PDA

View Full Version : Mitologia japońska

iza_bella83
10-22-2011, 17:50
Od zawsze interesowała mnie kultura Wschodu, a zwłaszcza Kraju Kwitnącej Wiśni. Znalazłam w internecie, iż ukazała się "Mitologia japońska" Agnieszki Kozyry. Czy ktoś już zakupił lub widział tą pozycję? Czy warto? Czy można się dowiedzieć tego, czego w innych publikacjach nie było? Interesuje mnie przede wszystkim historia karate, specyfika bycia samurajem i gejszą.

Asia
10-23-2011, 21:56
Nie znam wprawdzie wspomnianej przez Ciebie książki, ale nie sądzę, żebyś znalazła tam kompleksową wiedzę o karate, gejszach czy samurajach. W mitologii znajdziesz raczej opisy funkcjonujących w Japonii bóstw, mity o stworzeniu Japonii, czy też najważniejsze miejsca kultu. Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś o wspomnianych przez Ciebie rzeczach sięgnij raczej po "Historię Japonii" Jolanty Tubielewicz, "Samuraje" Aleksandra Śpiewakowskiego, "Japonia od czasów najdawniejszych do dzisiaj" J.W.Halla czy "Poskromienie samurajów, honorowy indywidualizm i kształtowanie się nowożytnej Japonii" Eiko Ikegami.

MałaMi26
10-24-2011, 01:05
O specyfice bycia gejszą polecam Kyoko Aihara "Gejsza. Żywa tradycja" i Liza Dalby "Gejsza".

villim
10-24-2011, 20:58
Nawet nie wiedziałam, że wyszła taka książka Kozyry, nie orientuję się w rynku wydawniczym japonistycznym ostatnio... Mogę dorzucić od siebie (choć akurat tradycyjna kultura japońska to nie moja działka, wiem o niej mniej więcej tyle, ile wymagały ode mnie studia :p), że jeżeli jednak interesują Cię właśnie tradycyjne wierzenia japońskie (tj. szinto) i mitologia, to warto sięgnąć po "W kręgu szintoizmu" W. Kotańskiego. Jest też książka "Mitologia Japonii" J. Tubielewicz, której osobiście nie czytałam, natomiast ze względu na renomę i dokonania Autorki w tej dziedzinie polskiej japonistyki myślę, że osobie zainteresowanej tą częścią wiedzy o Japonii mogę ją polecić ze spokojnym sumieniem.

usako
03-25-2012, 22:33
Co do gejsz, to mogę polecić autobiografię Iwasaki Mineko "Geisha z Gion". Książka jest dostępna po polsku.
Co do samurajów (między innymi), to może być nieśmiertelna "Chryzantema i miecz" Ruth Benedict.

Eveleonor
05-14-2012, 12:05
"Mitologię Japonii" doktor Kozyry mogę z czystym sumieniem polecić każdemu - Autorka specjalizuje się w japońskiej religii i filozofii (zwłaszcza zen, choć w "Mitologii" większy nacisk jest położony oczywiście na shinto) i jest w tej kwestii bezdyskusyjnym autorytetem. Poza tym, książka jest bardzo ładnie wydana (niestety, albumowe wydanie = wysokie koszty ;)). Jeśli jednak chodzi o bardziej ogólne opracowania na temat Japonii, gejsz i samurajów, mogę polecić oprócz wspomnianych Śpiewakowskiego i Dalby także "Kulturę japońską" Johna Varleya (wydawnictwo WUJ).

Rashne
09-04-2013, 21:55
A ja, całkiem przez przypadek, znalazłam na strychu małą, poręczną książkę Tubielewicz pod tytułem "Mitologia Japonii", wydanie z 1986 roku:). Bardzo przyjemna lektura. Polecam.

koharu
09-07-2013, 01:47
Przeglądałam "Mitologię japońską" pani Kozyry i graficznie przedstawia się wspaniale, do strony merytorycznej też na pewno ciężko się przyczepić. Swego czasu widziałam ją gdzieś trzy razy tańszą niż cena na okładce, ale niestety przegapiłam okazję.
Mam również "Mitologię Japonii" pani Tubielewicz dorwaną za grosze, ale jeszcze nie przeczytałam jej. Wspomniana tu "Kultura Japonii" jest dość ciekawa, można się sporo dowiedzieć nie tylko o religii i mitologii.

JoannaZ
09-22-2013, 15:12
A czy macie do polecenia jeszcze jakieś ciekawe pozycje dot. mitologii? :)

Niltinco
09-22-2013, 15:59
Jeśli nie odstraszy cię język jakim zostały te książki napisane, to polecam prace Wiesława Kotańskiego: "Japońskie opowieści o bogach", "Kojiki, czyli Księga dawnych wydarzeń", "W kręgu shintoizmu: Doktryna, kult, organizacja", "W kręgu shintoizmu: Przeszłość i jej tajemnice".

