PDA

View Full Version : Znaczenia słowa 'baba'

Ekaterina
10-08-2011, 22:47
Jaki wydźwięk ma słowo baba w polskim języku? Spotkałam się z powszechym użyciem tego słowem w stosunku do kobiet w Polsce. Bardzo mnie to razi, ponieważ w języku rosyjskim to było by bardzo obraźliwe dla kobiety. Kiedy proszę mnie nie nazywać babą, wszyscy się dziwią...

Ania_25
10-08-2011, 23:51
Moim zdaniem wszystko zależy od kontekstu. Określenie "baba" może być używane w znaczeniu pejoratywnym. Może też mieć wydźwięk pozytywny.

kamorrra
10-08-2011, 23:58
Wg mnie słowo "baba" ma wyłącznie wydźwięk negatywny. "Babą" nazwiemy raczej kogoś, do kogo nie żywimy sympatii.
Na potwierdzenie moich słów Słownik Języka Polskiego;)
baba I
1. pot. «rubasznie albo z niechęcią o kobiecie»
2. pot. «handlarka, przekupka»
3. pot. «chłopiec, mężczyzna zniewieściały»

paula7732
10-09-2011, 00:05
A dla mnie słowo "baba" ma także wydźwięk pozytywny. Zwracamy się tak czasem do siebie z koleżankami. jak zwykle wszystko zależy od kontekstu.

harmata.hanna
10-09-2011, 09:47
Osobiście mam pozytywne skojarzenia, bo tak zwraca się do mojej mamy mój półtoraroczny siostrzeniec :) , więc zgodzę się, że wszystko zależy od kontekstu i intencji mówiącego. "Baba", "babka", "babeczka" - też tak czasem mówimy do siebie z koleżankami i nigdy nie jest to wyraz emocji negatywnych.

paola
10-09-2011, 11:35
Mi się słowo "baba" kojarzy z narzekającymi facetami. Zawsze jak coś przeskrobiemy to mówią "Ach, te baby" :)

mwitkowska
10-09-2011, 12:49
Mi baba też kojarzy się z negatywnym określeniem ze strony mężczyzn - "baba za kierownicą" itp. Nie pozwoliłabym się tak nazywać. Wyjątkiem jest tu mój facet - "chodź tu babo jedna" mówi czasem do mnie ;-)

Madrugada22
10-09-2011, 14:43
Kontekst, sytuacja, ton - wszystko wpływa na interpretację i odbiór słowa "baba".
Mówiąc: zachowujesz się jak baba - jest tu wydźwięk negatywny.
Kiedy powiemy: ale z ciebie super baba - od razu mamy pozytywne odczucia.
Słowo samo w sobie jest neutralne, ale od nas zależy czy będzie użyte jako określenie żartobliwe, czy pogardliwe.

Pani J.
10-09-2011, 17:08
Wszystko zależy od intencji rozmówcy. Generalnie, kobiety używające stwierdzenia "baba" używają go w towarzystwie innych (często dobrze im znanych) kobiet jako kolokwializm - nic obraźliwego.
Faceci często jednak używają tego stwierdzenia żeby dopiec kobietom (żartobliwie lub nie).
A w ogóle, to przecież "baby" są w nosie.

magdalena_cieslak
10-09-2011, 18:00
Mi się słowo "baba" kojarzy z narzekającymi facetami. Zawsze jak coś przeskrobiemy to mówią "Ach, te baby" :)

Mi dokładnie tak samo...potwierdzeniem może być tytuł filmu Marka Koterskiego "Baby są jakieś inne", w którym kobiety są ukazane w raczej negatywnym/żartobliwym świetle. Mimo wszystko, osobiście nie mam jednak jakiś złych odczuć jeśli ktoś mówi o mnie baba. Tak się już przyjęło i raczej ciężko się od tego odzwyczaić.

Mona_84
10-09-2011, 18:33
Wszystko chyba zależy od tego kto używa tego słowa i w jakim kontekście. Nawet jeśli ktoś kogo nie lubisz pieszczotliwie będzie próbował Cię podejść 'babeczko, kochanie' to i tak nie będzie to dla Ciebie miało oddźwięku pozytywnego.

