PDA

View Full Version : Hiszpańskie książki

klaudynq
09-18-2011, 16:39
Jest wielu wspaniałych autorów piszących w języku hiszpańskim. Moimi ulubionymi autorami i książkami są:
Isabel Allende - " Mi país inventado", "Hija de la fortuna" oraz "La casa de los espíritus",
Gabriel García Marquez "100 años de soleda"d oraz " Doce cuentos peregrinos" także
José Luis Sampedro- "La sonrisa etrusca".

A jakie są wasze ulubione hiszpańskojęzyczne książki? Co możecie szczególnie polecic z tej literatury?

leone
09-18-2011, 16:55
Ja polecam książki Rosy Montero. W szczególności do gustu przypadły mi publikacje pod tytułem: "La hija del caníbal" oraz "El corazón del Tártaro".

Anna.K
09-18-2011, 20:10
Polecam Spanish Stories - A Dual-Language Book - Cuentos Españoles - Angel Flores dla tych którzy umieją język hiszpański (i angielski). Jest to dwujęzyczna książka zawierająca wiele krótkich opowieści. Jest bardzo podręczna, a historie są czasami bardzo zaskakujące.

Aleksandra_M
09-18-2011, 21:10
Polecam książki Mario Vargasa Llosy. Bardzo lubię sposób w jaki prowadzi narrację w swoich książkach, niesamowitą wyobraźnię i mnogość wątków, które perfekcyjnie łączą się w jedną historię. ;)
Jedna z moich ulubionych pozycji autorstwa M.V.Llosy to "Pantaleon i wizytantki".

zmillka
09-19-2011, 03:15
Isabel Allende świetnie nadaje się dla osób, które są na wysokim stopniu zaawansowania języka, ale jednak chcą sięgać po pozycje bardziej przyswajalne niż "Gra w klasy". Ciekawe, ambitne. Polecam!

adalyszkowska
09-19-2011, 09:26
Ja gorąco polecam powieść mało znanego w Polsce Ricarda Piglii "Respiración artificial", przetłumaczoną na język polski

kamorrra
09-19-2011, 15:45
Mario Vargas Llosa!!! i jeszcze książki Carlos Ruiza Zafona. Jak dla mnie bomba.

Madrugada22
09-29-2011, 17:56
Polecam książki pana Artura Pérez Reverte: El club Dumas, El maestro de esgrima, La Reina del Sur.
Autor jest wpaniałym współczesnym pisarzem, dziennikarzem, językoznawcą i członkiem Real Academia Española. Warto zainteresować się jego twórczością.

ardillaroja
09-30-2011, 13:38
Ja bardzo lubię Pío Baroja i jego El árbol de la ciencia. Świetnie się to czyta. No i Niebla Miguela de Unamuno.

Justyna78
09-30-2011, 17:35
Jeszcze nie czytałam, ale pewna Hiszpanka gorąco polecała "Como agua para chocolate' Laura Esquivel

anita_g
09-30-2011, 17:55
Jeszcze nie czytałam, ale pewna Hiszpanka gorąco polecała "Como agua para chocolate' Laura Esquivel

Czytałam. Również polecam. Książka doczekała się również swojej ekranizacji. Ciekawy jest tytuł. Estar como agua para chocolate oznacza estar a punto de explotar de rabia o de pasión amorosa. Książka podzielona jest na dwanaście rozdziałów (każdy to jeden miesiąc) i każdy z nich zawiera przepis na danie meksykańskie. Mogę również polecić Sin noticias de Gurb autorstwa Eduardo Mendoza. Jest to krótka opowieść humorystyczna o człowieku a w szczególności o Hiszpanach. Głównym bohaterem jest kosmita zmuszony spędzić jakiś czas w Barcelonie.

Cynka87
10-03-2011, 09:02
Gabriel García Marquez "100 años de soledad" - świetne, inne jego książki też robią na mnie wrażenie:)

ale oprócz Marqueza lubię też Mario Vargas Llosę - jego książki bardzo mi się podobają i z chęcią do nich wracam:)

aleksandra86
10-03-2011, 10:03
Mnie pewien hiszpan polecił "Viaje a Alcarria" Camilo José Cela, jeśli ktoś z Was czytał chętnie posłucham opinii na temat tej książki :)

kluska
11-06-2011, 12:43
Książki Zafona i Falconesa pochłaniam praktycznie w jeden dzień :) I bardzo polecam "El penultimo sueno" Angela Becerra. A jak ktoś lubi zagadki i tajemnice historii i lubi czytać książki tego typu to można zajrzeć do publikacji Javiera Sierry czy Julii Navarro.

