PDA

View Full Version : Kultura Japonii - jakie książki?

Priceless
01-16-2012, 17:18
Przeczytałam jakiś czas temu książkę "Japonia utracona" Alexa Kerra, bardzo mnie zaciekawiła i przedstawiła ten kraj jako niezwykły, ale tracący z roku na rok swoją tożsamość..

Jakie inne książki o Japonii moglibyście/mogłybyście polecić?

kachna
01-16-2012, 18:21
Mi polecono książkę pt. Tatami Kontra Krzesła. O Japończykach i Japonii (autorstwa Tomańskiego Rafała). Jeszcze jej nie przeczytałam, ale z tego co słyszałam, to są w niej opisane codzienne zwyczaje Japończyków z zakresu przyjmowania gości, higieny, i in.. Podobno bardzo ciekawa.

Priceless
01-16-2012, 22:36
Dzięki, nie słyszałam o niej wcześniej:)

usako
01-18-2012, 00:45
Osobiście nie czytałem, ale mnóstwo koleżanek się zachwyca "Bezsennością w Tokio" Marcina Bruczkowskiego.
To coś w stylu wspomnień Polaka, który pracował w Japonii przez 10 lat.
Nie wiem, jakie aspekty kultury Cię interesują, ale mi się podobała "Geisha z Gion" Mineko Iwasaki. To jest opozycja do filmu "Pamiętnik Gejszy", tak jakby sprostowanie:p
No i może coś z klasyki gatunku, "Chryzantema i miecz" Ruth Benedict.

Priceless
01-18-2012, 20:06
Dzięki za tytuły:) Czytałam "Wzory kultury" Ruth Benedict, chętnie przeczytam "Chryzantemę i miecz":)

kyjol
01-20-2012, 20:41
"Kultura Japońska" napisana przez Paula Varleya, przetłumaczona i wydana przez UJ. Polecam, zwięźle opisana historia Japonii oraz wiele aspektów kulturowych na przestrzeni dziejów :)

Nanthelin
01-21-2012, 21:05
Ja polecam „Japonia zmienna czy niezmienna?” Jolanty Tubielewicz, autorka podróżowała do Japonii kilkukrotnie i spisała swego rodzaju pamiętniki z tych wycieczek, w których uwzględniła zachodzące zmiany m.in. w kulturze ale też rozwoju miast. Ponadto wiadomo jak ogromny wpływ na kulturę Japonii miała wojna na Pacyfiku dlatego polecam „Od Pearl Harbour do Hirosimy” francuskiego dziennikarza Roberta Guillain. Warte przeczytania są także wspomnienia osób, które przeżyły katastrofy w Hiroszimie i Nagasaki. Między wierszami można dostrzec kulturę tego narodu jednak wydaje mi się, że oprócz tego jest to lektura obowiązkowa aby zrozumieć ogrom tragedii jaki spadł na Japończyków. Dlatego polecam „The witness of those two days : Hiroshima & Nagasaki, August 6 & 9, 1945” oraz Estera Żeromska „Nagasaki - tamtego pamiętnego dnia 9 sierpnia 1945”.

Priceless
01-23-2012, 18:43
Super, bardzo wam dziękuję za tytuły:) A czy ktoś z was czytał może "Japoński wachlarz" Joanny Bator?

Pralinka
01-23-2012, 20:24
jeszcze przeze mnie nie przeczytana ale mająca dość dobrą opinię książka: 'W drodze na Hokkaido. Autostopem przez kraj kwitnącej wiśni' Willa Fergusona

usako
01-28-2012, 20:09
Nie czytałem "Japońskiego Wachlarza", ale znając panią Bator, to z pewnością jest to książka przesiąknięta feminizmem:p Oczywiście, pewnie jest godna uwagi i ciekawa, ale mnie czasem drażni taki stronniczy ton i pewnie osobiście by mi się nie podobała. Mogę za to polecić jeszcze świetną książkę na temat estetyki/sztuki.
"O sztuce Japonii" pod red. Zofii Alberowej. Jest to najbardziej szczegółowa książka na ten temat, po polsku, jaką widziałem.

Priceless
02-02-2012, 20:44
Mogę za to polecić jeszcze świetną książkę na temat estetyki/sztuki.
"O sztuce Japonii" pod red. Zofii Alberowej. Jest to najbardziej szczegółowa książka na ten temat, po polsku, jaką widziałem.

A czy w tej książce można także znaleźć coś na temat sztuki tworzenia ogrodów?

Majandra
02-04-2012, 15:08
Polecam książkę, która jest pracą zbiorową pod redakcją pani Martyny Taniguchi i Aleksandry Watanuki, pod tytułem "Świat z papieru i stali - okruchy Japonii". Opisuje zarówno tradycyjną Japonię, szczególnie ciekawa jest opowieść o bóstwie urodzaju, oraz tę nowoczesną część. Bardzo polecam, bo ta książka w łatwy sposób przekazuje dużo ciekawej wiedzy. Ilość stron: 261 Sugerowana cena to 34,50 a najwięcej szczegółów można poznać tutaj: www.waneko.pl

usako
02-05-2012, 22:14
A czy w tej książce można także znaleźć coś na temat sztuki tworzenia ogrodów?

Niestety nie. Jeżeli interesuje Cię sztuka zakładania ogrodów w stylu japońskim, możesze poszukać książki pt. "Ogród japoński - elementy i zasady kompozycji" Majorowskiego. Powinna kosztować około 30 zł.

Priceless
02-06-2012, 12:39
Niestety nie. Jeżeli interesuje Cię sztuka zakładania ogrodów w stylu japońskim, możesze poszukać książki pt. "Ogród japoński - elementy i zasady kompozycji" Majorowskiego. Powinna kosztować około 30 zł.

