PDA

View Full Version : Bałkański turbofolk

Marta86
11-20-2011, 00:19
Co sądzicie o turbofolku? Dla mnie osobiście to polska wersja disco-polo, "muzyka", która zdecydowanie deprawuje gusta Bałkańczyków. Muzyka powinna łagodzić obyczaje, niestety na tym terenie przyczynila się podczas ostatniej wojny ( i dalej przyczynia) do siania nienawiści..smutne..

hauteville
11-22-2011, 00:25
Czy jeśli powiem, że stawiam ją w jednym szeregu z techno i kiepskim hip-hopem to trochę przesadzę?

Justi
01-06-2012, 16:46
Z turbofolkiem jak z disco polo - niby nikt nie słucha a każdy zna słowa i dobrze się przy tym bawi ;)

madulenka
01-06-2012, 19:18
Z turbofolkiem jak z disco polo - niby nikt nie słucha a każdy zna słowa i dobrze się przy tym bawi ;)

Racja, w zupełności się z Tobą zgadzam.

Oglądałam kiedyś film "Sav taj folk", który opowiada o początkach turbo-folku na Bałkanach, zwłaszcza w Jugosławii i jego popularności. Ludzie, którzy borykali się codziennie z ciężką wojenną rzeczywistością znajdowali odskocznię w niskiej kulturze. Tylko że wraz z zakończeniem wojny i ustabilizowaniem się sytuacji popularność tej muzyki nie zmalała.

annamackiewicz
01-07-2012, 15:50

Jest to prawda niepodważalna;) Osobiście mi się jednak wydaje, że turbo folk jest ciekawszy. W disco polo nie ma co szukać orientalnych, czy ludowych brzmień.
A wiecie, że jako pierwszy określenia "turbo folk" użył czarnogórski piosenkarz o pseudonimie Rambo Amadeus?:)

aggie
01-07-2012, 19:48
A wiecie, że jako pierwszy określenia "turbo folk" użył czarnogórski piosenkarz o pseudonimie Rambo Amadeus?:)
Mogę się mylić ale wydaje mi się, że Rambo odniósł termin turbofolk właśnie do własnego stylu muzycznego.

caia.balcania
01-08-2012, 16:36
Jest to prawda niepodważalna;)

Podważalna! Nie wiem jak wygląda sprawa w innych krajach południowosłowiańskich, ale w Bulgarii większość moich znajomych nie znosi turbofolku, zwanego tam czałgą.

Osobiście mi się jednak wydaje, że turbo folk jest ciekawszy. W disco polo nie ma co szukać orientalnych, czy ludowych brzmień.
W zamierzchłych czasach, będąc jeszcze na pierwszym roku filologii bułgarskiej miałam wątpliwą przyjemność pisać referat o czałdze. Teksty w większości są podobne do naszego disco-polo, czasem lepsze lub gorsze(jak wyjaśnić fakt, że piosenkarka w refrenie śpiewa tylko 'iskam te'/'chcę cię'?), natomiast sama muzyka jest o wiele lepsza niż u nas, właśnie jak wspomniałaś przez elementy orientalne, ludowe, cygańskie.

Justi
01-09-2012, 19:41
Bądź co bądź jest to element kultury. Pomimo iż w obu przypadkach (zarówno turbofolku jak i disco polo) teksty nie są "górnolotne" muzyka jest dość łatwo wpadająca w ucho, dzięki czemu zdobywa kolejne "rzesze zwolenników" i nie pozostaje nam nic innego jak się z tym pogodzić ;) Chociaż osobiście bardziej skłaniam się ku turbofolkowi - lekko tureckie rytmy są ciekawsze niż niby-elektroniczne "brzdękolenie" ;)

Ola_A
01-09-2012, 23:15
Myślę, że sprawa z disco polo w Polsce wygląda trochę inaczej niż tzw. turbofolk... po pierwsze dlatego, że disco polo nie jest już aż tak popularne.
U nas dziś, faktycznie "nikt" (a tak naprawdę niewielu) słucha disco polo, ale piosenki z lat 90-tych zna każdy i dlatego się przy nich bawimy! Turbofolk w wielu krajach nadal przeżywa swój boom i z tego powodu ma też zagorzałych wrogów.