Juana
11-06-2011, 17:48
Ja polecam Antonio Muńoz Molina "Carlota Fainberg". Innych jego książek jeszcze nie czytałam, ale po tej lekturze z pewnością sięgnę po kolejne.

kluska
11-13-2011, 19:24
Zupełnie zapomniałam o Arturo perez-Reverte! No i jeszcze "Nada" Carmen Laforet! (polskie tłumaczenie tytułu: "Złuda")

aldreda1
11-30-2011, 17:00
Jeszcze nie czytałam, ale pewna Hiszpanka gorąco polecała "Como agua para chocolate' Laura Esquivel Polecam, zarówno książkę jak i wersje filmową( film jest i zabawny i wzruszjący).Do listy książek dorzucę jeszcze świetną La noticia del secuetro GG.Marquez ; twórczość Pablo Neruda(Chile), książki Arturo Perez-Reverte.Dobre sa tez pozycje Carlosa Fuente(Meksyk) .

monikabogdalska
12-07-2011, 20:33
Hej!

Dołączam się do fan clubu Pérez-Reverte. To niesamowite jak wiele kolokwialnych wyrażeń można się nauczyć z jego książek (oprócz czerpania radości z samej lektury). Polecam również jego artykuły, tak samo ciewane pod względem języka i treści.

Jestem także fanką Isabel Allende. Zwłaszcza „La hija de la fortuna”.

No i nie zapominajcie o Ildefonso Falcones, tego od „Katedry w Barcelonie”. Ja właśnie się zabieram za „La mano de Fátima” i mam nadzieję, że będzie równie dobra.

A dla bardziej wymagających (ale tu naprawdę już trzeba mieć poziom) jest Eduardo Mendoza, ceniony ze względu na humor (np. „Sin noticias de Gurb”).

Ah, i jeszcze jeden. Spokojny, ciekawy, przenikliwy, natchniony, dobry na lato i jesienne wieczory. Nieśmiertelny Mario Benedetti! Polecam opowiadania i krótkie narracje.

Pozdrawiam, M.

monikabogdalska
12-07-2011, 20:36
To jeszcze dorzucę Matilde Asensi. Też, jak Julia Navarro, trzyma się tajemnic. Całkiem dobrze się czyta, ale to czysta rozrywka.

Pozdrawiam, M.

monikazaw
12-27-2011, 12:08
Warto przeczytać:
- meksykańskie:
Fernando del Paso 'Wieści z Imperium'
Paco Ignacio Taibo II - pisze czarne kryminały, jeżeli ktoś lubi polecam
- argentyńskie:
Tomas Eloy Martinez 'Santa Evita'
- kolumbijskie:
Fernando Vallejo 'Matka boska płatnych morderców' (na podstawie tej książki powstał film)

jak również Julio Cortazar 'Gra w klasy'

mwitek
12-27-2011, 12:20
Na pewno Gabriel García Marquez "100 años de soledad", Horacio Quiroga np. z "Cuentos de amor, de locura y de muerte" polecam "El almohadón de plumas", "La vorágine" José Eustasio Rivera. Póki co nadrabiam zaległości jeszcze ze studiów (:

Ach i wszyscy, których wymieniłam są z Ameryki Południowej a nie z Hiszpanii.

mariposa87
02-07-2012, 22:28
Polecam gorąco opowiadania J. Cortazara. Kilkustronicowe dziełka, po przeczytaniu których wstrząsają człowiekiem dreszcze, a potem latami siedzą w głowie. Szczególnie polecam "Continuidad de los parques" i "Axolotl".
Z trochę dłuższych opowiadań (i trochę innego typu) polecam "El perseguidor" - próba wniknięcia w pogmatwany umysł genialnego jazzmana.

aletym
04-07-2012, 18:52
Myślę, że Gabriel García Márquez to faworyt! Trudno przebić "Cien años de la soledad", a i reszta jego książek to małe arcydzieła.
Ja bym jednak polecała mniej znanego w Polsce Mario Benedettiego pisarza z Urugwaju. Jego książki pokazują trochę inną Amerykę Łacińską, niż ta magiczna do której przywykliśmy.

Z pisarzy z Półwyspu, myślę, że godna polecenia jest Lucía Etxebarría. To pisarka bardzo na topie w Hiszpanii, wzbudza wiele kontrowersji, ma zaciekłych wrogów, ale jej książki dużo mówią o współczesnym społeczeństwie, a zwłaszcza o młodych Hiszpanach. Szczególnie polecałabym jej powieść, która zdobyła Premio Planeta, czyli "El milagro en equilibrio". Przy czym, zastrzegam, że fajnie jest przeczytać jedną książkę i na tym zakończyć, gdyż następna nas tylko zawiedzie.

