PDA

View Full Version : Języki łużyckie

elzyn
12-09-2011, 11:10
Zauważyłem, że na liście języków słowiańskiej grupy forum brakuje dwóch: dolno- i górnołużyckiego. Ponieważ zawsze interesowały mnie zagadnienia języków na krawędzi wymarcia, chciałem się zapytać, czy ktoś miał kiedykolwiek z nimi jakieś doświadczenia? W Polsce nie robi się chyba zbyt dużo dla ratowania tych dwóch "bratnich" narzeczy, o nauce nie wspominając - nawet w Warszawie nie udało mi się znaleźć ani jednej miejsca, gdzie można by je poznać, czy indywidualnej osoby ich uczących. Szukałem, ale nie znalazłem żadnych lektoratów np. na śląskich uczelniach wyższych. Czy myślicie, że to szczątkowe zainteresowanie najmniejszym ze słowiańskich narodów jest uzasadnione, zwłaszcza w świetle, jak dużo wysiłku wkłada się na zachodzie w zachowanie czy nawet przywrócenie do życia różnych języków, na przykład celtyckich (vide: kornijski i manx)?

caia.balcania
01-08-2012, 17:07
Zapraszam do Poznania. W ramach zajęć fakultatywnych na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej zajęcia prowadzi prof. Tadeusz Lewaszkiewicz. Jedne zajęcia są z języków łużyckich(niestety nie powiem Tobie dokładnie z którego), a drugie zajęcia są z ich kultury.
Jeśli dobrze pamiętam, to również lektor języka bułgarskiego w Poznaniu dr Petar Lyanguzov zna jeden z języków łużyckich - może warto napisać i spytać, jeśli chciałbyś indywidualne lekcje.

annamackiewicz
01-09-2012, 13:31
Hej elzyn,

ja miałam okazję uczestniczyć w lektoracie języka górnołużyckiego, który był organizowany na Uniwersytecie Gdańskim. Był to cały cykl, który gościnnie prowadził rodowity Górnołużyczanin Jan Mĕškank. Możesz się do niego odezwać na Facebooku, zna doskonale język polski i on na pewno Ci coś lub kogoś poleci. Okazało się nawet, że w Trójmieście mieszka jeden Dolnołużyczanin, który przychodził do nas na zajęcia i jest jego znajomym. Myślę, że Jan to osoba, która może Cię odpowiednio pokierować, jest bardzo otwarty. Mówił nawet, że można dostać semestralne stypendium od Uniwersytetu w Lipsku, gdzie jest sorabistyka. Chyba ta sama uczelnia organizuje także wakacyjne kursy językowe. Możliwości jest mnóstwo.

P.S. Ja także chciałam założyć wątek na temat języków górno- i dolnołużyckiego:) Zapraszam do dyskusji na temat przyszłości tych języków! Tytuł wątku - Zanikające języki słowiańskie