PDA

View Full Version : Niefortunne prezenty

Blue_moon
12-27-2011, 12:01
W tym wątku skupmy się na tym, jakich prezentów nie należy dawać osobom należącym do innej kultury. W Chinach nie daje się w prezencie zegarka, ponieważ symbolizuje on odliczanie czasu jaki pozostał do końca znajomości lub śmierci obdarowanej osoby...
Jakie przykłady wy znacie?

piter
12-27-2011, 12:05
Ja słyszałem, żeby nie dawać nikomu portfela, a szczególnie pustego, gdyż wróży obdarowanemu biedę, niedostatek i nieszczęście.

Blue_moon
12-27-2011, 12:42
Właśnie, nie daje się też butów partnerowi, bo rzekomo od odejdzie. Kolczyki podobno przynoszą pecha...szaleństwo.

Katka
12-28-2011, 21:19
Słyszałam, że w prezentach ślubnych i pierścionkach zaręczynowych nie powinno być pereł, bo perły to łzy.

nataje
12-29-2011, 02:21
Słyszałam o tym przesądzie z butami; podobno zegarka się nie powinno dawać bo odlicza czas do rozstania/odejścia; także nożów, bo ludzie wierzą, że będzie się walczyć "na noże" z osobą, która je podarowała.

aggie
12-29-2011, 14:02
Słyszałam o portfelach, zegarkach, perłach - ostatnio wywarły na mnie "wrażenie" przesądy, że nie można dawać komuś krzyżyka (żeby nie przekazać mu swojego "krzyża") - no dobra to usłyszałam w gronie rodzinnym więc w miarę stary przesąd. Ale... gdzieś przeczytałam, że zakochani nie powinni sobie dawać książek bo wróży to rychły koniec znajomości. Wychodzi na to, że najlepiej w ogóle prezentów sobie nawzajem nie dawać.

nataje
12-29-2011, 16:19
Zgodzę się. Skoro tyle prezentów niesie ze sobą jakieś zagrożenie to może po prostu z nich zrezygnować ;d po co ryzykować utratę partnera ;d czy zdrowia ;d albo po prostu przestać wierzyć w te bezsensowne przesądy :D

Betty84
12-29-2011, 16:53
Podobno też nie powinno się dawać w prezencie chusteczek - symbol płaczu.
A według mnie to najmniej odpowiednie jest dawanie w prezencie pieniędzy - wskazuje na pójście na łatwiznę i sugeruje, że nie mieliśmy czasu dla obdarowanej osoby.

mugata
12-29-2011, 23:54
Niefortunne prezenty to takie, które nic nowego nie znoszą do relacji, a czasem nawet je psują. Wydaje mi się, że przy spotkaniach międzykulturowych warto sprezentować coś, co jest wyjątkowego dla naszego kręgu, np. rękodzieło. Polski design przeżywa teraz swój rozkwit, warto z tego skorzystać.

suomija
12-30-2011, 00:46
Ja słyszałem, żeby nie dawać nikomu portfela, a szczególnie pustego, gdyż wróży obdarowanemu biedę, niedostatek i nieszczęście.To już wiem dlaczego klepię biedę (dostałam na urodziny od przyjaciółki właśnie portfel):D:D

ana11
01-06-2012, 16:11
Pamiętajcie również, żeby nie dawać ostrych przedmiotów, bo ponoć przecinają nić przyjaźni :D

oluśka
01-09-2012, 16:43
To może zróbmy listę, co możemy komuś podarować w prezencie, bo póki co same zakazy.... ;)

madam1119
01-16-2012, 12:51
W tym wątku skupmy się na tym, jakich prezentów nie należy dawać osobom należącym do innej kultury. W Chinach nie daje się w prezencie zegarka, ponieważ symbolizuje on odliczanie czasu jaki pozostał do końca znajomości lub śmierci obdarowanej osoby...
Jakie przykłady wy znacie?

Takie przekonanie też króluje u mnie w rodzinie, a z Chinami nie mam nic wspólnego :)
Za zegarek czy krzyżyk otrzymany w prezencie, zawsze trzeba "zapłacić" choć 1gr by nie był to prezent!

andrzej
01-20-2012, 12:54
a u mnie panuje takie przekonanie, ze przesądy są bezsensowne...

Aksu
02-02-2012, 13:50
Właśnie, nie daje się też butów partnerowi, bo rzekomo od odejdzie. Kolczyki podobno przynoszą pecha...szaleństwo.

