PDA

View Full Version : Jak obcować z żywym j. francuskim bez płacenia? WARSZAWA

szkonrad
12-17-2011, 18:50
Witam
post skierowany raczej do mieszkańców Warszawy i okolic (za co przepraszam pozostałych) ale zapraszam do udziału wszystkich. W końcu każda informacja może się kiedyś przydać :

Chciałbym usłyszeć czy macie jakieś sposoby na aktywny kontakt z francuskim bez uszczuplania swojego portfela. Czy wiecie gdzie można nawiązać znajomość, dołączyć do jakiegoś kółka dyskusyjnego lub wziąć udział w wydarzeniach gdzie "językiem urzędowym" jest francuski?
Zapraszam do wymiany doświadczeń i pozdrawiam!

Baptiste
12-18-2011, 17:32
Oglądam France 24 na kablówce plus serial, który zwie się 'H' : http://www.alloshowtv.com/series/details_s.php?cat=S&id=WJ9VG00032C7G2N.
Plus youtube, jest wiele ciekawych dokumentów w języku francuskim, co do dziedziny jaką one obejmują to już osobista preferencja, ja słucham o ekonomii.

Poza tym, odbywałem studia licencjackie w Paryżu i utrzymuję stały kontakt ze znajomymi stamtąd, przez Skype'a. Mam ten plus. Ale osłuchanie jest szczególnie ważne w języku francuskim.

nalhia
01-04-2012, 09:01
Mogę Ci polecić coś, co nie jest ograniczone do samej Warszawy: www.couchsurfing.com .Narodziło się to jako społeczność ludzi gotowych zaoferować sobie nawzajem nocleg podczas podróży, ale jeżeli nie masz w domu wolnego łóżka dla gościa (np. z kraju francuskojęzycznego:) ), to i tak możesz się włączyć. Możesz z kims, kto akurat jest w podróży w Warszawie spotkać się i pokazać mu miasto. Od niedawna uruchomiono tzw. Open couch requests, co oznacza, że osoba szukająca noclegu w Warszawie może swoją wiadomość udostępni wszystkim mieszkańcom Warszawy, a Ty możesz np. zaprosi do siebie tę sposród nich, której językiem ojczystym jest francuski.
Poza tym jest wiele spotkań CS,zazwyczaj językiem "urzędowym" staje się na nich francuski, ale w gruncie rzeczy wszystko zależy od uczestników: np. couchsurferzy z Poznania co jakiś czas organizują spotkania Language Exchange, służące właśnie szlifowaniu różnych języków obcych. Jeżeli nic takiego nie ma wWarszawie- nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sam to zainicjował.

pi_dzi
01-04-2012, 11:43
polecam słuchać radia francuskiego w internecie- bardzo pomaga, kształci słuch przez co lepiej rozumiemy język obcy, ponadto sprawia,że nie zapomnimy danego języka.
poza tym polecam kontakt na skype z rodowitym Francuzem o ile ma się taką możliwość, ale zawsze można próbować kogoś znaleść.

karooola
01-04-2012, 17:02
Może poszukasz kół naukowych? Podejrzewam, że na pewno istnieją takie na filologii, a jeśli tworzą je otwarci i chętni do pomocy ludzie, to z pewnością kontakt z nimi i udział w wydarzeniach pomoże Ci szlifować język:)

elzyn
01-05-2012, 10:52
Chodząc po różnych miejscach w Warszawie zauważyłem, że gdzieniegdzie mają aktualną prasę francuską, np. tutaj: http://www.mito.art.pl/ mają aktualne numery 'Le Monde' i 'Le Figaro', plus 'Le Nouvelle Observateur' i francuska prasę modową w stylu Vogue :)

julianna87
02-12-2012, 18:33
Ja jestem jak najbardziej za poszukaniem jakiś filmów dokumentalnych/ edycji radiowych w internecie. Fajną sprawą są również podcasty. Dla osób, które po raz pierwszy spotykają ten termin wyjaśniam, że podcasty są plikami audio/video umieszczane przez stacje radiowe lub telewizyjne w internecie co jakiś czas i można się na takie audycje "zaprenumerowac" Jak już się zaprenumerujecie na jakąś audycję za pomocą programu do odtwarzania muzyki w kompie, to automatycznie program wam ściąga plik bez konieczności wchodzenia na strone. Podcasty publikuje wiele francuskich stacji i główną ich zaletą jest to, że można sobie zgrać podcast na mp3 i słuchaćć w pociągu/tramwaju/w kolejce itp.

szkonrad
02-12-2012, 23:21
Bardzo fajny pomysł z podcastami!

olitoo
02-13-2012, 00:15
Polecam stronkę http://varso-vie.net/, użytkownicy co tydzień organizują spotkania w różnych pubach, można przyjść i pogadać po francusku.

