PDA

View Full Version : Język gruziński - czy mieliście z nim styczność?

niedotykomka
12-12-2011, 20:52
Witajcie!
Zaczęłam niedawno naukę tego pięknego, ale jakże trudnego języka. Alfabet (jeden z najstarszych na świecie) należy chyba do najtrudniejszych, wymowa... Dla Polaka bardzo ciężka, na szczęście pisany jest fonetycznie. Ktoś, kiedyś, jakoś uczył/nauczył się może? A może ktoś utwierdzi mnie w przekonaniu, że dam radę, jako Polka, nauczyć się poprawnie wymawiać te gardłowe głoski? :rolleyes:

suomija
12-12-2011, 22:00
Na stypendium na Litwie poznałam kilku Gruzinów. Gdy zaczynali rozmawiać w swoim języku zawsze robiło to na mnie duże wrażenie, gdyż brzmiało to dość niezwykle. Nauczyłam się nawet paru prostych zdań, ale niestety już nic nie pamiętam. Powodzenia w nauce!

wertepy
12-15-2011, 16:33
Dla Polaka gruziński jest nie lada wyzwaniem, chyba tylko osoby o jakiś zdolnościach dźwiękonaśladowczych mogą poprawnie wymawiać te różnego rodzaju "k" itd. Ale cała reszta - gramatyka i leksyka - jest do zrobienia, pod warunkiem, że uczący się jest zdeterminowany i ma dużo cierpliwości. Mnie niestety jej zabrakło i spasowałam, ale znam osoby, które nieźle sobie radzą. :)
A w jaki sposób się uczysz? Samodzielnie czy bierzesz lekcje?

magol
12-26-2011, 19:11
Miałam zamiar rozpocząć naukę gruzińskiego, ale jednak zrezygnowałam. ;) Gruzini twierdzą, że Polak jest w stanie się nauczyć ich języka, mimo że faktycznie nie należy on do najłatwiejszych.

hassaniec
12-26-2011, 21:36
A możecie polecić jakieś materiały do nauki?

hassaniec
12-27-2011, 15:02
Aa tak poza tym, coś dla pasjonatów:
http://www.mostdogruzji.pl/

pavelw8809
05-28-2012, 09:15
Ja parę lat temu nauczyłem się czytać i pisać. Na tym poprzestałem. Alfabet nie jest trudny, ale trzeba poćwiczyć:).

Wklejam link do stronki z gruzińskim alfabetem oraz o języku gruzińśkim:
http://samaia.republika.pl/geo/pismo.html

zjb
05-28-2012, 09:56
No i oczywiście materiały do gruzińskiego można znaleźć na:
http://uz-translations.net
W dziale: Caucasian, albo lepiej wpisać Georgian w okienku wyszukiwania.

mariajeser
12-04-2012, 20:11
Jak dla mnie, alfabet, którym teraz posługują się Gruzini, czyli mchedruli, jest dość prosty do opanowania. Jak będę miała więcej czasu, to znajdę i podam nazwę podręcznika, który polecił mi pewien nauczyciel gruzińskiego z Krakowa.

mariajeser
12-04-2012, 20:14
Zapomniałam polecić też stronę www.kaukaz.pl

disi_kedi
12-10-2012, 13:17
Ja przez rok chodziłam na bodajże dwuletni kurs gruzińskiego, według mnie alfabet jest prosty i do tego niesamowicie piękny, jego znajomość sprawiała mi dużą przyjemność.
Zresztą mam słabość do języków aglutynacyjnych - choćby turecki czy fiński, więc nauka gruzińskiego nie była dla mnie czymś bardzo trudnym.
Jedynym problemem jest chyba to, że ciężko zapamiętać słownictwo - prawie żadne słówko nie brzmi choć w najmniejszym stopniu znajomo. Choćby sama "Gruzja" po gruzińsku. ;)

tyneczek
12-10-2012, 17:53
Alfabet bardzo ciekawy, ale poprzestałam na kilku próbach jego rozszyfrowania z pomocą wikipedii... :P

poliglotka26
12-10-2012, 18:23
Mnie bardzo podoba się alfabet i brzmienie tego języka.
Miałam okazję posłuchać tradycyjnych pieśni śpiewanych przez kobiety po gruzińsku i melodyjność tego języka zafascynowała mnie na tyle, że zaczęłam walczyć z alfabetem i podstawami tego języka.
Do tej pory na własną rękę.

