PDA

View Full Version : Jak szybko opanować język niemiecki?

Strony : [1] 2

aga/stycz
11-22-2011, 18:40
Hej, uczyłam się języka niemieckiego przez 3 lata, ale niewiele pamiętam;/ po dwuletniej przerwie postanowiłam wrócić do nauki i tu pojawia się mój problem, chciałabym się szybko i w miarę skutecznie nauczyć tego języka... zamierzam na wakacje wyjechać do Niemiec i dlatego mam pytanie, do Was drodzy Germaniści. Czy znacie jakies skuteczne metody nauki języka niemieckiego? Może polecicie jakieś konkretne szkoły czy podręczniki? A może metoda SITA? Czekam na podpowiedzi:)

n.gabenska
11-28-2011, 20:42
Wyjazd za granicę wydaje się tu świetnym rozwiązaniem. Wszystko uzależnione jest naturalnie od tego, jaka metoda jest dla Ciebie najlepsza. Ja osobiście nie jestem fanką metody Callana albo SITA, ale wśród moich znajomych są ich zagorzali fani. Niemieckojęzyczne radio, telewizja i przede wszystkim niemieckojęzyczne otoczenia - dla mnie najszybsza i niezawodna metoda.

Pozdrawiam!
Natalia

rotkappchen87
12-05-2011, 23:44
Zgadzam się z Natalią :p Mnie 4 lata studiów filologicznych dały mniej niż 10-miesięczny pobyt na stypendium, jeśli otoczenie zmusza Cię do rozmawiania w obcym języku to prędzej czy później się nauczysz. Moja mama nauczyła się niemieckiego po... 20 latach przerwy, zmuszona pracą:) Istnieje oczywiście ryzyko nauczenia się niepoprawnych form jeśli nie przebywa się często z native speakerami i na to warto zwrócić uwagę - taka osoba zawsze Cię skoryguje w razie potrzeby czy prośby. Pozdrawiam!

Martyna

olcia1203
01-09-2012, 16:46
Hej,

jaki jest wasz sposób na szybką naukę niemieckiego?Ja znalazłam sobie koleżankę w Niemczech, z którą koresponduję i rozmawiam przez telefon. A wy co robicie żeby wasza nauka była bardziej efektywna?

izolda24
01-31-2012, 16:41
Najlepiej znajdź kogoś w Polsce z kim mogłabyś się spotykać w czasie wolnym i gadać chociaż godzinę po niemiecku. Poza tym oglądaj filmy po angielsku z niemieckimi napisami.

JakubD
01-31-2012, 17:20
Wybór jakiegoś solidnego i intensywnego kursu języka niemieckiego jest chyba dość racjonalnym pomysłem.

AgataK
01-31-2012, 23:35
Moim zdaniem najlepiej wystawić się na działanie języka tzn jak najwięcej słuchać i czytać, nawet jeśli człowiek czegoś do końca nie rozumie. Poza tym intensywnie ćwiczyć gramatykę i słownictwo (najlepiej wyposażyćsie w jakieś dobre repetytorium). Trzymam kciuki :)

ulabuk
02-01-2012, 11:36
Solidne korepetycje dwa razy w tygodniu , to wtedy pobyt ze zdobytą znajomością języka będzie milszy :)

JoannaSzczecin
02-01-2012, 13:45
Ponadto dużo czytaj po niemiecku, nawet jeśli nie wszystko będziesz rozumieć. Polecam bardzo fajny serwis do nauki niemieckiego: http://deutsch.edu.pl/index.html. Pojawiają się tam najciekawsze artykuły z niemieckich serwisów, ale w mocno skróconej, uproszczonej wersji. A pod każdym takim artykulikiem jest zamieszczany krótki słownik z przetłumaczonymi słówkami występującymi w artykule. Sprawdź, naprawdę fajna sprawa.

Kama
02-01-2012, 17:58
Moim zdaniem należy rozwijać wszystkie kompetencje językowe, czyli czytanie, słuchanie, mówienie, pisanie oraz szlifować gramatykę. Najlepiej uczyć się różnorodnie, słuchając radia, oglądając telewizję, opowiadając coś sobie/komuś, pisząc wypracowanka, rozwiązując zadania gramatyczne.

JezykJurek
02-01-2012, 19:16
Hej, uczyłam się języka niemieckiego przez 3 lata ale niewiele pamiętam;/ po dwuletniej przerwie postanowiłam wrócić do nauki i tu pojawia się mój problem, chciałabym się szybko i w miarę skutecznie nauczyć tego języka... zamierzam na wakacje wyjechać do Niemiec i dlatego mam pytanie, do Was drodzy Germaniści. Czy znacie jakies skuteczne metody nauki języka niemieckiego? Może polecicie jakieś konkretne szkoły czy podreczniki? A moze metoda SITA? Czekam na podpowiedzi:)

Myślę, że Twój niemiecki wróci jak bumerang, jeśli tylko podejdziesz do tematu "na luzie". Może nie powróci w momencie przekroczenia granicy, ale już po kilku dniach, jeśli nie dasz się językowej barierze...A przed wyjazdem po prostu posłuchaj radia, powtarzając za spikerem frazy. To powinno pomóc.

Dorian Grey
02-04-2012, 14:20
Ja uczyłem się języka niemieckiego dość długo w podstawówce i szkole średniej i powiem szczerze, że zawsze nauka tego języka sprawiała mi o wiele więcej trudności niż nauka języka angielskiego, którego uczyłem się równocześnie. O wiele większe postępy osiągnąłem w angielskim, z niemieckiego niewiele już pamiętam. Z mojej perspektywy niemiecki jest o wiele trudniejszy niż angielski, ale przypuszczam, że to sprawa indywidualna i subiektywna, być może w sferze motywacji czy też nastawienia, "otwarcia" się na dany język...:)

martapoloczek
02-13-2012, 14:59
Najważniejsza jest motywacja. Można się w miarę szybko nauczyć bo na rynku pojawiają się ciekawe książki, kursy itp. Ostatnio kupiłam dobrą książkę do szybkiej nauki Beaty Pawlikowskiej "Blondynka na językach"

A.Burn
03-04-2012, 17:27
Lepiej uczyć się częściej, a mniej niż raz na jakiś czas, a dużo. Najważniejsze to regularność i systematyczność.

eliz
03-04-2012, 20:00
Do tego rób dużo notatek, możesz np. pisać pamiętnik po niemiecku, a do tego staraj się 'myśleć po niemiecku', to daj bardzo duzo;)

ELina
03-23-2012, 13:08
Staram się dużo czytać, zawsze można znaleźć na to choćby chwilę czasu w autobusie, pociągi itp. Kolejna rzecz to słuchanie radia lub oglądanie filmów, telewizji. Ważne jest, żeby zdawać sobie sprawę jakim się jest typem ucznia:)

kata
03-23-2012, 22:34
Myślę, że najbardziej efektywna jest nauka przy okazji, tzn. taka w terenie albo w kraju docelowym - jesli jest możliwość, jeśli nie to musi to być coś co sprawia przyjemność. Ja np. moją przygodę z włoskim zaczęłam od piosenek, tłumaczyłam je sobie i tak się zaczęło, potem korespondowałam ze znajomymi i musiałam jakoś nauczyć się im odpisywać więc ciągle poznawałam coś nowego. Najważniejsza jest po prostu frajda- choćby szczypta ale być musi:)

olaska
03-24-2012, 14:19
Ja muszę mieć praktyczny kontakt z językiem, żeby się uczyć efektywnie. Oglądam filmy, słucham piosenek niemieckich, a teraz znalazłam pracę w której muszę używać języka. Suche wkuwanie słówek niestety nie wystarczy. :)

dadurka
04-07-2012, 22:31
Nasjlepszy sposób to zakochać się w użytkowniku danego języka:D Nie ma wtedy barier i nie przywiązuje się wtedy wagi do tego, że siedzi się już kolejną godzinę odpisująć na maile lub rozmawiając przez gg :D

anjya
04-08-2012, 21:27
polecam stronkę DeutschLern.net http://www.deutschlern.net/login.php (http://www.deutschlern.net/login.php)
trzeba się zalogować, ale jest masa Hörverstehen, Leseverstehen i to takich bardzo ciekawych, zadania różnego rodzaju np. układanie zdań w kolejności. tematyka również jest zachęcająca, na czasie ;)

ELina
04-25-2012, 18:56
Nasjlepszy sposób to zakochać się w użytkowniku danego języka:D Nie ma wtedy barier i nie przywiązuje się wtedy wagi do tego, że siedzi się już kolejną godzinę odpisująć na maile lub rozmawiając przez gg :D

jako alternatywę dla już zakochanych po polsku ;) proponuję zakochać się w samym języku:D i nie zrażać się tym, że jest jeszcze tyle do nauczenia i opanowania, to zawsze bardzo demotywuje.

monia
05-03-2012, 15:48
Najlepszym rozwiązaniem jest wyjazd do Niemiec. Ponadto należy dużo czytać książek i czasopism, oglądać filmy a także słuchać wiadomości czy to w radiu czy telewizji.

michalsm
05-03-2012, 16:48
Przy nauce języka nieocenione jest osłuchanie się, dlatego polecam słuchanie radia czy oglądanie telewizji :)

gosia1423
05-06-2012, 22:43
Trzeba wyjechać do Niemiec i tam uczęszczać do szkoły, bo nauka tylko "ze słyszenia" jest niezbyt dobra, szczególnie ze względu na gramatykę.

jola1
05-10-2012, 13:01
Ja uczyłem się języka niemieckiego dość długo w podstawówce i szkole średniej i powiem szczerze, że zawsze nauka tego języka sprawiała mi o wiele więcej trudności niż nauka języka angielskiego, którego uczyłem się równocześnie. O wiele większe postępy osiągnąłem w angielskim, z niemieckiego niewiele już pamiętam. Z mojej perspektywy niemiecki jest o wiele trudniejszy niż angielski, ale przypuszczam, że to sprawa indywidualna i subiektywna, być może w sferze motywacji czy też nastawienia, "otwarcia" się na dany język...:)

Wynika to chyba raczej z tego, że angielski jest wszędzie dookoła, a niemiecki już nie. Gdy ja stworzyłam sobie mój mini niemiecki świat dookoła (książki, czasopisma, radio, telewizja, na pewnym etapie też wyjazd do Niemiec) to niemiecki zaczął sam wchodzić do głowy.Trzeba po prostu trochę sprzeciwić się temu, czym zasypują nas inni ludzie i samemu świadomie wybierać np. rozrywkę.

Co do nauki - moim zdaniem szybko niewiele można osiągnąć. Nauka języka to nie wyścig, nie należy więc mieć wielkich oczekiwań. Oczywiście trzeba robić wszystko, żeby uczyć się intensywnie, ale trzeba być przygotowanym na to, że rezultaty mogą pojawić się nieco później. Ze swojej strony zachęcam do takiego właśnie otaczania się językiem.

justysia123333
05-10-2012, 14:52
Również jestem za wyjazdem do Niemiec, to doskonały sposób na udoskonalenie umiejętności językowych. poza tym, tak jak już było wspominane, radio, telewizja, filmy, kontakt z osobami niemieckojęzycznymi. Ale co najważniejsze w nauce, to chęć i motywacja. Bez tego ani rusz:-)

Magya
05-14-2012, 01:34
Do nauki słówek polecam fiszki, najlepiej samodzielnie zrobione. Ich ogromną zaletą jest to, że można z nich korzystać wszędzie, np. podczas jazdy metrem, pociągiem, autobusem, na nudnym wykładzie, kiedy na kogoś czekamy.

justysia123333
05-14-2012, 10:38
Ja natomiast staram się słuchać radia czy oglądać filmy. Im więcej słuchać tym lepiej. Ale też pomocne jest napewno czytanie książek,różnych artykułów. No i tłumaczenie.

kingaz
05-14-2012, 13:13
Czasem staram się "myśleć do siebie" po niemiecku. Na przykład jadę autobusem i opowiadam sobie w myślach co widzę, co mam jeszcze do zrobienia itd. Gdy nie mogę przypomnieć sobie jakiegoś słówka mam dodatkową motywację, żeby je sprawdzić.
Moim zdaniem nieocenionym jest wyjazd choćby na chwilę do Niemiec, dlatego warto poszukać korzystnych ofert wyjazdów np. na urlop. Popstępy są zazwyczaj od razu widoczne, a ze swojego doswiadczenia mogę powiedzieć, że samodzielna nauka staje się przyjemniejsza po powrocie ;)

ELina
05-16-2012, 08:31
Czasem staram się "myśleć do siebie" po niemiecku. Na przykład jadę autobusem i opowiadam sobie w myślach co widzę, co mam jeszcze do zrobienia itd. Gdy nie mogę przypomnieć sobie jakiegoś słówka mam dodatkową motywację, żeby je sprawdzić.