Dzięki, tę akurat już znam:)

usako
02-09-2012, 21:04
To szkoda:p Niestety wygląda na to, że polskojęzyczna literatura na ten temat się na tym kończy... Może byłoby jeszcze coś w jakichś czasopismach, ale pewnie niewiele ponad to, co zawarte jest w książce.
A planujesz założenie ogrodu, czy po prostu się tym interesujesz? Ja kiedyś próbowałem założyć ogród w stylu "Karesansui". Kupiłem tyle żwiru ile się zmieściło na tylnych siedzeniach(nie polecam tego sposobu przewożenia), w sumie chyba policzyli mi jak za tonę, ale jak wysypałem to w ogródku, to się okazało, że kamienie są różnej wielkości i w dodatku w większości za duże... Dlatego jeżeli będziesz chciała wykorzystać żwir, to polecam jak najmniejszy. W żwirowni te mniejsze wydają się drobne jak piasek, ale to chyba tylko takie złudzenie. W każdym razie, powodzenia:)

Priceless
02-10-2012, 11:16
No niestety za wiele literatury na ten temat nie ma, dlatego pytałam, czy może w książce o sztuce coś się znajdzie:) W "Japonii utraconej" kilka stron poświęconych jest ogrodom chińskim i japońskim. W prasie ogrodniczej zazwyczaj opisywane są elementy kompozycji, roślinność itd., za to niewiele jest informacji kulturowo-historycznych, a takich szukam do artykułu w Poradniku Ogrodniczym:) Swoją drogą sama też planuję ogród w stylu japońskim, miałby to być ogród pokazowy, bo zajmuję się sprzedażą ogrodowych bambusów;)

A o ogrodach chińskich i japońskich pisze też Longin Majdecki w "Historii ogrodów".

usako
02-12-2012, 22:41
za to niewiele jest informacji kulturowo-historycznych

W takim razie, w "Estetyce i sztuce japońskiej" Beaty Kubiak mogą być jakieś szczątkowe informacje na ten temat. Z tego co pamiętam, to kiedyś sztuka zakładania ogrodów była wiedzą tajemną i zajmowała się tym tylko poszczególne rodziny z pokolenia na pokolenie. Teraz ogród japoński może być kojarzony z buddyzmem, np. symbolizować ludzkie życie. Częstym motywem jest ustawianie z jednej strony ogrodu wzniesienia i zsypywania z niego żwiru, co ma symbolizować "wartki", młodzieńczy okres życia; tworzenie rzeki żwiru-dojrzałość; przeszkoda w postaci kładki jako kryzys(pod kładką musi być jednak kanał) oraz otwarta przestrzeń, "morze" żwiru z jakimś kamieniem "wyspą", który symbolizuje otwartą drogę ku oświeceniu.
Albo ten ogród w świątyni Ryouanji, w którym jest 15 kamieni, ale z każdego miejsca widać tylko 14, co ma uświadamiać, że człowiek nie jest wstanie dostrzec absolutnej prawdy.
Podchodząc do tego z innej strony, można opisać ideę ogrodu jako łączenie domu z naturą, np. sadzenie największych drzew w centrum a nie na brzegach, żeby nie tworzyć wrażenia odgradzania itp. No i można wspomnieć o uniwersalnych kategoriach estetycznych "wabi" i "sabi" oraz może "yuugen"...

Priceless
02-17-2012, 11:36
U Majdeckiego ogrody chińskie i japońskie są dość szczegółowo opisane, więc skupię się na nim. Dzięki za ciekawostkę o kamiennym ogrodzie Ryouanji:) Z tego co wiem ogrody w Kioto mają specjalnie wyznaczone miejsca, skąd należy je oglądać. Tak jak ogląda się dzieła sztuki:)

usako
02-18-2012, 23:57
Z tego co wiem ogrody w Kioto mają specjalnie wyznaczone miejsca, skąd należy je oglądać. Tak jak ogląda się dzieła sztuki:)

Dokładnie. Właśnie to jest bardzo ważne, bo mówi się, że japońskie ogrody są do oglądania a nie do chodzenia po nich:p
Z innych ciekawostek to np. w ogrodzie świątyni Ginkakuji jest specjalny stożek i ścieżka, po której porusza się światło księżyca(w jakieś określone dni oczywiście). Pawilon Katsurarikyuu z kolei, w zamyśle został zbudowany tylko po to, żeby oglądać z niego wędrówkę księżyca po nieboskłonie! Cały jego ogród i usytuowanie pomieszczeń są zaprojektowane właśnie do tego celu. Ale jak na ironię nie można w nim przebywać w nocy...

Priceless
02-19-2012, 17:02
Dokładnie. Właśnie to jest bardzo ważne, bo mówi się, że japońskie ogrody są do oglądania a nie do chodzenia po nich:p

Generalnie tak, ale tworzono także specjalne rozległe ogrody spacerowe, choć głównie jako fragment większej całości założenia ogrodowego. Typowym przykładem może być ogród Katsura :)

Ogród spacerowy Sorakuen Garden w Kobe:
http://www.japan-i.jp/explorejapan/kinki/hyogo/kobe/d8jk7l000002szu6-img/d8jk7l000002szup.jpg

usako
02-23-2012, 22:18
Dzięki za zdjęcie:) Jak je pierwszy raz zobaczyłem, to coś wydało mi się dziwne... Potem uświadomiłem sobie, że w ogóle nie kojarzę, żeby w ogrodach, które widziałem były kwiaty! Choć na tle zminiaturyzowanych drzewek, wyglądają na jakieś gigantyczne rośliny, to mimo wszystko tam pasują. Wiesz może jakie to kwiaty?

Powstał mały offtop, więc podaję kolejną książkę o kulturze Japonii:
"Księga herbaty" Okura Kakuzou, PIW.
Jest to próba wyjaśnienia zachodniemu czytelnikowi ducha wschodu(celowo nie "orientu":p)

Priceless
02-23-2012, 22:25
Na moje oko to rododendrony, akurat je Japończycy wykorzystywali i formowali podobnie jak bukszpan w półkuliste kształty. Najbardziej cenione były drzewa i krzewy zimozielone (pozwalały na zachowanie w miarę jednakowego wyglądu ogrodu niezależnie od pory roku), później kwitnące, a na końcu kwiaty - jako najbardziej nietrwałe:)

"Księga herbaty" - na pewno sięgnę, już samo słowo "herbata" działa przyciągająco:)

Czytałam kiedyś książkę Shoko Tendo o Yakuzie, grupy przestępcze to też całkiem ciekawy aspekt japońskiej kultury..

usako
02-24-2012, 23:20
Dzięki:) Może sobie takie posadzę. Na tym zdjęciu wyglądają super!

Co do yakuzy, to jest taki film "Young Yakuza" o młodym Japończyku, który rozpoczyna pracę dla jednej z grup.

W "Kill Billu" była taka scena, w której członkowie grupy zarzucają szefowej, że nie jest rodowitą Japonką. Jak się okazuje, tak naprawdę, w yakuzie prawie nie ma Japończyków:p To zdziwiło mnie chyba najbardziej.

usako
03-12-2012, 14:07
Mogę polecić jeszcze powieść XVII wiecznego pisarza, Ihary Saikaku "Żywot kobiety swawolnej" w tłumaczeniu pani Nawrockiej. Nie czytałem tłumaczenia, ale znam tę powieść. Z pewością można się wiele dowiedzieć o życiu w epoce Edo.

