PDA

View Full Version : Hiszpańskojęzyczne kobiety, które wpłynęły na świat

monikabogdalska
12-11-2011, 17:11
Hej!

Zbieram pomysły, na listę hiszpańskojęzycznych kobiet, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się (lub przyczyniają) do budowania historii, kultury, polityki, etc. Chodzi mi o takie osoby jak Frida Kahlo, Shakira, Isabel Allende, Rigoberta Menchú, etc.

Niektóre z nich (jak te cztery) są bardzo znane ale zapewne nie wszystkie. Gdybyście mieli wymienić jakieś hiszpańskojęzyczne reprezentanki płci pięknej w kategorii pozytywnego wpływu na nasz świat, kogo byście podali?

Czekam na propozycje. Mam też nadzieję, że ktoś odkryje przed nami jakieś nowe, ciekawe osobowości.

Pozdrawiam, M.

mosia
12-12-2011, 12:13
Toż to temat niewyczerpany...:) Postaram się przybliżyć kilka mniej znanych nazwisk (bo Evity Perón czy Penélope Cruz to raczej nie trzeba przedstawiać).

POLITYKA:
Cristina Fernández de Kirchner - prezydent argentyny (od 2007)

Michelle Bachelet - prezydent Chile (2006-2010), pierwsza kobieta prezydent w Ameryce Łacińskiej.

(obydwie panie znalazły się w 2008 roku w pierwszej trzydziestce najbardziej wpływowych kobiet świata wg Forbesa)

Dolores Ibárruri Gómez (1895-1989) (zw. La Pasionaria) - Baskijka, hiszpańska polityk, przewodnicząca Hiszpańskiej Partii Komunsitycznej, autorka słynnego hasła wojny domowej: ¡No pasarán!.

BIZNES:
Rosalía Mera Goyenechea - najbogatsza Hiszpanka, założycielka spółki Inditex S.A. (firmy odzieżowej odpowiedzialnej za takie marki jak Zara, Pull&Bear, Bershka, Stradivarius, Oysho czy Massimo Dutti).

LITERATURA:
Sor Juana Inés de la Cruz (XVII w.) - meksykańska zakonnica, literatka, astronom, wybitna przedstawicielka Złotego Wieku! (jako kobieta nie miała prawa do wykształcenia, mogła jedynie zostać żoną i matką albo poświęcić się Bogu - wybrała to drugie, bo dawało więcej wolności. Prawdziwa feministka, rzeklibyśmy.)

Gabriela Mistral - chilijska poetka, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1945; pierwszy Nobel literacki dla Ameryki Łacińskiej)

Alfonsina Stroni - argentyńska poetka, wybitna przedstawicielka modernizmu.

Corín Tellado - Hiszpanka, autorka najpoczytniejszych romansów (rekord Guinessa z 1994), z których niektóre zaadaptowano na telenowele (zdaniem M. Vargasa Llosy - "un fenómeno sociocultural").

MUZYKA
Celia Cruz (1925-2003) - kubańska piosenkarka występująca przede wszystkim w USA, propagatorka salsy
(http://www.youtube.com/watch?v=fEKiYGlzhvQ).

FILM:
Isabel Coixet - katalońska reżyserka ("Życie ukryte w słowach", "Moje życie beze mnie", Elegia").

MEDYCYNA:
María Sabina (zm. 1985) - słynna, indiańska czarownica i uzdrowicielka - curandera, doczekała się piosenek na swoją cześć i biografii tłumaczonej na kilka języków.

Matilde Montoya (1859-1939) - pierwsza meksykańska lekarka z tytułem naukowym

Na razie wystarczy ;)
Pozdrawiam!

monikiu
12-14-2011, 02:57
Yoani Sánchez- pierwsza i najsłynniejsza kubańska blogerka, gazeta "Time" uznała ją, bodajże w 2009 roku, za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie

Aksu
12-14-2011, 16:38
Omara Portuondo, także kubańska piosenkarka, która mimo swojego zaawansowanego wieku koncertuje do dziś. Genialny głos, genialna osobowość. Wywarła wielki wpływ na rozwój oraz propagowanie muzyki kubańskiej.

katarzynakubera
02-11-2012, 20:23
Podrzucam dwa nazwiska, które pojawiły się w audycji RNE "Mujeres Malditas":

Marga Gil Röesset - hiszpańska artystka zajmująca się rzeźbą i rysunkiem

Violeta Parra - chilijska wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, rzeźbiarka

eltordo
02-12-2012, 01:30
Ajć...nie zrozum mnie źle, ale zestawienei obok siebie Fridy, Allende i Shakiry trochę mnie zabolało.

