PDA

View Full Version : Wczesna liryka Anny Achmatowej

stela
12-15-2011, 13:42
Czy ktoś z Was interesuje się twórczością tej poetki? Ja pisałam pracę magisterską z jej pierwszych zbiorków. Bardzo mi się podobały niektóre wiersze (Załamała ręce pod szalem, Pieśń ostatniego spotkania, Słyszałam głos, Nie z tymi, co, małego ducha). A Wy, macie swojego poetę?

olenka504
12-15-2011, 13:53
Może to nie jest zbyt originalne, ale bardzo lubię Majakowskiego. Nie przepadam za poezją jako taką, dlatego pewnie pociągają mnie futuryści, dekadenci i postmoderniśc i;). Ale w Majakowskim jest jeszcze ten plus, że był nieprzeciętny sam w sobie.

mtrend
12-15-2011, 21:13
Ja również bardzo lubię Annę Achmatową, szczególnie wczesny okres jej twórczości :) Kiedyś nawet w ramach zajęć z przekładu literackiego próbowałem przełożyć "Pieśń ostatniego spotkania" - niestety efekty nie były powalające ;)

BarGol
12-16-2011, 19:40
Moim ulubionym poetą jest żywa legenda współczesnej poezji rosyjskiej - Jurij Julianowicz Szewczuk.

nbrajner
10-19-2012, 12:51
Nie jestem wielbicielką poezji, ale jeśli miałabym wskazać wiersz Achmatowej, który zrobił na mnie wrażenie to musi to być: "Pieśń ostatniego Spotkania"

AnnaSi
10-20-2012, 18:37
Również jestem wielką fanką poezji Achmatowej. Niezwykle podoba mi się sposób w jaki pisała o miłości – bez przesadnej ckliwości, dosłowności i rozemocjonowania. Jako kobieta zraniona, ale silna i dumna zarazem :)

Hajnisz11
10-20-2012, 20:43
A mi się właściwie nigdy poezja Achmatowej nie podobała.

katarzyna1987
10-28-2012, 18:31
Najpiękniejsze według mnie są oczywiście wiersze Achmatowej o miłości np. podaje fragment

Любовь покоряет обманно,
Напевом проостым, неискусным.
Еще так недавно-странно
Ты не был седым и грустным.

mrozza
01-01-2014, 19:58
Cwietajewa - bezwzględnie. "Bo zaczyna wiersz od górnego C", wedle słów spostrzegawczej Achmatowej, chociaż rozumiem, że to może być irytujące.

patmarp
01-03-2014, 21:16
Nigdy nie przepadałam za poezją - zbyt twardo stąpam po ziemi, żeby zachwycać się kilkoma rymowanymi, lub nie, słowami. I było tak do czasu kiedy sięgnęłam po "Annę Wszechrosji" i zapoznałam się z jej tragicznym jakby nie patrzeć życiem, i z jej poezją. Polecam wszystkim wielbicielom jej wierszy :)

A mój ulubiony to:

Белой ночью

Ах, дверь не запирала я,
Не зажигала свеч,
Не знаешь, как, усталая,
Я не решалась лечь.

Смотреть, как гаснут полосы
В закатном мраке хвой,
Пьянея звуком голоса,
Похожего на твой.

И знать, что все потеряно,
Что жизнь - проклятый ад!
О, я была уверена,
Что ты придешь назад.
1911

iwonaanna2
01-03-2014, 21:37
Bardzo cenię twórczość Anny Achmatowej. Pamiętam, że utwór "Requiem" zrobił na mnie wielkie wrażenie. Jeśli mam wskazać swojego ulubionego poetę rosyjskiego, to jednym z nich z pewnością jest Włodzimierz Wysocki.

adrbr
01-04-2014, 16:09
Czy ktoś z Was interesuje się twórczością tej poetki? Ja pisałam pracę magisterską z jej pierwszych zbiorków. Bardzo mi się podobały niektóre wiersze (Załamała ręce pod szalem, Pieśń ostatniego spotkania, Słyszałam głos, Nie z tymi, co, małego ducha). A Wy, macie swojego poetę?

Również bardzo lubię te wiersze. Jeśli chodzi o innych poetów to moimi faworytami są Błok, Pasternak, a Majakowski jednak zdecydowanie się do nich nie zalicza ;)

dereki
01-04-2014, 17:45
Achmatowa i Cwietajewa. Ja jestem min. historykiem i dla mnie ich życie to przede wszystkim odbicie czasów w których obie żyły.