PDA

View Full Version : Samodzielna nauka włoskiego?

aggie
01-15-2012, 20:34
Mam pytanie do Was - czy możliwa jest samodzielna nauka włoskiego. Czy jeżeli posiadam jakiś podręcznik z płytami to jestem w stanie przyswoić podstawy? Chodzi mi tylko i wyłącznie o hobbystyczną naukę z tego względu, że język włoski zawsze mi się podobał a po wizycie w Rzymie zauważyłam, że całkiem dużo rozumiem (uczyłam się łaciny przez 3 lata). Czekam na wasze opinie - czy jest to możliwe czy porywam się z motyką na księżyc. Bo szczerze powiedziawszy to wolę nie zaczynać niż nauczyć się tych podstaw koślawo i popełniać błędy w wymowie.

anna.nowackakoscielniak
01-15-2012, 21:29
Wszystko zależy od osoby. Ja osobiście próbuję się uczyć sama i marnie mi wychodzi. Brak mi systematyczności, nauka z nauczycielem, w moim przypadku, wydaje się lepsza.

amy91
01-15-2012, 22:12
Wydaje mi się, że można samodzielnie nauczyć się podstaw włoskiego. Tylko trzeba być systematycznym

kruger87
01-15-2012, 22:46
włoski jest dość łatwym językiem jeżeli chodzi o fonetykę, dlatego jego samodzielna nauka nie jest tak trudna jak np. nauka francuskiego. Jeżeli umiesz jakiś inny język romański to już zupełnie nie widzę problemu

kokoniczek
01-15-2012, 23:50
Zdecydowanie uważam, że przy odpowiedniej motywacji i wytrwałości samodzielna nauka każdego języka, tym bardziej włoskiego, który jak już powiedziano ma dość prostą fonetykę jest jak najbardziej możliwa i realna. Jak już masz podstawy łaciny to jest dużo łatwiej, j.łaciński pomaga w opanowaniu wszystkich języków romańskich.
Polecam kursy kompleksowe, nie tylko podręczniki, ale także coś na płytce CD Audio czy MP3 + kurs komputerowy, najlepiej z jakimś inteligentnym systemem powtórek (SuperMemo czy Profesor Marco z Edgard Multimedia)

Monita
01-16-2012, 00:16
włoski jest dość łatwym językiem jeżeli chodzi o fonetykę, dlatego jego samodzielna nauka nie jest tak trudna jak np. nauka francuskiego. Jeżeli umiesz jakiś inny język romański to już zupełnie nie widzę problemu

No właśnie, a znając hiszpański jest dużo łatwiej nauczyć się włoskiego? Mi wydawało się, że tak, ale słyszałam od znajomych, że te dwa języki zaczynają im się mieszać. Ponadto pojawiają się kłopoty z akcentem...mówiąc po hiszpańsku robią wtrącenia włoskie.

melon
01-16-2012, 00:52
No właśnie, a znając hiszpański jest dużo łatwiej nauczyć się włoskiego? Mi wydawało się, że tak, ale słyszałam od znajomych, że te dwa języki zaczynają im się mieszać. Ponadto pojawiają się kłopoty z akcentem...mówiąc po hiszpańsku robią wtrącenia włoskie.

Kłopoty z akcentem prawie murowane jeśli dobrze posługujesz się hiszpańskim i zabierzesz za samodzielną naukę wymowy włoskiej ;). Ale w dzisiejszych czasach łatwo dotrzeć do fajnych źródeł, żeby osłuchać się z prawidłową wymową i akcentem - chociażby filmiki na youtube, słuchanie radia włoskiego przez internet. Ale rzeczywiście hiszpański z włoskim mogą się trochę na siebie ''nakładać'' i trzeba to czasem kontrolować. Jeszcze jedna sprawa - wszystkim się wydaje, że są to języki bardzo podobne, z minimalnymi różnicami. Na zasadzie częstego w zachodniej Europie przekonania w rodzaju ''polski to to samo co czeski, a Ukraińcy to Rosjanie". Niekoniecznie tak to wygląda :). Ale oczywiście, każdy kolejny język przychodzi coraz łatwiej, a tym bardziej w jednej i tej samej, dość charakterystycznej, romańskiej rodzinie językowej ;).