Też tak czasem robię :) gadam do siebie po niemiecku nawet jak jestem w domu :D

michalsm
05-16-2012, 18:43
Ja lubię przede wszystkim słuchać niemieckiego radia. Przy obecnym dostępie przez internet wybór stacji jest praktycznie nieograniczony :)

Mucha
05-17-2012, 17:09
hmmm, mam wrażenie, że ten problem był poruszany w innym wątku :)

Malwina23
05-19-2012, 19:36
Polecam fiszki, magazyny niemieckojęzyczne, audycje radiowe, ale najbardziej wyjazd do Niemiec oraz kontakt z obcokrajowcami, bowiem kontaktu z żywym językiem nic nie jest w stanie zastąpić! ;)

Overek
06-04-2012, 20:52
Wyjazd za granicę na pewno dużo daje, ale tak naprawdę wystarczy stały kontakt z językiem, np. w domu poprzez stacje radiowe, programy telewizyjne, nie wspominając już o muzyce niemieckiej i bajkach po niemiecku - dzięki temu, że słownictwo w nich jest z reguły prostsze i nastawione bardziej na przekazanie emocji, łatwo jest załapać podstawy. Jeśli ktoś nie ma możliwości dłuższego pobytu w Niemczech, może nawiązać znajomość przez internet (oczywiście z rodowitymi Niemcami - osobiście jest przeciwna nauce niemieckiego dzięki drugiej osobie, która też się go uczy i nie jest na wyraźnie wyższym poziomie: powiela się tylko wtedy błędy) i w ten sposób uczyć się języka - rozmowa z drugą osobą najwięcej daje, sytuacja jest niewymuszona i zawsze można zajrzeć do słownika, a przecież to właśnie chodzi o poszerzanie osobistego słowniczka. :)

kati86
06-06-2012, 00:03
Tak, jak już wspomnieli inni - najlepiej wyjechać do Niemiec, a jeśli to nie wchodzi w tym momencie w grę, oprócz poszerzania słownictwa ważne tez jest przełamanie bariery językowej, jeśli taka występuje. Warto tu skorzystać z oferowanej na niektórych portalach możliwości porozmawiania po niemiecku za pomocą Skype'a - najlepiej, aby był to native speaker albo osoba o zdecydowanie wyższym poziomie znajomości języka.

paulina1111
06-06-2012, 10:34
Moim zdaniem dużo daje czytanie artykułów w języku niemieckim (jestem osobą, która lubi czytać :) ) . Kiedy przygotowywałam się do egzaminu maturalnego słuchałam piosenek w języku niemieckim, następnie szukałam ich tekstu i starałam się przetłumaczyć go w całości, jednocześnie poznając nowe słowa w tymże języku.

Przydaje się też zeszyt do słówek - każde nowe słówko zapisywałam z tłumaczeniem w zeszycie (można dodać zdanie z tym słowem) i w wolnych chwilach zaglądałam do tego zeszytu ;)

Miłej nauki niemieckiego! :)

justynkaa
06-07-2012, 17:50
Trzeba dużo czytać i dużo mówić w danym języku. Dobrym pomysłem jest wyjazd, bądź znalezienie znajomego w Polsce/ w Internecie, który dobrze opanował niemiecki bądź jest Muttersprachlerem. Na pewno nie będziesz długo czekać na efekty:)

Mucha
06-07-2012, 20:43
Sposobów jest wiele :)
Jednak najbardziej racjonalne i przyjemne to odświeżenie znajomości języka przez filmy oglądane w j.niemieckim, nawet z niemieckimi, słuchanie radia i powtarzanie. No i w internecie można znaleźć osobę , która chce się uczyć polskiego w zamian za naukę niemieckiego :)

olynaa
09-24-2012, 11:42
Najważniejsze to osłuchać się z językiem. Polecam Deutsche Welle, znajduje się tam wiele ciekawych nagrań dla osób uczących się języka niemieckiego.

BartoszSta
09-24-2012, 14:42
Może po prostu przyśpiesz wyjazd na wakacje o miesiąc, dwa i idź do szkoły językowej na miejscu. Jak będziesz otoczona tym językiem, to od razu wszystko szybciej wejdzie ;)

nata22
12-05-2012, 15:03
język niemiecki można najszybciej opanować w Niemczech najlepiej obracając się tylko wśród Niemców wtedy najlepiej się człowiek osłucha z językiem takie też są moje własne doświadczenia. Oprócz tego dobrym sposobem jest szkoła językowa i zajęcia przynajmniej 3x w tyg.

Ela22
12-05-2012, 17:49
Witaj,
jeśli mogę jakoś pomóc to zajrzyj na stronę www.deutschewelle.de tam znajdziesz mnóstwo materiałów, żeby uczyć się j. niemieckiego, szczególnie polecam "Langsam gesprochene Nachrichten", czyli krótkie 5 minutowe wiadomości są odczytywane w dłuższej wersji, w taki sposób, że będziesz rozumieć o co chodzi. Poza tym jest tam ciekawy serial w kilkunastu odcinkach, do serialu znajdziesz też zadania. Ponadto polecam inne zadania gramatyczne, które porządkują wiedzę

kasiag
12-05-2012, 21:50
Również polecam deutschewelle :) a oprócz tego myślę, że kurs językowy przed wyjazdem jest dobrym rozwiązaniem :p

MonikaG
12-06-2012, 09:16
Jeśli przez te 3 Lata bardzo dobrze nauczyłaś się niemieckiego, a po tych dwóch latach przerwy nic nie pamiętasz, to zacznij od czytania np. książek po niemiecku. Powoli zaczniesz sobie przypominać słownictwo itp. i dopiero później radzę zająć się produktywnym użyciem języka, najlepiej pod kontrolą kompetentnej osoby lub on-line, aby mieć pewność co do poprawności.

ewelcia87
12-08-2012, 12:33
Moim zdaniem, najlepszą metodą jest rozmowa z obcokrajowcem bądź wyjazd do Niemiec. Wtedy jesteś zmuszona szybko przyswajać nowe słownictwo.

aleksandran1
12-15-2012, 16:37
Podzielę się z Wami moim sposobem na naukę słówek z języka niemieckiego, ja najlepiej uczę się przez skojarzenia, myślę o kimś lub czymś i utożsamiam dane słówko z tym, np. Linde kojarzy mi się z aktorem Lindą Bogusławem i wtedy wiem co znaczy o słówko- Lipa-takie drzewo. A wy jakie macie skuteczne sposoby??

BasiaDudek
12-15-2012, 17:20
Ja najszybciej uczę się słówek za pomocą tzw. fiszek. Sama robię sobie fiszki i już podczas ich robienia dużo zapamiętuję. Powtarzam słówka w każdej wolnej chwili, a najczęściej podczas jazdy pociągiem. Wolę to niż wpatrywanie się w kartkę ze słówkami od góry do dołu.

schicksal
12-15-2012, 18:27
Ja najszybciej uczę się słówek za pomocą tzw. fiszek. Sama robię sobie fiszki i już podczas ich robienia dużo zapamiętuję. Powtarzam słówka w każdej wolnej chwili, a najczęściej podczas jazdy pociągiem. Wolę to niż wpatrywanie się w kartkę ze słówkami od góry do dołu.
Też korzystam z fiszek, są dla mnie o wiele wygodniejsze niż lista i mam wrażenie, że faktycznie uczę się ich i rozróżniam je, niż recytuję po kolei z kartki.

MonikaG
12-15-2012, 19:21
Skojarzenia to jedna strona uczenia się słówek, wyraz lub jego brzmienie często wywołuje u uczących się jakieś skojarzenia. Ale trzeba chyba uważać, żeby skojarzenie nie odwracało naszej uwagi od znaczenia słowa :)

Jednak ważniejsze jest nie to jak sie uczymy, a Z CZEGO. Ja również uważam, że fiszki to najlepsza rzecz jaką ktoś mógł wynaleźć. Poznałam tą metodę niestety dopiero na studiach i jest ona niezawodna. W ten sposób można uczyć się wszystkiego, nie tylko słówek. W tej chwili nie wyobrażam sobie uczenia się z jakiejś śmiesznej listy, gdzie dane słowo jest "zamurowane" między innymi słowami.

1Agata1
12-15-2012, 22:14
Ja obklejam mieszkanie z nazwami poszczególnych sprzętów w języku obcym. I oczywiscie lodówka - tu zawsze wisi jakaś karteczka z zestawem słów na dany dzień.

orzeszek
12-15-2012, 22:39
Ja uczę się tradycyjnie - z listy. Jednak wykuwanie listy słówek na pamięć jest nieskuteczne. Najwięcej zapamiętuję przy wypisywaniu ich, powtarzam przy tym słówka na głos.

kamilhologa
12-16-2012, 10:52
Ja nigdy nie uczę się tylko znaczenia samego słówka. Mam specjalny zeszyt, gdzie zapisuję słówko, a pod nim zdanie, w którym to słowo zostało użyte i uczę się go na pamięć. Jest to dla mnie bardzo skuteczna metoda nauki słówek. Fiszki oczywiście też są świetne, ale ważne właśnie jest, żeby nie uczyć się tylko znaczenia słówka, tylko całego zdania.

justa.germ
12-16-2012, 15:58
Najlepiej jest uczyć się słówek w konkretnym kontekście. Dlatego najlepiej zapamiętuję, gdy uczę się przez czytanie różnego rodzaju tekstów i zaznaczenie słówek w tekście. Wtedy działa pamięć wzrokowa i kinetyczna :)

KasiaL
12-16-2012, 16:17
Też mi się wydaje, że najlepiej zapamiętuje się słowo w kontekście, wtedy łatwiej o skojarzenie z daną sytuacją, zwrotem - ale fiszki też są ok - można również na nich dopisać zdania.

BasiaDudek
12-17-2012, 13:42
Przede wszystkim czytam dużo książek po niemiecku. Dzięki temu uczę się nowego słownictwa i przyswajam sobie stylistykę tego języka. W wolnym czasie lubię także oglądać niemieckie programy i filmy.

agnese007
12-25-2012, 15:39
Kiedy uczę się nowych słów, to zawsze wypisuję sobie to słowo w kontekście oraz powtarzam je tworzą własne zdania. Nowe słowa lepiej jest zapamiętać, gdy umiejscowimy je w konkretnych sytuacjach.

transeli
12-26-2012, 10:45
moim zdaniem najlepiej uczyć się słówek w zdaniu.

jurekkar
01-20-2013, 02:25
Najpierw należałoby sprecyzować znaczenie pojęć; szybko i opanować, ponieważ pozostają one we wzajemnej sprzeczności. Czy szybko, to 2-3 miesiące, a jeśli opanować, to w jakim zakresie. Pytanie sugeruje istnienie jakiejś cudownej metody, pozwalającej w minimalnie krótkim czasie, osiągnąć maksymalne efekty w nauce języka. Niestety taka cudowna metoda nie istnieje. Uwzględniając takie czynniki, jak; indywidualne predyspozycje do nauki języka, poświęcony czas, metodę, warunki itd., można jedynie mówić o uczynieniu całego procesu maksymalnie efektywnym. Pewne jest, że w każdym razie wymaga on sporo czasu i intensywnej pracy, czego uniknąć się niestety nie da.

pavloo91
01-20-2013, 10:37
Najlepszą metodą zawsze według mnie jest wyjazd do danego kraju, gdzie mówi się w danym obcym języku. To jest taki raj dla chcących nauczyć się języka ;)
Jeśli chodzi o przygotowanie w domu: słuchanie radia wydaje się bardzo dobrym pomysłem, powtarzanie fraz za speakerem - jeszcze lepszym. Ale wydaje mi się, że najlepszym będzie po prostu oglądanie bajek (czy filmów) w tym języku obcym (tutaj w niemieckim). Nie dość, że mamy język, to dodatkowo dochodzi do tego kontekst w postaci ukazanej całej sytuacji, w której dane zdanie jest wypowiadane. Ułatwia rozumienie. Dla mnie bomba :)

ania983
01-20-2013, 13:06
Najszybciej można nauczyć się każdego języka obcego tylko i wyłącznie wyjeżdżając do kraju, w którym mówi się językiem, którego chcemy się nauczyć.

justa.germ
01-20-2013, 15:21
Myślę, że najlepiej uczyć się w praktyce czyli poprzez rozmowy, dlatego może dobrym rozwiązaniem byłoby coś a la korepetycji czy konwersacji z osobą która biegle mówi po niemiecku.

martunia_floyd
01-20-2013, 17:17
Zgadzam się z poprzednikami trzeba być przede wszystkim solidnym i systematycznym. Dużo czytać i uczyć się słówek, ponadto starać się obcować z językiem np. słuchać muzyki oglądać filmy, czy tv. Jeżeli chodzi o gramatykę trzeba niestety robić ćwiczenia. Dla osób początkujących lub średnio zaawansowanych w języku bardzo dobrym ćwiczeniem jest repetytorium bęzy z PWN, jednak dla osób zaawansowanych jest to już niestety nieco za mało

transeli
01-24-2013, 19:25
Wyjazd za granicę wydaje się tu świetnym rozwiązaniem. Wszystko uzależnione jest naturalnie od tego, jaka metoda jest dla Ciebie najlepsza. Ja osobiście nie jestem fanką metody Callana albo SITA, ale wśród moich znajomych są ich zagorzali fani. Niemieckojęzyczne radio, telewizja i przede wszystkim niemieckojęzyczne otoczenia - dla mnie najszybsza i niezawodna metoda.

Pozdrawiam!
Natalia
tak, wyjazd to najlepsze rozwiązanie, ale jeśli nie ma takiej możliwości, to tak jak wyżej napisane, radio i telewizja niemiecka :)

jurekkar
01-26-2013, 21:41
To oczywiście wyjazd i praca, nauka np. studia, mieszkanie itd. w niemieckojezycznym środowisku . Sytuacja wymusza wtedy przyswajanie języka w tempie zawrotnym. Nazwałbym to eufemistycznie "turbodoładowaniem".
Najprzyjemniejszą stroną tej sytuacji jest to, że nie przypomina ona nauki w klasycznym rozumieniu tego pojęcia
, a efekty są mimo wszystko imponujące. Wszystko sprawdzone w praktyce.

schicksal
01-27-2013, 13:33
Hej,

jaki jest wasz sposób na szybką naukę niemieckiego?Ja znalazłam sobie koleżankę w Niemczech, z którą koresponduję i rozmawiam przez telefon. A wy co robicie żeby wasza nauka była bardziej efektywna?

