PDA

View Full Version : Najpiękniejsze polskie słowa

Strony : [1] 2

a.sowa
09-19-2011, 22:51
Język polski coraz ubożeje. Coraz więcej w nim zapożyczeń, skrótów, zbędnych wstawek. Chciałabym, żebyśmy nie zapominali o wielu pięknych słowach w naszym języku i stworzyli listę tych najpiękniejszych. W różnych plebiscytach, konkursach wyróżniono słowa: filiżanka, jutrzenka, gżegżółka. A jakie są wasze ulubione słowa?

elie
09-19-2011, 23:53
W 2010 roku w plebiscycie Gazety Wyborczej na najpiękniejsze polskie słowo wygrało źdźbło. Zachęcam do sprawdzenia, z jakimi słowami konkurowało:)

http://wyborcza.pl/1,107781,8528266,Tesknota_za_zdzblem.html?as=1&startsz=x

lenor
09-20-2011, 12:12
Ja lubię wyrazy dźwiękonaśladowcze np. szeleścić albo skrzypiący:)

bartek_t
09-20-2011, 14:09
Ja z kolei chętnie używam, i z przyjemnością odbieram, imiesłowy uprzednie - zrobiwszy, zastosowawszy etc. :)

finchmeister
09-20-2011, 14:20
Ja uwielbiam "ongiś" i "onegdaj", a gdy ktokolwiek użyje "drzewiej", znajduję się w polonistycznym niebie. Wszelkie imiesłowy uprzednie również są bardzo ładne :)

mol
09-20-2011, 15:03
W plebiscycie GW na "Najpiękniejsze polskie słowo" zwyciężyło źdźbło.

Dla mnie najpiękniejsze są: szept, trzepot, żar.

mwitkowska
09-20-2011, 15:16
być może to dziwne, ale ja uwielbiam słowo "abordaż". szkoda, że tak rzadko mam okazję je słyszeć i używać :-)

kszylar
09-20-2011, 15:29
Widzę, że głoska [ż] jest dość popularna w Waszych ulubionych słowach; ulubionym słowem mojej mamy jest żużel. Czyżby [ż] było aż tak miłe dla naszych uszu?

JWalczynska
09-20-2011, 15:42
może dlatego słowa z "ż" są popularne wśród was, ponieważ są to najczęściej zapożyczenia :)? Bardzo podoba mi się ten temat, choć przyznam, że chyba nie mam ulubionego słowa po polsku, może "ćma".

wiedziemka
09-20-2011, 23:12
ja lubię słowo dziewoja (ma w sobie coś z rusałki, taką zwiewność), rusałka, swoją drogą, też miłe dla ucha.

emilkova
09-20-2011, 23:27
Mimo, że słowa, które przytoczę, być może nie są rdzennie polskie (nie sprawdzałam), uważam osobiście, że są przecudowne:)

- kolęda
- kwiat / kwiecisty
- gwiazda / rozgwieżdżony

Uwielbiam te słowa - raz, że przywołują na myśl rzeczy niewątpliwie piękne, a dwa, że powiązane są z sentymentem czy miłymi wspomnieniami... Myśle, że często na tej zasadzie właśnie oceniamy, czy dane słowo jest piękne, czy nie :)

aga555
09-21-2011, 15:20
Zgadzam się, że oprócz brzmienia miłego dla ucha, liczy się też skojarzenie, obraz jaki wywołuje w nas dane słowo. Ale czasem samo brzmienie wystarcza - kamuflaż, książka, drzewo, żmija, latawiec, szuja

bezon
09-21-2011, 15:46
Ja lubię nasze nazwy miesięcy i dni tygodnia ;)

leone
09-21-2011, 16:39
przywołują na myśl rzeczy niewątpliwie piękne, a dwa, że powiązane są z sentymentem czy miłymi wspomnieniami... Myśle, że często na tej zasadzie właśnie oceniamy, czy dane słowo jest piękne, czy nie :)

Zgadzam się. Jeśli dane słowo przywołuje piękne wspomnienia tym bardziej zapada nam w pamięć. Nasza podswiadomość działa tutaj w dużej mierze. Ja uważam, że najpiękniesze polskie słowa zawierają: 'ź', 'dź', 'sz'. Do moich ulubionych należą: źdźbło, szeptać, szeleszczący, źrebię :)

zmillka
09-22-2011, 00:00
Też słyszałam, że w tym konkursie wygrało słowo filiżanka. Mnie bardzo podoba się słowo dłoń :), a poza tym wszystkie wyrazy dźwiękonaśladowcze, bo są bardzo trudno do wypowiedzenia dla obcokrajowców :)

Lucrezia.Borgia
09-22-2011, 00:45
Moje to 'szkatulka' ;]

Pearl
09-22-2011, 13:20
Moje to wyrazy, które dla mnie coś znaczą a przetłumaczone na j. obcy tracą magię i znaczenie, typu: skrzydła, wolność, niebo, miłość etc. Wiem wieeeem bardzo tandetne ale cóż ;)

Ostatnio absolutnie zakochałam się w polskich filmach przedwojennych, uwielbiam ten akcent, te starodawne słowa, które już powoli wychodzą z użycia. Uwielbiam, że zamiast Ł mówiono L, że czuło się patos, poezję w głosie. Nawet piosenki brzmią lepiej ;)

Juana
09-22-2011, 14:50
a ja lubie sformułowanie "babie lato" :) jest takie z jednej strony troszke brzydkie, a jednak urocze. Jeśli chodzi o pojedyncze słowo, to chyba "bursztyn"...

AniaD.
09-22-2011, 16:41
A mnie podoba się słowo motyl, bo kojarzy się z lekkością...

olagu
09-22-2011, 16:44
A ja, nie wiem dlaczego, ale lubię brzmienie słowa cielęcina :)

elie
09-22-2011, 17:00
moim prywatnym typem jest lojalność
w ramach relaksu zachęcam do poczytania o słowach, za którymi tęskni Mariusz Szczygieł :)

http://wyborcza.pl/1,107781,8127398,Piec_slow_za_ktorymi_tesknie.html

kszylar
09-22-2011, 17:02
A ja, nie wiem dlaczego, ale lubię brzmienie słowa cielęcina :)

Słowo cielęcina podobno zostało w jakiejś ankiecie przeprowadzonej wśród obcokrajowców za słowo będące ekwiwalentem "I love you" :) Tak jakoś miękko i przyjemnie brzmi, więc może dlatego.

Jeśli jeszcze chodzi o fajne słowa, to bardzo podoba mi się słowo beczułka -- oddaje trochę kształt tego przedmiotu.

Juana
09-24-2011, 21:51
Korekta do poprzedniego mojego postu: dzięki Panu Reymontowi odkryłam moje ulubione słowo. "Ufryzowana" :)

Madrugada22
09-24-2011, 22:32
A ja uwielbiam słowa, które używała moja polonistka w liceum, a które to zawsze zapisywałam sobie na marginesie w zeszycie, np.: somnambuliczny, zawoalowany.
Biorąc pod uwagę brzmienie słowa, bardzo lubię: dżdżownica, dżdży, lekko, miękko.

Katarzyna Mazurek
09-24-2011, 23:09
Ja z kolei mam sentyment do słów, które już powoli wychodzą z użycia, np. miły, miła, szarówka, stryjek, stryjenka, zaniemóc, bawić (w znaczeniu: przebywać). Podoba mi się ta dawna polszczyzna i czasami wbrew wszystkim wracam do niej.

Romica
09-25-2011, 00:15
Z wyrażeń uwielbiam "siną dal", pojedyncze słowa - "senny", "sosna", "zapach", "jesień" i (nie mam pojęcia dlaczego) "Białoruś".

Anna.K
09-25-2011, 04:56
Uwielbiam wszelkie zdrobnienia np. motylek, kwiatuszek, serduszko. Lubię również słowo "dziękuję" i na pewno "Kocham Cię" brzmi lepiej niż "I love you".

rusałka
09-25-2011, 20:45
A może przezrocza, majowy?
Może zdrobnienia: dziadzia, babunia, Antoś, Aneczka, dziecina? W relacjach rodzinnych brzmi to cieplutko.
Nazwy roślin: kocimiętka, stokrotka...?

anjar
09-25-2011, 21:23
Uwielbiam słowo chmurność (pojawia się ono w piosence M. Grechuty "Ocalić od zapomnienia").

laurelindorinan
09-25-2011, 23:10
Moim faworytem jest 'potworzyć' ;)

Mięta
09-25-2011, 23:22
A może przezrocza, majowy?
Może zdrobnienia: dziadzia, babunia, Antoś, Aneczka, dziecina? W relacjach rodzinnych brzmi to cieplutko.
Nazwy roślin: kocimiętka, stokrotka...?

