PDA

View Full Version : Gramatyka opisowa na filologii włoskiej

amy91
12-27-2011, 12:02
Pytanie do osób, które już skończyły filologię włoską - czy ten przedmiot przydaje się po studiach, np. w pracy tłumacza? Ten przedmiot wydaje mi się niezbyt przydatny w przyszłości i chciałabym poznać wasze zdanie.
Pozdrawiam

angis
01-12-2012, 22:41
przynajmniej na moich studiach był to bardzo pożyteczny przedmiot, dowiedziałam się 3x więcej o strukturze francuskiego/włoskiego i tym samym o praktycznym użyciu języka niż podczas wszystkich kursów gramatyki praktycznej razem wziętych! Program był nastawiony na rozpoznawanie i używanie struktur na przykład wyrażających relacje czasowe, przyczynowe itd co bardzo pogłębiło moją znajomość języka , czysta teoria była zredukowana do minimum, do na prawdę niezbędnych pojęć
Słyszałam jednak że na przykład na UAM-owskiej anglistyce jest to przedmiot całkowicie oderwany od rzeczywistości, na którym uczy się o o jakiś składniowych teoriach minimalistycznych, generatywnych i innych , które nie mają nic wspólnego z praktycznym angielskim

cichon.bartek
12-09-2012, 18:17
Według mnie opisówka to jeden z najważniejszych przedmiotów na studiach. Dzięki niej uczymy się myśleć a nie wklepujemy regułki i je powielamy. Oczywiście jest jeszcze kwestia zrozumienia tego przedmiotu, co łatwym zadaniem nie jest, jednak warto się przyłożyć. Później o wiele łatwiej przychodzi nam zarówno pisania jak i wypowiadanie się.

paula87
12-09-2012, 19:41
Powiem szczerze, że po studiach opisówka (a raczej notatki z tego przedmiotu) nie przydają mi się za często, ale na pewno jest to świetny przedmiot jeśli później zamierzasz pracować jako nauczyciel/lektor. Włoski jest dzięki niej o wiele bardziej logiczny a co za tym idzie prościej wytłumaczyć pewne zagadnienia uczniom.

kingan
12-09-2012, 21:36
Też uważam, że wiadomości zdobyte podczas nauki gramatyki opisowej zdecydowanie pomagają wyjaśnić wiele zagadnień dotyczących języka, z których często nie zdawaliśmy sobie sprawy. I na pewno w pośredni sposób pomagają w pracy tłumacza, a w sposób bezpośredni w pracy lektora! Zatem owocnej nauki!

b-amarth
12-10-2012, 00:53
Mi osobiście ten przedmiot bardzo pomógł usystematyzować wiedzę. Mimo, że być może wydaje się później, że nie przydaje się bezpośrednio w pracy zawodowej, to sporo zostaje w głowie i czujesz się pewniej. Oczywiście bardzo dużo zależy też od sposobu prowadzenia przedmiotu.

ewelina89
12-10-2012, 09:25
Ja również uważam, iż taki przedmiot jak gramatyka opisowa jest bardzo potrzebny i przydatny. Zauważmy, iż on dzieli się również na różne działy jak fonetyka, składnia itp. Jeśli chodzi o język włoski to bardzo przydatne do dziś są dla mnie wiadomości, których nauczyłam się zwłaszcza na zajęciach z działu Morfologii i sądzę, że stanowią informacje bazowe, które powinien znać każdy filolog. Poza tym również zajęcia z fonetyki i oczywiście składni uważam za bardzo potrzebne(chociażby ich podstawy).

beata_it
12-11-2012, 12:00
Według mnie gramatyka opisowa pozwala przede wszystkim usystematyzować wiedzę i stanowi solidną podstawę dla każdego filologa. Jest to trudny przedmiot i bywa zniechęcający, ale na pewno jest przydatny :)

Agaton
12-30-2012, 01:54
Mimo, że treści tego przedmiotu, materiał do nauki wydaje się być skomplikowanym, to tak naprawdę ułatwia i pomaga zrozumieć gramatykę. Na pewno przydaje się przy tłumaczeniach.

ckbe
03-16-2013, 10:04
Myślę, że sam przedmiot nie dla wszystkich może wydać się ciekawy, ale pomaga w przyszłości zrozumieć różne kwestie gramatyczne i spojrzeć na nie okiem "fachowca". Czasami można dowiedzieć się naprawdę interesujących rzeczy!

