PDA

View Full Version : Wymowa amerykańska, polecane podręczniki do nauki

PaulinaD
09-19-2011, 14:57
Czy możecie polecic jakiś podręcznik (z nagraniami) do wymowy(głównie interesuje mnie wymowa amerykańska)? Może znacie jakąś ksiąke, w której zawarta byłaby wymowa amerykańska i brytyjska?

Kira
09-19-2011, 18:19
Co do brytyjskiej wymowy polecam kultową i niezastąpioną "How Now Brown Cow?" Mimi Ponsonby.
Co do amerykańskiej słyszałam, że polecana jest "American Accent Training" Ann Cook; nawet widywałam ją już w wersjach do ściągnięcia, możesz spróbować tu: http://szparka.net/download-ksiazki-ebook-czasopisma-komiksy-f11/american-accent-training-ebook-and-audio-cds-t14717.html.

edytag
09-19-2011, 19:53
Ja przerabiałam na zajęciach z fonetyki amerykańskiej książkę "Young People Talk", czyli dialogi z nagraniami stworzone przez amerkańskich studentów, gdzie mamy do czynienia głównie z mową potoczną - rozmowami prowadzonymi przez studentów. Całkiem fajna...

Kecher
09-19-2011, 21:59
Tak, How now brown cow- biblia fonetyki dla anglistow.

klaudynq
09-20-2011, 16:50
Oprócz wymienionyc również polecam :
"Elements of pronunciation "- C. Mortimer
oraz dość starą, ale fajną pozycję "Wymowa angielska dla wszystkich" - Bronisława Bałutowa.

Marta_C
09-20-2011, 20:11
Do wszystkich tych pozycji warto dodać słownik wymowy - polecam Longman Pronunciation Vocabulary, który zawiera zarówno amerykańską, jak i brytyjską wymowę. Zawsze dobrze jest sobie porównać oba warianty.

apprentice
09-20-2011, 20:59
Na pewno warta uwagi jest książka zawierająca idiomy amerykańskie, autorstwa Amy Gillett "Speak English like an American" (książka+zestaw płyt CD).

kajedut
04-06-2012, 12:06
Ja gorąco polecam książkę Mastering the American Accent (Lisa Mojsin). Korzystam z niej na zajęciach z fonetyki. Wszystko fajne wytłumaczone razem z teorią, mnóstwo przykładów no i wszystko nagrane tak, że możemy sobie odsłuchać. Super :)

jola1
04-15-2012, 00:38
Może najlepiej zainwestować w słownik wymowy? Polecam Cambridge Pronouncing Dictionary - wersja papierowa + CD. Z oczywistych powodów korzystam najczęściej z wersji elektronicznej. Zawiera nagrania w obu wersjach: BE i AE. Odradzam natomiast książkę z serii "in Use", bo tam wymowa jest strasznie pomieszana. Można zacząć mówić z australijskim, nowozelandzkim albo jamajskim akcentem:)

carmik25
04-15-2012, 11:48
ja wszystko sprawdzam na McMillanie online. Fajna jest także tablica fonetyczna, którą można ściągnąć i ćwiczyć poszczególne dźwięki. Często używam jej z uczniami, którzy chcą troszkę polepszyć wymowę :)

ewela364@wp.pl
04-15-2012, 12:04
Tutaj mozna przesluchac wymowe poszczegolnych slowek online - Br vs Am. Bardzo praktyczne, polecam ;)

tifereth
04-15-2012, 15:41
"American Accent Training" Ann Cook

kyjol
04-15-2012, 22:10
Ja ostatnio przerabiam sobie nasz rodzimy "Say it Right" zawierający zarówno wymowę US jak i UK. W zasadzie bardzo przyjemny program i nieźle zrobiony, mi pomaga, polecam ;)

Sylwia1105
07-21-2012, 23:10
Brown cow jest typowo z brytyjska wymowa, jesli ktos chce sie uczyc na jej podstawie to musiliczyc się z tym, ze sam bedzie musial robic transkrypcje.
A książkę, która polecam do amerykanskiej wymowy to : Accurate English :) ja korzystalam z niej i moge smialo polecic.

ahsatan
07-22-2012, 19:32
Tak jak poprzedniczka, polecam ,,Say it right''.
Program stworzony m. in. przez mojego wykładowcę, więc chciał nie chciał musiałam się z tym programem dobrze zapoznać.
Obecnie wyszła 3 wersja, którą poszerzono o nagrania tekstów. Nadaje się i do BrE i do AmE.