Jeśli chodzi o roślinki to jak najbardziej jestem fanką kocimiętki i stokrotki! Dodałabym jeszcze (mimo ciężaru nazwy) tutaj kordylinę paciorecznikolistną. Pierwszy raz na oczy zobaczyłam taką nazwę i miałam niezłą frajdę z wypowiedzeniem tego potworka.

bumpy
09-25-2011, 23:41
Ja może tak trochę odbiegnę od tematu, ale jestem zafascynowany dawną odmianą takich rzeczowników jak idea, historia, litania. Dopełniacz liczby mnogiej tychże przybierał formę inną niż dopełniacz w liczbie pojedynczej, a więc nie mówiło się "idei", a "idej". Nie bardzo rozumiem, jak można było zaprzepaścić tak genialne rozwiązanie. Nie dość, że było precyzyjne, to jeszcze przy tym piękne :)

ideolo
09-26-2011, 00:34
Ja lubię słowa: absztyfikant i spółkować.

kadre
09-29-2011, 07:14
"rafantynka" <3

Arletta
09-29-2011, 10:57
Ja może tak trochę odbiegnę od tematu, ale jestem zafascynowany dawną odmianą takich rzeczowników jak idea, historia, litania. Dopełniacz liczby mnogiej tychże przybierał formę inną niż dopełniacz w liczbie pojedynczej, a więc nie mówiło się "idei", a "idej". Nie bardzo rozumiem, jak można było zaprzepaścić tak genialne rozwiązanie. Nie dość, że było precyzyjne, to jeszcze przy tym piękne :)

Przy pisaniu pracy magisterskiej przeglądałam stare ustawy i tam słowo "tłumacz" było odmieniane następująco: Rozporządzenie (...) w przedmiocie wynagrodzenia świadków, znawców i tłumaczów w postępowaniu karnem :).

Pani J.
09-30-2011, 13:38
Wydaje mi się, że dla cudzoziemców atrakcyjne w naszym języku jest to charakterystyczne "szeleszczenie." Znajomy Włoch zauroczony był słowem chrząszcz. Bardzo długo był przekonany, że tak pięknie brzmiący wyraz oznacza z pewnością coś romantycznego. Wielkie było jego zdziwienie kiedy odkrył prawdziwe znaczenie tego słowa :)

szczepkas
10-03-2011, 00:11
Podoba mi się słowo "kołysanka", kojarzy się z bezpieczeństwem, ciepłem i błogością :)

anjar
10-03-2011, 14:53
Lubie tez słowo "żerdź" może dlatego, iż jest skomplikowane i unikatowe.

gregor zawora
10-03-2011, 15:53
osobiście lubię słowo "dlaczegóż" za brzmienie i "szarmancki" charakter

MałaMi26
10-03-2011, 16:09
Trotuar, wiktuały, zzuć/zzuwać (np. buty z nóg), degrengolada, przędza i ostatnio zasłyszane podczas chrztu imię męskie Ścibor :)

Ekaterina
10-03-2011, 16:41
mnie bardzo bawi słowo degrengolada, lubię słowo ambrozja:)
szarmancki

eufrozyne
10-04-2011, 11:59
Nie mam ulubionego słowa i chyba nigdy nie miałam. Zastanawia mnie jednak, na ile te słowa uważamy za piękne dlatego, że pięknie brzmią, a na ile ze względu na to z czym nam się kojarzą. Czy słowo kolęda jest piękne, bo ma taki a taki dźwięk, taką a taką literę, czy dlatego, że ktoś lubi święta?

Ja zawsze lubiłam długie wyrazy, ale chyba raczej angielskie niż polskie; w polskich konstantynopolitaneczka by mogło wejść na listę słów ulubionych, ale powodem jest moja mania długich słów, bo zwyczajnie "łażą mi często po głowie".

laurelindorinan
10-04-2011, 15:23
Pewnie spodobałoby Ci się też 'konstantynopolitańczykówna' Jest jeszcze dłuższe ;)

ataner
10-04-2011, 16:06
Mnie strasznie urzekły swego czasu spójniki takie jak : azaliż czy jednakowoż.

lilaroz
10-05-2011, 10:22
Pewnie spodobałoby Ci się też 'konstantynopolitańczykówna' Jest jeszcze dłuższe ;)

Jest jeszcze dłuższa wersja: konstantynopolitańczykiewiczówna.

Ja również jestem zwolennikiem imiesłowów uprzednich, poza tym podobaja mi się takie wyrazy jak: tudzież, gdyż, bynajmniej.

Pearl
10-06-2011, 22:45
Moje nowo ulubione słowa, nawet przez przypadek związane z nadchodzącą porą roku: chrzęścić, chrobotać, chrust, chruściki :) takie leśne :)

pusteblume1234
10-06-2011, 23:16
Moje to macierzanka, kocię, psina, kastaniety.

pusteblume1234
10-06-2011, 23:17
Moje nowo ulubione słowa, nawet przez przypadek związane z nadchodzącą porą roku: chrzęścić, chrobotać, chrust, chruściki :) takie leśne :)

Te też są fajne, zwłaszcza jak się ich słucha :)

laurelindorinan
10-07-2011, 00:30
Mi się podoba słowo 'perła'. Jest takie "okrągłe" ;)

rociel7
10-07-2011, 10:10
Zgadzam się, że oprócz brzmienia miłego dla ucha, liczy się też skojarzenie, obraz jaki wywołuje w nas dane słowo. Ale czasem samo brzmienie wystarcza - kamuflaż, książka, drzewo, żmija, latawiec, szuja

Dokładnie, nie dość, że musi ładnie brzmieć, to jeszcze wywoływać przyjemne skojarzenia.
Moi faworyci to: kobaltowy, szmaragdowy.
Chociaż cały czas nie mogę przeboleć naszego polskiego odpowiednika słowa vermillion-cynober. Jakoś dla mnie smak traci :(

silviabroom
10-08-2011, 00:22
Lubię słowo "traktor" za jego regionalny charakter. Na drugim miejscu słowo"kombinować", ponieważ trudno znaleźć jego odpowiednik w innych językach, ale... the Oscar goes to... "podszyszkownik". Uwielbiam je.

solens
10-08-2011, 00:27
Ja bardzo lubię słowo "deszcz", chociaż za jego fizyczną reprezentacją nie przepadam :P W sumie pogodowe słówka ogólnie są fajne: mgła, mżawka, grzmot, dżdżyście... takie soczyście polskie z tymi wszystkimi "sz", "cz","dż"...

Paulina_G
10-08-2011, 17:58
W tych słowach zawierających "ż" lub "ź" rzeczywiście coś jest... Ja bardzo lubię brzmienie wyrazu "śnieżny." Oprócz tego podoba mi się "dźwięczny" i "perlisty."

luda.januszewska
10-08-2011, 21:33
Ja lubię "srebrzysty", "księżniczka" i "przepych"... No, można jeszcze dodać "zacny", "zalecać się". ;)

Dołączę do opinii ogółu, że wyrazy z literami tzw. "szeleszczącymi" mają coś swoistego, bardzo charakterystycznego dla języka polskiego. Właśnie cudzoziemcom (przynajmniej zza granicy wschodniej) język polski często kojarzy się z tymi literami ("W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie" :D - dla początkujących jest to prawdziwe "łamanie języka")

kamorrra
10-09-2011, 01:26
A ja lubię naszego polskiego "chrząszcza" ze względu na jego brzmienie;)

sonrisa
10-10-2011, 01:09
moje ulubione słowa w języku polskim zawierają 'sz', 'cz', "ch", "ń", ... tak jakoś miękko i łagodnie brzmią.
uwielbiam takie słowa, jak:
"szept"
"jeszcze"
"kochanie"
"okruszek" ;)

magdalenka
10-10-2011, 02:14
Ja bardzo lubię brzmienie słów:

szeleszczący i chropowaty

Natomiast "zawiniątko" zawsze mnie rozczula. Nie pytajcie dlaczego, bo sama nie wiem. :)

Marta86
10-10-2011, 11:40
Mnie się podobają np. tamburyn, kastaniety, miłość, rozmaryn, tymianek, dmuchawiec, latawiec :) Polski to ładny język zdecydowanie:)

silvija
10-13-2011, 13:04
A ja uwielbiam słowa, które używała moja polonistka w liceum, a które to zawsze zapisywałam sobie na marginesie w zeszycie, np.: somnambuliczny, zawoalowany.
Biorąc pod uwagę brzmienie słowa, bardzo lubię: dżdżownica, dżdży, lekko, miękko.