Ostatnio oglądałam filmy, jak skończy się sesja, wezmę się za seriale niemieckie. Kiedyś dużo słuchałam, oglądałam wywiady sportowe i tłumaczyłam sama. Oprócz tego byłam na wymianie w Niemczech, przez dłuższy czas utrzymywałam kontakt z koleżanką.

jurekkar
01-29-2013, 13:28
Mój sposób polegał na nauce całych kontekstów i zdań. Oczywiście pojedyncze slowa należy rozumieć, ale ich osobne wklepywanie uważałem za stratę czasu. To trochę tak jak z grą na instrumencie (pianinie). Nuty są ważne, ale liczy się i tak całość. Myślę więc, że jest to najszybszy i najbardziej efektywny sposób - vide skuteczny.

marta.szpytman@wp.pl
01-30-2013, 13:24
Ja rowniez jestem za fiszkami. Mozna w kazdej chwili powtorzyc slowka i szybko je wyszukac gdy cos sie zapomnialo.

NataB
01-30-2013, 22:01
Ja zawsze uczę się tak, że dzielę kartkę na 3 kolumny der, die, das i wtedy wypisuję rzeczowniki, często też tematycznie. Poza tym samo przepisywanie też sporo daje :) często też rozklejam słówka po pokoju :)

jstysiek
02-04-2013, 20:08
Ja polecam program Profesor Klaus, jest systematyczny, planuje powtórki, można dodawać swoje słownictwo,
ma różnorodne ćwiczenia na utrwalenie słówek.
Jeśli ktoś będzie zainteresowany to odpowiem na pytania dotyczące programu.
Fajnie korzysta sie z tego programu również ucząc dzieciaki w szkole. :)

dominika87
02-05-2013, 13:05
Odp do postu : kamilhologa

Hej uważam, że dobrze robisz ucząc się nie tylko znaczenia słówka,bo często jest tak że mimo iż znamy dane słowo, no nie wiem weźmy tu czasownik, a nigdy nie widzieliśmy go użytego w żadnym zdaniu, to mamy później problem podczas rozmowy czy pisania koła, bo nie wiemy np czy czasownik ma rekcję, czy łączy się z jakimś konkretnym przypadkiem itd. A jeśli pod danym słówkiem wypiszemy sobie przykładowe zdanie jak robisz to Ty, to rzecz jasna dowiemy się o tym słówku dużo więcej. Fiszki jednak i tak wygrywają są niezawodną metodą do nauki słownictwa i nie tylko, jednak warto pamiętać, aby regularnie powtarzać dane słownictwo a nie odstawiać je potem w szary kąt, bo to co umieliśmy możemy szybko zapomnieć.

agnese007
02-07-2013, 10:39
Dawniej też robiłam sobie sama fiszki. Teraz wypisuje ciekawsze zdania z tekstów, które czytam. I uwielbiam czytać słownik :D

kkdd
02-09-2013, 15:36
jak poprzednicy polecam fiszki - nie tylko same słowa ale użycie tych słówek w całych zdaniach, skojarzenia świetna metoda, pozwala na długo zapamiętać słowo, poza tym grupuję wyrazy według kategorii które sama wymyślam, czasami zapisuję słowo kolorem z którym mi się ono kojarzy, mapy myśli to też fajny pomysł na powtórkę, i jeszcze wypisuję wady i zalety jakiegoś słowa, im bardziej trzeba wykazać się kreatywnością tym lepiej, albo jeszcze włączam stoper i w ciągu jednej minuty staram się wymienić jak najwięcej nowo poznanych słów

boczek952
05-02-2013, 00:23
Niemiecki jak opanować to proste ?? Wystarczą chęci i ciężka praca . Polecam ci kurs internetowy www.chatterbox.pl/pl/13-darmowa-lekcja.html . Jak widzisz to pierwsza godzina kursu jest za darmo . Jest to nowość na rynku wręcz rewolucja . Nauka wraz z lektorem , elastyczne godziny nauki . Polecam sprawdzić pierwszą godzinę mi pomogła może tobie też pomoże

blanka21
05-08-2013, 16:27
Polecam przede wszystkim oglądanie filmów po niemiecku lub chociaż z niemieckimi napisami, słuchanie audycji radiowych po niemiecku, czytanie artykułów w języku niemieckim albo po prostu zapisanie się na dobry kurs lub wyjazd za granice.

blanka21
05-08-2013, 19:50
Należy słuchać dużo audycji radiowych w języku niemieckim, oglądać filmy po niemiecku, słuchać muzyki po niemiecku, bardzo pomocne jest czytanie artykułów i książek po niemiecku. Można również znaleźć osobę z Niemczech z którą będziemy korespondować bądź rozmawiać na skype.

kzajaczkowska
05-10-2013, 08:50
Fajną opcją są też strony typu www.brieffreunde.de gdzie można nawiązać kontakt z wieloma osobami mieszkającymi w Niemczech.

lingwista1
05-11-2013, 00:32
Ja także czytam dużo niemieckojęzycznych gazet,oglądam filmy i słucham piosenek.A gdy uczę się np. do kolokwium z niemieckiego,to robię sobie kolorowe karteczki i rozwieszam po całym mieszkaniu.
Czasami też podczas codziennych czynności,np. mycie zębów,mówię sobie po niemiecku,co w danej chwili robię.

joannaderesz
05-11-2013, 17:22
Ja ostatnio robię tak, że czytam (na głos) różne artykuły z niemieckich stron internetowych, szukam coś, co mnie interesuje (szczególnie polecam: www.sueddeutsche.de, www.faz.net, www.spiegel.de), wypisuje sobie ciekawe zwroty, słówka, frazy (powtarzam je przed snem, na drugi dzień, za tydzień i za miesiąc), a później staram się to co przeczytałam streścić, używając wybranych słówek.

Kolejny sposób, który praktykuję od niedawna to słuchanie na youtube przemówień różnych niemieckich polityków. Można dzięki temu wsłuchać się w różne akcenty i też dobre ćwiczenie na Hörverstehen. Albo można też próbować tłumaczyć symultanicznie lub robić sobie co jakiś czas przerwy i tłumaczyć konsekutywnie.

milka1255
05-11-2013, 21:16
Myślę, że dobrym sposobem na naukę języka niemieckiego jest oglądanie niemieckojęzycznych filmów. Przy nauce słówek również bardzo pomocne są fiszki.

BRRRKNSTOCK
05-12-2013, 00:28
Ja ostatnio robię tak, że czytam (na głos) różne artykuły z niemieckich stron internetowych, szukam coś, co mnie interesuje (szczególnie polecam: www.sueddeutsche.de, www.faz.net, www.spiegel.de), wypisuje sobie ciekawe zwroty, słówka, frazy (powtarzam je przed snem, na drugi dzień, za tydzień i za miesiąc), a później staram się to co przeczytałam streścić, używając wybranych słówek.

Kolejny sposób, który praktykuję od niedawna to słuchanie na youtube przemówień różnych niemieckich polityków. Można dzięki temu wsłuchać się w różne akcenty i też dobre ćwiczenie na Hörverstehen. Albo można też próbować tłumaczyć symultanicznie lub robić sobie co jakiś czas przerwy i tłumaczyć konsekutywnie.

Dokładnie tak! Zgadzam się kompletnie! Polecam też po prostu czytanie literatury z różnych okreśów i wypisywanie co ciekawszych/trudniejszych slówek, z których można potem sporządzić fiszki. Na wcześniejszym etapie nauki, mi pomagają rysunku, a więc rysuje sobie np. 10 gatunków drzew i każde podpisuję, a dzieło wieszam w widocznym miejscu. Wiem, że to monotonna zabawa dla przedszkolaków, ale efekty jeśli chodzi o język francuski i hiszpański, w których raczkuję, są rewelacyjne.

Godiva200
05-12-2013, 09:18
Ja jak zaczynałam w gimnazjum oglądałam niemiecką Vivę i Mtv :) Miałam moje ulubione niemieckie zespoły np. Silbermond, później ściągałam sobie ich piosenki z internetu i próbowałam pierwszych tłumaczeń, właśnie na ich tekstach.

Poza tym czytałam w internecie artykuły, które mnie interesowały (bo nie ma sensu porywać się na jakieś poważne polityczne artykuły - no chyba, że kogoś autentycznie interesują :)). Jeśli naukę powiąże się z przyjemnością albo hobby, łatwiej przychodzi wiedza.

Oglądałam również filmy w języku niemieckim albo w polskim z niemieckimi napisami. Oczywiście musiałam często pauzować, co było czasochłonne, ale chcąc zrozumieć nie znając dobrze języka to konieczne.

Anna Dźwigała
05-12-2013, 11:16
Polecam kontakt z "żywym" językiem wszelkiego rodzaju. Czyli właśnie kontakt ze znajomymi, oglądanie niemieckojęzycznych filmów, słuchanie muzyki i radia. Również wyjazd do Niemiec pomógłby na pewno :) nawet jeśli tylko na krótką wycieczkę.

PaulinaKowalczyk
05-17-2013, 18:06
Dużo słuchać to podstawa, wtedy zapoznajemy się z wymową i możemy się "osłuchać" z językiem

boczek952
06-01-2013, 15:53
Witajcie. Muszę szybko nauczyć się języka niemieckiego. Poszukuję skutecznego sposobu nauki. Może to być kurs komputerowy, odpowiednia metoda językowa, zajęcia online itd. Co polecacie?

milka1255
06-03-2013, 00:11
Myślę że nowe słówka można szybko zapamiętać robiąc fiszki i powtarzając słówka kilka razy. Ale aby porządnie utwalać dane słówka trzeba jak najwięcej pisać i wykorzystywać nowe słowa w swoich wypowiedziach.

martachociej
06-07-2013, 12:44
ja muszę słówka zawsze sama sobie wypisać i przetłumaczyć, już wtedy dużo zapamiętuje. Jestem wzrokowcem więc moje notatki muszą być kolorowe, więc często zakreślam je różnymi kolorami, później czytam po kilka razy na głos i gotowe :cool:

Nikola91
06-07-2013, 12:53
Chyba kurs językowy jest najszybszym sposobem. Oglądanie niemieckich kanałów, osłuchanie się z ich wymową, językiem i przede wszystkim bezpośredni kontakt z osobą, która jest rodzimym użytkownikiem tego języka.

anna_szmidt91@wp.pl
06-08-2013, 13:37
Jak dla mnie bardzo dobrą metodą, są fiszki. Moge miec je zawsze przy sobie i np wykorzystac czas w tramwaju, kolejce w urzędzie itd. Wypisywanie takze jest skuteczna metoda, bo duzo zapamietuje w tym czasie :)

Ewa Janiszewska
06-08-2013, 23:14
Programy komputerowe typu KLAUS lub SUPERMEMO sprawdzają się w systematycznej nauce słownictwa. Ale sama nauka słownictwa bez lektury tekstów lub wykonywania tłumaczeń może doprowadzić, że "nowo" poznane słownictwo szybko ulatuje. Reasumując najkorzystniej jest łączyć naukę z lekturą, słuchaniem oryginalnych wypowiedzi (radio, podcast, ...)

asiaoslak
06-09-2013, 11:21
Myślę, że wszystko zależy od tego. jaki typ uczenia się preferuje. Karteczki lub tzw. fiszki są przydatne i praktyczne- można z nich korzystać wszędzie. Szczególnie jak się jest wzrokowcem, wszelkie pisemne formy nauki są zalecane. Na pewno warto także powtarzać słówka na głos- można je sobie nagrać, wraz z tłumaczeniem i słuchać np. w autobusie, na odtwarzaczu mp3. Szczególnie jeśli jest się słuchowcem. Warto też układać zdania z wyrazami, których się uczymy. Zalecane jest uczenie się słówek nie tylko z polskim tłumaczeniem, ale i definicją w danym języku ( niemiecki, angielski, włoski itd.). I oczywiście wraz ze zdaniami w kontekście. Programy typu SuperMemo ( ja korzystam np. z Extremes Deutsch) są bardzo dobre, wymagają jednak komputera. Można je dostosować do naszych potrzeb i możliwości. Jednak też wymagają czasem własnej szczerości i umiejętności oceny samego siebie. Trzeba bowiem samemu określić, czy dany wyraz czy zwrot jest nam już znany czy też nie. Warto jak najwięcej czytać i słuchać i wychwytywać nowe słówka i je sobie zapisywać. Jeśli np. uczymy się nazw przedmiotów można np. w pokoju przyklejać karteczki ze słowami, które dany przedmiot określają. Polecam prowadzenie własnego słowniczka- gdzie wypisujemy swoje nowo poznane słówka. Np. w formie elektronicznej lub w zeszycie. Zdarzają się gazety i teksty dwujęzyczne- także przydatna sprawa w nauce słówek. Na początku nauki polecam wiele programów dla dzieci, gdzie głównie jest nauka słówek, są one zazwyczaj przypisane do obrazków je przedstawiających, przez co łatwiej je zapamiętać na zasadzie skojarzeń i łączenia opisu z obrazkiem. Żadna jednak forma nauki nie zastąpi naszej pracy i systematyczności. Powodzenia!

adatyczynska
06-09-2013, 12:06
Moim zdaniem nauka przez skojarzenia to świetny pomysł ;) wielokrotnie miałam problem z zapamiętaniem słówek, jednak jeśli skojarzę je z daną sytuacją, od razu pozostają na długo w mojej pamięci ;)

apiot
06-09-2013, 12:53
Najłatwiej uczę się nowych słówek czytając tekst, a następnie go tłumacząc na polski. Nie potrafię uczyć się słówek na sztywno tzn. pozbawionych kontekstu

adatyczynska
06-09-2013, 19:07
Moim zdaniem, najlepiej zapamiętać słówka, zwroty, ćwiczyć rozumienie tekstu, poprzez oglądanie filmów lub słuchania audycji radiowych.

adatyczynska
06-09-2013, 19:09
Moim zdaniem intensywny kurs językowy oraz samodzielne ćwiczenie rozumienia ze słuchu, czytania np. artykułów w gazetach czy wykonywanie ćwiczeń gramatycznych.

