PDA

View Full Version : Certyfikat - który?

wicherek__
10-01-2011, 20:36
Zastanawiam się nad przygotowywaniem się do jednego z egzaminów organizowanych przez Instytut Goethego. Który z Was bardziej opłaca się zdawać? Czy warto zawracać sobie w ogóle głowę ZD czy może lepiej poświęcić trochę więcej czasu i zdawać coś na wyższym poziomie? Jakie jest zdanie germanistów? ;)

marytyna
10-01-2011, 21:49
Wszystko zależy od tego w jakim celu chcesz zrobić certyfikat. Kandydatom na studia w Niemczech potrzebny jest ZOP (Zentrale Oberstufenprüfung),GDS/KDS – (Grosses/ Kleines Deutsches Sprachdiplom) lub TestDaf (Deutsch als Fremdsprache). Ci zaś, którym marzy się praca w Niemczech w prestiżowych firmach, muszą udokumentować znajomość języka niemieckiego certyfikatem ZDfB (Zertifikat Deutsch für den Beruf), a czasem nawet stricte biznesowym PWD (Prüfung Wirtschaftsdeutsch International).
Zertifikat Deutsch udokumentowuje jedynie znajomoś języka na poziomie średniozaawansowanym, więc korzyści z niego niewielkie.

wicherek__
10-01-2011, 22:16
Nie myślę raczej o studiach w Niemczech. Bardziej chodzi mi o zawodowe cele. Tak więc pewnie ZDfB będzie najlepszy w tym wypadku :) Chyba, że ktoś ma inne zdanie na ten temat, hm?

Christoff
10-02-2011, 09:07
Wszystko zależy od tego w jakim celu chcesz zrobić certyfikat. Kandydatom na studia w Niemczech potrzebny jest ZOP (Zentrale Oberstufenprüfung),GDS/KDS – (Grosses/ Kleines Deutsches Sprachdiplom) lub TestDaf (Deutsch als Fremdsprache). Ci zaś, którym marzy się praca w Niemczech w prestiżowych firmach, muszą udokumentować znajomość języka niemieckiego certyfikatem ZDfB (Zertifikat Deutsch für den Beruf), a czasem nawet stricte biznesowym PWD (Prüfung Wirtschaftsdeutsch International).
Zertifikat Deutsch udokumentowuje jedynie znajomoś języka na poziomie średniozaawansowanym, więc korzyści z niego niewielkie.

Wiem, że studia w Niemczech umożliwia też Deutsches Sprachdiplom DSD C1 (dawniej DSD II). Zgadzam się jednak, że jeśli myślisz poważnie o pracy lepiej skupić się na tych zawodowych certyfikatach. Też potrzebujesz do nich ogólnej znajomości języka plus potwierdzają Twoją wiedzę w konkretnym zakresie.

kaassiiaa89
10-02-2011, 09:55
Nie myślę raczej o studiach w Niemczech. Bardziej chodzi mi o zawodowe cele. Tak więc pewnie ZDfB będzie najlepszy w tym wypadku :) Chyba, że ktoś ma inne zdanie na ten temat, hm?

Przyznam, że ja myślałam raczej o PWD (Prüfung Wirtschaftsdeutsch), niestety kursów przygotowujących nie znalazłam, tylko w Warszawie. Trzeba przygotowywać się na własną rękę. Materiały można spokojnie dostać :) Tematyka typowo biznesowa/gospodarcza także taki certyfikat mógłby okazać się przydatny np w firmach. Co więcej jest on akceptowany nie tylko w Polsce, ale także za granicą :)

wicherek__
10-02-2011, 18:35
w poziom C1 nie chcę się pchać, bo nie czuję się aż tak pewnie w języku. samo ZDfB będzie dla mnie wyzwaniem, ale spróbuję się zacząć do niego przygotowywać. zobaczymy jak to wyjdzie:)

Calak
10-03-2011, 11:14
Pracodawcy, z którymi ja miałam styczność zwracali zawsze uwagę na ilość i daty certyfikatów. Mam zdane certyfikaty w latach jeszcze przed studiami i pracodawcy odbierali to jako atut. Nie jestem pewna, czy nastawienie "liczy się ilość pozycji na CV" jest dobre, jednak uważam, że każdy dokument może pomóc, a żaden nie może zaszkodzić. Polecam zrobienie certyfikatów, na które czujesz się gotowa, by oceny były wysokie ;), a to zawsze zrobi wrażenie.

pepsiak
10-03-2011, 11:15
Uważam, że bardzo dobrym egazminem jest również ZMP, który reprezentuje poziom B2. Świadczy już o porządnej znajomości języka niemieckiego i to w wielu zakresach, ale nie jest wymaga jeszcze perfekcji jak ZOP itd.

wicherek__
10-03-2011, 12:11
nazwy egzaminów troszkę się pozmieniały i teraz egzamin na poziomie B2 nazywa się tak Goethe-Zertifikat B2. myślę, że może jednak do niego zacznę się przygotowywać. od czego powinnam zacząć? jakieś wskazówki? :) po które książki warto sięgnąć?