A propos ulubionych słówek, które zapadły w pamięć dzięki ich używaniu przez polonistkę w liceum: swoisty, -ście ;)

sunflower
10-17-2011, 11:40
A ja bardzo lubię wspomnianą filiżankę, gwieździsty, jesień, słonecznik, fruwający ( "fr" jest bardzo przyjemne dla mojego ucha).

Samisa
10-18-2011, 18:21
Namiętność,zmysłowość,miłość. Ogólnie słowa kończące się się na 'ść'. Mają w sobie taką nutkę ciepła i są wyjątkowo ciepłe w swoim wydźwięku :)

kathe1987
10-28-2011, 10:56
O, jest mnóstwo pięknych polskich słów, bo to piękny język :)

Oczywiście wyrazy dźwiękonaśladowcze: pluskać, zgrzytać, skrzypieć, szelest, skrobać...I w ogóle te zawierające te trudne dla innych głoski "sz/cz/rz" -skrzynka, liść, przytulać...

Poza tym: puszek, śnieg no i szept, słowo które nawet nie bardzo da wymówić się głośno!

Agusek
10-31-2011, 12:19
Lubię wszelkiego rodzaju zdrobnienia, które ciężko oddać w języku angielskim. Oczywiście toleruję je w rozsądnej ilości tylko, gdy spełniają funkcję ekspresyjną języka. Niedobrze mi się robi kiedy słyszę: "Poproszę paróweczki, serek, chlebuś i może jeszcze kilo pomidorków." Zauważam, że już nie tylko starsze panie mają taki sposób mówienia, ale coraz młodsze osoby.

Czy nie piękne są słowa: kociak, kociaczek, kocurek?;)

Również szczególnie ciekawe są zdrobnienia imion. U nas może być: Jan, Janek, Janeczek, Jaś, Jasio, a po angielsku tylko John:)

sanki
12-11-2011, 00:58
Mnie podobają się następujące słowa: brzask, szept, szum, szczebiot, puch.

Rydzu
12-11-2011, 20:05
Osobiście lubię "lufcik", ponieważ nasz native speaker się tym słowem zachwyca. Dużą sympatią darzę również słowa z ś, ć i ź, np. miś, ptyś. Brzmią słodko ; ).

Kol5
12-12-2011, 00:45
A mnie podobają się słowa sprawiające wielu ludziom trudność typu: chrząszcz:), powyłamywany, dżdżownica, rozentuzjazmowany, odindywidualizować etc.

piter
12-12-2011, 10:53
Jest wiele takich słów ;) ostatnio usłyszałem gdzieś słówko buńczuczny i do dzisiaj nie mogę przestać wciskać go gdzie się da ;P

alutkaz
12-12-2011, 19:32
Lubię słowo "traktor" za jego regionalny charakter. Na drugim miejscu słowo"kombinować", ponieważ trudno znaleźć jego odpowiednik w innych językach, ale... the Oscar goes to... "podszyszkownik". Uwielbiam je.

Jeśli chodzi o słowo "kombinować", to w podręczniku do niemieckiego zawsze było polecenie "kombinieren Sie".
A moje ulubione polskie słowo to "jutrzenka":)

Zajka
12-12-2011, 19:45
hmmm a moim ulubionym słowem jest ewangelizacja, ewangelizować :)

Marta09
12-13-2011, 19:38
a mi się podoba słowo "sielski"

delma
12-13-2011, 22:24
Moje typy to:

ponaddźwiękowy, jakkolwiek, majtki, pleśń

sokananasowy
12-17-2011, 18:01
lufcik, stopa, korniszon :)

szubi83
12-18-2011, 16:53
Ja lubię osobiście: pofolgować i ochędożyć, oficyna, majstersztyk, stłamsić, złorzeczyć itd.

Kocham język polski za nazwy miesięcy, które nie są przekładem z języka łacińskiego i ich odpowiedniki nigdzie nie występują.

anna.nowackakoscielniak
12-18-2011, 23:12
Proponuję słowo "rzutki", które oznacza osobę dyspozycyjną.

hanpasado
12-19-2011, 02:42
Ja lubię osoboście: pofolgować i ochędożyć, oficyna, majstersztyk, stłamsić, złorzeczyć itd.

Kocham język polski za nazwy miesięcy, które nie są przekładem z języka łacińskiego i cih odpowiedniki nigdze nie występują.

Nie mogę się zgodzić. Odpowiedniki naszych nazw miesięcy występują w innych językach. Szczególnie słowiańskich. Proszę, oto ukraińskie nazwy miesięcy po kolei" січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень. Jak widać mamy z ukraińskim wspólne nazwy 9 miesięcy. Zresztą podobnie sytuacja prezentuje się w języku białoruskim: студзень, люты, сакавік, красавік, май/травень, чэрвень, ліпень, жнівень, верасень, кастрычнік, лістапад, снежань. Tutaj wspólnych mamy 5/6 nazw miesięcy. I przy okazji warto zauważyć, że jednak nazwy dwu miesięcy zostały w języku polskim zapożyczone z łaciny, natomiast Ukraińcy i Białorusini pozostali w tej kwestii absolutnymi purystami.

Crystalline
12-19-2011, 10:19
Zdecydowanie moje faworyty to słowa "rubaszny" oraz "wielbię". Polski jest piękny.

rea7
12-19-2011, 11:44
"Kocham", "szelest", "szum", "szaleństwo", "kobieta", "miłość", itd., jest ich dużo; :) uważam, że jest wiele pięknych wyrazów w języku polskim. :)

olaka
12-19-2011, 13:02
Ja uwielbiam osobiście słowo "kalumnia" bądź "zacnie", choć w sumie to pierwsze wywodzi się z języka łacińskiego. Niestety bardzo rzadko spotykam się z ludźmi, którzy tego słowa uzywają ;-)

MartaCudSzwej
12-19-2011, 15:14
Uwielbiam slowo "urocze" i "facetka":D

a.be
12-26-2011, 22:10
Super wątek. :) Ja, żeby się wyłamać z kręgu fanów wszelkich szeleszczących dźwięków, dodam:
jowialny - za lekkość wymowy i radość, jaką z sobą niesie,
imponderabilia - za interesujące brzmienie. :)

Facetka z powyższej wypowiedzi mnie tak rozbawiła, że aż sama się do siebie zaśmiałam w głos. :D Zapomniałam, że w dzieciństwie większość podwórka tak mówiła, łącznie ze mną. :)

Kol5
12-26-2011, 22:21
Polskie słowa które lubię to : nonszalancki , onegdaj , psioczyć oraz szwindel .

ttova
12-26-2011, 23:24
pomponik :) choć to chyba niezbyt rdzennie słowiański przykład...

Katka
12-26-2011, 23:43
Mnie jakoś fascynuje słowo "sczeznąć" :)

nela
01-16-2012, 13:01
Moje ulubione polskie słowo to rachatłukum, być może dlatego, że mało osób o nim słyszało, albo dlatego, że po raz pierwszy zetknęłam się z nim czytając moją ukochaną Narnię.

sylwin
01-22-2012, 02:54
Polski w ogóle jest piękny... pierwsze, co mi się w głowie jawi teraz to: albowiem.

annamackiewicz
01-22-2012, 16:57
Ja uwielbiam "laczki" i "farfocle". Brzmią cudownie. Eh...

annamackiewicz
01-22-2012, 17:00
Moje ulubione polskie słowo to rachatłukum, być może dlatego, że mało osób o nim słyszało, albo dlatego, że po raz pierwszy zetknęłam się z nim czytając moją ukochaną Narnię.

Zgadzam się - "rachatłukum" jest ciekawym słowem. Najzabawniejsze jest to, że turecka nazwa tej galaretki to "lokum". :)

Fairy_Queen
01-23-2012, 08:36
W różnych plebiscytach, konkursach wyróżniono słowa: filiżanka, jutrzenka, gżegżółka. A jakie są wasze ulubione słowa?

