PDA

View Full Version : Latający cyrk Monty Pythona

zoe150
12-07-2011, 22:04
Wszyscy fani pythonów!
Jakie są wasze ulubione cytaty? piszcie. Ja mam ich wiele, np:

hiszpańska inkwizycja :)
- I didn't expect a kind of Spanish Inquisition.

- 'Nobody expects the Spanish Inquisition! Our chief weapon is surprise...surprise and fear...fear and surprise.... Our two weapons are fear and surprise...and ruthless efficiency.... Our *three* weapons are fear, surprise, and ruthless efficiency...and an almost fanatical devotion to the Pope.... Our *four*...no... *Amongst* our weapons.... Amongst our weaponry...are such elements as fear, surprise.... I'll come in again.'

albo ze Świętego Grala

BLACK KNIGHT: Come on then.
ARTHUR: What?
BLACK KNIGHT: Have at you!
ARTHUR: You are indeed brave, Sir knight, but the fight is mine.
BLACK KNIGHT: Oh, had enough, eh?
ARTHUR: Look, you stupid bastard, you've got no arms left.
BLACK KNIGHT: Yes I have.
ARTHUR: Look!
BLACK KNIGHT: Just a flesh wound.

lub o mielonce:
Co dziś jest w jadłospisie?
Jajka na bekonie,jajka na kiełbasie i bekonie,
jajka z mielonką,jajka na bekonie z mielonką,jajka na bekonie z kiełbasą i mielonką,
mielonka z bekonem,kiełbasą i mielonką,
mielonka z jajkiem, mielonką,mielonką, bekonem i mielonką,
mielonka z mielonką,mielonką, jajkiem i mielonką,
mielonka z mielonką, mielonką,mielonką, mielonką,
prażoną fasolą, mielonką,mielonką, mielonką i mielonką,
albo homar z krewetkami
w sosie księżycowym z truflami i brandy,na tym jajko sadzone i mielonka.
A jest coś bez mielonki?
Mielonka z jajkiem, kiełbasą i mielonką.Tam nie ma za dużo mielonki.

Czekam na wasze propozycje, piszcie.

Anulek78
12-08-2011, 00:34
The meaning of Life part VI:

"Jak się Pan dzisiaj czuje?
Lepiej.
Lepiej?
Lepiej skombinuj wiadro, będę rzygał."
:D:D:D

Nazgool
12-12-2011, 15:31
raz:
"Why is it that the world never remembered the name of Johann Gambolputty de von Ausfern- schplenden- schlitter- crasscrenbon- fried- digger- dingle- dangle- dongle- dungle- burstein- von- knacker- thrasher- apple- banger- horowitz- ticolensic- grander- knotty- spelltinkle- grandlich- grumblemeyer- spelterwasser- kurstlich- himbleeisen- bahnwagen- gutenabend- bitte- ein- nürnburger- bratwustle- gerspurten- mitz- weimache- luber- hundsfut- gumberaber- shönedanker- kalbsfleisch- mittler- aucher von Hautkopft of Ulm? To do justice to this man, thought by many to be the greatest name in German Baroque music, we present a profile of Johann Gambolputty de von Ausfern- schplenden- schlitter- crasscrenbon- fried- digger- dingle- dangle- dongle- dungle- burstein- von- knacker- thrasher- apple- banger- horowitz- ticolensic- grander- knotty- spelltinkle- grandlich- grumblemeyer- spelterwasser- kurstlich- himbleeisen- bahnwagen- gutenabend- bitte- ein- nürnburger- bratwustle- gerspurten- mitz- weimache- luber- hundsfut- gumberaber- shönedanker- kalbsfleisch- mittler- aucher von Hautkopft of Ulm"

dwa:
"This house is surrounded. I'm afraid I must not ask anyone to leave the room. No, I must ask nobody ... no, I must ask everybody to... I must not ask anyone to leave the room. No one must be asked by me to leave the room. No, no one must ask the room to leave. I ... I ... ask the room shall by someone be left. Not. Ask nobody the room somebody leave shall I. Shall I leave the room? Everyone must leave the room... as it is... with them in it."

trzy:
"Parking Offense-Shmarking Offense"

...i można tak jeszcze wiele więcej:)

Gati
12-12-2011, 15:39
Ach, ja akurat Flying Circus nie oglądałam, ale filmy owszem. Oczywiście "Żywot Briana" uważam za najlepszy. :)

zoe150
01-08-2012, 23:17
Jak masz na imię?
– Sir Lancelot z Camelot.
– Jaki jest twój cel?
– Szukać Świętego Graala.
– Jaki jest twój ulubiony kolor?
– Niebieski.
– Dobra. Możesz iść.(...)

