PDA

View Full Version : Baza materiałów do nauki japońskiego


Asia
09-16-2011, 14:54
Mam propozycję dla japonistów, aby stworzyć bazę stron przydatnych w nauce języka japońskiego zarówno dla początkujących jak i dla zaawansowanych użytkowników języka.

Ja polecam stronę NHK World, czyli stronę publicznej telewizji i radiofonii w Japonii: http://www3.nhk.or.jp/nhkworld/ gdzie w zakładce Japanese Lessons można znaleźć wiele przydatnych materiałów, jest także możliwość ściągnięcia lekcji na twardy dysk.

Polecam też podcasty ze strony http://www.japanesepod101.com/ podzielone na poziomy i z możliwością pobrania wersji pdf ze słownictwem (ale pdf-y już niestety płatne).

I jeszcze pomoc do czytania stron internetowych http://www.hiragana.jp/ dopisuje furiganę nad każdym znakiem.

villim
09-20-2011, 20:14
http://kakijun.main.jp/ Obszerna baza znaków (w tej chwili niecałe 6000) wraz z podaniem konwencjonalnej kolejności kresek, uwzględniająca także liczne odczytania dla każdego znaku z podziałem na on oraz kun.

http://www.bunka.go.jp/kokugo_nihongo/joho/kijun/naikaku/kanji/index.html Oficjalna, aktualna lista jouyou kanji na stronie Agencji ds. Kultury (listę można pobrać w postaci pdf-u).

http://www.bunka.go.jp/kokugo_nihongo/joho/kijun/naikaku/index.html Inne rozporządzenia rządowe dotyczące japońskiego pisma, w tym zasady współczesnego użycia sylabariuszy kana czy transliteracji na alfabet łaciński przy użyciu systemu kunreishiki.

Asia
09-23-2011, 11:38
Znalazłam jeszcze taką stronkę http://www.jlptstudy.com/N2/index.html materiały do JLPT. Całkiem fajne ćwiczenia można znaleźć.

villim
09-23-2011, 20:07
Co mi przypomina o istnieniu oficjalnej strony egzaminów JLPT:
http://www.jlpt.jp/

Tu można znaleźć próbki testowych zadań dla każdego z pięciu poziomów:
http://www.jlpt.jp/samples/forlearners.html
Jak nazwa wskazuje, są to próbki, więc zapoznają one tylko z rodzajem zadań, nie dając pełnego oglądu obszerności testów czy zakresu materiału dla poszczególnych poziomów. Tym niemniej, zawsze warto przynajmniej zerknąć na coś takiego, szczególnie, gdy nie mamy możliwości przed egzaminem sprowadzać sobie z Japonii podręczników czy zeszytów ćwiczeń przygotowujących konkretnie do tych egzaminów.

kasia*
09-26-2011, 11:18
Wiem, że dużo nie pomogę, ale przez jakiś czas studiowałam japonistykę i ze wszystkich podręczników, z którymi się zetknęłam, muszę wam polecić jeden jako absolutny must have :) Mianowicie "Pismo japońskie" wyd. Nozomi (z tego co pamiętam, nie miała jednego autora). Mimo, że to polskie wydanie, książka jest świetna i zdecydowanie była moją ulubienicą pośród innych, z których musiałam korzystać :)

Asia
09-26-2011, 15:40
Znalazłam coś dla zaawansowanych: http://hukumusume.com/ Japońskie bajki!
Nie są bardzo trudne, a ich tłumaczenie to prawdziwa frajda, szkoda tylko, że nie można nigdzie sprawdzić czy nasze tłumaczenie jest poprawne.

villim
09-27-2011, 21:59
Rzeczywiście, urocza strona! Na razie tylko zerknęłam, ale widzę w tym dużo dobrego materiału dydaktycznego i jeszcze lepszej zabawy ;) Cieszy mnie sekcja z bajkami Ezopa albo bajkami z wszystkich stron świata, w tym np. tymi Andersena albo braci Grimm - ciekawi mnie zawsze, jak takie europejskie klasyki tłumaczone są na japoński.

villim
09-27-2011, 22:06
Wiem, że dużo nie pomogę, ale przez jakiś czas studiowałam japonistykę i ze wszystkich podręczników, z którymi się zetknęłam muszę wam polecić jeden jako absolutny must have :) Mianowicie "Pismo japońskie" wyd. Nozomi (z tego co pamiętam, nie miała jednego autora). Mimo, że to polskie wydanie, książka jest świetna i zdecydowanie była moją ulubienicą pośród innych, z których musiałam korzystać :)

A wiesz, że nigdy nawet nie miałam tej publikacji w rękach, mimo pięciu lat spędzonych na japonistyce? Choć w sumie mnie to nie dziwi, bo z tego, co widzę, to dosyć nowy podręcznik jest (chyba, że w sprzedaży internetowej dostępne są jakieś wznowienia), a ja w tym roku kończyłam studia, więc pewnie w czasie, kiedy podręcznik wychodził, ja już nie śledziłam tak uważnie polskojęzycznych nowości wydawniczych do nauki japońskiego. Będę się w takim razie za tą książką rozglądać, bo ciekawi mnie, jak może wyglądać taka pomoc do nauki pisma po polsku, którą w dodatku chwalą sobie studenci. :)

norbisob
12-09-2011, 22:37
Ja polecam stronę http://www.tanos.co.uk/, znajdziemy na niej materiały przydatne podczas nauki do każdego z pięciu poziomów egzaminu JLPT. Korzystałem z tej strony, kiedy uczyłem się do poziomu N5.

Katrina
12-09-2011, 23:47
Polecam stronę http://life.ou.edu/stories/ jeśli ktoś chce poćwiczyć czytanie. Znajdziemy tu tłumaczenie opowiadań na język angielski i wypisane nowe słownictwo.
Do nauki kanji bardzo lubię książkę Kanji Pict-O-Pictographix, Michael Rowley. Książka jest po angielsku i pomaga w nauce na zasadzie skojarzeń - znaki podzielone są w niej na kategorie, a obok każdego jest rysunek i zdanie, które pomagają zapamiętać znaczenie.

