PDA

View Full Version : Języki celtyckie

Agnieszkaa
12-11-2011, 11:04
Wiem, że na forum jest już wątek dot. języka bretońskiego, ale ja chciałabym pójść trochę szerzej i zacząć dyskusję na temat wszystkich języków celtyckich. Czy znajdą się jacyś entuzjaści/tłumacze tych języków? Ja studiuję na specjalizacji celtyckiej filologii angielskiej na UAM w Poznaniu, więc oprócz angielskiego uczę się też walijskiego i irlandzkiego. Wiem, że również na KUL-u istnieje możliwość nauki tych języków. Przyzna się ktoś? :)

Dunya
12-11-2011, 20:08
Przyznaję się do irlandzkiego. :)

Agnieszkaa
12-12-2011, 11:46
O, a gdzie się uczyłaś/uczysz? Pracujesz z irlandzkim?

Dunya
12-12-2011, 19:18
Dopiero zaczynam. Prywatnie się uczę. Co do pracy, to mam nadzieję na wykorzystanie w przyszłości, ale do tego dłuuuuuga droga. :D

ttova
12-14-2011, 00:28
Agnieszkaa, po pierwsze zazdroszczę, po drugie dziękuję za uświadomienie mi, że nie tylko Lublin ma taką specjalizację (czyli więcej opcji w kwestii na co ewentualnie mogę zamienić Kraków). :D

Ja irlandzkiego uczyłam się w Pradze i wiem, że w Czechach można to robić też w Ołomuńcu. Rzecz o tyle warta wspomnienia, że kiedy wykorzysta się już wszystkie erasmusy i inne opcje wyjazdów zachodnich, a nie bardzo chce się siedzieć w swoim mieście, są jeszcze programy stypendialne nastawione na zwiedzanie Europy Środkowej, np. CEEPUS lub stypendium Funduszu Wyszehradzkiego, o których nie każdy nieeuropośrodkowy filolog wie. :)

Agnieszkaa
12-14-2011, 18:58
No zobacz, nawet ja o tym nie wiedziałam. :) A specjalizacja w Poznaniu istnieje "dopiero" piąty rok, w Lublinie jest starsza. Ja jestem pierwszym rokiem na tej specjalizacji - królikiem doświadczalnym. ;) I od Lublina różnimy się tym, że tam się wybiera tylko 1 język - irlandzki lub walijski, a u nas oba są obowiązkowe, w programie.

Dunya, wow, udało Ci się znaleźć prywatnego nauczyciela irlandzkiego?

Fajnie, że obie się uczycie akurat irlandzkiego, bo ja wolę irlandzki. Byłam na kursie językowym w Carraroe i Irlandia mnie urzekła. :)

A jeśli chodzi o pracę, to w Polsce trudno by było coś znaleźć. Chyba że opanuje się język na takim poziomie, że można tłumaczyć dla UE. Bo zapotrzebowanie na naukę raczej nie jest zbyt duże.

alleris
01-09-2012, 14:31
Próbowałam się uczyć irlandzkiego w Krakowie - nie na filologii angielskiej, bo nasza filologia zapomniała, że istnieje coś takiego jak Irlandia, ale na kulturoznawstwie, w bardzo maleńkim wymiarze godzin i nie zdążyłam się wiele nauczyć. Ten kurs niestety rusza raz na kilka lat. Kraków, niestety, ma bardzo kiepskie możliwości pod tym względem. Jeśli ktoś zna jakieś miejsce, gdzie w Krakowie są prowadzone kursy irlandzkiego w jakiś przystępny sposób, może się podzielić informacją.

