PDA

View Full Version : Filmy bałkańskie

martakow00
12-19-2011, 00:54
Witam!
Nie znalazłam póki co wątku dotyczącego stricte filmów bałkańskich. Zachęcam do podawania pozycji, które szczególnie Was zainteresowały. Będę też wdzięczna za wskazówki odnośnie może mniej znanych filmów, które jednak może warto by było poznać.
Pytam także dlatego, gdyż chciałabym zająć się tłumaczeniem filmów bułgarskich i chorwackich (ewent.polskich na BG i HR), a nie jestem specjalistą w dziedzinie filmoznawstwa. Z góry dzięki za pomoc!:D

Queen Of The Horizon
12-26-2011, 23:56
Szczerze powiem, że nie wiem, czy jest to film bałkański w ścisłym znaczeniu tego słowa, ale film Czarny Kot- Biały Kto wywołał we mnie wielki zachwyt. To jeden z tych filmów, w których absurd często sięga zenitu i nie wszystkim się podoba, ale jest świetną rozrywką i karykaturą (a może nie?) tamtejszej rzeczywistości sprzed paru lat.

guniaas
12-27-2011, 14:02
Ziemia niczyja (2001), Grbavica (2006), Od pogrzebu do pogrzebu (2005), Świat jest wielki, a zbawienie czai się za rogiem (2008)

lachjoanna1388
12-29-2011, 14:38
Szczerze powiem, że nie wiem, czy jest to film bałkański w ścisłym znaczeniu tego słowa, ale film Czarny Kot- Biały Kto wywołał we mnie wielki zachwyt. To jeden z tych filmów, w których absurd często sięga zenitu i nie wszystkim się podoba, ale jest świetną rozrywką i karykaturą (a może nie?) tamtejszej rzeczywistości sprzed paru lat.

Dokładnie, ja również polecam Czrnego-Białego Kota, jest świetny! :) Polecam też inne filmy Kusturicy, specyficzny humor gwarantuje świetną zabawę:)

nalhia
01-03-2012, 23:59
Witam!
Nie znalazłam póki co wątku dotyczącego stricte filmów bałkańskich.

Słabo szukałaś ;) Tu jest spora lista: http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=15260

pikusa.michal
01-09-2012, 13:54
Zdecydowanie polecam Underground, Emira Kusturicy. Cos niesamowitego. Trwa dobre 3 godziny (wersja rezyserska prawie 5) i swietnie oddaje klimat balkanskiego kina.