– Jak masz na imię?
– Sir Robin z Camelot.
– Jaki jest twój cel?
– Szukać Świętego Graala.
– Jak się nazywa stolica Asyrii?
– Tego nie wiem! [Zostaje strącony do wąwozu](...)

Gati
01-09-2012, 04:52
Oj a dzisiaj się prawie udusiłam ze śmiechu jak włączyłam sobie ten oto filmik: http://www.youtube.com/watch?v=9V7zbWNznbs i usłyszałam fragment, który podczas wcześniejszego oglądania jakoś mi umknął, a mianowicie:

"I don't want to talk to you no more, you empty headed animal food trough wiper. I fart in your general direction. Your mother was a hamster and your father smelt of elderberries."

Koniec świata. :D

Kattie
01-09-2012, 12:26
“And the Lord spake, saying, "First shalt thou take out the Holy Pin. Then shalt thou count to three, no more, no less. Three shall be the number thou shalt count, and the number of the counting shall be three. Four shalt thou not count, neither count thou two, excepting that thou then proceed to three. Five is right out. Once the number three, being the third number, be reached, then lobbest thou thy Holy Hand Grenade of Antioch towards thy foe, who, being naughty in my sight, shall snuff it.”

wretchedweather
02-29-2012, 21:50
Z twórczości Pythonów najbardziej lubię piosenkę o drwalu :)
http://www.youtube.com/watch?v=41v_01_V1ic

lucjangwarda
03-01-2012, 11:52
Z twórczości Pythonów najbardziej lubię piosenkę o drwalu :)
http://www.youtube.com/watch?v=41v_01_V1ic

A jeśli chodzi o piosenkę, to "Always Look on the Bright Side of Life"
http://www.youtube.com/watch?v=LxQgXgS5G3c

askre
03-01-2012, 17:26
The larch. :D
http://kent.smithnz.com/images/Favs/Spam/the-larch.jpg

emiliakiszycka
03-02-2012, 13:43
A co powiecie o muzycznym hicie z "Żywota Briana":
Always look on the b-right side of life
???

To tak a propos wielkopostych zmagań ;-)

urszulatrusewicz
03-05-2012, 15:52
Jednym z moich ulubionych jest odcinek pod tytułem "Argument Clinic", w którym mężczyzna przychodzi do kliniki po to by się pokłócić:
...
M: I came here for a good argument.
A: No, you didn't; no, you came here for an argument.
M: Well, an argument isn't just contradiction.
A: Can be.
M: No, it can't. An argument is a connected series of statements intended to establish a proposition.
A: No, it isn't.
M: Yes, it is. It's not just contradiction.
A: Look, if I argue with you, I must take up a contrary position.
M: Yes, but that's not just saying, "No it isn't".
A: Yes, it is!
M: No, it isn't! Argument is an intellectual process. Contradiction is just the automatic gainsaying of any statement the other person makes.
(short pause)
A: No, it isn't.

http://www.lyricsvip.com/Monty-Python/Argument-Clinic-Lyrics.html

DaguMarowa
03-05-2012, 23:12
Mój ulubiony skecz - the Dead Parrot - i absolutny mistrz parafrazy:

Owner: Well, o'course it was nailed there! If I hadn't nailed that bird down, it would have nuzzled up to those bars, bent 'em apart with its beak, and VOOM! Feeweeweewee!

Mr. Praline: "VOOM"?!? Mate, this bird wouldn't "voom" if you put four million volts through it! 'E's bleedin' demised!

Owner: No no! 'E's pining!

Mr. Praline: 'E's not pinin'! 'E's passed on! This parrot is no more! He has ceased to be! 'E's expired and gone to meet 'is maker! 'E's a stiff! Bereft of life, 'e rests in peace! If you hadn't nailed 'im to the perch 'e'd be pushing up the daisies! 'Is metabolic processes are now 'istory! 'E's off the twig! 'E's kicked the bucket, 'e's shuffled off 'is mortal coil, run down the curtain and joined the bleedin' choir invisibile!!! THIS IS AN EX-PARROT!

kaskau
03-09-2012, 22:15
Wiele świetnych scen zostało już przytoczonych, ale jesli chodzi o Monthy Pythona jest to istna kopalnia genialnych tekstów, więc ja przytoczę "The Mouse Problem":

Yes. The Mouse Problem. This week 'The World Around Us' looks at the growing social phenomenon of Mice and Men. What makes a man want to be a mouse?

Confessor: Well it's not a question of wanting to be a mouse... it just sort of happens to you. All of a sudden you realize... that's what you want to be.

Interviewer: And when did you first notice these... shall we say... tendencies?

