PDA

View Full Version : Dubbing filmów w języku polskim

aleksandra.antoniak
12-31-2009, 17:02
Chciałabym się dowiedzieć co sądzicie o pomyśle wprowadzenia dubbingu do polskich kin? Jak wiadomo jest to powszechne zjawisko na świecie a w Polsce dubbingowane są jak narazie tylko bajki i filmy animowane. Jakie widzicie wady i zalety takiego rozwiązania?

Tom z Sopotu
12-31-2009, 19:07
Chciałabym się dowiedzieć co sądzicie o pomyśle wprowadzenia dubbingu do polskich kin? Jak wiadomo jest to powszechne zjawisko na świecie a w Polsce dubbingowane są jak narazie tylko bajki i filmy animowane. Jakie widzicie wady i zalety takiego rozwiązania?

No błagam! Wiem, że ponoć macie przykazane otwierać nowe posty i rozumiem, że może Wam się nie chcieć zaglądać na poprzednie strony, gdzie już te tematy dyskutowano, ale otwieranie nowego topicu na temat, który poruszony jest raptem 5 wątkow niżej na tej samej stronie, to już lekka przesada! Zamiast mnożyć byty ponad potrzebę, zerknijcie choć na to, co macie na bieżącej stronie, pliz! :rolleyes:

aleksandra.antoniak
01-01-2010, 15:43
No cóż właśnie do tego prowadzi bezmyślność osób zmuszających do pisania wątków :)

darkliquoredeyes
01-02-2010, 00:50
To wcale nie jest bezmyślność, tylko bardzo dobrze przemyślana strategia wynikająca z nastawienia firmy na profity płynące z pozycjonowania strony www za pomocą generowania ogromnego ruchu na forum. A właściwie nie z samego pozycjonowania, tylko ze zleceń, które dzięki pozycji na pierwszej stronie wyników w wyszukiwarkach powinny zacząć do firmy napływać (i do tego zostaną wykonane darmowo przez studentów, ale taki już charakter tych praktyk).

Tom z Sopotu
01-03-2010, 14:20
To wcale nie jest bezmyślność, tylko bardzo dobrze przemyślana strategia wynikająca z nastawienia firmy na profity płynące z pozycjonowania strony www za pomocą generowania ogromnego ruchu na forum. A właściwie nie z samego pozycjonowania, tylko ze zleceń, które dzięki pozycji na pierwszej stronie wyników w wyszukiwarkach powinny zacząć do firmy napływać (i do tego zostaną wykonane darmowo przez studentów, ale taki już charakter tych praktyk).

Jeśli jednak będziemy tylko bez sensu dublować wątki, ten efekt nie musi zostać osiągnięty, a może być nawet przeciwny. Po pierwsze, nie jest wcale powiedziane, że utworzenie nowego wątku na ten sam temat wygeneruje większy ruch na forum niż podsycenie zainteresowania wątkiem już istniejącym - liczba sprowokowanych w ten sposób postów może być porównywalna. Po drugie, jeśli będzie się toczyć kilka równoległych dyskusji na podobny temat, każda z nich będzie się toczyć bardziej niemrawo, bo w każdej udzielać się będzie mniej osób, ruch "rozłoży się", zrobi się nudno i w efekcie zniechęcenia wszystkie wątki mogą obumrzeć. A wówczas na pewno nie będzie "ogromnego ruchu na forum".
Bezmyślne to jest powtarzanie się w kółko. Apeluję mimo wszystko o większą kreatywność w wymyślaniu tematów - a jeśli chodzi tylko o generowanie ruchu, proponuję po prostu dodawać nowe argumenty w starych dyskujach.

darkliquoredeyes
01-04-2010, 11:29
Chodzi o to, że czasami dostajemy polecenia zakładania nowych wątków, a nie udzielania się w starych. Nie oszukujmy się, forum istnieje już jakiś czas i naprawdę sporo tematów zostało przedyskutowanych wzdłuż i wszerz. Niełatwo wymyślić coś oryginalnego, chyba, że zejdziemy z większością dyskusji do hydeparku.

Ja też nie popieram dublowania wątków, jednak kreatywność w jednej dziedzinie kiedyś się zapewne kończy. Sporo osób dochodzi do takich samych wniosków jak starsi koledzy, którzy odbywali tu praktyki rok temu i wtedy udzielali się na forum. W dyskusjach padają więc podobne argumenty, często tylko sparafrazowane, bo nic poza tym, co już zostało powiedziane nie przychodzi do głowy, a napisać coś trzeba, bo nie zaliczą nam zadania w ramach praktyk.