Magda_Świder
01-16-2012, 12:54
Skoro uczyłaś się łaciny przez 3 lata, to dasz radę nauczyć się języka włoskiego bez problemów. Łacina bardzo Ci pomoże, to Twoja przepustka do nauki innych języków, nie tylko romańskich :) Powodzenia!

aggie
01-16-2012, 17:48
Dzięki za opinie :) Podbudowuje mnie fakt, że uważacie znajomość łaciny za pomocną. Nie znam innych języków romańskich (uczyłam się w szkole francuskiego ale to się nie liczy bo nic kompletnie nie pamiętam) więc nie powinno mi się mieszać. Spróbuję w takim razie, tylko muszę się na systematyczność zdobyć - a z tym będzie najtrudniej.

Pralinka
01-16-2012, 21:22
Dzięki za opinie :) Podbudowuje mnie fakt, że uważacie znajomość łaciny za pomocną. Nie znam innych języków romańskich (uczyłam się w szkole francuskiego ale to się nie liczy bo nic kompletnie nie pamiętam) więc nie powinno mi się mieszać. Spróbuję w takim razie, tylko muszę się na systematyczność zdobyć - a z tym będzie najtrudniej.

Zgadzam się, że łacina pomaga, choć ucząc się w szkole i łaciny i włoskiego i hiszpańskiego momentami rzeczywiście wszystko zaczynało mi się mieszać :/ Korzystaliśmy z podręcznika Nuovo Progetto Italiano, myślę, że nie było by źle zacząć od podręcznika szkolnego ;)

Życzę powodzenia :)

basilili
01-17-2012, 21:53
Ja uważam, że jeżeli się chcę to jest to możliwe. Mam znajomego, który uczył się sam: według swoich możliwości i potrzeb i teraz mówi idealnie po włosku. Same podręczniki z płytami i samouczki jednak nie są dobrym pomysłem... Lepszym rozwiązaniem będzie dodanie do tego pakietu np: filmów, muzyki, krótkich artykułów czy nawet wchodzenie na włoskiego czata i podglądanie "żywego języka". Pozdrawiam i polecam reklamę telewizji RAI na temat języka włoskiego i dialektów: http://www.youtube.com/watch?v=11TLf2YHyQw

Pozdrawiam,
Basia

prophetess
01-22-2012, 21:05
Jeśli mówimy o samodzielnej nauce języka włoskiego, czy ktoś mógłby polecić mi jakieś książki, podręczniki z których najlepiej się uczyć? Mam progetto italiano ale nie chciałabym opierać się tylko na jednej książce :)

Slawoj
02-03-2012, 11:52
http://www.youtube.com/watch?v=Ic39qIWF3ts&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=8hTV2fe9lXk&feature=related

Te dwa filmy może nie są jakoś strasznie nowatorskie i pomocne merytorycznie, ale pani w nich mówiąca wymienia szereg fajnych i przydatnych podręczników (korzystałem z niektórych więc wiem;)), a ponadto kilka metod samodzielnej nauki wymagającej systematyczności:rolleyes:, które o dziwo odpowiadały kilku moim metodom, jak np. układanie ze słówek hitorii (choć nie koniecznie pikantnych, jak to w wideo:p)

Pzdr.

Baptiste
02-03-2012, 16:50
Naturalnie, jeśli ma się predyspozycje szkoda wydawać na płatną naukę. Wystarczy trochę samozaparcia i motywacja. Ja nauczyłem się w domu francuskiego, przez 2 lata, dzięki czemu udało mi się wyjechać na wymianę do Paryża, a teraz wałkuję hiszpański. Włoski następny w kolejności;d

EK2412
03-12-2012, 09:53
Dołączam się do pytania o samodzielną naukę języka włoskiego. Czy możecie doradzić mi jakieś materiały do samodzielnej nauki od podstaw? Jakieś książki, ćwiczenia, kursy do samodzielnej nauki z pomocą komputera? Z góry dziękuję za wszelkie porady.:)

martinez2812
03-18-2012, 12:09
Oczywiście wszystko zależy od osoby i predyspozycji. Ale osobiście uważam, że jest to możliwe. Perche' no?;)
Mamy teraz ogromną ilość materiałów do nauki włoskiego: książki dla samouków, płyty z nagraniami, a przede wszystkim internet. Ja przygotowałam się bez nauki w szkole językowej do certyfikatu i zdałam;)

martynaszymska
03-18-2012, 15:32
Oczywiście, że jest możliwe, tym bardziej, że tak już ktoś wspomniał - włoski dla nas polaków fonetycznie nie sprawia problemów. Potrzebna Ci jest tylko motywacja i dużo samozaparcia. Powodzenia! :)

Swoją drogą, a dlaczego nie szkoła językowa? Mi jakoś tak zawsze przyjemniej było w grupie :D

dominica85
03-18-2012, 16:59
Zgadza sie, ze znajac wloski a uczac sie hiszpanskiego te dwa jezyki beda sie ze soba strasznie mylic. Chociaz czasami jak nie znam jakiegos slowka to z hiszpana to od razu przypominam sobie dane slowko po wlosku no i kombinuje. Czasem jest to pomocne, ale czasami wrecz przeciwnie. Takze, hmm znajomosc hiszpana moze pomoc w nauce wloskiego, ale na bank bedzie sie mylic.