MaciejC
12-11-2011, 22:30
Bardzo ciekawy TTS syntezujący mowę również j. japońskiego - dostępny głos zarówno męski jak i kobiecy tutaj (http://www.oddcast.com/home/demos/tts/tts_example.php?sitepal)

Trzeba tylko uważać na niektóre kango, bo lubi sobie czasem pozwolić na radosną twórczość:)

usako
01-02-2012, 19:42
Z darmowych stron znam takie:

http://www.guidetojapanese.org/learn/
(gramatyka od podstaw do średnio-zaawansowanych zagadnień)

http://www.mlcjapanese.co.jp/
(dużo materiałów we flashu, raczej dla początkujących)

http://www.nihonmura.com/
(ćwiczenia interaktywne)

No i strona internetowej biblioteki z książkami, do których prawa autorskie już wygasły.
Jeżeli ktoś nie ma denshi jisho, to ta strona jest najlepszym źródłem japońskich książek pełnotekstowych jakie znam.

http://www.eonet.ne.jp/~log-inn/

Ostatecznie zostaje google books.

Wunschpunsch
01-11-2012, 00:30
Pozapisywałam właśnie parę waszych stronek w zakładkach na pewno się przydadzą. :) Ja jak na razie język japoński czerpię przede wszystkim z anime. :)

Marta_S
01-29-2012, 13:48
Polecam świetny kurs online http://japonka.pl/ Jak na razie nie mam czasu na kontynuację, ale przerabiałam pierwsze lekcje i bardzo mi się podoba taka forma.

usako
01-29-2012, 23:20
O rzeczywiście. Ze swojej strony mogę potwierdzić, że na "japonce" naprawdę są wartościowe materiały. Podobno są nawet lekcje napisane przez panią Mackiewicz, która jest tłumaczem przysięgłym, więc to nie jakaś zupełnie amatorska strona.

kalina89
02-19-2012, 02:40
A co byście powiedzieli o http://benkyo.pl? Dopiero mam zamiar uczyć się języka japońskiego i znalazłam tę stronkę. Moim zdaniem wszystko opisane jest dosyć klarownie i zrozumiale, jednakże co do zawartości zawsze lepiej poradzić się osób bardziej zaawansowanych ;)

kyjol
02-19-2012, 14:09
http://learnjapanesepod.com/all-podcasts/ - całkiem fajne, darmowe podcasty.
http://www.jgram.org/ - gramatyka z podziałem na poziomy JLPT.
http://lang-8.com/ - społeczność językowa, native speakerzy poprawiają nasze prace pisemne/blogi.
http://nihongo-e-na.com/eng/ - strona z linkami do ogromnej ilości wartościowych stron.
http://mykikitori.com/index.html - słuchania.
http://www.jlpt-kanji.com/ - kanji według poziomów JLPT, choć na chwilę obecną jest to zapewne nieaktualne.

usako
03-01-2012, 21:47
A co byście powiedzieli o http://benkyo.pl?

Przejrzałem tę stronę i nie natrafiłem na żadne błędy, więc raczej ich tam nie ma. Jeżeli jej treść jest dla Ciebie klarowna, to myślę, że spokojnie możesz się na niej opierać:)

kalina89
03-04-2012, 17:53
Dzięki bardzo, usako :).
A mam jeszcze jedno pytanie, bo pomyślałam sobie, że fajnie byłoby sobie zainstalować słownik japońsko-angielski, angielsko-japoński na telefonie komórkowym. Widział ktoś może jakąś aplikację, która działałaby pod symbianem belle?

usako
03-14-2012, 20:28
Ja też kiedyś wpadłem na taki pomysł i znalazłem coś w javie (symbian chyba obsługuje javę).
suiteki 2 (http://www.downloadplex.com/Mobile/Java/Application/suiteki2-java_176470.html)
Problem jest tylko taki, że wyświetla mi się bardzo mała klawiatura i ciężko jest trafić w odpowiednie miejsce:P
Poza tym, to całkiem niezły słownik.

Co do tematu wątku, ostatnio znalazłem świetną stronę do nauki słówek! I to nie tylko japońskich.
memrise (http://www.memrise.com)

merrik
03-25-2012, 22:44
Jeśli chodzi o materiały dla początkujących świetna jest książka "Język Japoński dla początkujących" p. Mackiewicz. Dobrze mi się też korzystało z podręcznika Nihongo Noryoku Shiken 4kyu(N5) p. Szyszki.

Blubery
04-02-2012, 21:37
Ja czasami zaglądam tutaj: http://tenkatsukyuu.wordpress.com/
Pomaga porządkować wiedzę. Przejrzysta stronka.

psalek
04-08-2012, 00:35
A czy ktoś z was korzystał z podręczników Assimil? Spotkałam się z różnymi opiniami na temat ich zawartości, podobno są tam błędy.. Wolę się upewnić zanim kupię :) Dziękuję za pomoc!

merrik
04-09-2012, 13:19
Ja miałam okazję, ale przyznaję że niespecjalnie mi się podobał, bardzo szybko oddałam w inne ręce. Najlepiej poszukaj próbek w internecie, albo przejrzyj zawartość przed zakupem. Każdy uczy się inaczej, więc inny podręcznik będzie dobry.

magdalenakr
04-09-2012, 14:57
Nie chcę, by przypadkiem zabrzmiało to jak kryptoreklama, ale serdecznie polecam stronę szkoły językowej we Wrocławiu, do której sama uczęszczam na japoński : http://www.matsumi.pl/ . Można również znaleźć tam trochę ćwiczeń w dziale "Nauka Online". Interesujący jest również blog, prowadzony przez właścicielkę szkoły - dużo informacji językowych, a także dotyczących kultury Japonii. W zakładce "Japonia" można znaleźć różne artykuły i bazę książek o tematyce japońskiej.

