PDA

View Full Version : Jak ćwiczyć mówienie w j. niemieckiem?

Katarzyna Mazurek
09-16-2011, 14:40
Chciałam zapytać, czy macie jakieś sposoby na trenowanie mówienia w j. niemieckim? Gramatykę, czy słownictwo możemy ćwiczyć na różne sposoby, wystarczy mieć dobre książki, z mówieniem jest już trudniej. Może macie jakieś swoje sposoby?

Camila
09-16-2011, 15:41
Dobrym sposobem na ćwiczenie mówienia są odpowiedzi na pytania np. podczas korepetycji lub w grupie (np. między znajomymi). Poza tym tradycyjne kursy językowe kładące nacisk na konwersację, kursy e-learningowe pomagające ćwiczyć mówienie oraz przebywanie i konwersacje z obcokrajowcami, zmuszające nas do mówienia w danym języku oraz do koncentracji na wypowiadanych zdaniach.

forsycja
09-16-2011, 21:15
Zdecydowanie najlepiej można nauczyć się mówienia rozmawiając z innymi, najlepiej z Muttersprachler. Jesteśmy wtedy "zmuszani" niejako do mówienia. Oczywiście najlepsza sytuacja to pobyt za granicą, ale także studia germanistyczne, konwersacje, praca, w której mamy stały kontakt z obcokrajowcami.

nataliaf
09-16-2011, 22:06
Hallo, oczywiście najlepszą opcja jest po prostu bycie zmuszonym do mówienia, czyli pobyt za granicą, gdzie ten niemiecki otacza nas ze wszystkich stron. Jednak myślę, iż ważne jest poszukiwanie okazji do mówienia (słysząc niemiecki na ulicy, można zawsze spróbować zagadać - najczęściej tej drugiej osobie jest miło, iż w Polsce ktoś chce porozmawiać po niemiecku). Inną opcją jest opowiadanie samemu sobie np. swojego dnia jako ćwiczenie. Wiem, że forma "mówienia do siebie" dla niektórych może wydawać się dziwna, ale jeżeli ktoś nie jest w stanie znaleźć sobie partnera do rozmowy, to to jedyne rozwiązanie:P

forsycja
09-16-2011, 22:19
Hallo, oczywiście najlepszą opcja jest po prostu bycie zmuszonym do mówienia, czyli pobyt za granicą, gdzie ten niemiecki otacza nas ze wszystkich stron. Jednak myślę, iż ważne jest poszukiwanie okazji do mówienia (słysząc niemiecki na ulicy, można zawsze spróbować zagadać - najczęściej tej drugiej osobie jest miło, iż w Polsce ktoś chce porozmawiać po niemiecku). Inną opcją jest opowiadanie samemu sobie np. swojego dnia jako ćwiczenie. Wiem, że forma "mówienia do siebie" dla niektórych może wydawać się dziwna, ale jeżeli ktoś nie jest w stanie znaleźć sobie partnera do rozmowy, to to jedyne rozwiązanie:P

Nie, taka forma nie jest dziwna, jest jak najbardziej w porządku.:) Zastanawiam się tylko, czy rzeczywiście pomaga to w nauce mówienia, nikt nas przecież nie poprawi, gdy mówimy coś źle a i motywacja jest mniejsza.

milka
09-17-2011, 13:51
Najlepiej jest mieć kogoś znajomego, rodzimego Niemca, z którym można porozmawiać. Mam kilku znajomych, których poznałam na wymianie, z którymi utrzymuje kontakt. Najlepiej sprawdzają się rozmowy na Skypie.

nataliaf
09-17-2011, 15:49
Tak teraz pomyślałam: w przypadku gdy nie ma się tej drugiej osoby, mówiąc do siebie, można by nagrywać na dyktafon swoje "przemyślenia", a następnie odsłuchać i samemu poszukać błędów... Myślę, że to także dobre ćwiczenie. W ten sposób można zauważyć, w których miejscach popełnia się najwięcej "oczywistych z dystansu" błędów..