Co do kobiet, to proponuję dwie hiszpańskie pisarki okresu powojennego:
Carmen Laforet - autorka "Nada" (1944), zdobywczyni Premio Nadal
Ana Maria Matute - premio Nadal, Cervantes, członkini RAE

michal_k
02-12-2012, 10:47
Evita ;)
Cesaria Evora

ale zgadzam się z poprzedniczką. zestawienie Shakiry obok Fridy trochę uderza po oczach ;)

rea7
02-12-2012, 11:48
Eva "Evita" Perón;)

eltordo
02-12-2012, 16:26
Evita ;)
Cesaria Evora

ale zgadzam się z poprzedniczką. zestawienie Shakiry obok Fridy trochę uderza po oczach ;)

"poprzednikiem", ale dzięki za wsparcie :P
Mogą też być kobiety z okreslu prekolumbijskiego? Polecam więc poczytanie o Malinche, tłumaczkę i kochankę Cortesa, która jest uznawana za naczelną zdrajczynię narodu azteckiego.

Anulek78
02-12-2012, 17:27
Uważam, że nie powinno się tu zapominać o przewspaniałej Katarzynie Aragońskiej - pięknej i silnej kobiety o wspaniałych zasadach i etyce , kierującej się swą mądrością w życiu z jakże 'trudnym' Henrykiem VIII.

Była ona księżną Walii w latach 1499–1509 i póżniej królową Anglii jako pierwsza żona Henryka VIII

AgnieszkaJoanna
02-12-2012, 17:44
To jak wspominamy o Katarzynie Aragońskiej to warto wymienić Izabele Katolicką (1451-1504), która faktycznie sprawowała władzę w kluczowym okresie dla Hiszpanii, gdy upadł ostatni bastion arabski w Grenadzie i gdy pod przywództwem Krzysztofa Kolumba zaczęto podbijać Amerykę i wymordowywać jej rdzennych mieszkańców.

deChadureau
02-13-2012, 12:23
To może dodam jeszcze Ines Suarez,kobietę która "podbiła" Chile, zdobywała kraj podczas pierwszych wypraw w XVI wieku. Isabel Allende napisała o niej książkę "Ines,Pani mej duszy"

monikabogdalska
02-16-2012, 14:31
Ajć...nie zrozum mnie źle, ale zestawienei obok siebie Fridy, Allende i Shakiry trochę mnie zabolało.

Co do kobiet, to proponuję dwie hiszpańskie pisarki okresu powojennego:
Carmen Laforet - autorka "Nada" (1944), zdobywczyni Premio Nadal
Ana Maria Matute - premio Nadal, Cervantes, członkini RAE

Dlaczego? Wszystkie trzy są 100% kobietami i wszystkie 3 tworzą kulturę. To, że każda w inny sposób, to chyba nie jest złe?

M.

lachjoanna1388
02-17-2012, 10:05
Penelope Cruz też jest warta wzmianki :)

monikiu
02-18-2012, 00:28
Dlaczego? Wszystkie trzy są 100% kobietami i wszystkie 3 tworzą kulturę. To, że każda w inny sposób, to chyba nie jest złe?

M.

Zgadzam sie. Shakira jest ambasadorka kultury jezyka hiszpanskiego, nigdy nie zapomniala skad pochodzi, nie ukrywala. Uwazam, ze to zestawienie jesli chodzi o impakt kulturowy jest jak najbardziej na miejscu. To ze, stala sie skomercjalizowanym produktem nie odbiera wartosci artstycznej temu, co zrobila do tej pory.

monikiu
02-18-2012, 00:29
Penelope Cruz też jest warta wzmianki :)

Byla naprawde wzruszajaca, gdy otrzymala Oscara.