Paulina Jakubik
06-09-2013, 19:36
witam,podobnie jak przedmówcy gorąco polecam Deutsche Welle, gdzie jest wiele ciekawych prgramów telewizyjnych. Osobiście najbardziej lubię Euromaxx i Fit und Gesund :) Dodatkowo w nauce słownictwa bardzo pomagają fiszki oraz czytanie róznych artykułów. Życzę powodzenia:)

aleksandrak
06-09-2013, 20:43
Przede wszystkim rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa. Dodatkowo regularne czytanie na głos, jak również oglądanie niemieckich programów telewizyjnych.

ilonaskl
06-09-2013, 20:59
Ja swoją przygodę z językiem niemieckim zaczęłam od tłumaczenia słów piosenek zespołów pochodzących z Niemiec;) Potem wyszukiwałam różnych programów, czy też filmów niemieckojęzycznych. Staram się również zaglądać na niemieckie strony internetowe, gdzie dostępne są artykuły online. Ciekawsze słówka i zwroty zawsze spisuję sobie w formie fiszek, co pozwala mi na szybką powtórkę, np. w czasie podróży autobusem:)

milka1255
06-09-2013, 23:52
Najlepiej języka można się nauczyć podczas pobytu w Niemczech. Dobre opanowanie języka, jeżeli chcemy się nauczyć przez wyjazdem wymaga kilku lat więc jeden podręcznik czy dobra szkoła tak szybko nie pomogą ;)

Paulina Jakubik
06-10-2013, 12:02
Jak dla mnie bardzo dobrą metodą, są fiszki. Moge miec je zawsze przy sobie i np wykorzystac czas w tramwaju, kolejce w urzędzie itd. Wypisywanie takze jest skuteczna metoda, bo duzo zapamietuje w tym czasie :)

Również polecam fiszki. Słówka szybko wchodzą do głowy, ale warto też układać sobie z danymi słówkami cale zdania. Przydatny w nauce słownictwa jest tez program Profesor Klaus. Warto też dużo czytać i wypisywać nowe słownictwo.

ala
06-11-2013, 11:54
najlepszy sposób na naukę słówek to mój kurs Niemiecki Nauka słówek metodą MultiWords na Multikurs.pl (http://multikurs.pl) ;)

slow
06-12-2013, 22:10
Żeby zapamiętać nowe słówko muszę je przepisać przynajmniej z kilka razy. Zajmuje to może więcej czasu ale zauważyłam, że tak jest mi łatwiej i daje to efekty. Dodatkowo wyszukuję inne słowa, które można powiązać z tym którego się uczę i w ten sposób utrwalam kilka słów jednocześnie.

martachociej
06-15-2013, 10:58
ja się uczę dokładnie w taki sam sposób! Muszę najpierw wypisać słówka, dzięki temu już je zapamiętuję, podkreślać na kolorowo i kojarzyć sobie z czymś :)

Bugi
06-16-2013, 17:09
ja tez w sumie zazwyczaj ucze sie przez skojarzenia ;P

martachociej
06-24-2013, 01:56
Z pewnością pobyt w Niemczech lub przebywanie z ludźmi, którzy mówią po niemiecku :)

Paulinaaa.92
06-24-2013, 08:35
Jestem tego samego zdania, co poprzedniczka :) Nic tak nie wspomoże kunsztu języka, jak pogadanka z obcokrajowcami

Bugi
07-01-2013, 17:16
poza wkuwaniem slowek, np metoda fiszkowa, polecam ogladanie seriali i filmow

motylek:)
07-01-2013, 19:52
Korzystaj ze wszystkiego co niemieckie, ksiązki, filmy, gazety, radio, oczywiście w miarę możliwości rozmowy z obcokrajowcami, jaki ze znajomymi polakami po niemiecku, nawet myśl po niemiecku:p

sylkur
07-01-2013, 20:17
Polecam oglądanie filmów i seriali. Sam wyjazd może dać Ci dużo ale tylko wtedy gdy naprawdę z niego skorzystasz w 100%. Więc próbuj jak najwięcej i najczęściej rozmawiać po niemiecku. Nawet wtedy gdy Ci to zbytnio nie wychodzi. Potem będzie coraz lepiej;)

michal8495
07-14-2013, 21:02
sluchaj niemieckich stacji radia, no i najlepiej tak jak koledzy i kolezanki pisza, spotykac sie z osoba ktora ma opanowany jezyk i po prostu sobie rozmawiac cwiczyc utrwalic to wszystko.

Paulinaaa.92
07-14-2013, 22:13
z tym językiem trzeba się osłuchać :)

woochuck
07-15-2013, 00:09
Najlepiej języka można się nauczyć podczas pobytu w Niemczech.

Zgadzam się, a do tego intensywna praca z "podręcznikowym" niemieckim na pewno nie zaszkodzi.

nina.j
07-29-2013, 14:03
Hej,

najlepiej byloby choc na jakis czas i xchociaz na krotki okres czasu odwiedzac kraj jezyka docelowego. Jesli jednak nie ma takiej mozliwosci to mysle, ze telewizja i radio beda bardzo pomocne. :)

martachociej
08-05-2013, 11:43
staram się dużo czytać po niemiecku, jesli chodzi o naukę słówek to zawsze je wypisuję i podkreślam na kolorowo, jeśli mam okazję staram się rozmawiać po niemiecku :)

AnnaF.
08-06-2013, 23:00
Moje sposoby to: myślenie po niemiecku, kilkuminutowe improwizacje na różne tematy, by ćwiczyć mówienie, do tego czytam gazety, oglądam seriale z dubbingiem niemieckim i niemieckie talkshows - moje ulubione to te prowadzone przez Annę Will i Markusa Lanza.

Frankie9209
08-07-2013, 20:35
Sposobem na naukę języka niemieckiego jest na pewno rozmowa z rodowitym Niemcem, nie zawsze jednak mamy taką możliwość, dlatego polecam stronę www.mailfriends.de ; ludzie są naprawdę bardzo przyjaźni i otwarci na wszelki kontakt. Można również wymiennie rozmawiać z kimś kto chce nauczyć się np. języka polskiego. Warto rozmawiać z ludźmi w różnym wieku.
Polecam również książki w języku niemieckim, zaczynałam od bajek, czytając np. o czerwonym kapturku czy kopciuszku. W polskich sklepach z prasą czy też na dworcach/antykwiariatach można kupić niemieckie gazety czy czasopisma :) To ma naprawdę niepowtarzalny klimat i sprzyja utrwalaniu słówek czy konstrukcji językowych! :)

wojtecky
08-08-2013, 19:27
Możliwości kontaktu z "żywym" językiem jest dziś cała masa - głównie dzięki internetowi. Chociażby wymowę można załapać.

Używam języków obcych na co dzień w pracy - ta forma kontaktu świetnie pomaga opanować stricte fachowe słownictwo, co pozwala płynnie prowadzić zawodowe rozmowy zarówno pod kątem problemów technicznych, jak i poprawności językowej (używam wtedy poprawnego dla danej dziedziny słownictwa, a nie np. dosłownych i błędnych tłumaczeń z języka polskiego). Pewną wadą tego sposobu jest wyraźne ograniczanie słownictwa do wąskiego zasobu związanego z daną dziedziną, więc można perfekcyjnie omówić kwestie profesjonalne, ale niekoniecznie podyskutować o literaturze, czy o czymś na zasadzie "a co tam, panie, w polityce?" - o ile to nie jest naszą zawodową działką, oczywiście.

Również świetnie sprawdza się słuchanie i tłumaczenie tekstów piosenek - wprawdzie nie zawsze są gramatycznie poprawnie napisane - głównie ze względu na rymy - ale szybko do głowy wpadają nie tylko pojedyncze słowa, ale całe frazy i zdania, które przy tym są nie zawsze tak sztampowe jak zwykłe rozmówki dla turystów. Zaznaczam, że walor naukowy ujawniają wyłącznie teksty bardziej skomplikowane niż "eins, zwei - Polizei" ;)

No i jeszcze gry komputerowe - i tu zastrzeżenie podobne jak przy piosenkach: słownictwa obcego liznę nieco mniej w grach czysto sportowych lub takich o jednej jedynej tylko zasadzie "znajdź i ubij", ale niektóre rodzaje gier wymagają zrozumienia fabuły, czasem poznania historii, choćby dla wciągnięcia się w klimat. Dziś już niestety większość gier ma pełne polskie tłumaczenia, więc aspekt nauki języka poprzez gry często odpada.

pieguska
08-09-2013, 13:10
Myślę, że najlepszym sposobem na naukę jakiekolwiek języka obcego jest stały kontakt z nativem. Na własnej skórze wypróbowałam wiele metod uczenia się i niestety szybko odkryłam, że żadna nie jest w pełni satysfakjonująca. Aż zaczęłam się zastanawiać, czy aby na pewno mam predyspozycję do nauki języków obcych. Mimo iż wielu ludzi poleca osłuchiwanie się z językiem, tj. słuchanie piosenek, radia, oglądanie filmów w wersji oryginalnej, to na mnie to absolutnie nie działa. Kiedy słucham piosenek- nie odróżniam poszczególnych słów; kiedy słucham radia, lub oglądam film- mam ten sam problem- nativi mówią za szybko, używają języka potocznego (czego mnie w szkole, czy na studiach w ogóle nie uczono, gdyż kładziono zawsze nacisk na zwroty formalne). Poza tym uważam, że samo słuchanie obcych słów na niewiele się zdaje- co z tego, że usłyszę kilka obcych wyrazów, skoro nie wiem, co oznaczają (nawet jeśli mam kontekst, w jakim zostały użyte). Zaczęłam więc uczyć się słówek na pamięć- i było dobrze, dopóki je pamiętałam. Po jakimś czasie ich nieużywania wszystkie wyparowały. Dlatego po liceum, zanim podjęłam studia filologiczne, udałam się na rok za granicę. Będąc cały czas "narażoną" na język obcy, zmuszona byłam go nieustannie używać, dzięki temu nie zapominałam nowo poznanego słownictwa. Nauczyłam się również nazywać najzwyklejsze w świecie przedmioty i czynności, których nigdy nie uczyłam się w szkole, a które są przydatne w codziennym życiu. Dlatego uważam, że dobrze jest mieć znajomego Niemca, Anglika, czy Włocha- żywy kontakt z językiem nie zastąpi żadnej innej metody uczenia się języków obcych.

pieguska
08-09-2013, 13:25
Zapomniałam jeszcze dodać, że pomocne w uczeniu się języka (w moim przypadku angielskiego i niemieckiego) jest uczenie się wyrazów do siebie podobnych (graficznie, bądź też fonetycznie). W angielskim i niemieckim jest to o tyle łatwe, że wiele wyrazów w tych językach jest do siebie bardzo zbliżonych (np. good i gut). Wynika to w dużej mierze z tego, iż oba te języki mają wspólnego "językowego przodka". Ponadto, w niemieckim występuje wiele zapożyczeń z angielskiego, tzn. loan words (nazwa ta sama jest zapożyczeniem z niemieckiego i wywodzi się od słowa Lehnwörter), które albo pojawiają się w tej samej formie co w angielskim (czyli bierzemy słówko training i w niemieckim też mamy Training), albo ulegają drobym zmianom morfologicznym, ale i tak można wywnioskować od jakiego angielskiego słówka pochodzą (np. jazzy-jazzig, stressful-stressig). Ten sposób nauki również uważam za skuteczny. Dowodem na to jest moja nauczycielka łaciny, która znając wyłącznie język łaciński bardzo szybko opanowała także jęz. angielski, gdyż wiele słów w tym właśnie języku wywodzi się z łaciny, przez co oba te języki są do siebie bardzo podobne.

wojtecky
08-09-2013, 15:21
Zapomniałam jeszcze dodać, że pomocne w uczeniu się języka (w moim przypadku angielskiego i niemieckiego) jest uczenie się wyrazów do siebie podobnych (graficznie, bądź też fonetycznie). W angielskim i niemieckim jest to o tyle łatwe, że wiele wyrazów w tych językach jest do siebie bardzo zbliżonych (np. good i gut). Wynika to w dużej mierze z tego, iż oba te języki mają wspólnego "językowego przodka". Ponadto, w niemieckim występuje wiele zapożyczeń z angielskiego, tzn. loan words (nazwa ta sama jest zapożyczeniem z niemieckiego i wywodzi się od słowa Lehnwörter), które albo pojawiają się w tej samej formie co w angielskim (czyli bierzemy słówko training i w niemieckim też mamy Training), albo ulegają drobym zmianom morfologicznym, ale i tak można wywnioskować od jakiego angielskiego słówka pochodzą (np. jazzy-jazzig, stressful-stressig). Ten sposób nauki również uważam za skuteczny. Dowodem na to jest moja nauczycielka łaciny, która znając wyłącznie język łaciński bardzo szybko opanowała także jęz. angielski, gdyż wiele słów w tym właśnie języku wywodzi się z łaciny, przez co oba te języki są do siebie bardzo podobne.