We Wrocławiu nie mamy filologii japońskiej, sama studiuję anglistykę. Chcąc rozpocząć naukę japońskiego musiałam wybrać jakąś szkołę językową. Wybór wydaje się dobry, ale to moje jedyne źródło wiedzy na temat tego języka. Baza stron, jaką tutaj tworzycie, będzie dla mnie niewątpliwie przydatna ;) Mam tylko jeszcze pytanie, czy znacie więcej stron z przykładowymi testami do JLPT?

psalek
04-15-2012, 14:46
Ja miałam okazję, ale przyznaję że niespecjalnie mi się podobał, bardzo szybko oddałam w inne ręce. Najlepiej poszukaj próbek w internecie, albo przejrzyj zawartość przed zakupem. Każdy uczy się inaczej, więc inny podręcznik będzie dobry.

Dziękuję :) Ogólnie odpowiada mi sama metoda, dlatego zastanawiałam się nad zakupem.. Ale chyba jednak zacznę od czegoś innego.

kasias
04-15-2012, 15:25
Nie chcę, by przypadkiem zabrzmiało to jak kryptoreklama, ale serdecznie polecam stronę szkoły językowej we Wrocławiu, do której sama uczęszczam na japoński : http://www.matsumi.pl/


Z tej strony zakupiłam podręczniki do N5 ;) Nie przerobiłam ich na 100%, nie były też moim jedynym źródłem, ale egzamin zdany :)

merrik
04-15-2012, 23:58
Podręczniki z Matsumi są bardzo dobre - a o szkole też słyszałam same pozytywne opinie (cóż, reklama jak reklama, ważne, że słuszna).

magdalenakr
04-16-2012, 14:42
Sama pewnie nie potrafiłabym opanować takiego materiału na własną rękę, bez instrukcji nauczycieli. Niewątpliwie, dobra metoda, którą stosują w nauczaniu, to że jeden tydzień zajęcia są z nauczycielką po polsku, a kolejny z Japończykiem głównie po japońsku. Jak dla mnie jednak, mogłoby być częściej niż raz w tygodniu ;)

magdalenakr
04-16-2012, 14:45
Z tej strony zakupiłam podręczniki do N5 ;) Nie przerobiłam ich na 100%, nie były też moim jedynym źródłem, ale egzamin zdany :)

Kasias, a czy mogłabyś podać tytuły jakichś książek, z których również korzystałaś i uważasz za godne polecenia? Szykuję się własnie do podejścia do N5 w tym roku i chętnie poćwiczyłabym, to co już teoretycznie poznałam ;)

Aglo
04-22-2012, 21:33
Wow, świetny wątek. Nie wiedziałam, że aż tyle można znaleźć do nauki japońskiego !

merrik
04-23-2012, 00:38
Język japoński jest wciąż jednym z popularniejszych wybieranych języków orientalnych. Materiałów od groma i pewnie będzie jeszcze więcej.

zjb
04-29-2012, 10:11
Sporo materiału do nauki japońskiego (kilkaset pozycji):
kursy, słowniki, podręczniki gramatyki, edytor tekstu, można znaleźć na stronie:
http://uz-translations.net

(menu po lewej stronie jest dostępne w różnych językach)

Najwięcej po rosyjsku, ale są też pozycje w innych językach, no i oczywiście też czysto japońskie.
Strona warta zapamiętania z uwagi na mnogość materiałów dot. całkiem egzotycznych języków.

kyjol
04-29-2012, 19:02
Świetna strona, wielkie dzięki :)

bulma
04-30-2012, 07:56
można znaleźć na stronie:
http://uz-translations.net

You've made my day :)

zjb
04-30-2012, 16:07
You've made my day :)

Powiedziane o 6:56 rano!
:)

merrik
05-07-2012, 01:27
O tak, uz-translations to jedno z najbogatszych źródeł książek językowych - są też pozycje po polsku (między innymi wspomniana przeze mnie książka p. Szyszki).

Eveleonor
05-11-2012, 15:19
Z przydatnych słowników online japońsko-angielskich polecam Denshi Jisho: http://jisho.org/
Dla bardziej zaawansowanych użytkowników japońskiego: http://dictionary.goo.ne.jp/
Dobre narzędzie do nauki znaków online (dostępne całe jouyou kanji, to rzadkosć): http://www.asahi-net.or.jp/~ik2r-myr/kanji/kanji1a.htm

kate156
06-05-2012, 19:25
Pozapisywałam właśnie parę Waszych stronek w zakładkach na pewno się przydadzą. :) Ja jak na razie język japoński czerpię przede wszystkim z anime. :)

Witam w klubie, oglądam anime od dziecka i dzięki temu bez żadnej nauki znam około kilkudziesięciu słówek i wyrażeń. ;) (Warto się osłuchać, dla antyfanów anime typu Dragon Ball czy Naruto polecam Death Note - czysty geniusz!). Całkiem niedawno wzięłam się za naukę bardziej na poważnie, zaczynając od nauki sylabariuszy, świetna zabawa ;p Polecam bardzo książkę "Pismo japońskie, Metody transkrypcji'' autorstwa Pani Ewy Krassowskiej-Mackiewicz, bardzo przystępna. A jak świetnie później na wykładach mieć jakieś produktywne zajęcie.;)

ankaaf
07-03-2012, 03:32
Jeśli ktoś chce podszkolić umiejętności konwersacji i rozumienia języka mówionego (często kolokwialnego) oraz zrozumieć niepojętą kulturę współczesnej (i nie tylko) Japonii, polecam oglądanie anime w wersji oryginalnej (może być z napisami). Oczywiście, nie jest to oficjalny sposób uczenia się, ale można nauczyć się wielu zwrotów i słówek w ramach relaksu. ;) Pop kultura tego kraju jest tak bogata, że na pewno każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.

catchmebaby
07-03-2012, 17:45
Przejrzałam sobie generalnie cały wątek i jestem bardzo wdzięczna za niektóre linki, z pewnością się przydadzą. Chciałabym jednak wtrącić swoje 3 grosze. Według mnie najlepszy słownik języka japońskiego online jest na space alc:
http://www.alc.co.jp/
Jest super wygodny, do każdego hasła jest mnóstwo tłumaczeń oraz cała masa przykładowych zdań, w tym idiomy i inne. Japońskie słówka często sprawiają psikusy, mając takie same tłumaczenia na polski czy angielski. Ja dzięki temu słownikowi zaczęłam rozróżniać konteksty w jakich używa się określonych terminów. Polecam. :)

buszuj
07-05-2012, 23:20
A ja przede wszystkim polecam plug-in'y do kanji, które ułatwiają życia podczas czytania japońskiego tekstu on-line, są to RIKAIKUN dla przeglądarki Chrome i RIKAICHAN dla firefox.
Nie wiem czy MS ma coś, ale jeśli ktoś nie zna wielu kanji a chciał(a)by poczytać sobie jakieś proste artykuły, w/w aplikacje sprawiają się świetnie. Dodatkowo www.jisho.org - chyba najlepszy słownik on-line jap-ang ><ang-jap.

