PDA

View Full Version : Niemiecki akcent

Wunschpunsch
01-11-2012, 22:50
Myślicie,że możliwe jest takie opanowanie wymowy języka niemieckiego,by brzmieć jak rodowity Niemiec? Czy wystarczy robić ćwiczenia z książki o fonetyce niemieckiej, bądź wsłuchiwać się w dialogi filmowe bądź muzykę?

Pozdrawiam serdecznie!

izolda24
01-11-2012, 23:04
Myślę, że jest to możliwe, ale na pewno trzeba być cierpliwym i ostro się do tego przyłożyć. Sama mam kolegę, który jest na tyle zdolny, że brzmiał już jak prawdziwy Niemiec, mimo, że nie miał korzeni niemieckich, a w Niemczech nie był ani razu. Wiem, że słuchał wielu kaset, żeby ćwiczyć wymowę, słuchał radia, oglądał telewizję i był wstanie mówić perfekcyjnie. Jak się chce to można wszystko;)

MaRtii
01-11-2012, 23:59
Po części jest to pewnie możliwe, a na pewno do takiego stopnia, że jeśli ktoś cię usłyszy w Polsce, że rozmawiasz po Niemiecku to pomyśli sobie - "O! to Niemiec/Niemka". Ale mogę się założyć, że w wielu regionach Niemiec od razu zauważą, że coś jest nie tak. Jeśli nie pomyślą od razu, że nie jesteś rodowitym mieszkańcem Niemiec, to już na pewno sobie pomyślą, że jesteś z jakiegoś innego regionu tego kraju. Bo musimy pamiętać, że w Niemczech nie ma jednego, głównego akcentu, w każdym Landzie, a nawet w niektórych miastach panuje odmienny i jedyny w swoim rodzaju akcent, a przecież nie sposób opanować wszystkie.

KaBu
01-12-2012, 00:46
Można być fonetycznie perfekcyjnym, ale zdradzać się poprzez zdania budowane na zasadzie kalki językowej i to z miejsca będzie brzmieć "ausländisch". Poza tym w Niemczech żyje już tylu obcokrajowców...mam wrażenie, że rodowici Niemcy przywykli już do wykoślawionego Niemieckiego, nie przykładają do tego wielkiej wagi i cieszą się jeśli obcokrajowiec jest trochę bardziej zaawansowany niż Kali jeść i Kali pić...

Kama
01-13-2012, 15:27
Myślę, że bardzo dużą szansę na doskonałe opanowanie fonetyki mają małe dzieci, dlatego też jestem za osłuchiwaniem się z językiem już w wieku przedszkolnym.

ocuca
01-13-2012, 21:38
Ja również jestem zdania, że prawie niemożliwe jest opanowanie akcentu języka niemieckiego w takim stopniu, żeby Niemcy uznali cię za rodowitego Niemca. Jedynym sposobem na to jest chyba tylko wyjazd za granicę, i to w jak najmłodszym wieku, bo tylko tam mamy ten akcent na co dzień i możemy go stale naśladować.

AnjaG
01-14-2012, 11:48
Myślę, że opanowanie doskonałego akcentu jest możliwe gdy osłuchujemy się z językiem niemieckim od najmłodszych lat. Nie oznacza, to jednak, że ci którzy nie mieli takiej możliwości nie mają szans na mówienie dobrym akcentem. Cały czas można go doskonalić, może ćwiczenia z książki do fonetyki to za mało ale np. już oglądanie telewizji itp. naprawdę pomagają. :)

oluśka
01-16-2012, 12:06
Badania wykazują, że język obcy jesteśmy w stanie opanować "akzentfrei" do 13-15 roku życia - pod warunkiem, że tam mieszka. Potem nasz język ojczysty "wkracza do akcji" i niestety - zostawia ślad na każdym kolejnym języku obcym, którego uczymy się. Oczywiście - możemy mówić naprawdę świetnie i czuć ten język, jego melodię itd. Ale nigdy nie będzie to już niestety ta melodia, jak u Niemca.

alipaw
01-16-2012, 15:18
Mam znajomego Polaka który wychowywał się w DE a potem przyjechał do nas na studia fil. germańskiej. Powiem Wam: jak dużo ćwiczeń nie zrobię nigdy nie będę miała takiego akcentu jak on, przy mówieniu jego język jakoś inaczej się układa w buzi, pokazywał mi kiedyś takie ćwiczenia i za nic nie mogłam ich zrobić :( ale za to była kupa śmiechu :D

michal_k
01-16-2012, 15:23
Myślicie,że możliwe jest takie opanowanie wymowy języka niemieckiego,by brzmieć jak rodowity Niemiec? Czy wystarczy robić ćwiczenia z książki o fonetyce niemieckiej, bądź wsłuchiwać się w dialogi filmowe bądź muzykę?