7ala7
03-18-2012, 17:35
oprócz Progetto Italiano doskonale wszystkim znanym proponuję "Gramatyka języka włoskiego z ćwiczeniami" wydawnictwa Pons.

dekolada
03-18-2012, 17:47
Do wzbogacenia słownictwa polecam Repetytorium tematyczno-leksykalne wydawnictwa WAGROS.

barocco
06-17-2012, 21:51
Na studiach miałam dwu semestralny lektorat języka włoskiego, który zakończył się egzaminem na jakże wysokim poziomie A1.Teraz chciałabym kontynuować samodzielnie naukę, chodzi o stopień A2- B2. Czy ktoś może mi polecić jakieś dobre podręczniki, najlepiej z płytami CD? Będę też wdzięczna za poradę jakich wydawnictw i tytułów unikać.

infant
06-21-2012, 11:27
Ja też uczę się samodzielnie tego języka i też z tych samych względów.

Zaopatrzyłam się w podręcznik z płytami i mam zamiar nauczyć się sama :D
Można znaleźć online dużo materiałów i ćwiczeń gramatycznych ect.... tylko zgadzam się z Wami, że systematyczność to podstawa, a o to czasem trudno....

barocco
06-23-2012, 19:02
infant z jakiego wydawnictwa masz podręcznik?

justyna21
06-23-2012, 19:47
Ja uczę się języka włoskiego samodzielnie od jakiegoś czasu i łatwo mi przychodzi przyswajanie wiedzy i gramatyki tego języka, może rzeczywiście znaczenie ma łacina którą miałam na pierwszym roku studiów. Jednak nic nie idzie na marne;)

AsiaB
06-23-2012, 22:57
Ja polecam repetytorium i gramatykę z Edgarda :) są niedrogie, a fajne

AgataW
06-28-2012, 17:11
Jako początek nauki, to praca samodzielna jak najbardziej. Sama tak zaczynałam się uczyć, z książką i kasetami. Ale myślę, że warto jednak skorzystać z pomocy osoby znającej tej język..ale zależy przede wszystkim od osoby, jeśli ktoś nie jest systematyczny i nie umie się sam zmobilizować do pracy, może być ciężko..

klaudia77
06-30-2012, 13:07
Ja zaczęłam się uczyć włoskiego właśnie sama. Kupiłam jakiś kurs do nauki i książkę i przez pierwszych kilka miesięcy opanowałam jakieś podstawowe słówka i gramatykę, a potem zapisałam się na kurs włoskiego i w końcu na studia na filologię włoską. Teraz gdzieś nie mam takiego samozaparcia żeby siedzieć i się uczyć samej. Zazwyczaj się uczę jak muszę na uczelnię. Ale próbuję to zmienić i uczyć się właśnie dla siebie :p

alicja1989
06-30-2012, 17:13
Ja początkowo uczyłam się włoskiego samodzielnie, z kupionego samouczka wraz z zestawem płyt. Był to drugi, po hiszpańskim, język, którego naukę rozpoczęłam w ten sposób :) Ogólnie trzeba powiedzieć, że do każdego samouczka trzeba mieć duuuuużo samozaparcia, żeby faktycznie regularnie siadać i robić, wkuwać, słuchać, czytać etc. Ale da się nauczyć całkiem sporo w ten sposób :) Ja miałam zestaw dla początkujących Langenscheidta.

barocco
06-30-2012, 19:15
klaudia77, a gdzie studiujesz filologię włoską?

klaudia77
07-01-2012, 17:58
barocco studiuję na Uniwersytecie Śląskim :)

bagawat
07-01-2012, 18:15
Bardzo podoba mi się to, co piszecie. To znaczy, że przy systematycznej pracy można się tego języka nauczyć samemu:) Jakiś tydzień temu podjęłam decyzję, że nauczę się jeszcze jednego języka. Tylko waham się jeszcze między hiszpańskim a włoskim. Podobno oba są podobnie łatwe.