Haku
07-09-2012, 21:22
W dobie technologii, można zawsze sobie kupić (za śmieszne już pieniądze) Nintendo DS i bawiąc się uczyć.
Najlepsze na początek są m.in.


漢字そのままDS楽引辞典
250万人の漢検+常用漢字辞典+四字熟語辞典
シカクイアタマをマルクするDS漢字の章
ことばのパズル・もじぴったんDS
日本語検定DS
漢検DS2+常用漢字辞典
必殺カンフー漢字ドラゴン
美文字トレーニング


Naturalnie programy są w 95% po japońsku ;) ale wszystko jest czytelne, interfejs prosty, a i same zasady łapie się od razu. Dobre materiały, zwłaszcza "gry-krzyżówki", które potrafią zaleźć za skórę, ale jednocześnie poprawiają i wzbogacają nasze słownictwo.
Zawsze można też kupić aplikację na iPhone'a/ Kwestia gustu i, jak to mówią, co kto lubi.

Malina1977
07-16-2012, 14:42
Chciałabym sama spróbować zacząć uczyć się języka japońskiego. Czy to dobry pomysł? Czy są jakieś dobre materiały dla całkowicie początkujących?

Haku
07-22-2012, 00:59
Chciałabym sama spróbować zacząć uczyć się języka japońskiego. Czy to dobry pomysł? Czy są jakieś dobre materiały dla całkowicie początkujących?

Temat wałkowany enty raz. Przejrzyj wątki w tym dziale, w google wpisz "Japanese for beginners", zaloguj się na stronach typu japanesepod101 albo japonka.pl, do tego Youtube i "learning Japanese". Możliwości są nieskończone :cool: Wystarczy chcieć.

Overek
08-03-2012, 01:51
Ja jestem na początku nauki i tu rodzi się moje pytanie: uczyć się najpierw alfabetu (jeśli tak, to jakiego, czy wszystkie po kolei, czy jakiś można sobie darować?), czy rozsądniejszym byłaby nauka słówek, wyrażeń i gramatyki na początek?

Może moje pytanie jest całkiem prozaiczne, wręcz głupie, ale jednak mnie nurtuje...

minakiel
08-03-2012, 20:46
Ja jestem na początku nauki i tu rodzi się moje pytanie: uczyć się pierw alfabetu (jeśli tak, to jakiego, czy wszystkie po kolei, czy jakiś można sobie darować?), czy rozsądniejszym byłaby nauka słówek, wyrażeń i gramatyki na początek?

Może moje pytanie jest całkiem prozaiczne, wręcz głupie, ale jednak mnie nurtuje...

Myślę, że każda nauka języka obcego powinna się zacząć od przyswojenia alfabetu.
Najpierw naucz się hiragany, potem katakany, żeby móc umieć pisać słowa, do tego dojdzie gramatyka i wyrażenia, w międzyczasie lepiej też uczyć się kanji, bo potem jest tego wszystkiego za dużo.

Haku
08-06-2012, 22:32
Myślę, że każda nauka języka obcego powinna się zacząć od przyswojenia alfabetu.
Najpierw naucz się hiragany, potem katakany, żeby móc umieć pisać słowa, do tego dojdzie gramatyka i wyrażenia, w międzyczasie lepiej też uczyć się kanji, bo potem jest tego wszystkiego za dużo.

Potwierdzam. 2500 kanji wypadałoby znać, a z dnia na dzień nie nauczysz się ich (czytanie, pisanie, rodzaje, powiązania). Grunt to silna motywacja i nie zrażać się.

Overek
08-07-2012, 00:11
Potwierdzam. 2500 kanji wypadałoby znać, a z dnia na dzień nie nauczysz się ich (czytanie, pisanie, rodzaje, powiązania). Grunt to silna motywacja i nie zrażać się.

Nie zrażę się tak łatwo, za bardzo mi się język podoba! :) Ale fakt faktem, takie znaczki jednak są czymś zupełnie innym w porównaniu do naszego polskiego alfabetu i trzeba przyzwyczaić zarówno oko, jak i procesy myślowe :D

Imperfspirit
08-09-2012, 22:54
To może dorzucę coś o słownikach na pecety. Osobiście korzystałam dotychczas z dwóch:

Wakan - http://wakan.manga.cz/ (http://wakan.manga.cz/)
zKanji - http://zkanji.sourceforge.net/

Przyznam, że jakoś wygodniej korzysta mi się z zKanji, bo siedzę na nim już od dwóch lat. Niesamowicie przydaje się możliwość tworzenia własnych baz słownictwa i robienia z niego powtórek (w ten sposób przygotowałam się na wszystkie egzaminy z japońskiego i kanji na studiach). Niestety, program ma jedną ogromną wadę i nie rozumiem dlaczego do dzisiaj jej nie poprawiono - przy aktualizacji nowej wersji nie da się zachować swoich baz słownictwa.

Haku
08-13-2012, 22:18
To może dorzucę coś o słownikach na pecety. Osobiście korzystałam dotychczas z dwóch:

Wakan - http://wakan.manga.cz/ (http://wakan.manga.cz/)


O! To "Pepicki" takie fajne słowniczki robią :)? Proszę, proszę... nie wiedziałem.

A żeby offtopa nie siać - jeżeli nadal nie macie darmowego dodatku do Firefoxa pt. Rikaichan - nadróbcie straty. Testuje i dotychczas jestem BARDZO zadowolony. Szybko działa, bogata biblioteka kanji - dobry materiał do nauki japońskiego. Bez dwóch zdań.

