PDA

View Full Version : Praca inżynierska

Mangekyo
01-02-2012, 13:32
Witam,
Piszę obecnie pracę inżynierską. Część tej pracy ma charakter kursu. Chciałem zapytać się, czy poprawne jest używanie pierwszej osoby liczby mnogiej, np.: pobieramy, instalujemy, umieszczamy itd. W sumie dałoby się to przerobić na postać bezosobową, ale praktycznie co drugie zdanie (nawet co zdanie) musiałbym zaczynać od należy, np.: należy zainstalować, należy pobrać, należy utworzyć itd. Proszę o potwierdzenie, czy rzeczywiście dopuszczalne jest używanie pierwszej osoby liczby mnogiej w pracy dyplomowej. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

PS. Z góry uprzedzając pytanie, nie mam aktualnie kontaktu z promotorem, a zależy mi na napisaniu pracy jak najszybciej

jstrawa
01-02-2012, 13:40
Wydaje mi się, że użycie 1 os. l. mn. może być poprawne, ale zależy to głównie od tego, do kogo kierujemy ten program. Przy takich zwrotach musimy wziąć pod uwagę adresata. Myślę, że 1 os. l. mn. jest odpowiednia dla szerszej grupy odbiorców niż np. 2. os. l. poj., która zakłada głównie osoby młode. Liczba mnoga jest w miarę neutralna :)

sokananasowy
01-02-2012, 15:12
A mi się wydaje, że jednak używanie pierwszej osoby nie jest najlepsze. Nie brzmi dobrze, i mało naukowo :)
Proponuje raczej wymyślić zamienniki do "należy" np: powinno się, trzeba itp.

Mangekyo
01-02-2012, 15:49
A mi się wydaje, że jednak używanie pierwszej osoby nie jest najlepsze. Nie brzmi dobrze, i mało naukowo :)
Proponuje raczej wymyślić zamienniki do "należy" np: powinno się, trzeba itp.

Dobre rozwiązanie, ale z drugiej strony z mojego punktu widzenia wygląda to źle. Może dla jasności przytoczę fragmencik z pracy:

Pobieramy z serwera archiwum toolchaina:

$ wget -c https://sourcery.mentor.com/sgpp/lite/arm/portal/\
package8739/public/arm-none-linux-gnueabi/arm-2011.03-41-arm\
-none-linux-gnueabi-i686-pc-linux-gnu.tar.bz2

Tworzymy docelowy katalog instalacji oraz nadajemy mu odpowiednie prawa:

$ sudo mkdir -p /opt/gcc/4.5.2/arm
$ sudo chmod -R 0755 /opt/gcc
$ sudo chown -R student /opt/gcc

Rozpakowujemy archiwum z toolchainem do katalogu /opt/gcc/4.5.2/arm:

$ tar -xjf arm-2011.03-41-arm-none-linux-gnueabi-i686-pc-linux\
-gnu.tar.bz2 -C /opt/gcc/4.5.2/arm

Sugerując się zamiennikami zaproponowanymi przez sokananasowy, wyglądałoby to tak:

Należy pobrać z serwera archiwum toolchaina:

$ wget -c https://sourcery.mentor.com/sgpp/lite/arm/portal/\
package8739/public/arm-none-linux-gnueabi/arm-2011.03-41-arm\
-none-linux-gnueabi-i686-pc-linux-gnu.tar.bz2

Trzeba utworzyć docelowy katalog instalacji oraz nadać mu odpowiednie prawa:

$ sudo mkdir -p /opt/gcc/4.5.2/arm
$ sudo chmod -R 0755 /opt/gcc
$ sudo chown -R student /opt/gcc

Należy rozpakować archiwum z toolchainem do katalogu /opt/gcc/4.5.2/arm:

$ tar -xjf arm-2011.03-41-arm-none-linux-gnueabi-i686-pc-linux\
-gnu.tar.bz2 -C /opt/gcc/4.5.2/arm

Jak Wam się wydaje, lepiej to wygląda? Oczywiście, jeżeli użycie pierwszej osoby liczby mnogiej jest błędem, nie będę tego kwestionował i przerobię tekst, tak jak zasugerował sokananasowy.
Praca jest na temat systemów wbudowanych. Docelowym odbiorcą tego "kursu" mają być Ci, którzy rozpoczynają pracę z programowaniem aplikacji wbudowanych.

Pozdrawiam

l4h4
01-02-2012, 17:56
Zdecydowanie popieram wersję ze zwrotami bezosobowymi. Na moich studiach (nota bene też inżynierskich) bardzo tępiono wszelkie formy osobowe, nawet w zwykłych sprawozdaniach, uważając je za nieprofesjonalne i należące do słabo wyedukowanych uczniów gimnazjum.

romi
01-02-2012, 23:28
Zgadzam się z przedmówcą - gdyby to był jakiś podręcznik obsługi, wydawany samodzielnie, myślę, że forma w liczbie mnogiej byłaby jeszcze dopuszczalna. Jednak jeśli chodzi o pracę inżynierską, to mimo iż chodzi o dziedzinę techniczną, to staranność języka musi być zachowana, a praca utrzymana w tonie naukowym, gdzie nie używamy form osobowych.

astral
01-03-2012, 13:50
Polecam dodać jeszcze zwroty "następnie", "później" itp. Przez to tekst nie będzie nużący dla czytelnika i wg mnie stylistycznie lepiej sformułowany. Np.

Najpierw pobieramy z serwera archiwum toolchaina:
Następnie tworzymy docelowy katalog instalacji oraz nadajemy mu odpowiednie prawa:

etc.

Mangekyo
01-03-2012, 23:24
Dziękuję za odpowiedź. W takim razie biorę się za przerabianie tekstu na formę bezosobową. Problem uważam za rozwiązany.

Pozdrawiam