Pozdrawiam serdecznie!

Wydaje mi się, że jest to możliwe. Na studiach miałem zajęcia z germanistką, której wymowa była idealna, tak przynajmniej twierdziły moje dwie znajome z tych studiów, które wyjechały do Niemiec jako dzieci, na studia wróciły jednak do Polski. Stwierdziły, że o ile Polaka zawsze jest się w stanie "wyczuć" o tyle ta kobieta brzmi lepiej, mówi lepiej niż niejeden Niemiec.

czarbrzoz
01-18-2012, 20:29
Wydaje mi sie ze zalezne jest to od tego kiedy zaczęlo sie uczyć jezyka i u kogo..Ale jest to mozliwe. Ubung macht den Meister

Wunschpunsch
01-21-2012, 00:58
To co piszecie jest prawdą samą w sobie, ale słyszałam teorie jakoby ludzie o słuchu typowo muzycznym, potrafili idealnie "odtworzyć" akcent i melodię języka. Jeśli chodzi o mnie znam tylko jeden taki przypadek, ale jest to język angielski- koleżanka osłuchała się z nim tak bardzo, nie wyjeżdżając nigdzie, że wypracowała sobie prawdziwy brytyjski angielski. ^^ A czasem nie jest tak,że osobą znającym 2 języki jako macierzyste, nie jest łatwiej załapać akcent itp. nowego języka, którego się uczy?

kajama
01-22-2012, 23:14
Znam dwa przykłady świetnej wymowy u osób, które nie wyjeżdżały do Niemiec. Ich sekret tkwił podobno w godzinach spędzonych na oglądaniu niemieckiej telewizji. Moim zdaniem forma nauki dla wytrwałych:)

Wunschpunsch
01-23-2012, 00:17
Znam dwa przykłady świetnej wymowy u osób, które nie wyjeżdżały do Niemiec. Ich sekret tkwił podobno w godzinach spędzonych na oglądaniu niemieckiej telewizji. Moim zdaniem forma nauki dla wytrwałych:)

Trzeba więc spróbować, może się uda. :D

hassaniec
01-23-2012, 17:46
Wydaje mi się, że jest to możliwe. Na studiach miałem zajęcia z germanistką, której wymowa była idealna, tak przynajmniej twierdziły moje dwie znajome z tych studiów, które wyjechały do Niemiec jako dzieci, na studia wróciły jednak do Polski. Stwierdziły, że o ile Polaka zawsze jest się w stanie "wyczuć" o tyle ta kobieta brzmi lepiej, mówi lepiej niż niejeden Niemiec.

Czasem tak się zdarza, u nas też była jedna, tak bardzo zgermanizowana kobieta, że jak mówiła po polsku to słychać było niemiecki akcent...a zaczęła się uczyć w szkole średniej. No ale jak się tyle lat "siedzi w języku" to nic dziwnego

jola1
05-10-2012, 15:24
Moim zdaniem pewien sukces już jest wtedy, gdy nasz rozmówca po pierwszym naszym zdaniu nie wie, skąd jesteśmy. Trzeba się starać, ale wiadomo, niewielu jest geniuszy, którzy mogą mówić po niemiecku z akcentem Muttersprachlera :D Poza tym, czy my mówimy idealnym polskim? Czy wszyscy akcentujemy czasowniki w 1 i 2 os lm na trzeciej sylabie od końca? Dlatego pracując nad fonetyką niemiecką zawsze mam wyrzuty a propo polskiej :D Niemniej jednak "es ist noch kein Meister vom Himmel gefallen" i trzeba dążyć do tego idealnego stanu.

justka04
05-10-2012, 15:35
Bardzo zaciekawił mnie ten temat. Wasze odpowiedzi dały mi dużo do myślenia. Chyba w szkole na lekcji niemieckiego nie da wyuczyć się akcentu. Nie ma na to czasu. Nauczyciele zwracają uwagę raczej na wymowę danego słówka i błędy gramatyczne. Jedynie samemu możemy spróbować opanować akcent, ale to nie gwarantuje sukcesu. Tak jak wspomnieliście trzeba dużo osłuchać się w tym języku, telewizja, wyjazd do Niemiec. Moim zdanie największe szanse mają małe dzieci, jeśli trafią na dobrego nauczyciela, lub po prostu trzeba urodzić się w danym kraju, to akcent będzie murowany:)