Imperfspirit
08-20-2012, 00:01
http://www.benricho.org/kazu/a.html

Podaję jeszcze japońską stronę pomocną w wyszukiwaniu zmory każdego japonisty czyli klasyfikatorów. W okienku wpisujemy rzeczownik i pokazuje nam w jaki sposób się go liczy.

Haku
08-28-2012, 01:21
Ostatnio, na pewnym forum, zrobiła się burza na temat Pimsleura i jego metod nauczania (w dużym skrócie - sekret szybkiego uczenia się, tkwi w słuchaniu i tylko słuchaniu). Z tego co widzę, nauka japońskiego również jest możliwa. Ktoś miał może możliwość uczestniczenia w tym programie i chciałby się wypowiedzieć?

Shirral
09-10-2012, 09:07
Ode mnie coś, z czego korzystamy czasem na lektoratach - urocza strona z filmikami do nauki, komiksami na ich podstawie, różnymi innymi dodatkami, z których tematycznie uczy się słownictwa i kultury - forma, choć dziecinna, podobno kierowana jest do uczniów liceów uczących się japońskiego :)

https://www.erin.ne.jp/en/

Imperfspirit
09-10-2012, 13:16
Ode mnie coś, z czego korzystamy czasem na lektoratach - urocza strona z filmikami do nauki, komiksami na ich podstawie, różnymi innymi dodatkami, z których tematycznie uczy się słownictwa i kultury - forma, choć dziecinna, podobno kierowana jest do uczniów liceów uczących się japońskiego :)

https://www.erin.ne.jp/en/

Nam to puszczali na pierwszym roku japonistyki. Nienawidziliśmy tych filmików właśnie ze względu na ich dziecinność i absolutnie nędzną grę aktorską ;) No cóż, generalnie filmy do nauki języków nigdy nie są wysokich lotów ;)

Haku
09-18-2012, 01:01
Nam to puszczali na pierwszym roku japonistyki. Nienawidziliśmy tych filmików właśnie ze względu na ich dziecinność i absolutnie nędzną grę aktorską ;) No cóż, generalnie filmy do nauki języków nigdy nie są wysokich lotów ;)

Ooo!!! Wypraszam sobie. A starusieńka seria "Let's learn Japanese"? Z początku infantylne, a od drugiego sezonu pojawiają się i złamane serca i choroby głównych bohaterów... Brazylijski serial można by rzec :)
https://www.youtube.com/watch?v=t58Hblk8xQM.

davedave21
09-25-2012, 19:39
Jak dla mnie najlepsza do tej pory okazała się seria "Minna no nihongo", jednak przydałoby się iść na jakiś kurs, który wyjaśni posługiwanie się tą książką.

Ranko
10-04-2012, 20:11
W tym wątku znalazłam parę świetnych materiałów do nauki, dziękuję ślicznie :)

Mam jeszcze jedno pytanie, ostatnio zauważyłam u koleżanki aplikację na telefon do nauki kanji, super sprawa, niestety sama posiadam dość stary model telefonu (Sony Ericsson K770), szukałam już w paru miejscach ale znalazłam tylko wersje na nowe telefony i tylko dotykowe, czy nie orientuje się ktoś, czy można gdzieś znaleźć aplikacje do nauki japońskiego także na starsze telefony?

Imperfspirit
10-05-2012, 22:23
Obawiam się, że na starsze telefony bardzo trudno będzie znaleźć takie aplikacje. Ze swojej strony mogę tylko polecić programy na smartfony: Kotoba (iOS), jedict (Android).

ala
10-08-2012, 11:47
Nie znam się na japońskim, ale tu też jest trochę materiałów: http://www.japonski.slowka.pl/.

davedave21
10-22-2012, 20:58
http://benkyo.pl/
http://www.japonka.pl/

Tutaj znajdziecie też dużo linków do nauki języka japońskiego:

http://www.nnh-team.org/forum/viewtopic.php?t=172

kitt
11-05-2012, 23:36
Polecam przydatny program do języka japońskiego. Mnie służy jako słownik;)
http://wakan.manga.cz/?page=download&lang=en

larcia1
11-06-2012, 11:01
Jeśli chodzi o tłumaczenia zdań i swego rodzaju oryginalny słownik to polecam:
http://tatoeba.org/pol/

Moim ulubionym sposobem jest nauka jp. przez zabawy i śpiewanie lub ogladanie YT:
http://www.youtube.com/user/JapanSocietyNYC?feature=g-all-u
Na tym kanale można znaleźć różne ciekawostki o Japonii, oraz lekcje dla początkujących prowadzone przez Japonkę.

W sumie właśnie zaczęłam się uczyć japońskiego. Moim pierwszym zadaniem było nauczenie się hiragany, znalazłam świetną aplikację na telefon zwaną Dr Moku, gdzie jest i hiragana i katakana. Program wykorzystuje technikę skojarzeń (mnemonics). W trakcie dalszej nauki mogę wpisywać strony, z których się uczę.

Bartez86
12-17-2012, 15:04
Dzięki wielkie temu, kto założył ten wątek oraz wszystkim późniejszym "darczyńcom" :D

Filip24
03-08-2013, 15:33
Osobiście polecam kursy znajdujące się na:

www.multikurs.pl

Duża baza słówek, porządni lektorzy.

iwonaw
04-12-2013, 22:29
Ja polecam 'Japanese for Busy People', są wersje w hiraganie i takie po angielsku, lub/i zapewne polsku. Bardzo miłe książeczki, zeszyty ćwiczeń, jest też płyta jak ktoś lubi.

landminecat
04-21-2013, 18:39
Jako nauczycielka japońskiego polecam książeczki Genki. Korzystam z nich przy prowadzeniu zajęć dla kilku grup. Do samodzielnej nauki tez dobrze się nadają, wszystko jest ładnie i przystępnie wytłumaczone (w języku angielskim).