McEwa
10-03-2011, 12:36
Ja odnoszę czasem wrażenie, że wielu pracodawców tak naprawdę nie wie dokładnie co dany certyfikat oznacza i jakie umiejętności się konkretnie pod nim kryją. Przykładowo ja mam jeden certyfikat zdany w Niemczech i wydawany przez niemiecką IHK - tyle że pracodawcom nic to nie mówi, bo nie dość że napisy na dyplomie są po niemiecku, to jeszcze niektórzy z nich nie wiedzą nawet co to IHK... więc ręce opadają:D
Wydaje mi się też, że łatwiej jest z certyfikatami z angielskiego, bo u nas w kraju są one lepiej rozpoznawalne.

wicherek__
10-03-2011, 15:05
też mi się tak wydaje. każda udokumentowana znajomość niemieckiego będzie dla pracodawcy znakiem, że mówimy na lepszym niż podstawowym poziomie :D

Calak
10-03-2011, 17:50
Ja odnoszę czasem wrażenie, że wielu pracodawców tak naprawdę nie wie dokładnie co dany certyfikat oznacza i jakie umiejętności się konkretnie pod nim kryją.

Hahaha na pewno masz rację! Przez to dla pracodawców-laików w kwestii językowej każdy dodatkowy dokument będzie atrakcyjny.

iza_bella83
10-05-2011, 13:11
Wydaje mi się, że to zależy od tego, co później masz zamiar zrobić z posiadaniem certyfikatu. Najważniejsze to zrobić taki certyfikat, który by Ci się do czegoś przydał. Jeżeli jesteś pewny/a na to, by pracować w danym jakimś zawodzie, to wybierz właśnie Zertifikat Deutsch für den Beruf (ZDfB). W/g mnie jesteś już sprecyzowany/a co do wyboru i ZDfB będzie najlepszym wyjściem:) Powodzenia!

mkapral
10-07-2011, 17:32
Moim zdaniem ZOP (Zentrale Oberstufenpruefung C2) Instytutu Goethego jest najlepszym certyfikatem, jaki można zdać. Jest on honorowany przez prawie wszystkie uniwersytety w Polsce i w Niemczech, a także przez wielu pracodawców. Sama go posiadam, a w wielu przypadkach zwolnił mnie od egzaminów wstępnych ;)

wicherek__
10-08-2011, 11:16
Wiem, że ZOP jest najlepszy certyfikatem, ale niestety jeszcze daleko mi do poziomu C2 :( Póki co chcę tylko czegoś, co potwierdzi moją znajomość języka. Warto by było mieć papierek, którym będę mogła się okazać przed pracodawcą.

Calak
10-08-2011, 19:19
Więc śmiało rób certyfikat z tego poziomu, na który czujesz się przygotowana :) Na pewno nie będzie to strata pieniędzy! I nie stresuj się przed samym egzaminem, pomyśl, że robisz to dla siebie i swojej przyszłości! :p

wicherek__
10-08-2011, 21:09
dziękuję za wszelkie rady:) dobrze mieć tutaj pod ręką fachowców

alipaw
01-03-2012, 09:55
Wiem, że studia w Niemczech umożliwia też Deutsches Sprachdiplom DSD C1 (dawniej DSD II). Zgadzam się jednak, że jeśli myślisz poważnie o pracy lepiej skupić się na tych zawodowych certyfikatach. Też potrzebujesz do nich ogólnej znajomości języka plus potwierdzają Twoją wiedzę w konkretnym zakresie.

Ja posiadam DSD II i muszę powiedzieć, że forma tego egzaminu jest bardzo przystępna dlatego bardzo polecam a daje dużo możliwości :)

lindt
01-26-2012, 13:08
jha jeszcze dodam, ze dla osob ubiegajacych sie o studia w niemczech warto zdawac DSH. egzamin jest przeprowadzany na niemieckich uczelniach. jesli zas chodzo o pracodawcow, to oni i tak nie maja o certyfikatach zielonego pojecia bo nigdy im to do niczego nie bylo potrzebne:D mysle tez, ze zadnego wrazenia to na nich nie robi, wystarczy, ze zaprosza na rozmowe i juz sami beda w stanie stwierdzic nasz poziom :)

new_age
01-26-2012, 16:29
Ja posiadam DSD II i muszę powiedzieć, że forma tego egzaminu jest bardzo przystępna dlatego bardzo polecam a daje dużo możliwości :)
Jakich np?

skooli
02-26-2012, 23:19
Jakich np?

