PDA

View Full Version : O wyszukiwarkach w pracy tłumacza - 600 tysięcy trafień w Google’u


Arletta
10-24-2011, 11:48
Temat wyszukiwarki Google w pracy tłumacza był już niejednokrotnie poruszany na forum. Chciałabym jednak zachęcić Was do przeczytania ciekawego artykułu Arkadiusza Belczyka na jego stronie internetowej (link do artykułu: http://serwistlumacza.com/content/view/206/32/).

Autor przyznaje, że w ostatnich latach wyszukiwarka Google stała się ważnym źródłem informacji dla wszystkich, łącznie z tłumaczami. Czy jednak wysoka liczba trafień w odpowiedzi na sprawdzane wyrażenie jest równoznaczna z potwierdzeniem jego poprawności? Otóż nie, liczba trafień niekoniecznie odzwierciedla rzeczywistość językową, co może sprowadzić nas na manowce. W artykule autor pokazuje nam na konkretnych przykładach, że w stosunku do wyszukiwarek należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Warto wiedzieć jak działają algorytmy Google'a i jak posługiwać się wyszukiwarką w rozsądny sposób.

Zachęcam do lektury artykuły i innych tekstów na stronie http://serwistlumacza.com.

mikia
11-06-2011, 20:19
Bardzo ciekawy artykuł, dziękuję za podzielenie się nim. W dobie internetu i królowania Google jest to interesująca kwestia to rozpatrzenia.

wesmag
11-07-2011, 00:26
Polecam również artykuł o precyzowaniu zapytań w serwisie Google: http://bazawiedzy.cmlocalization.eu/index.php?action=artikel&cat=9&id=11&artlang=pl

Paulina_G
11-07-2011, 14:38
Ciekawy temat, dzięki. Przyznam się, że często wyniki z googla traktowałam za bardzo pomocne, ale widać trzeba podchodzić do nich z większym dystansem.

Mateusz
11-17-2011, 14:04
Podzielam zdanie przedmówców. Artykuł wnosi wiele nowego i zmienia spojrzenie na wiarygodność wyszukiwarek jako źródła wiedzy dla tłumacza. Polecam lekturę.