Wszystkie szeleszczące i skrzypiące słowa zawierające tak bardzo polskie "ż" i "sz" są prześliczne. :) A "gżegżółka" wiecznie mi się kojarzy z konkursem ortograficznym, gdy co roku uczestnicy sprawdzali się przed przystąpieniem do konkursu, obrzucając nawzajem trudniejszymi ortograficznie polskimi słowami. Lubię też "rzeżuchę". :)

madzia05
02-15-2012, 21:36
Pierścionek. :) Może dlatego, że je tak bardzo lubię, ale słowo też jest ładne. I jeszcze nazwy naszych kwiatów są przepiękne.

amd
02-15-2012, 22:08
wszetecznica - osoba oddająca się rozpuście (podoba mi się to syczenie i szeleszczenie)

GosiaS
02-16-2012, 12:54
Uwielbiam słowo "błogi". Słownik wyrazów bliskoznacznych podaje następujące synonimy - kojący, przyjemny, miły, rozkoszny, radosny, idylliczny, sielski, sprawiający zadowolenie, sprawiający przyjemność. Jednak żadne z powyższych nie jest dla mnie tak piękne jak "błogi". Samo wypowiedzenie tego słowa wprowadza mnie w błogi nastój ;)

monikiu
02-18-2012, 01:36
szmaragd, perkal i jaśmin są przepiękne!

JOLORKO
03-24-2012, 19:16
Bardzo fajny ten wątek bo nasz język jest naprawdę piękny i ciekawy.
Osobiście podobają mi się takie słówka: dyrdymały, farmazony, szczebiotać i wiele innych, które już zostały przez was tutaj wymienione.:)

KaRolka
03-25-2012, 12:04
Lubię sobie powtarzać nasze polskie łamańce językowe:) Słychać wtedy jak dźwięczny jest nasz ukochany język polski, np. "chrząszcz brzmi w trzcinie..." i tak dalej. Ale wracając do tematu uwielbiam słówka "gargantuiczny" i "fantasmagoryczny". Nie mam pojęcia czy mają pochodzenie polskie (przypuszczam, że nie:)), ale brzmią świetnie!

amd
03-26-2012, 00:11
Inne ulubione to fantasmagoria, warcholstwo, samoczwart, lepiszcze.

marta88
03-26-2012, 01:43
Bardzo lubię wyrazy "krotochwilny", "mamałyga" i wspominaną już tu "wszetecznicę" :)

Magda_Świder
03-26-2012, 03:52
Mi się podoba "safanduła" na określenie takiego ciapowatego pana :). Podoba mi się też słowo "krew", bo to "r" zaakcentowane w pełni oddaje temperament sangwinika :)

EK2412
03-26-2012, 11:59
Bardzo przyjemny wątek. Ja też się przyłączę.:)

Moim zdaniem (a także zdaniem sporej części obcokrajowców, których spotkałam w życiu) język polski w ogole jest bardzo piękny. Dla wielu naj- lub jednym z najpiękniejszych na świecie.

Słowa, które ja lubię (oczywiście przytoczę ich tu tylko kilka) w znacznej części odnoszą się do tematyki militarnej.:)

admirał, armia, oficer, honor, orszak, mundur, kawaler, kawaleria, order, gracja, Panowie (jako zwrot, używany np. w I połowie II wieku przez młodych mężczyzn; obecnie zastąpiony raczej zwrotami chłopaki lub ziomale).:)

Te słowa kojarzą mi się z odwagą, dostojeństwem, męstwem. Część z nich brzmi podobnie w innych językach, więc nie wiem, czy można je uznać za "typowo polskie", ale skoro są już na dobre wpisane w naszą codzienność, to pozwoliłam sobie je przytoczyć.;)

dragunov37
04-02-2012, 10:07
Ja natomiast uwielbiam słowo które baaardzo rzadko widzę/słyszę - piedestał jest piękne :)

Oprócz tego takie słowa, jak splendor, epicki, kubatura, buńczuczny i wiele wiele innych :)

loleczka87
04-02-2012, 10:22
Bardzo często używam słowa GENERALNIE, więc chyba mogę je zaliczyć do moich ulubionych, a po za tym: NIEZAPOMINAJKA, JEDNAKŻE, SIERP, SIERŚĆ i inne zawierające ś, ć:)

7ala7
04-02-2012, 10:23
Wszystko, co posiada "ś, ć, ź, ż", ale i urocze "ł", oprócz tego: sensualny, smaczny, błogi, kwiecisty.

7ala7
04-02-2012, 11:06
wszystko co posiada "ś,ć,ź,ż" ale i urocze " ł" oprócz tego: sensualny, smaczny, błogi, kwiecisty

Kolejne bardzo przyjemne w moim odczuciu słowo: klakson ;)

Iverling
04-04-2012, 15:17
Mój absolutny faworyt: z cicha pęk

magdad
04-04-2012, 23:06
Ja bardzo lubię przestarzałe lub podniosłe słowa takie jak: naonczas, zaiste, albowiem.
A ze słów codziennego użytku bardzo podoba mi się "hulajnoga" :)

zjb
04-05-2012, 00:24
1. miejsce w kategorii "terminologia naukowa" ma u mnie Jan Oczapowski, dzięki któremu oddychamy tlenem, a nie kwasorodem

1. miejsce w kategorii: "chirurgia kosmetyczna języka" ma Bogusław Lesman, za upiększenie swego nazwiska

Złota Malina - dla osób lansujących słowo " notbuk", bo to taka hybryda dźwiękowa - ani angielska, ani polska.

tyyynkaa
04-05-2012, 11:52
Jak dla mnie, bardzo ładnie brzmi słowo "butonierka".

luella2
04-08-2012, 23:30
Ja bardzo lubię przestarzałe lub podniosłe słowa takie jak: naonczas, zaiste, albowiem.
A ze słów codziennego użytku bardzo podoba mi się "hulajnoga" :)

Ja też lubię słowo "hulajnoga":). Pierwsze przyszło mi do głowy. Lubię też słowo, teraz chyba rzadko używane- wadzić (przeszkadzać).
Bardzo mi się podoba słowo, kiedyś bardzo obraźliwe, teraz (biorąc pod uwagę, jak ludzie potrafią się obrzucać błotem) wzbudziłoby śmiech- "szachraj".

tilim
04-12-2012, 23:59
Żyjątko - i to nie tylko ogólnie, lecz mam także na myśli nazwy różnych żyjątek. Kilka osób przede mną wymieniało nazwy roślin, ja zwrócę się w stronę zwierząt, w tym przypadku - owadów.
Zawsze ciekawi mnie to, dlaczego owady, uważane przez człowieka za szkodniki, mają tak delikatnie brzmiące i sympatyczne nazwy - owocówka jabłkóweczka, szrotówek kasztanowcowiaczek, krasopani poziomkówka, rybik cukrowy, kuprówka rudnica...

ulafoggy
04-18-2012, 15:05

o tak! "rachatłukum" bardzo mi się podoba - to nazwa tureckiego smakołyku. Rachatłukum nie tylko fajnie brzmi, ale też nieźle smakuje... Dyskutowałabym jednak o polskości tego słowa. Z arabskiego znaczy ponoć: "ukojenie gardła":-)
Z typowo polskich słów lubię: kocurka, pieszczotliwie, serduszko, babsztyl, kukułka... Oj, wiele słów lubię:-)
Zawsze podobało mi się też jak moja licealna wychowawczyni mówiła do nas pieszczotliwie: "przebrzydłe bachory";-)

Azariah
04-19-2012, 21:33
Korekta do poprzedniego mojego postu: dzięki Panu Reymontowi odkryłam moje ulubione słowo. "Ufryzowana" :)

To ja z kolei całkiem polubiłam słowo "fantasmagoria", które przykuło moją uwagę w Madame A. Libery.

Beata88
05-09-2012, 16:34
Nie wiem dlaczego ale uwielbiam słowo "maślak" może właśnie przez te pięknie syczące "ś"

katerina1523
06-05-2012, 21:15
Mój faworyt to "źdźbło", kwintesencja polskości :) niech to spróbuje wymówić jakiś obcokrajowiec...

sophistes
06-06-2012, 00:05
Ja lubię w dwójnasób Niby prosty sens, a brzmi wyrafinowanie.

paulina1111
06-06-2012, 12:24
Nie mam swojego ulubionego słowa w języku polskim, ale bardzo lubię "stokrotka", "stokroć".

