PDA

View Full Version : Kuchnia holenderska

elzyn
12-22-2011, 15:34
Kuchnia holenderska jest często obiektem żartów, nawet wśród samych Holendrów i powszechnie uznawana za, delikatnie mówiąc, średnią :) Ja jednak po paru śniadaniach z ontbijtkoek (trochę przypominającym nasz piernik) w roli głównej mam całkiem miłe wspomnienia, podobnie z kerststol, które zrobiłem w ramach świątecznej ciekawostki - choć ciężko mi powiedzieć, czy osiągnąłem oryginalny smak ;) Uwielbiany przeze mnie advocaat to także holenderski wynalazek.

Jakie wy macie doświadczenia z typowo holenderskimi daniami?

paulina8901
01-04-2012, 00:40
Może nie do końca z daniami, ale za to z przysmakami holenderskimi - stroopwafels oczywiście;-) Są teraz w Polsce "podróbki" tych ciastek, ale to jednak nie do końca to samo...:-) Po prostu pycha:-)

Priceless
01-04-2012, 12:24
Bardzo lubię Frikandellen:) Za to niespecjalnie smakowały mi holenderskie "frytki", które podaje się chyba z masłem orzechowym lub czymś w tym rodzaju:)

paulina8901
01-06-2012, 22:10
No fakt, frytki z tym masłem nie są aż takie dobre... Ale chyba z majonezem też można zamówić i wtedy już można jakoś przełknąć;)

aeriel
01-30-2012, 21:04
A znacie Poffertjes? Te holenderskie mini-naleśniki z cukrem pudrem można kupić na kramach na festynach.

http://slodkoczypikantnie.blox.pl/resource/4_400x400.jpg

Paulette
01-30-2012, 21:13
Bardzo lubię Frikandellen:) Za to niespecjalnie smakowały mi holenderskie "frytki", które podaje się chyba z masłem orzechowym lub czymś w tym rodzaju:)

Jak byłam ostatnio, to mój kolega polecił nam jego ulubiony sos, czyli masło orzechowe i majonez, na dodatek jeszcze posypane pokrojoną cebulką.
Jakkolwiek to brzmi, takie frytki mają całkiem ciekawy smak, ale są strasznie tłuste, więc jedną porcją w trójkę się podzieliśmy.

A jeśli chodzi o sery, to mają wielki wybór - moje ulubione to te w wersji z pesto.

A tak poza tym, to Holandia chyba słynie z odlotowych muffinek? ;)

JOLORKO
02-03-2012, 17:20
Poffertjes są super jak kupimy odpowiednią patelnę w Holandii to można samemu robić w domu. Do tego poprószyć cukrem pudrem i polać stroop (taki syrop cukrowy w różnych smakach troche jak syrop klonowy)
A co to ja jeszcze lubię: stroopwafels również można dostać oryginalne holenderskie w supermarkecie Alma.
Ja jakkolwiek dziwne to zabrzmi uwielbiam wręcz "chińszczyznę" z Holandii. Tam to naprawdę ma smak, w niczym nie dorównuje tym naszym daniom chińskim. Dla nich to też pewien rodzaj "fast foodu" ale ponieważ jest tak bardzo rozpowszechniony jest naprawdę super. Sushi zresztą też chociaż wiem nie typowo holenderskie ale te właśnie rzeczy jem zawsze jak jadę do Holandii.
Typowe holenderskie to boeren vla taki coś na smak budyniu zimny deser. ;) Mi smakuje a Wam?;)

akinom965
02-03-2012, 20:56
Nigdy nie byłam w Holandii, ale mój chłopak mieszkał tam kilkanaście miesięcy i też często wspomina ich śmieszną kuchnię:) Często mówi o frykadelach i frytkach z sosem orzechowym

paulina8901
02-04-2012, 01:31
Vla jest pyszne:) Jak ja byłam w Holandii (niestety krótko, ale zawsze;)) to bardzo często się nim zajadałam:)

Priceless
02-04-2012, 14:39
A może znacie przepis na te pyszności?:)

elzyn
02-04-2012, 22:40
http://dutchfood.about.com/od/aboutdutchcooking/u/TraditionalDutchFood.htm - tutaj jest ich trochę ;)

linguafan
02-17-2012, 14:11
A może znacie przepis na te pyszności?:)

Zachęcam do odwiedzenia strony, na której zamieszczone są przepisy na tradycyjne potrawy, w języku holederskim (dodatkowa okazja do podszkolenia języka)
http://www.smulweb.nl/recepten/keuken/Nederlands

Smacznego!

