych kłopotów. Wiele słów w języku polskim pochodzi z języka greckiego, więc nauka będzie trochę lżejsza. :) Gdzie będziesz się uczyła?

sylwka
08-28-2012, 21:10
Na UAMie. Mam nadzieje, że będzie tak jak mówisz. Ze względu na drugie studia i pracę, nie będę miała dużo czasu na naukę, więc lepiej żeby język łatwo wchodził do głowy. :)

Lullaby
09-07-2012, 19:48
Witam,
ja także rozpoczynam w tym roku przygodę z językiem greckim. Może jest wśród was ktoś, kto studiował filologię nowogrecką na UW i podzieli się dobrymi radami. Za wszystkie informację będę wdzięczna.:)

aniasn
09-09-2012, 17:44
Witam,
Ja także rozpoczynam w tym roku przygodę z językiem greckim. Może jest wśród was ktoś, kto studiował filologię nowogrecką na UW i podzieli się dobrymi radami. Za wszystkie informację będę wdzięczna.:)
Ja właśnie kończę. :) Jest fajnie, język nowogrecki jest z grekiem, nie wiem czy jest jeden czy dwa bo ta sytuacja nie była do końca wyjaśniona, ale Wlasis jest bardzo miły i dobrze tłumaczy. :) Wykładowcy są fajni, z jednym małym wyjątkiem. Największym wyzwaniem są zajęcia z prof. Borowską, ponieważ ona najwięcej wymaga, ale jest sprawiedliwa i pozwala poprawiać wiele razy bez żadnych konsekwencji. :)

Lullaby
09-09-2012, 18:17
Jeżeli jest wymagająca to tym lepiej - nie będzie można sobie na zbyt wiele pozwolić w kwestii lenistwa. :D
Jeszcze chciałam zapytać jak nauka wygląda w przypadku osób, które dotychczas nie uczyły się tego języka? Obawiam się, że ze względu na to, że razem ze mną będzie studiować parę osób, które już miały kontakt z greckim, prowadzący będą chcieli dostosować się do ich tempa nauki.

aniasn
09-10-2012, 11:58
Jak ja zaczynałam to nikt nie znał języka więc nie było tego problemu. Na zajęciach lektorzy uczą od podstaw, a jeśli ktoś zna już grecki to wtedy chodzi do grupy ze starszym rocznikiem więc nie musisz się martwić, że lektorzy będą chcieli przyspieszyć naukę materiału. :)

b_skylark
10-13-2012, 17:40
Uczę się greckiego już od jakiegoś czasu i uważam, że jest to jeden z najpiękniejszych języków świata. Jest w nim wiele słów, które stały się zapożyczeniami w języku polskim, więc nauka wcale nie jest taka trudna. Ja osobiście uczę się greki cypryjskiej, która różni się bardzo w języku mówionym, ale nie w piśmie.

savanna
12-07-2012, 14:35
Dobrze wiedzieć, że jest też spore grono nowogreckie. :-)
Wspominaliście coś niecoś o materiałach do nauki - w jaki sposób je zdobywacie? Sama zamawiam przez Internet z greckich księgarń albo pożyczam od znajomych. Może wiecie coś o jakiejś bibliotece internetowej z materiałami do nauki? A idąc po ogólnej linii forum: jak przedstawia się kwestia z literaturą fachową w zakresie tłumaczenia z nowogreckiego? Może czytaliście już jakieś podręczniki/artykuły/opracowania?

Maciek1989
12-07-2012, 15:48
Ja uczyłem się nowogreckiego przez pół roku, będąc na Erasmusie w Salonikach. Język rzeczywiście w Polsce niezbyt popularny, widziałem gdzieś badania, z których wynikało, że jego znajomość jest najmniej pożądana przez krajowych pracodawców.

Pysiulka16
12-10-2012, 00:47
Bardzo chciałabym się nauczyć tego języka. Niestety próbowałam sama, ale jakoś nie daję rady. :( Może jest ktoś w stanie polecić dobrą szkołę językową, gdzie uczą nowogreckiego na terenie Warszawy, ewentualnie jakieś indywidualne lekcje?

savanna
12-13-2012, 14:35
Bardzo chciałabym się nauczyć tego języka. Niestety próbowałam sama, ale jakoś nie daję rady :( Może jest ktoś w stanie polecić dobrą szkołę językową, gdzie uczą nowogreckiego na terenie Warszawy, ewentualnie jakieś indywidualne lekcje?

Podejrzewam, że na UW znajdziesz kilku chętnych korepetytorów wśród studentów i studentek nowogreckiego. ;) Ewentualnie mogę przesłać Ci numer telefonu do znajomego Greka, który mieszka w Stolicy i uczy greckiego. Powodzenia!

Lullaby
01-10-2013, 22:13
Czy ktoś z was zdawał egzamin Ελληνομάθεια? Jeżeli tak to na jakim poziomie? Z czego się przygotowywaliście?

savanna
01-11-2013, 12:15
Zdawałam w 2009 r. na Gamma 1 - po zmianach strukturalnych będzie to obecnie europejskie B2. Z moich doświadczeń wynika, że najbardziej przydatny zakres słownictwa i gramatyki - z odstępnych książek - oferuje "Nea ellinika gia metanastes, palinnostountes kai prosfuges" - do tego egzaminu przydała mi się część 3. Warto skorzystać z testów próbnych zamieszczonych na stronie internetowej centrum egzaminacyjnego w Salonikach.