Myślę, że ciekawe jest słówko "źrebak" :)

elizal
06-10-2012, 15:12
Żyjątko - i to nie tylko ogólnie, lecz mam także na myśli nazwy różnych żyjątek. Kilka osób przede mną wymieniało nazwy roślin, ja zwrócę się w stronę zwierząt, w tym przypadku - owadów.
Zawsze ciekawi mnie to, dlaczego owady, uważane przez człowieka za szkodniki, mają tak delikatnie brzmiące i sympatyczne nazwy - owocówka jabłkóweczka, szrotówek kasztanowcowiaczek, krasopani poziomkówka, rybik cukrowy, kuprówka rudnica...

może ma to jakiś związek z ich wielkością? ;)

elizal
06-10-2012, 15:19
Ja bardzo lubię wszystkie słowa szeleszczące, te uznawane za przestarzałe oraz imiesłowy przysłówkowe uprzednie :) a moje ulubione polskie słowo to: szelest - za dźwiękonaśladowczość, zwiewny - za delikatność, zawżdy - za "przestarzałość" oraz zrobiwszy- bo to imiesłów :)

Monika_Anna
06-10-2012, 22:32
Mnie podobają się np. cisza, radość, róża

agata.wrzeszcz
06-11-2012, 01:14
ja lubię poranne słowa typu "jutrzenka", czy nawet zwykły "ranek"

katrin96
06-11-2012, 12:30
Ciekawy wątek, polski język ma wiele pięknych słów moim zdaniem.
A mnie się podobają takie wyrażenia i słowa jak: "poranna rosa"," brzask", "tęcza", "śnieżynka" i wiele innych.

kapix
06-11-2012, 18:39
Katrin, nie pomyślałam wcześniej o śnieżynce, rzeczywiście śliczne słowo!
Mam słabość do wielu słów, zwłaszcza tych z "ż" i "sz", takich szeleszczących, np. przestrzeń.

aniaolimpia
06-15-2012, 23:00
Właśnie wpadło mi do głowy słowo: rzeżucha - ekologiczne i na czasie. Przynajmniej u mnie :)

darios3k
06-15-2012, 23:22
W 2010 roku w plebiscycie Gazety Wyborczej na najpiękniejsze polskie słowo wygrało źdźbło. Zachęcam do sprawdzenia, z jakimi słowami konkurowało:)

http://wyborcza.pl/1,107781,8528266,Tesknota_za_zdzblem.html?as=1&startsz=x
z powyższego linku:
Tęsknota

Słowo lekkie jak dziecka westchnienie, jak mgła, co znikąd spływa na ziemię.
Anna Basara, Warszawa

Jakież to piękne:)

NataliaSzk
06-17-2012, 16:42
W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie. Zawsze mi się to zdanie podobało, bo ładnie brzmi i jest ćwiczeniem na sprawną wymowę ;) Same wyrazy: chrząszcz i trzcina są moim zdaniem poetyckie.

kecajkalam
06-17-2012, 22:01
Moim ulubionym słowem jest 'gwiazdka' :)

DominikaKro
07-09-2012, 15:37
niezapominajka, stokrotka, filiżanka. Są świetne!

Haku
07-09-2012, 18:43
Może nie zawsze, ale są chwile gdy bardzo podobają mi się wszelkiego rodzaju zdrobnienia - kawusia, mleczko, ciasteczko. Takie hmm... puchate to, lotne, delikatne :)

Aksarel
07-10-2012, 00:59
Imiesłowy przysłówkowe uprzednie. I, zapomniany już trochę, wołacz. Czy nie lepiej brzmią np. Justyno!, Wojtku! od tych wywrzeszczanych: Justyna! Wojtek! ?

Jaroslaw
07-11-2012, 20:09
Podobają mi się słowa wartościowe same w sobie a często nadużywane lub rzadko używane, takie jak:
pasja, szczęście, miłość.

justynkaa
07-12-2012, 14:14
Lubię słowa zawierające nasze rodzime "ś", "ć", "dź", "dż", "rz", "sz". :)

far from
07-12-2012, 14:22
Dźwiękonaśladownictwo, równoumagicznienie, niezidentyfikowany itp... :P

Checinaa
07-13-2012, 02:21
Lilia, tęcza, śnieg, październik.

Iverling
07-14-2012, 16:35
Dźwiękonaśladownictwo, Równoumagicznienie, Niezidentyfikowany itp... :P

Co to jest "równoumagicznienie"?

m.aissa
07-14-2012, 18:07
"abażur" :)

flowerchild
08-13-2012, 12:53
Podobają mi się słowa 'tudzież', 'jednakowoż', 'aczkolwiek'. lubię też szeleszczenie 'przylaszczki' i 'przebiśniegu', 'cudowność' i 'szczęśliwość'. I powtórzę powyższe opinie - imiesłowy i wołacze, to jest to!:)

Negra
08-13-2012, 15:05
Źródło ;) zawsze kojarzyło mi się z nowym początkiem, czymś świeżym i dobrym :)

yola270
08-18-2012, 11:32
Do moich ulubionych słów należą słowa związane z naturą, np. tęcza, las, trawa, wszysko, co mi się dobrze kojarzy:)

EwaŁ
08-18-2012, 13:22
Co to jest "równoumagicznienie"?

Hehe, "Równoumagicznienie" jest tytułem książki T. Pratchetta w przekładzie P. Cholewy ;)

Moimi ulubionymi słowami są "kalejdoskop", "gąsienica", "kalambur" i "kalarepa".

olynaa
08-18-2012, 14:23
A ja typuję słowo `jutrzenka`- tak ładnie brzmi i budzi pozytywne skojarzenia:)

Iverling
08-19-2012, 23:26
Hehe, "Równoumagicznienie" jest tytułem książki T. Pratchetta w przekładzie P. Cholewy ;)

Dzięki za oświecenie, Pratchetta jeszcze nie czytałam:p

M.Burdzy
08-19-2012, 23:45
dżdżownica - trudne do wypowiedzenia ;)

Jerzy_M
08-20-2012, 12:31
Skwarki. Szczaw. Chrzęst. Szczupak.
A także na granicy idiolektu masa dziwacznych słów typu pyrdel ;)

maggda
08-20-2012, 22:00
Dla mnie słowo "małomiasteczkowy" jest urocze :)

papillon
08-22-2012, 01:05
Ktoś przytoczył „chmurność” utrwaloną w „Ocalić od zapomnienia” w wykonaniu Marka Grechuty, mnie za to zafascynowały „wciórności” zasłyszane w jego „Weselu”;)

werakarwat
10-08-2012, 01:40
Nic nie poradzę na to, iż dla mnie na jednym z czołowych miejsc znajduje się 'cielęcina' (brak mi niektórych polskich znaków niestety, proszę wybaczyć). Gdyby niosło za sobą inny sens, kochałabym je jeszcze bardziej.

AnnaSta
11-08-2012, 15:36
Jak większości, podobają mi się słowa z naszymi szeleszczącymi dźwiękami - "szelest" właśnie, ale także "brzask", "trzęsawisko", choć to ostatnie może nie kojarzy się najlepiej. Oprócz tego lubię wyrażenia gwarowe, takie jak "szkuć" czy "kulać" :)

minnaloushe
11-09-2012, 03:47
Muślin, bezbrzeżny żal wypowiadane po sobie, bezecny. Podoba mi się, że w wyrazie narzekać mieszka rzeka :)

Margot
11-09-2012, 22:36
To ja przytoczę anegdotkę: pewien Hiszpan stwierdził, że potrafi spośród słów nieznanego mu języka odnaleźć to, które oznacza miłość. Znajomi Polacy podali mu się więc szereg polskich słów, w których była też miłość. A co on wybrał? Cielęcinę!Czyż nie miał racji, że to takie piękne słowo?:D

szpileczka1
11-10-2012, 15:49
Ja uwielbiam w języku polskim wszelkiego rodzaju zdrobnienia. Nasz język jest jednym z niewielu, który daje nam tak duże pole do popisu w tej kwestii.
kruszynka, Magdusia, drobinka, kurczaczek, kwiatuszek, syneczek, kochaneczek

niektóre z nich są przyjemne dla ucha, inne trochę mniej (np. gdy w sklepie pada zdanie: co dla ciebie złociutki?)

joaflor
11-11-2012, 20:03
Dla mnie szept, trzepot, miłość, wolność- te dwa ostatnie, być może nie tylko za brzmienie.

poliglotka26
11-11-2012, 20:26
Dla mnie cechą charakterystyczną polskiego jest dużo szeleszczących dźwięków, kiedyś usłyszałam rozmowę dwóch Anglików, którzy narzekali, że polski to taki straszny język , tylko "sz sz sz".
Od tamtego czasu uwielbiam takie polskie słowa jak np. przylaszczka :D
Bardzo podoba mi się też "zaświergolony" w znaczeniu "zakochany".
Określenia "filuterny" i "rubaszny" też uważam za bardzo sympatyczne.

hogapoga
11-11-2012, 22:39
Moja pani profesor zachwycała się polskim słowem "umizgi" i stwierdziła, że jest nieprzetłumaczalne na angielski. Wspomniała o słowie "dallies", ale według niej słowo to nie oddaje pełnego sensu słowa (wziętego wówczas z "Pana Tadeusza"). No cóż, jak dla mnie słowo "umizgi" do najpiękniejszych nie należy, za to uważam, że bardzo ładne są nazwy polskich kwiatów - chaber, bławatek, żonkil...

kora00
01-12-2013, 13:36
Uwielbiam brzmienie słowa 'wiatr'...tak jakby miało w sobie jego część...