O rany! Ciekawa jestem kto wymyślił takie przesądy... Gdyby to była prawda, to już dawno rozstałabym się z moim narzeczonym.

gargoyle
02-17-2012, 18:27
Nie kupować dezodorantów, bo jeszcze obdarowana osoba pomyśli, że brzydko pachnie.

marti
02-24-2012, 22:40
Nie kupować dezodorantów, bo jeszcze obdarowana osoba pomyśli, że brzydko pachnie.

hahahahaha :D

ja słyszałam właśnie o butach i to dosyć często ale dostałam od chłopaka jakieś 3 pary i jeszcze ze sobą jesteśmy :P

lipcik
02-27-2012, 10:33
Pamiętajcie również, żeby nie dawać ostrych przedmiotów, bo ponoć przecinają nić przyjaźni :D

A ja słyszałam, że jeśli już się daje ostre przedmioty (typu scyzoryk, czy jakiś nożyk), to trzeba od obdarowanej osoby zażądać grosika, podobno tak samo jest z portfelem:)

IWKA
02-27-2012, 11:22
A ja słyszałam, że jeśli już się daje ostre przedmioty (typu scyzoryk, czy jakiś nożyk), to trzeba od obdarowanej osoby zażądać grosika, podobno tak samo jest z portfelem:)

i kwiatkiem. żeby nie zwiędł. :)

Aglo
03-18-2012, 17:19
Niefortunnym prezentem na zakończenie kursu j.polskiego dla obcokrajowców były kwiatki dla nauczyciela a właściwie zawieszona wstążeczka "Ostatnie pożegnanie" - w końcu widzieli się po raz ostatni ;-)

picadilly
04-29-2012, 17:47
Podobno Chińczykom nie daje się zegarków, bo w ich języku słowo "zegar" brzmi podobnie do słowa "śmierć" i stąd ten przesąd.

W relacjach biznesowych i nie tylko nie należy dawać Belgom - czekolady, Francuzom - wina, a Japończykom - sake. Chodzi o to, że możemy dać prezent nie odpowiadający ich standardom jakości względem ich rodzimych specjałów.

W Indiach, gdzie krowy według religii są święte, nawet podarowanie skórzanej aktówki czy portfela potraktowane będzie jak świętokradztwo.

Trzeba też uważać na kwiaty - róże, nawet w innym kolorze niż czerwone, są traktowane jako bardzo osobisty prezent. W jednych krajach preferuje się bukiety z parzystej liczby kwiatów, w innych - z nieparzystej.

patriciusg
10-22-2012, 11:53
Ja słyszałem, że nie wolno dawać kaktusa parnerowi/partnerce. No bo się związek rozpadnie.

U mnie podziałało.

suchorska
10-22-2012, 13:37
Jednym z przesądów dotyczących prezentów to idea dawania zegarka swojemu partnerowi / partnerce, gdyż zegarek ten będzie odliczał czas do zakończenia związku. Rozwiązaniem jest zapłata (nawet drobna - np. 1 zł) za tenże prezent ;) Oczywiście też nie wypada dawać w prezencie mydła lub dezodorantu - ale myślę, że nie działa to jeśli dwie osoby są sobie bliskie. Niezręczną sytuacją jest też dla mnie fakt obdarowywania kobiety sprzętem gospodarstwa domowego... Jak myślicie? :)

Adept
10-28-2012, 14:52
Pereł nie należy ponoć dawać, gdyż symbolizują łzy. Nie wiem dlaczego, ale w moich stronach tak to symbolizuje i nie wiem skąd ten przesąd.

pozdrawiam,

adept

katiusha
11-04-2012, 14:37
Gdzieś czytałam, że w Japonii nie powinno się dawać przedmiotów z liczbą 4 (nie wiem czemu) i pakować prezentów w biały lub czarny papier, bo symbolizują śmierć. Mile widziane są natomiast prezenty podwójne (np. dwie takie same czekolady).

ekscentryzm
11-04-2012, 19:04
Ech, nie dajmy się zwariować:D ja dostałam zegarek kilka ładnych lat temu od ukochanej osoby i nie zmieniło to relacji między nami:D

Marta Gruszczyńska
11-08-2012, 15:11
Niedobrym prezentem jest ostre, np. nóż, bo przecina przyjaźń itd. Jeśli już komuś go podarujemy, ten ktoś powinien nam w zamian podarować jakąś drobną monetę

Madaj
11-10-2012, 00:51
a propos nieodpowiednich prezentów;) : http://www.youtube.com/watch?v=q4a9CKgLprQ

Maria Początek
12-12-2012, 03:17
a propos nieodpowiednich prezentów;) : http://www.youtube.com/watch?v=q4a9CKgLprQ

Przecież to chory eksperyment, który rodzice przeprowadzają na swoich własnych dzieciach, sami mając przy tym ubaw! Jakaś straszna patologia! Mało dzieci ma na tyle poczucia humoru i dystansu, żeby zrozumieć dowcipność sytuacji - za to będą miały wielki dylemat, czy podziękować grzecznie za prezent, tak jak uczyli rodzice, czy powiedzieć na głos o swoim niezadowoleniu, czym mogą się narazić na karę.. Okropność!