Mnie baba - kojarzy się z ciachem, babką piaskową (nawiasem mówiąc całkiem niezłym)

Mela
10-09-2011, 20:11
Baba na pewno jest nacechowane emocjonalnie, nie jest neutralne, jak np. kobieta.
Ale przecież, "babę zesłał Bóg / raz Mu wyszedł taki cud..." więc nie jest źle :)

anjar
10-09-2011, 20:16
Mnie raczej słowo "baba" nie kojarzy się zbyt dobrze. Chyba wolę jak ktoś mówi do mnie "kobieto".

klaudia
10-09-2011, 21:30
Dla mnie również "baba" ma negatywny wydźwięk. Pierwsze co mi przychodzi na myśl to właśnie "baba za kierownicą" albo seria dowcipów "przychodzi baba do lekarza". Babą określa się kogoś głupiego, z kim nawet nie warto wdawać się w jakiekolwiek dyskusje. Tak więc "babie" mówię stanowcze nie! ;)

aurora81
10-09-2011, 23:39
Słowo "baba" u większości z nas wywołuje negatywne skojarzenia. I słusznie, ponieważ "baba", tak jak zgrubienia "babsko", "babsztyl" to pejoratywne określenia (starej) kobiety.

Baba Jaga
uganiać się za babami
Do tramwaju wsiadła gruba baba z siatami.

Słowo "baba" stosowane jest również w odniesieniu do tchórzliwych, zniewieściałych mężczyzn.

Jeśli zaś chodzi o określenia zdrobniałe: babeczka, babka, wydaje się, że działa tu "mechanizm przekory".:)

Negatywnych skojarzeń nie wywołują też zdrobnienia babina,babunia, babuleńka.

Jako kobieta wypowiadam wojnę słowu "baba".:)

filoaga
10-09-2011, 23:44
Ja lubię jak mój facet mówi coś żartobliwie o babach:) samo słowo nie kojarzy mi się bardzo źle, raczej z przymrużeniem oka, natomiast gdyby dodać coś do niego, np. pieprzona baba etc. to już raczej niemiło.

Ania_25
10-16-2011, 01:40
Czy sformułowanie "jesteś fest baba/babka", "fajna z ciebie baba/babka" ma wydźwięk negatywny? No... chyba, że komuś nie pasują słowa "fajna" lub "fest".
Pewnie babka też źle się kojarzy? Bo babka to może być staruszka lub też kartoflana. :D
Fakt złożenia typu: " babochłop" lub "babiszon" niezbyt pięknie wygląda...
Kiedyś kolega zapytał: baby idziemy na kawę? Koleżanka odpowiedziała: baby to masz w nosie... :eek:
Każde praktycznie słowo może mieć wydźwięk i pozytywny, i negatywny - wszystko zależy od kontekstu, w którym jest użyte...
Ja nie lubię słowa kobieta w sformułowaniu używanym często przez mężczyzn: moja kobieta...
Słowo "pani" też może budzić pewne wątpliwości, gdy ktoś ironicznie mówi: wielka pani... :)

Ekaterina
10-17-2011, 03:33
tak, kontekst i intonacja mają duży wpływ na odbiór jakiegoś słowa. ważne, jak jest nacechowane to słowo samo w sobie, jak jest odbierane mentalnie, u nas, czyli w Rosji, babą kobietę prawdziwą nie nazwą, pokaże się wtedy brak szacunku, Женщина - to jest to, a baba to się negatywnie kojarzy, bo to jest taka krzykliwa i niewychowana kobieta w j. ros. jest takie powiedzenie - баба базарная - czyli baba z bazaru, babą też nazwą kobietę chamską, której brak kobiecej delikatności. nie pozwalam siebie tak nazywać, draźnią mnie też zdrobnienia. babeczka dla mnie to nadal baba :)

Agafil
10-20-2011, 13:09
Zgadzam się, że wszystko zależy od kontekstu. Jednak wydaje mi się, że słowo "baba" utraciło już w j.polskim jednoznacznie negatywny wydźwięk i, żeby obrazić kobietę, stosuje się inne określenia...

Ja czasem mówię do koleżanek np."Baby, idziemy na piwo" i nie sądzę, aby któraś poczuła się z tego powodu urażona, a zwroty typu "baba za kierownicą" czy "ach te baby" stały się już chyba utartymi "powiedzonkami", które mogą wyrażać cokolwiek,co mówiący ma w danej chwili na myśli.

cdf55
10-20-2011, 22:11
Mój synuś woła 'baba' na babcię i wszyscy wtedy mamy banany na twarzy, że w ogóle coś powiedział. Nikt nie narzeka na kontekst, czy formę.
Pamiętajcie, że baba ma 3 rodzaje:
1/ ta baba
2/ ten babsztyl
3/ to babsko
Te dwa pozostałe sa zdecydowanie bardziej pejoratywne, niż po prostu baba !

lilaroz
10-23-2011, 15:23
Dla mnie bez kontekstu to slowo wywoluje skojarzenia negatywne. Jednak zgadzam się, że to, czy ono ma znaczenie pozytywne czy negatywne, tak naprawdę zależy od kontekstu. Tak jest w przypadku wielu wyrazów.

Arletta
10-23-2011, 21:00
Baba na pewno jest nacechowane emocjonalnie, nie jest neutralne, jak np. kobieta.