Niltinco
04-21-2013, 20:46
Genki jest niezłe jako baza na kursie, ale przy samodzielnej nauce lepiej sięgnąć też po inne podręczniki jako uzupełnienie, bo w Genki zdarzają się błędy i 'promocja' starszych (lub mniej używanych) form odmian/gramatycznych.

landminecat
04-22-2013, 00:31
To prawda, występują pewne różnice w zapisie, ale nie zdarzyło mi się jeszcze, aby uczniom było trudno nad tym przeskoczyć. Sama zaczynałam samodzielną naukę od tego właśnie podręcznika i byłam z niego bardzo zadowolona, choć wiadomo, że nie warto poprzestawać na jednej publikacji :)

nalla
05-11-2013, 10:50
Świetnym materiałem na początek jest The Pimsleur Japanese Course - trzy serie audiobooków. Wchodzi błyskawicznie, aczkolwiek trzeba pamiętać że nie jest to język potoczny :) Ale doskonale uzupełnia naukę, a postępy w mówieniu są naprawdę szybkie.

yoake
06-03-2013, 21:10
Przejrzałam cały wątek i nie zauważyłam, żeby ktoś wspomniał o bardzo dobrym słowniku online:
http://tangorin.com/
Sama często z niego korzystam.

Oprócz tego mogę polecić stronę: http://www.lingq.com/, gdzie użytkownicy tworzą dla innych podcasty w wielu językach między innymi w japońskim. Są też lekcje dla początkujących.

Dla początkujących są również podcasty zrealizowane na stronie http://www.japanesepod101.com/.

I nie można przecenić wartości podcastów Japończyków tworzonych dla Japończyków :) To już bardziej dla średnio- i zaawansowanych, ale polecam słuchać japońskich podcastów, to świetne ćwiczenie pozwalające osłuchać się z językiem.
Ze swojej strony mogę polecić mój ulubiony http://www.geocities.jp/cyatoco/podcast/index.html ă*え、ă*え、聞いて. Nie zrażajcie się sposobem mówienia kobiety, naprawdę ciekawie opowiada o różnych aspektach życia codziennego (i nie tylko).

A jeśli ktoś chciałby poczuć się jak japoński nastolatek w liceum to polecam lekcje wideo z różnych przedmiotów zrealizowane przez NHK: http://www.nhk.or.jp/kokokoza/. Bardzo ciekawa jest nauka angielskiego w wykonaniu Japończyków :D

kuroimonika
06-05-2013, 22:26
A ja chciałabym podzielić się przydatnym linkiem dla tych, którzy znają japoński na bardziej zaawansowanym poziomie: http://zokugo-dict.com/ słownik japońskich kolokwializmów i slangu młodzieżowego.

Buforek
06-13-2013, 15:19
A co sądzicie o kursach EDGARDa? Można się z nich porządnie nauczyć? Ponieważ w te wakacje mam zamiar w końcu porządnie przysiąść i się nauczyć min. podstaw. I nie wiem od czego zacząć :)

Niltinco
06-13-2013, 15:30
Większość kursów Edgarda spokojnie wyznacza dno wśród polskich podręczników do nauki japońskiego. Pons zresztą mu wtóruje. Jedyne z Edgarda czym można by się zainteresować (nie przeglądałam, ale chyba autorka nagle na głowę nie upadła by pisać totalne pierdoły) to "Japoński Mów, pisz i czytaj" Ewy Krassowskiej-Mackiewicz. Może pisze nieraz bardzo podręcznikowo (trąci sztucznością) to jednak ogólnie jest nieźle. Wcześniej ta autorka wydała "Język japoński dla początkujących" i "Język japoński dla średniozaawansowanych" (który też jest tak naprawdę poziomem początkującym) z PJWSTK.

Filip24
06-14-2013, 16:53
Czy jest w takim razie polskie wydawnictwo/książka/kurs, które polecasz? Bo widzę, że zrównałaś/zrównałeś z ziemią większość sugerowanych tutaj materiałów do języka japońskiego. Niestety, nie znam języka angielskiego i szukam czegoś w języku polskim. Jestem ciekaw twojej opinii.

Niltinco
06-14-2013, 17:31
Właściwie to tylko o Edgardzie i innych rozmówkach mam dość negatywne zdanie.

Nie ma jednego dobrego podręcznika po polsku, bo każdy gdzieś ma jakieś potknięcia większe bądź mniejsze, więc dobrze jest połączyć kilka:
"Język japoński dla początkujących" Mackiewicz
"Nihongo wa kantan desu yo" Moniki Szyszki
i coś co jest idealne i aż szkoda że to tylko ćwiczeniówka - "Praktyczny kurs gramatyki języka japońskiego. Wybór ćwiczeń" wydane przez UAM.

Polecam też zajrzeć na jakieś forum o japońskim. Odnośnie książek chyba najwięcej jest na japonce: http://forum.japonka.pl/.

martina
07-01-2013, 16:18
Zauważyłam, że wyżej został polecony kurs Pimsleur. Jest to na pewno wygodna metoda dla ludzi, którzy nie dysponują zbyt dużą ilością czasu, ale trzeba uważać, gdyż kurs ten zawiera sporo błędów. I moim zdaniem jest dość nużący. Sądzę, że o wiele ciekawszą opcją jest "http://www.japanesepod101.com/, gdzie użytkownik dostaje bardzo wiele różnych materiałów.