A wracając do prezentów - bardzo zdziwiło mnie to, że w Wielkiej Brytanii bardzo rzadko wręcza się kwiaty kobietom.. Podobno są zarezerwowane tylko na wielkie okazje, takie jak np. urodziny matki czy oświadczyny! Nawet tradycyjny kwiatek dla Pani Domu, kiedy idziemy do kogoś z wizytą, jest nie na miejscu.
Zdecydowanie wolę podejście Polaków do tej kwestii :D

pdolega
01-02-2013, 14:28
Ja słyszałem, żeby nie dawać nikomu portfela, a szczególnie pustego, gdyż wróży obdarowanemu biedę, niedostatek i nieszczęście.

niestety dowiedziałam się o tym po tym, jak obdarowałam połowę bliskich portfelami :) Mam nadzieję, że nie klepią biedy przeze mnie :P słyszałam też o kaktusie i chusteczkach, więc takich prezentów też nie wręczę :) lepiej na zimne dmuchać :)

emilydread
01-02-2013, 19:31
Ja słyszałem, że nie wolno dawać kaktusa parnerowi/partnerce. No bo się związek rozpadnie.

U mnie podziałało.

Kurcze, ja dostałam od swojego chłopaka kaktusa na początku znajomości i póki co jesteśmy ze sobą już 7 lat :D

mzwolinska
01-02-2013, 20:22
mnie się przypomina sytuacja z filmu "Nigdy w życiu!", kiedy Judyta wyznaje, że dostała od męża na urodziny... kapcie z kiosku pod blokiem :) jednym z nietrafionych prezentów dla mnie był duży, pluszowy miś. Pewnie ucieszyłabym się z niego na 6 urodziny, ale nie 13 lat później. Na szczęście od dawna jest w dobrych rękach :)

santakrole
01-15-2013, 22:06
ja slyszalam ze niewolno dawac w prezencie skarpetek,nie wiem czemu.. :?

emilydread
01-20-2013, 22:32
skarpetek?? Interesujace :D

riola1
01-20-2013, 23:27
zdjęcie dane w prezencie - nie wróży dobrze..

Aga12
01-20-2013, 23:46
ja slyszalam ze niewolno dawac w prezencie skarpetek,nie wiem czemu.. :?

A chciałabyś dostać skarpetki pod choinkę?:D
Albo jeszcze lepiej, w komplecie z kapciami.

marta.waszka
01-27-2013, 23:15
Co do portfeli - można je dawać byleby włożyć do środka grosz lub łuskę karpia (podobno przyciągają pieniądze).

Atena
01-27-2013, 23:21
Tak na marginesie to co to ma wspólnego z tematem naszych praktyk; tłumaczeniem?

Aga12
01-28-2013, 01:22
Tak na marginesie to co to ma wspólnego z tematem naszych praktyk; tłumaczeniem?

Tak na marginesie ten watek dotyczy prezentów a nie praktyk tłumaczeniowych.

mgg
01-28-2013, 11:02
Nie wiem jakich prezentów nie wypada dawać, ja tam przyjmuję wszystkie. Najdziwniejszy prezent jaki dostałam (w szkole na Mikołajki) był mały cmentarny kościółek do którego wkłada się świeczkę - taki świeczniczek hehe, zawsze na święta kładę go pod choinką i przypomina mi osobę od której go dostałam:o.

MichRab
01-28-2013, 13:11
Skarpetki to faktycznie dziwny problem, chyba, że są faktycznie dobre:D

Limona
01-29-2013, 23:23
Ja dostałam kiedyś od chłopaka na Walentynki szampon :D Fakt, że był drogi i dobrej jakości ale takich prezentów po prostu się nie daje :D

aiiiya
02-25-2013, 13:31
hehe ja rok temu na Walentynki od chłopaka, którego znałam 2 miesiące dostałam voucher na taką depilację laserową (http://www.anlight.pl/laser.html) okolic bikini i o ile sam zabieg jest super już dawno chciał sobie go zrobić, bo efekt utrzymuje się długo to sam fakt, że dał mi taki prezent można było i ja tak to właśnie uznałam...jako jakąś aluzję :P no cóż zabieg zrobiłam i efekt faktycznie niesamowity, ale tego chłopaka już w moim życiu nie ma :P

Aga12
02-25-2013, 17:11
hehe ja rok temu na Walentynki od chłopaka, którego znałam 2 miesiące dostałam voucher na taką depilację laserową (http://www.anlight.pl/laser.html) okolic bikini i o ile sam zabieg jest super już dawno chciał sobie go zrobić, bo efekt utrzymuje się długo to sam fakt, że dał mi taki prezent można było i ja tak to właśnie uznałam...jako jakąś aluzję :P no cóż zabieg zrobiłam i efekt faktycznie niesamowity, ale tego chłopaka już w moim życiu nie ma :P

Z tego właśnie powodu?

aska_joaska
02-25-2013, 17:22

Z jednej strony to trochę dziwny prezent :) ale z drugiej strony ... czemu nie korzystać z takich prezentów jak najdłużej? :D :D

magdal
02-25-2013, 22:15
W Indiach, gdzie krowy według religii są święte, nawet podarowanie skórzanej aktówki czy portfela potraktowane będzie jak świętokradztwo.