KatarzynaZr
04-08-2012, 13:12
Mnie ostatnio szczególnie ciakawią książki z elementami historycznymi w tle. Poza ksiązką Carlosa Ruiz Zafona "Cień wiatru" (do której nawet wydano specjalny dodatek w postaci przewodnika po miejscach w Barcelonie opisywanych w tej książce) gorąco polecam, szczególnie dla interesujących się twórczością Gaudiego, książkę ,,Tajemnica Gaudiego" (tytuł oryginalny: "La clave de Gaudi"), jej autorzy to: Esteban Martin i Andreu Carranza. Obie lektury mają akcję zapierającą dech w piersiach, a dodatkowo można zaczerpnąć czegoś z historii.

trojo
04-08-2012, 20:26
Ja polecam książki Javiera Maríasa. Zwaszcza Corazón tan blanco!

Oprócz tego Ramon del Valle-Inclán - dla mnie w oryginale trudne.

Z literatury argentyńskiej Ernesto Sabato "Sobre héroes y tumbas"

kasztan84
04-08-2012, 20:59
Ja umierałam ze śmiechu przy Manolicie, czyli takim hiszpańskim Mikołajku. Elvira Lindo "Manolito Gafotas" (a w wersji polskiej Monilito to Mateuszek). Rewelacja!

kasztan84
04-08-2012, 21:11
Jak już wcześniej wspominałam Horacio Quiroga robi wrażenie, bo sprawnie napisane opowiadanka z pogranicza grozy, psychologii, horroru i patologii przeważnie tak działają. Ale zawsze tak samo mnie wzruszają i poruszają cuentos G.G. Marqueza - "Un señor muy viejo con unas alas enormes", "El ahogado más hermoso del mundo", "Muerte constante más allá del amor", a Doce cuentos peregrinos to już w ogóle inny wymiar (choćby "Sólo vine a hablar por teléfono", "La luz es como el agua", "El rastro de tu sangre en la nieve").

alicjam
07-22-2012, 17:40
Ja lubię bardzo Vargasa Llosę, ale raczej jego ksiązki o tematyce społeczno-politycznej, niż te poruszające kwestie relacji międzyludzkich;) Bardzo polecam "Conversación en La Catedral".

m.aissa
07-22-2012, 19:23
Isabel Allende, "Mi país inventado"

Ciekawa i pisana bardzo przystępnym językiem :)

yola270
08-03-2012, 13:12
Jakie książki polecacie komuś, kto uczy się hiszpańskiego od kilku miesięcy, powiedzmy, że zna podstawy hiszpańskiego? Istnieje takie wydawnictwo Penguin, które wydaje książki po angielsku na różnym poziomie zaawansowania. Czy istnieje coś podobnego dla języka hiszpańskiego?

infant
08-05-2012, 12:44

widziałam film :) nawet interesujący

polecem też M.Vargas Llosa Travesuras de la ninha mala.

gumikrzykacz
08-27-2012, 18:30
polecam Eduardo Mendoza "Sin noticias de Gurb"-wylam ze smiechu.

papillon
08-28-2012, 15:56
Polecam gorąco opowiadania J. Cortazara. Kilkustronicowe dziełka, po przeczytaniu których wstrząsają człowiekiem dreszcze, a potem latami siedzą w głowie. Szczególnie polecam "Continuidad de los parques" i "Axolotl".
Z trochę dłuższych opowiadań (i trochę innego typu) polecam "El perseguidor" - próba wniknięcia w pogmatwany umysł genialnego jazzmana.

Podpisuję się pod tym w stu procentach! Niestety moja znajomość hiszpańskiego nie pozwoliła na czytanie dzieł autora w oryginale, ale za to polski przekład w wykonaniu Zofii Chądzyńskiej to również prawdziwe mistrzostwo. Na dobry początek polecam np. „List do znajomej w Paryżu”, wprowadza w klimat opowiadań Cortazara.

aniav
08-28-2012, 16:10
Juan Marsé "Últimas tardes con Teresa" - naprawdę świetna :)