aanet1
05-10-2012, 19:59
Wydaje mi się, że bardzo ciężko jest opanować fonetykę danego języka tak, by mówić jak native speaker. Natomiast, jak twierdził mój wykładowca od fonetyki, jest to możliwe. Opowiadał nam, że np. szpiedzy podczas II wojny światowej perfekcyjnie władali językiem kraju, w którym szpiegowali, tak że nie dało się poznać ich akcentu.
Mnie osobiście zdarzały się różne sytuacje w kontaktach z Niemcami, którzy po moim akcencie zgadywali, skąd mogę pochodzić. Najbardziej utkwiły mi w pamięci stwierdzenia, że jestem z Francji albo z Rosji, jedna osoba zapytała nawet, z jakiego rejonu Niemiec pochodzę :) Jedna osoba zgadła, że jestem z Polski, ale - jak przyznała- dlatego, że zna Polkę i "osłuchała" się z polskim akcentem.

justynkaa
05-11-2012, 19:32
uważam, ze jest to niemożliwe. Jedynym sposobem jest nauczenie się niemieckiej wymowy za granicą w okresie dzieciństwa. Znam kilka osób, które mieszkały w Niemczech od urodzenia i wróciły do Polski po kilku latach, mówią perfekcyjnie.

justysia123333
05-11-2012, 19:36
Moim zdaniem też nie jest możliwe, aby mieć taki akcent. Może i poprzez oglądanie telewizji czy słuchanie radia akcent się dużo poprawi, ale myślę, że nie w takim stopniu, żebym brzmiał jak rodowity. Myślę, że Niemiec zawsze pozna, że to obcokrajowiec.

susig
07-02-2012, 17:59
Osobiście nie mam problemów z akcentem, bo jak miałam 4 lata wyjechałam z rodzicami do Niemiec i tam się nauczyłam niemieckiego, wymowy itd.
A jeśli chodzi o teorię dotyczącą wymowy niemieckiej to na studiach na ćwiczeniach z fonetyki podręcznikiem wiodącym był "Podręcznik wymowy niemieckiej". Znajduje się w nim wiele ćwiczeń na naukę wymowy najbardziej problematycznych głosek, np. tego nieszczęsnego niemieckiego "ch" (ich), które niestety wiele Polaków wymawia jako "ś".... Mimo, że bardziej zbliżone jest do polskiego "chi" w wyrazach Chiny, Hiena.

Overek
07-04-2012, 09:36
Kiedyś się nad tym zastanawiałam: znaczy się, nie mogłam pojąć jakim cudem można nauczyć się w wieku późniejszym na tyle dobrze wymowy innego języka, żeby mówić swobodnie, bez akcentu. U mnie dużą rolę odegrała osłuchanie się z językiem, miałam chyba ok. 13 lat, jak zaczęłam słuchać niemieckich piosenek i jakoś tak byłam tym zafascynowana, że szybko chwyciłam wymowę i idąc do liceum na niemieckim nie miałam problemów z mówieniem i nie brałam też uwag nauczyciela do serca, bo niestety, ale większość uczniów nie była poprawiana w trakcie mówienia, mimo, że robili naprawdę poważne błędy (ein czytali np. jako eJn).

Wiadomo, do tej pory mam czasem problem z niemieckimi umlautami, ale raczej na zasadzie: raz wyjdzie, raz trochę skopię, ale tragedii nie ma :)

BartoszSta
07-06-2012, 23:06
[QUOTE=Overek;170604Wiadomo, do tej pory mam czasem problem z niemieckimi umlautami, ale raczej na zasadzie: raz wyjdzie, raz trochę skopię, ale tragedii nie ma :)[/QUOTE]

Oj tak, mam identycznie z tymi umlautami :p raz na wozie, raz pod wozem! I mimo, że profesorowie dosyć często przypominają nam ich wymowę, i co chwila podają inne przykłady i sposoby jak to zapamiętać - to niestety często mam problem z poprawnym wymówieniem. Cóż - Üben macht Meister! Byle do przodu! ;)

Fleurisimma
07-08-2012, 13:08
Moim zdaniem, można nauczyć się mówić bez akcentu, jednak wymaga to osłuchania się z wymową. Najlepiej przebywać wśród Niemców i jak najwięcej mówić, z czasem naturalnie zaczniemy naśladować ich sposób mówienia. Jeśli ktoś nie ma możliwości rozmowy z nativem, powinien słuchać dużo radia, telewizji i najlepiej próbować powtarzać.

