PDA

View Full Version : Podręczniki do japońskiego

Asia
10-19-2011, 21:52
Pytałam już o strony internetowe wspomagające naukę języka japońskiego, jednak chciałabym też wiedzieć z jakich podręczników korzystaliście i możecie polecić? Są na forum japoniści z Poznania, Warszawy lub Krakowa?

Ja na kulturoznawstwie dalekowschodnim na UJ miałam książkę Minna no Nihongo, która nie jest bardzo zła, ale nie mogłabym jej polecić, przede wszystkim dlatego, że stosuje podpisy pod znakami, co odzwyczaja od myślenia. Poza tym ćwiczenia nie wymagają myślenia, a polegają na powielaniu wzoru. Plusem są dodatki do podręcznika, video, słuchanki, ćwiczenia, książki ze znakami itd.

nensha
10-20-2011, 19:34
Ja zaopatrzyłam się w "Język japoński dla początkujących" Ewy Krassowskiej-Mackiewicz :) Nauczyłam się z niego kany no i takich podstaw. Japończycy mnie rozumieli :D Ale przyznaję, jestem totalną amatorką i po prostu interesuje mnie ta kultura.

Asia
10-23-2011, 21:41
Niedawno odkryłam podręcznik "Genki", żałuję że tak późno, bo jest na prawdę godny polecenia. Lekcje składają się z kilkunastu nawet stron; dialogi, tłumaczona gramatyka i co najważniejsze ćwiczenia, które rozwijają, przy których trzeba się namyśleć, czasem coś przetłumaczyć - co w porównaniu z książką "Minna no nihongo" jest dużym plusem. Ponadto "Genki" ma również osobny zeszyt ćwiczeń wraz odpowiedziami - więc jeśli tylko ktoś chce się uczyć "Genki" jest kompleksowy i na prawdę godny polecenia!

villim
10-24-2011, 20:41
Ja tam nawet nie znam tytułów większości naszych podręczników :p Na drugim i do połowy trzeciego roku korzysta się u nas z odpowiednio dobranych do poziomu podręczników Nyuu Approochi, które charakteryzują się zabójczymi (w sensie przemycanych tam rozważań filozoficzno-egzystencjalnych w formie dygresji od najbardziej banalnych tematów) czytankami i średnio przekonującym komentarzem gramatycznym. Są do tych podręczników dołączone jakieś płyty i ćwiczenia z rozumienia tekstu czytanego, więc teoretycznie niby dbają one o wszystkie sprawności uczącego się. Ogólnie oceniam te podręczniki na trójkę z plusem - ten plus to głównie za dość przydatne i ciekawe słownictwo; zasadniczo jednak nie polecałabym tych materiałów do samodzielnej nauki.

MaciejC
12-17-2011, 20:26
Podręcznik Genki jest złotym standardem w większości szkół językowych. Jego fragmenty wykorzystywane są też w ramach lektoratów filologii.

Ciekawą polską opcją wydaje się seria podręczników p.Moniki Szyszki. Dobra - bo napisana w oparciu o wymogi egzaminacyjne pierwszych dwóch poziomów JLPT.

Więcej informacji tutaj (http://www.matsumi.pl/index.php/en/o-wydawnictwie.html).

usako
01-10-2012, 19:19
Ja kiedyś trafiłem w księgarni (w Warszawie przy Ratuszu) na podręcznik rzekomo przygotowujący do JLPT, ale tak naprawdę stanowił przekrój gramatyki ze wszystkich poziomów. Z resztą we wstępie do niego jest napisane, że ma pomóc w powtórce materiału również z początku nauki nie zanudzając jednocześnie nudnymi przykładami. Po każdym rozdziale jest artykuł dotyczący jakiegoś elementu japońskiej kultury, ale to też nie o oklepanych rzeczach typu ceremonia herbaty, a o raczej mniej chwalebnej stronie Japonii, np. nadużywaniu alkoholu, czy uciążliwej biurokracji (brzmi znajomo:p).
Ma tytuł ă€ŒĺŽŸĺŠ›ă‚˘ăƒƒăƒ—ďźć—ĽćœŹčŞžčƒ˝ĺŠ›čŠŚé¨“ă€€ć–‡ćł •ăƒťčŞžĺ˝™çˇ¨ă€ă€€dla poziomów 1; 2, wydawnictwa Unicom. Jest cały po japońsku, ale dla osób średnio-zaawansowanych i zaawansowanych to najlepszy podręcznik jaki udało mi się znaleźć. Problem w tym, że wbrew tytułowi nie przygotowuje do JLPT... Ale do nauki w ogóle, genialny!