minnaloushe
10-02-2012, 13:34
Zafona i Somozę uważam za mniej niż przeciętnych. Cela to absolutny must-read półwyspowy:) Od zawsze podniecam się "Życie jest snem" Calderona. Odnoszę wrażenie, że kondycja współczesnej literatury hiszpańskiej jest przykro słaba, za to latynoamerykańska kręci mnie nieustająco <3 Marqueza polecam WSZYSTKO, choć za względnie przeciętną na tle reszty uważam "Rzecz o moich smutnych dziwkach". Absolutnie zaczarował mnie Borges; erudycyjnie, treściowo, poetycko i nie wiem jak jeszcze. Z Borgesa z ręką na sercu rekomenduję "Alef", "Moją osobistą antologię", "Księgę piasku" i "Księgę snów". Llosy nie trawię, choć dzięki jego "Zeszytom don Rigoberta" poznałam Egona Schiele, za co jestem mu niezmiernie wdzięczna:) Fuentsa "Świętą strefę", "Wszystkie szczęśliwe rodziny", "Aurę" i "Terra nostra". "Dom z papieru" Domingueza. "Ludzi z papieru" Plascencii. "Grę w klasy" Cortazara. Alejo Carpentiera zbiór powłóczystych zdań w postaci "Królestwa z tego świata", "Eksplozji w katedrze" i "Podróży do źródeł czasu". Juana Rulfo "Pedro Paramo". Wreszcie Jose Donoso i jego "Miejsce bez granic" i "Plugawego ptaka nocy"; 16 narracji, gęsta, przygnębiająca atmosfera i magia w stanie czystym.

germanskioprawca
10-03-2012, 00:18
Gabriel García Marquez jest dla mnie bezkonkurencyjny!

basia91
10-03-2012, 11:49
Słyszałam o tej pisarce i chciałabym przeczytać jakieś pozycje książek tej autorki.
zmillka czy mogłabys polecić jakąś ? :o

magdakycia
10-03-2012, 12:31
Polecam Eduardo Mendoza "La aventura del tocador de señoras", "El misterio de la cripta embrujada"," El Laberinto De Las Aceitunas" - humor i ironia w najlepszym wydaniu.

aniav
10-04-2012, 11:32
Jest wielu wspaniałych autorów piszących w języku hiszpańskim. Moimi ulubionymi autorami i książkami są:
Isabel Allende - " Mi país inventado", "Hija de la fortuna" oraz "La casa de los espíritus",
Gabriel García Marquez "100 años de soleda"d oraz " Doce cuentos peregrinos" także
José Luis Sampedro- "La sonrisa etrusca".

A jakie są wasze ulubione hiszpańskojęzyczne książki? Co możecie szczególnie polecic z tej literatury?

Bardzo ciekawy wątek. Zmieniłabym jednak w nim tytuł, ponieważ może wprowadzić w błąd. Chodzi Ci przecież o książki po hiszpańsku (kastylijsku) a nie książki z Hiszpanii (pisane przez Hiszpanów).

catalina
10-15-2012, 12:53
Książka rzeczywiście jest godna polecenia.

MagdaLea
10-15-2012, 15:31
Polecam twórczość Carlosa Fuentesa- zwłaszcza psychodeliczną i niepokojącą- "Instynkt pięknej Inez"

Iberystka
10-18-2012, 16:13
Polecam Eduardo Mendoza "La aventura del tocador de señoras", "El misterio de la cripta embrujada"," El Laberinto De Las Aceitunas" - humor i ironia w najlepszym wydaniu.

Zgadzam się, dla mnie Mendoza to taki hiszpański Terry Pratchett. Mimo że tworzą w innych gatunkach, wydaje mi się, że mają podobne poczucie humoru, niebanalne i ironiczne.

kasdz
10-18-2012, 22:52
Polecam Isabel Allende "Ewa Luna". Oprócz tego Gabriel Garcia Marquez "Miłość w czasach zarazy". Tutaj na podstawie książki powstał również film, taki dość specyficzny, ale warto obejrzeć :) A ponad wszystko uwielbiam Llosę. Szczególnie polecam "Pochwałę macochy" i dalsze książki kontynuujące losy tej rodziny. Tą powieść zawarłam nawet w swojej prezentacji na ustnej maturze z polskiego parę lat temu :)

kkuczynska
10-18-2012, 23:28
Mój ulubieniec to Zafón :)

AsJZ
10-22-2012, 15:16
Uwielbiam Carlosa Ruiz Zafona, oczywscie Marqueza! sporo jest pisarzy hiszpanskich co pisza calkiem calkiem. Wroce i zapodam autorow i tytuly :D

jstefanczyk
11-07-2012, 14:25
Uwielbiam Borgesa, szczególnie opowiadanie "El jardin con senderos que se bifurcan", głównie za nawiązanie do jakże fascynującej teorii wieloświatów ;)

minnaloushe
11-09-2012, 03:07

Ja byłam nią srodze rozczarowana, jest kilka (z naciskiem na kilka) dobrych, plastycznych opisów, ale zakończenie jest tak tandetnie ckliwe, że określenie "rzygam tęczą" wydaje się adekwatnie oddawać powagę sytuacji:D Sam zamysł może jest ciekawy, ale wykonanie w granicach lekko poniżej średniej.