Lonai
02-02-2013, 19:29
Przemawia do mnie przymiotnik "złowieszczy" - takie "mroczne" brzmienie ;)

kenning
02-02-2013, 21:59
W jakimś plebiscycie na najbardziej polskie słowo, zwyciężyła "żółć" nie tylko ze względu na pisownię, ale i na znaczenie :) Moje ulubione słowo to "dżdży" :)

Zofka122
02-03-2013, 01:48
Nazwy miesięcy, np. czerwiec, listopad. Są niepowtarzalne, w dodatku gdy zastanowi się nad ich znaczeniem brzmią wręcz jak mini-poezja, np. listopad: miesiąc opadających liści.

domimalko
02-03-2013, 15:14
Podoba mi się słowo imponderabilia (mam do niego słabość jeszcze z klasy maturalnej)

Ale wprost uwielbiam nasze polskie szeleszczenie! Dlatego mój syn nosić będzie jedno z tych pięknych imion:
Miłosz, Janusz, Jonasz, Juliusz, Mieszko ;)

UnflinchingMan
02-03-2013, 16:59
"Legia Warszawa" ;)

Anna J
04-28-2013, 19:22
"brzask"
"drżący"
"szron"
"szept"
uwielbiam! :)

Winter90
04-29-2013, 14:16
A ja lubie słowo "absztyfikant" :)

ag.slaw
04-29-2013, 14:59
Zawsze podobały mi się przymiotniki kwiecisty i urzeczony. Nie potrafię wyjaśnić dlaczego; może dlatego, że określają coś pozytywnego :)

markarseilmi
05-02-2013, 11:04
To może jeszcze "chruśniak" B. Leśmiana :)

Shameyka
05-02-2013, 11:49
Ja bardzo lubię przymiotnik 'ulotny' . Widzę, że u większości dominuje zwiewność i motylopodobne słowa :)

karolinakona
05-02-2013, 12:53
a mi się podoba "gżegżółka" i "czereśnie" to pierwsze nie wiem dlaczego, to drugie z wszelkich możliwych względów - smak wygląd zapach, wyrazistość brzmienia :D

agnieszka-wilusz
05-09-2013, 12:33
też mam słabość do gżegżółki i absztyfikanta

Ekika
05-09-2013, 23:10
a mnie podoba się brzmienie słów blamaż i komeraż :) chociaż ich wydźwięk jest negatywny

rechcinska
05-10-2013, 21:32
ścieżka, szyszka, rzeczułka, pszczółka, krzesiwo :)

kasiak29
05-10-2013, 21:40
A mi podoba się słówko miłość

ola246
05-10-2013, 23:18
ja uwielbiam pękaty :)
Poza tym świetnym słowem jest załatwić, bilet, wizytę itp. można za jego pomocą wrazić wiele ,,akcji'' i trudno je oddać w innych językach.

Oliwka
05-11-2013, 12:40
,,Transcendentalny", ,,duma". I ,,hulajnoga" - kiedy powtarzam to słowo wiele razy, zupełnie traci sens i przestaje pasować do przedmiotu, który oznacza.

KarolinaKolakowska
05-13-2013, 23:20
Wyrażenia takie jak: 'złota jesień, 'jesień życia' oraz zorza wywołują miłe skojarzenia...

ina708
05-14-2013, 16:28
mnie w pamięci utkwiła "dzięcielina" z Pana Tadeusza :)

kseremak
06-03-2013, 08:22
Mi bardzo podoba się "rzeżucha". :)

nutka
06-04-2013, 00:14
ja też głosuję na 'rzeżuchę' :)
poza tym uwielbiam słowa zawierające 'ś':
maślany, koślawy, złośliwy, wymyślony...

joannaderesz
06-17-2013, 13:26
przymiotnik - uroczy

monikaforum
06-19-2013, 19:45
Ja w telewizji słyszałam, że jednym z najpiękniejszych polskich słów jest 'cielęcina'. ;)

kuroimonika
06-19-2013, 22:32
ja w telewizji słyszałam że jednym z najpiękniejszych polskich słów jest 'cielęcina' ;)

Coś kiedyś słyszałam o tym słowie - spytano cudzoziemców jak myślą, z jakiego języka pochodzi to słowo i większość odpowiedziała, że z włoskiego ;)

Ja uwielbiam wszystkie "szeleszczące" wyrazy, może dlatego, że żaden cudzoziemiec nie jest w stanie ich wypowiedzieć ;)

matrioszka
06-19-2013, 22:46
Uwielbiam słowo "biszkopt". Już w nim samym jest coś pysznego, a co dopiero taki biszkopt jeść;).

olenka39
06-20-2013, 12:01
A ja bardzo lubię słowo "niezapominajka" :) Brzmi uroczo i przywołuje obraz moich ulubionych błękitnych kwiatków :)
I coś według mnie w tym słowie jest bo w innych językach również brzmi ślicznie - forget-me-not (ang), das Vergissmeinnicht (niem).

o,olka
06-24-2013, 08:18
ja też strasznie lubię "szeleszczące" słowa: rzeżucha, rzeżączka, szczoteczka, ah ;) no i oczywiście "nibynóżki" :D

mammed
06-24-2013, 13:16
"rozumiem" - tak rzadko używane w odpowiednim kontekście.

Jaras
07-01-2013, 03:19
Bardzo lubię słowo 'zawżdy'.

Shuurin
07-03-2013, 21:40
Tyle pięknych słów w naszym języku, że trudno wybrać... Niech będą: szkopuł, błogi/błogość, zacny, aczkolwiek i brykać ;)

Paolia
07-06-2013, 19:05
Mnie na długi czas zauroczyło: bździągwa. ;)

pallinak
07-06-2013, 19:16
Uwielbiam- wysublimowany
Oprócz tego śmieszy mnie słowo TAPCZAN i generalnie jest moim numerem dwa na liście najpiękniejszych słow ;)

AgaPa
07-06-2013, 19:36
Moje ulubione słowa to cudnie, sielsko, błogo, szept, cisza... wydaje mi się, że nasze ulubione słowa przywołują nam na myśl coś przyjemnego, dlatego właśnie tak bardzo nam się podobają.

EwelinaJK
07-10-2013, 15:48
Namiętność,zmysłowość,miłość. Ogólnie słowa kończące się się na 'ść'. Mają w sobie taką nutkę ciepła i są wyjątkowo ciepłe w swoim wydźwięku :)

Hmmm, wymieniłaś same pozytywne w odbiorze słowa i pewnie dlatego kojarzą ci się z wyjątkowym ciepłem. Ale istnieje o wiele większa grupa wyrazów, które kończą się na "ść" i niekoniecznie mają pozytywny wydźwięk np: nienawiść, zawiść, maść, upaść, litość, kraść, podłość, złość, ość, kość...
Zakładam więc, że raczej masz na myśli te grupę wyrazów, która niesie ze sobą przyjemne konotacje, niż ogół słów kończących się na 'ść' :)

EwelinaJK
07-10-2013, 16:40
Wielu z was podaje swoje ulubione słowa, zwracając uwagę głównie na ich brzmienie np. słowa szeleszczące (rzeżucha), zdrobnienia (serduszko), słowa z głoskami dźwięcznymi (źdźbło) - co jest oczywiście charakterystyczną cechą naszego języka, lub ich formę fleksyjną (mrugając, powiedziawszy etc.). Ja osobiście uważam, że najpiękniejsze słowa to te, które przywodzą na myśl miłe skojarzenia i wspomnienia, te o pozytywnym zabarwieniu emocjonalnym. Dla przykładu podam wam teraz kilka z nich. Zauważcie jakie emocje wam towarzyszą kiedy wypowiadacie dane słowo: przyjaciel, radość szacunek, szczęście, wygrana, uśmiech, pomysłowość, relaks, genialnie, niebiańsko, obfitość, sukces, superancko, ciepło, wystrzałowy, błogo, idylla, sielanka, anioł. Nie wiem czy wiecie, ale każde słowo niesie ze sobą energię. Negatywne słowa mają niskie wibracje, przez co przyciągają złe doświadczenia, natomiast słowa pozytywne wysoką przez co podnoszą jakość naszego życia. Zostało to udowodnione naukowo za pomocą wykresów dźwiękowych. (Polecam książkę Anielskie Słowa dr D.Virtue). Tłumacząc teksty staram się (jeśli mam taką możliwość) zmieniać negatywne wyrażenia na pozytywne np.

