PDA

View Full Version : Korepetycje dla dzieci

magdak91
09-22-2011, 18:37
Na pewno są wśród was bardziej doświadczeni, dlatego moje pytanie jest takie- z czego uczycie małe dzieci? Może macie jakieś ciekawe materiały lub tytuły przydatnych książek/podręczników?

gingerr
09-22-2011, 19:02
Sprecyzuj "małe dzieci", w jakim wieku? Piśmienne czy nie?

magdak91
09-22-2011, 19:03
Chodziło mi w zasadzie o różne grupy wiekowe- przedszkole, podstawówka, gimnazjum...

apprentice
09-22-2011, 19:05
Dla uczniów klas I-III SP polecam New Sparks wyd. Oxford oraz English Adventure wyd. Pearson Longman.

ebuczynska
09-22-2011, 19:09
Dla klas 4-6 polecam Sky, New English Zone albo Project.

gingerr
09-22-2011, 19:16
Jeśli chodzi o dzieci niepiśmienne to nie polecam podręcznika. Najlepiej znaleźć piosenki, rymowanki, chanty. Przydadzą się też gry i zabawy ruchowe, wszelkie wyścigi, ciuciubabki, itp. Tylko, że to najlepiej działa jak masz grupę dzieci, więc jeśli to korki z jednym maluszkiem to ty musisz być tym drugim do zabawy :) Fajne tez są memogry, rysowanie, kolorowanki. Jeśli chodzi o podstawówkę to wszystko powyższe tylko na wyższym poziomie językowym. Najlepszy podręcznik z jakiego uczyłam klasy 1-3 to Chit-chat wyd. Oxford. Słyszałam wiele dobrego o New Sparks, ale nigdy z niego nie uczyłam. Niezły jest tez New friends dla starszych klas - stosunkowo najmniej gramatyczny z dostępnych na rynku. W gimnazjum nie uczyłam, więc nie pomogę.

BarbaraAnna
09-22-2011, 19:17
Ja uczę w podstawówce klasy 4-6 z podręcznika "Sky High"- polecam. A ja poszukuję książki lub linka do ciekawych stronek do kultury brytyjskiej dla podstawówkowych dzieci, dla takich, które dopiero zaczynają naukę angielskiego. Jakieś pomysły?

milittle
09-22-2011, 19:20
Dla gimnazjalistów najlepszy aktualnie wydaje mi się "English Explorer" wydawnictwa Nowa Era. Jest co prawda dosyć trudny, ale dzieciaki go lubią.

apprentice
09-22-2011, 19:25
Dla klas 4-6 polecam Hot Spot wyd. Macmillan i wyżej wspomniany Sky High wyd. Pearson Longman

elie
09-22-2011, 19:50
Jeśli chodzi o dzieci niepiśmienne to nie polecam podręcznika. Najlepiej znaleźć piosenki, rymowanki, chanty. Przydadzą się też gry i zabawy ruchowe, wszelkie wyścigi, ciuciubabki, itp. Tylko, że to najlepiej działa jak masz grupę dzieci, więc jeśli to korki z jednym maluszkiem to ty musisz być tym drugim do zabawy :) Fajne tez są memogry, rysowanie, kolorowanki.

Ja jeszcze dodam od siebie czytanie bajek, wierszyków, wyklejanie, używanie przeróżnych rekwizytów (np. piłek, kostek, klocków, pluszaków, owoców itp.). Powinniśmy kłaść nacisk na wszelkie zabawy pobudzające zmysły maluszków - przemycamy naukę poprzez zabawę. Na rynku mamy masę inspirujących pomocy, które możemy wykorzystać w pracy z dziećmi, musimy tylko użyć naszej wyobraźni i umiejętnie je zastosować:)

Asienka90
09-22-2011, 20:18
Ja polecam przede wszystkim naukę przez zabawę - piosenki, wierszyki. Czasami dla takich dzieciaczków ksiazki nie wygladaja zbyt zachecajaco. Od razu kojarzy im sie z tym, ze beda sie jakis strasznych rzeczy uczyc :)

kasia_p
09-23-2011, 14:19
Mały uczeń to bardzo wymagający uczeń - przede wszystkim nie może się nudzić, dlatego myślę, że wszelkiego rodzaju zabawy edukacyjne są doskonałym pomysłem na naukę dla niego. Dobrze jest również przeczytać kilka tytułów podręczników, na pewno bliżej im się przyjrzę:)

BlueMoon
09-23-2011, 17:22
Gimnazjalista to już nie dziecko, a raczej nastolatek i wymaga innego podejścia. Obecnie wiele wydawnictw opracowało nawet po kilka tytułów do gimnazjum. Wystarczy wejść na ich strony internetowe, żeby zapoznać się z ofertą. Mnie osobiście spodobał się nowy podręcznik Macmillana Vioces. Są do niego specjalnie opracowane filmiki edukacyjne.