Współczesną łaciną jest właśnie angielski i stamtąd pochodzi większość zapożyczeń. Zresztą angielski jest opisowo bardzo pojemny, bo tamten krąg kulturowy wywiera dziś przemożny wpływ na wszystkie dziedziny życia - jedno angielskie słowo czy zlepek zawiera w sobie coś, co np. w polskim musimy zawrzeć w długaśnym opisie.

BTW - znacie może dla odmiany jakieś polskie słowo / zwrot, który się umiędzynarodowił, tak, że po prostu rzucasz co na drugim końcu świata usłyszy to tubylec i wie o co chodzi ? Poza oczywiście uniwersalną partykułą na "k" ;) która niezawodnie pozwala lokalizować krajan za granicą...

magdam
08-09-2013, 21:05
Moim zdaniem jest dużo możliwości. W nauce słówek mogą pomóc fiszki. Na początku nie byłam do nich przekonana, wolałam listy słówek, które w moim przypadku dobrze się sprawdzały, ale przed egzaminami postanowiłam zrobić fiszki i byłam bardzo zadowolona. Są wygodniejsze do powtórek niż listy słówek. Zgadzam się, że kontakt z nativem jest bardzo pomocny. Poza tym czytanie w języku obcym, polecam Deutsch Aktuell, albo Spiegla. Dobrym sposobem jest też oglądanie niemieckich filmów i słuchanie muzyki:)

AnnaF.
09-08-2013, 23:27
Ja się uczę słówek z gazet - czytam tekst, a później robię fiszki. Dzięki temu pamiętam też kontekst, w jakim zostało użyte słówko.

magdam
09-09-2013, 08:32
Ja najczęściej uczę się z fiszek, według mnie to najskuteczniejszy sposób. Chociaż nauka przez skojarzenia też jest dobra, kiedyś uczyłam się w ten sposób słówek na egzamin z łaciny i bardzo dużo zapamiętałam.

mreszko
09-09-2013, 08:51
Ja moge wam podpowiedzieć jak najlepiej zapamiętać przedimki DER DIE DAS. Jak wiecie odpowiadają one rodzajom męskiemu, żeńskiemu i nijakiemu, zatem kiedy patrzymy na słówko np ARM, wyobrażamy sobie coś związanego z facetem (bo jest to przedimek męski). Czyli np rękę umięśnioną z tatuażem i już wiemy że DER ARM ;]

adula151
09-09-2013, 10:01
JA studiuję anglistykę, więc ucząc się angielskich słówek staram się od razu zapamiętywać odpowiedniki po niemiecku.

Buba
09-09-2013, 13:55
Mi pomaga rozkładanie słówek na czynniki pierwsze np. (jakiś prosty przykład) muszę zapamiętać słowo samotność (Einsamkeit) to rozkładam na ein, einsam - jak znam pochodne słowa, jest mi dużo prościej zapamiętać a do tego uczę się dodatkowych słów.

angie1
09-10-2013, 20:35
Ja też uczę się niemieckich słówek poprzez skojarzenia lub układam sobie zabawne zdania z tym słówkiem jeśli zależy mi na nauce;D czasem też staram się skojarzyć ze słówkiem angielskim :) jedynie gdy nie mam czasu a muszę wkuć słówka na kolokwium to wtedy z listy, tylko niestety po kilku dniach wszystko zapominam..

Frankie9209
09-10-2013, 20:50
a ja staram się odnajdywać odniesienia, skojarzenia itp. Np. podczas gotowania - myślę jak przetłumaczyć przepis bądź jak brzmi dane słowo w języku obcym. Przekładam myśli na język niemiecki i przede wszystkim preferuję swobodę owych myśli :)

Judyta Łepkowska
09-11-2013, 04:07
Wielu ludziom pomaga wielokrotne przepisywanie słówek/ zdań etc.

enczii
09-11-2013, 23:31
Fiszki, metoda drzewa :) jednak są one bardzo pracochłonne- gdy nie mam czasu, używam metody 'śmiesznych znań'- piszę sobie obok słówka jakieś śmieszne zdanie z danym wyrazem i słówko 'wchodzi' o wiele lepiej;)

Madalena
09-14-2013, 10:18
Mi też fiszki najbardziej ułatwiają naukę. Czasem kupuję, czasem robie sama, zalezy czego dotyczy słownictwo:)

MarWas
09-15-2013, 17:34
Ja nigdy nie uczę się tylko znaczenia samego słówka. Mam specjalny zeszyt, gdzie zapisuję słówko, a pod nim zdanie, w którym to słowo zostało użyte i uczę się go na pamięć. Jest to dla mnie bardzo skuteczna metoda nauki słówek. Fiszki oczywiście też są świetne, ale ważne właśnie jest, żeby nie uczyć się tylko znaczenia słówka, tylko całego zdania.

Świetna metoda, jeszcze nie próbowałam tak się uczyć. Tradycyjnie zapamiętywałam słówka na zasadzie skojarzeń :)

Misfit
09-15-2013, 17:47
Niestety mi w niemieckim nie pomagały ani fiszki, ani skojarzenia i gdy już miałam porzucić ten język, trafiłam na komputerowy program do nauki słówek. Nie ma nic lepszego. Metoda ze zdaniami też dobra, stosowałam ją na początku mojej drogi z angielskim.

Agab555
09-15-2013, 23:57
Chyba nikt jeszcze nie wynalazł żadnej cudownej metody na zapamiętanie masy nowych słówek, i po prostu trzeba je "wykuć". Późniejsze częste 'spotykanie' się z tymi wyrazami, może je jedynie utrwalić. Metoda skojarzeń sprawdza się u mnie w przypadku pojedynczych słówek, ale nie w przypadku całej listy....

Agab555
09-15-2013, 23:58
Niestety mi w niemieckim nie pomagały ani fiszki, ani skojarzenia i gdy już miałam porzucić ten język, trafiłam na komputerowy program do nauki słówek. Nie ma nic lepszego. Metoda ze zdaniami też dobra, stosowałam ją na początku mojej drogi z angielskim.
jeśli masz coś sprawdzonego, to podziel się proszę nazwą tego programu... Chętnie go przetestuje....

alvaro
09-16-2013, 09:59
Generalnie wiele zależy od predyspozycji osoby która się uczy i czasu. Wiele osób szybciej "łapie" słówka wkuwając. Mając np. 2 dni na 200 słówek ciężko jest wszystko skojarzyć nie na wkucie.
Patrząc z perspektywy czasu, wiele daje tworzenie zdań na koniec lekcji z nowo poznanymi zwrotami. Nauczyciel dyktuje zdanie po polsku, a uczeń/uczniowie tłumaczą na niemiecki używając poznanych wyrażeń. Coś takiego zapada w pamięć na dłużej. :)

vuela
09-17-2013, 20:07
Ja lubię poznawać nowe słówka na dobranoc - biorę słownik niemiecko - niemiecki i losuję sobie stronę, na której następnie przy zamkniętych oczach wybieram sobie słówko i staram się zapamiętać. :) Kiedyś zastosowałam tę metodę również na zajęciach j. niemieckiego w gimnazjum na praktykach.

Parole
09-18-2013, 17:45
A ja ostatnio czytałam E.A. Hoffmana "Der goldene Topf" und "Nussknacker und Mausekoenig"?

Judyta Łepkowska
09-19-2013, 02:00
Jeżeli masz czas to może przepisywac (kilka razy) różne słówka.

ala
09-20-2013, 13:02
Jeśli chcesz się uczyć słówek z niemieckiego (paręnaście tysięcy) i DODATKOWO mieć darmowe fiszki, to polecam Ci ten kurs: http://www.multikurs.pl/multikurs,kursy,3,36.html :)

nikapaw
09-20-2013, 13:14
Mi natomiast pomaga nauka przez tłumaczenie zdań. Czasochłonne, ale jakże skuteczne :)

vuela
11-15-2013, 22:52
Tłumaczenie zdań, szukanie na chybił trafił w słowniku, notowanie i zapisywanie słówek, wieszanie słówek po pokoju, fiszki ze słówkami, czytanie tekstów w języku niemieckim. Sporo zapamiętujemy wymawiając głośno, ale i widząc dane słówko.

emilianna
11-16-2013, 10:40
Ja mam dwa sposoby:
1. Mam specjalny zeszyt, w którym zapisuję wszystkie słówka do nauki, w tym również te, które znajduje w niemieckiej książce, jaką czytam; zeszycik ten jest mały i cienki, dlatego też mieści się w każdej torebce i zawsze ze mną podróżuje, tak więc słówek uczę się w każdym środku transportu miejskiego

2. Na moim lustrze wiszą też karteczki ze słówkami i ich tłumaczeniami- kiedy się maluję czy też czeszę, spoglądam na nie i zawsze coś do głowy wpadnie. Karteczki wiszą przez około miesiąc i jak zapamiętam słówka, to wymieniam je na nowe ;)

madziaczek
12-02-2013, 18:58
robię tzw. fiszki, a jak sie uczyłam na kolokwia to pisałam słówka na płachtach papieru wywieszonych na ścianach. przy czym rzeczowniki pisałam kilkoma kolorami (zielony, czerwony, niebieski), gdzie dany kolor odpowiadał konkretnemu rodzajnikowi

kasiahbl
12-03-2013, 16:05
Dla mnie rewelacyjnym sposobem na naukę jest nauka na zmianę polskie słówka na niemiecki a potem na odwrót lista patrzę na niemiecki słówka i szukam tłumaczenia polskiego :)

zanis5
12-03-2013, 16:13
Wypróbowałam wiele sposobów, ale w moim przypadku sprawdza się przede wszystkim tłumaczenie, przede wszystkim tekstów, które mnie interesują. Z nowych zwrotów i słówek układam zdania - łatwiej mi później użyć ich w adekwatnej sytuacji, szczególnie, kiedy muszę używać kilku języków na raz!

MichalB
12-04-2013, 21:50
Tak jak pisze osoba powyżej - najlepiej zapamiętywać słówka w kontekście, na przykład tworząc sobie z nimi charakterystyczne zdania. Jeśli będziemy wkuwać pojedyncze słówka na pamięć i nie używać ich w żadnych sytuacjach, szybko wylecą nam z głowy.

Poza tym - im częściej natrafia się na jakieś słówko tym łatwiej je zapamiętać i zacząć go aktywnie używać.

Pozdrawiam

mszpakowska
12-08-2013, 19:54
Tak jak pisze osoba powyżej - najlepiej zapamiętywać słówka w kontekście, na przykład tworząc sobie z nimi charakterystyczne zdania. Jeśli będziemy wkuwać pojedyncze słówka na pamięć i nie używać ich w żadnych sytuacjach, szybko wylecą nam z głowy.

Poza tym - im częściej natrafia się na jakieś słówko tym łatwiej je zapamiętać i zacząć go aktywnie używać.

Pozdrawiam

Zgadzam się ! Najlepiej uczyć się w kontekście, wtedy wiemy jak danego słówka użyć i kojarzymy je lepiej.

Liberka
12-09-2013, 10:41
Ja Trafna wszystkie słowka mam jeden sposób:) słuchą i powtarzać:) słuchać i powtarzać :) i tak wkółko:)

kalola
01-05-2014, 15:52
ja zawsze staram sie uczyc i zapamietywac nowe slówka w kontekscie, ukladam zdania, ucze sie wyrazen

vuela
01-05-2014, 20:17
Mi natomiast pomaga nauka przez tłumaczenie zdań. Czasochłonne, ale jakże skuteczne :)

Też dobre. Myślę, że dobrze jest właśnie pisanie, czytanie na głos - wówczas zapamiętujemy więcej.

fka_b
01-05-2014, 20:32
Też pomaga mi czytanie na głos. Polecam również fiszki

michalinagrzeda
01-05-2014, 21:42
Może nie powinnam mówić o tym głośno ale mówię do siebie w myślach po niemiecku ;) np. opowiadam sobie o tym, co właśnie widzę, robię, rozważam coś. W ten sposób muszę sobie przypominać wiele przydatnych słów i jeśli jakiegoś mi brakuje sprawdzam je jak najszybciej a że wiem, o jaki kontekst mi chodziło - zapamiętuje lepiej. No i można to robić wszędzie i zawsze ;)

vovk
01-06-2014, 21:37
Oprócz tego wszystkiego o czym mówili przedmówcy, warto skorzystać z bezpłatnych kursów internetowych.Taki darmowy internetowy kurs języka niemieckiego funkcjonuje np. na portalu "Port Europa". Idealny dla początkujących i osób, które chcą sobie przypomnieć język: http://www.porteuropa.eu/niemiecki

ikanom
01-10-2014, 22:29
Według mnie najlepszą opcją jest spędzenie paru miesięcy za granicą. Jeżeli nie ma się takie możliwości, to zawsze dobrym sposobem jest wykorzystanie internetu i czatowanie z osobami niemieckojęzycznymi.:)

Barpie
01-12-2014, 16:13
Moim zdaniem pomocne jest ZDF mediathek, gdzie można oglądać seriale/programy z niemieckimi napisami. Mnie bardzo to pomogło.

mm3101
01-12-2014, 19:33
Wybór jakiegoś solidnego i intensywnego kursu języka niemieckiego jest chyba dość racjonalnym pomysłem.

też tak myślę ;)

olga.saw
01-12-2014, 19:51
A jeśli nie stać Cię na kurs bądź nie masz na niego ochoty to zawsze jest pomoc międzyludzka/międzystudencka! Popularną praktyką wśród moich znajomych jest spotykanie się np z francuzem i Ty uczysz go polskiego (albo innego języka, który znasz), a on Ciebie francuskiego. I viola! :) Ale to metoda dla tych komunikatywnych i społecznych :P

karina260992
01-17-2014, 15:39
Do gramatyki polecam żółty podręcznik Alles Klar Grammatik. Są tam również ćwiczenia i dużo słownictwa, głównie czasowników.

dorotakajak
01-17-2014, 16:50
Może być jeszcze nauka w tandemie, np. na skypie :) Działa, tylko trzeba umieć znaleźć osobę do tandemu. Ja znalazłam na busuu.com Niemca, który uczy(ł) się polskiego. Za to na serwisach do poszukiwania tandemów nie udało mi się nikogo znaleźć, może przy innych kombinacjach językowych jest łatwiej.