wicherek__
09-17-2011, 18:30
Milka ma rację - Skype rządzi:) Naprawdę można poćwiczyć swoje umiejętności dzięki temu komunikatorowi. Nie tylko język pisany, ale także mówienie. Polecam! :)

kama68
09-17-2011, 22:57
podpisuję się pod stwierdzeniem,że najlepszym rozwiązaniem jest pobyt za granica i bezpośredni kontakt z językiem,inna opcją jest korzystanie z zajęć takich jak konwersacje na uczelni w 101% :)lub zapisanie się do szkoły językowej na kurs składający się tylko z konwersacji.Jeśli chodzi o samo osłuchanie się z językiem mi najbardziej pomagało słuchanie audycji i oglądanie filmów w języku niemieckim;)

Christoff
09-18-2011, 08:52
świetna sprawa z nagrywaniem swoich przemyśleń, chyba zastosuje to u siebie
niejednokrotnie bowiem zniechęcałem się do ćwiczenia mówienia ze względu na brak rozmówcy - w Polsce zbyt mało osób posługuje się niestety niemieckim ;(

najlepsza opcją jednak pozostaje wyjazd np. na studiach lub znajomy Muttersprachler

marytyna
09-18-2011, 10:32
Świetnym rozwiązaniem jest także tandem językowy, czyli wymiana "język za język" - u nas jeszcze nie tak popularny jak za granicą. Jest to ciekawy kulturowo i przyjazny dla kieszeni sposób nauki. To także droga do lepszego zrozumienia ludzi i obyczajów obcego kraju. Obecnie praktycznie każde polskie miasto uniwersyteckie oferuje możliwości stworzenia tandemu, ale partnerów językowych można również znaleźć poprzez liczne portale społecznościowe. Wiele ogłoszeń znajduje się np. na portalu goldenline.pl.
Zainteresowanym polecam książkę Małgorzaty Pasieki: "Tandem językowy. Teoria i praktyka na przykładzie polsko-niemiecki".

rozmaryn7
09-18-2011, 15:42
Zgadzam się z opinią większości, że najlepszym sposobem jest rozmowa z rodzimym użytkownikiem języka albo wyjazd zagraniczny :) Skype to również niezłe rozwiązanie! Warto również ćwiczyć w parach, lub w większej grupie ze znajomymi:) Najważniejsze, aby 'chcieć się odezwać' i szukać okazji do praktyki1

iza_bella83
09-20-2011, 13:54
Również jestem zdania, że najlepiej z obcokrajowcami, w kraju niemieckojęzycznym, a jeżeli wyjazd jest np. niemożliwy, to są różne spotkania organizowane z Goethe Institut w Krakowie, czy jakieś "wieczorki zapoznawcze", na których rozmawia się o kulturze, obyczajach Niemiec czy Austrii. Natomiast jeżeli ktoś mieszka w jakimś malutkim miasteczku i raczej nie ma możliwości wyjazdu albo wyjeżdża raz na jakiś czas, to pozostaje skype lub.... dyktafon (przynajmniej nie mówi się do ściany;P) Po odsłuchaniu siebie samego przez dyktafon, można "wyłapać" błędy lub "przegadać" inaczej dany temat, na który sobie tam "gaworzyliśmy". :)

katarzynaszypka
09-23-2011, 18:19
Jeśli chcemy ćwiczyć nietyle płynność mówienia, co wymowę, dykcję, czy akcent, dobrym sposobem jest czytanie na głos niemieckich tekstów. Można je też nagrywać i odsłuchiwać.

mkapral
09-23-2011, 18:44
Zdecydowanie najlepiej można nauczyć się mówienia rozmawiając z innymi, najlepiej z Muttersprachler. Jesteśmy wtedy "zmuszani" niejako do mówienia. Oczywiście najlepsza sytuacja to pobyt za granicą, ale także studia germanistyczne, konwersacje, praca, w której mamy stały kontakt z obcokrajowcami.

Zgadzam się. Warto również słuchać radia w języku niemieckim. Chociażby przez internet. Wtedy nawet chcąc nie chcąc zapamiętuje się wiele słówek, słucha audycji, które moim zdaniem wyglądają troszkę inaczej niż w Polsce.