JOLORKO
03-25-2012, 16:41
A ja tu ponownie zaglądam bo myślałam że jeszcze coś zostało dodane z holednderskiej kuchni. Czy ktoś już cos może sporządził z powyższych linków?

malg
06-05-2012, 12:45
Jeśli chodzi o kuchnię holenderską, to przyłączam się do miłośników vla :)
Lubię też pindakaas i hagelslag.
Miałam też okazję spróbować Hemelse Modder. Pycha :) Tylko bardzo słodkie.

Co do tych wszystkich "potów" jak Hutspot, to akurat nie przepadam. Nie dałam się też nigdy namówić na Hollandse Nieuwe, czyli śledzia, choć wszyscy mnie przekonują, że jest naprawdę pyszny :)

sophistes
06-06-2012, 00:15
Ja kojarzę kuchnię holenderską z serami, nie tylko goudą, ale i różnymi innymi. Może nie jest tak zdrowa jak śródziemnomorska, ale wciąż ciekawa.

aniab
07-05-2012, 20:05
Współczesna kuchnia holenderska ma tak naprawdę bardzo mało wspólnego z tradycyjnym jedzeniem, bo jest mieszanką wszystkich kuchni z krajów, których mieszkańcy wyemigrowali do Holandii. Stąd możemy znaleźć tam potrawy z Indii, RPA, Turcji czy Antylli. Tradycyjna kuchnia holenderska jest dość prosta, tzw. chłopska, w której dużo jest ziemniaków, kapusty, kiełbasy, czy tak popularnego holenderskiego sera. Im bardziej na północ kraju, tym więcej ryb i owoców morza - polecam! ;)
Ale nie wiem, czy zauważyliście, że Holendrzy są raczej słabymi kucharzami i często jedzą gotowe jedzenie do odgrzania w mikrofalówce...

nathalije
08-20-2012, 00:26
Ja też uwielbiam vla!
A oprócz tego, wspaniała jest u nich różnorodność serów, większość na prawdę pyszne, zwłaszcza kozie.
Za to drop to chyba najpaskudniejsze słodycze jakie kiedykolwiek jadłam...

saicha
08-20-2012, 01:04
Ja też mogę pić vla litrami (dosłownie).
I najlepsze śniadanie - biały chleb + masło + Hagelslag - uwielbiam :)

kwaidan
12-16-2012, 13:33
Nie można też zapomnieć o smakołykach typowych dla Sinterklaas (holenderskie mikołajki tyle że 5 grudnia). Te wszystkie czekoladowe litery (chocoladeletters), marcepanowe figurki, taaitaai (twarde, ciągnące się ciasteczka dla wielbicieli anyżu), amandelstaaf/boterletter (masa migdałowa), speculaasstaaf (ciasteczka migdałowe z przyprawami korzennymi):)

djanek
12-16-2012, 16:22
Miałam okazję być zarówno w Holandii, jak i w Belgii i za jedno z charakterystycznych "dań" w obu tych państwach uznać można frytki z majonezem bądź też jednym z licznych, oryginalnych sosów, np. z sosem orzechowym. W barach z frytkami wiszą zaskakująco długie listy sosów i dodatków. Co zaś tyczy się majonezu, jego smak w Holandii różni się od tego w Belgii, gdzie jest on bardziej żółty i gęstszy.
Inne typowe dla Holandii produkty spożywcze to np. przepyszne hagelslag, czyli czekoladowe płatki w sam raz na kromkę chleba z masłem lub do jogurtu.
Wiele osób narzeka jednak na brak "normalnego" pieczywa. Biały chleb w Holandii to odpowiednik naszego tostowego. Na śniadanie można jednak skosztować słodkich bułeczek z rodzynkami - krentenbol. Idealne do zjedzenia z hagelslag.