klaudia77
07-02-2012, 20:51
Jasne, jeśli tylko wystarczy Ci samozaparcia i chęci to bez problemu opanujesz trochę języka :) Ja na początku zaczęłam się uczyć włoskiego a dopiero od roku również hiszpańskiego. Zawsze mi się podobały obydwa języki, jednak po spędzonych wakacjach we Włoszech pokochałam włoski i dlatego zaczęłam się go uczyć.

theone
01-11-2013, 21:08
Dołączam się do pytania o samodzielną naukę języka włoskiego. Czy możecie doradzić mi jakieś materiały do samodzielnej nauki od podstaw? Jakieś książki, ćwiczenia, kursy do samodzielnej nauki z pomocą komputera? Z góry dziękuję za wszelkie porady.:)

Uważam, że włoskiego można nauczyć się z powodzeniem samemu. Ja tak się nauczyłam tego języka z bardzo dobrym skutkiem Warunek: systematyczność i samozaparcie. A z materiałów dla początkujących polecam ksiązkę Aliny Kreisberg i Silvano de Fanti "Mówimy po włosku. Kurs dla początkujących" choć jest to książka dość stara i nie bardzo wiem czy obecnie dostępna w księgarniach. Warto też zajrzeć na tą stronkę, szukając materiałów do nauki:
http://www.jezykiobce.pl/

kora00
01-12-2013, 14:06
Możliwe jeśli tylko się chce. Systematyczność, determinacja i chęć sprawią, że da się nauczyć samodzielnie włoskiego. Znam hiszpański, a w wakacje zaczęłam sama uczyć się włoskiego i oczywiście, niezawsze byłam pełna zapału do nauki, ale to, że ten język wcale nie jest trudny sprawiło, że miałam ochotę go poznawać. Co więcej, jest bardzo uroczy i potrafi urzec.

szpileczka1
01-14-2013, 10:34
Według mnie można samemu przysiąść do nauki języka, ale oprócz zapału i systematyczności trzeba mieć różnorodne materiały, m.in multimedialne. Z włoskiego jest fajny kurs z wyd. EDGARD.

radwas
01-14-2013, 10:38
Dla mnie bardzo dobry do samodzielnej nauki jest kurs z SuperMemo Non c'e problema.

ms87
01-21-2013, 00:17
Pewnie, że można:D
Ja osobiście kupiłam sobie mały słowniczek, i jakiś najprostszy samouczek z płytą w taniej księgarni...
Przystąpiłam do dzieła (w perspektywie miałam roczny wyjazd do Włoch) no i wyszło:) tak więc powodzenia!

Ucz się słówek, i dużo dużo słuchaj (nawet gdy nic nie rozumiesz) takie coś naprawdę daje efekty, po prostu chłoniesz melodię języka!
Jak się czegoś chce to wszystko można:)

gifk
01-21-2013, 13:06
Samemu, ucząc się budowania struktur gramatycznych, słownictwa i osłuchując się, można osiągnąc komunikatywny poziom językowy. Niezbędny jest jednak kontakt żywy z językieim, żeby zobaczyć różnice brzmieć bardziej "naturalnie".

Polecam kursy dr Pimsleur'a, które polegają głównie na słuchaniu i powtarzaniu danych zwrotów w określonej sytuacji.

W internecie jest mnóstwo materiałów do nauki włoskiego, Skype, przez który można rozmawiać (po włosku), więc zależy to w znacznym stopniu od samodyscypliny (autodisciplina).

b-amarth
01-28-2013, 10:15
Jeśli chodzi o naukę od zupełnych podstaw, to nie jestem pewna, czy Progetto Italiano będzie najlepszym pomysłem. Moim zdaniem to świetny podręcznik, ale do korzystania z nauczycielem, ponieważ niektóre rzeczy wymagają uzupełnienia. Ale oczywiście wszystko zależy od predyspozycji i chęci uczącego się :)

asunta
03-14-2013, 17:16
Myślę ze dasz rade i życzę powodzenia:)
Ja osobiście przeżyłam porażkę, trzeba dużo samokontroli i zaparcia a chyba najważniejsza jest motywacja.

ckbe
03-14-2013, 23:32
Jeżeli uczyłaś się łaciny przez 3 lata to jak najbardziej dasz sobie radę. W księgarniach językowych możesz znaleźć wiele materiałów do samodzielnej nauki języka. Fakt, że gramatyka początkowo nie należy do najłatwiejszych ale z czasem wszystko stanie się prostsze. Może na początek zainwestuj w jakieś korepetycje, przynajmniej do czasu kiedy będziesz znała podstawowe czasy itd. ale tez warto ze względu na konwersacje z bardziej doświadczoną osobą. Powodzenia!