Varyesha
09-24-2013, 12:18
Posiadam obie pozycje, tak pani Tubielewicz jak i pani Kozyry, i muszę przyznać że obie mi się bardzo spodobały :). "Mitologia" Tubielewicz to w zasadzie przełożenie treści "Kojiki" na bardziej przystępny język, podąża ona za treścią książki (przytaczane jest zresztą tłumaczenie pana Kotańskiego) wraz z dodanymi anegdotami oraz wynikami badań archeologicznych, wskazujących na prawdopodobieństwo mitu lub też jego brak. Publikacja Kozyry skupia się na aspektach mitologii oraz religii Japonii, tak więc można tam znaleźć dział omawiający oficjalną mitologię (czyli właśnie "Kojiki", legendarnych władców, parę boskich stwórców itp.), istoty nadprzyrodzone (duchy, demony, czy zwierzęta), czy - we wprowadzeniu - charakterystykę religii w Japonii w ogóle :).

makowskam
10-04-2013, 20:07
Jak pisałam pracę zaliczeniową z kultury Wschodu to wspierałam się właśnie książką Kozyry, bardzo mi się podobała, wszystko dokładnie opisane, polecam :).

FranQ92
11-17-2013, 08:50
Polecam "Tales from Japan" (Oxford Myths and Legends) autorstwa Helen i William McAlpine. Dużo przykładowych opowiadań na temat tych najbardziej klasycznych postaci w mitologii japońskiej, niestety jest tylko dostępna w jęz. angielskim.

Anuvaadak
03-17-2014, 10:05
Może nie jest to zbyt obszerne opracowanie, ale bardzo przyjemnie się czyta i kosztuje naprawdę niewiele: "Ludy Starożytnej Japonii. Mitologie świata", Wydawnictwo: Rzeczpospolita S.A.

J0NN
09-15-2014, 18:57
Polecam zbiory mitów ajnuskich. Różne kwiatki tam można znaleźć ;).

Jakub Ł
09-21-2014, 15:44
A czy znacie może jakieś książki o shintoiźmie, poza polecanym już Kotańskim : ) ?

kat.kop
05-06-2015, 22:54
Polecam książkę "Kaidan japońskie opowieści niesamowite epoki Edo" Marcina Tatarczuka. Opisuje ona historię gatunku opowieści niesamowitych, które cieszyły się bardzo dużą popularnością w okresie Edo, a oparte były na legendach i wierzeniach ludowych. Pozwala na zgłębienie wiedzy na temat wierzeń Japończyków i ich folkloru.

"Kaidan japońskie opowieści niesamowite epoki Edo", Tatarczuk, Marcin, seria "Oblicza Japonii", Wydawnictwo Trio, Warszawa 2011

bepoppu
05-07-2015, 11:14
"Kojiki" to dosyć trudna lektura, głównie ze względu na rozlazłe tłumaczenia imion bogów :), ale naprawdę warto przeczytać chociaż wstęp przygotowany przez Kotańskiego. A po przeczytaniu "Kojiki" polecam właśnie "Japońskie opowieści o bogach", bo to dobry komentarz do poprzedniej lektury i jej tłumaczenia na polski.

rentaa
01-16-2016, 14:44
Ja polecam "Kojiki" w przekładzie profesora Kotańskiego. :) Jeśli chodzi o mitologię to, że tak powiem, informacje z pierwszej ręki. Profesor Tubielewicz pisząc mitologię bazowała właśnie na "Kojiki" i "Nihonshoki".

Gummyslav
04-05-2017, 19:37
Takim niezobowiązującym i przyjemnym źródłem wiedzy o samurajach, gejszach, tradycjach i mitach może być komiksowa seria przygód o Usagim Yojimbo, autorstwa Amerykanina japońskiego pochodzenia Stana Sakai.

Treść komiksu obejmuje moim zdaniem wszystko, co mogłoby Cię interesować, a przy tym jego forma jest bardzo przystępna w odbiorze. I szalenie wciąga :)

Ten obrazek wygląda niewinnie, ale zapewniam, że historie są zupełnie dojrzałe :)

http://www.usagiyojimbo.com/wp-content/uploads/2015/08/11659393_1125099960850073_1526097910448572033_n.jp g

saraczekala
04-08-2017, 00:34
Ciekawy komiks, będę musiała się z nim bliżej zainteresować jak będę mieć odrobinę więcej czasu ;).

gwiednypyl
04-15-2017, 11:16
Polecam książkę "Kaidan japońskie opowieści niesamowite epoki Edo" Marcina Tatarczuka. Opisuje ona historię gatunku opowieści niesamowitych, które cieszyły się bardzo dużą popularnością w okresie Edo, a oparte były na legendach i wierzeniach ludowych. Pozwala na zgłębienie wiedzy na temat wierzeń Japończyków i ich folkloru.

"Kaidan japońskie opowieści niesamowite epoki Edo", Tatarczuk, Marcin, seria "Oblicza Japonii", Wydawnictwo Trio, Warszawa 2011

Również zdecydowanie polecam. Teraz piszę o tym pracę i bardzo przyjemnie się czyta :).