Nawiązując do Indii i krów, słyszałam, że kilkanaście lat temu pewna polska firma cukiernicza wysłała do Indii dużą partię krówek, opakowanych w papierki z wizerunkiem krowy. Cała partia została odesłana z powrotem...

Z dziwnych przesądów - podobno nie powinno się kłaść na grobie, w któym pochowana jest parzysta liczba osób, bukietów i wiązanek z nieparzystą liczbą kwiatów, bo to spowoduje kłótnię "mieszkańców" nagrobka o to, ile komu należy się kwiatów.

aiiiya
02-26-2013, 09:15
Z tego właśnie powodu?

hehe nie no coś Ty...z innego bardziej przyziemnego powodu ;) bo w sumie ten prezent sam w sobie był całkiem niezły...tylko nie wiem czy właściwy wtedy na tym naszym początkowym etapie znajomości :P

CeciliaLind
11-16-2013, 00:28
Ile przesądów… :D Mój narzeczony kupił mi kiedyś buty, ja mu portfel (tak, pusty), trochę już czasu od tych momentów upłynęło i jak na razie wszystko okay ;)

MasterMind
11-16-2013, 12:23
Hehe :) Nie powiedziałbym że były to niefortunne prezenty :) Nawet całkiem fajne :)

pastel
11-17-2013, 23:28
ech, puste portfele też już parę razy dostałam, nie wiem tylko, czy upatrywać w tym powodu różnych, mniejszych lub większych, kłopotów finansowych, czy sobie darować ;)

ineszka89
11-17-2013, 23:38
Przeczytałam cały wątek i niestety większość tych rzeczy dostałam: kolczyki, buty, książki, portfel... Ale jeszcze jakoś żyję :D Z takich naszych polskich przesądów, spotkałam się też z przypadkiem, że dziewczyna dostała w prezencie świeczkę (taki stroik Bożonarodzeniowy na Mikołajki bodajże) i ją zwróciła, bo u niej w domu nie uznaje się świeczek jako prezentów bo to zły znak, czy coś.

cochebomba
11-18-2013, 01:04
Moja mama pojechała kiedyś w odwiedziny do swojego brata, który mieszka w Niemczech. Brat ma żonę Niemkę i trójkę dzieci. Wedle polskiego zwyczaju nie chciała przyjeżdżać z pustymi rękami, więc kupiła prezent.
Pani domu dostała ekologiczne, naturalne kosmetyki (małe opakowanie podarunkowe), którymi fascynuje się moja mama. Dodam od siebie, że są dobrej jakości. Natomiast brat otrzymał, po polsku, butelkę wódki.
Wszystko niby było ok, wizyta się udała, mama wróciła do Polski.
Kilka miesięcy później z takiej samej wizyty wróciła babcia i opowiada mojej mamie o tym, z jakim oburzeniem szwagierka komentowała owe kosmetyki. Uznała, że jest to niegrzeczne, że sugeruje jej brak higieny i ogólny brak dbałości o siebie, a jeszcze na dodatek marka nic jej nie mówiła i obawiała się, że dostanie uczuleń.
Nie wiem czy to u Niemców (czy też Niemek) typowe, że nie daje się w prezencie kosmetyków, jednak w Polsce jest to zwyczaj dość powszechny i chyba nikt się za to nie obraża.

Korpus
11-21-2013, 10:02
Mój mąż kupił mi buty do ślubu i żyjemy szczęśliwie:)

Konidris
11-24-2013, 09:53
Ja sukienkę do ślubu kupowałam z mężem i też nam się dobrze układa.

MasterMind
11-24-2013, 21:32
Dobrze wiedzieć że się wszystko dalej ładnie układa :)

ineszka89
11-25-2013, 13:21
Hmmm no to ja dostałam od chłopaka buty i kilka miesięcy później nie byliśmy już razem.... Przypadek :D

michalinagrzeda
11-26-2013, 11:21
Słyszałam o portfelach, zegarkach, perłach - ostatnio wywarły na mnie "wrażenie" przesądy, że nie można dawać komuś krzyżyka (żeby nie przekazać mu swojego "krzyża") - no dobra to usłyszałam w gronie rodzinnym więc w miarę stary przesąd. Ale... gdzieś przeczytałam, że zakochani nie powinni sobie dawać książek bo wróży to rychły koniec znajomości. Wychodzi na to, że najlepiej w ogóle prezentów sobie nawzajem nie dawać.

coś w tym może być, ja dałam partnerowi książkę i teraz ze wszystkiego została mi tylko ta książka, o ironio :D zegarek tez kiedys dostalam i to samo.. Cóż, dla pereł znowu moge przejsc przez proces rozstania :D
a tak na poważnie - uważam, że przesądy działają na zasadzie samospełniającej się przepowiedni więc nie warto o nich w ogóle myślec i dawać co się uważa za stosowne.. A mówiąc o stosowności uważam, że dawanie kobiecie kosmetyków przez mężczyzne jest nie na miejscu.. To taka jakby sugestia, że coś jest nie tak. Nie wliczając np perfum ale to też tylko jeśli naprawde zna się gust obdarowywanej.

