PDA

View Full Version : Książki do nauki gramatyki

kinga86
09-11-2011, 22:24
Witam,

w tym wątku chciałabym stworzyć listę książek, wspomagających naukę gramatyki języka niemieckiego. Z czego korzystaliście/korzystacie ucząc się "gramy"? Co polecacie dla początkujących, a co dla zaawansowanych?

Jeśli o mnie chodzi to oprócz podręczników szkolnych korzystałam na początku z repertorium S. Bęzy, a poźniej w trakcie studiów "Deutsche Grammatik" Helbig, Buscha (książka na wysokim poziomie).

Katarzyna Mazurek
09-11-2011, 22:55
Bęza i Helbig/Buscha to oczywiście podstawa. Ja chciałam też polecić "Grammatik mit Sinn und Verstand" Andreasa Tomaszewskiego i Wolfganga Ruga. Poza tym oczywiście należy wymienić "Lehr- und Übunsbuch der deutschen Grammatik" Hilke Dreyera i Richarda Schmitta.

Karolina Nowatorska
09-11-2011, 22:59
Myślę, że repetytorium Bęzy można śmiało polecić początkującym, natomiast zaawansowanym - Helbig&Buscha. Jeśli chodzi o książkę Dreyer&Schmitt to słyszałam pochlebne opinie na jej temat, ale ja jakoś nie mogłam się do niej przekonać. Zbyt nieczytelna jak dla mnie i za mało ćwiczeń do poszczególnych zagadnień.

kama68
09-12-2011, 10:12
Uważam,że 3 częsciowa książka Grammatik?Kein Problem! będzie dobrym rozwiązaniem na sam początek, podobnie Repetytorium gramatyczne pani Rostek skierowane bardziej dla maturzystów ale poruszające praktycznie wszystkie najważniejsze tematy z gramatyki niemieckiej. Sama pracowałam na książce Dreyer/Schmitt i musze powiedzieć, że dobrze mi się na z nią pracowało więc mogę ją szczerze polecić.

paula_tum
09-18-2011, 14:08
Ja korzystam z książek wydawnictwa Hueber, są tam pozycje poświęcone konkretnym zjawiskom gramatycznym, np. przyimki, budowa zdania, czasowniki moce i słabe. Jest teoria i ćwiczenia.

marta77
09-18-2011, 16:52
Dla mnie najsilniejszymi pozycjami na rynku jest obecnie Dreyer/Schmitt "Lehr- und Ubungsbuch" oraz Helbig/Buscha "Deutsche Grammatik". Wszystko wyjaśnione na wielu fajnych przykładach. Godna polecenia jest tez gramatyka Hall/Scheiner "Ubungsgrammatik DaF fur Fortgeschrittene".

paola
09-18-2011, 17:56
Dla początkujących polecam Alles klar Grammatik.

marytyna
09-19-2011, 08:38
Szukając odpowiedzi na pytania z zagadnień gramatycznych warto również wejść na stronę internetową www.canoo.net - przejrzysta z dużą ilością przykładów. Jest też dostępna w wersji na smartfony. Wiadomo, nie zastąpi dobrej książki gramatycznej, ale polecam jako dodatek.

Calak
09-19-2011, 10:53
Nigdy nie korzystałam z podręczników Bęzy. Już w gimnazjum moja nauczycielka wymagała od nas Dreyera/Schmitta i trzymałam się tej książki. Okazało się, że jest też doceniana przez wykładowców, ponieważ jest podstawą na studiach germanistyki. Poza tym polecam Übungsgrammatik wydawnictwa Hueber. Warto jednak przy zakupie zwracać uwagę na to, czy kupujemy wydanie z Lösungen, by móc rzeczywiście się sprawdzać.

pepsiak
09-19-2011, 19:43
Korzystałam i z Bęzy i z Grammatik kein Problem. Ciekawą pozycją jest również "DEUTSCH. Grammatiktraining ABC" Ewy Marii Rostek

ellelinka
12-18-2011, 18:21
bardzo dobra jest książka pod tytułem "Praktyczna gramatyka języka niemieckiego" Dreyer, Schmitt, Nowa edycja. wydawnictwo Hueber

hantefka
12-18-2011, 20:36
Grammatik. Kein Problem! polecam dla samoukow. Bardzo ciekawe cwiczenia, wszystko krotko i zwiezle wytlumaczone.

kajama
12-18-2011, 22:17
Sag's besser I i II - dużo ćwiczeń gramatycznych, na pewno nie dla początkujących, gdyż ćwiczenia są stosunkowo trudne

MarinaJU
02-19-2012, 19:05
Duden "Die deutsche Rechtschreibung" - po prostu "klasyka"

dolinka79
02-19-2012, 19:37
Polecam dla słabo ;) zaawansowanych "Repetytorium gramatyki z ćwiczeniami" :)

Krzysztof
03-10-2012, 15:39
Dla początkujących: Stanisław Bęza - Nowe repetytorium z gramatyki języka niemieckiego
Dreyer / Schmitt - Praktyczna gramatyka języka niemieckiego (stopień trudności trochę wyższy od Bęzy)

Dla bardziej zaawansowanych:

Hans Földeak - Sag's besser! Ein Arbeitsbuch für Fortgeschrittene 1 i 2
Annerose Buscha / Kirsten Friedrich - Deutsches Übungsbuch. Übungen zum Wortschatz der deutschen Sprache (leksyka i słowotwórstwo)
Karin Hall / Barbara Scheiner - Übungsgrammatik für Fortgeschrittene. Deutsch als Fremdsprache

A.Burn
03-11-2012, 14:52
Na początku mojej nauki języka niemieckiego korzystałam z książki Stanisława Bęzy - Nowe repetytorium z gramatyki języka niemieckiego.

skooli
03-11-2012, 22:16
Na początku mojej nauki języka niemieckiego korzystałam z książki Stanisława Bęzy - Nowe repetytorium z gramatyki języka niemieckiego.

Również poleciłabym tę pozycję do nauki gramatyki.

muzarubensa
03-11-2012, 22:46
proponuję dla bardziej dociekliwych Helbig Buscha Übungsgrammatik Deutsch, A. Krol wzdawnictwo eremis, to proste rozne podreczniki do roznych czesci zdan, mowy tanie, roznorodne cwiczenia, repetytoria gramatyczne Pons, ale najlepszy dla poczatkujących i sredniozaawansowanych S. Bęza Repetytorium gramatyczne, wydanie rozszerzone, kawa na ławę:)

hopfen
03-13-2012, 19:57
Bardzo polecam "Praktyczna gramatyka języka niemieckiego" Dreyer.

7ala7
03-17-2012, 00:19
naturalnie repetytorium Bęzy jak i "Lehr- und Uebungsbuch der deutschen Grammatik" Dreyer und Schmitt wydawnictwo Huebera

skooli
03-18-2012, 18:24
W liceum pracowałam na Themen neu, Deutsch aktiv neu, Repetytorim Bęzy, na studiach korzystałam z wyzej wymienionych: Helbig/Buscha Uebungsgrammatk, Woerter zur Wahl i wielu innych

ulabuk
03-19-2012, 10:16
Repetytorium Bęzy - to podstawa

Potem Helbig/Busha oraz Dreyer Schmidt.

justynkaa
06-07-2012, 17:55
Moim zdaniem bezkonkurencyjnie najlepsza ksiązka to "Deutsche Grammatik" Helbig/Buscha z ćwiczeniami, Bęza i "Lehr- und Übungsbuch der deutschen Grammatik" Hilke Dreyera i Richarda Schmitta.

michalsm
06-07-2012, 19:21
Mi bardzo podobała się seria Grammatik? Kein Problem! Są trzy części - zielona dla początkujących, pomarańczowa dla średnio zaawansowanych i czerwona dla zaawansowanych. No i oczywiście Bęza.
Najbardziej zaawansowanym polecam gramatykę Dudena

Mucha
06-07-2012, 21:33
Mi bardzo podobała się seria Grammatik? Kein Problem! Są trzy części - zielona dla początkujących, pomarańczowa dla średnio zaawansowanych i czerwona dla zaawansowanych. No i oczywiście Bęza.
Najbardziej zaawansowanym polecam gramatykę Dudena

zdecydowanie się z tym zgadzam. Ja polecam jeszcze langenscheidta:)

gosia1423
06-09-2012, 15:05
Dla bardziej zaawansowanych polecam "Sag's besser" - bardzo dużo ćwiczeń, mniej i bardziej skomplikowanych

Ailith
06-10-2012, 14:25
Dla mnie najsilniejszymi pozycjami na rynku jest obecnie Dreyer/Schmitt "Lehr- und Ubungsbuch" oraz Helbig/Buscha "Deutsche Grammatik". Wszystko wyjaśnione na wielu fajnych przykładach. Godna polecenia jest tez gramatyka Hall/Scheiner "Ubungsgrammatik DaF fur Fortgeschrittene".

popieram rękami i nogami drugą wspomnianą książkę - bardzo dużo mi dała i pomogła świetnie doszlifować ewentualne niedociągnięcia;)

anjya
06-10-2012, 18:12
Helbig/Buscha
Dreyer/Schmitt
oba świetne, chociaż mało czytelne, trudno cokolwiek tam odnaleźć

bardzo lubię
Hall Scheiner - Uebungsgrammatik. Deutsch fuer Fortgeschrittene
bardzo przejrzysta, masa ćwiczeń, dobrze wyjaśnione

a dla osób mniej orientujących: Alles Klar - Grammatik wydawnictwo WSiP oraz Bęza (za którym osobiście nie przepadam :D)

Malwina23
06-10-2012, 23:49
Już wspomniana wielokrotnie, ale powtórzę jeszcze raz: Hall/Scheiner Ubungsgrammatik fur Fortgeschrittene, jest po prostu nieoceniona, oprócz tego oczywiście Halbig/Buscha, ale też bardzo polecam, ale to już naprawdę dla zaawansowanych Sag's besser obie części.

Anginka
06-11-2012, 10:49
Najpierw Grammatik kein Problem, potem Bęza, Dreyer, a na końcu Schall. Szkoda, że w zasadzie pojawiają się te same przykłady. Czy nic nowego nie wydano?

agatabyd
06-12-2012, 09:32
Swojego czasu korzystałam z Karin Hall, Barbara Scheiner Ubungsgrammatik für Fortgeschrittene i nie miałam zastrzeżeń :)

kaaarolina171
08-05-2012, 12:17
Ja korzystam z repetytorium Bęzy, ale odświeżam podstawowe zagadnienia gramatyczne, ponieważ uczyłam się niemieckiego w gimnazjum. Na pewno wybiorę inną książkę do gramatyki na poziomie zaawansowanym. Jeśli chodzi o słownictwo to kupiłam reperytorium maturalne ABC, są tam także zadania na rozumienie ze słuchu, słówek jest bardzo dużo i są one podzielone tematycznie ;)

joannabojda
08-05-2012, 13:27
Oczywiście Bęza (ale na poziomie podstawowym) i deutsche Grammtik:)

martusiak89
09-04-2012, 20:59
Hueber i Duden mają dobre książki do gramatyki

olynaa
09-09-2012, 17:56
Ja z własnego doświadczenia polecam "Grammatik kein Problem" i oczywiście Bęzę. Korzystałam z tych książek dla potrzeb własnych w szkole podstawowej i gimnazjum i podczas praktyk nauczycielskich, przygotowując lekcje dla uczniów.

joannabojda
09-09-2012, 21:17
wydaje mi sie ze dobra alternatywą dla podręczników są strony w internecie gdzie naprawde jest mnóstwo zadań gramatycznych do rozwiązywania. co sądzicie?

Adept
09-10-2012, 10:20
Repetytorium Bęzy i Helbig Buscha to podstawa podstaw i prof. Klaus jeśli chodzi coś z multimedialnego. A do wyższych poziomów pozostają kursy językowe, niestety.

pozdrawiam,

adept

susig
09-10-2012, 10:33
Dla początkujących oczywiście repetytorium Bęzy, następnie "Lehr - und Uebungsbuch der deutschen Grammatik" (Dreyer, Schmitt). Dla zaawansowanych "Duden Die Grammatik Band 4" :)

gebasia
10-07-2012, 22:23
Na początek Repetytorium Bęzy jest jak najbardziej wystarczające. Osobom już na trochę wyższym poziomie zdecydowanie polecałabym książki autorów Helbig, