PDA

View Full Version : Myślenie o Francuzach - ciekawy filmik

Majandra
12-30-2011, 21:24
Chciałam się z Wami podzielić świetnym filmikiem, na temat wyobrażeń o Francuzach. Jednocześnie mam do Was pytanie, z jakimi stereotypami, które są pokazane w tym filmiku, spotkaliście się? Czy znacie jakieś inne, których tam nie ma? Sądzicie, że Francuzi potrafią śmiać się z samych siebie? :)

Link do filmiku: http://www.youtube.com/watch?v=OCIAyHEFTrQ&feature=relmfu

basienkka
01-02-2012, 12:44
Dobre było to z "En France, on a un... deja vu" :) I z wymienieniem znanych Francuzuów ;)

Filmik bardzo mi się spodobał, naprawdę zabawny. Co do stereotypów, myślę, że prawie każdy z wymienionych uważało się za prawdziwy. A to, że Francuzi są żabojadami, nieuprzejmi kelnerzy, objadanie się croissantami i winem.. Ten filmik idealnie nadaje się do prowadzenia zajęć. Bardzo fajny :)

julianna87
02-12-2012, 19:20
Jeżeli chodzi o stereotypy dotyczące Francuzów, polecam gorąco książkę Stephena Clarke'a Talk to the Snail/ Jak rozmawiać ze ślimakiem/ Francais, je vous haime. Książka jest napisana w formie 10 przykazań, a każde z nich opisuje w rozbudowanej formie sposób, w jaki Anglicy postrzegają Francuzów. Polecam Frankofilom, można śmiać się do łez. Vous allez eclater de rire :)

pawellapinski
02-19-2012, 11:29
julianna87:
nie zawężajmy do frankofilów, ja czytałem kilka poprzednich książek Clarke'a (niestety ich poziom się obniżał z czasem...) i jest to również kopalnia wiedzy na temat stereotypów dotyczących Anglików.
stereotypowy Anglik naśmiewa się ze stereotypowych Francuzów. przyznam, że po pewnym czasie już mnie to nudziło, bo ileż można patrzeć na świat w taki uproszczony sposób, ale uśmiałem się do łez w wielu miejscach, nie zaprzeczę:)

elzyn
02-19-2012, 13:38
Jak rozmawiać ze ślimakiem miało kilka dobrych pomysłów, a czasem było bardzo praktycznie - zwłaszcza część z niuansami dotyczącymi wymowy ;) A stereotypy, cóż... wszędzie kryje się ziarno prawdy. Coś jednak jest we Francuzach, że mają więcej manier zachowania, które przyciągają uwagę, na pewno są pod tym względem barwniejsi niż np. Niemcy :)

monika_u
02-23-2012, 16:47
Dodałabym tu jeszcze przepychanie się do autobusu czy w kolejce w sklepie, ale temu przepychaniu zawsze towarzyszą słowa przeprosin, po czym nadal jest się popychanym.

Patrycjaaa
02-26-2012, 23:14
Ja czytałam "Merde. Rok w Paryżu" Clarke'a. Francuski tytuł to "God save la France". Polecam. Lekka, zabawna i przy tym świetny "przewodnik" po Francji i Francuzach :)

amd
02-26-2012, 23:25
Ja czytałam "Merde. Rok w Paryżu" Clarke'a. Francuski tytuł to "God save la France". Polecam. Lekka, zabawna i przy tym świetny "przewodnik" po Francji i Francuzach :)

Też czytałam tę pozycję jak i kolejne autorstwa tego Pana i nie nazwałabym ich przewodnikiem ani po Francuzach, ani tymbardziej po kulturze francuskiej. Wg. mnie miejscami dramatyzuje jak królewna na ziarnku grochu i trochę zbyt naciągą też pewne sprawy, pewnie po to aby książka się lepiej sprzedawała ;)

Nina
07-07-2012, 10:54
Ja polecam przeczytać książkę Andrzeja Bobkowskiego "Szkice piórkiem" to dopiero kopalnia wiedzy o Francuzach za czasów II wojny światowej napisana przez Polaka.

alicja22waw
07-07-2012, 14:54
Chciałam się z Wami podzielić świetnym filmikiem, na temat wyobrażeń o Francuzach. Jednocześnie mam do Was pytanie, z jakimi stereotypami, które są pokazane w tym filmiku, spotkaliście się? Czy znacie jakieś inne, których tam nie ma? Sądzicie, że Francuzi potrafią śmiać się z samych siebie? :)

Link do filmiku: http://www.youtube.com/watch?v=OCIAyHEFTrQ&feature=relmfu

widziałam ten filmik! jest genialny! kto by pomyślał że Francuzi są zdolni śmiać się z samych siebie? :)

anetaka
07-09-2012, 12:56
tak odnośnie postrzegania innych przez francuzów...w tym roku jeden francuz mnie zszokował pytaniem czy w polsce mamy niedzwiedzie polarne. niestety nie robil sobie jaj;) od razu przypomnial mi sie film "jeszcze dalej niż północ";)

efcia
07-09-2012, 13:24
dzięki za link do filmiku!!!

Iverling
07-09-2012, 14:45
Jakiś czas temu znalazłam na YouTube ten filmik. Najlepszy jest ten kawałek o słuchaniu akordeonu w każdych okolicznościach:D

malgomalgo
07-09-2012, 14:57
Wydaje mi się, czy w tym filmiku, Apollinaire, Chopin et Marie Curie, qui tous trois etaient polonais, zostało przetłumaczone w napisach na who BOTH were polish? :D :D Ale w sumie nie znam się na angielskim :P

agatapiechura
09-22-2012, 18:24
tak odnośnie postrzegania innych przez francuzów...w tym roku jeden francuz mnie zszokował pytaniem czy w polsce mamy niedzwiedzie polarne. niestety nie robil sobie jaj;) od razu przypomnial mi sie film "jeszcze dalej niż północ";)

to niestety jest prawda, wiele razy spotkałam sie z taką opinią wśród francuzów i to jest straszne ;P

Juskos
09-24-2012, 01:55
Super filmik. Prawdziwy!

etta
12-06-2012, 23:15
Warto było przeczesywać forum mLingua, żeby znaleźć taką perełkę :) Bardzo zabawny filmik :)

Sobie
12-10-2012, 00:18
Oj tak, tak, pokazywano nam ten filmik na zajęciach z komunikacji interkulturowej. I myślę, że przedstawione stereotypy są jak najbardziej aktualne i trafne. W sumie, niejednokrotnie miałam okazję się przekonać, że mówią prawdę ;)