Anika
02-18-2012, 00:33
Uważam, że nie powinno się tu zapominać o przewspaniałej Katarzynie Aragońskiej - pięknej i silnej kobiety o wspaniałych zasadach i etyce , kierującej się swą mądrością w życiu z jakże 'trudnym' Henrykiem VIII.

Była ona księżną Walii w latach 1499–1509 i póżniej królową Anglii jako pierwsza żona Henryka VIII

Zgadzam się, bardzo ciekawa postać, silna kobieta.

Na marginesie, świetnie, że sięgnęłaś do historii, nie możemy się zamykać tylko w XX czy XXI wieku :) przykłady wpływowych kobiet hispanojęzycznych jest bardzo wiele.

katarzynakubera
03-14-2012, 11:31
Dorzucam jeszcze trzy kobiety, które co prawda oficjalnie nie mają narodowości krajów hiszpańskojęzycznych, ale są silnie związane z kulturą tego obszaru i tworzyły w języku hiszpańskim:

Flora Tristán - urodzona w 1803 r. w Paryżu aktywistka i pisarka, walczyła o poprawę sytuacji kobiet i robotników

Alejandra Pizarnik - urodzona w Buenos Aires w 1936 r., w rodzinie rosyjskich Żydów, poetka, tworzyła w j. hiszpańskim

Alfonsina Storni - poetka urodzona w 1892, oficjalnie Szwajcarka, jednak żyła i tworzyła w Argentynie w języku hiszpańskim

Maciak
03-14-2012, 22:26
Evita ;)
Cesaria Evora

Cesaria nie jest hiszpańskojęzyczna. Pochodzi z Wysp Zielonego Przylądka - dawnej kolonii portugalskiej, gdzie do dziś portugalski jest językiem urzędowym (razem z kreolskim, przeważającym w jej piosenkach). "Besame" to bodajże jedyna jej piosenka po hiszpańsku, nagrana na potrzeby filmu "Wielkie Nadzieje". :)

NatiGaby
03-17-2012, 15:54
Manuela Sáenz, wieloletnia towarzyszka życia Simona Bolívara.
Polecam "Generała w labiryncie" ;)

martinez2812
03-18-2012, 12:51
Frida Kahlo-jako pierszwa przyszła mi do głowy.

ciechorka
03-18-2012, 20:18
Pierwsze napompowane usta Argentyny, czyli Cristina Fernandez de Kirschner, obecnie prezydent tego kraju.

katarzynakubera
03-20-2012, 02:01
We wspomnianej już przeze mnie audycji RNE "Mujeres Malditas" pojawiły się niedawno jeszcze dwie kobiety, które z powodzeniem mogą dołączyć do Twojej listy:

Delmira Agustini - urugwajska poetka, urodzona w roku 1886 r., wpłynęła na rozwój prawa urugwajskiego w kwestii rozwodów i zginęła z rąk byłego męża, który nie potrafił pogodzić się z jej odejściem

María Emilia Cornejo - poetka peruwiańska, urodzona w 1949 r., 23 lata później popełniła samobójstwo

Ivona85
06-22-2017, 07:03
Frida Kahlo-jako pierszwa przyszła mi do głowy.

Uwielbiam jej tworczosc, mialam okazje byc w jej domu przeksztalconym na muzeum...cudowne.
W glowie tez pojawila mi sie jako pierwsza! Polecam film Frida dla zainteresowanych (i kreacje Salmy Hayek:)

darkagor
09-11-2017, 15:12
Eva Perón, Izabella Kastylijska, Frida Khalo, Gabriela Mistral, Rigoberta Menchu: polecam poczytać o nich wszystkich, ponieważ ich historie są*niesamowite :)

annaty
03-23-2018, 21:44
Eva "Evita" Perón;)

Jako laik z tematów hiszpańskich też bym wskazała Evitę. A poza tym jeszcze (śmiechem hihem) Sofię Vergarę. Kobieta przekracza wszelkie bariery językowe i pokazuje, że mówiąc po hiszpańsku, warto i można nauczyć się angielskiego :D