Aga12
09-23-2011, 17:27
Jeśli chodzi o dzieci niepiśmienne to nie polecam podręcznika. Najlepiej znaleźć piosenki, rymowanki, chanty. Przydadzą się też gry i zabawy ruchowe, wszelkie wyścigi, ciuciubabki, itp. Tylko, że to najlepiej działa jak masz grupę dzieci, więc jeśli to korki z jednym maluszkiem to ty musisz być tym drugim do zabawy :)

Podręcznik nie jest taki zły dla dzieci niepiśmiennych (wbrew pozorom). Dziecko widzi swoje postępy w nauce
po obrazkach z książki, bo w tym tygodniu były zwierzątka i zabawa po angielski w ....coś tam, a tu kolory i piosenka o kolorach właśnie. Jeżeli w domu ma coś do pokolorowania to automatycznie kojarzy to sobie z tym co miało na lekcji lub zajęciach

Agathka
09-23-2011, 17:30
Jeżeli chodzi o gimnazjum to całkiem niezły jest New Oxford Gimnazjum Expert z Oxfordu. Dla podstawówki 4-6 lubię New English Zone. A jeżeli chodzi o klasy 1-3 to jest problem, bo żadna książka do końca mi się nie podoba. Coś nie mogę się przekonać do Sparksa. Zauważyłam, że już dla przeciętnego ucznia jest za nudny. Kiedyś uczyłam z Bingo i było całkiem ok. Ale to wszystko chyba kwestia gustu i przyzwyczajenia.

asica
09-23-2011, 21:04
według mnie English file nadal rzadzi wsrod podreczników, i to na wszystkich poziomach. bardzo fajnie zbudowana ksiazka.

szczepkas
09-23-2011, 22:12
Kilka tytułów, z których korzystałam: English Zone, Super Kids, Welcome. Ja zazwyczaj miałam jeden główny podręcznik, ale często przynosiłam dodatkowe zadania jako uzupełnienie lub urozmaicenie lekcji :)

kszylar
09-23-2011, 22:21
Dużo zależy od tego, czy uczymy dzieci w grupie, czy indywidualnie. Mam w tej chwili do czynienia z dziewczynką w 3 klasie podstawówki, w zeszłym roku robiłam z nią Sparks 2, ale masę czasu zajmowało mi przygotowywanie dodatkowych materiałów, rozszerzanie zakresu podręcznika, ponieważ był on dla niej po prostu zbyt prosty. W tym roku zaczęłyśmy omawiać Hocus Pocus 3, poziom jest na pewno wyższy od Sparks 3, a uczennicy jak na razie się podoba. Jak widać dobrze jest przeprowadzić kilka lekcji, zanim poleci się rodzicom podręcznik do kupienia...

asia Rozszczypała
09-23-2011, 22:28
Dla uczniów klas IV-VI polecam książki z serii Maxi Taxi. Pozwalają dostosować ćwiczenia do poziomu poszczególnych uczniów (dużo ćwiczeń dodatkowych dla bardziej zaawansowanych uczniów), zawierają dużo wiadomości z innych przedmiotów (np.: biologii czy geografii), kładą nacisk na komunikację poprzez gry, zgadywanki lub odgrywanie ról.

monikamr
09-24-2011, 18:12
Jeśli chodzi o dzieci niepiśmienne to nie polecam podręcznika. Najlepiej znaleźć piosenki, rymowanki, chanty. Przydadzą się też gry i zabawy ruchowe, wszelkie wyścigi, ciuciubabki, itp. Tylko, że to najlepiej działa jak masz grupę dzieci, więc jeśli to korki z jednym maluszkiem to ty musisz być tym drugim do zabawy :) Fajne tez są memogry, rysowanie, kolorowanki.
O to to, zgadzam się. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że to najlepszy wybór. Całe zajęcia to zabawa, w której nauczyciel musi (niestety?) aktywnie uczestniczyć. Często się przy tym zmęczy, ale cóż, taka specyfika nauczania małych dzieci. Trzeba tylko pamiętać, aby jak najwięcej mówić po angielsku, bo małe dzieci (do 6. roku życia) dosłownie chłoną język. W ich przypadku metody bezpośredniego nauczania są często strzałem w dziesiątkę.