Confessor: Well, I was about seventeen and some mates and me went to a party, and, er... we had quite a lot to drink and then some of the fellows there... started handing... cheese around... and well just out of curiosity I tried a bit... and well that was that.

Interviewer: And what else did these fellows do?

Confessor: Well some of them started dressing up as mice a bit... and then when they'd got the costumes on they started... squeaking.

Interviewer: Yes. And was that all?

Confessor: That was all.

Interviewer: And what was your reaction to this?

Confessor: Well I was shocked. But, er... gradually I came to feel that I was more at ease... with other mice.

Linkman: A typical case, whom we shall refer to as Mr A, although his real name is this:

Voice Over: (John Cleese)(and CAPTION)
ARTHUR JACKSON
32A MILTON AVENUE,
HOUNSLOW, MIDDLESEX.

:D

Świetna ironia na wszelkiego rodzaju talk shows, aktualna dzisiaj nawet jeszcze bardziej :)

thequeenofcheese
03-10-2012, 13:25
kolejna genialna scena
http://www.youtube.com/watch?v=yp_l5ntikaU

swoja droga powinna zostac wlaczona do programu nauczania jezyka polskiego jako genialny przyklad sylogizmu sredniowiecznego : D

nikozjanka
03-11-2012, 00:43
Byłam w Gdyni na: SPAMALOT, czyli Monty Python i Święty Graal - polecam! :)
A mój ulubiony cytat to:

“We are no longer the knights who say ni! We are now the knights who say ekki-ekki-ekki-pitang-zoom-boing!”

Dorian Grey
03-11-2012, 20:22
"Nobody expects the Spanish Inquisition" - genialne. A ja bardzo lubię też wykonywane przez nich piosenki, a zwłaszcza "Always Look on the Bright Side of Life", chociaż ta akurat pochodzi z filmu pełnometrażowego...:)

errol81
03-24-2012, 13:54
The meaning of Life part VI:

"Jak się Pan dzisiaj czuje?
Lepiej.
Lepiej?
Lepiej skombinuj wiadro, będę rzygał."

Jak pierwszy raz oglądałem ten skecz, spadłem z fotela ze śmiechu!!!!

dobry jest tez ten: This is an ex parrot!

jpob
06-25-2012, 10:46
w kontekście aktualnej sytuacji na rynku pracy:

http://www.youtube.com/watch?v=U17J_BLUusw

jakie to prawdziwe!

tilim
06-25-2012, 13:27
Dołączam do miłośników martwej papugi:

"Norweskie błękitne lubią kimać na grzbiecie"
"Usycha z tęsknoty za fiordami!"

Grimik
06-25-2012, 13:49
Jedne z pierwszych odcinków Cyrku, tworzące klimat: :)

But it's my only line!
And now for something completely different.

Po czym następuję chociażby genialny Dentist Sketch:
http://www.youtube.com/watch?v=OMHHWfSe4TE

kroozak
06-25-2012, 14:35
W wątku o Mony Pythonie, nie może zabraknąć moich ulubionych scen:
.... Sir Arthur przybywa do zamku, a zamiast konia ma łupinki orzecha kokosowego:
Are you suggesting coconuts migrate? What? A swallow carrying a coconut?
A: It could grip it by the husk!
S #1: It's not a question of where he grips it! It's a simple question of weight ratios!
In order to maintain air-speed velocity, a swallow needs to beat its wings forty-three times every second, right?
Oh, yeah, an African swallow maybe, but not a European swallow. That's my point.

doskonała umiejętność podtrzymywania dyskursu i argumentacji!

... piosenka o dzielnym, wprost nieustraszonym Sir Robinie:
"He was not in the least bit scared To be mashed into a pulp. Or to have his eyes gouged out, And his elbows broken. To have his kneecaps split And his body burned away, And his limbs all hacked and mangled Brave Sir Robin."

... kolejna piosenka. Gdyby ktoś chciał wiedzieć, co robią Rycerze Okrągłego Stołu i jak wykorzystują przeponę, to proszę bardzo:
We're Knights of the Round Table, We dance when ere we're able, We do routines and chorus scenes With footwork impeccable. We dine well here in Camelot, We eat ham and jam and spam a lot. We're Knights of the Round Table, Our shows are formidable, But many times, we're given rhymes That are quite unsingable. We're Opera mad in Camelot, We sing from the diaphragma looooooot...

