PDA

View Full Version : Najtrudniejsze tłumaczenie filmów jakie tłumaczyliście?

Tranesfc
11-14-2011, 23:07
Jakie było najtrudniejsze tłumaczenie filmu zagranicznego z jakim musieliście się zmierzyć? U mnie na pewno były to początki, kiedy tłumaczyłem "Vicky, Christinę, Barcelonę" Allena, z powodu na bardzo wysublimowane słownictwo i momentami niewyraźne rozmowy, przez co każdą scenę trzeba było powtarzać kilkanaście razy.
A jak ma się sytuacja u Was ?

b_skylark
09-11-2012, 15:00
Battle of Britain – film historyczny z ogromna ilością skomplikowanych, specjalistycznych zdań z dziedziny lotnictwa. W dodatku, film został nakręcony w 1969r.

Malamenda
09-12-2012, 18:35
Kataloński dokument o muzyce. Nie miałam pojęcia, o co im się rozchodzi...Plus słowa piosenek do tłumaczenia. Do tego jeszcze tłumaczyłam z niekompletnej listy dialogowej.

jendrus76
09-23-2012, 17:40
A mój dopiero przede mną bo przetłumaczyłem dopiero jeden film, więc nie będę mówł, że był najtrudniejszy w życiu.

zxully
09-24-2012, 21:32
Chorwackie "Volim te", bo mówili dużo w slangu, masę przekleństw i do tego bardzo szybko mówili, było ciężko... A to i tak jeden z bardziej zrozumiałych chorwackich filmów, z jakimi miałam do czynienia :D

Silvu
10-01-2012, 10:44
Ostatnio pracowałem nad napisami do filmów z testów próbnych na prawo jazdy w UK. Filmy nagrywane były podczas jazdy, wewnątrz samochodu. Powodowało to często wiele zakłóceń, a nagrywane osoby nie mogły kierować głosu w stronę mikrofonu.

A więc, samo słownictwo i pojęcia (musiałem nauczyć się sporo o przepisach drogowych w UK)nie były okropnie trudne, za to ich poprawne usłyszenie często stanowiło nie lada problem.

Joanna89
10-01-2012, 11:42
Nie filmy, ale kabarety - z polskiego na angielski. Szczególnie trudne nie tylko ze względu na slang i humor, ale przede wszystkim ze względu na odniesienia kulturowe. Łatwiej jest tłumaczyć z angielskiego na polski, gdyż Polacy wiedzą więcej o kulturze anglosaskiej niż Anglicy o polskiej. Trudno mi się też było wczuć w sposób myślenia przeciętnego Anglika.