Jak zakładam nowy temat, to staram się aby był nowym obszarem dyskusji na forum. Często efekt jest jednak taki, że nikt na niego nie odpowiada dopóki nie dostanie polecenia "z góry", aby napisać w danym temacie 5 postów. Według mnie to dowód na to, że większość interesujących i kontrowersyjnych tematów już dawno została tu "obgadana".

Jeśli jednak będziemy tylko bez sensu dublować wątki, ten efekt nie musi zostać osiągnięty, a może być nawet przeciwny. Po pierwsze, nie jest wcale powiedziane, że utworzenie nowego wątku na ten sam temat wygeneruje większy ruch na forum niż podsycenie zainteresowania wątkiem już istniejącym

I tu jest pies pogrzebany. Dostajemy polecenia ilościowe, zatem minimalna liczba postów jak w danym tygodniu pojawi się na forum jest z góry przewidziana / zaplanowana. Moderatorzy nie krzyczą, widać mnożenie podobnych wątków wcale im nie przeszkadza. Cel ilościowy jest osiągnięty, a co do jakości - im więcej dyskusji zawierających frazy dotyczące tłumaczeń, tym lepiej dla pozycji stronki w google. Nawet jeśli wątki są bardzo podobne.

Tom z Sopotu
01-04-2010, 19:40
Róbta jak chceta - w takim razie liczba postów na forum zmniejszy się o moje posty, bo mnie akurat nie interesuje powtarzanie w kółko tego samego. A że akurat - z tego co widzę - dotąd ruch na forum w znacznej mierze generowałem ja (chyba mam przewagę coś z 800 postów nad następnym w kolejności użytkownikiem), to może być to ubytek zauważalny. Nie wiem, czy to wpłynie na pozycjonowanie strony, ale trudno, nie interesuje mnie to - albo ilość, albo jakość. :p

darkliquoredeyes
01-04-2010, 20:14
Ja przedstawiłam tylko sytuację w jakiej znajduje się większość użytkowników tego forum, żebyś miał pełen obraz. Być może stanowi to pewne wyjaśnienie dlaczego forum wygląda obecnie tak jak wygląda.

Tom z Sopotu
01-05-2010, 00:35
Ja przedstawiłam tylko sytuację w jakiej znajduje się większość użytkowników tego forum, żebyś miał pełen obraz. Być może stanowi to pewne wyjaśnienie dlaczego forum wygląda obecnie tak jak wygląda.

Wyjaśnienie - wyjaśnieniem, a mnie interesuje tylko, żebym mógł tu wracać z ciekawością, nie irytując się, że pada tu po raz n-ty to samo zdanie na ten sam temat, a nie to, jak spozycjonowana jest strona. Jeśli pozycjonowanie ma być najważniejsze, kosztem zawartości, to są ciekawsze fora, na których można się nadal udzielać - może mniej popularne, za to nie funkcjonujące na zasadzie "forum dla forum", czyli "sztuka dla sztuki", tylko na użytek ich bywalców. Czuję się skutecznie zniechęcony takim czysto merkantylnym podejściem do sprawy.

darkliquoredeyes
01-05-2010, 01:10
Taką sytuację kreują właściciele serwisu. Co tu dużo pisać - wykorzystują praktykantów w celu pozycjonowania i tyle. Jest to jednak tylko moja prywatna opinia w tej kwestii. Tobie, jako naturalnemu użytkownikowi forum, nie podoba się mnożenie podobnych tematów. Mnie z kolei nie uszczęśliwia fakt, że w ramach praktyk w biurze tłumaczeń moim głównym zadaniem jako tłumacza jest pisanie postów na forum od dwóch miesięcy, w przeciągu których dostałam do tłumaczenia niewiele ponad jedną stronę tekstu. Inni mają podobnie, zresztą użytkownikami forum zostali też w ramach praktyk, a nie z własnej woli, więc poniekąd to nas różni. Nie dziw się więc poirytowaniu Aleksandry, wyrażonemu kilka postów wcześniej. Pisząc posty nie uczymy się tłumaczyć. Tom z Sopotu, proszę Cię o trochę więcej zrozumienia. Na pewno pojawią się jeszcze ciekawe rzeczy na forum, ale to wymaga udzielania się tutaj z własnej wolii, a nie z obowiązku. Proponuję zakończyć tę dyskusję, bo zrobił nam się offtopic.

Tom z Sopotu
01-05-2010, 14:51
proszę Cię o trochę więcej zrozumienia.

OK, ale nadal twierdzę, że tworzenie nowego wątku na temat znajdujący się parę linijek niżej na tej samej stronie, to już przesada.