KostkaM
12-16-2012, 19:25
Ja serdecznie polecam Minna no Nihongo. Mimo,że podstawowa książka tylko w j.japońskim, są do tego książki z wyjaśnieniem gramatyki i słownictwa po angielsku.

Jeśli chodzi o polskie książki, to polecam gramatykę "Praktyczny kurs gramatyki języka japońskiego" - jest bardzo przystępnie napisany, a dodatkowo masz szereg ćwiczeń w każdym z rozdziałów.

Bartez86
12-17-2012, 14:08
Ja dopiero zaczynam swoją przygodę z japońskim, kupiłem "podręcznik" do samodzielnej nauki "Japoński nie gryzie" wydawnictwa Gerard. Na początek chyba mi wystarczy, przy czym oczywiście przy nauce każdej nowej sylaby z hiragany porównuję znaczki z książki do tych z internetu (filmiki instruktażowe z youtube itd.) ;)

andziap
01-21-2013, 14:37
Do gramatyki polecam:

http://www.amazon.com/A-Dictionary-Basic-Japanese-Grammar/dp/4789004546/ref=pd_sim_b_1
http://www.amazon.com/A-Dictionary-Intermediate-Japanese-Grammar/dp/B001PS7NL0/ref=pd_sim_b_1
http://www.amazon.com/Dictionary-Advanced-Japanese-Grammar/dp/4789012956

Bardzo przydaje się w nauce, łatwo odnaleźć poszukiwane konstrukcje, nawet na wyższych poziomach jest z tłumaczeniem angielskim, co imho pomaga w nauce "na szybko".

andziap
02-09-2013, 01:49
A propos podręczników do nauki japońskiego, właśnie szukam nowego domu dla mojej książki do nauki znaków "Kanji Master" (poziom JLPT N2). Uczyłam się z niej na kursach w Japonii w szkole japońskiego dla obcokrajowców. Różni się od polskiej trylogii "Pismo japońskie" ale też ma niezły system.

http://allegro.pl/kanji-master-podrecznik-do-znakow-japonski-jlpt-n2-i3007675804.html

lisulinek
03-05-2013, 20:49
Ja korzystam z Minnano Nihongo i jest fajna :)

MCie
03-11-2013, 21:58
Uczyłam się z tych książek: "Język japoński dla początkujących" Ewy Krassowskiej-Mackiewicz i "Praktyczny kurs gramatyki języka japońskiego". Kany i hiry uczyłam się z serii "Kreska po kresce", z fiszek i z aplikacji na telefonie. Poza tym pochłaniałam niezliczone ilości dram i w sumie dzięki nim nauczyłam się podstaw komunikacji. Obecnie musiałam sobie zrobić przerwę w nauce, ale nadal rozumiem proste wypowiedzi.

Rashne
09-03-2013, 22:18
Oczywiście 'Genki' oraz 'Remembering the Kanji'. Obie te pozycje polecił mi rodowity Japończyk u którego pobierałam prywatnie korepetycje. Tytuł 'Język japoński dla początkujących' był- jak dla mnie- zbyt okrojony pod względem materiału - zwłaszcza że potrafię mieć z milion pytań na minutę.;) Ale każdy ma swoje upodobania, więc warto zapoznać się z każdą propozycją.

Karya
09-06-2013, 10:22
Z książek, które wpadły mi w ręce najlepsza wydaje się jak na razie Genki, nad ćwiczeniami trzeba czasami trochę po główkować, a gramatyka jest przynajmniej jak dla mnie przedstawiona jasno i zrozumiale. Do kanji i słownictwa mogę polecić serie Nihongo Challenge Kanji i Nihongo Challenge Vocabulary. Ogólnie jest to seria przygotowująca do egzaminu JLPT.

http://shop.whiterabbitjapan.com/nihongo-challenge-n4-n5-kanji.html

http://shop.whiterabbitjapan.com/japanese-language/jlptn4/nihongo-challenge-for-jlpt-n4-preparation-vocabulary.html#.UimTMz-Ak1I

koharu
09-07-2013, 01:50
Na japonistykach korzysta się z Shokyuu Nihongo, ale on jest cały po japońsku, więc byłby okej "przerabiany" z kimś. Chyba lepszym rozwiązaniem do nauki samodzielnej są "Genki" i"Minna no nihongo".