Ravn
09-24-2011, 13:56
Dobrą metodą jest słuchanie radia niemieckiego jak najczęściej i najwięcej (najlepiej non-stop), przyjrzenie się uważniejsze fonetyce i wymowie niemieckiej (najlepiej jak by się kupiło jakąś publikację z tego zakresu). Trzeba też dużo ćwiczyć (jak zwykle :D).

monikamr
09-24-2011, 19:58
Oczywiście najlepsze rozwiązanie to wyjazd do kraju niemieckojęzycznego, takie całkowite "zanurzenie się" w języku. Albo ćwiczenia z nativem. Ale jeśli nie ma się możliwości ani na jedno, ani na drugie, to pozostaje otaczać się językiem niemieckim tak bardzo, jak tylko się da. Programy telewizyjne i radiowe, filmy, muzyka... To, co nam odpowiada :)

dagmara2011
09-25-2011, 19:34
hmmm moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z nativem jak przy każdym języku obcym, jeżeli nie mamy możliwosci wyjazdu to zostaje skype albo płatne konwersacje. Co do nagrywania siebie to jakos nie moge się przekonać ;/

eufrozyne
09-28-2011, 13:11
Jak wyżej najlepiej jest po prostu mówić z obcokrajowcami. Ja w tej chwili nie mam takiej możliwości, ale może się uda na kolejnym festiwalu. Do tego tak jak w przypadku języka angielskiego powtarzanie tekstów z filmu.

maszka88
09-28-2011, 14:42
Chyba nie ma lepszej okazji niż rozmowa z obcokrajowcem. A obecnie Internet daje nam takie możliwości, że to nawet nie trzeba ruszać sie z domu ;)

Camila
09-28-2011, 14:55
Najbardziej pomocne są kursy językowe nastawione typowo na konwersację z róznymi native speaker'ami oraz kontakt przez Skype. Poza tym filmy, telewizja i radio. Studiowałam filologię germańską i między zajęciami rozmawialiśmy również po niemiecku :)

Katarzyna Mazurek
09-28-2011, 16:32
Też uważam, że najlepszym sposobem jest rozmowa z rodzimym Niemcem. Ja osobiście mam możliwość rozmawiania w pracy po niemiecku. Brakuje mi jednak krytycznych uwag. Z pewnością jakieś błędy popełniam i myślę, że ławiej byłoby się doskonalić, prosząc taką osobę o krytyczne uwagi. W pracy na to niestety nie ma czasu ... . Dlatego mam wrażenia, że z moim niemieckim stoję w miejscu.

mkapral
09-28-2011, 19:56
Dobrą metodą jest słuchanie radia niemieckiego jak najczęściej i najwięcej (najlepiej non-stop), przyjrzenie się uważniejsze fonetyce i wymowie niemieckiej (najlepiej jak by się kupiło jakąś publikację z tego zakresu). Trzeba też dużo ćwiczyć (jak zwykle :D).

To samo tyczy się oglądania niemieckich programów telewizyjnych, najlepiej non stop ;) od razu wyrażenia wpadają w ucho i mimochodem coś się zapamiętuje

marta77
10-02-2011, 21:37
Takie słuchanie mimochodem jest, przynajmniej dla mnie, bardzo pożyteczne. Gotując czy ścierając kurze włączam sobie np. RTL. Nowych słówek oczywiście nie zapamiętuję od razu, ale utrwalam sobie brzmienie znanych mi już wcześniej wyrazów. Bardzo szybko chłonę wymowę wyrazów, no ale żeby zapamiętać coś nowego to i tak muszę to sobie zapisać i parę razy powtórzyć.

Mona_84
10-02-2011, 22:35
Chyba jak w każdym języku najlepiej jest praktykować. Rozmowa z obcokrajowcami zmusza Cię do mówienia i myślenia, jeśli zapminasz jakiegoś słowa musisz pomyśleć by je opisać. W obecnych czasach nie musi to być rozmowa w 4 oczy - można skorzystać z pomocy internetu i chatów :D

izolda24
02-07-2012, 18:10
Najlepiej spotkać się z kimś kto też potrzebuje konwersacji po niemiecku i z nim ćwiczyć lub też umówić się na skype z Niemcem.

Nisztu
02-08-2012, 11:29
Czytać na głos z nagranym lektorem niemieckim.

Polecam np. langsam gesprochene Nachrichten na Deutsche Welle. Mamy przed nosem tekst i czytamy go równo z lektorem, oczywiście nie zawsze wyjdzie za pierwszym razem, ale za 10 już jest całkiem płynnie. Ma to same plusy: a) uczymy się wymowy słów i zwrotów, b) uczymy się płynnego mówienia c) uczymy się nowych słów i zwrotów. d) korygujemy błędy gramatyczne podczas mówienia.

Na stronach DW są setki, a może już tysiące artykułów z mp3.
Polecam: http://www.dw.de/dw/article/0,,2925601,00.html

Wunschpunsch
02-10-2012, 23:39
Podobno sprawdzają się ćwiczenia przed lustrem, jeśli chodzi o ćwiczenie umlautów i sprawdzanie czy odpowiedni dziubek się robi. :P

mzywiecka
02-12-2012, 00:34
Najlepszym rozwiązaniem jest chyba kontakt z native speakerem; jesli nie mamy znajomych Niemców (można też użyć skype'a czy innych komunikatorów) to można skorzystać z normalnych prywatnych lekcji.

skooli
02-18-2012, 17:19
Śpiewanie piosenek z Xavierem Naidoo. W domowym zaciszu, próbując wymówić słówka jak on, z odpowiednim akcentem. Metoda sprzed wielu lat.

Olexa
04-04-2012, 18:05
A jakieś pomysły na poprawienie swoich kompetencji w zakresie mówienia bez wyjazdów do Niemiec czy korepetycji? Przyznam szczerze, że w chwili obecnej nie stać mnie na coś takiego, dlatego zastanawiam się jak jeszcze można trenować mówienie?

Owszem pomysł z forami i komunikatorami jest fajny. Ale czy jeszcze macie jakieś pomysły? Jak w miarę szybko poprawić swoje zdolności w mówieniu?

Mucha
04-05-2012, 23:17
A jakieś pomysły na poprawienie swoich kompetencji w zakresie mówienia bez wyjazdów do Niemiec czy korepetycji? Przyznam szczerze, że w chwili obecnej nie stać mnie na coś takiego, dlatego zastanawiam się jak jeszcze można trenować mówienie?

Owszem pomysł z forami i komunikatorami jest fajny. Ale czy jeszcze macie jakieś pomysły? Jak w miarę szybko poprawić swoje zdolności w mówieniu?

Witam,
ja polecam dyktafon... no teraz to już może być komórka ;). Na początek nagraj sobie oryginał np. z radia czy jak masz to audiobooka (kilka minut) i spróbuj powtarzać, to niesamowicie poprawia wymowę i dykcję. Później możesz sobie wymyślić temat i też minutkę czy dwie się wypowiadać i nagrywać. Jak odsłuchasz nagranie od razu zobaczysz nad czym masz popracować. Proste rozwiązanie, a mnie bardzo pomogło :)

prayforpower
04-06-2012, 15:02
Witam,
ja polecam dyktafon... no teraz to już może być komórka ;). Na początek nagraj sobie oryginał np. z radia czy jak masz to audiobooka (kilka minut) i spróbuj powtarzać, to niesamowicie poprawia wymowę i dykcję. Później możesz sobie wymyślić temat i też minutkę czy dwie się wypowiadać i nagrywać. Jak odsłuchasz nagranie od razu zobaczysz nad czym masz popracować. Proste rozwiązanie, a mnie bardzo pomogło :)[/QUOTE]

Uważam, że to bardzo dobry pomysł.
Słuchając niemieckiego radia i powtarzając pojedyncze frazy/słowa też można dużo się nauczyć.

monia
04-24-2012, 21:09
Najlepszy sposób na trenowanie mówienia to oczywiście czytanie artykułów i książek na głos oraz kontakt z obcokrajowcami

marzusia0905
10-15-2012, 14:13
Tak teraz pomyślałam: w przypadku gdy nie ma się tej drugiej osoby, mówiąc do siebie, można by nagrywać na dyktafon swoje "przemyślenia", a następnie odsłuchać i samemu poszukać błędów... Myślę, że to także dobre ćwiczenie. W ten sposób można zauważyć, w których miejscach popełnia się najwięcej "oczywistych z dystansu" błędów..