Dunya
01-11-2012, 20:14
Agnieszkaa, miałam dużo szczęścia, bo moja współlokatorka zna studentkę ze spec. celtyckiej. :)

A co do pracy, to ostatnio zaczęłam pracować w jednej firmie, która swoje produkty wysyła m. in.do Irlandii... i okazało się, że odbiorcami są irlandzkojęzyczni Irlandczycy. Szczena im opadła gdy zagadałam po irlandzku... :D

Agnieszkaa
01-16-2012, 14:12
Wow, zazdroszczę, że miałaś taką okazję! Czyli jednak jest jakaś nadzieja. :)

alleris
01-16-2012, 15:00
O, to fajnie, że znałaś takie słownictwo, żeby się z nimi pogadać. Ja umiem powiedzieć po irlandzku "ta krowa jest duża". Miałabym fajne tematy do rozmów. :D

Dunya
01-26-2012, 20:39
Pracuję w firmie z branży mleczarskiej, więc krowa mogłaby się przydać. ;)

Branwen
07-02-2012, 15:44
Bardzo ciekawy temat. Myślę, że warto go odświeżyć. :) Może znajdą się na forum jacyś entuzjaści języka walijskiego lub szkockiego gaelickiego? A może chcielibyście poznać kilka podstawowych zwrotów z walijskiego (z irlandzkim niestety byłoby to trudne ze względu na wymowę :) )?

justynkaa
07-02-2012, 18:10
Bardzo ciekawy temat. Myślę, że warto go odświeżyć :) Może znajdą się na forum jacyś entuzjaści języka walijskiego lub szkockiego gaelickiego? A może chcielibyście poznać kilka podstawowych zwrotów z walijskiego (z irlandzkim niestety byłoby to trudne ze względu na wymowę :) )

Ja chciałabym poznać kilka zwrotów. :)

Branwen
07-12-2012, 14:37
Proszę bardzo:

Bore da (Boh-reh dah) - Good morning
Prynhawn da (Prin-houn dah) - Good afternoon
Nos da (nohs dah) - Goodnight

Shw mae (shoo mye) - Jak się masz?
Da iawn, diolch (Dah ee-aw-n, Dee-olch) - Dobrze, dziękuję.

domwal
03-21-2016, 15:15
Szkoda, że języki celtyckie nie mają osobnej kategorii, byłyby wtedy zdecydowanie częstszym tematem rozmów. :)
Czy może są tu gdzieś nadal entuzjaści tych języków? :)

Els R
03-21-2016, 16:10
Ja jestem! Bardzo początkującą entuzjastką co prawda, ale jednak.

Przede wszystkim interesuje mnie walijski - parę miesięcy temu zapoznawałam się z kursikiem BBC, a teraz przerabiam nowo powstałą propozycję Duolingo. Niestety nie ma tam rozróżnienia na walijski północny/południowy (podawane są obie wersje słów/wyrażeń bez wyjaśnienia, która jest która, bo jak tłumaczą twórcy, "kiedy pojedziecie do Walii, bardzo szybko zorientujecie się, którego wariantu używają mieszkańcy" -_- ). Jakość też jest "duolingowa", wiadomo. Ale zawsze to coś.

domwal Ciebie interesują któreś języki celtyckie konkretnie? :)

domwal
03-22-2016, 21:44
Ja się uczę na studiach i walijskiego, i irlandzkiego. Czasem z marnym skutkiem. ;) Ogólnie jeśli chodzi o walijski, to rzeczywiście warto znać obie formy, jakoś bardzo też te dialekty się nie różnią, znaczy dogadasz się z innymi. Plus jak nam raz wykładowczyni mówiła, że jak o czymś gdzieś zapomnisz, np. mutacji, to nie wezmą tego za błąd, a raczej za to, że znasz język z innej części Walii, także jest to pocieszające trochę. :D

Els R
03-26-2016, 22:34
Gdzie to takie wspaniałe studia? :)

Ależ ja chcę znać obie formy, tylko wolałabym wiedzieć, która jest skąd. ;) A teraz mam w głowie mętlik podwójnych i (nie zawsze) podobnych wyrazów na prawie każdą rzecz. Ale pewnie z czasem jakoś dojdę z tym do ładu. ;)

Jak bardzo różni się od walijskiego irlandzki?

