PDA

View Full Version : Niedoceniony J.Zamiatin

Rusłan
12-19-2011, 13:44
Jakiś czas temu wpadła mi w ręce książka J. Zamiatina ''My''. Ciekawe dlaczego dopiero "Rok 1984" Orwella zdobył taką popularność, skoro Zamiatin wpadł na ten sam pomysł na długo przed Orwellem??

wertepy
12-19-2011, 17:48
Orwell wzorował się na powieści Zamiatina, zresztą nie tylko on ("Nowy wspaniały świat" Aldousa Huxleya). Zamiatin za swoją antyutopię był prześladowany w Rosji, być może nawet wtedy, gdy udało mu się wyjechać, jego powieść była traktowana ostrożnie...

BarGol
12-19-2011, 23:47
Taki mały odsyłacz w kontekście powieści "MY" E. Zamitatina.

www.youtube.com/watch?v=9Xy2InXXIkk&feature=player_embedded (Благодетелю "umarło się")

aletal
12-22-2011, 11:04
Czytaliśmy "My" Zamiatina na studiach - niesamowita książka. Nie wiem jakie są wasze doświadczenia związane z Zamiatinem, ale mi się wydaję, że niewiele osób wie o tej książce i o tym, że Orwell wzorował się min. na Zamiatinie. Jeśli lubisz taką literaturę, polecam też "Zaproszenie na egzekucje" Nabokova.

Fineska
01-13-2012, 19:18
Świetna i myślę, że wciąż aktualna książka. W bardzo błyskotliwy sposób przedstawia i negatywnie ocenia realia totalitarnego ustroju państwa. Nic dziwnego więc, że nie zdobyła należnej jej popularności, skoro została napisana w Rosji 1921 roku...

serenity
01-13-2012, 22:10
Wiele książek rosyjskich spotkał podobny los, niestety. W sumie taka tematyka w tamtym okresie miała szansę ujrzeć światło dzienne jedynie za granicą, nic dziwnego, że większość tego rodzaju utworów powstała w czasie emigracji.
Jak dla mnie to jedna z najlepszych książek, chociaż zapewne, gdyby nie program studiów, pewnie też bym o niej do tej pory nie usłyszała...

goreckakara
01-03-2013, 16:37
Ja również uważam, że Zamiatin był bardzo niedocenionym autorem nad czym osobiście ubolewam. Jego utwór bardzo zapadł mi w pamięci i jeśli mam tylko okazję to polecam każdemu kto jeszcze nie przeczytał zapoznać się z książką. Ponadczasowa tematyka bardzo dobrze zobrazowana.

iwonaanna2
11-26-2013, 13:42
Świetna książka, przedstawiająca absurd państwa totalitarnego. Warto przeczytać.

mrozza
12-01-2013, 22:49
Tu chodzi o politykę rozprzestrzeniania idei... Książka Orwella była łatwiej dostępna na Zachodzie i miała niesamowitą siłę rażenia - Orwell był znany ze swoim lewicowych poglądów, dlatego tak ostry głos sprzeciwu wobec komunizmu wywołał konieczność (w środowiska sympatyzujących komunizmowi) zajęcia określonej pozycji wobec działań Związku Sowieckiego. Zamiatin był znany raczej tylko w Rosji - a do Europy doszedł dawno po Orwellu i ten głupi fakt przesądził o przesunięciu go na drugi plan w światowym literaturoznawstwie. Generalnie - szkoda.