Ooo, bardzo spodobał mi się ten pomysł! Muszę ten sposób wypróbować. Myślę, że to rzeczywiście może przynieść efekty:)

jestemsen
10-15-2012, 23:26
Jeśli nie ma się okazji do rozmowy po niemiecku, dobrym sposobem według mnie jest czytanie na głos. Czegokolwiek. 10 - 20 minut dziennie spokojnego, głosnego i wolnego czytania naprawdę może dać efekty.

Magda123
10-16-2012, 01:05
Mój wykładowca z fonetyki na uczelni kazał nam się nagrywać :) Niektórzy po raz 1 w życiu słyszeli swój głos :) Nie nauczyło nas to mówić, ale pokazało nam jak mówimy i dzięki temu mogliśmy korygować swoje błędy bo po odsłuchania od razu wiedzieliśmy gdzie tkwił błąd :)

Magda123
10-16-2012, 01:07
Moim zdaniem dobrym sposobem na naukę języka niemieckiego - ale nie tylko niemieckiego - bo każdego innego obcego języka również - jest słuchanie tego języka, czyli słuchowisk, newsów, audiobooków i innych. Dzięki temu wyrabiamy sobie intuicyjnie melodię i ton języka :) Sami o tym nie wiedząc :)

Marzena Korniak
10-16-2012, 11:44
Moim zdaniem, można zalogować się na niemieckiej stronie tam wejść na portal społecznościowy, wpisać w nicku, że szukasz osobę do rozmowy i potem Skype wam pomoże.Ludzie jak im się nudzi chętnie pomagają w takich sprawach. Powinnaś znaleźć wielu chętnych do rozmowy z różnych dziedzin życia. powodzenia:)

ewelcia87
10-16-2012, 19:05
Uważam że najlepszym sposobem na ćwiczenie mówienia są rozmowy z obcokrajowcami, ale również z osobami które znają język, który chcemy poprawić

bkaczor
10-17-2012, 11:19
moim zdaniem na początek nieźle działa mówienie do siebie - tak, wiem, mówienie do samego siebie jest trochę dziwne. ale jeśli się przełamie opory wobec siebie, to potem znacznie łatwiej będzie przełamać opory przed odezwaniem się do kogoś innego. a formułowanie własnych myśli wobec samego siebie jest zawsze nieco mniej frustrujące ;)

mkomarnicka
10-20-2012, 03:26
gadać, gadać, gadać z kimkolwiek się da w tym języku obcym! na stronie http://www.busuu.com/pl/ można zdaje się nagrać wypowiedziane słówko, a prowadzący stronę sprawdzą jego poprawność po odsłuchaniu wyrażenia

maria
10-21-2012, 17:27
Idealnym sposobem na ćwiczenie języka obcego jest znalezienie sobie jakiegoś Tandempartnera. Innym sposobem jest kontakt z osobami, dla których ów język jest językiem ojczystym np. poprzez skypa, a jeśli nie ma się żadnego znajomego, z którym można sobie uciąć miłą pogawędkę można też zapisać się na zajęcia z konwersacji.

jurekkar
03-10-2013, 14:03
Mówić, mówić i jeszcze raz mówić, rozmawiać nawet samemu ze sobą, jeśli nie ma innej możliwości.
Oczywiście najlepiej mieć partnera do konwersacji. Jest internet, jest skype itd., więc nie powinno być z tym problemu.

taubchen
03-10-2013, 21:13
Chciałam zapytać, czy macie jakieś sposoby na trenowanie mówienia w j. niemieckim? Gramatykę, czy słownictwo możemy ćwiczyć na różne sposoby, wystarczy mieć dobre książki, z mówieniem jest już trudniej. Może macie jakieś swoje sposoby?

Najlepsza jest możliwość rozmowy z Niemcem (oraz Austriakiem czy Szwajcarem) a w dalszej kolejności po prostu z kimś, kto biegle mówi po niemiecku, no bo raczej tak jakoś trudno gadać samemu do siebie. Ewentualnie
na początek są dobre ćwiczenia, jakie są na płytkach, na powtórzenia danych słówek czy zwrotów. Można w ten sposób ćwiczyć fonetykę i zapamiętywać nowe słownictwo.

lucynab
04-19-2013, 19:22
Wydaję mi się, że przede wszystkim trzeba dużo słuchać. W ramach ćwiczeń wymowy dobrze jest się nagrywać. Fajnie też mieć "kogoś obok", kto skorygowałby ewentualne błędy.