domwal
03-28-2016, 12:52
Poznań, UAM. :) Na wydziale anglistyki jest specjalność celtycka. No niestety, czasami słówka są kompletnie inne. Ja czasami też mam problem i nie wiem, z którego dialektu dane słówko jest, choć w większości uczą nas południowego. Tylko przez semestr miałam z kobietą, która mówiła płynnie z północnym, wtedy nam się załapało trochę tych północnych form gramatycznych i słówek. Szkoda, że nie ma jakiegoś łatwego sposobu na ich odróżnienie. :)
Niestety irlandzki od walijskiego różni się diametralnie. Jak dla mnie jest on o wiele trudniejszym językiem. Pisownia i wymowa są z kosmosu. :D Niektóre zasady są w pewnym stopniu podobne, niestety nie na tyle, by było to jakoś wielce pomocne. Należą one do innych grup, więc niestety nie ma wielu podobieństw. :(

darkagor
08-27-2017, 22:20
Odnośnie UAM - widziałam w naszej Neofilologicznej Bibliotece kilka książek dot. języków celtyckich. Osobiście chciałabym nauczyć się walijskiego, jednakże, jako, że studiuję inną filologię, a lektoraty nie są prowadzone za opłatą, to nie mam okazji nauczyć się tego języka. Wydaje mi się to niezmiernie trudne. Czy istnieją gdzieś kursy/strony, które ciekawie, ale w prosty sposób opisują metody nauki tego języka?

Aria
10-03-2017, 17:25
Chętnie nauczyłabym się gaelickiego, tak dla własnej satysfakcji, na razie jestem na etapie szukania źródeł. Widziałam kilka kursów na Memrise (niestety, żadnego z językiem polskim), myślę też, żeby spróbować pouczyć się z kursu na stronie learngaelic.scot

Alena Dubinina
04-10-2018, 18:37
Witam! Zazdroszczę Wam trochę, bo jestem zakochana w kulturze celtyckiej (tańczę w zespole tańca irlandzkiego i tyle wiem po irlandzku, co Inis An Rince - wyspa tańca :p). A podacie tu jakiś słowniczek podstaw po irlandzku? Z góry dziękuję!

justynam655
04-12-2018, 22:15
https://www.independent.ie/life/family/learning/learn-irish-with-liam-o-maonlai-26460087.html
Na tej stronie znajdziemy bezpłatny podstawowy kurs irlandzkiego. Ogromną zaletą tego kursu są nagrania, bez których nie dałoby się samemu opanować wymowy, która zwłaszcza na początku wydaje się zagadkowa i nieprzewidywalna.

Emalia
04-15-2018, 16:58
Uczyłam się irlandzkiego przez dwa lata. Tak jak piszecie, najtrudniejszym elementem nauki języka jest wymowa, którą bardzo często trudno połączyć z zapisem. Trudnością są też skomplikowane odmiany np. liczebników. Do dzisiaj jednak pamiętam niektóre podstawowe zwroty, jak "Dzień dobry", "Nazywam się...", rozmowy o pogodzie czy oczywiście "Zdrowie!". :)

habr
12-10-2018, 21:23
https://www.independent.ie/life/family/learning/learn-irish-with-liam-o-maonlai-26460087.html
Na tej stronie znajdziemy bezpłatny podstawowy kurs irlandzkiego. Ogromną zaletą tego kursu są nagrania, bez których nie dałoby się samemu opanować wymowy, która zwłaszcza na początku wydaje się zagadkowa i nieprzewidywalna.
Dziękuję!
Na witrynie z wymówieniem słów przez rodzimych użytkowników https://forvo.com są m.in. języki irlandzki i walijski.
Piosenki w j. irlandzkim, gaelickim szkockim, bretońskim z przetłumaczeniami na język angielski można znaleźć np.tutaj: https://m.youtube.com/channel/UCt-U6RhUp9b_yaVWnZz9ilA
Na razie poznaję pewne irlandzkie słowa głównie za pomocą piosenek, bo lubię celtycką muzykę i folklor. Ale mam nadzieję kiedyś zapoznać się z językiem irlandzkim bliżej.