PDA

View Full Version : Devil's dictionary

nela
01-16-2012, 15:14
Słowników na rynku są tysiące, nie każdy jednak przykuwa tak uwagę jak Devil's Dictionary. Słownik ten, podobnie jak My First Dictionary wspomniany w innym wątku na forum, odznacza się specyficznym, czarnym humorem, moim zdaniem jednak znacznie subtelniejszym niż ten skierowany "do dzieci", np.

apologize, v.i. To lay the foundation for a future offence.

albo

year, n.: A period of three hundred and sixty-five disappointments.

Zastanawiam się jednak nad praktycznym zastosowaniem tego słownika, bo o ile teksty są zabawne, to mało kto czyta słowniki dla przyjemności.

Arienette
01-16-2012, 15:23
Jak dla mnie takie słowniki mają zastosowanie czysto rozrywkowe :) Można ewentualnie dorzucać definicje z Devil's Dictionary do tych ze 'zwykłych' słowników na zajęcia ze starszymi grupami, tak dla rozruszania atmosfery

Sarah
01-16-2012, 15:24
Świetne jako materiał dla nauczycieli! Można dać uczniom definicje i poprosić, żeby pomyśleli nad hasłami.

lucjangwarda
01-16-2012, 15:29
Świetne jako materiał dla nauczycieli! Można dać uczniom definicje i poprosić, żeby pomyśleli nad hasłami.

Zgadzam się, że skorzystanie z takiego słownika może ożywić lekcję, a być może jakoś zmotywować tych bardziej "figlarnych" uczniów, zwłąszcza z gimnazjum.

climhazzard
01-16-2012, 19:30
O praktyczne zastosowanie, może poza wyżej wspomnianymi, jest ciężko. Z drugiej strony zaskakujące jest, że tak mało osób po takie słowniki sięga. Na pewno dobra lektura do poprawienia sobie humoru przed snem, albo może stanowić podłoże pod jakieś nowe dowcipy:p

pmatus
01-16-2012, 22:27
A czy rozrywka i odprężenie przez śmiech to nie jest praktyczne zastosowanie :) ? Poza tym zgadzam się, że można wykorzystać pomysł na lekcji, i to w obie strony - dać hasło i poprosić o definicje, albo na odwrót. No i lepiej zapamiętuje się nowy materiał przez śmiech niż na poważnie, więc jeśli łatwiej zapadnie Ci w pamięć definicja nowego słowa z Devil's Dictionary niż ze zwykłego, tym lepiej dla Ciebie :)

kbwasilewska
01-17-2012, 09:43
Trochę pogrzebałam na ten temat i okazało się, że Devil's Dictionary został napisany już w 1906. Szczerze mówiąc myślałam, że to bardziej wymysł naszych czasów;) Słownik dostępny jest nawet w projekcie Gutenberg: http://www.gutenberg.org/ebooks/972

anita54
01-18-2012, 01:28
Trochę pogrzebałam na ten temat i okazało się, że Devil's Dictionary został napisany już w 1906. Szczerze mówiąc myślałam, że to bardziej wymysł naszych czasów;) Słownik dostępny jest nawet w projekcie Gutenberg: http://www.gutenberg.org/ebooks/972

Tak, to prawda. Jest o tym cała jedna lekcja w English File'u Pre-Intermediate. Polecam, dobry materiał do rozmowy.

annaplk
01-19-2012, 22:41
A jest gdzieś w necie albo do kupienia? Bo chętnie bym poczytała, tak dla rozrywki i jako ciekawostkę

Amibella
01-20-2012, 10:50
A jest gdzieś w necie albo do kupienia? Bo chętnie bym poczytała, tak dla rozrywki i jako ciekawostkę

można można :) ale musisz poszukać w księgarniach językowych. Z tego co wiem, nie ma polskiego tłumaczenia.

annaplk
01-20-2012, 16:23
Znalazłam:) http://www.alcyone.com/max/lit/devils/a.html naprawdę fajne, podobają mi się niektóre hasła:
BRAIN, n.
An apparatus with which we think what we think.:)

lipcik
01-20-2012, 17:21
fantastyczne:) na pewno będę się starała jakoś to wykorzystać na zajęciach:)
ja lubię jeszcze urban dictionary (www.urbandictionary.com)- można tam znaleźć wiele wyrażeń slangowych i definicje są często bardzo zabawne:)

Yuuhi
01-21-2012, 00:18
Myślę, że taki słownik jest stricte do celów rozrywkowych, ale zawsze można zabłysnąć przy znajomych jakąś definicją danego słowa:) Może to być bardzo ciekawe.