MasterMind
11-28-2013, 21:01
Hehe :D a no to rzeczywiście ciekawa historia :D

aleksandrakub
12-07-2013, 14:28
Tak, chyba najbardziej w złym smaku jest kupowanie na prezent mydła lub dezodorantu... Nawet jeśli komuś się przydadzą ;)

Aga12
12-07-2013, 20:13
Tak, chyba najbardziej w złym smaku jest kupowanie na prezent mydła lub dezodorantu... Nawet jeśli komuś się przydadzą ;)

Dlaczego? Zależy jakie mydło i zależy komu je damy!! Jeżeli wiemy, że dana osoba lubi różne oryginalne mydełka a jej łazience na półkach są różne mydlane cudeńka, to czemu nie.
Zobaczcie jakie różne słodkie cudeńka można znaleźć w sklepie.
http://www.luulla.com/product/4317/christmas-cupcake-soaps---feliz-navidad-cupcake-soap

izabb
12-13-2013, 20:01
Trzeba też uważać na kwiaty - róże, nawet w innym kolorze niż czerwone, są traktowane jako bardzo osobisty prezent. W jednych krajach preferuje się bukiety z parzystej liczby kwiatów, w innych - z nieparzystej.

Tak, "język kwiatów" nie jest niestety uniwersalny, np. słyszałam, że chryzantemy we Francji to kwiaty wyłącznie nagrobne, a w Australii daje się te kwiatki na dzień matki...

P.Wierzba
01-06-2014, 16:23
W Polsce też trzeba uważać, bo niektórzy uważają, że nie wolno kupować innym butów i zegarków!

schlystun
01-14-2014, 19:18
O kwiatach słyszałam, że nie powinno się dawać parzystej liczby, bo to symbolizuje nieszczęście.

Aga12
01-15-2014, 00:04
ja bym miała obawy przed wręczeniem bliskiej mi osobie zegarka ;)

A dlaczego?

green44
01-17-2014, 17:07
Dla mnie najgorszym prezentem są pieniądze (no chyba, że chodzi o dużą kwotę :) ).

ludi13
01-19-2014, 22:24
We Włoszech nie wypada wręczać prezentów koloru fioletowego (pech). Nie powinno się również pakować je w złoty lub czarny papier (żałoba).

Aga12
01-20-2014, 00:00
Dla mnie najgorszym prezentem są pieniądze (no chyba, że chodzi o dużą kwotę :) ).

Dlaczego? Wolę dostać gotówkę niż np jakieś koszmarne papucie w majtkowym kolorze, perfumy o okropnym zapachu lub obraz z "jeleniami na rykowisku" który musiałabym powiesić na ścianie bo Ciocia Klocia mogłaby się obrazić. Wszystko zależy też kto komu taki prezent wręcza. Nastolatek będzie zapewne wolał dostać od babci jakąś małą sumkę, niż dużo droższy ale, ale jakiś koszmarny przedmiot, który najchętniej wyrzuciłby zaraz po dostaniu.

Mikaela2597
01-21-2014, 13:04
Ja tam nie mam nic przeciwko dostawaniu pieniędzy, bo wówczas sama wiem jak najlepiej je spożytkować.

Dannetteabc83
01-26-2014, 02:42
Nastolatek będzie zapewne wolał dostać od babci jakąś małą sumkę, niż dużo droższy ale, ale jakiś koszmarny przedmiot, który najchętniej wyrzuciłby zaraz po dostaniu.

I to jest najważniejsza sprawa - bez konsultacji z obdarowywanym łatwo się nadziać na coś nieprzydatnego

Krysta2458
01-28-2014, 11:14
No owszem ale czasem to ma być niespodzianka więc ciężko jest się skonsultować :)

Aga12
02-02-2014, 10:09
No owszem ale czasem to ma być niespodzianka więc ciężko jest się skonsultować :)

I będzie! Jeśli np nastolatek zamiast kolejnej pary kapci lub koszmarnego sweterka wydzierganego przez ciocię na drutach, dostanie bon do Empiku lub konkretną sumę.

Nicholas1107
02-03-2014, 13:08
Lepiej już darować sobie niespodzianki i dogadać się albo dać kaskę, bo szkoda pieniędzy na coś co nie zostanie docenione i wykorzystane.