Olexa
01-19-2014, 12:01
A propos osłuchania się z językiem.

Od jakiegoś czasu można oglądać program Extra 3 z napisami w języku niemieckim. Myślę, że to fajne rozwiązanie dla osób, które jeszcze nie potrafią wszystkiego wyłapać ze słuchu i mają problemy ze zrozumieniem wszystkiego. Można sobie filmik zatrzymać, zapisać słówko, którego nie rozumiemy i sprawdzić w słowniku.

Tutaj link do programu Extra 3:
http://www.ndr.de/fernsehen/sendungen/extra_3/videos/extra6627.html

madziaczek
01-22-2014, 21:44
dużo moich zagranicznych znajomych uczęszczało na bardzo intensywne kursy w Niemczech i po ok 3 miesiącach nauki gaworzymy razem po niemiecku (tzn. oni nadążają nad moim słowotokiem po niemiecku). Polecam książkę Tangramm oraz Delfin.

mszpakowska
02-10-2014, 17:40
Myślę, że najlepszym sposobem nauki jest to gdy ktoś "zmusi" nas do mówienia i komunikowania się po niemiecku, np. wtedy gdy wyjedziemy za granicę i nasze otoczenie mówi tylko po niemiecku. Uczyłam się bardzo długo niemieckiego "na sucho" i nie potrafię się wypowiedzieć płynnie, dobrze uczyć się też całych struktur z przykładami, całych zdań i zwrotów.

przemowa
05-23-2014, 20:16
Ja mam dwa sposoby na naukę słówek:
1) fiszki - pisane przeze mnie lub kupione
2) listy słówek - z jednej strony oryginał z drugiej tłumaczenie.

justynaborowiak
05-30-2014, 11:15
Najszybciej uczę się słówek za pomocą fiszek. Już przy tworzeniu ich zapamiętuję wyrazy :)
Kiedyś też jeden z wykładowców podsunął nam pomysł, żeby uczyć się słówek tworząc od razu z nimi zdania :)

akwiat90
06-02-2014, 11:48
Fiszki, fiszki i jeszcze raz fiszki. Do tego najlepiej działami się uczyć i najważniejsze zwroty słówka z każdego działu. Codziennie 10 słówek

marleena93
06-10-2014, 21:55
Ja bardzo polecam Profesora Klausa. Świetnie uczy dużej ilości słówek, a co najważniejsze, są do nich przykładowe zdania, co pozwala nauczyć się danego słowa w konkretnym kontekście. Jest w tym programie również bardzo dobry system powtórek, a jak ktoś lubi uczyć się przez jakieś gry, to też znajdzie się coś dla niego. Co również mi się podoba, to działy tematyczne ze słownictwa, które uzupełniają bazę podstawową :)

Ianthe
06-12-2014, 18:47
Dla mnie najefektywniejszą metodą jest uczenie się z fiszek poprzez ich systematyczne powtarzanie. Na tym też polegają programy z serii Profesor (Henry, Klaus, Pedro, itp.) i ja również z nich korzystam. Oprócz samych słówek można się tam uczyć też od razu całych zdań, co jest bardzo dobre, bo do tej pory pamiętam zdania, których uczyłam się około rok temu:)

Język niemiecki
06-14-2014, 09:30
Podczas studiów wykorzystywałam bardzo często metodę nauki słówek, która sprowadzała się do robienia fiszek. Poza tym uczyłam się na skojarzenia i z racji, że jestem wzrokowcem, to używałam kolorów.

Małgorzata1991
06-14-2014, 21:32
ja nigdy jeszcze nie korzystałam z fiszek, ale czytając wasze wypowiedzi to chyba zacznę to robić ;) Ja zawsze się uczę poprzez podkreślanie słówek w tekście i wypisywanie ich później na osobnej kartce. I tak uczę sie później na pamięć, zakrywam sobie potem przykładowo lewą kolumnę i powtarzam sobie, póki nie zapamiętam. Muszę jednak spróbować tych fiszek :)

Język niemiecki
06-14-2014, 21:47
Ja mam też taką metodę, że przyklejam sobie fiszki na ścianę , czy tablicę w pokoju, tam gdzie często spoglądam, co rzeczywiście pomaga.

Barbara Star
06-15-2014, 21:31
A ja oglądam filmy poniemiecku i z każdego wypisuję sobie po 10 słówek, a później utrwalam je podczas oglądania kolejnego filmu. Często także układam sobie jakieś zdania ze słówkiem którego mam się nauczyć lub znajduję do niego jakieś śmieszne skojarzenie.

martamadela
08-06-2014, 13:11
Zgadza się z przedmówcą, a podobno najlepiej zapadają w pamięć skojarzenia o lekko seksualnym podtekście - co o tym myślicie?

krna
08-07-2014, 10:31
U mnie zależy to od partii materiału jaki muszę sobie przyswoić. Generalnie mam dwie póki co skuteczne metody, które ułatwiają mi naukę niemieckiego i pewnie nikogo tym nie zaskoczę - fiszki i skojarzenia:) ale w fiszkach stosuję podział na kolory czerwony-rzeczownik, zielony- czasownik, niebieski- przymiotnik, fioletowy- całe zwroty. Jestem wzrokowcem i ta metoda jest wg mnie bardzo skuteczna:)

Aniula.m
08-08-2014, 22:45
Bardzo dobrze jest też uczyć się słówek, układając sobie z nimi zdania. Wtedy od razu zapamiętujemy kontekst, w jakim są one używane

OlgaWas
08-10-2014, 14:11
Też tak myślę, ponadto ja staram się jak najwięcej czytać (artykuły w gazetach, w internecie) i w ten sposób przyswajać sobie język.

mariza
08-10-2014, 21:12
Dla mnie najlepszym sposobem zawsze będą fiszki, przeważnie robię je sama. Dodatkowym ich plusem jest to, że można je wszędzie ze sobą zabrać ;) Do tego, można też starać się tworzyć z danym słówkiem zdania, wiele osób w ten sposób najłatwiej zapamiętuje słówka.

OlgaK
09-02-2014, 10:53
Jeśli są to rzeczowniki, obok słówka można narysować jego wyobrażenie. Nie przejmujcie się tym, że nie umiecie rysować, im bardziej dziwaczny rysunek (ale nadal rozpoznajecie co narysowaliście), tym lepiej. Oczywiście ta metoda dobra jest na początku przygody z danym językiem i gdy nie uczymy się pojęć abstrakcyjnych (jak narysować np. sprawiedliwość?).

gn93
09-05-2014, 19:34
Najgorszą metodą na naukę jest z pewnością wykuwanie na pamięć pojedynczych słówek. Zapamiętujemy je szybko, po czym po kilkunastu minutach już nic nie pamiętamy. Kiedyś też tak robiłam, więc na własnej skórze przekonałam się, że to złe rozwiązanie. Polecam naukę słownictwa w konkretnym kontekście, np. w zdaniu. Podobnie jak wy, najtrudniejsze słowa kojarzę sobie z dziwnymi rzeczami, czasem wymyślam jakieś rymowanki, dzięki którym z łatwością zapamiętuję to, co wydaje mi się nie do zapamiętania.

qwerty
09-06-2014, 14:42
Ja polecam Profesora Klausa Słownictwo - dość pokaźna baza i świetny system powtórek. Gdzieś to już pisałem, ale po ukończeniu kursu z takim programem można już właściwie spokojnie zasiadać do pierwszych książek (powieści) w języku niemieckim. A książek jako materiału poszerzającego słownictwo nie trzeba już chyba reklamować. ;)

triniti
09-06-2014, 21:19
Ja polecam naukę poszczególnych słówek zawsze w jakimś kontekście. Łatwiej zapamiętać w konkretnym zdaniu.

Julia85
09-17-2014, 11:36
Ja też lubię fiszki. Kiedy uczyłam się słówek zanotowanych z zeszycie powtarzałam listę z pamięci, pamiętałam jakie słówko jest następne. Fiszki robię tak, że przy słówku niemieckim notuję też zdanie albo dwa. Dużo lepiej zapamiętuję dane słowo, jeśli wiem, jak go użyć w zdaniu.

angelika90
09-19-2014, 06:58
Ja również uważam że skojarzenia to dobry sposób na naukę słówek. Jednak do nauki słówek trudniekszych, specjalistycznych korzystam z fiszek. Z jednej strony piszę słowo w j.polskim a z drugiej w j.niemieckim czy j.angielskim. Już podczas przygotowywania ich zapamiętuję wiele słówek i zawsze mogę sama się odpytywać:-) używam też różnych kolorów, ponieważ zauważyłam że wtedy jeszcze szybciej zapamiętuję słówka.

natalia91
10-02-2014, 18:30
Uważam, że słówek z języka niemieckiego najlepiej uczyć się z fiszek. Zdecydowanie szybciej się przyswajają niż, np. przy zwykłym czytaniu z listy.

JustynaN
10-02-2014, 21:20
Dla mnie najskuteczniejszym sposobem na naukę nowego słownictwa są fiszki.

martha15
10-07-2014, 08:52

Zgadzam się, metoda z sówkami wypisanymi w kolumnie na kartce zdecydowanie odpada.

Ja również wycinałam własne fiszki, kupowałam do tego nawet trwały i kolorowy blok techniczny. Jednak ciągłe wycinanie i pisanie słówek zajmowało mi dużo czasu, w dodatku fiszki te zajmowały trochę miejsca w szafie i nagromadzały się.

Zdecydowanie preferuję fiszki online: wpisuję w komputerowy notatnik słówko polskie w tłumaczeniem, robię z tego sporą listę, zapisuję na dysku i wczytuję na stronę fiszki-online. Bardzo łatwy i przyjemny sposób, można zaznaczyć daną fiszkę jako nauczoną/nienauczoną, można ją skasować, można wydrukować, można wysłać znajomym.
Korzystam z tego portalu od kilku lat niemal codziennie i polecam wszystkim!

izabeladuch
10-08-2014, 12:38
Fiszki są fajne, tak jak i skojarzenia (mimo, ze ta metoda wymaga troche wiecej wyobraźni niz jej mam). Natomiast zawsze myslalam ze uczenie sie 'tabelaryczne' jest mało efektowne, ale po mojej podyplomówce gdzie musialam wkuć ponad 800 słówek na zlaiczenie okazało sie, ze nawet przyniosło efekty.

Jeśli chodzi o niemiecki to robię sobie własne glosariusze tematyczne. Lubię też naukę z obrazkami lub naklejanie na (niektóre) przedmioty w domu podpisów po niemiecku. No i nauka przez kontekst, czytanie, słuchanie, robienie tłumaczeń etc.

martha15
10-11-2014, 07:49
Ja też korzystam z fiszek, jednak zauważyłam, że same słówka często nic nie dają, bo nie potrafię osadzić ich w kontekście czy zbudować z nimi zdania. Tak więc uważam, że dobrą metodą w fiszkach jest napisanie po dwóch stronach: 1. słówko obce 2. to samo słówko użyte w zdaniu.

weronikate
10-11-2014, 21:08
Ja również polecam fiszki. Na jednej stronie kartki piszę sobie słówko w języku obcym, na odwrocie tłumaczenie słówka po polsku, plus niżej zdanie w języku obcym z tym słówkiem. Jest to szczególnie efektywne, gdy poza znaczeniem słówka chcemy nauczyć się również np. łączącego się z nim przyimku.

NikaT
10-12-2014, 16:51
Ja natomiast z fiszek nie korzystam. Nowe słówka i zwroty lubię sobie zapisywać w zeszycie przeznaczonym specjalnie do tego celu - potem go sobie kartkuję i w ten sposób utrwalam materiał. Rzeczowniki zapisuję w trzech kolorach - czerwony dla tych rodzaju męskiego, niebieski dla r. żeńskiego i zielony dla r. nijakiego. Plus oczywiście liczba mnoga.

Dobrym sposobem na naukę słówek jest też... podczytywanie słownika, najlepiej na chybił trafił. :p

mszczep
10-15-2014, 12:44
słuchać, czytać i nie bać się używać języka ;)

amk
02-22-2015, 18:43
Ja znalazłam sobie pracę w Niemczech, która pozwoliła mi zrobić ogromne postępy w nauce ale przede wszystkim, nie boję się mówić.

