PDA

View Full Version : Od czego zacząć?

baniak1987
09-21-2011, 23:04
Witam, zwracam się z prośbą o radę do rusycystów: od października zaczynam zajęcia z rosyjskiego na germanistyce. Docelowo ma to być drugi język opanowany w stopniu zaawansowanym. W związku z tym moje pytanie: od czego warto zacząć przygotowania do takiego kursu, żeby nie doświadczyć szoku? Bardzo dziękuję z góry za wszelkie cenne rady i podpowiedzi:)

hanulja12
09-22-2011, 10:49
od czego warto zacząć przygotowania do takiego kursu, żeby nie doświadczyć szoku? Bardzo dziękuję z góry za wszelkie cenne rady i podpowiedzi:)

Jeśli zaczynasz od początku to zacznij najprościej od alfabetu. Polecam Ci także poczytanie wpisów w poniższych wątkach. Mam nadzieję, że będą pomocne. :)

http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=15145
http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=15069

Pozdrawiam

cynamonowapanna
09-22-2011, 10:51
Zapoznaj się z cyrylicą. Przede wszystkim! Czytaj dużo, i, co może się wydawać śmieszne, najlepiej teksty, drukowane różnymi czcionkami. Im szybciej nabierzesz płynności czytania, tym lepiej dla ciebie.
Słów ucz się razem z akcentem, najlepiej na początku zaznaczaj go sobie na kolorowo.
Czytaj dużo na głos, zwracając uwagę na akcent.
Mądrze korzystaj z internetu i nie zrażaj się szybko - do specyfiki internetu rosyjskiego trzeba się przyzwyczaić. Nawet na bardzo przyzwoitych stronach reklamy potrafią być z gatunku tych tylko dla dorosłych. Ale jak już się przyzwyczaisz, to świat stanie przed tobą otworem. Zasoby internetu rosyjskiego są nieprzebrane.

Przydadzą ci się pewnie też serwisy: http://www.gramota.ru/ i http://slovari.yandex.ru/

Z rosyjskim można sobie dać radę nie przeżywając szoku :)
Powodzenia!

Kell-Raa
09-22-2011, 12:00
Zgadzam się z przedmówcą. Przede wszystkim zapoznaj się z cyrylicą.

listopadowa
09-22-2011, 13:30
I dużo, dużo pisz. Jak już opanujesz cyrylicę, to pójdzie z górki. Powodzenia :)

baniak1987
09-22-2011, 14:40
Dziękuje bardzo za rady:) teraz to wygląda trochę przerażająco, jak się popatrzy na te "krzaczki", ale cóż - początki są zawsze trudne i nie od razu Kraków zbudowano:)

hauteville
09-22-2011, 14:52
Kompletnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że jak nauczysz się cyrylicy to wszystko pójdzie z górki, bo generalnie wszystko, co w rosyjskim jest trudne pojawia się po nauce cyrylicy:) Samej cyrylicy można się nauczyć w kilka dni i to bez większych problemów.

baniak1987
09-22-2011, 14:57
To mnie nie pocieszyła ta ostatnia wypowiedź:) ale z drugiej strony to jest oczywiste - alfabet bo jest tylko narzędzie i dopiero potem zaczyna się prawdziwa nauka:) z rosyjskim o tyle mam trudniej, że alfabet składa się z "krzaczków" a nie "normalnych" liter, dlatego tej nauki będzie po prostu trochę więcej:)

hauteville
09-22-2011, 15:06
Jak sobie porównasz te "krzaczki" z chińskimi znakami czy nawet też z całkiem prostym alfabetem arabskim to zobaczysz, że nie jest to trudne:) Powodzenia życzę!:)

nikla
09-22-2011, 19:28
cyrylica oczywiście, ale poza tym polecam odmieniać sobie powoli podstawowe rzeczowniki np, potem przymiotniki... na końcówki przypadków potrzeba dużo czasu;)

magdak91
09-22-2011, 19:54
Zdecydowanie od alfabetu! Warto już wcześniej przyswoić sobie cyrylicę, bo niestety później będzie na to mało czasu, a z reguły jest to największy problem początkujących...

kasiunia6
09-26-2011, 15:02
myślę, ze tak jak juz tu czytałaś największym szokiem będzie dla ciebie cyrylica więc nad tym troszkę posiedź, bo będziesz musiała się troszkę przestawic.

silvija
10-03-2011, 15:21
A jak już opanujesz cyrylicę...czyli pisanie...zacznie się wymowa...i tutaj schody bo akcent w języku rosyjskim jest ruchomy, a to oznacza, że w każdym słownie pada na inną sylabę, a z tym związana jest właśnie wymowa poszczególnych akcentowanych i nieakcentowanych samogłosek:)ale głowa do góry rosyjski to bardzo przyjemny język:)powodzenia życzę:)