Natomiast, jeśli chodzi o podręczniki do japońskiego, to polecam serię Shinbunka I i II. Nauczam z nich paru moich uczniów i jest to naprawdę dobrze przygotowana książka w całości w języku japońskim.

karolaaa123
07-05-2013, 11:43
Fajne efekty dają Fiszki w formie mp3 czy na telefon http://www.fiszki.pl/jezyk-japonski/.

martina
07-05-2013, 13:30
Ponadto warto też próbować swoich sił i czytać książki po japońsku. istnieją podręczniki takie jak np. 'Tanoshiku Yomou' (1 i 2) czy 'Shinbun de manabu' (książka zawiera krótkie przedruki z gazet japońskich z wypisanymi słówkami i kanji), ale także istnieją strony, na których można czytać literaturę jednocześnie po angielsku i japońsku : http://www.bauddha.net/.

asa2013
07-09-2013, 15:16
Rozmówki japońskie ze słownikiem i gramatyką
Seria rozmówek "Lingea" to niezawodny towarzysz podróży. Książka zawiera najbardziej potrzebne zwroty i wyrażenia, przejrzyście uporządkowane według kategorii tematycznych, oraz dwujęzyczny słowniczek z najpopularniejszymi słowami. Dodatkowo, znajduje się w niej zwięzłe kompendium gramatyczne. Niewątpliwą zaletą są praktyczne porady dotyczące różnych aspektów podróżowania za granicą, umieszczone na końcu książki oraz w tabelkach wkomponowanych w rozmówki. Dowiemy się z nich na przykład ile zapłacimy za taksówkę z lotniska do centrum miasta, jak również które miejsca warto zwiedzić.

Ania020711
07-18-2013, 08:54
Chciałam pogratulować pomysłu utworzenia takiej bazy stron. Osobiście nie znam japońskiego, ale na podstawie tych stron przynajmniej zorientuje się o co chodzi. Dziękuję:)

Agata K
08-14-2013, 09:52
Wracając jeszcze do kuru Pimsleur, to uważam, że kurs jest bardzo przydatny jako uzupełnienie nauki dla osób początkujących. Pomaga przełamać niechęć do mówienia w innym języku i wyrabia refleks w udzielaniu odpowiedzi. Ale przyznaję - kurs jest nużący, więc nie nastawiałabym się na szybkie przerobienie go.

kuroimonika
08-14-2013, 18:15
Tu jest całkiem fajny kanał na YT dla tych, którzy przygotowują się do JLPT i mają już dosyć patrzenia w książki:
http://www.youtube.com/channel/UCVx6RFaEAg46xfAsD2zz16w.

juare
10-08-2013, 00:23
Wielkie dzięki za te wszystkie materiały... Mam tylko nadzieję, że zapał do nauki mnie nie opuści :)

arethas
12-02-2013, 16:05
Jeśli to się pojawiło wcześniej, to bardzo przepraszam, jestem zupełnie nowa na forum. Starałam się naprawdę uważnie prześledzić wszystkie wypowiedzi w tym wątku, ale obawiam się, że coś mogłoby umknąć. Za powtórzenia przepraszam ;)
Wydaje mi się, że jednym z takich przystępniejszych słowników jest też http://tangorin.com, który chyba się nie pojawił wcześniej. Jest to wciąż redagowane, ulepszane, i co najdziwniejsze przez Polaka stworzone <- Jakiś czas temu zaczęły się w niektórych przykładach zdań pojawiać polskie tłumaczenia, ale jest to wciąż 1 na 100+.
Jest też całkiem przyjemny http://www.jedict.com/ , http://japanese-dict.com/ , http://www.weblio.jp/.

Widziałam, że był też wątek dotyczący książek Mackiewicz: określę je tak, z dwojga złego .... Nie są to super napisane książki, wspominając zajęcia z japońskiego z autorką też mam swoją opinię na ten temat. Jednak faktem jest, że brak znajomości angielskiego bardzo utrudnia naukę języka japońskiego - brak materiałów.
Propozycja ćwiczeń z UAM'u też jest przyjemna, i w zasadzie można ją polecić.

Za wszystkie przydatne linki z góry dziękuję! :)

ECOCZESTOMIR98
01-13-2014, 19:47
Sporo przydatnych linków!

Nie miałam pojęcia, że NHK też oferuje jakieś materiały. I to za darmo!

____________________

kyasarin
01-18-2014, 19:10
Jeśli ktoś już o tym pisał, to przepraszam, że się powtarzam, ale:

1) "Pismo Japońskie" wyd. Nozomi: napisana i wydana w 2007 r. przez moich sensei (studiuję na UW) - do kupienia na Allegro albo na Wydziale Orientalistycznym UW (kampus główny; piszę o tym, bo widziałam w punkcie ksero wolne egzemplarze, nie wiem, czy na innych uczelniach da się kupić)
2) wersja internetowa podręcznika, z którego korzystamy na praktycznej nauce j. japońskiego: http://www.jplang.tufs.ac.jp/pl/bu/1/1-1-1.html bomba <3 na górze można wybrać kategorie: gramatyka, słuchanka, czytanka, nowe słowa, itp. Naprawdę jestem zachwycona :) (trzeba umieć hiraganę+katakanę).

miracz72@poczta.fm
02-09-2014, 22:00
Jestem strasznie zadowolona z zarejestrowania się na tym forum, gdyż ciągle dowiaduję się nowych rzeczy z języków mnie interesujących, a tu dodatkowo wciągam jeszcze córę - która pasjonuje się właśnie japońskim. Tyle dodatkowych informacji dla każdego zainteresowanego, jesteśmy obie wniebowzięte.
Dziękuję że jesteście, zawsze i dla wszystkich.

Anuvaadak
03-09-2014, 20:09
Od 3 lat studiuję japoński w Poznaniu. Przez 2 lata korzystaliśmy na zajęciach głównie z książek z serii Minna no Nihongo, które bardzo polecam. Jeśli ktoś chce się nauczyć japońskiego, to ta seria wydaje się trafnym wyborem na początek. Niestety, brak w niej objaśnień po angielsku, ale można znaleźć tłumaczenia obu książek: "Minna no Nihongo (I & II) Translation and Grammatical Notes".

zjb
03-09-2014, 21:05
Można znaleźć sporo aplikacji do nauki japońskiego na Androida i konsole GameBoy (ekran dotykowy), ale cenne byłyby opinie osób, które te programy wypróbowały.

Korzystaliście? Napiszcie!

Anuvaadak
03-09-2014, 21:50
Na Androidzie korzystam ze słownika JED oraz Anki do nauki słówek. Polecam oba :)

Ayami
06-03-2014, 01:07
A żeby offtopa nie siać - jeżeli nadal nie macie darmowego dodatku do Firefoxa pt. Rikaichan - nadróbcie straty. Testuje i dotychczas jestem BARDZO zadowolony. Szybko działa, bogata biblioteka kanji - dobry materiał do nauki japońskiego. Bez dwóch zdań.