Osobiście na początku turbofolk mi nie przeszkadzał, ale częstszych spotkaniach z nim zmieniłam zdanie i uważam, że na dłuższą metę jest tak samo nieznośny jak disco polo... a może nawet bardziej ( i to właśnie "dzięki" tym bałkańskim, orientalnym inspiracjom)

aggie
02-01-2012, 23:14
Ogólnie to odgrzewam temat, ale czy słyszeliście, że Rambo Amadeus ma reprezentować Czarnogórę w tegorocznym konkursie Eurowizji? Chyba złamię swoją żelazną zasadę i w tym roku tą szopkę obejrzę :D

Priceless
02-02-2012, 20:42
Ciekawy wątek, nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak turbo folk:) Kulturoznawczo poszukam na YouTube Rambo Amadeusa:D A może wrzucicie linki do "hitów", jestem bardzo ciekawa:)

aggie
02-02-2012, 21:22
Ciekawy wątek, nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak turbo folk:) Kulturoznawczo poszukam na YouTube Rambo Amadeusa:D A może wrzucicie linki do "hitów", jestem bardzo ciekawa:)

Rambo nazwał swoją muzykę turbofolkiem ale nie sugeruj się, że jest typowym przykładem :) On użył tej nazwy raczej ironicznie. Z takiego bardziej typowego to polecam Cecę Raznjatović (bo z nowościami nie jestem na czasie) i jej piosenkę Isuse. Uwaga - uzależnia

romapeperuda
03-08-2012, 18:48
Niestety ale nie znoszę turbofolku! według mnie to odpowiednik naszego disco polo a nawet gorzej..Właściwie to nie wiem co jest gorsze- czy teksty tych piosenek czy teledyski. Panie śpiewające w klipach wyglądają tak samo- długie blond włosy, powiększane usta i skąpy strój.

Holly_Golightly
03-12-2012, 10:40
Mój osobisty stosunek do TF, znanego mi bliżej pod mianem bułgarskiej chalgi, jest raczej ambiwalentny. Z jednej strony to rzeczywiście mało ambitna muzyka dla mas, z prostą melodią i jeszcze prostszym tekstem, z drugiej strony jednak wyrazisty przejaw współczesnej kultury popularnej. O czymś jednak chyba świadczy niegasnąca popularność tego typu dźwięków na Bałkanach. Turbo-folku nie kojarzyłabym jednak z dico-polo, ponieważ z naszej perspektywy jest on pozbawiony koniecznej dla tego porównania "swojskości". To co egzotyczne i nie do końca jasne broni się samo, w przeciwieństwie do tego, co aż nazbyt jasne i oczywiste. Tym, którzy nie znają turbo-folku w wydaniu bułgarskim polecam niesamowitego Azisa, postać o problemach z identyfikacją płciową i tożsamowościową;) Uwaga, raczej dla osób o mocnych nerwach :D

Alexvic
10-19-2012, 14:49
co do Rambo Amedeusa to on powiedział dokładnie: ja nisam izmislio turbo folk ja sam mu samo dao ime (ja nie wymyśliłem turbo folku ja tylko mu dałem imię). nie sądze by odnosił to do siebie ale do zjawiska, a nawet jeśli to bardzo ironicznie jak już ktoś wcześniej wspomniał. co do samego turbo folku to ja bym go nie kamienowała, oczywiście to nic górnych lotów, ale zabawa jest przy tym niesamowita :) moim zdaniem lepsze niz polskie disco polo bo wiecej kasy w to jest włożone. dla mnie turbo folk zawsze będzie częścią kultury na równi z ex-jugo rockiem. w końcu i jedne i drugie gwiazdy dawały koncerty dla rzeczy fanów na mostach podczas bombardowania Belgradu...
jeśli ktos chce zobaczyć z czym to się je to polecam Severine, Sekę Aleksić, wspomniana Cecę. enjoy!