Lynx85
03-12-2012, 14:45
jeszcze przeze mnie nie przeczytana ale mająca dość dobrą opinię książka: 'W drodze na Hokkaido. Autostopem przez kraj kwitnącej wiśni' Willa Fergusona

Polecam, jak najbardziej :) Książka jest o tyle ciekawa, że opisuje mentalność Japończyków od nieco innej strony - okraszając to mnóstwem japońskiego słownictwa, co jest swoistą "wisienką na torcie" ;)
Podobnie polecam "Gejszę z Gion", którą czytałam już szmat czasu temu, ale zapada w pamięć :), jak również "Japonię utraconą", która opisana jest już nieco innym językiem, ale i tak wciąga, zwłaszcza, jeśli ktoś się interesuje Krajem Kwitnącej Wiśni.

d.czaderska
05-14-2012, 19:02
Jakiś czas temu można było kupić w centrum taniej ksiażki Dedalus dwie całkiem interesujące pozycje:

autorstwa wspomnianego już Alexa Kerra "Psy i demony. Ciemne strony Japonii" - która właściwie jest krytyką współczesnej Japonii i jej kultury w jak najszerszym znaczeniu
Maurice Pinguet "Śmierć z Wyboru w Japonii" - pozycja poświęcona społecznym i kulturowym uwarunkowaniom tego zjawiska

Eveleonor
05-21-2012, 14:28
W księgarniach wydawnictwa Arkady można kupić na wyprzedaży ;) dwie ciekawe i ładnie wydane albumowe pozycje: Sato Tomoko "Sztuka japońska" oraz "Japonia" w serii Leksykon - cywilizacje. Dużo zdjęć i informacji dla osób zainteresowanych kulturą i sztuką Japonii. Zauważyłam też, że w serii Ex Oriente Wydawnictwa UJ wyszła "Historia Japonii", na pewno godna polecenia.

malg
06-25-2012, 22:16
Super, bardzo wam dziękuję za tytuły:) A czy ktoś z was czytał może "Japoński wachlarz" Joanny Bator?

Ja czytałam. Myślę, że mogę spokojnie polecić :)
Przy czym autorka skupia się głównie na Tokio.
Chyba dosyć dużo było o popkulturze w Japonii, o ile dobrze pamiętam (czytałam ją kilka lat temu). Były opisy święta Hanami, zdaje się :) Zapamiętałam też, że dużo było o japońskiej kuchni. I jeszcze dużo różnych elementów kultury japońskiej (zwłaszcza współczesnej).
Dosyć lekko się czyta

Jaroslaw
07-02-2012, 15:13
Koleżanka czyta "Murakami i jego tokio" i bardzo jej sie podoba. Książka z obrazkami, napisana przez sławnego powieściopisarza, myślę że odpowiednia do poznania wpółczesnej kultury.

Kultura to bardzo rozległy temat. Warto również poznać historię tego kraju, niestety ja sie uczylem tego z podreczników i wykładów wiec nie moge nic polecić.

d.czaderska
07-03-2012, 18:17
Koleżanka czyta "Murakami i jego tokio" i bardzo jej sie podoba. Książka z obrazkami, napisana przez sławnego powieściopisarza, myślę że odpowiednia do poznania wpółczesnej kultury.

Właśnie ją dostałam i będę się za nią zabierać.

Oddajmy tylko szacunek tłumaczom, zwłaszcza, gdy wychodzą z cienia - autorem tej książki jest tłumaczka Murakamiego Anna Zielińska-Elliot ;)

Haku
07-04-2012, 02:06
Osobiście polecałbym 70 Japanese Gestures. Klasyk, łatwo dostępny, a pomaga w ogarnięciu kultury Japończyków. Przydaje się również Jazz Up Your Japanese with Onomatopoeia: For All Levels ze względu na liczne "dziwne dźwięki", które wydają Japończycy ;)

loreley
07-08-2012, 19:52
Do wymienionych już książek dorzucę pozycję pt: "Tradycje kulinarne Japonii", autorstwa Magdalany Tomaszewskiej-Bolałek (wydawnictwo Hanami), gdzie autorka poprzez opowiadanie o tradycyjnych potrawach japońskich wprowadza czytelnika w japońska mentalność, kulture i obyczaje. Co więcej, wszystko opisane jest z uwzględnieniem tła historycznego. No i są ładne zdjęcia: ) Bardzo fajna książka, pozwala zgłębić różne niuanse i nauczyć się nowych przepisów. : )

Ethiel
07-08-2012, 22:51
Nie wiem czy już ktoś polecał naszego polskiego autora, ale napewno warto zajrzeć do bezsenności w Tokio Bruczkowskiego.

Haku
07-11-2012, 14:22
Nie wiem czy już ktoś polecał naszego polskiego autora, ale napewno warto zajrzeć do bezsenności w Tokio Bruczkowskiego.

Dobry tytuł. Ale kontynuacje (zwłaszcza Zagubieni w Tokio) nie mają ani tej siły przebicia, ani humoru i można darować je sobie.
Przypomniałaś mi jednak o starusienkiej "Japonii na co dzień" Nowaka. Mała, tania i przystępnie napisana. Ameryki nie odkrywa, ale nadal warto zapoznać się z tym tytułem.

Fleurisimma
09-24-2012, 15:39

I jak Pralinko? Bo ja jakoś nie mogę przebrnąć, nie podoba mi się styl autora, dość nużący.

agako88
09-24-2012, 19:36
Powinna Cie rowniez zainteresowac ksiazka Amelie Nothomb "Z pokora i unizeniem" (na jej podstawie zostal nakrecony film "Bojazn i drzenie").

Nataliaaa
11-16-2012, 10:25
Jakiś czas temu koleżanka odkryła przede mną w bibliotece małą niepozorną półkę opatrzoną napisem "literatura japońska", oto jakie ciekawostki tam znalazłam:

- "Ballada o Narayamie" - zbiór opowiadań różnych autorów z różnych epok. Dla mnie było to zderzenie z czymś kompletnie nowym i niezrozumiałym, ponieważ używane symbole i metafory są dla Europejczyka trudne do zrozumienia.