"Podaj mi piwo kobieto!" :P Wszystko zależy od kontekstu.

kathe1987
10-28-2011, 10:49
Myślę, że pejoratywne znaczenie baby trochę się zaciera. Co prawda baby są jakieś inne ale w moim mieście baba stanie się niedługo miejską maskotką, zgodnie ze strategią promocyjną "Olsztyb Babą stoi!" ;)

Ania_25
11-03-2011, 18:55
No, ale w Olsztynie mamy do czynienia z babą pruską... A baba pruska jest "the best" ;) :D

Jaroslaw
08-28-2012, 14:37
Zdecydowanie negatywny wydzwięk, ale wypowiedziane odpowiednim tonem moze miec charakter zartobliwy.

gumikrzykacz
08-29-2012, 17:36
Wszystko zależy od intencji rozmówcy. Generalnie, kobiety używające stwierdzenia "baba" używają go w towarzystwie innych (często dobrze im znanych) kobiet jako kolokwializm - nic obraźliwego.
Faceci często jednak używają tego stwierdzenia żeby dopiec kobietom (żartobliwie lub nie).
A w ogóle, to przecież "baby" są w nosie.

zgadzam sie w zupelnosci z Toba:) ogolnie nie przyjmuje tego osobiscie jako obrazliwe slowo az do momentu kiedy ktos go nie uzyje w sposob zlosliwy i pogardliwy...co zmienia postac rzeczy.

urszulaborzym
09-10-2012, 14:22
Kontekst, sytuacja, ton - wszystko wpływa na interpretację i odbiór słowa "baba".
Mówiąc: zachowujesz się jak baba - jest tu wydźwięk negatywny.
Kiedy powiemy: ale z ciebie super baba - od razu mamy pozytywne odczucia.
Słowo samo w sobie jest neutralne, ale od nas zależy czy będzie użyte jako określenie żartobliwe, czy pogardliwe.

u mnie "ale z ciebie super baba" wcale nie wywołuje pozytywnych uczuć... co innego "babka". Ale "baba" jakoś zawsze budzi we mnie negatywne skojarzenia i nie znoszę, jak ktoś tak do mnie mówi.
WIdać wszystko zależy od konkretnego przypadku ;)

lsieko
10-22-2012, 15:15
W węgierskim "baba" znaczy tylko co "kobieta"

suchorska
10-29-2012, 10:57
co innego "babka")

Zgadzam się z tą wypowiedzią. Słowo "baba" kojarzy mi się z dużą starszą kobietą ze wsi ;) Więc nie chciałabym, aby ktoś się do mnie tak zwracał. Co innego zdrobnienie "babka". Często się słyszy "ale fajna babka" i ma to wydźwięk zdecydowanie pozytywny

KarolinaR
10-29-2012, 10:59
Dla mnie to słowo ma wydźwięk negatywny, ponieważ kojarzy mi się z typową polską wsią i panami spod sklepu.

Sylwia Pokorska
10-30-2012, 14:00
Ja jeśli słyszę, że ktoś używa słowa "baba" to zawsze odpowiadam, że "baby" TO SĄ W NOSIE!!!! Też drażni mnie to słowo.

wifey
11-01-2012, 03:47
Dla mnie słowo baba ma negatywny wydźwięk. Najpewniej dlatego ze moj chlopak czasem uzywa tego slowa zeby podkreslic, ze zachowuje sie (wobec niego) jak typowa kobieta: niezdecydowana, zrzedliwa itd.

bo2joan
11-02-2012, 14:05
Mnie również słowo "baba" kojarzy się negatywnie, mniej lub bardziej w zależności od kontekstu. W końcu najczęściej ludzie mówią tak na kobiety ironicznie, ze zgryźliwością albo w zniecierpliwieniu. Niektóre określenia pochodne mają już jednak lepszy wydźwięk, np. "babskie pogaduszki".

kora00
01-18-2013, 19:13
"Baba" to określenie ujmujące kobiecie szacunku. Inną sprawą jest "babka";)

martynalaskus
01-22-2013, 22:55
Zdecydowanie zależy od kontekstu. Kiedy moja mama słyszy jak jej roczny wnuczek nazywa ja "baba" jest najszczęśliwszą "babą" pod słońcem.

Astraph
01-30-2013, 19:35
Ciężko chyba na poważnie rozwodzić się nad tym czy "baba" z ust małego dziecka jest tym samym słowem, co "baba" z ust dorosłego człowieka...