Janice90
02-08-2014, 09:27
To takie czysto praktycznie myślenie, trzeba się cieszyć z tego że ktoś w ogóle o nas myśli.

MegaVida1880
02-09-2014, 11:47
Zdecydowanie masz rację.

Kacperwro2211
02-13-2014, 13:19
A wolelibyście zostać pominięci i zapomniani czy po prostu dostać nie trafiony prezent, bo ja zdecydowanie wybieram druga opcję.

estrellafugaz1
02-13-2014, 18:21
A wolelibyście zostać pominięci i zapomniani czy po prostu dostać nie trafiony prezent, bo ja zdecydowanie wybieram druga opcję.

Również uważam, że liczy się pamięć i gest :) nie powinniśmy wybrzydzać, tylko cieszyć się, że ktoś o nas pomyślał i chciał nam zrobić przyjemność

miracz72@poczta.fm
02-14-2014, 10:02
O to ja mam tematycznie do Walentynek, co można dać ukochanej osobie -„Chcesz ukochaną lub ukochanego zatrzymać przy sobie? Daj mu stosownie pasek albo łańcuszek, a tym sposobem przywiążesz go do siebie na zawsze". Tylko co wtedy jak miłość się skończy, a my będziemy dalej uwiązani?.........:p

BestGolda96
02-22-2014, 11:53
Pozostaje tylko tenże łańcuszek przerwać :)

natroskoz
02-23-2014, 17:42
Kiepsko jest chyba dostać depilator od chłopaka. Sugestia, że pewne "rzeczy" mu się nie podobają?:)

Najbernardina86
03-09-2014, 10:38
No cóż poczytałam sobie trochę waszych komentarzy i trudno nie zgodzić się z tym, że różne są opinie. Ja sama myślę, że mimo wszystko lepiej jest dostać coś niechcianego, nić zostać całkowicie zapomnianym.

THEARTUS80
03-11-2014, 17:04
Och ile razy już miałam na koncie ot taki właśnie prezent, z którym nie wiadomo co zrobić. Nie lubię dostawać takich prezentów, bo trudno mi jest grać reakcję zadowolonej a przykrości robić też nie lubię obdarowującemu.

Luspea
06-16-2014, 22:12
Ja słyszałam że nie powinno się ludziom dawać noży bo to jakby im źle życzyć, ale generalnie te wszystkie przesądy jakoś niespecjalnie do mnie przemawiają.

dominika.b
06-20-2014, 01:19
gdzieś słyszałam, że nie daje się w prezencie noży, wie ktoś dlaczego?

Katja
06-24-2014, 20:36
Muzułmaninowi nie wypada dawać alkoholu w prezencie.

hskdu
06-29-2014, 21:21
Ah, z tymi prezentami. Chyba jest taka jakaś tendecja (może podświadomie, ale...) "coś, ale w zamian." Wizja Emersona na temat przyjaźni, pożyczania i prezentów chyba nie do zrealizowania :rolleyes:.

Agatta93
06-30-2014, 09:22
Podobno przed narodzinami nie można kupować dziecku prezentów typu: łóżeczko,buciki, czapeczka bo to przynosi pecha.

bigos
06-30-2014, 18:33
a ja nie wierze w te wszystkie przesady :D kiedys dalam chlopakowi na urodziny portfel i nie moge powiedziec, ze klepie biede, bo dostal po studiach swietna prace :)

hskdu
07-07-2014, 16:15
a ja nie wierze w te wszystkie przesady :D kiedys dalam chlopakowi na urodziny portfel i nie moge powiedziec, ze klepie biede, bo dostal po studiach swietna prace :)

A, no bo widzisz, przezorni rodzice przed narodzinami nie przepisali mu kasiory ;).

Magnolia27
08-11-2014, 18:06
Ciekawy wątek. O niektórych przesądach słyszałam, ale części nie znałam.
Uważam, że przy kupnie prezentu trzeba się przede wszystkim wykazać zdrowym rozsądkiem.
Pozdrawiam

beakap
08-15-2014, 11:47
Nie można prezentować butów , bo to oznacza odejście...

krna
08-15-2014, 12:52

To również słyszałam, ale nie że w ogóle, tylko pustego. Kilka groszy w portfelu przynosi jednak szczęście:)

Pepper
08-18-2014, 10:52
Ciekawe, skąd się wziął ten przesąd z książkami... Czy to jakaś dziwna aluzja do tego, że jak człowiek trochę poczyta, to jeszcze - nie daj Boże! - zmądrzeje i dotrze do niego, z kim jest w związku? :D

BLitwin
09-01-2014, 11:32
W Rosji, podobnie jak w Polsce, nie wręcza się parzystej liczby kwiatów. Dodatkowo nie powinno się dawać kobiecie kwiatów w kolorze żółtym. Zegarek również nie jest pożądanym prezentem, oznacza rozstanie.