KarolinaCz
04-19-2013, 20:55
Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że słuchanie pomaga w ćwiczeniu mówienia. Słuchanie pomaga w budowaniu nowych pół semantycznych, natomiast nie ćwiczone jest w tym momencie używanie ich. W sytuacjach stresowych i wymagających szybkich reakcji i tak będziemy używać starych, utartych zwrotów. Aby "utrzeć" ich jak najwięcej najlepszy jest wyjazd do Niemiec, tam zmagając się z codziennością, każde nowe słowo zasymilujemy z jakąś konkretną sytuacją. Stwierdzam to na własnym przykładzie. Po rocznym pobycie w Niemczech mówię już dużo lepiej, jednak mimo codziennego oglądania niemieckiej tv i słuchania niemieckich piosenek (naprawdę codziennie), zauważyłam ponowne pojawienie się barier, nie ma już tej płynności i szybkości myślenia. Czyli jedyną metodą jest mówienie, jeśli nie zagranicą, to chociaż tu na miejscu ale jak najczęściej.

snorkmaiden90
04-20-2013, 14:10
Może to nie jest metoda dla Wszystkich, ale mimo to ją przytoczę.
Kiedyś miałam duże opory przed mówieniem, ponieważ nie znałam wielu konstrukcji i obawiałam się odezwać. Bardzo, bardzo pomogło mi... mówienie do siebie. Można się stopniowo przyzwyczaić do swojego głosu (doznaje się czasem szoku, słysząc sie po raz pierwszy np. na egzaminie) i przyzwyczajać się do mówienia. Stopniowo będziemy w stanie zauważyć, co sprawia nam największą trudność, a nawet, gdzie robimy błędy.

Wykładowcy również polecają tę metodę dla tych, którzy popełniają dużo błędów, ponieważ ich sami nie wychwytują. Po jakimś czasie będzie to możliwe, a najważniejsze, zyska się pewność siebie.
Oczywiście, najlepiej jest ćwiczyć pod okiem kogoś wprawionego (nauczyciel, native), jednak gdy takiej możliwości nie ma, polecam mówienie do siebie jak najczęściej.
Pozdrawiam!

dosia
04-21-2013, 17:07
Konwersacje są najlepsze, żeby się nauczyć, zdecydowanie działa jeśli jest sie zmuszonym do mówienia w tym języku. Jeśli chodzi o uczenie się wymowy to fajnie jest robić sobie od czasu do czasu shadowing i powtarzać np. niemiecki Wiadomości. Aparat mowy jest wtedy rozruszany i łatwiej wychodzi wymowa niektórych słów.

Łukasz B.
04-21-2013, 17:32
Mówienie w każdym języku przychodziło mi najtrudniej. W każdym przypadku miał coś jakby przełom (może poznanie odpowiedniej ilości słów i wyrażeń), po którym mówienie nie było już takim problemem.

oliwiatom
04-22-2013, 15:32
Najważniejsze, to zawsze tłumacze uczniom i tym starszym, to czytanie na głos np. notatek, bo inaczej język wymrze...A zazwyczaj wstydzimy sie obecności pozostałych członków rodziny właśnie wymawiać dane słowa.
To zasadniczy błąd. Czytać na głos, wówczas 2 razy szybciej opanujemy materiał.

Monysza
04-22-2013, 20:47
Ja razem z koleżanką ćwiczę mówienie poprzez improwizacje. Jedna zadaje drugiej jakiś temat, najlepiej bardzo głupi, typu "Jak kolor atramentu w długopisie ma wpływ na pracę tłumacza ustnego. Podaj 3 przykłady" i musimy mówić cały czas, oczywiście to nie mają być powody bardzo sensowne (bo tematy też sensowne nie są), chodzi o to, żeby mówić i się przy tym pośmiać. I kładziemy nacisk na to, że trzeba mówić, improwizować i się nie zacinać. Bardzo pomaga :)