magpro87
11-09-2012, 11:54
Vargas LLosa, Marquez, czy Cortzar to świetni pisarze, ale czytanie ich w oryginale wymaga doskonałej zanjomości hiszpańskiego, chociażby z powodu używania przez nich wyrażeń regionalnych czy rozbudowanych metafor i humoru. Ja polecam Eduardo Mendoze - zabawne powieści kryminalne z watkami miłośnymi na początek:)

KasiaT
11-09-2012, 20:48
Ja również polecam Eduardo Mendozę - trylogię El misterio de la cripta embrujada, El laberinto de las aceitunas i La aventura del tocador de señoras oraz Sin noticias de Gurb z jego twórczości "komicznej". Spośród "poważniejszych" pozycji polecam najnowszą Walkę kotów (Riña de gatos. Madrid 1936 - moim zdaniem najlepsza z jego powieści.

Ponadto: O miłości i innych demonach G. G. Marqueza, opowiadania Cortazara i Borgesa, Los pasos perdidos A. Carpentiera, Aura Carlosa Fuentesa.

Polecam też mało znaną La novia oscura L. Restrepo: autorka z historii prostytutek i robotników tworzy piękną (choć bolesną) opowieść o miłości.

agnhiszp
11-09-2012, 22:49
Jeśli chodzi o Zafona to w szczególności polecam "La sombra del viento", to najlepsza książka jaką czytałam, warto też przeczytać "Marinę". Ktoś wspominał wcześniej Javiera Sierrę, przeczytałam tylko jedną jego książkę, jeśli ktoś lub styl podobny do Dana Browna polecam "La última cena" bardzo podobne do Kodu Leonarda da Vici. Ostatnia książka jaką mogę polecić to "Familia de Pascual Duarte" pomimo tego, że zajmuje się problemem patologii w rodzinie i innymi problemami społecznymi to ma coś w sobie, że dobrze się ją czyta :)

Elmothien
11-10-2012, 12:14
Jeśli chodzi o literaturę w języku hiszpańskim, jestem beznadziejnie zakochana we współczesnej prozie latynoamerykańskiej - zwłaszcza w książkach Llosy. Byłam pod szczególnym wrażeniem Rozmowy w Katedrze, techniki, jaką została napisana ta książka, tego, jak te wszystkie porozsypywane z początku historie tworzą całość. Poza tym, Cortazar i Marquez - jego styl naprawdę jest magiczny. ;)

dompa
11-10-2012, 23:53
Ja polecam Arturo Perez Reverte :)

dompa
11-10-2012, 23:54
Polecam Isabel Allende "Ewa Luna". Oprócz tego Gabriel Garcia Marquez "Miłość w czasach zarazy". Tutaj na podstawie książki powstał również film, taki dość specyficzny, ale warto obejrzeć :) A ponad wszystko uwielbiam Llosę. Szczególnie polecam "Pochwałę macochy" i dalsze książki kontynuujące losy tej rodziny. Tą powieść zawarłam nawet w swojej prezentacji na ustnej maturze z polskiego parę lat temu :)

To chyba nie sa ksiazki hiszpanskie :)

kszamburska
07-08-2013, 03:33
Ja polecam:
"Gra w klasy" - Julio Cortazar,
"Gawędziarz" - Mari Vargas Llosa i
"100 lat samotności" Gabriel Garcia Marquez :]

sylwia91ch
07-08-2013, 11:46
"Nada" Carmen Laforet,
"La casa de los espíritus" Isabel Allende
opowiadania Julio Cortázara

p.chechla
08-19-2013, 21:11
Isabl Allende napisala tez swirtna ksiazke poniekad kucharska, z watkami powiedzialabym erotycznymi...brzmi moze dosc dziwnie, ale to rozwazania nad przyjemnoscia jedzenia, afrodyzjakami i ogolnie pojetym romansem, okraszone anegdotami i historyjkami z zycia autorki. Swietnie napisana!

aganowak85
08-21-2013, 01:20
Isabl Allende napisala tez swirtna ksiazke poniekad kucharska, z watkami powiedzialabym erotycznymi...brzmi moze dosc dziwnie, ale to rozwazania nad przyjemnoscia jedzenia, afrodyzjakami i ogolnie pojetym romansem, okraszone anegdotami i historyjkami z zycia autorki. Swietnie napisana!

potwierdzam - "como agua para chocolate", dostępne w polskim przekładzie pod tytułem "przepiórki w płatkach róży" - przyjemnie się czyta, świetnie napisana,a i polski przekład godny polecenia. jest też film, ale nie oglądałam

karolina219
08-21-2013, 13:42
Proponuje wszystkim:

Obecny bestseller hiszpanski pani Dolores Redondo - El guardian invisble
Un mundo para Julius - Alfredo Bryce Echenique
La noche es virgen - Jaime Bayly
Detectives salvajes - Roberto Bolano
Opowiadania Julio Cortazara

http://leondelahoz.files.wordpress.com/2012/02/cortc3a1zar-julio-cuentos-de-cortc3a1zar.pdf

http://www.loscuentos.net/cuentos/other/1/

elkemp
08-21-2013, 13:43
Czytałam "El amor en los tiempos del colera" Marqueza , nie podobało mi się i nie rozumiem zachwytów nad jego twórczościa . Za to bardzo lubię Zafona i Cortazara. A teraz zaczęłam czytać ksiażkę Antonio Muñoz Molina "El jinete polaco". Czytał ktoś to ? :)

karolina219
08-21-2013, 15:51
Un mundo para Julios - Alfreda Bryce Echenique
La noche es virgen - Jaime Bayly
Cuentos completos - Julio Cortazar
El guardian invisible - Dolores Redondo
Travesuras de la nina mala - Mario Vargas llosa

DonnaNadie
09-07-2013, 01:37
Dla początkuących świetna jest seria przygód młodej Pepy Villi, dozwolonych od lat 18 ;)

http://www.lecturasgraduadas.com/es/ficcion/pepa-villa-taxista-en-barcelona/
http://www.amazon.com/Pepa-Villa-Taxista-Barcelona-Arriesgada/dp/8484435903

charlotte_buff
09-15-2013, 10:19
Ja polecam Eduardo Mendozę - literatura lekka, ciekawa a co najważniejsze nasycona inteligentnym humorem.
Ostatnio czytałam "Como agua para chocolate" i przeczytałam w jeden dzień - bardzo wciągająca.

marthaska
09-15-2013, 18:30
dla mnie Mario Vargas Llosa i Gabriel Garcia Marquez :)

jwozniak
09-25-2013, 22:08
Bardzo lubię Marqueza. Jego "Sto lat samotności" czytałam w liceum i od tej pory czytam każdą jego nowo wydaną książkę.

mara03
09-30-2013, 12:35
Juan Ramon Jímenez - Platero y yo
Opowiadania Antonio Mu&ntilde;oz Molina
Teksty Borges

xmizuumix
10-07-2013, 16:56
Jak już wiele osób pisało: "Cien ańos de soledad" i "Como agua para chocolate" jest cudowne! Polecam przeczytać po polsku jak i w oryginale.
Ja teraz skupiam się na literaturze wampirycznej świata hiszpańskiego i obecnie czytam trylogię "Trilogía de la Oscuridad"- polecam osobom, które lubią takie tematy ;)
A z tego co pamiętam, jeszcze jedna fajna lektura, która mnie zauroczyła to "Pedro Paramo".

marem
10-07-2013, 20:09
Może nie będę zbyt oryginalna, ale jestem wielką fanką Mario Vargasa Llosy. Spotkałam się z jego twórczością w trakcie studiów, i od tego czasu jestem wręcz zauroczona i zafascynowana sposobem w jaki pisze. Wprowadził ciekawy rodzaj narracji, który można zaobserwować m.in. w "Rozmowie w Katedrze" czy w "Ciotce Julii i skrybie" - są to moje ulubione powieści :) Polecam również "Święto Kozła" oraz "Miasto i psy" chociaż te książki nie należą do najlżejszej literatury. Momentami są potrzebne naprawdę mocne nerwy.

A jeśli chodzi o innych autorów, to zachęcam do przeczytania "O psychiatrach, psychologach i innych psycholach" - Rodrigo Munoz Avia, dawno się tak nie ubawiłam jak przy tej książce :)

Javier Marias - Serce tak białe
Arturo Perez Reverte - Szachownica flamandzka
Nie mogłabym zapomnieć o opowiadaniach Cortazara i Marqueza, które są magiczne :)

tartarinka
10-07-2013, 23:49
Z wymienionych czytałam m.in. Miłość i cienie Isabel Allende, Miasto i psy Llosy 100 lat samotności i w sumie zależy kto co lubi :) mi np. Marquez w ogóle nie odpowiada:(, za to uwielbiam Zafona :)

xmizuumix
10-22-2013, 20:47
O! Muszę jeszcze dodać coś typowo hiszpańskiego:)
Polecam na prawdę książki Ildefonso Falconesa, są dopiero 3, ale za to na prawdę grrrube i świetne! Osobiście przeczytałam "Katedra w Barcelonie" i "Ręka Fatimy", ale pozostała jeszcze "La reina descalza" jeszcze nieprzetłumaczona, jako że jest to książka z tego roku :)

v-x-n
11-01-2013, 22:53
Ja teraz skupiam się na literaturze wampirycznej świata hiszpańskiego i obecnie czytam trylogię "Trilogía de la Oscuridad"- polecam osobom, które lubią takie tematy ;)
A z tego co pamiętam, jeszcze jedna fajna lektura, która mnie zauroczyła to "Pedro Paramo".