mary5
09-01-2014, 11:49
Niefortunne są niedobrane perfumy lub odzież ( chyba, że obdarowujący pomyśli wcześniej i do prezentu dołączy paragon):P

jagiela92
11-24-2014, 02:09
Przypomniały mi się zajęcia, na których koledzy z erasmusa chcieli się pożegnać i wręczyli wykładowczyni kwiaty z napisem 'ostatnie pożegnanie'. Tak a propos niefortunnych prezentów ;)

Szypulka
12-08-2014, 11:38
Parę lat temu razem z koleżanką ze studiów zakumplowałyśmy się z Koreańczykiem, który studiował język polski dla obcokrajowców. Pomagałyśmy mu w zadaniach domowych i opowiadałyśmy co w trawie piszczy. I pod koniec jego pobytu w Polsce zaprosił nas do siebie na koreański obiad. Głupio było przyjść z pustymi rękami, więc po drodze weszłyśmy do sklepu po butelkę wina. Gdy mu ją dawałyśmy chłopak był tak zszokowany i oszołomiony - pierwszy raz w życiu dostał od kogoś alkohol. Schował wino gdzieś do szafy i tyle było z prezentu :D

diella88
02-09-2015, 15:57
W Rosji, podobnie jak w Polsce, nie wręcza się parzystej liczby kwiatów. Dodatkowo nie powinno się dawać kobiecie kwiatów w kolorze żółtym. Zegarek również nie jest pożądanym prezentem, oznacza rozstanie.

Coś w tym jest, dostałam zegarek od chłopaka. Bardzo szybko stał się moim byłym chłopakiem...

MaciejCz
02-10-2015, 14:04
E tam, to wszystko jakieś przesądy, w które mało kto teraz wierzy, a jak już się wspomina o tym, żeby nie kupować butów, to tak bardziej żartem. Naprawdę niefortunnym prezentem jest taki, który się osobie nie spodoba/przyda, a nie taki, który rzekomo przyniesie pecha.

pelargoni
02-12-2015, 22:33
Mam dobrą wiadomość - starym ludowym sposobem na zneutralizowanie złowieszczej mocy sprawczej portfela-prezentu jest włożenie do niego jakiejś, choćby drobnej monety. Tak przygotowany portfel stanowi całkowicie bezpieczny prezent.

PunIntended
02-16-2015, 01:59
Niezależnie od kultury, niefortunny prezent to taki, który do niczego się nie przyda. Jako przykład podałbym różnego rodzaju albumy, oczywiście niepowiązane z zainteresowaniami odbiorcy. Chociażby 600-stonnicowy album formatu A4 o tytule "1001 krajobrazów Kazachstanu" (tytuł czysto teoretyczny). Moim zdaniem świadczą zazwyczaj o braku pomysłu na prezent :rolleyes:

aleksandrasz2
02-16-2015, 02:49
Podarowanie noży, nożyczek, igieł i innych ostrych przedmiotów spowoduje” ucięcie” nie tylko znajomości. Jeśli chodzi o ten portfel to ja słyszałam, że nie można dawać pustego (symboliczba złotówka bądź malutki słonik).

Astrid
03-30-2015, 14:11
Słyszałam o większości tych przesądów (np. o butach dla partnera, portfelu, itp.) jednak uważam, że nie ma się tym co kierować, bo to tylko wybujałe zabobony. Jakby się tym tak przejmować to wyjdzie na to, że nawet podarowanie komuś jakiegoś konkretnego kwiatka lub bukietu składającego się z nieodpowiedniej ilości kwiatów będzie zbyt ryzykowane.

LAISK
03-30-2015, 14:38
Z czysto pragmatycznego punktu widzenia nie powinno się dawać perfum, zwłaszcza losowych. Mała szansa, że komuś się jakiś randomowy zapach spodoba. Chyba, że wiemy, czego ta osoba używa. Ja nie słyszałam o tych przesądach, ale wydają mi się strasznie niedorzeczne :D

kasia92
04-01-2015, 11:31
Zegarek – śmiertelny podarunek; Niektórzy uważają, że taki prezent spowoduje rychłe zakończenie znajomości lub nawet śmierć obdarowanej osoby w najbliższym czasie.
I jeszcze takie coś znalazłam :p
Nie wolno ofiarowywać nikomu krzyża, gdyż oznacza to, że życzymy tej osobie przysłowiowego „krzyża na drogę".

phatarno
04-01-2015, 15:46
W Rosji nie powinno się dawać komuś bukietu złożonego z parzystej liczby kwiatów - przyjęto, że są one zarezerwowane, tylko na pogrzeb.

saggiatore
04-02-2015, 14:45
Bardzo ciekawy artykuł National Geographic na ten temat: http://www.national-geographic.pl/drukuj-artykul/etyka-podroznika-zaprezentuj-sie/