wicherek__
09-24-2011, 21:53
moje dzieciaki z korepetycji uwielbiają wszelkiego rodzaju gry, które wymagają od nich rysowania i własnoręcznego wykonania. są wtedy całkowite pochłonięte zadaniem. oczywiście piosenki wraz z pokazywaniem róznych gestów też są dla nich świetne. później sami nucą mi pod nosem daną melodię ;)

rociel7
09-25-2011, 11:38
Dokładnie, rysowanki, składanie, wycinanki i mnóstwo, mnóstwo różnego rodzaju gier ruchowych. U mnie doskonale się sprawdza łączenie wyrazów z obrazkami oraz różnego rodzaju zabawy typu chowanie-znajdywanie. Trzeba popróbować różnych metod, bo każde dziecko ma inne predyspozycje i niektóre zajęcia szybko je nudzą, a tego staramy się uniknąć.

kluska
09-26-2011, 10:47
Nie jestem anglista, a mimo to poproszono mnie o korepetycje z angielskiego dla dwóch dziewczynek (8 i 10 lat). Chodzi glównie o konwersacje. Czy planujac gry i zabawy korzystacie z wlasnych materialów czy znacie jakies gode polecenia strony internetowe? Nie chce za bardzo opierac sie na ksiazkach, bo mam do nich ograniczony dstep (mieszkam w Hiszpanii). Co moglibysce polecic, aby zachecic je do mówienia po angielsku?

gingerr
09-26-2011, 11:03
Podręcznik nie jest taki zły dla dzieci niepiśmiennych (wbrew pozorom). Dziecko widzi swoje postępy w nauce
po obrazkach z książki, bo w tym tygodniu były zwierzątka i zabawa po angielski w ....coś tam, a tu kolory i piosenka o kolorach właśnie. Jeżeli w domu ma coś do pokolorowania to automatycznie kojarzy to sobie z tym co miało na lekcji lub zajęciach

Zgadzam się, ale osobiście nie zetknęłam się z takim podręcznikiem dla niepiśmiennych dzieci, jeśli masz jakieś sugestie to bardzo chętnie je poznam bo podręcznik bardzo ułatwia organizacje materiału, a bez niego cały syllabus układasz sama. Czekam na przykłady z niecierpliwością :)

agnieszka.michalak
09-26-2011, 11:05

SKy jest naprawdę dobrym podręcznikiem.

silviabroom
09-26-2011, 11:21
Teraz gry, wycinanki i rysowanie z dziećmi na korepetycjach jest bardzo popularne, tylko, że z mojego doświadczenia nie zawsze skuteczne, mimo tylu pozytywnych opinii. Mam ucznia (7 lat), który wprost powiedział, że nie jest zainteresowany grami, obrazkami, krzyżówkami itp., że go to nudzi. Zaproponowałam mu ćwiczenia ze słuchu, wypełnianie dialogów i konwersacje, gramatyki uczę go z podręcznika. Radzi sobie bardzo dobrze i żadne gry mi w tym nie pomogły. Cenię różne metody, ale najlepszą moim zdaniem jest obserwacja ucznia i dobór materiałów, które uczeń przede wszystkim akceptuje.

agzppu
09-26-2011, 11:30
Najmłodsze dzieciaki (ok. 5 lat) uczę z podręcznika Cookie (A i B), są to książeczki z kolorowankami, wycinankami, kukiełkami - bardzo fajne, ale rozbudowuję to o jakieś krótkie kreskówki typu Muzzy in Gondoland oraz gry ruchowe, generalnie dziecko nie może się nudzić, bo nauczyciel od razu jest na przegranej pozycji - nie umie zapewnić maleńtasom rozrywki, to zaczną go ignorować i siać zniszczenie:). Starsze dzieciaki (początek podstawówki) uczyłam ze Stardusta, ale on podobno jest na wylocie, z resztą ciężko jest go sprowadzić. Lubię także podręczniki Welcome, a z kolei np. Dippy's Adventures ma dość okrojone słownictwo więc trzeba poszerzać samemu. I bardzo ważne, dzieciaki lubią piosenki, czy to słuchać, czy śpiewać. Dobre też są historyjki obrazkowe, a także obowiązkowo flashcardy.