mpatrycja
03-15-2013, 00:32
Dużo chęci, własnej woli, dobre materiały i sukces murowany :) Nawet tak na prawdę nie trzeba inwestować w wiele podręczników, wystarczy kilka konkretnych, a resztę możemy znaleźć w internecie. Wszystkim uczącym się polecam stronę z ćwiczeniami gramatycznymi, które można sprawdzać na bieżąco, korygować itp. Mi bardzo pomogły w nauce do wszelkich egzaminów z włoskiego :)
http://www.impariamoitaliano.com/

ewelina3
06-05-2013, 19:13
Ja uczyłam się sama języka włoskiego hobbistycznie ale marnie mi to wyszło, miałam inne rzeczy na głowie, dlatego zdecydowałam się na twardy krok i podjęłam studia bez rewelacyjnej znajomości j. włoskiego - była to dla mnie trudna przeprawa ale warto było;) Nadal studiuję i jestem obecnie w trakcie sesji ;) Fajnie jest choć poziom jest wysoki. Radzę podjąć radykalne kroki czyli korki u kogoś systematycznie i praca w domu lub jakaś szkoła językowa. Ja stwierdziłam, że jeżeli sama nauczę się źle czegoś to trudno mi będzie to usunąć z pamięci.

TomekPawlik
06-05-2013, 20:26
przeczytałem fajny artykuł o fiszkach. Znacie tę metodę?

Artykuł można przeczytać tutaj: fiszk android (http://angielski-mojangielski.blogspot.com/2013/06/mobilne-fiszki.html?showComment=1370444199890#c30431013113 14416986). :-)

ejankowski
06-05-2013, 20:36
na poczatku polecalbym skorzystac z pomocy korepetytora, zdecydowanie lepsza opcja niz proba przyswojenia podstaw na wlasna reke. Z czasem warto rozszerzac zakres nauki o wlasne materialy/konwersacje z innymi ludzmi. Jednak moim zdaniem sam poczatek nauki zawsze wymaga udzialu drugiej osoby, ktora wytlumaczy,poprawi bledy i zmotywuje do dalszego rozwoju.

Fantasmagoric
06-05-2013, 21:04
Ja też ostatnio zaczęłam uczyć się włoskiego. Kupiłam książeczkę i płytę do samodzielnej nauki z SuperMemo, "Włoski. Non c'e problema!" i próbuję przyswoić podstawy. Zobaczymy co z tego wyjdzie :) Czy ktoś może korzystał z tych materiałów?

PMilka
06-06-2013, 10:17
Zaczynałam naukę włoskiego na kursie językowym, ale szybki postęp w nauce języka osiągnęłam dzięki stałej korespondencji w języku włoskim. W moim przypadku miałam akurat koleżankę z (Polkę) z która codziennie wymieniałyśmy się mailami opisując co robiłyśmy, a dodatkowo doszła korespondencja z Włochem. Nawet w przypadku braku osoby zakręconej na punkcie włoskiego prowadzenia czegoś w rodzaju "pamiętnika" utrwalać będzie podstawowe słownictwo.

PMilka
06-06-2013, 10:18
Fiszki, ćwiczenia do gramatyki, czytanie czasopism na pewno pomaga w nauce języka obcego, ale wymaga dużej samodyscypliny

AgaPa
06-06-2013, 11:45
Na pewno pomocne też będzie oglądanie filmów, seriali w języku włoskim czy słuchanie muzyki i sprawdzanie słówek, których nie znasz.
Do samodzielnej nauki polecam również Słuchaj i mów PONSa. To taki mały zestaw dwóch płyt z książeczką, w której znajdziesz ćwiczenia i transkrypcje wszystkich nagrań. Zestaw Sprawdziłam ucząc się francuskiego i jest naprawdę pomocny w nauce poprawnej wymowy.

LucyJ
06-06-2013, 12:37
Próbowałam się uczyć sama, ale przez brak systematyczności poległam. Zdecydowanie lepiej i szybciej się uczę, gdy ktoś narzuca mi terminy i sprawdza to, czego się już nauczyłam. Myślę, że sama nauka nie byłaby tak ciężka, zwłaszcza jeśli miało się kontakt z łaciną. Moim zdaniem jednak praca z nauczycielem jest konieczna np. by sprawdzać się komunikatywnie (akcent, poprawna wymowa itd.).

