PDA

View Full Version : Język portugalski - nauka dla początkujących

paula7732
11-05-2011, 23:21
Mam pytanie do osób posługujących się portugalskim. Czy jest to język trudny do nauki? Od dłuższego czasu chodzi za mną chęć nauczenia się tego języka. Uwielbiam jego brzmienie :)Swego czasu całkiem dobrze posługiwałam się francuskim - czy znajomość innego języka romańskiego ułatwia naukę portugalskiego? I czy są jakieś pomoce naukowe, które polecilibyście osobie, która do tej pory zupelnie nie miała styczności z tym językiem? Z góry dziekuję za sugestie.

Fridiucza
11-06-2011, 02:35
Mysle, ze francuski pomaga . Ja uczylam sie brazylijskiej wersji portugalskiego i musze przyznac , ze pomogl mi hiszpanski. Gramatyka jest dosc trudna, ale to tak przyjemny jezyk, ze warto:)
Ja zaczelam nauke z Brazylijka i mam w domu pare ksiazek ktorych tytuly przesle jutro. Boa noite!

kluska
11-06-2011, 12:19
Myślę, że znajomość francuskiego pomoże :) Na pewno znajdziesz podobieństwa w gramatyce, a jest dość trudna w portugalskim. Co do książek - korzystałam z typowych podręczników do nauki portugalskiego typu "Lusofonia" czy "Portugues sem fronteiras". Nie wiem skąd jesteś, ale w Lublinie przy UMCS działa Instituto Camoes (Instytut Języka i Kultury Portugalskiej). Jak kiedyś będziesz w Lublinie to zajrzyj - mają całkiem dobrze zaopatrzoną bibliotekę i często kręcą się tam wykładowcy od portugalskiego, więc zawsze można podpytać :)

paula7732
11-06-2011, 17:58
Narazie mieszkam w Londynie, więc wizyta w Lublinie chwilowo odpada z przyczyn technicznych :) Myślę o zapisaniu się na kurs, ale pomijając aspekt finansowy, to pracuję na cały etat i robię różne kursy związane z tłumaczeniami i chyba chwilowo nie miałabym czasu. A czy ktoś z Was orientuje się, czy nie ma jakichś kursów online czy dobrych stron internetowych do nauki portugalskiego?

Juana
11-06-2011, 18:00
Ja też jestem zdania, że inny język romański będzie bardzo przydatny. Mi pomogła znajomość hiszpańskiego i choć niestety od dłuższego czasu nie mam już styczności z portugalskim, dzięki znajomości hiszpańskiego, wciąż większość tekstów pisanych po portugalsku jestem w stanie bez większego problemu zrozumieć. Gorzej jest już z jezykiem mówionym - wymowa jest zupełnie inna. Jeśli chodzi o początki to też polecałabym "Portugues sem fronteiras", a do nauki gramatyki podręcznik połączony z ćwiczeniami pt. "Gramatika activa". Życzę powodzenia!

IsabellaGG81
11-19-2011, 14:08
[hej Paula. Ja stydiowałam portugalski jako drugi język - lektorat. Muszę szczerze przyznać, że do najłatwiejszych nie należy, lecz jest bardzo wdzięczny i zarazem śmieszny w wymowie. Język francuski pomaga jak i hiszpański, choć wymowa całkiem inna. Jednak nie ukrywam, że jak będziesz się go uczyć systematycznie to łatwo "wchodzi do głowy" - troszkę cięzkie są rodzajniki dop. bliższego i dalszego - ale da się je przeżyć. Książka z której sie uczyłam to "Portugues sem fronteiras" kilka części.

monikazaw
12-27-2011, 12:14
co prawda uczę się dopiero od miesiąca portugalskiego a hiszpański znam już parę lat, ale zauważyłam już że znajomość hiszpańskiego w nauce portugalskiego ma swoje plusy i minusy...

ulafoggy
04-11-2012, 16:07
Wszystkim uczącym się portugalskiego polecam stronę Instytutu Camõesa: http://cvc.instituto-camoes.pt/index.php. W zakładce Aprender są fajne ćwiczenia na różne kompetencje językowe, a także gry i zabawy. No niestety, wszystko po portugalsku, ale jak ktoś opanuje już podstawy, warto tam zajrzeć:-)

ennuit
04-11-2012, 21:53
Moje doświadczenia z nauką języka portugalskiego są trochę inne - znajmość francuskiego na pewno pomaga przy zrozumieniu/domyśleniu się znaczenia tekstu pisanego, ale nie przy rozumieniu ze słuchu. Poprawna wymowa nie jest łatwa, choć brzmi ładnie (podoba mi się zwłaszcza szeleszcząca wersja europejska). Uczyłam się trochę na lektoracie, trochę sama i przyznam się, że ten język chyba mnie pokonał...:o Utknęłam pewnie gdzieś na infinitivo pessoal, czyli bezokoliczniku odmiennym albo na innej gramatycznej ciekawostce.

mariposa87
04-11-2012, 23:26
Znajomość języka romańskiego bardzo ułatwia naukę portugalskiego. Uczę się od pół roku w grupie, w której są różni romaniści i idziemy z materiałem jak burza.