- "Norwegian wood" znanego ostatnio Haruki Murakamiego. Dobra powieść, ale Murakami jest jak dla mnie nieco zbyt europejski, a ja chcę znaleźć w świecie orientu ucieczkę od Europy.

- "Groteska" Natsuo Kirino - nowe spojrzenie na gatunek powieści kryminalnej, którą uwielbiam. Zupełne odejście od schematu i wysunięcie na pierwszy plan nie samej zbrodni, ale zachowań i motywacji ludzi w nią mniej lub bardziej uwikłanych.

To tyle. Było tam jeszcze tego więcej, ale te trzy pozycje najbardziej zapadły mi w pamięć.

davedave21
11-19-2012, 22:11
Na początek polecałbym artykuły i magazyny zajmujące się tematyką japońską np. Torii, jednak dla zrozumienia choć w minimalny sposób kultury tego kraju ważna będzie lektura (przynajmniej dla mnie) książki "Japan Ai it is/ Nihon tateyoko"

karolina.tlumaczy
12-05-2012, 11:26
Ja czytałam tylko jedną książkę jak na razie. Miła rozrywka dla wszystkich anglojęzycznych, nie wiem, czy książka została przetłumaczona. Książka to zbiór prac tak naprawdę, idealne podczas np. podróży na uniwersytet z drugiego końca miasta :P. Tytuł to Japanese Ghosts and Demons: Art of the Supernatural, same ciekawe i zaskakujące historie. Polecam gorąco.

JoannaZ
08-02-2013, 14:20
Mi polecono książkę pt. Tatami Kontra Krzesła. O Japończykach i Japonii (autorstwa Tomańskiego Rafała). Jeszcze jej nie przeczytałam, ale z tego co słyszałam, to są w niej opisane codzienne zwyczaje Japończyków z zakresu przyjmowania gości, higieny, i in.. Podobno bardzo ciekawa.

Mi też polecano tę książkę, ale jakoś jeszcze nie miałam okazji jej przeczytać. Rzeczywiście taka ciekawa? :)

Satori
08-05-2013, 14:51
Jak dla mnie "Tatami kontra krzesła" to bardzo ciekawy tytuł. Wiele się dowiedziałem na temat Japonii z tej książki, można dowiedzieć się wielu ciekawostek, albo troszkę bardziej zrozumieć Japończyków :)

koharu
08-06-2013, 03:26
Również polecam "Tatami kontra krzesła". Jeśli ktoś szuka książki stricte o kulturze, a nie podróżniczej/beletrystycznej, to wspominana już tutaj "Japonia" Paula Varleya jest rzetelna i dość ciekawa. Nie poleciłabym za to "Japońskiego wachlarza".

JoannaZ
08-12-2013, 00:36
Również polecam "Tatami kontra krzesła". Jeśli ktoś szuka książki stricte o kulturze, a nie podróżniczej/beletrystycznej, to wspominana już tutaj "Japonia" Paula Varleya jest rzetelna i dość ciekawa. Nie poleciłabym za to "Japońskiego wachlarza".

A co jest z tą książką nie tak?

Niltinco
08-12-2013, 08:45
Książka Batorowej jest taka hmmm, opisująca jak to tępa blondyna bez znajomości języka leci do Japonii i stara się być jak Ruth Benedict, ale nijak jej to nie wychodzi, a swoją wyższość nad narodem japońskim zaznacza ignorancją i środkowym palcem (w jednym rozdziale opisała jak to w ten sposób potraktowała jakiegoś dziadka).
Ta książka to raczej opis przeżyć związanych z podróżą i pobytem (i z takiej perspektywy czyta się to całkiem ok), ale za żadne skarby nie nazwałabym jej książką o kulturze Japonii. Polecam przeczytać tekst dr Jabłońskiego, w którym odnosi się do książki Bator,bo tam jest chyba jaśniej przedstawione to co chcę przekazać: http://www.staff.amu.edu.pl/~yaboo/NotQL/FBShort.pdf

kuroimonika
08-12-2013, 12:10
Ja polecam książkę Jolanty Tubielewicz "Japonia. Zmienna czy niezmienna", zbiór jej osobistych historii i przemyśleń z podróży po Japonii.

yoake
08-13-2013, 11:24
Jeśli kogoś interesuje tradycyjna Japonia to mogę polecić "Estetyka i sztuka Japonii" Beaty Kubiak Ho-Chi. Mimo że ma czysto podręcznikowy styl można się z niej wiele dowiedzieć. Czytałam jeszcze "Japoński wachlarz", który również mogę polecić.

koharu
08-19-2013, 00:13
Niltinco odpowiedziała już bardzo wyczerpująco, powołując się nawet na ten sam tekst, na który i ja chciałam się powołać. Swoją drogą polecam teksty tego pana, jeśli ktoś nie ma nic przeciwko dużej dawce sarkazmu ;)

Varyesha
08-19-2013, 16:17
Moi wykładowcy z japonistyki przestrzegali nas bardzo gorąco, by uważać na to co czytamy - czy jest to książka napisana przez japonofila, który jednak nigdy nie studiował języka czy kultury japońskiej, czy też praca japonisty. I dlatego nie zamierzam brać na poważnie książek pani Bator czy Ruth Benedict - co najwyżej jako źródło odmóżdżenia i śmiechu w trakcie sesji ;)

Za to "Tatami kontra krzesła" polecam z czystym sumieniem. Bardzo dobrze napisana, lekki styl, dużo ciekawostek z wielu dziedzin życia japońskiego (np. o humorze w telewizji japońskiej czy... automatach z używaną bielizną). Książki pani Tubielewicz jeszcze nie czytałam, ale mam ją na liście "must have". Parę z innych tytułów wymienionych w tym temacie również dodam sobie do tej listy :)

JoannaZ
08-23-2013, 23:54
Po przeczytaniu artykułu czuję się oficjalnie zniechęcona do przeczytania omawianej pozycji - wolę rzetelne informacje więc chętnie sięgnę po Tatami...

rekaw098
08-25-2013, 12:11

słyszałam o niej, sporo ludzi mówi, ze jest dobra. Sama po nią sięgnę.

Anuvaadak
03-17-2014, 02:34
Ostatnio dostałam w prezencie książkę: "Baśnie japońskie" autorstwa Royalla Tylera. Bardzo ciekawa pozycja jeśli macie ochotę dowiedzieć się trochę o klasycznym okresie cywilizacji japońskiej. Większość baśni opowiada o latach 850-1050.