Mnie natomiast zastanawia jedna rzecz - i w związku z tym pytanie do slawistów wszelakich. W ilu językach słowiańskich występuje to słowo i czy też ma raczej pejoratywny wydźwięk? Zawsze odnosiłem wrażenie że w rosyjskim "baba" ma nieco lżejszy ciężar, niż w polskim...

justynapolanowska
09-19-2013, 10:47
Nie wiem czy tylko ja, ale czy Wy też odnosicie wrażenie, że w naszym pięknym języku łatwiej o kreatywność w przypadku obraźliwych czy pejoratywnie nacechowanych określeń kobiet? Chyba mężczyźnie trochę trudniej tak fantazyjnie po polsku nazwymyślać.

ruzinka
09-19-2013, 17:58
Wg mnie słowo "baba" ma wyłącznie wydźwięk negatywny. "Babą" nazwiemy raczej kogoś, do kogo nie żywimy sympatii.
Na potwierdzenie moich słów Słownik Języka Polskiego;)
baba I
1. pot. «rubasznie albo z niechęcią o kobiecie»
2. pot. «handlarka, przekupka»
3. pot. «chłopiec, mężczyzna zniewieściały»

Pamietajmy jednak ze baba wołaja małe dzieci na okreslenie babci i to bynajmniej nie ma negatywnego wydźwięku, więc jednak nie zawsze jest okresleniem negatywnym, aczkolwiek rozumiem sens pytania autorki i coz , trzeba sie pocieszyc , ze baba o kobiecie mowi tylko zle wychowany 'chłop' :D

karstasto
09-20-2013, 13:27
Dla mnie "baba" ma zdecydowanie negatywne znaczenie. Mówi się "jeździsz jak baba", "ale z ciebie baba",itd. Nie lubię tego, ale niestety sama niekiedy łapie się na używaniu tego słowa.

Natalia Pałka
09-20-2013, 15:48
Dla mnie "baba" ma zdecydowanie negatywne znaczenie. Mówi się "jeździsz jak baba", "ale z ciebie baba",itd. Nie lubię tego, ale niestety sama niekiedy łapie się na używaniu tego słowa.

Mam dokładnie tak samo. Też zdarza mi się używać tego słowa, chociaż mówiąc szczerze, to nie traktuję go jako negatywne dopóki nie zostanie użyte w jakimś negatywnym kontekście.

catherine
09-20-2013, 17:22
Wszystko zależy od kontekstu. Jestem z Górnego Śląska i w gwarze to słowo jest bardzo popularne m.in. w znaczeniu "żona". Zgadzam się, że może ono zostać użyte z negatywnym wydźwiękiem, lecz sama "baba" jest dla mnie neutralna.

koharu
09-20-2013, 17:32
Dla mnie słowo "baba" ma wydźwięk negatywny, gdyż w takim kontekście zazwyczaj je słyszę np. wspomniane wcześniej "jeździsz jak baba".

Olimpia
09-20-2013, 18:39
Dla mnie "baba" też jest raczej neutralna. Aczkolwiek jak ktoś kiepsko jedzie to często swoje zdenerwowanie wyrażam stwierdzeniem, że to pewnie "baba" jedzie. Niestety często mam rację :)

justynapolanowska
09-22-2013, 11:24
Tylko te "baby za kierownicą" powodują o wiele mniej wypadków niż "chłopy", ale mniejsza o to. "Baba" ma jak dla mnie zazwyczaj wydźwięk pejoratywny, nawet jeśli ma to być "baba z jajami", co niektórzy panowie uważają za komplement.

cuntcandles
09-22-2013, 15:10
Dla mnie baba też ma pejoratywny wydźwięk, szczególnie w takich wyrażeniach jak "ech te baby", "trajkotacie jak baby na jarmarku" czy "zadawać się z babami"

AliceinMay
10-07-2013, 22:46
Baba nie brzmi fajnie, już lepsze jest babeczka :p

Beata Lorenz
10-13-2013, 07:36
Babę zesłał Bóg...

Określenie "baba" zdecydowanie może mieć charakter pozytywny. Jest to podkreślenie odmienności i siły rodzaju żeńskiego. Lubię je stosować do siebie.

igunia92
10-13-2013, 10:44
Wg mnie to zależy od sytuacji, w jakiej ktoś się wypowiada, czasem jest to obraźliwe, a czasem po prostu żartobliwe ... Zależy też od tonu w jakim ta osoba wypowiada "to słowo"..

SteveS
10-13-2013, 12:17
Też zdaje mi się, że wszystko zależy od kontekstu, a w języku mówionym - również od intonacji chociażby. Można powiedzieć "kobieta" w taki sposób, że się jakąś panią obrazi, a można powiedzieć "baba" tak, że zacznie pałać sympatią do kogoś. Również etymologicznie "baba" to określenie różnorako interpretowane - może być po prostu potoczne, może być rubaszne, ale również - obraźliwe. Bardzo ciekawe jest natomiast to, że w mitologii słowiańskiej słowo "baba" było nacechowane negatywnie ;)

jaja
03-28-2017, 21:43
A ta piosenka:"Baby, ach te baby"?