Vendelin
04-05-2015, 01:32
1. Pobyt w kraju, którego język chcemy poznać.
2. Filmy, radio - gdy już troszkę umiemy.
3. Fiszki :)

radekr1
04-14-2015, 15:22
Ja polecam do nauki języka bardzo dobry program Selingua. Chociaż nie ma go w polskiej wersji językowej to jest mimo to bardzo użyteczny. Można się na nim uczyć języka niemieckiego na bazie innego języka, który się dobrze zna, na przykład angielskiego. Jest świetny do nauki słownictwa i nie tylko. Zawiera różne ciekawe zadania. Program kontroluje także postępy w nauce.

MartiiArtii
08-12-2015, 11:47
Najważniejsze jest to, by poza samą nauką otaczać się tym językiem, słuchać muzyki w j.niemieckim, oglądać filmy, czy wiadomości po niemiecku, czytać niemieckie artykuły, blogi i książki. ;) Po osiągnięciu pewnego poziomu, warto wyjechać do Niemiec, chociaż na kilkudniową wycieczkę. :) Za granicą przyswajanie słówek i struktur idzie o wiele szybciej. :D

karolinakla
10-07-2015, 22:03
Ja uczyłam się niemieckiego w szkole, miałam kilka lat przerwy i teraz mam ogromne braki. Próbuje sobie z tym jednak poradzić i póki co najlepiej sprawdzają się:
-fiszki w telefonie - super sprawa np.w komunikacji miejskiej czy podczas średnio interesującego wykładu/przerwy w pracy,
-muzyka - słuchanie i szukanie tłumaczeń tekstów w Internecie,
-oglądanie filmików na youtube - niekoniecznie jakichś ambitnych, byle się osłuchać,
-gry typu babadum.com - zapamiętywanie słówek w połączeniu z ilustracjamii jest dużo przyjemniejsze.
Oczywiście najlepszym sposobem jest zapewne wyjazd, ale jeżeli ktoś nie ma takiej możlwości, to polecam pracę z językiem niemieckim (np. w sklepie gdzie od czasu do czasu mamy możliwość porozumiewania się z klientami po niemiecku).

Fuzz
10-11-2015, 16:56
Jeżeli ktoś interesuje się piłką nożną to polecam oglądanie meczów Bundesligi z niemieckim komentarzem. Można znaleźć streamy w internecie. :D

Maiyko
11-16-2015, 03:07
Jeśli zaczyna się dopiero przygodę z językiem, to na pewno początkowo przydatne są fiszki i wspomniane wyżej gry językowe - może początkowo wydaje się, że to mało daje i właściwie niewiele się zapamiętuje, ale w późniejszym czasie takie obycie z przydatnymi słówkami skutkuje.
Nawet jeśli niewiele rozumiemy warto zacząć oglądać filmy po niemiecku (początkowo z polskimi napisami), może nawet takie, które już widzieliśmy kiedyś, a teraz w ramach przypomnienia oglądamy w oryginale, albo z wszędobylskim niemieckim dubbingiem. Jeśli znamy już materiał to nie będzie nas irytowała nieznajomość treści, a wiele znaczeń słów będziemy mogli wywnioskować z akcji lub też z kontekstu, jeśli mamy już jakąś bazę językową. Trzeba się nieco osłuchać z tym językiem, żeby poczuć się swobodnie i zacząć się w nim komunikować.

iwonablasz
01-04-2016, 20:10
Myślę, że metoda SITA jest dobra, ale przede wszystkim trzeba zacząć od podstaw gramatyki i na przykład skorzystać nawet z podręczników do nauki typu Motive Deutsch, bo podręcznik polski i gramatyka wytłumaczona po polsku a poza tym praca, praca i jeszcze raz praca

lucas33
02-09-2016, 14:20
Bardzo fajne zajęcia prowadzi Tomasz Zalewski (http://zalewskitomasz.pl). Już od jakiegoś czasu korzystam z kursu online z niemieckiego i jest naprawdę zadowolona z rezultatów – zaczynam mówić płynnie, a znałam tylko podstawy ze szkoły (uczyłam się naprawdę dawno temu, więc w sumie niewiele pamiętałam). Widać, że prowadzącemu zależy na skuteczności nauki.

Anette7373
03-22-2016, 20:38
Nie polecam metody SITA. Z założenia ma fajny pomysł- uczysz się wtedy, gdy jesteś rozluźniony- dlatego uczysz się efektywnie. Dla mnie jednak było to wszystko tak nudne, że zamiast się relaksować i uczyć, to zasypiałam. I z nauki nici.

Sam układ materiału nie przemawiał do mnie zbytnio, jedyne co mi się podobało, to zadania z gramatyki.

Syrinks
04-02-2016, 12:11
Zdecydowanie wyjazd do Niemiec czy Austrii! Dla mnie była to jedyna motywacja, żeby po raz kolejny podejść do nauki niemieckiego. I w końcu się udało :D Chociaż nieco zniechęcający może być fakt, że większość Niemców dobrze mówi po angielsku.

alas91
04-04-2016, 20:59
Nie wierzę w samodzielną naukę języka. Kiedyś próbowałam sama się uczyć, ale zabrakło mi motywacji, silnej woli. Dużo lepsze efekty miałam, kiedy skorzystałam z kursu niemieckiego. Dość szybko opanowałam materiał, gramatykę, słówka. Dla zainteresowanych podsyłam link metodaad.pl . Uczyłam się małymi kroczkami, dużo ćwiczeń przekłada się na to że w końcu się czegoś nauczymy. Możliwość powrotu do poprzedniej lekcji, zawsze można je poprawić. A jak mówią: człowiek najlepiej nauczy się na błędach.:)

moniiika.
04-11-2016, 12:42
Jeśli ktoś nie ma możliwości wyjazdu do Niemiec lub Austrii to polecam stroną, gdzie możemy konwersować z różnymi osobami z całego świata w językach jakimi tylko umiemy się posługiwać. Strona jest darmowa i wymagana jest tylko rejestracja [ https://www.interpals.net/]. Nauka języka na pewno będzie owocniejsza gdy będziemy mieli stały kontakt z native speakerami i będziemy posługiwać się jeżykiem obcym tak często jak to tylko możliwe.

Simona
05-09-2016, 15:37
Polecam rozmowy z "nativami" przez skype. Jest też super stronka gdzie mozna prowadzic konwersacje - italki.

evelyne0519
06-13-2016, 11:58
Wyjazd do Niemiec na pewno ci dużo da. Według mnie najlepsze są rozmowy ;) Trzeba cały czas mieć kontakt z językiem, żeby się go nauczyć. Dlatego w wolnej chwili polecam także radio, telewizje, gazety, artykuł i wszystko, co niemieckie. :)

Marylin
09-20-2016, 22:01
Nie powiem nic nowego, mówiąc, że wyjazd za granicę jest najlepszym sposobem :)
Studia czy praca zmuszają do samodzielnego poruszania się w języku i radzenia sobie w codziennych sytuacjach.
Na co dzień słuchałam audiobooków, zwroty wpadały mi mimochodem.
Oprócz czytania ważne jest też tworzenie własnych wypowiedzi pisemnych.

taran
09-20-2016, 22:17
Też myślę, że najlepiej to wyjechać i zażyć żywego języka :) ja tak do pracy wyjeżdżałem kilka razy i teraz śmigam płynnie, a wyjeżdżałem zwykle z agencją pracy, nie do znajomych, bo jak się jedzie samemu, trzeba być samodzielniejszym i zmusza się człowiek do używania języka. Z agencji polecam link2usedom, fajne oferty mają, warto się rozejrzeć.

Malaga
10-07-2016, 21:21
Jak najbardziej mogę polecić podręczniki pełniące funkcje samouczka. Mi osobiście dużo pomógł "Niemiecki na poziomie" Tomasza Sieleckiego oraz kurs multimedialny "Profesor Klaus".

Zythus
10-08-2016, 09:29
Nie da się tego szybko opanować. Nauka języka przychodzi z poświęconym czasem, wieloma godzinami. Oczywiście najlepszą opcją jest możliwość rozmowy z Niemcem, ale jeśli takiej nie ma, to pozostaje uczenie się z książek i/lub programów komputerowych. Zwłaszcza te drugie pozwalają na względnie przyjemną naukę, która, najlepiej, powinna się odbywać codziennie.

karolka1125
10-20-2016, 10:16
Moim zdaniem najlepszą metodą na naukę języka niemieckiego jest praca z kimś, czyli z jakimś doświadczonym nauczycielem. Ja miałam lekcje u Pana Tomasza Zalewskiego i jestem bardzo zadowolona. Wszystko odbywa się przez Skype, czyli wygodnie i szybko, bez wychodzenia z domu. Nauka jest przede wszystkim efektowna i przyjemna. :)

kpawilowicz
10-23-2016, 22:48
Dobrym pomysłem są intensywne kursy wakacyjne organizowane przez wiele szkół - można w czasie 2 miesięcy zrobić nawet materiał z całego semestru. Ale skoro wakacje już minęły, to może nauka indywidualna i wyznaczenie sobie odpowiedniej motywacji

janus.dominikaa@gmail.com
10-31-2016, 13:37
Szybko czy efektywnie. To podstawowa kwestia. Ja uczę się od wielu lat z lepszym lub gorszym skutkiem. Wszystko zależy od poziomu trudności języka i naszych chęci.

msannie
11-07-2016, 16:49
Po studiach lingwistycznych (ang. z ros.) zdecydowałam, że czas na kolejny język - niemiecki. Miałam z nim styczność przez 3 lata, w gimnazjum = poziom znajomości zerowy.
Zdecydowałam się spróbować metodę bezpośrednią w jednej ze szkół językowych w mieście. Jak do tej pory jestem bardzo zadowolona i sądzę, że nawet dobrze mi idzie. Wydaje mi się, że po części jest to kwestia metody nauki - bo mówimy tylko po niemiecku, a z drugiej strony - trochę w życiu już spędziłam czasu na nauce języków i wiem od jakiej strony się do tego zabrać.

11-14-2016, 12:08
Po studiach lingwistycznych (ang. z ros.) zdecydowałam, że czas na kolejny język - niemiecki. Miałam z nim styczność przez 3 lata, w gimnazjum = poziom znajomości zerowy.
Zdecydowałam się spróbować metodę bezpośrednią w jednej ze szkół językowych w mieście. Jak do tej pory jestem bardzo zadowolona i sądzę, że nawet dobrze mi idzie. Wydaje mi się, że po części jest to kwestia metody nauki - bo mówimy tylko po niemiecku, a z drugiej strony - trochę w życiu już spędziłam czasu na nauce języków i wiem od jakiej strony się do tego zabrać.

Chodzi Ci dokładnie o Direct Method?

msannie
11-15-2016, 14:48
Chodzi Ci dokładnie o Direct Method?

Tak. Na kursie opieramy się na podręcznikach Direktes Deutsch p. Włocha.
Nie są może idealne, ale jak dla mnie odpowiednie.
Im większa gramatyczna jazda się zaczyna, tym bardziej mi się podoba.

BMaj
11-17-2016, 16:02
Nie wiem czy niemiecki też jest prowadzony w tej metodzie, ale ja się angielskiego nauczyłam metodą Colina Rose http://www.szybkiangielskibydgoszcz.pl/

tinaa94
11-20-2016, 14:21
Też mam podobna sytuację, gdzie uczyłam się niemieckiego a potem go nie używałam i skupiałam się na innym języku. Teraz wyjechałam na wymianę uczniowską do Austrii i próbuję przypomnieć sobie trochę informacji i nauczyć się nowych. I oczywiście kontakt z językiem i metoda prób i błędów w konwersacji na przykład dała mi więcej niż nauka w szkole. Oczywiście nie ma jakiegoś magicznego sposobu na naukę języka, trzeba też mieć chęci, motywację i po prostu trochę popracować. Ale kiedy już potrafisz przeprowadzić z kimś jakąś konwersację czy przeczytać nagłówek w gazecie, to jest to największa satysfakcja i nagroda za pracę! :)

Asia_P
11-20-2016, 15:57
Moim zdaniem każdego języka trzeba uczyć się tak samo, czyli przede wszystkim systematycznie. Z mojego doświadczenia wynika, że najważniejsze jest systematyczne powtarzane nabytej wiedzy. Najlepiej na głos. Trzeba też dużo czytać (nie tylko podręczniki! Najlepiej gazety i portale niemieckojęzyczne) i słuchać. Ja chętnie słucham Radioeins :).

otcoftw
11-22-2016, 12:41
Polecam naukę za pomocą stron internetowych poświęconych niemieckiemu i aplikacji językowych (np. Duolingo). Najważniejsza jest jednak systematyczność, bo bez niej trudno opanować jakikolwiek język.

marcelina007
11-27-2016, 23:39
Bardzo jestem zadowolona z kursu językowego, który organizuje Pan Tomasz Zalewski. jest on w bardzo ciekawej formie i efektywny. Sprawdza się w praktyce.

11-28-2016, 09:38
Próbowałam samodzielnej nauki, ale to dla mnie nie działa, tylko szkoła językowa bądź coś, co z zasady jest narzucone odgórnie, mnie motywuje.