malgosia_n
09-26-2011, 11:48
Chociaż gry i zabawy to oczywiście nie wszystko, warto czasem po nie sięgnąć. Podczas praktyk w szkole podstawowej często korzystałam z "Beginners' Communication Games" Jill Hadfield, Longman. Bardzo polecam - mądre gry + gotowe szablony do kopiowania.

quenya
09-26-2011, 13:13
Sporo gier, pomysłów i przydatnych linków również tutaj:

www.angielskiwprzedszkolu.pl/

Agusek
09-26-2011, 13:43

Właśnie zaczynam naukę z czwartoklasistą i chętnie poprzeglądam polecone pozycje. Ten chłopiec w szkole korzysta z serii FairyLand 4. Co o niej sądzicie? Korzysta ktoś?

filoaga
09-26-2011, 14:04
Ja również prawdopodobnie będę uczyła niedługo 10 letnią dziewczynkę, co prawda języka niemieckiego, ale interesuje mnie ten temat - czy macie jakieś rady w jaki sposób najlepiej podejść do takiego dziecka? Jak zrozumieć jego sposób myślenia? Nigdy wcześniej nie uczyłam dzieci, więc to będą moje pierwsze podrygi;)

magdak91
09-28-2011, 19:39
A ja jestem ciekawa jak wyglądają te zabawy, bardzo dużo z was o nich pisze, podajcie jakieś przykłady :)

monija
12-17-2011, 20:56
Dla gimnazjalistów polecam "English Plus" wyd. Oxford dużo jest materiałów dodatkowych dzięki czemu można łatwo dostosować poziom do ucznia. :-)

evika23
07-16-2012, 15:03
prowadząc korepetycję z dzieciakami z podstawówki chętnie używam strony www.anglomaniacy.pl
jest tam wiele ćwiczeń,opracowanych tematów,zabaw. Poza tym uważam,że ksiązki z serii 'Upstream' V. Evans są świetne:)

Natrini
08-13-2012, 11:19
A ja jestem ciekawa jak wyglądają te zabawy, bardzo dużo z was o nich pisze, podajcie jakieś przykłady :)

Widziałam raz zajęcia języka angielskiego w przedszkolu. Co zaobserwowałam, co w pewien sposób można nazwać zabawą:
- nauczycielka prowadząca zajęcia miała pacynki, dzięki którym ćwiczyła z dzieciakami przedstawianie się;
- jakieś tańczono-śpiewane piosenki typu "Head and shoulders";

kajka
08-13-2012, 12:42
Bardzo fajnie jest, gdy dziecko np. opisuje jakąś rzecz ze swojego otoczenia, a nauczyciel ma zgadnąć jaka to rzecz. Dziecko ćwiczy wtedy mówienie w języku obcym. Lub odwrotnie, nauczyciel opisuje, a dziecko zgaduje, ale wtedy dziecko ćwiczy samo słownictwo.
W większej grupie dzieci można zrobić taką samą grę np. z piłką. Nauczyciel rzuca jednemu z dzieci piłkę, a dziecko opisuje jakąś rzecz i rzuca piłkę komuś innemu, kto zgaduje nazwę tego przedmiotu. Następnie dziecko, które zgadło, opisuje swój przedmiot itd. Ogólnie gry i zabawy z jakimiś przedmiotami jak np. piłka są najlepsze dla dzieci, sprawdziłam tę metodę w 1 klasie sp :)

Negra
08-13-2012, 13:51
Wydaje mi się, że z młodszymi uczniami przede wszystkim istotne jest zbudowanie właściwej atmosfery, żeby nie było relacji pan i władca a nic nieznaczący ludek... Oczywiście, w granicach rozsądku ;) na moich pierwszych korepetycjach z małym chłopcem, tzn. małym... miał 8 lat, zapytałam go jak chciałby się uczyć ;) on akurat bardzo chciał poznać jak najwięcej słów, żeby móc pojechać do taty za granicę, więc chodziłam z nim po mieszkaniu, później jego mama pozwalała zabierać go na spacery i rozmawialiśmy o tym, co widzimy :)

szczypa166
08-13-2012, 14:45
Jeżeli chodzi o przydatne książki i materiały do nauki na rożnych poziomach na to polecam stronkę englishtips.org. Jeżeli chodzi o książki to polecam serię New Sparks (dla dzieci) i ksiązki wydawnictwa Longman.