Bugi
05-07-2013, 11:59
no myślę, że przede wszystkim sam fakt mówienia ;) przydałby się ktoś na miejscu z kim można to robić, najlepiej Muttersprachler ;P najlepszym rozwiązaniem jednak jest pobyt za granicą, chociaż na jakiś krótszy czas, polecam na przykład kursy lingwistyczne za granicą

JusKarcz
05-07-2013, 12:59
no myślę, że przede wszystkim sam fakt mówienia ;) przydałby się ktoś na miejscu z kim można to robić, najlepiej Muttersprachler ;P najlepszym rozwiązaniem jednak jest pobyt za granicą, chociaż na jakiś krótszy czas, polecam na przykład kursy lingwistyczne za granicą

Zdecydowanie zgadzam się z tym, że dobrze robi pobyt za granicą. Wiem z własnego doświadczenia, że wystarczy kilka miesięcy w innym kraju, aby odważyć się mówić, używać nowych słówek. Jeśli chodzi o ćwiczenie samej wymowy czy melodii wypowiedzi to przydatne jest nagrywanie samego siebie. Przy odsłuchiwaniu można wychwycić wiele błędów np. wymowa 'o umlaut'.

syswit
05-07-2013, 14:02
Uważam, ze nie ma innego sposobu na ćwiczenie mówienia, jak tylko po prostu MÓWIENIE w tym języku. Ja i moja koleżanka ze studiów filologii germańskiej uwielbiamy dzwonić do siebie i długo gadać. Teraz uzgodniłyśmy, że będziemy gadały między sobą w języku niemieckim. Warto też szukać możliwości kontaktu z użytkownikami języka, który chcemy wyćwiczyć. Są organizacje pozarządowe, które organizują takie spotkania międzynarodowe.

blanka21
05-08-2013, 17:14
Oczywiście najlepszym sposobem trenowania mówienia w języku niemieckim jest pobyt za granicą dzięki czemu mamy bezpośredni kontakt z językiem, jeżeli chcemy ćwiczyć wymowę, dykcję, czy akcent, dobrym sposobem jest czytanie na głos niemieckich tekstów. Pomocne jest również słuchanie audycji radiowych i oglądanie filmów w języku niemieckim.

Paulinaaa.92
05-08-2013, 18:02
Osobiście rozumiem wiele w języku niemieckim, mam jednak duży problem z mówieniem. Myślę, że każdy z nas jest inny, więc nie znajdzie się jeden pasujący sposób, czy metoda. Trzeba na pewno zacząć od wypełnienia luk w naszej wiedzy językowej. By móc wypowiedzieć się na dany temat, należy poznać łączące się z nim słownictwo, powtórzyć gramatykę, ponieważ kiedy popełnia się tego rodzaju błędy, podnosi to jedynie nasz wskaźnik stresu, nie wnosząc tym samym nic korzystnego.
Mogę podzielić się moimi sposobami. Nie ma ich niestety wiele. Prace, które piszę (w języku niemieckim) staram się najpierw wielokrotnie czytać. Głośno odczytuję również wiadomości na Deutsche Welle. Z liceum mam jeszcze tematy prac pisemnych, które musiałam pisać przygotowując się do matury. Najpierw czytam kilkakrotnie moje wypracowanie, następnie to samo staram się powtórzyć ustnie. Mam ułatwienie, ponieważ na uczelni, na której studiuję jest wielu Erasmusów, na moim kierunku aż trzech Niemców, w dodatku są bardzo sympatyczni i skłonni do rozmów.
Myślę, że każdy musi sam dojść do tego, która metoda będzie w jego przypadku owocna. Może wystarczy często rozmawiać z uczącą się niemieckiego koleżanką, na obojętnie jaki temat, może ona tylko przykładowo zadać pytanie, na które następnie powinno się płynnie wypowiedzieć?

milka1255
05-19-2013, 01:15
Również uważam że najlepszym sposobem jest pobyt za granicą i rozmowa z cudzoziemcami, jeżeli jednak nie ma takiej możliwości warto powtarzać słówka na głos i ćwiczyć rozmowę z różnymi niemieckimi słuchankami.