Yenah
04-30-2015, 13:32
Jakby brać te wszystkie przesądy serio, to po pierwsze, wszyscy wszystkim źle życzą, po drugie - nie da się zrobić prezentu który jakiejś zasady by nie złamał. ;)

Niefortunny prezent to taki zrobiony "na odwal".

rentaa
02-21-2016, 16:49
Słyszałam, że odwiedzając kogoś w szpitalu, lepiej nie przynosić ciętych kwiatów. Za to bezpiecznie będzie podarować owoce. :)

finwen
02-22-2016, 01:08
W Japonii chorej osobie nie wolno podarować grzebienia, ponieważ grzebień to po japońsku kushi. Jednak samo "ku" może oznaczać cierpienie, a "shi"- śmierć, dlatego mogłoby zostać to odebrane jako złe życzenie dla chorego.

ilona1208
02-22-2016, 12:15
Kiedy miałam gościa z zagranicy, przywiózł mydło i papier toaletowy :D Wtedy byłam mocno zdziwiona, dziś się z tego śmieję, zwłaszcza, jak przypomnę sobie jego minę, gdy zobaczył, że nie tylko u nas papier jest, ale też może sobie wybrać rodzaj wedle upodobania :)

U mnie w rodzinie albo prezenty na Gwiazdkę się zamawia, albo wstawia się listę na Dysku Google i każdy odhacza to, co "zaklepuje" :)

anjablue
03-17-2016, 23:14
Para kaloszy lub waga lazienkowa :P

J121
03-18-2016, 21:39
Kiedyś dostałam niderlandzką książkę kuchenną dotyczącą przygotowania i obróbki mięsa. Jestem wegetarianką... :p

Aga12
03-19-2016, 00:46
Kiedyś dostałam niderlandzką książkę kuchenną dotyczącą przygotowania i obróbki mięsa. Jestem wegetarianką... :p

Może chociaż język ci pasował?
Zegarek – śmiertelny podarunek; Niektórzy uważają, że taki prezent spowoduje rychłe zakończenie znajomości lub nawet śmierć obdarowanej osoby w najbliższym czasie.

A kiedyś ( w zamierzchłych czasach przed epoką tabletów, smartfonów itp) dzieci masowa dostawały na komunię właśnie zegarki.

Z czysto pragmatycznego punktu widzenia nie powinno się dawać perfum, zwłaszcza losowych. Mała szansa, że komuś się jakiś randomowy zapach spodoba. Chyba, że wiemy, czego ta osoba używa. Ja nie słyszałam o tych przesądach, ale wydają mi się strasznie niedorzeczne :D
A to wcale nie przesąd, dostać perfumy, których zapach jest dla nas koszmarny, to czysty koszmar, od razu nadaje się do wyrzucenia.
Każdą inna rzecz można jakoś samemu spożytkować, paskudny sweter do sprzątania, brzydką figurkę jako podpórkę do książek, itd.
ale koszmarny zapach? Chyba tylko do odstraszania moli ( ale przy okazji wypłoszymy z domu samych siebie)

sylwia6
03-21-2016, 01:32
Nietrafione prezenty to prezenty zbyt tanie albo zbyt kosztowne.
Niby cywilizowani ludzie nie wierzą w nieracjonalne zabobony, a jednak tak często ich przestrzegają. Łatwiej zrzucić winę na niefartowny prezent niż na swoją porażkę.

Kealm
03-25-2016, 11:45
Czytając powyższe posty można dojść do wniosku, że kupując prezenty trzeba się wystrzegać tysiąca rzeczy i że samo wybieranie jest naprawdę trudną sprawą. Może jednak zamiast zużywać tę energię na myślenie to co można kupić a co nie, lepiej spożytkować to na poznanie osoby której chcemy dać prezent i tą właśnie wiedzą kierować się przy wyborze. Bądź co bądź zazwyczaj kupujemy prezenty osobom które dobrze znamy. Oczywiście zdarza się, że trzeba kupić prezent osobie którą widzimy po raz pierwszy w życiu lub jako element spotkania biznesowego, ale w dzisiejszych czasach jest tyle poradników oferujących „neutralne” prezenty z uwzględnieniem wielu kultur, że wybieranie prezentu nie powinno być problemem.

MarikaT
05-26-2016, 14:19
Ja słyszałam, że osoba obdarowana nożem, nożyczkami, przybornikiem do paznokci i innymi ostrymi rzeczami powinna dać osobie obdarowującej jakąś drobną monetę, żeby nie zerwali znajomości. Zaskoczyło mnie, że w Grecji ta sama zasada dotyczy perfum. Gdy dostałam taki właśnie prezent na urodziny, również musiałam dać drobną kwotę osobie, która mnie obdarowała i w ten sposób zapobiec nieszczęściu.