Lullaby
01-11-2013, 15:14
Savanna a po jakim czasie od rozpoczęcia nauki podeszłaś do egzaminu? Zaraz zobaczę co to za książki.

savanna
01-13-2013, 17:57
Uczyłam się 4 lata na studiach (czyli w cyklach od października do czerwca), z czego 4 miesiące w Grecji. Ostatnia prosta przed egzaminami, czyli jakiś miesiąc-dwa to byłą już naprawdę intensywna nauka o każdej porze dnia i nocy. Dzięki temu byłam naprawdę dobrze przygotowana - tak to oceniam z perspektywy czasu.

savanna
01-27-2013, 22:51
Gdzie się podziało to spore grono, które dyskutowało jeszcze w zeszłym roku? Może dołączył do nas ktoś nowy? Neogrecyści pilnie poszukiwani! :-)

Lullaby
01-28-2013, 19:28
Faktycznie tu cicho. Może wszyscy pilnie uczą się greckiego. ;)
A ja mam pytanie do osób, które już dość dobrze znają grecki: jaka była wasza pierwsza książka, którą przeczytaliście po grecku? I po jakim czasie od rozpoczęcia nauki sięgnęliście po taką lekturę?

savanna
01-30-2013, 21:50
Pierwszym tekstem literackim, jaki przeczytałam, były bajka ze zbioru bajek w uproszczonym greckim dla uczących się tego języka ("Ελληνικά παραμύθια" Ε. Κιουλαφίδου, Ντ. Παπαϊωάννου, 'Ιστρος 2008). Potem powiastka dla dzieci "Μεταξωτή κλωστή μες στο ποτάμι" Γ. Ρεκαλίδου, Ελληνικά Γράμματα 2003). Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że po jakichś 3 latach w miarę dobrze mi się tego typu teksty już czytało.
Wasze pierwsze lektury?

tymczasowa
01-31-2013, 16:47
Witam. Niedawno uczyłam się mitologii. Było tam takie jedno imię- Agaue. Niby nic, bo języka greckiego akurat uczyć się nie zamierzam, ale nurtuje mnie jak się je poprawnie wymawia? Bo domyślam się, że nie tak jak się pisze :). Dzięki za odp.

savanna
02-01-2013, 12:05
Po polsku można powiedzieć tak, jak się pisze (wym. [Agałe]) albo wg innego zapisu - Agawe. Natomiast we współczesnym greckim imię to brzmi [Agawi], zapisywane jako Αγαύη.

Raven
04-11-2014, 11:59
Bardzo chciałabym się nauczyć tego języka. Niestety próbowałam sama, ale jakoś nie daję rady :( Może jest ktoś w stanie polecić dobrą szkołę językową, gdzie uczą nowogreckiego na terenie Warszawy, ewentualnie jakieś indywidualne lekcje?
Wprawdzie pisałaś to dość dawno, ale może zainteresuje Cię facebookowa grupa "Nauka greckiego" (https://www.facebook.com/groups/naukagreckiego/?ref=ts&fref=ts).

QubaSzylkiewicz
09-29-2014, 15:10
UAM w Poznaniu nie jest jedyną uczelnią w Polsce, gdzie jest filologia nowogrecka. Jest jeszcze na UW w Warszawie. Osobiście znam kilku absolwentów poznańskiej filologii. Sam również próbowałem się uczyć tego pięknego języka. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś do niego wrócę. Jedna moja znajoma, która ukończyła poznańską filologię, mieszka teraz w Krakowie, więc mogę dać namiary. :) Ponadto niektórzy polscy Grecy udzielają prywatnie lekcji. Zawsze można też zacząć samodzielnie przy pomocy nieocenionego podręcznika μπαρμπαγιωργος.

nadziejak
10-10-2014, 19:25
Może faktycznie na początku dobrze jest mieć osobę, która nas wprowadzi w pewne greckie zagadnienia, ale ogólnie jest to język stosunkowo prosty, więc przy pewnym wysiłku do wyuczenia chyba przez każdego. I też dołączam się do grupy, która sądzi, że nowogrecki jest naprawdę pięknym językiem.

yaetta
03-23-2015, 19:44
Chciałabym odświeżyć ten wątek. Czy ktoś może słyszał coś o jakichś kursach, szkołach językowych oferujących naukę j. greckiego w okolicy Poznania? A może moglibyście polecić dobre strony internetowe czy kursy on-line?

a897295
11-15-2016, 23:22
Czy mógłby mi ktoś powiedzieć na jakim poziomie języka kończy się studia z filologii greckiej? Mam na myśli studia licencjackie.

Katja
11-16-2016, 16:52
Czy mógłby mi ktoś powiedzieć na jakim poziomie języka kończy się studia z filologii greckiej? Mam na myśli studia licencjackie.

Standardowo dla studiów licencjackim poziom końcowy to C1.

King the Second
12-24-2016, 01:02
Dla chcących poznać podstawy nowogreckiego polecam kurs podstawowy z Edgarda. Link poniżej:
https://www.jezykiobce.pl/promocje#s[33][]:908&sid:1&h:home
Sam posiadam tę książkę i jestem z niej zadowolony.