PDA

View Full Version : Neurolingwistyczne programowanie NLP a ortografia


aruma
12-16-2011, 12:42
Czy słyszeliście, że NLP (neurolingwistyczne programowanie) jest jedną ze skutecznych metod wspomagających naukę ortografii?
Jak wiadomo, nie wszystkie problemy z poprawnym pisaniem mają podłoże dyslektyczne, mogą one bowiem wynikać z nieharmonijnego rozwoju ogólnego dziecka.
W metodach nauczania ortografii wykorzystujących NLP m.in. korzysta się z dużych plansz z "problematycznymi" wyrazami. Uczeń "przenosi" literka po literce wyraz z kartki w obszar odtwórczej pamięci wizualnej. To wszystko musi odbywać się w atmosferze zabawy, poprzedzone jednak tzw. "zakotwiczeniem" (rozpoznawanie uczucia pewności).

Dla tych, którzy nie wiedzą czym jest NLP - to technika opracowana w celu modyfikowania i wpływania na zachowania i przekonania jednostki. Opiera się ona w zasadzie jedynie na hipotetycznym zespole zależności między formami językowymi, ułożeniem i ruchami oczu i ciała oraz pamięcią. Co ciekawe nie istnieją niemal żadne wiarygodne dowody jej skuteczności.

Z własnego doświadczenia mogę dodać, że (subiektywnie oczywiście) NLP ma sens i sprawdza się, jakkolwiek trudno jest, zwłaszcza w stresie, wyłapać wszelkie wskazówki czy pamiętać o prawidłowym prowadzeniu rozmowy.

astral
12-18-2011, 16:50
Masz rację, że ciężko jest w stresie wyłapać wskazówki i pamiętać jak prowadzić rozmowę, jednak mistrzowie NLP potrafią zdziałać czasem niemal cuda. Polecam tutaj filmiki Darrena Browna (do obejrzenia np. na YouTube), który jest specjalistą z dziedziny NLP.


Może się to sprawdzać w nauce, gdyż odbiorca przekazu NLP rejestruje go nieświadomie i jest to bardziej przekaz podprogowy niż taki, który analizujemy na poziomie naszej świadomości. Uczeń przyswaja nowe informacje nie wiedząc o tym.

aruma
12-19-2011, 11:18
No właśnie uczeń przyjmuje wiedzę niejako nieświadomie.
A jak myślisz - czy NLP jest pomocne w nauce języków obcych? Czy na zasadzie takiej jak podczas nauki ortografii - NLP jest pomocne tylko w nauce słówek, tj. poprawnej ich pisowni?

Z miłą chęcią obejrzę filmiki ;-)

Jaroslaw
08-18-2012, 11:48
Sama wiedza tego jak działa nasz mózg pomaga nam znacznie w nauce. Polecam zapoznanie sie z mnemotechnikami i podstawami NLP, nauka idzie duzo latwiej :)

jimmyweaver
09-04-2014, 16:56
NLP to bardzo wszechstronne i ciekawe narzędzie. Przydatna wiedza również dla językoznawców, zwłaszcza nauczycieli i wykładowców, a także osób które zajmują się marketingiem, perswazją i wszelkiego rodzaju manipulacją (w różnych ujęciach).
Akurat piszę pracę magisterską i korzystam w niej z osiągnięć tego co wypracowali panowie Bandler i Grinder (prekursorzy NLP). Polecam prócz oryginałów napisanych przez wspomnianych panów, przeczytać coś Andrzeja Batko, lub innych Polskich specjalistów z tej dziedziny, których jest kilku.