Godiva200
05-20-2013, 10:50
Najlepszą metodą, którą stosuję od lat, jest kontakt z Muttersprachlerem. Jeśli nie zna się żadnego Niemca, Austriaka czy Szwajcara, najlepiej wejść na jakieś fora bądź czaty niemieckojęzyczne. Pisząc na nich można poznać fajną osobę, z którą później kontynuuje się pisanie maili, co wpływa korzystnie na eliminowanie błędów w pisaniu, bo Muttersprachler zawsze może poprawić i podpowiedziec jak powiedzieć coś inaczej. Jeśli chodzi stricte o mówienie, polecam telefon lub skype. Regularne rozmowy nie tylko sprawią, że zaczniemy mówić z coraz mniejszą ilością błędów, ale coraz rzadziej też będziemy się zastanawiać nad tym, co powiedzieć i w efekcie zaczniemy się wypowiadać płynnie i bez przerw, które były moją zmorą przez cały okres szkolny, gdyż szukałam brakujących słów lub chciałam użyć poprawnej konstrukcji. Mówić płynnie z błędami to żadna sztuka.

tłumaczęzadwóch
05-20-2013, 14:45
Trzeba się dobrze osłuchać z językiem, nie tylko w bezpośredniej rozmowie z kimś, ale także słuchając np. radia, czy telewizji. Takie słuchanie dużo daje :) Dobrze jest też porozmawiać z kimś, kto ma dobrą wymowę i poprosić o rady, jak udoskonalić swój język :)

sylkur
05-23-2013, 11:56
Najprostszym ćwiczeniem na poprawną wymowę języka niemieckiego jest czytanie na głos. Bo wtedy możecie się słyszeć jak wymawiacie ten język.

ewanapora
05-25-2013, 23:55
I moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z rodowitym Niemcem na zupełnie banalne tematy. Naprawdę pomaga, choć na początku bariera jest trudna do pokonania i mogą wystąpić problemy ze zrozumieniem to zawsze trzeba odpowiednio zareagować, coś odpowiedzieć, choćby nawet z błędami, ale to już nieważne

LGrzegorzak
05-27-2013, 17:47

przyłączam się od komentarzy i wg mnie praktyka, słuchanie dużej ilości autentycznych dialogów, tekstów itd np wiadomości , powtarzanie słów, tandem o ile jest taka możliwość

kzajaczkowska
05-27-2013, 19:05
Znaleźć jakiegoś rodowitego Niemca na uczelni i uczyć się wzajemnie swoich języków ojczystych - podobno taka forma bardzo pomaga.

Anna Dźwigała
05-27-2013, 23:19
Myślę, że najlepiej stanąć przed lustrem i mówić, po prostu mówić, co przyjdzie na myśl lub czytać coś na głos w języku niemieckim. A jeszcze lepiej - jeśli istnieje taka możliwość oczywiście - rozmawiać bardzo często z Niemcami. Jest o w dzisiejszych czasach łatwiejsze niż kiedyś, bo dzięki programom takim jak Skype i telefonom nie trzeba wyjeżdżać z kraju.

aleksandrak
06-16-2013, 23:35
Polecam czytanie na głos, przeprowadzanie fikcyjnych rozmów...

milka1255
06-17-2013, 13:11
Najlepszym sposobem jest pobyt za granica, jeżeli jednak nie mamy takich możliwości to dobrym rozwiązaniem są niemieckie filmy, muzyka, albo skype.

Ivy
06-17-2013, 13:27
Ja opieram się głównie na książkach fonetycznych. Także na studiach gramatyka opisowa j. niemieckiego jest przydatna, ponieważ uczymy się kiedy czytamy dany dźwięk i w jaki sposób. Poza tym uczenie się wymowy na podstawie książek o fonetyce bardzo dużo daje, bo jednak w kółko powtarzamy te same dźwięki:)

martachociej
06-24-2013, 02:55
Przede wszystkim w szkołach itd. powinien być nacisk na prowadzenie rozmów, innych sposobów raczej nie ma. Trzeba przezwyciężyć strach i wstyd i zacząć po prostu rozmawiać :)

Paulinaaa.92
06-24-2013, 09:35
Gorzej jak strach i wstyd powodują nauczyciele, co dzieję się u nas bardzo często..