Ekaterina
10-03-2011, 16:26
ja proponuję trochę osłuchać się z językiem, posłuchaj piosenek rosyjskich, obejrz filmiki, spróbuj wychwytywać słówka.powodzenia

agulka129
10-05-2011, 13:40
Zgadzam się z przedmówcami - trzeba zacząć od cyrylicy. Moi znajomi mieli z tym naprawdę ogromny problem i bardzo dużo czasu zajęło im opanowanie umiejętności płynnego czytania po rosyjsku. Potem wymowa, trzeba się koniecznie z rosyjskim osłuchać, bo akcent do najprostszych nie należy. Jednak wszystkiego idzie się nauczyć - wystarczy chcieć ;)

nikla
10-05-2011, 19:48
Cyrylica owszem ale może najpierw parę podstawowych informacji o Rosji, tym narodzie, historii, polityce...

Cynamonova
10-07-2011, 19:15
ja zaczęłam od oglądania bajeczek:) a dokładnie od чебурашки i od oglądania rosyjskich filmów z polskimi napisami:) później zapamiętywałam wszystko to co mnie śmieszyło:) przede wszystkim nastaw się pozytywnie:)

izal
10-08-2011, 11:53
Czytam Wasze spostrzeżenia i rady i chyba rzeczywiście należy zacząć od alfabetu, choć, wg mnie, to kwestia kilku dni praktyki. Warto też powtarzać i powtarzać i czytać pierwsze króciutkie czytanki - starać się zapamiętać akcent. Sprawne czytanie, wbrew pozorom, bardzo się później przydaje. Dlatego, aż do znudzenia ćwicz czytanie:). Ja sama zaczęłam się uczyć rosyjskiego w podstawówce i jedyne co wyniosłam z tego czasu to sprawne pisanie i czytanie:) przez co, tak mniemam, dość dobrze idzie mi wymowa.
Powodzenia!

Agafil
10-08-2011, 17:50
[QUOTE=izal;80856]Czytam Wasze spostrzeżenia i rady i chyba rzeczywiście należy zacząć od alfabetu, choć, wg mnie, to kwestia kilku dni praktyki. QUOTE]

A to zdolna bestia z Ciebie :) pół mojego roku miało jednak inne doświadczenia, niestety;)

annchimera
02-14-2013, 22:50
Zgadzam się z przedmówcami, że warto przysiąść na początek nad cyrylicą. U mnie na uniwersytecie na nauczenie cyrylicy osób początkujących poświęca się chyba ok. 2 miesięcy, ponieważ chodzi tu nie tylko o umiejętność graficznego zapisania nowych literek, a też o to, że wiele z nich myli się z literami języka polskiego i dlatego na początku "automatycznie" zaczyna się pisać po polsku rosyjskimi literami i na odwrót. Myślę, że bardzo dobrym sposobem na przyswajanie sobie reguł pisowni są dyktanda.

tetris
02-15-2013, 16:17
Warto też zainwestować w jakąś prostą, przyjemną książkę z płytą, żeby móc ćwiczyć od razu wymowę słów. Poszukaj w księgarni rosyjskiej, na pewno coś dla siebie znajdziesz! A dodatkowo, jak już parę osób napisało, oglądaj bajki:-) Vinni-puha (ros. Kubusia Puchatka) etc. Będzie to miła przerwa w nauce i tak naprawdę też rodzaj nauki;-) Z czasem wiele rzeczy zaczniesz robić intuicyjnie (zwłaszcza z gramatyki). Powodzenia!

maggiecarlson
12-08-2013, 19:07
Naukę języka rosyjskiego z pewnością zaczęłabym od nauki j. polskiego. Na pewno przypomnienia sobie zasad gramatycznych i zastanowienie się nad strukturą, końcówkami, koniugacją i deklinacją, gdyż łatwiej potem uczy się języka, szukając podobieństw.

natimi
12-31-2013, 19:12
Warto też zainwestować w jakąś prostą, przyjemną książkę z płytą, żeby móc ćwiczyć od razu wymowę słów. Poszukaj w księgarni rosyjskiej, na pewno coś dla siebie znajdziesz! A dodatkowo, jak już parę osób napisało, oglądaj bajki:-) Vinni-puha (ros. Kubusia Puchatka) etc. Będzie to miła przerwa w nauce i tak naprawdę też rodzaj nauki;-) Z czasem wiele rzeczy zaczniesz robić intuicyjnie (zwłaszcza z gramatyki). Powodzenia!

A możesz polecić jakieś konkretne książki z płytą, które warto kupić??