Crystalline
01-21-2012, 11:50
Pomysl z wykorzystaniem wspomnianego Devil's dictionary do nauki podopiecznych uwazam za trafiony. Trzeba sprobowac.

fantastyczne:) na pewno będę się starała jakoś to wykorzystać na zajęciach:)
ja lubię jeszcze urban dictionary (www.urbandictionary.com)- można tam znaleźć wiele wyrażeń slangowych i definicje są często bardzo zabawne:)

Rowniez lubie Urban, ale wydaje mi sie, ze do celow "edukacyjnych" raczej nie nadalby sie ze wzgledu na swoja dosc spora wulgarnosc. :D

v_l_g
01-22-2012, 00:42
O, tak, Devil's Dictionary rzeczywiście mógłby być nowatorską pomocą naukową. Choć trzeba mieć na pewno już jakieś skillsy językowe, żeby docenić.

Zdecydowanie rodzaj humoru, który lubię. Ironiczny, cięty.

niezłe gry słowne:

BACKBITE, v.t.
To speak of a man as you find him when he can't find you.

Camcio
01-22-2012, 14:50
W zasadzie, jeśli zlecić uczniom wyszukanie jakiś haseł, to o ile wytłumaczenie we wspomnianym słowniku będzie naprawdę śmieszne, uczniowie sami zaczną szukać prawdziwego tłumaczenia tego słowa (każdy chciałby zrozumieć żart)

AgataK
01-23-2012, 13:19
http://www.squidoo.com/drolldictionaries
Polecam stronkę, można tam znaleźć linki do ciekawych słowników :)

olaq20
01-23-2012, 13:22
Uwielbiam Devil's Dictionary! Zawsze lubię poczytac i pośmiać się z nich. A nie macie wrażenia, że to właśnie te definicje zawierają szczerą prawdę?

viper_pred
01-23-2012, 14:44
Uwielbiam Devil's Dictionary! Zawsze lubię poczytac i pośmiać się z nich. A nie macie wrażenia, że to właśnie te definicje zawierają szczerą prawdę?

Czasem aż za dużo. Zdecydowanie niezła rozrywka i doskonały materiał na zajęcia z co bardziej zaawansowanymi grupami. Szczególnie na kursach językowych powinno się takie cuda przerabiać.

Arienette
01-23-2012, 15:02
Czasem aż za dużo. Zdecydowanie niezła rozrywka i doskonały materiał na zajęcia z co bardziej zaawansowanymi grupami. Szczególnie na kursach językowych powinno się takie cuda przerabiać.

Co bardziej kreatywnym można zaproponować, żeby stworzyli własne definicje w tym tonie :D

Nanthelin
01-28-2012, 13:36
Słowników na rynku są tysiące, nie każdy jednak przykuwa tak uwagę jak Devil's Dictionary. Słownik ten, podobnie jak My First Dictionary wspomniany w innym wątku na forum, odznacza się specyficznym, czarnym humorem, moim zdaniem jednak znacznie subtelniejszym niż ten skierowany "do dzieci", np.

APOLOGIZE, v.i. To lay the foundation for a future offence.

albo

YEAR, n.: A period of three hundred and sixty-five disappointments.

Zastanawiam się jednak nad praktycznym zastosowaniem tego słownika, bo o ile teksty są zabawne, to mało kto czyta słowniki dla przyjemności.

Pomaga też rozwijać słownictwo, w definicji zamiast 'days' mamy 'disappointments', a w pierwszej 'offence'. Nauka pomieszana z rozrywką zawsze przynosi wyraźniejsze skutki. Myślę, że jest to znakomity sposób na prowadzenie lekcji, sama chętnie uczęszczałabym na takie. Podejście nauczyciela ma ogromny wpływ na efekty jego pracy. Pamiętam swojego nauczyciela z liceum, który z naszą klasą osiągnął dużo więcej sukcesów pod względem wykształcenia swoich podopiecznych niż jego surowa koleżanka po fachu. Uff, ciesze się, że na niego trafiłam ;]

Nyanpire
01-29-2012, 19:58
YEAR, n.: A period of three hundred and sixty-five disappointments.

.
To czasem tak prawdziwe, że aż nie śmieszne:) Zdecydowanie zakupię ten słownik. A co do praktycznego użycia to zgadzam się z przedmówcami, że to świetny materiał dydaktyczny.