It’s a hopeless situation -> to nie lada wyzwanie.

Vincent
07-23-2013, 21:20
...Tłumacząc teksty staram się (jeśli mam taką możliwość) zmieniać negatywne wyrażenia na pozytywne np.

It’s a hopeless situation -> to nie lada wyzwanie.

No tak, ale w ten sposób to nie jest właściwie tłumaczenie. Skoro ktoś chciał powiedzieć, że sytuacja jest beznadziejna to znaczy, że nie widział jej jako wyzwania. Tłumaczenie powinno przecież pełnić rolę służebną wobec oryginału.

sarad
07-24-2013, 10:24
Dla mnie są najpiękniejsze te, które mają pozytywne znaczenie: nadzieja, radość, perła.
Teraz do najpiękniejszych zaliczyłabym też słońce i basen - Chyba każdemu się to marzy:)

Misfit
09-09-2013, 00:52
Swego czasu, zdaniem obcokrajowców, najpiękniejszym polskim słowem było filiżanka.

étudiante90
09-09-2013, 02:36
Ciekawy wątek, bo w każdym obcym języku mam jakieś swoje ulubione słowo, ale nigdy o tym nie myślałam biorąc pod uwagę język ojczysty… Wydaje mi się, że „śpioch” to wyraz przyjemny dla ucha oraz wszystkie te, które zawierają „ś” i/lub „ć” jak miłość, gość, ściemnia się etc.

catherine
09-09-2013, 02:40
Chyba najbardziej lubię dźwiękonaśladowcze, np.: szept, szelest, trzask, poza tym parasolka, filiżanka, zorza. :)

GKarolina
09-14-2013, 17:03
Dziecię, jagnię, źrebię, cielę, kurczę, szczenię itd., zastępowane dziś przez źrebaki, kurczaki, cielaki....:(

izaa
09-24-2013, 20:19
Ja osobiście bardzo lubię słowo żółć nie dlatego, że uważam, że jest piękne ale dlatego, że jest takie polskie :D

MasterMind
09-24-2013, 23:09
Ja tam darzę silnym uczuciem nie tylko słowo ale i imię - Anastazja ...muzyka dla mych uszu ^^

Judyta Łepkowska
09-25-2013, 01:53
Ja osobiście bardzo lubię słowo żółć nie dlatego, że uważam, że jest piękne ale dlatego, że jest takie polskie :D

To NAJBARDZIEJ polskie słowo. :D

MasterMind
09-25-2013, 14:13
A z tych bardziej uroczych to chyba nigdy nie się nie przestanie podobać konstantynopolitańczykowianeczka :) :)

magdalenabr
09-25-2013, 23:07
Polszczyzna jest w ogóle piękna, np. kiedyś ktoś szepce. To brzmi po polsku jak taki delikatny powiew wiatru. Poetyzuję, wiem;-) Tak mi się jednak to kojarzy. Ładnie po polsku brzmią nazwy niektórych miast. Np. Lwów- kojarzy się z lwem, ale jest to słowo przekształcone. Więc nie do końca ma coś wspólnego z lwem, ale się kojarzy.
O wielu miastach tak się da powiedzieć. W Polsce nazwy różnych wiosek, szczególnie w górach to czuć. Dolina Chochołowska fajnie brzmi.
A słowo chochoł nie wygrało?;-D

ross
09-25-2013, 23:58
Zawsze podobały mi się słowa działające na wyobraźnię lub budzące nieoczywiste skojarzenia, jak np. nieokrzesanie lub czołobitność. Za odpowiednik czołobitności można uznać angielskie słówko subservience, które budzi już trochę inne skojarzenia niż "bicie czołem o ziemię".

MasterMind
09-26-2013, 12:17
W tym przypadku "serce na dłoni" czy "wziąć nogi za pas" nie mają sobie równych :)

Sophiee
09-30-2013, 08:28
Szept

Słowo ważne nie tylko ze względu na nadane mu znaczenie, ale przede wszystkim funkcję. W dobie pogoni za "lepszym jutrem" nie ma wspanialszej rzeczy niż schylenie się do ucha partnera i wyszeptanie kilku słów. Jest w tym bliżej nieokreślona tęsknota, enigmatyczność, potrzeba bliskości, intymność. Szepczmy sobie do ucha - to zbliża.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,107781,8528266,Tesknota_za_zdzblem.html?as=2#ixz z2gLrr8RaL

Cudownie tak sobie poszeptać...

kamziczka
10-08-2013, 23:00
Ja ostatnio zakochałam się w słowie "skrzętnie" :)
Kiedy się je wymawia, wypełnia przyjemnie wszystkie zakamarki ust, a przy tym brzmi tak ciepło i miękko, z delikatnym suchym trzaskiem, który nadaje mu charakteru.

patikot
10-15-2013, 15:34
chędożyć. 1. daw. «sprzątać». 2. daw. «o mężczyźnie: mieć stosunek płciowy»
taaaak bardzo polski czasownik... :)

vuela
10-18-2013, 23:46
Wszelkiego rodzaju zdrobnienia.

Monika1
10-23-2013, 11:14
Oczywiście chrząszcz i nie skądinąd jak z Szczebrzeszyna, no i jeszcze słówko trzcina, w której brzmi.

agamawi
10-28-2013, 13:14
jutrzenka, całuję rączki i masa innych :)

agatatorbicz
11-11-2013, 11:55
Moje ulubione ze względu na rytm: Konstantynopolitańczykami

;-)

malacz
11-11-2013, 12:10
Moje ulubione polskie słowo to pumpernikiel:) A do tego jaki smaczny!

anka243
11-11-2013, 14:17
Nie wiedzieć czemu najmilsze są mi słowa : akordeon, skrzypce i wiolonczela

janela
11-12-2013, 00:35
Dźwięczność. :)

joannabozek
11-18-2013, 00:54
Dla mnie najpiękniejsze są takie, które brzmią mądrze i których znaczenie jest dla mnie problematyczne - są przez to intrygujące :D Ostatnio do takich słów dołączył "aksjomat", "ruminacja" i "aleksytymia".

puma.domowa
01-07-2014, 11:35
Mnie się bardzo spodobało słowo "liczarka", używane czasami przez pana Piotra Bałtroczyka :) Zdrabniam je czasami na "liczareczka".
A tak poza tym to lubię większość zdrobnień i staropolszczyznę :)

perelka
01-07-2014, 12:33
Ja lubię używać imion w wołaczu i zwracać się do kogoś np. Magdaleno, Michale, Anno!

felix37
01-10-2014, 11:33
Jak dla mnie - drżeć. Piękne "r" jest w tym słowie.

MonikaN
01-11-2014, 13:26
Polski jest pięknym językiem coraz częściej wypieranym przez naleciałości z angielskiego i innych języków. Oczywiście mam swoje ulubione "perełki", takie jak: źdźbło, poświata, jaskółka. Nie da ich się pomylić z żadnym innym językiem. Można wymieniać je w nieskończoność. Chodzi jednak o to, byśmy na co dzień zwracali uwagę na polskie słowa. Mówili "w porządku" a nie "spoko", "cześć" a nie "hi", "przepraszam" a nie "sorki". To z pozoru błahe przykłady, a jednak z czasem tak bardzo dominują nasz język, że zaczynamy zatracać granice języowe, które tym bardziej dla nas- lingwistów, filologów, powinny mieć nielapidarne znaczenie.

osewmo
01-11-2014, 13:51
uwielbiam dżdżownicę ;)

jodi5
01-11-2014, 16:59
Osobiście uważam że język polski jest jednym z piękniejszych języków. Takich ulubionych słów w języku polskim mam wiele, m.in.: motyl, jesień, niebo, szept, dmuchawiec, przemijanie :)

venicequeen
07-13-2014, 19:07
Najbardziej polskie z polskich słów - żółć.

iwozor
07-23-2014, 22:45
Czyżyk, gżegżółka, kukułka, dżdżownica, dżdżysty - czyli wszelkie brzmiące i zawierające polskie znaki :)

Konradesz
08-03-2014, 12:03
Nadmienić, bezkonkurencyjny, znamienity, szczególny, pierwszorzędny

MoonBearKing
08-03-2014, 13:27
W moim prywatnym rankingu prowadzi słowo poniekąd

mary5
09-01-2014, 11:55
Może to się wyda dziwne, ale dla mnie wszystkie takie typowo polskie słowa o pięknym brzmieniu są w "Bogurodzicy". Czytana na głos z odpowiednią dykcją, to coś pięknego!