Wiadomo, że im wcześniej zaczniemy się uczyć języka "z dobrych źródeł" tym szybciej chwycimy akcent - stąd dzieciaki zazwyczaj mówią tak jak trzeba. Jakiś czas temu trafiłam na artykuł, który udowadniał związek zdolności językowych i zdolności muzycznej - osoby, mające słuch muzyczny ponoć szybciej załapują obcy akcent.

paulam
07-08-2012, 13:23
Chyba większości germanistów umlauty sprawiają trudność ;)
Najgorsze jest to, że na studiach germanistycznych mało jest godzin fonetyki, a co za tym idzie nauki poprawnej wymowy. Jeśli ktoś sam nie przysiądzie do tego i nie ćwiczy w domowym zaciszu to niewiele z tego wychodzi. Dlatego też ważne jest słuchanie niemieckiego radia, czy oglądanie niemieckiej telewizji (jeśli nie ma się "dostępu" do native speakerów).

Sylka1991
07-08-2012, 17:41
Ciekawy temat nigdy się nad tym dłużej nie zastanawiałam, ale myślę, że to niestety trudna sztuka. Na studiach mam koleżankę, która wychowała się w Niemczech, jej akcent jest godny pozazdroszczenia:) Niestety reszcie osób wykładowcy notorycznie zwracają uwagę na błędną wymowę. Z doświadczenia wiem, bo dużo ćwiczyłam swój akcent oglądając wiadomości po niemiecku i słuchając niemieckiego radia, niestety nie zauważyłam poprawy, nie wiem, czy to po prostu brak zdolności i wytrwałości czy po prostu jest to niemożliwe :)

Nikola91
07-04-2013, 20:41
Najlepiej zamieszkać w Niemczech, wtedy najlepiej i najszybciej nauczymy się języka z odpowiednim akcentem

Ewa Janiszewska
07-07-2013, 18:21
Uważne słuchanie oryginalnych audycji radiowych i telewizyjnych jest dużym wsparciem w nauce akcentu, a nic tak nie pomaga jak bezpośredni kontakt z Niemcami w kraju lub w Niemczech

marie1621
07-07-2013, 23:29
Oczywiście najlepszym sposobem na perfekcyjne opanowanie niemieckiego akcentu jest ciągły kontakt z żywym językiem - czyli nie tylko i wyłącznie ograniczenie do posługiwania się językiem w szkole/na uczelni podczas zajęć, lecz przede wszystkim rozmowy z rodzimymi mieszkańcami Niemiec. Rozumiem, iż nie każdy może pozwolić sobie na przeprowadzkę do naszych zachodnich sąsiadów. W takim wypadku dobrze by było znaleźć sobie np. przez internet jakiegoś kolegę Niemca bądź koleżankę Niemkę i dużo z nimi rozmawiać. Dobrym sposobem na naukę akcentu jest również osłuchanie się języka poprzez oglądanie niemieckiej telewizji, która dostępna jest online.

adatyczynska
07-15-2013, 18:25
Moim zdaniem jest to bardzo ciężkie. Wśród moich znajomych jest wiele osób, które potrafią bez problemu posługiwać się tym językiem, jednak akcent zawsze można zauważyć.

syswit
07-16-2013, 12:20
To zależy od zdolności językowych i od ćwiczeń. Myślę, że osoby, posiadające zdolności językowe mogą sobie ten akcent wyćwiczyć.

woochuck
07-16-2013, 14:37
Opanowanie poprawniej niemieckiej wymowy jest relatywnie prostym zadaniem (w porównaniu do angielskich tune'ów ;)), zasady są logiczne, wyjątków niewiele. Wiadomo - najbardziej pomaga kontakt z rodzimymi użytkownikami niemieckiego i osłuchiwanie się z językiem. I trzeba mówić! Samo słuchanie nic nie daje :)

Bugi
07-19-2013, 18:57
cwiczenia zawsze warto robic ;) Muttersprachlerem nigdy nie bedziesz, to wiadomo, ale zawsze mozna byc bardzo blisko idealu

sylkur
07-20-2013, 14:58
Wydaje mi się, że jest to możliwe. Ale zależy od predyspozycji danej osoby oraz od zaangażowania. Trzeba naprawdę dużo pracy włożyć aby nie było słychać ,że jesteśmy obcokrajowcami. No niestety ja jeszcze nie jestem na takim poziomie choć uczę się już dużo lat...

