PDA

View Full Version : Czy język rumuński jest trudny?

Dorian Grey
01-06-2012, 16:24
Dwa lata temu byłem w Rumunii. Zwiedziłem Bukareszt, Constancę, Sibiu, Brasov, Bran z Zamkiem Draculi. Ogólnie bardzo mi się tam podobało. Nie znam języka rumuńskiego, dogadywałem się raczej po angielsku, ale bardzo podoba mi się brzmienie tego języka. Wydaję mi się taki "tajemniczy", może trochę "mroczny" (vide: Dracula, Karpaty itd. ...). Potem oprowadzałem koleżankę z Rumunii po moim mieście. Czy ktoś z Was uczy się języka rumuńskiego, czy uważacie ten język za trudny??? :confused:

Ana86
01-06-2012, 18:51
Moja współlokatorka pochodzi z Rumunii, studiuje w Warszawie:) Porozumiewamy się po angielsku, po rumuńsku potrafię powiedzieć tylko mulzumesc:)) Myślę, że rumuńskiego nie jest trudno się nauczyć jeśli zna się inny język romański, taki jak francuski, hiszpański czy włoski. Jeśli chcesz, mogę się jej spytać czy poleca jakieś podręczniki do nauki rumuńskiego, bo więcej osób już się jej o to pytało:)

madulenka
01-06-2012, 19:35
Moja bliska znajoma parę lat temu zafascynowała się Rumunią. Zaczęło się od zainteresowania tamtejszą kulturą, paru wakacyjnych wyjazdów, potem przyszedł czas na kurs języka, wyjazd na stypendium do Bukaresztu, aż w końcu się tam przeprowadziła i nie ma najmniejszej ochoty wracać do Polski!

Język rumuński nie sprawi, moim zdaniem, większych kłopotów, jeśli naprawdę chcesz się go nauczyć. Osobiście nigdy nie uczęszczałam na kurs rumuńskiego, ani nie uczyłam się samodzielnie z książek, ale osłuchałam się przy mojej znajomej, jestem w stanie co nieco zrozumieć i powiedzieć.

karooola
01-12-2012, 00:05
Na forum pojawiały się już wątki na ten temat.
Znam rumuński i dla mnie na początku nie był on trudny. Jeśli wcześniej ktoś uczył się francuskiego, to bardzo to pomaga. Podstaw niezbędnych do porozumiewania się można nauczyć się dość szybko, schody zaczynają się kiedy stajemy się bardziej zaawansowani, wchodzimy w niuanse i coraz bardziej zależy nam na poprawności.
Ale ogólnie - polecam rumuński wszystkim. Piękny język! :)

Ola_A
01-13-2012, 13:11
Na forum pojawiały się już wątki na ten temat.
Znam rumuński i dla mnie na początku nie był on trudny. Jeśli wcześniej ktoś uczył się francuskiego, to bardzo to pomaga. Podstaw niezbędnych do porozumiewania się można nauczyć się dość szybko, schody zaczynają się kiedy stajemy się bardziej zaawansowani, wchodzimy w niuanse i coraz bardziej zależy nam na poprawności.
Ale ogólnie - polecam rumuński wszystkim. Piękny język! :)

Podpisuję się prawie w 100% pod słowami koleżanki. Początki wydają się dość łatwe (zwłaszcza wymowa - jeśli nie wchodzić w szczegóły to nie jest ona skomplikowana dla Polaków), bez większych problemów można nauczyć się podstawowych zwrotów (zwłaszcza tym, którzy mieli do czynienia z jakimkolwiek innym językiem romańskim) ale już pewne kwestie gramatyczne, np. rodzajniki już na samym początku wydawały się nie no opanowania! Z drugiej strony, z perspektywy czasu i znając już dobrze rumuński muszę przyznać, że była to chyba początkowa panika;) bo wcale nie są one aż tak trudne!
Polecam - uroczy język!

ulafoggy
05-08-2012, 12:08
Wróciłam przedwczoraj z Rumunii i wydaje mi się, że język rumuński jest jednak trudny. Mimo iż znam hiszpański i portugalski, nie sądzę, że łatwo nauczyłabym się rumuńskiego. Dźwiękowo wydaje mi się mieszanką włoskiego i portugalskiego.Nocowałam u rumuńskiej pary w Bukareszcie i, ku naszemu wspólnemu zdziwieniu, znaleźliśmy kilka wspólnych polsko-rumuńskich słów;-), np. piwnica, kartofle, kukurydza (u nich to bodajże kukurus)... Oczywiście nie znam pisowni, to tylko dźwiękowo identyczne słowa.
To, co mnie rozbawiało, to mnogość słów zakończonych na "-ul", np. dracul, viaductul, restaurantul. Jak się dowiedzieliśmy, ta końcówka jest równoważna z angielskim przedimkiem "the".
Generalnie wszystkim polecam odwiedzenie Rumunii... co do nauki języka - może być trudno, ale język wydaje się ciekawy.

kingak
05-08-2012, 14:54
(...) pewne kwestie gramatyczne, np. rodzajniki już na samym początku wydawały się nie no opanowania! Z drugiej strony, z perspektywy czasu i znając już dobrze rumuński muszę przyznać, że była to chyba początkowa panika;) bo wcale nie są one aż tak trudne!
Polecam - uroczy język!