Monty Python to jednak bardzo specyficzny humor i wiele osób go nie rozumie, wręcz nienawidzi. Mam wrażenie, że im bardziej ktoś zagłębia się w język angielski, tym bardziej poznaje kulturę i zakochuję się we wszelkich dziwnościach...

zoidberg
10-11-2014, 13:31
The Parrot sketch - my personal best

C: 'Ello, Miss?
Owner: What do you mean "miss"?
C: I'm sorry, I have a cold. I wish to make a complaint!
O: We're closin' for lunch.
C: Never mind that, my lad. I wish to complain about this parrot what I purchased not half an hour ago from this very boutique.
O: Oh yes, the, uh, the Norwegian Blue...What's,uh...What's wrong with it?
C: I'll tell you what's wrong with it, my lad. 'E's dead, that's what's wrong with it!
O: No, no, 'e's uh,...he's resting.
C: Look, matey, I know a dead parrot when I see one, and I'm looking at one right now.
O: No no he's not dead, he's, he's restin'! Remarkable bird, the Norwegian Blue, isn'it, ay? Beautiful plumage!
C: The plumage don't enter into it. It's stone dead.
O: Nononono, no, no! 'E's resting!
C: All right then, if he's restin', I'll wake him up!
(shouting at the cage)
'Ello, Mister Polly Parrot! I've got a lovely fresh cuttle fish for you if you show...(owner hits the cage)
O: There, he moved!
C: No, he didn't, that was you hitting the cage!
O: I never!!
C: Yes, you did!
O: I never, never did anything...
C: (yelling and hitting the cage repeatedly) 'ELLO POLLY!!!!! Testing! Testing! Testing! Testing! This is your nine o'clock alarm call!
(Takes parrot out of the cage and thumps its head on the counter. Throws it up in the air and watches it plummet to the floor.)
C: Now that's what I call a dead parrot.
O: No, no.....No, 'e's stunned!
C: STUNNED?!?
O: Yeah! You stunned him, just as he was wakin' up! Norwegian Blues stun easily, major.
C: Um...now look...now look, mate, I've definitely 'ad enough of this. That parrot is definitely deceased, and when I purchased it not 'alf an hour ago, you assured me that its total lack of movement was due to it bein' tired and shagged out following a prolonged squawk.
O: Well, he's...he's, ah...probably pining for the fjords.
C: PININ' for the FJORDS?!?!?!? What kind of talk is that?, look, why did he fall flat on his back the moment I got 'im home?
O: The Norwegian Blue prefers kippin' on it's back! Remarkable bird, innit, squire? Lovely plumage!
C: Look, I took the liberty of examining that parrot when I got it home, and I discovered the only reason that it had been sitting on its perch in the first place was that it had been NAILED there.
(pause)
O: Well, o'course it was nailed there! If I hadn't nailed that bird down, it would have nuzzled up to those bars, bent 'em apart with its beak, and VOOM! Feeweeweewee!
C: "VOOM"?!? Mate, this bird wouldn't "voom" if you put four million volts through it! 'E's bleedin' demised!
O: No no! 'E's pining!
C: 'E's not pinin'! 'E's passed on! This parrot is no more! He has ceased to be! 'E's expired and gone to meet 'is maker! 'E's a stiff! Bereft of life, 'e rests in peace! If you hadn't nailed 'im to the perch 'e'd be pushing up the daisies! 'Is metabolic processes are now 'istory! 'E's off the twig! 'E's kicked the bucket, 'e's shuffled off 'is mortal coil, run down the curtain and joined the bleedin' choir invisibile!! THIS IS AN EX-PARROT!!

AnnaAda
10-12-2014, 22:15
Do moich ulubionych należą skecze: Hell's Grannies, Argument Clinic
Cleese: I'm very sorry, but I'm not allowed to argue unless you've paid.
Palin: Aha! If I didn't pay, then why are you arguing? Got you!
Cleese: No you haven't.
Palin: Yes I have. If you're still arguing, I must have paid.
Cleese: Not necessarily. I could be arguing in my spare time.
Palin: Oh, I've had enough of this!
Cleese: No, you haven't.
Four Yorkshiremen:
Gilliam: You were lucky to have a ROOM! *We* used to have to live in a corridor!
Palin: Ohhhh we used to DREAM of livin' in a corridor! Woulda' been a palace to us. We used to live in an old water tank on a rubbish tip. We got woken up every morning by having a load of rotting fish dumped all over us! House!? Hmph.
Idle: Well when I say "house" it was only a hole in the ground covered by a piece of tarpaulin, but it was a house to US.
I oczywiście klasyki: Nudge, Nudge, Ministry of Silly Walks oraz The Parrot Sketch :D

jkotl
10-13-2014, 23:09
O dawien dawna jestem wielką fanką "Monty Pythona". Obok kultowej "Martwej Papugi" bardzo mnie śmieszy ten skecz: https://www.youtube.com/watch?v=mjEIaE85dU8 Niestety nie mogłam znaleźć wersji bez lektora, więc będę wdzięczna za link z oryginalną wersją. :)