Ersom
03-21-2014, 12:15
Ja polecam książkę Ewy Troinar "Japonia a monarchie Zatoki Perskiej". Książka nie jest stricte związana z kulturą Japonii, aczkolwiek w bardzo obszerny sposób pokazuje stosunki Japonii z Kuwejtem, Arabią Saudyjską itp., co jest pewnym odświeżeniem w porównaniu z tym co czytałem dotychczas.

sub
03-22-2014, 22:51
do nauki słówek polecam: :) http://www.memrise.com/courses/english/japanese/

Anuvaadak
03-24-2014, 14:47
Polecam także (przede wszystkim ze względu na niską cenę) 2 książki wydane przez Rzeczpospolitą:

1. Kuchnia JAPOŃSKA podróże kulinarne
2. Mitologie Świata Ludy starożytnej Japonii

sub
03-25-2014, 15:48
Kiedyś w "Rzeczpospolitej" wychodziła seria książek o różnych krajach, m.in. też o Japonii właśnie. Wprawdzie zdjęcia przeważają nad treścią, ale są naprawdę warte uwagi no i o bardzo szerokiej tematyce. Tytuł serii "Cuda świata";)

psychogarden
05-05-2014, 21:14
To i ja dorzucę kilka pozycji:

Liza Dalby, "Gejsza" - bardzo ciekawa i przyjemnie napisana książka amerykańskiej pani antropolog, której na rok pozwolono zostać gejszą. Interesujący i fachowy opis społeczności gejsz przedstawiony "od środka", rozwiewa stereotypy i dostarcza mnóstwa informacji.

Aleksander Śpiewakowski, "Samuraje" - coś dla miłośników japońskich wojowników. Mnóstwo wyczerpujących opisów historii, rytuałów związanych z drogą wojownika, treningu i technik posługiwania się poszczególnymi broniami.

Algernon Bertram Mitford, "Harakiri" - jak w tytule, wszystko na temat rytualnego honorowego samobójstwa.

Plus, miłośnikom teatru polecam dwutomową książkę Estery Żeromskiej "Japoński teatr klasyczny, korzenie i metamorfozy" - jest tam wszystko, czego o japońskim teatrze chcielibyście się dowiedzieć :)

Kiedy przeglądałam wątek i w oczy rzucało mi się nazwisko pani Bator, palce aż mnie świerzbiły, żeby dodać parę słów od siebie w tym temacie, ale widzę, że zostało to już za mnie zrobione. Podpiszę się więc tylko pod postem Niltinco i ponownie polecę przeczytanie eseju dra Jabłońskiego.
Odnośnie Tatami natomiast obiły mi się o uszy mało przychylne opinie, zarzucające autorowi, podobnie jak pani Bator, wciskanie czytelnikom wyssanych z palca informacji. Podchodziłabym więc do wydawnictwa ostrożnie, ale dopóki sama nie przeczytam, nie mogę się wypowiedzieć z całą pewnością.

bhagwanti
05-10-2014, 17:49
Zainteresowanym literaturą o zwyczajach Japończyków polecam "Koreańczycy, Chińczycy, Japończycy" Kim Mun Haka. Ta książka poza podaniem informacji o kulturze japońskiej otwiera oczy na to, że trzy wspomniane w tytule kraje wcale nie sa do siebie aż tak podobne, jak wielu się wydaje.

lytta
05-18-2014, 18:41
Bardzo polecam wspomnianą już wcześniej "Bezsenność w Tokio", szczególnie że była pisana z punktu widzenia Polaka, a więc najbliższego nam punktu widzenia i rozumienia obcej dla nas kultury.

bhagwanti
05-24-2014, 22:44
Niewątpliwie jest to książka ciekawa, ale trzeba pamiętać, że owy Polak opisuje swoje doświadczenia sprzed wielu lat i pewne "fakty" się zmieniły.

pgolabek
06-06-2014, 20:30
Ja polecam antologię japońską. Są to 3 tomy zawierające tłumaczenia różnych zabytków literackich Japonii, a także eseje na temat kultury. Można się na prawdę sporo dowiedzieć o kulturze na przestrzeni dziejów.

Tyśka
06-07-2014, 09:29
Generalnie warto przeczytać też książki noblistów japońskich, Oe Kenzaburo czy Kawabaty Yasunari'ego. Poza nimi oczywiście, jest wielu innych świetnych pisarzy, jak Abe Kobo, Higuchi Ichiyo (dostępna tylko po angielsku i japońsku), Natsume Sosekiego. Polecam jego "Sprawę osobistą", "Sedno rzeczy" i "Jestem kotem". W przypadku zamiłowania do poezji godna uwagi jest "Opowiść o Księciu Genjim".

psychogarden
06-07-2014, 20:48
Ja polecam antologię japońską. Są to 3 tomy zawierające tłumaczenia różnych zabytków literackich Japonii, a także eseje na temat kultury. Można się na prawdę sporo dowiedzieć o kulturze na przestrzeni dziejów.

Masz chyba na myśli "Estetykę japońską" pod redakcją Krystyny Wilkoszewskiej? ;) Podpisuję się i polecam wszystkie trzy tomy jak najbardziej, to bardzo bogaty zbiór zróżnicowanych informacji na temat japońskiej kultury.
A propos trzytomowych dzieł, koniecznie trzeba wspomnieć o "Historii literatury japońskiej" profesora Melanowicza, znajdziecie tam absolutnie wszystko, co o japońskiej literaturze należy wiedzieć, napisane nawet dość przyjemnie i przystępnie. W przeciwieństwie do nowego wydania, w którym wszystko zostało upchnięte w jeden tom, i chyba nawet nie pokuszono się o porządną korektę - to już niestety czyta się tragicznie.

Poza nimi oczywiście, jest wielu innych świetnych pisarzy, jak Abe Kobo, Higuchi Ichiyo (dostępna tylko po angielsku i japońsku), Natsume Sosekiego. Polecam jego "Sprawę osobistą", "Sedno rzeczy" i "Jestem kotem".

Wybaczcie czepialstwo, ale dla porządku sprostuję, że "Sprawę osobistą" napisał Oe ;)

pgolabek
06-07-2014, 22:53
Oj, przepraszam, jasne, że Estetyka, nie antologia..

Historia literatury japońskiej Melanowicza jest bardzo dobra. W skrócie poznajemy literaturę Japonii i podłoże kulturowe w danej epoce.