PMilka
06-06-2013, 12:51
I jeszcze jedna ważna kwestia: motywacja. Kiedy uczymy się języka w konkretnym celu (w moim była to moźliwość dogadywania się z włoskimi znajomymi oraz podróżowanie po Włoszech) zawsze znajdziemy chęć i czas na naukę. U mnie problemy zaczęły się w momencie kiedy byłam już w stanie dogadywać się. Właśnie w tym momencie zdecydowałam się na studia i "motywację zewnętrzną"

Alina24
06-06-2013, 20:23
Sądzę, że można rozpocząć naukę włoskiego samemu ale na późniejszym etapie należy zwrócić do nauczyciela lub zapisać się na kurs. Na wyższym poziomie wiedzy gramatyka włoska wcale nie jest taka łatwa a i trzeba prowadzić konserwacje aby rzeczywiście nauczyć się mówić.

AgaPa
06-06-2013, 20:44
Zgadzam się, że ważna jest motywacja i ogromną pomocą są znajomi, z którymi można rozmawiać w języku, którego się uczymy. Wydaje mi się, że to właśnie międzynarodowe kontakty dają nam najwięcej. Wyjazdy zagraniczne, nawet z niewielką znajomością języka, do pracy, na studia czy w celach turystycznych są nieocenioną pomocą w nauce języka obcego.

slow
06-06-2013, 23:43
Dodaliście mi wiary w siebie, w samodzielną naukę włoskiego. A że łacinę kiedyś „liznęłam” – może będzie łatwiej. Czas odkurzyć pomoce naukowe :)

ina708
06-07-2013, 17:19
Jasne, że można się nauczyć samemu. Pomaga nie tylko łacina ale nawet angielski. Powodzenia!

Brux
06-08-2013, 12:15
Ehhh, chyba czas najwyzszy zasiasc do wloskiego :)) Po tylu motywujacych wypowiedziach ;)

MariaAnna
06-08-2013, 19:30
Wg mnie można nauczyć się języka samodzielnie. Można przyswoić reguły (które we włoskim nie są do pewnego momentu bardzo trudne do opanowania), można oglądając filmy i słuchając muzyki osłuchać się z językiem. Ale aby zacząć mówić, warto zapisać się na jakieś konwersacje. Albo stwarzać sobie jak najczęściej okazje do mówienia ;]

homan
06-09-2013, 17:21
Wg mnie można nauczyć się języka samodzielnie. Można przyswoić reguły (które we włoskim nie są do pewnego momentu bardzo trudne do opanowania), można oglądając filmy i słuchając muzyki osłuchać się z językiem. Ale aby zacząć mówić, warto zapisać się na jakieś konwersacje. Albo stwarzać sobie jak najczęściej okazje do mówienia ;]

To już brzmi zachęcająco - skoro do pewnego momentu da się samemu, to jest to szansa na w miarę bezbolesny początek. W dobie internetu znalezienie sobie materiału do słuchania nie powinno być żadnym problemem. A i z rozmowami da się coś zrobić - jest choćby taki Skype. ;)

TadekJ
06-09-2013, 18:52
Wszystkiego można się nauczyć, w tym języka włoskiego. Musisz jednak uważać na wymowę i regionalizmy. Zupełnie inaczej wymawia się w Rzymie i w Mediolanie, nie wspominając o Neapolu. Obejrzyjcie teatr De Filippo (znajdziecie go na RAI w wersji cyfrowej, bezpłatnia) i powiedzcie co o tym sądzicie.

agna
06-10-2013, 22:46
Myślę,że podstaw włoskiego można nauczyć się samodzielnie, na wyższym poziomie na pewno będziesz potrzebowała pomocy, przede wszystkim z gramatyką.

studentka92
06-10-2013, 22:54
zgadzam się, zdecydowanie można nauczyć się gramatyki i osłuchać się z językiem, ale najważniejsza jest umiejętność płynnego posługiwania się językiem w mowie. Warto może wykupić parę lekcji w szkole językowej, aby poćwiczyć mówienie:)

ewelina3
07-19-2013, 14:27
Ja po samodzielnej nauce języka włoskiego zdecydowałam się na pomoc bo troszkę to potem stawało się męczące dla mnie bo nie wiedziałam jak dobrze i efektywnie się uczyć.