kachulka
03-08-2013, 18:18
Pamiętam jak pierwszy raz miałam okazję zjeść w Holandii frytki z majonezem, byłam wręcz oburzona tym pomysłem do czasu aż spróbowałam. Teraz lubię je z majonezem i z katchupem. Jednak smaczniejszy jest polski majonez. Podałam go kiedyś na imprezie jako dip, Belgowie pytali jaki to majonez - byli zachwyceni.

Scirocco
03-10-2013, 18:26
A co sądzicie o przysmakach na Sinterklaas? Te wszystkie dziwaczne ciasteczka z anyżkiem, od których twarz się wykrzywia, twarde taai-taaie i wszelakie peppernoty? Bardziej do was przemawiają niż polskie słodycze, czy może trzymacie się od nich możliwie daleko? :)

kachulka
03-30-2013, 00:12
Uwielbiam te ciasteczka z anyzem, o dziwo przypominaja mi jakis smak z dziecinstwa.

Purple Fairy
04-02-2013, 23:06
W sumie przez 3 lata dane mi było mieszkać w Holandii i zgadzam się z opinią o "kiepskości" tamtejszej kuchni. To prawda, sa w Holandii frykasy, które mogą smakować turystom, jedzącym je od czasu do czasu (mój ulubiony - *kibbeling* - smażone kawałki ryby, mmm, pycha!), ale jeśli ma się jeść holenderskie produkty na co dzień - to bardzo, oj bardzo zaczyna człowiek tęskić za polską kuchnią i polską jakością produktów spozywczych!

Z moich licznych rozmów z Holendrami wynika, że w stopniu znacznie mniejszym, niż Polacy przywiązują wagę do kuchni, smaków i tego, co jedzą. Oni jedza raczej bo muszą, my - bo lubimy. My w kuchni gotowi jesteśmy spędzać godziny (szczególnie nasze babcie), oni - kilkanaście minut w towarzystwie mikrofalówki i torebek z półproduktami. Ciekawe, czy dlatego mniej wśród nich grubasów? Choć biorąc pod uwage jakość ich pożywienia, spodziewałabym się, że muszą częściej zapadać na choroby... A do tego wypijaja dziennie hektolitry kiepskiej jakości kawy!

Odwidzającym Holandię polecam *hollandse nieuwe* - śledzia z cebulą, wkładanego bezpośrednio do ust - pionowo, z góry, jedzonego na rynku. Smakuje podobnie do Polskich śledzi, a można mieć ubaw przy jedzeniu i strzelić kilka zabawnych fotek! No i sery!

BRRRKNSTOCK
04-02-2013, 23:12
Oprócz klasyków, typu spekulosy, czy frytki z sosem orzechowym, to przecież przede wszystkim kuchnia owoców morza! Wszystkie świeżutkie, szczególnie w miastach portowych. Szkoda jednak, że często nawet w bardzo dobrych miastach, mule (muszle) przyrządzone są bardzo słabo...

rafiuk
04-04-2013, 23:49
Najlepsze w Holandii są słodycze(stroopwafel,speculaas,drops)! Można także wybrać się do Flandrii i wcinać praliny i gofry :) Gorąco polecam!

cheshire_cat
04-05-2013, 17:46
Ciekawe, czy dlatego mniej wśród nich grubasów?

Wydaje mi się że rzadziej cierpią na nadwagę ponieważ są aktywni fizycznie. Większość dzieci należy do klubów sportowych, a dorośli również znacznie częściej uprawiają sporty niż to ma miejsce w Polsce.