Tyśka
06-08-2014, 13:10
Wybaczcie czepialstwo, ale dla porządku sprostuję, że "Sprawę osobistą" napisał Oe ;)

O rety, oczywiście, że Oe. Nie wierzę, że zrobiłam taki głupi błąd :( ... Melanowicz w bardzo przyjemny sposób ukazuje świat literacki Japonii już od początku i jest naprawdę dobrym startem dla wszystkich, którzy chcą się zagłębić w ten temat ;)

pgolabek
06-08-2014, 13:27
Jeśli ktoś jest zainteresowany mniej znaną kulturą Japonii, polecam "Hokkaido, czyli Japonia bez gejsz i samurajów" :)

Luspea
06-09-2014, 17:29
Moja ulubiona to "Bezsenność w Tokio" Bruczkowskiego, jest napisana bardzo fajnym, lekkim językiem i przyjemniej ją się czyta niż większość książek o Japonii tłumaczonych z Japońskiego, które jakoś opornie mi szły.

pgolabek
06-09-2014, 19:18
"Bezsenność w Tokio" owszem, jest bardzo dobra. Myślę jednak, że dobrze jest poznać kulturę też od strony naukowej, dlatego polecam "Tatami kontra krzesła". Ta pozycja jest popularno -naukowa, więc fajnie się czyta. Poznanie kultury od tej strony, jest zupełnie inne niż książka napisana przez turystę tak naprawdę, który nie miał żadnego wykształcenia związanego z krajem, nie był badaczem kultury. Opisywała swoje przeżycia, ale jak to z przeżyciami bywa, są nacechowane emocjonalnie, przez co prawdziwy obraz kultury może być przekłamany. Poza tym taka osoba opisuje społeczeństwo na podstawie kilku jednostek, które poznała, a nie ogółu.

Tyśka
06-10-2014, 18:04
"Bezsenność w Tokio" owszem, jest bardzo dobra. Myślę jednak, że dobrze jest poznać kulturę też od strony naukowej, dlatego polecam "Tatami kontra krzesła". Ta pozycja jest popularno -naukowa, więc fajnie się czyta. Poznanie kultury od tej strony, jest zupełnie inne niż książka napisana przez turystę tak naprawdę, który nie miał żadnego wykształcenia związanego z krajem, nie był badaczem kultury. Opisywała swoje przeżycia, ale jak to z przeżyciami bywa, są nacechowane emocjonalnie, przez co prawdziwy obraz kultury może być przekłamany. Poza tym taka osoba opisuje społeczeństwo na podstawie kilku jednostek, które poznała, a nie ogółu.

Poza tym, Bruczkowski poruszał się i tak generalnie wśród obcokrajowców, więc także inaczej patrzył na Japończyków.

Można też się skłonić ku "Takeshi - Cień Śmierci", bo chociaż nie jest powiązana stricte z kulturą Japonii, autorka porusza się w tematach mitologicznych, które na pewno wydadzą się interesujące ;)

deedlit
04-10-2015, 22:39
Myślę, że warto polecić nie tylko Bezsenność w Tokio ale również Zaginiony w Tokio wspomnianego wyżej Marcina Bruczkowskiego. Pozostałe jego książki już tak bardzo nie przypadły mi do gustu - no i, nie są o Japonii.

Poza tym chcę polecić jeszcze Japonię utraconą autorstwa Alexa Kerra. W książce autor przybliża nam różne aspekty życia w Japonii i robi to naprawdę dogłębnie. Jeżeli ktoś poszukuje książki, która szczegółowo wprowadzi go w życie i historię Japonii - to to jest właśnie taka książka.

bepoppu
04-11-2015, 13:08
W sumie wszystko zależy od tego jaki aspekt Japonii jest dla was interesujący. Ostatnio wychodzi mnóstwo pseudo reportaży o Japonii, swoje trzy grosze dodał nawet Kraśko i Martyna Wojciechowska. Większość z tych pozycji opiera się głównie na przedstawianiu znanych wszystkim stereotypów i ciekawostek. To samo zresztą zrobiła Bator w "Japońskim Wachlarzu", tyle że pod otoczką badań antropologicznych i feminizmu.

Najlepiej sięgać po książki japonistów :) Co do Alexa Kerra to polecam też wydane w Polsce "Psy i demony".

An47
04-19-2015, 18:16
Conder J.: Kwiaty Japonii i sztuka kompozycji kwiatowych może się przyda :) Znajomi mi kiedyś polecali 'Japonię oczami fana' P. Musiałowskiego, ale jeszcze do niej nie doszłam.

anna.szachnowska
04-19-2015, 19:44

Czytałam "Japoński wachlarz" Joanny Bator. Bardzo dobrze napisana. Pokazuje nam Japonię oczami cudzoziemca - trochę socjologa, trochę kulturoznawcy, trochę antropologa. Lekko i przystępnie napisana a przy tym naprawdę na poziomie, jak to Bator ;)

Z innych pozycji poleciłabym "Japonię Utraconą" Alexa Kerra oraz "Imperium znaków" Rolanda Barthesa.

bepoppu
04-20-2015, 14:11
Wydaje mi się, że ktoś już o tym pisał w tym wątku, ale nie polecałabym książki Bator jako pozycji dla ludzi chcących się czegoś dowiedzieć o Japonii :) Bator w swojej książce popełniła wiele błędów, żeby dowiedzieć się jakich polecam artykuł dr Arkadiusza Jabłońskiego "Co słonko widziało?" do ściągnięcia tutaj: http://www.staff.amu.edu.pl/~yaboo/NotQL/preview.htm

"Imperium znaków" też specjalnie nie polecam. Nie mówię, że to jest książka nieciekawa, ale trudna do czytania i tak naprawdę nie zawiera zbyt wielu informacji o Japonii, więc jeśli kogoś naprawdę interesuje ten kraj radzę sięgnąć po bardziej konkretne pozycje.

kat.kop
05-06-2015, 23:28
Poniżej podaję inne pozycje dotyczące kultury Japonii w bardzo ogólnym rozumieniu. Na liście znajdują się pozycje z różnych dziedzin (klasyfikacja była niekiedy trudna). Głównym kryterium doboru było to,że tytuły te nie wystąpiły wcześniej w tym wątku na forum, ale chciałabym również dodać, że pozycje te są bardzo wartościowe i będą z pewnością stanowiły doskonałe uzupełnienie posiadanej już wiedzy o kulturze Japonii.