Mnie właśnie te rodzajniki powaliły. I liczba mnoga... A podobno miałam niezłą wymowę.
Jeśli chodzi o osłuchanie się, to faktycznie, po jakimś czasie w towarzystwie Rumunów człowiek zaczyna ich rozumieć. Ale tak jest chyba z każdym językiem europejskim.

grajduch
05-09-2012, 15:35
Uczę się rumuńskiego jako drugiego języka romańskiego i muszę przyznać, że jest to dosyć interesujące. Wydaje się być mieszanką włoskiego, hiszpańskiego, francuskiego (i nie wiem dla czego dla mnie tez węgierskiego). Niestety brakuje dobrych podręczników do nauki, bazą są podręczniki angielskie i francuskie. Mimo to jeśli macie okazje to polecam wam naukę tego języka, jest wyzwaniem i jak dla mnie jest bardziej interesujący niż włoski, który jest uderzająco podobny do hiszpańskiego.

Zetka
05-13-2012, 18:27
Rumuński jest dla mnie dosyć zabawnym językiem :) Jak tłumaczył mi kiedyś kolega Hiszpan, o dziwo najszybciej uczą się osoby, które kiedyś umiały styczność z katalońskim, gdyż jest on najbardziej zbliżony do rumuńskiego z języków romańskich. Zaskakujące! ;)

jalubie
05-14-2012, 00:37
Rumuński jest piękny!! Moja przyjaciółka jest wielką fascynatką Rumunii i każde słowo w tym języku jest niesamowite. Takie francusko-rosyjsko-tureckie :)

lukaszdomanski
12-09-2012, 19:22
Uczę się języka rumuńskiego już od paru dobrych lat i mogę powiedzieć, że nie jest on specjalnie trudny, ale na pewno są też łatwiejsze języki. Dużym plusem - przynajmniej dla Polaka - jest brak jakichkolwiek problemów z błyskawicznym przyswojeniem zasad wymowy. Niektórzy mają problemy z opanowaniem fonetyki francuskiej czy angielskiej - praktycznie nie występuje to przy nauce rumuńskiego. W zasadzie można używać takiego samego akcentu jak w polskim i nie będzie wielkiej różnicy. To spory plus, jak sądzę.

Jeśli chodzi o osłuchanie się, to faktycznie, po jakimś czasie w towarzystwie Rumunów człowiek zaczyna ich rozumieć. Ale tak jest chyba z każdym językiem europejskim.

Polecam Węgry.

Jak tłumaczył mi kiedyś kolega Hiszpan, o dziwo najszybciej uczą się osoby, które kiedyś umiały styczność z katalońskim, gdyż jest on najbardziej zbliżony do rumuńskiego z języków romańskich

Jeśli chodzi o samą leksykę, to rumuńska w największym stopniu pokrywa się z włoską.

andrzej1234
05-01-2013, 14:25
Wiem, że temat już stary, ale może ktoś będzie chciał. Zajmuję się tłumaczeniem filmików z nauką języka rumuńskiego po angielsku. Filmiki są z napisami polskimi, za darmo. Stopniowo będą dodawane kolejne.

Po prawej stronie w menu jest "kurs języka rumuńskiego".

ZAPRASZAM TU (http://rumuniasamotnie.wordpress.com)

Pozdrawiam!

Eudoksja21
04-25-2015, 11:09
To mój drugi język romański na studiach. Na pierwszych zajęciach płakałyśmy z koleżankami ze śmiechu. Później idzie się przyzwyczaić do dziwacznego z początku brzmienia rumuńskich wyrazów i nawet postpozycyjny rodzajnik "ul" (w zasadzie rodzajnikiem jest tu jedynie "l") nie budzi zdziwienia.

Dość wymagające jest przyswojenie sobie końcówek, jeśli chodzi o koniugację, ale z czasem, wiadomo, można się przyzwyczaić.

AgnesQua
02-21-2016, 16:25
Znam Francuski i Angielski, rozwazam nauke Rumunskiego czy moglibyscie polecic jakies podreczniki do nauki tego jezyka?

MartynaN
03-31-2016, 12:22
Zawsze ciekawił mnie język rumuński, szczególnie że nie jest on raczej popularny w Polsce. Na moim wydziale rok rumunistyki otwierają co dwa lata bo jest zbyt mało chętnych, ale z tego co tutaj wyczytałam to raczej nauka języka nie jest zbyt trudna!
Myślę, że warto znać taki język, szczególnie że Węgry są naprawdę piękne.

KamilaG
04-04-2016, 23:23
Kiedyś chciałam się zacząć uczyć rumuńskiego. Mieliśmy na studiach do wyboru rumuński, hiszpański i włoski, ale niestety nie udało się zebrać całej grupy i nie otworzyli tego kursu, a szkoda, bo wydaje mi się, że mogłoby być ciekawie. Niewiele jest miejsc, gdzie można się nauczyć tego języka.