-Oleńka-
04-11-2013, 18:30
Ja mam mieszane uczucia do tego przedmiotu. Niby ważny aczkolwiek dużo zależy od wykładowcy. U mnie niestety nie stanął na wysokości zadania. Wszystkie lata z gramatyki opisowej to była męka, która w życiu zawodowym mi się nie przydała, a uczę już ponad 5 lat.

bianconera
04-14-2013, 19:41
Mi gramatyka opisowa bardzo się podobała, uważam że daje wiele nowych informacji na temat językoznawstwa. Polecam wszystkim podręcznik Berruto "Linguistica - corso introduttivo", w bardzo ciekawy sposób opisuje zagadnienia związane z gramatyką opisową ;)

Zieyka
04-14-2013, 19:47
chyba najnudniejszy i najbardziej nieużyteczny przedmiot jakiego dane mi było się uczyć... a jak jest wykładany przez osobę bez daru nauczania to dopiero wyzwanie

ewelina3
06-05-2013, 17:46
Dla mnie jest to bardzo ważny przedmiot wskazuje na wiele niuansów, które możemy rozróżnić za pomocą narzędzi jakie przedstawia nam gramatyka opisowa. Ja rozumiem włoski pod kątem gramatyki opisowej (praktycznej też), wszystkie complementi są przydatne, budowa zdań złożonych itd. Trudny przedmiot ale warto poświęcić na niego czas ;)

girasole
11-19-2014, 17:29
Ja mam fajnego wykładowcę, który przy okazji podstawowego tematu zajęć, podaje nam fajne przykłady czy też tłumaczy coś czego nie wiemy, więc ogólnie przedmiot mi się podoba. Ale pierwsze zaliczenia przede mną i pewnie dopiero wtedy okaże się czy to lubię ;)

emidzemi
11-20-2014, 17:03
Gramatyce opisowej na prawdę warto jest poświęcić uwagę! Początkującym sprawia więcej trudności, ale tym, którzy są bardziej zaawansowani, to czysta przyjemność ;)

malgoska240990
11-20-2014, 21:40
U mnie niestety oopisowa była beznadziejna (kwestia wykładwocy). Niestety.

pawelmichal
11-22-2014, 01:25
Mi się przydał bardzo. Dzięki temu, że dowiedziałem się, jak włoski działa od kuchni miałem do zakucia na pamięć znacznie mniej - zamiast m.in. uczyć się długiej listy słówek z tą samą bazą wystarczyło, że nauczyłem się, w jaki sposób dany afiks zmienia jej znaczenie. Nie trzeba ciągle wertować słownika, bo poznaje się drogę na skróty.

Judyta90
11-22-2014, 18:40
To chyba też kwestia upodobań, fajnie studiować coś, czego nauka sprawia nam przyjemność :) Tak jest też z włoskim, a po studiach na pewno się przydaje, jak większość języków (bardziej lub mniej) :)

Anna308
11-22-2014, 23:52
Gramatyka opisowa to jeden z najtrudniejszych jak dla mnie przedmiotów le też najbardziej wymagający .
Sprawia mi dużo problemów ale uważam, że poznanie niektórych kwestii od podszewki jest bardzo istotne

malgosia321
11-24-2014, 12:37
Gramatyka opisowa to chyba rzeczywiście jeden z trudniejszych, jeśli nie najtrudniejszy przedmiot na studiach filologicznych. Osobiście lubię bardzo ten przedmiot. Myślę, że jest wiele zagadnień, które można sobie usystematyzować dzięki temu przedmiotowi. Oczywiście trzeba trafić na nauczyciela, który umie w fajny sposób przedstawić i wytłumaczyć te czasami trudne wątki. Uważam, że gramatyka opisowa jest bardzo potrzebna na studiach italianistyki.

nataliak90
03-16-2015, 14:21
Zdecydowanie opisówka to bardzo ważny przedmiot i chociaż na początku może wydawać się zbędnym zbiorem informacji, to jednak pokazuje język "od kuchni", otwiera oczy na pewne zagadnienia gramatyczne, ułatwia zrozumienie języka, zamysłu różnorodnych konstrukcji gramatycznych, a co za tym idzie wzbogaca naszą znajomość języka. Często z chęcią wracam do notatek z tego przedmiotu, chociaż nie ukrywam, że do łatwych nie należał:)

aszypryt
03-16-2015, 21:30
Według mnie opisówka to jeden z najważniejszych przedmiotów na studiach. Dzięki niej uczymy się myśleć a nie wklepujemy regułki i je powielamy. Oczywiście jest jeszcze kwestia zrozumienia tego przedmiotu, co łatwym zadaniem nie jest, jednak warto się przyłożyć. Później o wiele łatwiej przychodzi nam zarówno pisania jak i wypowiadanie się.

Popieram i dodam, że owszem przyłożyć się warto ale przeogromną rolę w tym procesie odgrywa nauczyciel... GO ma to do siebie, że jest przedmiotem ważnym i jednocześnie wydaje się być średnio użytecznym lecz nic bardziej mylnego. Zauważyłam,że bardzo często udaje mi się zastosować to co już było na opisowej :)

Kamila24
10-25-2015, 19:42
Bardzo pomocny przedmiot- systematyzuje zdobytą wiedzę

mapuuh
05-03-2016, 00:38
Wydaje mi się, że dzięki opisówce jesteśmy bardziej świadomi czego używamy, składnia, konstrukcja, forma itd.