Literatura:
"Chrestomatia współczesnych opowiadań japońskich", tłumaczenie i wybór: Monika Szychulska
- zbiór opowiadań takich autorów jak Higuchi Ichiyo, Natsume Soseki, Mori Ogai, Akutagawa Ryunosuke i in., z XIX i XX wieku; Wydawnictwo Akademickie DIALOG, 2005 r.
"Mishima Yukio (1925-1970). Mała antologia dramatu japońskiego", Beata Bochorodycz, Estera Żeromska
- trzy najbardziej znane sztuki Mishimy: "Pawilon Ryczącego Jelenia", "Madame de Sade" i 'Mój przyjaciel Hitler" wraz z komentarzami i informacjami o całokształcie twórczości Mishimy; w ramach serii "Oblicza Japonii"; Wydawnictwo Trio, 2008 r.
"Mishima Yukio estetyka klasyczna w prozie i dramacie 1941-1960", Beata Kubiak Ho-Chi
- opracowanie twórczości Mishimy, opis kształtowania się jego stylu oraz jego inspiracje; Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS, 2005 r.
"Poetyka szkoły Matsuo Basho (lata 1684-1694)", Agnieszka Żuławska-Umeda
- próba interpretacji współkompozycji poetyckiej renku na podstawie utworów Matsuo Basho; Wydawnictwo Neriton, 2007 r.
"Zbiór z Ogura - po jednym wierszu od stu poetów", Fujiwara no Teika (tłumaczenie: Anna Zalewska)
- antologia wierszy japońskich skompilowana w XIII wieku; jeżeli p to q wydawnictwo s.c., 2008 r.
"Zimny płomień" Yukio Mishima
- powieść; Świat Książki, 2008 r.

Religia, wierzenia:
"Buddyzm japoński. Jego polityczne i społeczne implikacje w okresie 538-645" Maciej Kanert
- studium początków buddyzmu w Japonii, głównie w kontekście polityczno-społecznym; w ramach serii "Oblicza Japonii"; Wydawnictwo Trio, 2005 r.
"Kaidan japońskie opowieści niesamowite epoki Edo", Marcin Tatarczuk
- opracowanie traktujące o opowieściach grozy cieszących się popularnością w okresie Edo wraz z opisem postaci fantastycznych, na bazie legend i podań ludowych; w ramach serii "Oblicza Japonii"; Wydawnictwo Trio, 2011 r.
"Mitologia Japonii", Jolanta Tubielewicz
- z serii Mitologie świata; wydawnictwa artystyczne i filmowe, 1977 r.

Malarstwo, Teatr:
"Krajobrazy Japonii. Drzeworyt japoński ukiyo-e i shin hanga ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie", Katarzyna Maleszko
- opis niektórych dzieł japońskich ze zbiorów graficznych Muzeum Narodowego w Warszawie wraz z historią rozwoju japońskiego drzeworytu; Wydawnictwo Neriton, 2005 r.
"Maska na japońskiej scenie. Od pradziejów do powstania teatru no. Historia japońskiej maski i związanej z nią tradycji widowiskowej", Estera Żeromska
- historia japońskich masek od czasów najdawniejszych do średniowiecza; Wydawnictwo Trio, 2003 r.

Język:
"Honoryfikatywność. Gramatyka * Pragmatyka * Typologia", Romuald Huszcza
- opis językowej kategorii honoryfikatywności w języku japońskim i jej częściowe zestawienie z językiem koreańskim i polskim; Wydawnictwo Akademickie DIALOG, 1996 r.
"Japońskie klasy czasownikowe w perspektywie diachronicznej", Tomasz Majtczak
- charakterystyka japońskich klas czasownikowych oparta na źródłach z przedziału od VIII wieku do współczesności; Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2008 r.
"Przymiotniki i czasowniki japońskie jako kategorie leksykalne", Marcin Hołda
- opis przymiotników i czasowników japońskich; Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2006 r.

Historia:
"Historia Japonii", Jolanta Tubielewicz
- obowiązkowa pozycja ukazująca zarys historii politycznej Japonii ukazanej na tle przemian ekonomiczno-społecznych, od okresu Jomon do traktatu pokojowego w San Francisco (8 września 1951 r.); Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo, 1984 r.
"Japonia", Ewa Pałasz-Rutkowska, Katarzyna Starecka
- historia współczesna Japonii obejmująca okres od drugiej połowy XIX wieku do roku 2000; w ramach serii "Historia Państw Świata w XX wieku"; Wydawnictwo Trio, 2004 r.

Różne (antropologia, estetyka i in.):
"Estetyka japońska. Wymiary przestrzeni. Antologia", "Estetyka japońska. Słowa i obrazy", "Estetyka japońska. Estetyka życia i piękno umierania", red. Krystyna Wilkoszewska
- o esetykce japońskiej w poezji, w Genji monogatari, w kaligrafii, malarstwie oraz w formach literacko-plastycznych. Ponadto podjęto temat iki bushido i Hagakure; Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS, 2008 r.
"Kultura Japonii. Słownik", Jolanta Tubielewicz
- słownik zawierający ponad 800 haseł dotyczących kultury Japonii (hasła rzeczowe i biogramy); Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1996 r.
"Piękni, młodzi, kosztowni. Męskie praktyki homoseksualne w Japonii okresu Edo (1600-1868)", Marta Newelska
- opracowanie traktujące o tradycji homoerotycznej w różnych warstwach społecznych Japonii okresu Edo; w ramach serii "Oblicza Japonii"; Wydawnictwo Trio, 2011 r.
"Świat Księcia Promienistego", Ivan Morris
- opis średniowiecznej Japonii (od połowy X wieku do połowy XI wieku) na podstawie "Opowieści o księciu Genji" - najwybitniejszego dzieła tego okresu, uznawanego za arcydzieło literatury japońskiej; Państwowy Instytut Wydawniczy 1973 r.
"W Kawagoe. Antropolog wobec życia codziennego Japończyków", Iga Rutkowska
- książka przedstawia problematykę odmienności kulturowej wraz z próbą dotarcia do kodu kulturowego , którym posługują się Japończycy; w ramach serii "Oblicza Japonii"; Wydawnictwo Trio, 2006 r.
"W kręgu tradycji dworu Heian", red. Iwona Nawrocka-Korodzińska
- zbiór artykułów dotyczących społecznych, kulturowych i estetycznych aspektów japońskiej cywilizacji dworskiej skupionej w mieście Heian; w ramach serii "Oblicza Japonii"; Wydawnictwo Trio, 2008 r.