AHFIWUGHB
08-13-2012, 20:12
Ciekawe materiały dla uczniów w różnym wieku można znaleźć na stronie http://www.edhelper.com/ Niestety dostęp jest płatny.

P@T!87
08-14-2012, 00:21
Ja zdecydowanie polecam "New Bingo" dla 6latków i uczniów klas I-III.
Jeśli chodzi o starsze klasy to wybór podręczników jest ogromny a każdy z nich jest ciekawy i dobrze uporządkowany. Osobiście lubię "New Sky".

captive
08-14-2012, 17:53
dla maluchów 4-5 lat polecam "My First English Adventure"
w zasadzie są to tylko obrazki, naklejki
ale tak jak ktoś wcześniej wspomniał, dziecko widzi, że robimy jakiś postęp, że przerobiliśmy już zwierzątka, jedzenie
czasem jak poświęcamy czas na powtórkę albo dodatkowe ćwiczenia i nie ruszymy dalej z książką to pojawia się "ale dziś nic nie zrobiliśmy" ;)

i dziecko cieszy się, że ma swoją własną książeczkę :)

Muniii
11-08-2012, 21:42
Jeśli chodzi o dzieci niepiśmienne to nie polecam podręcznika. Najlepiej znaleźć piosenki, rymowanki, chanty. Przydadzą się też gry i zabawy ruchowe, wszelkie wyścigi, ciuciubabki, itp. Tylko, że to najlepiej działa jak masz grupę dzieci, więc jeśli to korki z jednym maluszkiem to ty musisz być tym drugim do zabawy :) Fajne tez są memogry, rysowanie, kolorowanki. Jeśli chodzi o podstawówkę to wszystko powyższe tylko na wyższym poziomie językowym. Najlepszy podręcznik z jakiego uczyłam klasy 1-3 to Chit-chat wyd. Oxford. Słyszałam wiele dobrego o New Sparks, ale nigdy z niego nie uczyłam. Niezły jest tez New friends dla starszych klas - stosunkowo najmniej gramatyczny z dostępnych na rynku. W gimnazjum nie uczyłam, więc nie pomogę.

Dla dzieci, które zaczynają swoją przygodę z pisaniem polecam Bugs World. Książka posiada dodatkowe ćwiczenia na okres nauki beztekstowej i na pisanie po śladzie. Tych ćwiczeń jest naprawdę sporo:)

Muniii
11-08-2012, 22:00
Nie jestem anglista, a mimo to poproszono mnie o korepetycje z angielskiego dla dwóch dziewczynek (8 i 10 lat). Chodzi glównie o konwersacje. Czy planujac gry i zabawy korzystacie z wlasnych materialów czy znacie jakies gode polecenia strony internetowe? Nie chce za bardzo opierac sie na ksiazkach, bo mam do nich ograniczony dstep (mieszkam w Hiszpanii). Co moglibysce polecic, aby zachecic je do mówienia po angielsku?

Ja bym pobawiła się z nimi w realne sytuacje np. udawałabym sprzedawcę w sklepie a dzieci musiałyby coś ode mnie kupić:) I wiele wiele innych...
Mam grę domino gdzie "kostki" są podzielone na 2 części. Na jednej są osoby("he", "they" a na drugiej, zdania na tle z obrazkami, osobami. Dziecko ma więc podpowiedź jaką osobę musi dopasować. Całość dość interesująca.
Bardzo przydatne jest też czytanie dialogów (niby banalne) ale większość dzieci uwielbia czytać nawet wtedy gdy wszystkiego nie rozumieją:)
Generalnie, wszystko zależy na jakim poziomie są te dziewczynki.

Ewa B.
11-08-2012, 23:58
No właśnie, z tym uczeniem dzieci to ciężka sprawa jest... Rodzice nie zawsze rozumieją, że z dzieckiem np. w 3. kl SP ciężko jest prowadzić typowe konwersacje. A nawet z trochę starszymi dziećmi trudno jest konwersować na "życiowe" tematy tak, żeby nie było to dla nich zbyt poważne=nudne.

kit
08-15-2013, 19:09
dla najmłodszych polecam: http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/
świetna zabawa i dla maluchów i dla mnie :)

Buba
08-18-2013, 20:12
Obecnie na rynku są świetne dwujęzyczne zabawki edukacyjne dla bobasów - fajna sprawa. Można wykorzystać jako pomoc naukową, minusem jest niestety cena niektórych...Są też dostępne zwykłe karty z obrazkami różnych przedmiotów, podpisane w języku polskim i angielskim.