Możesz coś więcej napisać o tej literaturze wampirycznej? Bardzo mnie to zaciekawiło.

Osobiście lubię Cortazara, Marqueza (chociaż zależy co, te mocno historyczne mi nie podchodzą, np. 'El general en su laberinto'), Fuentes - świetne opowiadanie 'Aura'! Mogę polecić też 'El burlador de Sevilla' y 'Lazarillo de Tormes', bardzo przyjemnie mi się czytało.

xmizuumix
11-01-2013, 23:22
Możesz coś więcej napisać o tej literaturze wampirycznej? Bardzo mnie to zaciekawiło.

Osobiście lubię Cortazara, Marqueza (chociaż zależy co, te mocno historyczne mi nie podchodzą, np. 'El general en su laberinto'), Fuentes - świetne opowiadanie 'Aura'! Mogę polecić też 'El burlador de Sevilla' y 'Lazarillo de Tormes', bardzo przyjemnie mi się czytało.

Początkowo miał być temat o wampirach w literaturze latynoamerykańskiej (prócz Trilogía de la Oscuridad polecam także książkę Caroliny Andújar pt. Vampyr oraz Los Anticuarios - Pablo de Santis. W samej Hiszpanii literatury wampirycznej jest o wiele więcej (polecam sprawdzić wikipedię;), ale niestety z racji wymogów promotora mogę skupić się tylko na Am. Łacińskiej. Moim zamiarem było pokazać jak te wampiry są ukazywane w ich literaturze, czy tak samo jak np. Dracula, czy inaczej, itp. Jednak teraz zdecydowałam się na temat z przekładu i będę przekładać właśnie Los Anticuarios ;)

v-x-n
11-01-2013, 23:45
Początkowo miał być temat o wampirach w literaturze latynoamerykańskiej (prócz Trilogía de la Oscuridad polecam także książkę Caroliny Andújar pt. Vampyr oraz Los Anticuarios - Pablo de Santis. W samej Hiszpanii literatury wampirycznej jest o wiele więcej (polecam sprawdzić wikipedię;), ale niestety z racji wymogów promotora mogę skupić się tylko na Am. Łacińskiej. Moim zamiarem było pokazać jak te wampiry są ukazywane w ich literaturze, czy tak samo jak np. Dracula, czy inaczej, itp. Jednak teraz zdecydowałam się na temat z przekładu i będę przekładać właśnie Los Anticuarios ;)

Brzmi super! A co polecisz dla osoby zupełnie początkującej w tym temacie? Jakbyś miała tak jednym tytułem zarzucić - chętnie łyknęłabym coś hiszpańskiego z zakresu wampirów, najlepiej jeszcze jakby było krótkie, bo ostatnio nie mam na nic czasu :(

xmizuumix
11-02-2013, 11:23
Brzmi super! A co polecisz dla osoby zupełnie początkującej w tym temacie? Jakbyś miała tak jednym tytułem zarzucić - chętnie łyknęłabym coś hiszpańskiego z zakresu wampirów, najlepiej jeszcze jakby było krótkie, bo ostatnio nie mam na nic czasu :(

Mogłabyś dać właśnie porównanie wampira, jego wygląd, cechy, co robił (czy był złym, bezwzględnym wampirem, czy jakimś, jak ja to nazywam "emo-wampirem", który nie chce nim być, chce być czowiekiem, co ostatnio jest modne w literaturze amerykańskiej). Możesz go porównać do właśnie stereotypu takiego okrutnego wampira typu Dracula, albo jakiegoś innego. Jeśli promotor pozwol,i to porównać go właśnie do jakiegoś z literatury amerykańskiej. Tutaj masz link do wykazu kilku książek o wampirach: http://es.wikipedia.org/wiki/Categor%C3%ADa:Novelas_de_vampiros

güera
11-16-2013, 20:25
Ja teraz czytam dzieła Miguela de Unamuno, np Niebla, Amor y Pedagogía, San Manuel Bueno Mártir i inne. Do czytania zachęca mój nauczyciel literatury i bardzo cieszę się z tego powodu. Chociaż ten autor do gustu mi nie przypadł, za bardzo filozofuje, to warto znać literaturę hiszpańską.