mariajeser
12-17-2012, 14:45
Ja przez rok chodziłam na bodajże dwuletni kurs gruzińskiego, według mnie alfabet jest prosty i do tego niesamowicie piękny, jego znajomość sprawiała mi dużą przyjemność.
Zresztą mam słabość do języków aglutynacyjnych - choćby turecki czy fiński, więc nauka gruzińskiego nie była dla mnie czymś bardzo trudnym.
Jedynym problemem jest chyba to, że ciężko zapamiętać słownictwo - prawie żadne słówko nie brzmi choć w najmniejszym stopniu znajomo. Choćby sama "Gruzja" po gruzińsku ;)

Sakartwelo! Sama nazwa Gruzji po gruzińsku jest piękna. :D

aniawielgosz
12-30-2012, 00:29
Samo brzmienie języka sprawia, że chciałabym się go nauczyć... Jednak z braku czasu, gruziński w moim życiu musi jeszcze trochę poczekać.

bree123
12-30-2012, 20:51
Czy moglibyście mnie poinformować, gdzie i jak w ogóle uczyliście się gruzińskiego? Czy istnieje w ogóle w polsce gdzieś gruzinistyka albo ormianistyka?

jomilian
11-15-2016, 18:18
Język bardzo trudny, ale myślę, że przy dużej determinacji można go opanować :) Tak jak polski, ma 7 przypadków i to chyba jedyna rzecz, która łączy nasze języki ;) Alfabet wygląda na trudny, ale jest łatwy do opanowania, problem może się pojawić przy rozróżnianiu niektórych dźwięków, które niestety dla nas brzmią tak samo.

Lifaza
11-25-2016, 20:37
Znam dużo Gruzinów. Gruziński brzmi kosmicznie, ale jestem w stanie wyłapać niektóre słowa, zazwyczaj zapożyczenia z rosyjskiego.
A Polak może się nauczyć tego języka, jak najbardziej. Mój znajomy spotykał się z Gruzinką i się nauczył. Wszystko zależy od motywacji. :)

BasiaSwiecka
03-24-2017, 10:03
Bardzo proszę o pomoc w odnalezieniu materiałów (najlepiej stron internetowych lub plików tekstowych do ściągnięcia) do nauki języka gruzińskiego. UWAGA! Zaznaczam, że polskie stronki znam, mam też rozmówki polsko-gruzińskie Lingea w formie papierowej. Dlatego proszę o pomoc w odnalezieniu źródeł anglo-, a najlepiej hispanojęzycznych do nauki tego języka.

Jeżeli jest tu ktoś, kto posługuje się już językiem gruzińskim, to nie pogardzę również jakimiś wskazówkami dotyczącymi nauki. :)

Pozdrawiam

lakomikm
05-29-2017, 14:27
Dla nas gruziński na pewno jest językiem "kosmicznym", natomiast z tego co wiem to właśnie pisownia nie jest trudna, ponieważ te nazywane przeze mnie "ślimaczki" mają tylko jedną formę, tzn. to są litery drukowane, więc nie trzeba się uczyć jeszcze alfabetu pisanego. :)
Wymowa jest skomplikowana i pewnie ciężko brzmieć jak Gruzin, no ale z polskim jest podobnie. Są tacy co mieszkają tu 30 lat i chociaż mówią bardzo dobrze, to słychać ich "śmieszny" akcent. :D
No i tak na koniec, łatwo i przyjemnie można teraz ćwiczyć gruziński, ponieważ jest coraz więcej tanich lotów do Gruzji, no a kraj jest naprawdę wart zobaczenia. Ludzie są przesympatyczni i bardzo chętni do rozmów. :)

Hoglady
06-14-2017, 22:25
Dla mnie to bardzo gardłowy i trochę agresywny język. Nie mówiąc o alfabecie, którego nauka musi być niezłym wyzwaniem dla obcokrajowca.

nliszewska
12-30-2018, 20:48
Czy wciąż są tutaj fani/znawcy języka gruzińskiego albo sytuacji lingwistycznej w Gruzji? Jestem w trakcie przygotowywania prezentacji nt. języków w Gruzji i pomyślałam, że jakieś wskazówki od eksperta byłyby na wagę złota :)