Skoro DSD II poświadcza znajomość języka na poziomie C1, to poświadcza umiejętności jezykowe na tym poziomie zawarte w tabeli pod tym adresem: http://sympozjum.edu.pl/page.php?page=4&category=4&art=89

KaBu
02-27-2012, 12:12
Osobiście nigdy nie robiłam żadnego certyfikatu, aż do momentu kiedy był mi on rzeczywiście potrzebny. Jeśli chodzi o poszukiwanie pracy, to znajomość języka zawsze weryfikowana była w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, a i później kiedy już czasem brałam udział w tego typu rozmowach z drugiej strony okazywało się, że certyfikaty nie zawsze są miarodajne. Jeśli rzeczywiście osiągnęło się już jakiś konkretny poziom językowy i nie zamierza się osiągnąć wyższego wówczas można zrobić certyfikat dla własnej satysfakcji, ale należy pamiętać, że język nie używany lub nad którym się już nie pracuje bardzo szybko "ucieka". Dlatego uważam, że sens robienia certyfikatu pojawia się, kiedy mamy swobodnie opanowany język na poziomie przynajmniej C1.

hassaniec
02-27-2012, 16:01
wyzszy poziom. ZD to juz teraz takie FCE ktore moze miec kazdy, a nic nie daje

Krzysztof
03-19-2012, 11:20
Również uważam, że sens robienia certyfikatu jest wtedy, gdy mamy opanowany język na poziomie C1. Chociaż z drugiej strony - im więcej papierków, tym lepiej.

kseniasze
03-19-2012, 14:39
Niby lepiej zrobic sobie certyfikat przy jak najwyzszym poziomie, co nie zmienia faktu, ze ich waznosc tez sie wyczerpuje, wiec ja bym robila, dopiero jak bede potrzebowac potwierdzenia znajomosci jezyka.

adziazk
03-22-2012, 12:46
nazwy egzaminów troszkę się pozmieniały i teraz egzamin na poziomie B2 nazywa się tak Goethe-Zertifikat B2. myślę, że może jednak do niego zacznę się przygotowywać. od czego powinnam zacząć? jakieś wskazówki? :) po które książki warto sięgnąć?

Ja osobiscie też zdawałam kiedyś egzamin ZOP, nie jest on wg mnie aż tak trudny, jeżeli porównuję go obecnie z ukończonymi studiami na Filologii Germańskiej. Zaczęłam od zapisania się na kurs organizowany przez Goethe Institut. Tam znajdziesz dalsze wskazówki z jakich podręczników korzystać.:)

marcelina_p
03-26-2012, 09:54
Mysle że pierwszym certyfikatem nad którym warto się pochylic jest C1 albo certyfikaty specjalistyczne: PWD, ZDfB. Jeśli chodzi o studia to DaF. ZOP nie jest niezbędny. Z doświadczenia studiowania w Niemczech wiem, że znajomość języka na poziomie C1 na początek zupełnie wystarczy. No chyba, że ktoś chce studiować germanistykę na niemieckim Uni to wtedy gorzej... :)

muzarubensa
03-26-2012, 12:05
i dodam jeszcze, że zdecydowanie lepiej jest robić certyfikat na wyższym poziomie, douczyć się poczekać, sprawdzić trzeba też czy certyfikat nie wygasa, jak w przypadku angielskich FCE czy CAE

kseniasze
04-02-2012, 01:23
polecam ondaf - prosty, fajny i nie meczy. mozna go zdac idac "z ulicy"

gosia_s
08-16-2012, 15:32
Hej, a orientujecie się może jaki certyfikat zdać może osoba ze znajomością na poziomie B1? (niezależnie od tego co sądzicie o zdawaniu egzaminów na niższych poziomach:) Chodzi po prostu o udokumentowanie znajomości (nie chodzi o poziomy respektowane przez niemieckich pracodawców czy uniwersytety tylko o jakieś poświadczenie, że nie zmarnowało się kilku lat w szkole). Czy jakaś placówka poza Instytutem Goethego się tym zajmuje? Może macie jakieś doświadczenia? Ja nic o tym nie wiem, dlatego z góry serdeczne dzięki:)

susig
08-16-2012, 20:21
W liceum miałam możliwość zdawania certyfikatu DSD II (Deutsches Sprachdiplom II Stufe). Nie go było trudno zdać :) W moim wypadku ten certyfikat się do niczego nie przydał i pewnie już nie przyda :) Ale w wypadku osób, które na studia chciały wyjechać do Niemiec przydał się o tyle, że te osoby nie musiały zdawać egzaminu ze znajomości języka niemieckiego przy rekrutacji.

