PDA

View Full Version : Kino greckie

monikiu
12-19-2011, 07:55
Pojawiła się nowa interesująca fala w kinie europejskim. Otóż z pogrążonej w kryzysie Grecji zaczęły się wynurzać bardzo wyraźnie i niepozostawiające obojętnym produkcje. Mówię tu o "Kle" czy "Attenbergu".

Jak obieracie to kino? Zbyt naturalistyczne czy może zbyt surrealistyczne? Czy może jeszcze inaczej?
Zachęcam do "zabierania głosu" zwłaszcza osoby znające głębiej tematykę grecką, bardzo jestem ciekawa jak postrzegacie ten aspekt w świetle Waszej znajomości realiów, mentalności tamtejszej ludności.

Paulette
12-26-2011, 15:49
Ostatnio widziałam "Kieł" i muszę przyznać, że jak dla mnie trochę za mocne. Na pewno ciekawy obraz i pobudza do przemyśleń, ale jednak nie zaliczę go do moich ulubionych. Mimo wszystko wydaje mi się, że warto obejrzeć, bo to jest coś całkiem innego od filmów, z którymi zazwyczaj się stykamy i pokazuje nam świat z pewnej określonej perspektywy, nie wyjaśniając za wiele, a zostawiając to do oceny widza. Piszę może tak trochę enigmatycznie, ale nie chcę tu za bardzo się zagłebiać w fabułę, żeby nie zdradzać za dużo tym, którzy dopiero chcieliby film zobaczyć. :)

magol
12-26-2011, 18:44
Dziękuję za owianie tajemnicą fabuły filmu, ponieważ mam zamiar go obejrzeć ;) Co do greckich filmów, to zdecydowanie wolę starsze filmy. Szczególnie polecam zabawny H kalpikh lira i wzruszający Rempetiko! Ten drugi warto zobaczyć również ze względu na świetną muzykę :)

adudis
02-11-2012, 01:00
Nie miałam niestety jeszcze okazji obejrzeć "Kła", aczkolwiek jest on na mojej must-see list:) Ze swej strony polecam jednak "Politiki kouzina". Rewelacyjna historia, świetnie ograna i niesamowicie grecka!

kwaidan
12-23-2012, 19:53
[QUOTE=Paulette;95583]Ostatnio widziałam "Kieł" i muszę przyznać, że jak dla mnie trochę za mocne. Na pewno ciekawy obraz i pobudza do przemyśleń, ale jednak nie zaliczę go do moich ulubionych. Mimo wszystko wydaje mi się, że warto obejrzeć, bo to jest coś całkiem innego od filmów, z którymi zazwyczaj się stykamy i pokazuje nam świat z pewnej określonej perspektywy, nie wyjaśniając za wiele, a zostawiając to do oceny widza. Piszę może tak trochę enigmatycznie, ale nie chcę tu za bardzo się zagłebiać w fabułę, żeby nie zdradzać za dużo tym, którzy dopiero chcieliby film zobaczyć. :)

Zgadzam się w pełni, dla mnie również niektóre momenty były zbyt mocne, realistyczne, surrealistyczne, brutalne. http://www.filmweb.pl/user/_encore_/reviews/Mam+nadziej%C4%99%2C+%C5%BCe+twoje+dzieci+b%C4%99d %C4%85+z%C5%82e-11434 ciekawa recenzja ale uwaga SPOILER

Atsi
12-23-2012, 22:23
Oglądałam "Kła" już kawał czasu temu i przyznam, że zrobił na mnie wrażenie. Nie jestem pasjonatką kina greckiego, ale wydaje mi się, że ten film nie jest "typowym greckim filmem". Jest to po prostu dobrze pomyślany i fajnie zagrany film europejski. I rzeczywiście, "Kieł" nie jest podobny do tego, z czy na co dzień mamy do czynienia - a mam tu na myśli głównie jednak kino amerykańskie lub wysokobudżetowe europejskie. Dla tych, którzy jeszcze nie oglądali: warto warto! Polecam!

dominikakosal
12-23-2012, 23:52
Kieł to moim zdaniem jeden z najlepszych filmów ostatniego czasu. Po tym filmie chętnie zapoznałabym sie lepiej z kinem greckim. Może ktoś coś polecić?

savanna
12-28-2012, 13:54
Nie uważam się za filmoznawcę, ale od czasu do czasu lubię obejrzeć grecki film lub serial. Najświeższe wiadomości na temat bieżącej sytuacji greckiej kinematografii można uzyskać na festiwalu filmowym, który odbywa się co roku w listopadzie w Salonikach: http://www.filmfestival.gr/ Sama uczestniczyłam w nim raz (nawet, jeśli chciałoby się częściej to nie noszę nazwiska Onassis...) i muszę przyznać, że można się zainspirować. Osobna ścieżka młodego kina greckiego faktycznie przedstawiała lęki i nadzieje - wyrażone w formie filmowej - młodego pokolenia; można było inaczej spojrzeć na nastroje panujące w społeczeństwie.

Jak mówi magol, stare filmy są urocze. Jeśli podobały się Wam pierwsze filmy z Jamesem Bondem albo "Śniadanie u Tiffany'ego", może przypadnie Wam do gustu "Dzień, w którym wypłynęła ryba"?

Może ktoś z Was ogląda też jakieś seriale? To świetny sposób na naukę (przynajmniej w moim przypadku zdaje egzamin).

dobrzetlumacze
08-10-2016, 12:14
Ostatnio oglądałam "Chór Charitona".Bardzo zabawny film.