SirArcadin
11-28-2016, 20:51
Moim zdaniem najlepszym z najlepszych sposobów jest spędzenie czasu w kraju, gdzie owy język jest używany. Oczywiście przed wyjazdem dobrze byłoby mieć opanowane chociaż jakieś podstawy, no bo to jednak ułatwi cały proces uczenia się. Chodzenie do sklepów, kontakt z ludźmi, rozmowa przez telefon, praca, rozrywka, obserwowanie, jak ludzie wołają do psa, jakich wyrażeń używają, rozmawiając między sobą, czego chcieć więcej? Nawet w wolnym czasie człowiek uczy się języka, a z czasem zaczyna go używać jak swojego, to piękne. Chciałbym pewnego dnia do Anglii wyjechać, nie żeby dorobić się (choć być może też), ale żeby dokształcić się jako anglista. Taki pobyt na obczyźnie to bezcenne doświadczenie dla kogoś, kto chce nauczyć się języka i trzeba korzystać z tego ile się da, każdą minutą, godziną, dniem.

margolinka
01-26-2017, 20:17
Nauka przez Skype u Tomka Zalewskiego to czysta przyjemność i duży efekt.

Romusen
01-30-2017, 10:58
Moim zdaniem najlepszym z najlepszych sposobów jest spędzenie czasu w kraju, gdzie owy język jest używany. Taki pobyt na obczyźnie to bezcenne doświadczenie dla kogoś, kto chce nauczyć się języka i trzeba korzystać z tego ile się da, każdą minutą, godziną, dniem.

Tak, ale jest to też swojego rodzaju luksus, na który nie każdy sobie może pozwolić. Mnie się nie widzi za bardzo rzucać pracy i wyjeżdżać z Polski. Oczywiście, jeśli ktoś ma taką możliwość i ochotę, to na pewno mu pomoże w nauce.

markap94
02-06-2017, 21:01
Jeśli nie możemy sobie pozwolić na wyjazd za granicę, być może dobrym rozwiązaniem byłoby zapisanie się do szkoły językowej lub korepetycje, na których będziemy mogli poćwiczyć mówienie. Wiem z doświadczenia, że niestety nauka słówek może być męcząca i tak ostatecznie zapominamy to, czego się nauczyliśmy, ponieważ nie wykorzystaliśmy tego w praktyce. Warto też dużo pisać i budować zdania z nowymi słówkami.

Alex123
02-08-2017, 19:05
Również bardzo polecam fiszki - jest to rewelacyjny sposób na poszerzenie słownictwa z wielu dziedzin, wiadomo najważniejsze to być systematycznym. Sama przerobiłam wszystkie poziomy i jestem naprawdę zadowolona. Aktualnie zastanawiam się nad zakupem kursu extremes deutsch, czytałam jednak opinie, że jest on trochę skomplikowany. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tym kursem, polecacie?
Jeśli chodzi o rozumienie ze słuchu to najlepsze są seriale - przyjemne z pożytecznym!

kroks
02-17-2017, 23:03
Również wiele dobrego słyszałem o nauce u tego pana. Znajoma robi mega postępy praktycznie siedząc w domu.

marcin33
03-15-2017, 13:25
Dobre efekty przyniosła nauka niemieckiego pod okiem Tomasza Zalewskiego. Na stronie zalewskitomasz.pl jest dokładna oferta. Generalnie można się zdecydować na materiały dydaktyczne, albo na pakiet z materiałami plus do tego dochodzą konsultacje online z nauczycielem. U mnie poziom był podstawowy, chciałam go nieco doszlifować w związku z nową sytuacją w firmie i faktem, że będziemy mieli ważnego niemieckiego partnera w biznesach.

tomshelby
03-19-2017, 18:01
Polecam aplikację na telefon duolinguo. Fajny dodatek do codziennej nauki :)

Kuba88888
03-27-2017, 12:26
Widzę, że nie tylko ja uczyłem się z Tomkiem Zalewskim. Właśnie, uczyłem się i się nauczyłem dzięki tej metodzie:). Również ja polecam!:)

albina9999
04-27-2017, 21:46
Mamy 21 wiek. Można uczyć się przez internet w domu. Mnie bardzo pomógł Tomek Zalewski. Dobrze wszystko tłumaczy, a komfort nauki w domu jest dla mnie bardzo duży.

albina9999
05-23-2017, 15:23
Postanowiłam skorzystać z lektora Tomka Zalewskiego i jestem mile zaskoczona! Uczę się w domu, pan Tomasz cierpliwie objaśnia wszelkie zawiłości językowe. W takich komfortowych warunkach można się uczyć!

bumblebee
06-05-2017, 00:53
Język niemiecki będzie już chyba zawsze stanowić dla mnie wielki problem mimo, że uczę się go prawie 8 lat. Gramatyka oraz rodzajniki są dla mnie do tej pory kwestiami, której nie potrafię opanować, a zdawałoby się, że po nauce języka fińskiego żaden język nie stanowić powinien problemu :D

Aby mimo wszystko rozwijać swoje rozumienie tekstu, czytam Deutsch Aktuell :) Czytanie to chyba moja ulubiona forma nauki języka :)

Roxanna1989
06-10-2017, 12:21
Polecam uczenia się słownictwa z fiszek. Bardzo fajna forma nauki. Ostatnio kupiłam sobie fiszki z wydawnictwa "Cztery głowy". Jak dla mnie opracowane słownictwo jest na bardzo wysokim poziomie, a samo wykonanie fiszek i ich estetyka są zadowalające. Uczę się przy użyciu memory box, jest to podłużne pudełko z przegródkami, w ramach którego powtarzamy słownictwo. Uczę się także słownictwa przy użyciu programów "Profesor Klaus i Profesor Henry". Znakomite programy do nauki słownictwa, z wbudowanym modułem do samodzielnych powtórek, nagrywania wymowy itp. Można uczyć się słownictwa z wybranej kategorii, albo samemu komponować bazę. Można także wydrukować fiszki z wybranymi słówkami.

Lucky43221
06-19-2017, 13:34
Dla mnie szkoły języków obcych to już przeżytek. Jak wielu tutaj uczę się w domu przez skypa z certyfikowanym nauczycielem. Dla mnie tak jest lepiej.

AnaBella
07-24-2017, 18:33
Najszybsza metoda? Wyjazd do kraju, gdzie dany język jest językiem narodowym plus metoda przez skypa z Tomkiem Zalewskim!

kamilka2109
09-01-2017, 13:53
Języka niemieckiego uczę się od wielu lat. Uczęszczałam na różnego rodzaju kursy, miałam wielu nauczycieli. Od paru miesięcy mam lekcję z Panem Tomaszem Zalewskim, który zaskoczył mnie swoim podejściem do nauczania - każdą lekcję przygotowuje specjalnie dla mnie, pod kątem moich potrzeb, tempa mojego uczenia i zapamiętywania. Lekcja jest intensywna i prowadzona w takiej atmosferze, że nie czuję się pod żadną presją, nie czuję się oceniana. Po raz pierwszy mam ogromny komfort psychiczny na lekcji, które prowadzone w ten właśnie sposób przekładają się na efekty w przyswajaniu sobie tego języka. Cieszę się że mam nauczyciela, który spełnia wszelkie standardy nowoczesnego i skutecznego nauczania.

damianolszewski
09-04-2017, 17:24
Moim zdaniem warto jest starać się nauczyć jak największej ilości języków - znajomość każdego z nich poszerza nasze horyzonty i pozwala na poznanie nowej kultury. :)

ola.ad
09-09-2017, 11:03
Również bardzo polecam fiszki - jest to rewelacyjny sposób na poszerzenie słownictwa z wielu dziedzin, wiadomo najważniejsze to być systematycznym. Sama przerobiłam wszystkie poziomy i jestem naprawdę zadowolona. Aktualnie zastanawiam się nad zakupem kursu extremes deutsch, czytałam jednak opinie, że jest on trochę skomplikowany. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tym kursem, polecacie?
Jeśli chodzi o rozumienie ze słuchu to najlepsze są seriale - przyjemne z pożytecznym!

Znasz jakieś strategie na oglądanie seriali? Zauważyłam, że kiedy próbuję się zabrać za serial w języku, którego za dobrze nie znam, zawsze kończy się to frustracją w momencie, w którym przestaje rozumieć o co w nim chodzi. Boję się, że jestem chwilowo skazana na Świnkę Peppę.

kamilNN
09-15-2017, 22:43
jeśli chcecie się szybko nauczyć choćby nawet podstaw języka to fajnie jest się uczyć z lektorem w domu. dla mnie bardzo fajna sprawa.

marczyw
10-02-2017, 16:58
Powiem tak, uczyłam się 7 lat niemieckiego w szkole i tak szczerze nie da się wiele nauczyć tak "na sucho"... rozumiałam co nieco ale nie było to wystarczające jak na 7 lat nauki. W końcu pojechałam do Niemiec do pracy i tam się dopiero nauczyłam, poznałam gwarę regionu w którym akurat przebywałam i słówka, których uczyli w szkole, różniły się ze względu właśnie na ten dialekt. Osobiście polecam wyjazd za granicę w celu nauki i zapoznania się z dialektem i akcentem.

Konsta112
11-12-2017, 20:38
Super przyjemnym sposobem jest znalezienie sobie jakiegoś serialu po niemiecku i oglądanie go z polskimi napisami. Znajdź kogoś do korespondencji, nie zauważysz nawet jak szybko zrobisz progres :) Powodzenia !

wiolakq
11-12-2017, 20:45
Możecie polecic jakiś serial niemieckojęzyczny dla początkujących?

nikolasok23
11-19-2017, 13:51
Właśnie jak to jest z tym niemieckim, inne języki wydają mi się lepiej przyswajalne. Uczyłam się w szkole przez 6 lat, umiałam bardzo mało, następnie przez miesiąc pracowałam w Niemczech, nie mogę powiedzieć że go dobrze opanowałam, ale mówienie, a przynajmniej próby rozmowy były wtedy dla mnie zupełnie bez problemu. Teraz gdy po roku nie używania niemieckiego pojechałam tam to nie byłam w stanie wypowiedzieć jednego pełnego zdania. Jestem pewna, że coś z niego pamiętam, czy to jest przez to że w tym czasie uczyłam się innego języka i jakby ten niemiecki został wyparty ? Możecie polecić jakieś strony czy ew. podręczniki do "ponownej" nauki ?

szym
11-19-2017, 15:52
Jeśli nie mamy z kim rozmawiać albo wstydzimy się, proponuję zacząć od rozmów z samym sobą. Przed lustrem, pod prysznicem, w łóżku przed snem... Nikt nas nie pogania, nikt nas nie wyśmieje, a powtarzamy sobie język, możemy zawsze sprawdzić słówka bądź zwroty, których nam brakuje, a jak je zapamiętamy, na pewno przydadzą się w rozmowie z drugą osobą.

wiolakq
11-27-2017, 12:31
Czy uczył ktoś się niemieckiego przy pomocy aplikacji duolingo?

Barborka678
12-09-2017, 23:45
Hej, uczyłam się języka niemieckiego przez 3 lata, ale niewiele pamiętam;/ po dwuletniej przerwie postanowiłam wrócić do nauki i tu pojawia się mój problem, chciałabym się szybko i w miarę skutecznie nauczyć tego języka... zamierzam na wakacje wyjechać do Niemiec i dlatego mam pytanie, do Was drodzy Germaniści. Czy znacie jakies skuteczne metody nauki języka niemieckiego? Może polecicie jakieś konkretne szkoły czy podręczniki? A może metoda SITA? Czekam na podpowiedzi:)
Również mam podobny problem :) Trochę mówię po niemiecku, ale wciąż mam blokadę... w związku z czym mój poziom języka oceniałbym na taki, że dałoby się po prostu przetrwać w Niemczech i nie zginąć. Byłam w tym roku w Niemczech i jeśli miałabym Ci coś doradzić, to najlepsza jest właśnie konfrontacja z językiem w środowisku, gdzie wszyscy go używają. Kiedy czujesz, że musisz, bo nie masz wyjścia, to nauczysz się najszybciej. Co prawda byłam w tym kraju tylko przez miesiąc, ale na pewno nie będę czuć już takiego strachu, żeby odezwać się do Niemców niż przedtem :)

Barborka678
12-09-2017, 23:48
Czy uczył ktoś się niemieckiego przy pomocy aplikacji duolingo?
Tej aplikacji nie znam, ale słyszałam o innej "memrise" i koleżanka zachwalała :) ja jeszcze nie używałam na tyle, żeby powiedzieć, że polecam :)

nikolasok23
12-18-2017, 11:13
Również mam podobny problem :) Trochę mówię po niemiecku, ale wciąż mam blokadę... w związku z czym mój poziom języka oceniałbym na taki, że dałoby się po prostu przetrwać w Niemczech i nie zginąć. Byłam w tym roku w Niemczech i jeśli miałabym Ci coś doradzić, to najlepsza jest właśnie konfrontacja z językiem w środowisku, gdzie wszyscy go używają. Kiedy czujesz, że musisz, bo nie masz wyjścia, to nauczysz się najszybciej. Co prawda byłam w tym kraju tylko przez miesiąc, ale na pewno nie będę czuć już takiego strachu, żeby odezwać się do Niemców niż przedtem :)

Właśnie mam coś takiego, że oprócz niemieckiego używam jeszcze dwóch języków obcych i nie mam tego typu "blokady", jednak z niemieckim to nawet nie jest taka blokada że się wstydzę czy coś podobnego, po prostu zapominam wszystkiego co do tej pory umiałam.. Być może to kwestia słabej wiedzy, albo właśnie nie praktykowania go, chyba muszę przysiąść do jakiegoś kursu żeby se wszystko powtórzyć ;)

karolina4328
02-23-2018, 15:01
Najlepszym sposobem jest rozmowa w tym języku. Warto poprosić znajomych, którzy potrafią mówić w języku niemieckim o pomoc. Dobrym sposobem są też korepetycje lub kurs językowy.