saicha
08-17-2012, 12:13
Ja w liceum zrobiłam dawne ZMP (teraz ma to inną nazwę, coś Goethe C1). Pamiętam, że byłam zaskoczona poziomem - egzamin był po prostu łatwy, dużo łatwiejszy niż przykłady robione na kursach.
Certyfikat ten jest honorowany przez uczelnie, ja obecnie studiuję w Wiedniu i wystarczył mi on jako dowód znajomości niemieckiego.

nathalije
08-17-2012, 12:52
Ja robiłam parę lat temu ZOP, nie był łatwy, ale też nie jakiś bardzo, bardzo trudny. Przygotowywałam się do niego tylko na kursie (który trwał cały rok, 1 raz w tygodniu po 5-6 godzin, ale ja się zapisałam tylko na ostatni miesiąc, bo w ostatniej chwili się zdecydowałam na certyfikat) i to mi wystarczyło, w zasadzie nic więcej nie robiłam. A czy certyfikat się do czegoś przydał... na pewno do tego, że nie musiałam chodzić na lektorat z dodatkowego języka na studiach. A poza tym jest to chyba najbardziej wszechstronny i rozpoznawalny certyfikat i z tego co wiem to nie ma już wyższego poziomu bo zlikwidowali Sprachdiplom...
A jeżeli chodzi o przygotowanie to na stronach Goethe Institut są przykładowe testy z każdego poziomu, można sobie spróbować zrobić i wtedy ocenić na jaki poziom jesteśmy gotowi. : )

Fleurisimma
08-19-2012, 02:06
Certyfikaty warto zdobywać, w końcu jest to poświadczenie znajomości języka ogólnego, co na pewno jest ważne dla ew.pracodawcy. Zgadzam się z przedmówcami, że w Twoim przypadku lepszym pomysłem są certyfikaty sprawdzające umiejętności językowe z danej dziedziny.

gosia_s
08-19-2012, 17:20
Akurat moja znajomość niemieckiego jest prawie zerowa, ja nie będę nic zdawać;) ale mojemu znajomemu Wasze podpowiedzi będą pomocne, dziękuję wszystkim:)

mufuti
08-19-2012, 19:17
W liceum zrobiłem ZOP po kilkumiesięcznym kursie przygotowawczym. Egzamin nie był trudny, ale na kurs warto chodzić, chociażby po to, żeby poznać zakres tematyczny obowiązujący na samym egzaminie.
Teraz przydałby się podobny z angielskiego, bo wielu pracodawców wymaga dokumentów poświadczających znajomość języka na danym poziomie.

DominikaKro
08-19-2012, 20:47
Ja stoję przed dylematem. Zdawać certyfikat B2, czy odczekać i zdać C1, który póki co jest poza moim zasięgiem. Pewnie, że lepiej byłoby mieć dany niemiecki na C1, ale myślę, czy nie bardziej mnie zmotywuje B2 zdany teraz.

Chyba wybiorę Goethego. Zastanawiałam się też nad TELC, ale mam wrażenie, ze jest sporo trudniejszy niż Goethe? Jak myślicie?

LukTko
08-20-2012, 10:23
Moim zdaniem jak ktoś ukończył germanistykę z tytułem magistra nie musi zdawać żadnego egzaminu, aby uzyskać certyfikat. Sam tytuł magistra powinien wystarczyć przyszłemu pracodawcy.
Chyba, że się mylę, to proszę mnie oświecić :):)

joannabojda
08-20-2012, 11:09
mi się wydaje ze certyfikat Goethego jest mimo wszystko najlepszy i uniwersalny, moja kolezanka zdała, jest ciężki ale do przejścia:)

a.wielanowska
08-21-2012, 09:06
A czy ktoś zdawał PWD? Słyszałam, że jest dość trudny (poziom C1) i bez znajomości ekonomii i biznesu ciężko go zdać. Ja bym chciała go zdawać w przyszłym roku, ale oczywiście mam obawy i wątpliwości.