Ania R.
11-17-2013, 01:00
Ni cóż, ja będę trochę mniej "ambitna", bo gustuję w gatunkach typu novela policiaca i novela negra :D Moi ulubieni autorzy to między innymi Alicia Gimenez-Bartlett, Manuel Vázquez Montalbán, Francisco González Ledesma czy Jose Maria Guelbenzu.

A ostatnio przeczytałam książkę Carmen Rico-Godoy pt. "Cómo ser mujer y no morir en el intento" i naprawdę nieźle się uśmiałam, także polecam na poprawę humoru. Zamierzam się teraz zabrać za drugą część.

aleksandrakub
11-21-2013, 20:39
Mój faworyt to Arturo Perez-Reverte, szczególnie "El Club Dumas", fantastyczna książka.

koharu
11-21-2013, 23:41
Co prawda pisarz nie hiszpański, a bodajże peruwiański, ale był już tu wymieniony parokrotnie: Mario Vargas Llosa. Przeczytałam właśnie "Święto kozła" i jestem pod wrażeniem, chętnie sięgnę po nie raz jeszcze w oryginale, no i po inne książki Llosy. "Klub Dumas" Reverte też mi się bardzo podobał.

8852
11-22-2013, 03:03
Kiedyś czytałem fantastyczną książkę kubańskiego autora o uciekinierach z Kuby. Całość była opisem kilkunastu dni spędzonych na zrobionej własnymi rękami tratwie i tak płynęli, aż w końcu chyba zjadły ich rekiny, ale nie pamiętam. Nie pamiętam także autora niestety, ale książka wywarła na mnie wielkie wrażenie.

Aniaaaaaa
01-11-2014, 21:20
Moja ulubiona to książka pozornie dla dzieci Elviry Lindo "Manolito Gafotas" :)

ikusiolek
01-12-2014, 16:53
Pojawiło się już wcześniej: Pío Baroja i jego El árbol de la ciencia. Naprawdę warto przeczytać. Poza tym, Antonio Muñoz Molina "En ausencia de Blanca" - pierwsza książka, którą przeczytałam po hiszpańsku. Godna polecenia :)

ivonnevu
01-12-2014, 18:17
Ciekawą, prostą i dosyć krótką książką, godną do polecenia dla osób, które zaczynają czytać po hiszpański jest zbiór opowiadać "Cuentos de amor, de locura y de muerte" Horacio Quiroga.

sub
02-06-2014, 22:32
Podpisuję się pod głosami za Cortazarem, ale konkretnie za "Grą w klasy" ; ] Zabawa z sama formą ksiązki to istotnie bardzo ciekawy pomysl!

malew
02-07-2014, 22:26
Ostatnio odkryłam pisarza nazwiskiem Jose C. Somoza - podobał mi się szczególnie ZigZag oraz La llave del abismo. Mogę polecić też Francisco G. Ledesmę (piszący m.in. pod pseudonimem Enrique Moriel) i jego La ciudad sin tiempo (Miasto poza czasem) :)

patrklim
07-11-2016, 22:08
Na zajęciach z tłumaczeń tekstów literackich miałam fragment powieści José Ángela MaĂąasa "Historias del Kronen". Samo tłumaczenie może sprawić wiele trudności ze względu na kolokwialny jezyk, którym posłużył się autor. Jednak fabuła wydaje się być ciekawa. W wolnej chwili na pewno sięgnę po całą książkę. :D

NataliaCh
01-02-2017, 14:07
Z mojej strony - Rodrigo Fresán, szczególnie Jardines de Kensington. Poza tym oczywiście wspominany już wielokrotnie Julio Cortázar i Roberto Bolaño.

ellle23
02-06-2018, 01:09
Ernesto Sábato ("Tunel") i Rosario Castellanos ("Balún Canán"). A z Hiszpanii niedawno odkryłam Fernando Aramburu.

sswiercz
11-11-2018, 16:36
Alejandro Palomas jest moim absolutnym objawieniem z zeszłego roku, jeśli chodzi o literaturę hiszpańską. Jako że nie znam (jeszcze) hiszpańskiego, w przekładzie polskim przeczytałam O matko! (Una madre) i Psiakość! (Un perro). O matko! kupiła moje serce od pierwszych stron i kiedy skończyłam ją czytać, przez bardzo długi czas nie mogłam znaleźć książki, która byłaby w połowie tak dobra jak ta.

bchlopecki
11-24-2018, 18:35
Ja polecam pisarza hiszpańskiego, autora powieści kryminalnych, który się nazywa Juan Madrid. Szczególnie serię, w której głównym bohaterem jest Toni Romano. Niestety nie jestem pewien czy jego książki były tłumaczone na polski, ale dla osób znających hiszpański polecam jak najbardziej.