Dla osób, które nie korzystają z Firefoxa, warto dodać, że istnieje odpowiednik Rikaichan dla używających Google Chrome - Rikaikun :D

Co do źródeł nauki japońskiego, gorąco polecam śledzenie nowych języków w darmowym serwisie Duolingo (www.duolingo.com). Obecnie jest dostępny jedynie angielski dla mówiących po japońsku, ale regularnie dodawane są nowe kombinacje językowe i japoński dla mówiących po angielsku jest jedynie kwestią czasu. W tej chwili jest też kurs angielskiego dla Polaków.

Co do słownictwa, bardzo przydatnym dodatkiem do przeglądarki jest Lingua.ly, który pozwala dodawać wybrane słowa (np. z artykułu czytanego po japońsku) do naszej listy słówek. W każdej chwili można poprosić program, żeby przepytał nas z wybranej listy.

pgolabek
06-07-2014, 22:49
Ja polecam słownik http://ejje.weblio.jp/ i stronę do czytania wiadomości http://newsinslowjapanese.com/.

J0NN
09-04-2014, 18:09
Może będzie wyglądać to śmiesznie dla zaawansowanych, ale ja wspominam miło początki z Erin :) To coś w rodzaju krótkich scenek-lekcji, gdzie poznajemy użyteczne zwroty.

https://www.erin.ne.jp/en/

LVoss
09-04-2014, 19:14
Ach, Erin... Zastanawiam się, czy decyzja o zrobieniu z bohaterki kompletnej idiotki była świadoma? Mam nadzieję, że nie jest to odzwierciedleniem tego, jak twórcy tego kursu widzą obcokrajowców uczących się japońskiego. :-/

Jako znakomitą pomoc w nauce japońskiej gramatyki, polecam http://www.guidetojapanese.org/learn/grammar.
Moim zdaniem, wszystko jest tam napisane naprawdę przystępnie i przejrzyście.

J0NN
09-06-2014, 15:09
Moje początki, podejrzewam, nie były bardziej błyskotliwe niż dialogi Erin (u progu przygody z japońskim byłam podekscytowana znajomością hiragany!), a jednak za idiotkę się nie uważam ;) To specyfika niektórych kursów. Zresztą, "czytanki" z oficjalnych podręczników nie są ambitniejsze: "Czyja to książka? To moja książka. A ta książka jest czyja?"
Oczywiście, że to po jakimś czasie brzmi naiwnie, ale gdyby mnie na początku kazano czytać mądre rozprawy przepełnione specjalistyczną terminologią, trochę bym się przeraziła ^^

J0NN
09-06-2014, 15:11
A jeśli kogoś mimo wszystko interesują takie proste kursy, to polecam jeszcze Jana-sana - dostępny na Youtubie :)

LVoss
09-06-2014, 18:00
Moje początki, podejrzewam, nie były bardziej błyskotliwe niż dialogi Erin (u progu przygody z japońskim byłam podekscytowana znajomością hiragany!), a jednak za idiotkę się nie uważam ;) To specyfika niektórych kursów. Zresztą, "czytanki" z oficjalnych podręczników nie są ambitniejsze: "Czyja to książka? To moja książka. A ta książka jest czyja?"
Oczywiście, że to po jakimś czasie brzmi naiwnie, ale gdyby mnie na początku kazano czytać mądre rozprawy przepełnione specjalistyczną terminologią, trochę bym się przeraziła ^^


Nie chodziło mi o prostotę języka, bo ta jest oczekiwana i oczywista. ^^'

Miałem na myśli bardziej wyolbrzymione reakcje bohaterki na wszystko co ją otacza. Z drugiej strony, po dłuższym zastanowieniu dochodzę do wniosku, że to chyba specyfika japońskiej telewizji w ogóle, a nie tylko kursów nauki języka. Mój błąd. Pochopnie wyciągnięte wnioski. :P

hannazuzanna
09-07-2014, 20:51
http://shiritori.org/ shiritori. Gramy z komputerem na jednym z 3 poziomów trudności, na udzielenie każdej odpowiedzi dostajemy 30 sekund. Na naszym profilu dostępne są statystki jakich słów używamy najczęściej.

JapaneseClass.jp dla początkujących, pomaga w nauce słownictwa. Do nauki mogą motywować statystyki naszych postępów dostępne na naszym profilu oraz możliwość nawiązywania kontaktu z innymi użytkownikami serwisu.

http://www.japonin.com/free-learning-tools/teachers-blog.html raz w tygodniu pojawia się nowe wideo z transkrypcją i tłumaczeniem. Można poćwiczyć rozumienie ze słuchu.

Z aplikacji na android polecam m.in.:
Obenkyo https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Obenkyo
Kotoba-chan https://play.google.com/store/apps/details?id=ee.yutani.kotoba
conjugation.japanesehttps://play.google.com/store/apps/details?id=conjugation.japanese
serię aplikacji do nauki pisania kanji (szkoła podstawowa ->https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.co.gakkonet.quizninjategakikanjidril l oraz gimnazjalna ->https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.co.gakkonet.quizninjajhkanjikak

kabe29
07-04-2018, 12:16
Ja też kiedyś wpadłem na taki pomysł i znalazłem coś w javie (symbian chyba obsługuje javę).
suiteki 2 (http://www.downloadplex.com/Mobile/Java/Application/suiteki2-java_176470.html)
Problem jest tylko taki, że wyświetla mi się bardzo mała klawiatura i ciężko jest trafić w odpowiednie miejsce:P
Poza tym, to całkiem niezły słownik.

Co do tematu wątku, ostatnio znalazłem świetną stronę do nauki słówek! I to nie tylko japońskich.
memrise (http://www.memrise.com)

Memrise jest godny polecenia, ale niestety tak jak i w przypadku gotowych list słownictwa na Anki, trzeba być ostrożnym, bo błędy się zdarzają. Idealnym wyjściem byłoby przerabianie materiału z memrise równolegle z książką, wtedy jest szansa na wychwycenie nieprawidłowości.