Co do jedzenia to słyszałam, że wegetarianizm jest dużo bardziej rozpowszechniony niż u nas, a co za tym idzie, jest większy wybór produktów i potraw bezmięsnych. Kraj atrakcyny dla wegetarian :)

BRRRKNSTOCK
04-07-2013, 01:47
Nie zgodzę się z tym wegetarianizmem. W Niemczech owszem, ale będąc w Holandii, raczej nie trafiłam na miejsca stricte wegetariańskie, ani nawet przyjazne. Ciężko było znaleźć w knajpach wege potrawy. Chociaż możliwe, że w sklepach jest łatwiej : )

cheshire_cat
04-07-2013, 15:11
No ja właśnie raczej sklepy miałam na myśli :) Od osób tam mieszkających słyszałam, że jest sporo produktów wegetariańskich i że przetwory mleczne są spożywane w dużych ilościach. Osobiście jednak nie zdarzyło mi się być, więc nie wiem jak jest w rzeczywistości.

Purple Fairy
04-12-2013, 00:00
Wegetarianizm jest faktycznie bardziej powszechny w Holandii, niż w Polsce. Pamiętam, że zapraszając gości na kolację, zazazwyczaj pyta się, kto z nich nie jada mięsa - by móc przygotować odpowiednie menu. To dla nich (Holendrów) całkiem naturalne. Pyta się też o uczulenia związane z pożywieniem, w tym samym celu.

michal8495
05-12-2013, 22:10
ten sos orzechowy to tak zwany ''pindasaus'' :)

aleksandrak
06-16-2013, 23:43
Sos orzechowy - niezapomniane wrażenia smakowe naprawdę polecam, tak jak i puddingi różnego rodzaju, żółte sery, nooooo i chleb z rodzynkami.

Sztormcia
07-02-2013, 18:53
Miałam przyjemność nocować przez tydzień u holenderki pasjonującej się gotowaniem i było to bardzo przyjemne przeżycie. Kuchni klasycznie holenderskiej spróbowałam jednak tylko pierwszego dnia pobytu. Zanim przyjechałam do jej miasta koleżanka zadzwoniła do mnie i zapytała co chciałabym zjeść na pierwszą kolację, bo właśnie myśli co mi ugotować. Zdecydowałam się na bliżej nie określone "coś holenderskiego" i ku mojemu rozbawieniu zostałam poczęstowana daniem do złudzenia przypominającym bigos (nazwy potrawy niestety nie pamiętam).

W Holandii także po raz pierwszy odkryłam uroki majonezu :3

islandka
04-06-2015, 21:27
Pyszne są też kroketten i bitterballen! Te pierwsze podłużne, te drugie okrągłe, wypełnione mielonym mięsem i duszonymi warzywami. Panierowane w bułce tartej i smażone w głębokim oleju. Naprawdę pycha, ale wolę się nie zagłębiać w ich skład ;)

syllw1
04-07-2015, 15:11
Miałam okazję spędzić w Holandii kilka miesięcy, w różnych rejonach kraju i jedna kwestia mnie zastanawia odnośnie holenderskiej kuchni. W tym kraju nie są chyba tak popularne jak u nas restauracje serwujące dania kuchni narodowej. Chciałam spróbować typowo holenderskich dań gdzieś w mieście i trochę się rozczarowałam, nawet w Amsterdamie ciężko było coś znaleźć. Jakie są Wasze doświadczenia? ;)

jachu93
04-07-2015, 16:29
Też będąc w Holandii nie jadłem nic typowo holenderskiego - może dlatego, że jakoś nie czułem się zachęcony ;) Lubię parę holenderskich wypieków, np. bossche bollen - takie ptysie z polewą czekoladową.

marska
04-12-2015, 14:50
Tradycyjne wafle robione na ulicach na ciepło są przepyszne!

islandka
04-14-2015, 16:05
To prawda! Są przepyszne. We Wrocławiu na Rynku podczas corocznego festiwalu kuchni się pojawiają. Czekam na to cały rok :)