Podsumowując, warto zwrócić uwagę na wydawnictwa naukowe a także na serię "Oblicza Japonii" Wydawnictwa Trio.

bepoppu
05-07-2015, 12:23
Podsumowując, warto zwrócić uwagę na wydawnictwa naukowe a także na serię "Oblicza Japonii" Wydawnictwa Trio.

Książki Trio są o tyle fajne, że większość z nich da się kupić po kilka złotych i ciągle są dostępne. Mają jeden minus, w większości zajmują się bardzo dokładnie sprecyzowanymi tematami bo to głównie prace magisterskie wydane w formie książkowej.

kat.kop
05-07-2015, 16:43
To prawda, że książki wydawnictwa Trio dotyczące Japonii głównie zajmują się bardzo wąską tematyką, ale spośród wymienionych przeze mnie pozycji jest kilka "lżejszych" - "Kaidan" Marcina Tatarczuka, "W Kawagoe" Igi Rutkowskiej...
Ponadto bardziej przekrojowe pozycje to "Buddyzm japoński" Macieja Kanerta i "Japonia" Ewy Pałasz-Rutkowskiej i Katarzyny Stareckiej. Wydaje mi się, że te pozycje mogą być ciekawe dla szerszego grona czytelników, gdyż dotyczą historii i uwarunkowań społecznych oraz ekonomiczno-politycznych w Japonii (zarówno kiedyś, jak i w ubiegłym stuleciu).

bepoppu
05-12-2015, 17:31
Książki z cyklu "Estetyka Japońska" są według mnie bardzo dobre :)

Warto zajrzeć do pozycji Sieroszewskiego "Miłość i śmierć. Opowieści z Japonii" :)

kat.kop
06-08-2015, 01:29
Książka Batorowej jest taka hmmm, opisująca jak to tępa blondyna bez znajomości języka leci do Japonii i stara się być jak Ruth Benedict, ale nijak jej to nie wychodzi, a swoją wyższość nad narodem japońskim zaznacza ignorancją i środkowym palcem (w jednym rozdziale opisała jak to w ten sposób potraktowała jakiegoś dziadka).
Ta książka to raczej opis przeżyć związanych z podróżą i pobytem (i z takiej perspektywy czyta się to całkiem ok), ale za żadne skarby nie nazwałabym jej książką o kulturze Japonii. Polecam przeczytać tekst dr Jabłońskiego, w którym odnosi się do książki Bator,bo tam jest chyba jaśniej przedstawione to co chcę przekazać: http://www.staff.amu.edu.pl/~yaboo/NotQL/FBShort.pdf

Mimo wszystko uważam, że warto przeczytać "Japoński wachlarz" chociażby po to, żeby móc zastanowić się nad tym jak ktoś uważany za antropologa kultury może w tak ostentacyjny sposób odgrzewać kilka stereotypów i zrobić z tego książkę. Pomijając już fakt, że autorka najpierw sama bije się w pierś, że japońskiego nie zna, a potem szeroko opisuje jak Japończycy zwracają się do siebie nawzajem (o.O).

kat.kop
07-13-2015, 13:39
Wywiązała się już w tym wątku niewielka dyskusja na temat "Japońskiego wachlarza" Joanny Bator i krytyki tej pozycji, dokonanej przez Arkadiusza Jabłońskiego. Niedawno ukazała się również jego książka pt. "Japoński miszmasz". Stanowi ona krytykę tekstów dotyczących Japonii i zawiera rozważania nad tendencjami poglądowymi w tego typu publikacjach. Jest to ciekawa pozycja, ale chciałabym zaznaczyć, że warto zapoznać się z literaturą podmiotu tej książki. Ułatwi to zrozumienie o czym autor pisze, a także pozwoli na ciekawe porównanie własnych wrażeń z lektury z przemyśleniami autora.
Poniżej podaję listę publikacji, o których dr Jabłoński pisał w swojej najnowszej publikacji:
artykuły Joanny Bator z Gazety Wyborczej:
- "Kobiety współczesnej Japonii"
- "Japonki"
- "Kompleks Lolity po japońsku"
- "Japońskie «hotele miłości»"
- "Japońskie cząstki elementarne"
- "Dzień świra po japońsku"
- "Mały chłopiec i wielka eksplozja"

Japoński wachlarz, Joanna Bator

"Emancypantki", Polityka nr 15 (2550), Jarosław Korzycki

Imperium znaków, Roland Barthes

Z pokorą i uniżeniem, Amélie Nothomb (mój zdecydowany faworyt - wiem, że nieładnie tak mówić, ale to jedna z najgorszych książek jakie czytałam w życiu)

Samuraje a współczesny biznes, Boyé Lafayette De Mente

"Klucze do Japonii", Rzeczpospolita Plus Minus nr 251 (9675), Jan Marek Chodakiewicz

OlaChrapek
10-08-2018, 15:52
Ja bardzo polecam "Ganbare. Warszaty umierania" Katarzyny Boni oraz "Kwiaty w pudełku" Karoliny Bednarz. Pierwsza jest chyba moją ulubioną książką non-fiction. Autorka niezwykle dobrze opisuje to, co przytrafiało się zwykłym ludziom przy trzęsieniu ziemi w 2011. Poruszająca i po prostu wspaniała.
Natomiast druga z nich jest zbiorem bardzo dobrze zrobionych reportaży, skupiających się na kobietach głównie, ale też marginalizacji w japońskim społeczeństwie, jego problemach. Również świetnie napisana.

InaA
11-06-2018, 14:07
Osobiście polecam książki dr. Macieja Kanerta, jak np. "Starożytna Japonia. Miejsca, ludzie, historia.". Dobrze się je czyta i informacje w nich zawarte są bardzo rzetelne. Można się sporo nauczyć o historii Japonii i buddyzmie.

Tak jak wielu poprzedników przestrzegam przed książkami o Japonii Pani Bator - "Japoński wachlarz" się bardzo przyjemnie czyta, ale wydaje mi się, że więcej z niego szkody niż pożytku. Mając jakąś wiedzę japonistyczną można się nieźle uśmiać. Podobnie jest z książką "Blondynka w Japonii" autorstwa Pani Beaty Pawlikowskiej. Wiele opisanych sytuacji i wypowiedzi autorek wskazuje na zupełne niezrozumienie kultury Japońskiej.

bchlopecki
11-24-2018, 18:44
Może "Japoński miszmasz" Arkadiusza Jabłońskiego? Jest to książka dosyć krytyczna w stosunku do tekstów publicystycznych pojawiających się aktualnie w prasie polskiej i zagranicznej i utrwalających pewne mity i stereotypy na temat Japonii.