Katie3
08-11-2012, 12:17
Witaj,
Mi znajomość francuskiego i hiszpańskiego bardzo pomogła w Portugalii. Portugalski pisany jest podobny do francuskiego i hiszpańskiego, dlatego też rozumienie tekstu pisanego nie będzie problemem. Jeśli chodzi o portugalski ustny, to tu troszkę trudniej, jednak wystarczy, że osłuchasz się z językiem (piosenki, fonetyka w internecie) i będzie ok. Polecam jak najbardziej naukę portugalskiego Michel Thomas, to metoda, gdzie uczysz się , jakby z innymi osobami (to kurs komputerowy) po angielsku portugalskiego. Podzielone na lekcje - świetna sprawa, polecam! I życzę powodzenia i wytrwałości, bo to wspaniały język.

malgoooo
08-13-2012, 11:13
Myślę, że znajomość francuskiego pomoże :) Na pewno znajdziesz podobieństwa w gramatyce, a jest dość trudna w portugalskim. Co do książek - korzystałam z typowych podręczników do nauki portugalskiego typu "Lusofonia" czy "Portugues sem fronteiras". Nie wiem skąd jesteś, ale w Lublinie przy UMCS działa Instituto Camoes (Instytut Języka i Kultury Portugalskiej). Jak kiedyś będziesz w Lublinie to zajrzyj - mają całkiem dobrze zaopatrzoną bibliotekę i często kręcą się tam wykładowcy od portugalskiego, więc zawsze można podpytać :)

Studiowałam na UMCSie Iberystykę właśnie i miałam możliwość skorzystania z biblioteki Instituto Camoes. Muszę przyznać, że mają świetne zaplecze i zawsze można poprosić o pomoc któregoś z lektorów.

MonaGda
09-01-2012, 13:12
słyszałam że portugalski jest dosyc trudny, aczkolwiek przyznam że mnei tez korci aby się nim zająć:)

malga82
09-09-2012, 13:33
Może to troszkę nieodpowiednie miejsce na takie pytanie, ale szukam osoby znającej język portugalski i mieszkającej jednocześnie w Poznaniu :) Jeśli mogę prosić o kontakt na priv, to będę bardzo zobowiązana!

ig21
11-30-2012, 19:32
Witam
Nie znam portugalskiego więc napiszę zdanie fonetycznie: gi ke i su
Proszę o odpowiedź co oznacza to zdanie.

agnieszka.wiechec
12-26-2012, 15:40
co prawda uczę się dopiero od miesiąca portugalskiego a hiszpański znam już parę lat, ale zauważyłam już że znajomość hiszpańskiego w nauce portugalskiego ma swoje plusy i minusy...

Zgadzam się, hiszpański pozwala zrozumieć dużo więcej, niż można by się spodziewać na początku, ale niesie również pewne zagrożenia takie jak kalki językowe, czy wychodzenie z założenia, że wystarczy pozamieniać kilka sylab i już mówimy po portugalsku. Sam język uważam za wyjątkowo piękny, a do nauki gramatyki polecam "Gramatica activa" na różnych poziomach.

Ineska
12-26-2012, 21:58
Język portugalski jest dość trudny pod względem gramatycznym. Jednak jego piękno rekompensuje te niedogodności.

martapotterm
12-30-2012, 19:15
Oczywiście, że język francuski pomaga, jednak myślę,że bardziej pomógłby hiszpański. Na lektoracie z portugalskiego, na który uczęszczałam, najlepiej radziły sobie osoby znające już wcześniej hiszpański, najgorzej zaś osoby z francuskim. Jednak nie jest to regułą. Wszystko zależy od determinacji.

sylwiaaiwlys
12-30-2012, 20:55
mi paradoksalnie pomógł angielski. zwłaszcza w sferze leksykalnej.
co do gramatyki, to faktycznie znajomość innego języka romańskiego pomaga.

bree123
12-30-2012, 21:25
Język portugalski jest znacznie trudniejszy, zarówno w wymowie, jak i w gramatyce - od włoskiego i hiszpańskiego. Jest też językiem niezwykle bogatym w różne idiomy, frazeologizmy i ekspresywizmy, które w tłumaczeniu literalnym żadnego sensu nie mają. Dlatego też opanowanie tego wszystkiego zabiera dużo czasu. Myślę, że po portugalsku mówię już bardzo dobrze, choć ciągle popełniam błędy z subjuntivo, które w portugalskim jest używane aż w 3 czasach. Portugalski posiada też sporo samogłosek, których w polskim po prostu nie ma i do tej pory nie jestem, mimo wielu prób, w stanie ich poprawnie wymówić.

ewelina89
12-31-2012, 15:41
Mam prośbę chciałabym podszkolić trochę portugalski. Czy moglibyscie doradzic mi dobrą książkę do wzbogacenia słownictwa oraz gramatyki? Będę bardzo wdzięczna:)

kasiaalt
03-11-2015, 17:40
Mam prośbę chciałabym podszkolić trochę portugalski. Czy moglibyscie doradzic mi dobrą książkę do wzbogacenia słownictwa oraz gramatyki? Będę bardzo wdzięczna:)

Bardzo dobry i dosc popularny jest podrecznik "Passaporte para Português" (ksiazka i cwiczenia oddzielnie). Duzo gramatyki i pozytecznego slownictwa. Pozdrawiam:)

Ananke
03-19-2015, 21:02
Bardzo dobrym kompendium słownictwa jest książka "Słownik tematyczny polsko-portugalski" pod redakcją Barbary Hlibowickiej-Węglarz. Jest w księgarniach w stosunkowo przystępnej cenie. Niestety, jako że jest to słownik, jest ona pozbawiona ćwiczeń, a szkoda - książka tego typu z ćwiczeniami byłaby na pewno świetnym materiałem do pracy dla każdego pasjonata portugalskiego.