asiaoslak
07-19-2013, 22:57
Witam,
ja tak uczyłam i dalej uczę się języka włoskiego- z samouczków, płyt itd. Odważyłam się, czego myślę nie odważyłabym się w stosunku do języka francuskiego. Wymowa francuska mnie jakoś przeraża i wydaje się niemożliwe, by nauczyć się jej samemu. Włoski jest równie piękny i z tej samej grupy językowej, a jednak wymowa zbliżona jest do tekstu pisanego. Polecam- ja doświadczyłam że taka nauka jest możliwa i skuteczna.

doro
07-19-2013, 23:19
sama mam zamiar rozpoczac samodzielna nauke wloskiego.. poki co mam zakupione ksiazki,ale poki co motywacji brak:)

Castellaneta
03-21-2017, 14:59
Uczyłam się włoskiego w domu przez około dwa lata z różnych podręczników, słuchałam włoskich piosenek i nagrań z płyt, jeśli jesteś osobą systematyczną i masz wolny czas to z pewnością możesz się nauczyć tego języka w domu bez pomocy nauczyciela jeśli ma to być zajęcie hobbystyczne :) jeśli chodzi o używanie włoskiego na bardziej profesjonalnej płaszczyźnie to moim zdaniem studia lub dobry kurs językowy jest już potrzebny lub wyjazd za granicę :)

Ola1
04-08-2017, 12:56
Samodzielna nauka jest trudna, potrzeba dużo samozaparcia, ale dla chcącego nic trudnego :). Ja bym chyba sama się od podstaw nie nauczyła.

magda04
04-09-2017, 12:39
Hej, ja też od jakiegoś czasu samodzielnie próbuje uczyć się włoskiego i mam takie rady: systematycznosc i mobilizacja! a reszta już z górki :-D

Lily
04-09-2017, 14:14
Dla chcącego nic trudnego. Na pewno, ale trzeba dużo samozaparcia.

izas95
04-09-2017, 14:38
Myślę, że podstawy włoskiego nie są aż tak trudne do opanowania. Sama wciąż próbuję do niego powrócić, niestety na uczelni mam zajęcia z hiszpańskiego, a wszelkie próby nauki włoskiego kończą się mieszaniem słownictwa na kolokwiach.

Sama korzystam z książek "Affresco italiano", są całkiem niezłe. Warto też poszukać native speakera, aby trenować komunikację w tym języku.

garwi
04-09-2017, 15:30
Język włoski wydaje się łatwy i przyjemny, a jego opanowanie to bułka z masłem.
W praktyce wygląda to niestety nieco inaczej ale nie warto się tak szybko poddawać!

Próbowałam samodzielnej nauki włoskiego jeszcze przed rozpoczęciem studiów, jednak teraz, kiedy studiuję włoski widzę ile pracy trzeba włożyć w opanowanie tego języka do stopnia komunikatywnego.
W języku włoskim, podobnie jak w języku polskim (pamiętając jednak, że to języki z różnych grup językowych), odmienia się "wszystko przez wszystko". Jeśli ktoś wcześniej uczył się angielskiego, tak powszechnie znanego i jednego z prostszych języków ze względu na nieskomplikowaną fleksję, język włoski może być prawdziwym wyzwaniem.

Jako studentka często szukam jakiś pomocy naukowych i moim zdaniem rynek oferuje bardzo niski poziom książek do nauki tego pięknego języka, a wartościowe wydania są przestarzałe i zwyczajnie zniechęcają uczniów. Dla kogoś, kto samodzielnie chce nauczyć się włoskiego mam kilka rad, jak nie poddać się w swoim postanowieniu.

Przede wszystkim jeśli ma to być nauka z miłości i pasji do tego języka, nie należy zaczynać "z grubej rury". Wiadomo, że człowiek jest zmotywowany do działania i najchętniej od razu chciałby mówić płynnie w wybranym języku. Taka motywacja jest bardzo cenna jednak jeśli za szybko zużyje się całe zapasy energii do działania istnieje ryzyko, że nasz zapał do włoskiego szybko zgaśnie.

Moja rada - trzeba obudzić w sobie dziecko i powoli odkrywać nowy świat widziany oczami Włochów.
Według wielu językoznawców język definiuje lub wpływa na sposób postrzegania świata, dlatego warto poznać kulturę i obyczaje danej nacji zanim rozpocznie się naukę języka. Dla tych w gorącej wodzie kąpanych - warto też spróbować poznawać ich kulturę i język równocześnie, a zauroczenie ich krajem stanie się dobrą motywacją do nauki. Na początek należy powoli wprowadzać słownictwo (podstawowe czyli kolory, członkowie rodziny, czas wolny, pogoda, sklep, zwierzęta) i na blachę wkuć czas indicativo presente wraz z odmianą czasowników. To pomoże w późniejszym poszerzaniu wiedzy i nie zniechęci do nauki.