LVoss
09-02-2014, 13:54
Z jakiegoś powodu podoba mi się kilka rodzimych odpowiedników "chuligana":
hultaj, nicpoń, gałgan, urwis...

Prócz tego, jakoś tak ładnie brzmią dla mych uszu takie słowa jak chrust, mieszek, panienka, szyszka.

Polacy chyba lubią szumy i charkoty. :-P

piotr.sabacinski
09-02-2014, 17:37
" chruśniak " - brzmi słodko-kanciasto, i jest tak polskie jak Szczebrzeszyn :)

Czeburaszka
09-24-2014, 14:11
Mnie się bardzo podoba słowo "imponderabilia".... jest takie dumne...

Medea
09-28-2014, 23:16
Zielnik. Takie miękkie :)

hannakedzierska
09-29-2014, 19:21
Takie ze spółgłoskami zwarto-szczelinowymi obok siebie. Np. deszcz, szczypta, dżdżownica.

Jakub Ł
10-02-2014, 16:46
Brzask, Jutrzenka, Szlachta, Przestrzeń

Niektóre słowa są tak piękne, że człowiek mógłby je czytać i czytać, literka po literce.

Magnifique
12-01-2014, 01:31
Filiżanka :)

Barbara92
12-01-2014, 18:42
Dla mnie słowem wyjątkowo pięknym - i brzmieniowo, i znaczeniowo - jest "zwiastun". I dlatego tak bardzo boleję nad tym, że coraz częściej i częściej mówi się z angielskiego "trailer". Przykry jest nie fakt zapożyczenia, ale jego zbędność i fakt, że ono właściwie zubaża język polski.

karolinachomik90
01-16-2015, 20:34
Ja lubię słowa z nagromadzeniem charakterystycznych polskich sz, cz, ż, ą, ę: szczęście, gałąź, przepyszny, strzępki, przepaść.

pacynka
01-17-2015, 12:17
Osobiście kocham słowo "mgła" :)

Limerick
01-19-2015, 12:27
Ja uwielbiam słowa typu: kompromitacja, blamaż, wierutna sromota, odwilżacz. Może ich znaczenie nie jest zbyt miłe, ale ładnie brzmią.

juliazet
01-19-2015, 13:14
A ja w stronę kulinarną- smakołyk, gruszka, ciasteczko :-)

Astrid
03-09-2015, 12:06
kombinować - nie dość, że ładnie brzmi, to jeszcze takie polskie ;D a poza tym to jeszcze dżdżysty

wpcontent
03-09-2015, 12:09
Ogarnięty.

quitelikeyou
03-09-2015, 15:06
Według mnie najpiękniejszym polskim słowem jest melancholia. Może tylko ja odnoszę takie wrażenie, ale wydaje mi się, że wymawia się je z takim jakimś spokojem. Jakby samo słowo odzwierciedlało jego znaczenie. W języku angielskim już mi się nie podoba, "melancholy", głównie przez to, że nie czyta się "ch" tylko zamienia się je na "k". Nie daje to już takiego samego efektu. :)

morgiana
03-14-2015, 19:53
Ja lubię wyszukiwać słowa, które ukazują kontrast między polską i angielską fonologią np. wschód, krzta, skrzat, zachłysnąć, kniaź.

SylSka
03-15-2015, 22:05
Ja uwielbiam słowo "trudno" - głównie przez jego znaczenie, wiele mówiące o naszej polskiej naturze :)

Eudoksja21
04-11-2015, 19:25
"Deżdż" jest uroczy, choć dziś usłyszymy go jedynie, a i to rzadko, w wersji "dżdżu". Brzmi dość egzotycznie, ma pewien urok :) Choć, trzeba przyznać, że fonetycznie blisko mu do "dzdżownicy", która już swym pięknem nie powala bynajmniej :D

Vendelin
04-11-2015, 20:45
blask, źródło, puszysty, polana, błękit, jesień, dzwonek, srebrny ;)

raff
04-11-2015, 21:08
Mnie podobają słowa jak: szept i blask. Na pewno znaczenie jest tu ważne, bo wywołuje przyjemne skojarzenia, ale budowa tych słów też jest ważna. Obydwa słowa są jednosylabowe z centralnie umieszczoną samogłoską i zakończone dwiema spółgłoskami, z których ostatnia jest bezdźwięczna co nadaje wyrazowi fajne tempo. Taki szum też jest ładny, ale nie tak jak szept. Ot moje 5 groszy.

anna.szachnowska
04-11-2015, 21:58
DESZCZ - cudownie słychać w nim, jak uderza o szyby... :)

Jak w wierszu Leopolda Staffa: "O szyby deszcz dzwoni deszcz dzwoni jesienny....." :)

kinga lingua room
06-08-2015, 14:09
Do moich ulubionych pięknie brzmiących słów należy 'pierzeja'.

paulina564
06-10-2015, 22:20
Np. gżegżółka, dżdżownica, szeleścić, podzamcze, chrabąszcz, trzcina, czyli te, których wymowa może sprawić trudność niejednemu obcokrajowcowi :)

kbrandt
06-13-2015, 21:31
Jakie to ciekawe, zobaczyć tyle inspirujących do refleksji na temat powodów do bycia ulubionymi słów!
Jeśli chodzi o mnie, nieraz mam taki czas, że w każdej mojej wypowiedzi czy piosence, którą sobie nucę, wyczekuję na jakąś głoskę. Czasem na "r", czasem na "k" lub "m".

froggybrown
06-14-2015, 14:35
Według mnie uroczym słówkiem jest 'bławatek' (swoją drogą, 'uroczy' lub 'urokliwy' też są piękne). W "Na całych jeziorach Ty" Osiecka napisała: "Kto łzą się bławaci? Ja." Ta więc wszystko pochodne od bławatka są przeurocze.
Ktoś już wspomniał też o naszych cudnych zdrobnieniach. Ja na przykład wielbię wszystkie te utworzone od słowa 'kot': kiciuś, kiciulek, kiciunia itd. Tak samo nasze zgrubionka :D 'Psisko' brzmi cudownie swojsko.
Słowko 'niebianki' też jest wśród moich ulubionych. Użył go bodajże Parandowski w tłumaczeniu mitologii.
Jeszcze: bezmiar, szron, jedwab, maliny, chruśniak! (jak już jesteśmy przy malinach), tiul, posmak. Mogłabym wymieniać do jutra ^^

Michifu
02-13-2017, 14:05
te z końcówką -szczyzna, np. polszczyzna, wileńszczyzna
nazwiska z końcówką -ski*, -cki, - dzki, jako że są flagowym, typowo polskim wytworem
sufiksy nazw miejscowości takie jak -yce/-ice, -ty, -ny
pojedyncze wyrazy, tj. egzemplifikować, majdrować, szmelcować, wieszcz, szubrawiec, absztyfikant, prestidigitator, i inne, które akurat nie przychodzą mi do głowy :P

*ponoć w macedońskim też nazwiska kończą się na -ski, może poda ktoś skąd ta koincydencja? ;)

Archol
02-13-2017, 15:22
*ponoć w macedońskim też nazwiska kończą się na -ski, może poda ktoś skąd ta koincydencja? ;)[/SIZE]

To uniwersalne, słowiańskie zakończenie nazwiska, nie jest wcale typowo polskie, takie zakończenie może mieć i nazwisko polskie, i rosyjskie, i czeskie, i macedońskie :)

Co do najpiękniejszych polskich słów... Uważam, że niemalże każde słowo może brzmieć pięknie, a właściwie większe znaczenie dla (mojego) poczucia estetyki ma brzmienie całego zdania, tj. intonacja, dobór odpowiedniej kolejności dla słów, emocje. Język polski jest cudowny, ale wszystko, co najlepsze potrafi z niego wycisnąć tylko dobry aktor.

Nie jestem fanem poezji, tym bardziej romantyzmu, ale jako przykład świetnie nadaj się to, miazga:

"Jak zgrzyt żelaza po szkle - przejął wszystkich dreszczem
I wesołość pomieszał przeczuciem złowieszczem."

Poza tym wszystkie wyrazy, w których akcent pada na 3 sylabę od końca (mateMAtyka, FIzyka, zroBIliśmy), coś monumentalnego mają w sobie złożenia, gdy przymiotnik jest po rzeczowniku ("niedźwiedź biały grenlandzki", nawet trywialne "telefon komórkowy"), oczywiście wspomniane imiesłowy uprzednie i wiele, wiele innych rzeczy - to dla mnie piękno polszczyzny!

justys33
02-13-2017, 23:36
Moje ulubione to: deliberacja, mordoklejka, nibynóżki i turkuć podjadek.