Paulinaaa.92
07-20-2013, 18:21
To daaa się zrobić, tylko trzeba się bardzo przyłożyć. Mi wiele jeszcze brakuje, ale ile razy słyszałam na uczelni Polki mówiące po niemiecku jak Muttersprachler..

milka1255
07-21-2013, 22:43
Myślę że to zależy od naszych osobistych zdolności, mam kolegą który brzmi jak Niemiec ale mi mimo nauki kilku lat języka niemieckiego wymowa i akcent ni przychodzą tak łatwo. myśle że trzeba byłoby spędzić kilka lat w Niemczech aby mówić jak oni :)

enczii
08-06-2013, 14:03
Übung macht den Meister ! Oczywiście najlepszą opcją jest wyjazd do DE, ale nie zawsze jest to możliwe, dlatego dla większości z nas zostaje opcja-filmiki, nagrania i dużo ćwiczeń. Polecam też rozmowy z nativami ;)

jaga1
08-06-2013, 17:13
To bardzo trudne w dorosłym życiu lub często może nawet niemożliwe, jeśli nie przebywa się w środowisku obcojęzycznym. To jednak może nie ilość ćwiczeń (choć ta ma wielkie znaczenie) , a jakieś predyspozycje indywidualne, w tym słuch muzyczny są tu chyba decydujące. Pytanie jednak czy warto, nie przebywając dłużej za granicą, tak się starać. A może lepiej byłoby skupić sie nad poprawnością i zgłębianiem tajników języka w różnych dziedzinach? Wszak wiadomo, iż z językiem ojczystym większość miałaby coś do zrobienia.

Misfit
08-06-2013, 22:28
To jednak może nie ilość ćwiczeń (choć ta ma wielkie znaczenie) , a jakieś predyspozycje indywidualne, w tym słuch muzyczny są tu chyba decydujące

Zgadzam się całkowicie. Mam kilka koleżanek uczących się tego języka i mimo że mają przykładowo "dryg" do słówek, dzięki czemu mogą pochwalić się bardzo bogatym zasobem słownictwa, to jednak ta wymowa nieco kuleje w dalszym ciągu i po prostu nie da się tego "przeskoczyć". Dla mnie rozwiązaniem był wyjazd na Erasmusa i 2 wymiany studencie, ale doby poziom można też osiągnąć filmami i muzyką.

AnnaF.
08-06-2013, 22:43
Jeśli chodzi o naukę wymowy, to polecam ćwiczenie shadowing - polega to na równoczesmym powtarzaniu tego, co mówi native speaker (można to ćwiczyć np. słuchając radia). Dobra jest także książka "Phonotek intensiv" (zawiera płytę CD). Może Wy polecacie jakieś konkretne podręczniki?

Barbara Star
07-20-2014, 23:16
Sądzę że jest to możliwe. Mój kuzyn się tego nauczył chodząc na specjalne kursy. Ponadto im wcześniej się człowiek zacznie uczyć tym lepiej.

majka3232
07-21-2014, 14:16
Myślę, że Niemcy zawsze poznają czy ktoś jest obcokrajowcem chociażby po konstrukcji zdań. Do tego dochodzi jeszcze nie używanie zwrotów z języka potocznego. Jednak jeśli chodzi o sam akcent to myślę , że jest to możliwe do wyćwiczenia.

magdad29
07-21-2014, 19:13
z jakiego radia albo telewizj najlepiej nasłuchac się trochę akcentu??

majka3232
07-28-2014, 17:20
Do nauki akcentu polecałabym oglądać kanały prywatnych osób na YouTube. Świetne źródło wyrażeń potocznych. :) A jakby ktoś chciał oglądać TV po niemiecku to polecam stronę: http://www.glotzdirekt.de.

zuzaa
08-04-2014, 13:11
dużo słuchać , żeby potem nie mowi ''gejen , zejen'' itd :( :)

angelika90
08-16-2014, 11:11
Uważam, że jest to przede wszystkim zależne od tego czy osobą która może się nauczyć języka obcego bez akcentu jest dziecko czy dorosły. W przypadku dziecka jest to możliwe, im szybciej dziecko poznaje wymowę danego języka tym lepiej. Ponieważ uczy się sposobów wymowy danych wyrazów czy liter w sposób, jaki używają np. rodowici Niemcy. Im później poznaje się język obcy tym gorzej, ponieważ do produkcji dźwięków języka niemieckiego będzie używać polskie wzorce. Podobnie osoba dorosła, ona również będzie wzorować się na sposobie wymowy, który jest typowy do języka polskiego i wtedy właśnie będzie można wychwycić jej polski akcent gdy będzie mówiła w języku niemieckim. Dlatego im wcześniej dziecko dany język poznaje i słyszy go poprawnie wymawiany, bez akcentu tym lepiej (może być np. poprzez niemieckie bajki). Dobrze można to zauważyć na przykładzie dzieci wychowujących się dwujęzycznie, one potrafią posługiwać się dwoma językami idealnie, bez akcentu.