PDA

View Full Version : Książki o gramatyce i stylistyce języka polskiego

monija
12-16-2011, 13:08
Jak wiadomo o sukcesie dobrego tłumaczenia decyduje w dużej mierze dobra znajomość gramatyki i stylistyki języka polskiego. Szukam dobrej książki właśnie z tej tematyki, która pomoże mi usystematyzować wiedzę z gramatyki i stylistyki języka. Znajcie może jakieś ciekawe pozycje do których zaglądacie lub które Wam bardzo pomogły w tłumaczeniach o skomplikowanej strukturze gramatycznej, złożonych konstrukcjach?

Paulytė
12-18-2011, 19:03
Najbardziej odpowiednim punktem odniesienia są zawsze słowniki języka polskiego. Natomiast jeśli chodzi o publikacje w stylu poradników lub podręczników, to polecam trzyczęściowe wydawnictwo pt. "Kultura języka polskiego". Pierwszy tom, którego autorką jest Hanna Jadacka, zawiera dogłębne omówienie zagadnień z zakresu fleksji, słowotwórstwa i składni. Autor drugiego tomu, Andrzej Markowski, wprowadza czytelnika w zagadnienia poprawności leksykalnej. Tom trzeci, autorstwa Tomasza Karpowicza, poświęcony jest kwestiom poprawnej wymowy, ortografii i interpunkcji.

Równie często jako pomoc w tłumaczeniu służy mi "Słownik polszczyzny potocznej" pod redakcją Macieja Czeszewskiego. Zdarza się czasem sytuacja, kiedy trudno jest dla obcego wyrazu znaleźć odpowiednik w języku polskim, a wertowanie klasycznych słowników nie przynosi rezultatu, gdyż współczesna polszczyzna potoczna jest w nich często pomijana.

hanpasado
12-19-2011, 01:49
Jak zwykle najlepiej jest sięgnąć do Wydawnictwa PWN. Tutaj znaleźć możemy następujące pozycje:

1. Zdunkiewicz-Jedynak D., Wykłady ze stylistyki
2. Ćwiczenia ze stylistyki, red. D. Zdunkiewicz-Jedynak
3. Wierzbicka E., Wolański A., Zdunkiewicz-Jedynak D., Podstawy stylistyki i retoryki.

Przyznaję, tylko pierwszą z tych pozycji miałem w ręku, ale z zasady ufam wszystkiemu, co wydawane jest przez PWN, więc podejrzewam, że są to dobre pozycje.

KasiaBor
12-19-2011, 10:18
może jakieś ciekawe pozycje do których zaglądacie lub które Wam bardzo pomogły w tłumaczeniach o skomplikowanej strukturze gramatycznej, złożonych konstrukcjach?

Ja polecam książkę Pani Mosiołek-Kłosińskiej "Formy i normy, czyli poprawna polszczyzna w praktyce". Warszawa: Felberg SJA. Również pomocna jest książka Markowskiego - "Wielki słownik poprawnej polszczyzny". PWN.

monija
12-20-2011, 13:37
Dziękuję bardzo za powyższe podpowiedzi i propozycje. Na pewno z kilku z nich skorzystam :) Bo chodzi mi nie tylko o wspomaganie się zapleczem "poprawnej polszczyzny" podczas tłumaczenia, ale również uporządkowanie i usystematyzowanie sobie pewnych wiadomości. A pozycje przedstawione przez Was wydają się być tym czego właśnie szukam :)

Oczywiście jeśli ktoś korzysta lub korzystał z Was z jakichś innych lub podobnych książek niech dopisze swoje propozycje.

chamedafne
12-21-2011, 13:26
Jeśli ktoś, tak jak ja, ma problemy z przecinkami, to polecam "Poradnik interpunkcyjny" (E. Polański, M. Szopa, E.Dereń) zwłaszcza, że są tam ćwiczenia, w których można sprawdzić nabytą wiedzę.
Polecam również książki profesora Jerzego Bralczyka, zwłaszcza "Mówi się". Są to odpowiedzi na pytania, jakie stawiali mu widzowie programu pod takim samym tytułem. To jedna z tych książek, które czyta się "przypadkiem" (w tramwaju, przed zaśnięciem etc.) i które właśnie porządkują naszą wiedzę. Dodatkowo, polecam blog profesora http://jerzybralczyk.bloog.pl .