Z opisu grupy: "Pour les Polonais qui souhaitent pratiquer leur français...
Pour les Français exilés qui veulent rencontrer des compatriotes ou des amoureux de leur langue...
L'association Varso-Vie vous donne rendez-vous chaque jeudi à partir de 20h dans un bar de la ville."

Całkiem fajna sprawa, podobnie jak wspomniane wyżej eventy organizowane przez couchsurfing (który gorąco polecam w każdej postaci).

Nina
07-15-2012, 17:57
Ja polecam stronkę, z której można oglądać na bieżąco informacje - http://www.bfmtv.com/

Jednocześnie warto wejść na stronę Instytutu Romanistyki na UW, gdzie są zamieszczane różne informacje o wykładach czy spotkaniach z różnymi osobami dziedziny nauki, kultury czy literatury francuskiej. Można również przyłączyć się do kół naukowych czy uczestniczyć w spotkaniach o charakterze rozrywkowym, gdzie można pograć w scrabble, czy w inne gry i poćwiczyć język.

Juskos
08-19-2012, 23:39
Z własnego doświadczenia polecam wakacyjny wyjazd jako "au pair".

o_kowal
11-27-2013, 15:26
Ja mogę polecić Instytut Francuski, który organizuje różne spotkania, eventy, mają też mediatekę - płaci się niedużo, a w porównaniu do ilości książek czasopism, filmów które tam można wypożyczyć cena jest naprawdę niewielka.

karnak92
11-27-2013, 18:19
na spotkaniach campus de France można spotkać Francuzów, możesz słuchać radia, czytać artykuły lub oglądać telewizję francuską.

v-x-n
11-28-2013, 22:24
Polecam stronkę http://varso-vie.net/, użytkownicy co tydzień organizują spotkania w różnych pubach, można przyjść i pogadać po francusku.

Z opisu grupy: "Pour les Polonais qui souhaitent pratiquer leur français...
Pour les Français exilés qui veulent rencontrer des compatriotes ou des amoureux de leur langue...
L'association Varso-Vie vous donne rendez-vous chaque jeudi à partir de 20h dans un bar de la ville."

Całkiem fajna sprawa, podobnie jak wspomniane wyżej eventy organizowane przez couchsurfing (który gorąco polecam w każdej postaci).

Dokładnie to samo chciałam zaproponować, ostatnio takie kółka dyskusyjne stały się bardzo popularne - wystarczy popatrzeć na wydziałowej tablicy ogłoszeń, na pewno się coś znajdzie. Bardzo fajna inicjatywa, można spotkać się w jakimś ciekawym miejscu, pożreć jakieś ciacho i przy okazji pokonwersować po francusku.

aoide89
12-01-2013, 23:30
Mogę Ci polecić coś, co nie jest ograniczone do samej Warszawy: www.couchsurfing.com .Narodziło się to jako społeczność ludzi gotowych zaoferować sobie nawzajem nocleg podczas podróży, ale jeżeli nie masz w domu wolnego łóżka dla gościa (np. z kraju francuskojęzycznego:) ), to i tak możesz się włączyć. Możesz z kims, kto akurat jest w podróży w Warszawie spotkać się i pokazać mu miasto. Od niedawna uruchomiono tzw. Open couch requests, co oznacza, że osoba szukająca noclegu w Warszawie może swoją wiadomość udostępni wszystkim mieszkańcom Warszawy, a Ty możesz np. zaprosi do siebie tę sposród nich, której językiem ojczystym jest francuski.
Poza tym jest wiele spotkań CS,zazwyczaj językiem "urzędowym" staje się na nich francuski, ale w gruncie rzeczy wszystko zależy od uczestników: np. couchsurferzy z Poznania co jakiś czas organizują spotkania Language Exchange, służące właśnie szlifowaniu różnych języków obcych. Jeżeli nic takiego nie ma wWarszawie- nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sam to zainicjował.

Równiez polecam! W Poznaniu grupa jest już całkiem liczna i spotykają się regularnie, ale wiem, że przez cs wiele osób można spotkać, pod różnym kątem dopasować zainteresowania. Dzięki spotkaniom i paru tandemom podszlifowałam francuski, włoski i liznęłam odrobinę rosyjskiego. W zasadzie w kazdym większym mieście powinno to się udać, wystarczy poszukać na stronie cs danego miasta:)