Gdzie szukać pomocy?
Po opanowaniu tej zupełnej podstawy polecam zaopatrzenie się w repetytorium tematyczno-leksykalne "Italiano" autorstwa Aldony Jenerowicz i Carluccio Giorgi (wydawnictwo WAGROS).
By zauroczyć i zaciekawić się piękną Italią z całego serducha polecam stronę:
http://www.wloskielove.pl/

Pozdrawiam i życzę powodzenia! :)

comemargot
04-09-2017, 16:10
Jeśli masz obawy, że zaczniesz wymawiać niepoprawnie słowa, zawsze możesz skorzystać z pomocy korepetytora w tym celu, a resztę opanowywać we własnym zakresie.

nkolodzi
05-08-2017, 18:12
Jest to troszeczkę trudne, ale przy odrobinie wysiłku wszystko może się udać. Zależy jak bardzo jest się zdeterminowanym, żeby się tego języka nauczyć. A płytki z włoskiego pomagają, bo dobrze jest się w nim osłuchać.

Lilya
05-13-2017, 15:57
Ważne jest, żeby przygotować sobie plan nauki i mieć każdego dnia czas na jego realizację. Nie trzeba zakuwać od rana do nocy ;). Wystarczy 15-30 min. Najważniejsza jest systematyczność i nastawienie. Istotne jest też, rozwijanie jednocześnie wszystkich kompetencji językowych (czytanie, słuchanie, pisanie, mówienie), a nie skupianie się tylko na jednej czy dwóch :).

korpka
08-09-2017, 14:37
Warto pouczyć się podstaw samodzielnie - z internetem, książką, płytą itp. Ewentualnie zapisać się na jakieś zajęcia. Tak jest znacznie łatwiej liznąć podstaw, jednak jak chce się nauczyć czegoś więcej, wejść na wyższy poziom itp. to konieczne jest poobcowanie z żywym językiem chociaż przez jakiś czas.Ja na przykład zdecydowałam się na miesięczny wyjazd z http://www.lingwista.com.pl/ i widzę fenomenalne efekty. Jednak kontakt z rodowitym Włochem przebiega zupełnie inaczej niż wkuwanie słówek na pamieć. Mam wrażenie, że ten miesiąc dał mi więcej niż cały rok nauki. Teraz okładam na kolejny wyjazd. :)

marta96kotlin
08-12-2017, 17:56
Słówek i zwrotów czy prostej gramatyki można uczyć się samemu, ale kiedy przychodzą bardziej skomplikowane czasy czy Congiuntivo, dobrze jest mieć kogoś, kto w razie czego wytłumaczy te struktury i rozwieje nasze wątpliwości. ;p

Anisa
08-13-2017, 12:32
Jest to możliwe. Ja języka włoskiego nauczyłam się sama. W drugiej klasie liceum zmieniałam profil i miałam 1,5 miesiąca na opanowanie tego co uczniowie uczyli się przez rok. Uczyłam się sama, zaczynając od zera, nie mając z tym językiem żadnego kontaktu, ucząc się w ciemno, nie wiedząc czego uczyli się inni. We wrześniu okazało się, że sama, w tak krótkim okresie czasu nauczyłam się więcej niż oni przez rok. Potem zdawałam włoski na maturze. Teraz wróciłam do niego po latach, powtarzam i uczę się dalej sama. Jedynie mówienie ćwiczę z rodowitymi Włochami.

KarolinaW2
08-13-2017, 14:57
Trzeba się systematycznie uczyć i powinno się udać. Polecam kursy językowe :)

Kabugn
08-14-2017, 00:31
Ja dodatkowo polecam konwersację z madrelingua. Korepetytor Polak jest dobry w wytłumaczeniu gramy, jednak żeby nauczyć się akcentu/ wymowy warto zainwestować w native speakera.

marta96kotlin
08-15-2017, 14:36
Najlepszą (i najtańszą :P) opcją jest znalezienie sobie kogoś do wymiany językowej. Ja i mój znajomy, który uczy się polskiego spotykamy się raz w tygodniu i gadamy przez Skype. Daje mi to więcej niż tydzień zajęć na uczelni.