cochebomba
09-07-2013, 14:04
Ja do samodzielnej nauki wykorzystałam kurs "Japoński dla początkujących" z ESKK. Niestety wyższych poziomów na razie nie ma.
Kurs jest skonstruowany w taki sposób, że dosłownie trzyma uczącego się za rękę i prowadzi przez materiał.
Trudno mi go ocenić obiektywnie, bo nie korzystałam ze zbyt wielu innych materiałów jak na razie. Na stronie ESKK można pobrać sobie lekcję próbną i zobaczyć konstrukcję materiału.

george
09-13-2013, 11:39
Nie jest to podręcznik typowo książkowy, ale polecam multimedialny podręcznik z kursu na multikurs.pl :D Wszystko jest dobrze wytłumaczone i poparte przykładami.

Jules3
09-14-2013, 22:34
Używałam m.in. "minna no nihongo", a także "jbridge", z czego to pierwsze jest nienajgorsze, a z Jbridge zaczynałam moją przygodę z japońskim, i nie był to najlepszy start. :D Podręcznik trochę chaotyczny, tak graficznie tak i pod względem treści. "Minna no nihongo" zdecydowanie lepsze ;)

Varyesha
09-17-2013, 10:33
Potwierdzam, na japonistyce w Toruniu przerobiliśmy "Shokyuu Nihongo" w całości, pod przewodnictwem wykładowców. Ani "Genki", ani "Minna no Nihongo" nie znam, ale mogę też potwierdzić że podręczniki pani Krassowskiej-Mackiewicz są dobrym wyborem do samodzielnej nauki od zera :)

koharu
09-25-2013, 01:58
Mnie również podręczniki pani Krassowskiej-Mackiewicz wydają się okej do nauki od podstaw. Po zakończeniu materiałów z kursu mam zamiar zabrać się za Nihongo So-matome JLPT N3: Grammar i Nihongo So-matome JLPT N3: Vocabulary, przeglądałam je wcześniej i wydają się przystępne.

xmizuumix
10-09-2013, 12:18
Dla bardziej zaawansowanych polecam Basic Japanese Workbook od Berlitza w języku angielskim.

houdini
10-27-2013, 15:07
Genki to bardzo dobry podręcznik choć ma jedną, troche wkrzającą wadę jeśli chodzi o strony z "Vocabulary". Jak już daja takie słowa jak "Jesień" czy "słodkie" ot mogliby dołączyć inne słowa z tego samego tematu. Wszystkie cztery pory roku i wszystkie smaki a nie tak pojedyńczo. Ale poza tym to ksiażka jest bezbłędna. Na koncu jest tabelka z liczebnikami i odmianami. Piękne :D

Karya
10-28-2013, 09:19
Genki to bardzo dobry podręcznik choć ma jedną, troche wkrzającą wadę jeśli chodzi o strony z "Vocabulary". Jak już daja takie słowa jak "Jesień" czy "słodkie" ot mogliby dołączyć inne słowa z tego samego tematu. Wszystkie cztery pory roku i wszystkie smaki a nie tak pojedyńczo. Ale poza tym to ksiażka jest bezbłędna. Na koncu jest tabelka z liczebnikami i odmianami. Piękne :D

GENKI to chyba ogólnie jedna z lepszych książek, z których miałam przyjemność się uczyć.
Gramatyka wyjaśniona jasno i czytelnie.

Niltinco
10-28-2013, 09:48
"Genki" jest całkiem ok. Miałam styczność z tym podręcznikiem ucząc w szkołach językowych. Dziwnym trafem właśnie "Genki" króluje na kursach, ale czasem można też się spotkać z serią "Minna no nihongo".
Recenzja obu książek pojawiła się już jakiś czas temu na kursie Benkyo:
http://benkyo.pl/na-poczatek/recenzje-podrecznikow/genki-i/
http://benkyo.pl/na-poczatek/recenzje-podrecznikow/minna-no-nihongo/

A tak przy okazji, materiał gramatyczny w lekcjach na Benkyo jest ułożony podobnie do tego zawartego w "Genki".

houdini
11-10-2013, 18:21
"Minna no nihongo" jest równie dobre i nie widzę przeciwskazań by od niego nie zacząć. :D

Joannakpst
03-04-2014, 23:29
Na zajęciach używaliśmy "Japanese for College Students" i naprawdę polecam ten podręcznik wszystkim początkującym, jeśli znają angielski. Gramatyka świetnie wytłumaczona, proste kanji już od pierwszej lekcji. Pozostaje tylko się uczyć! ;)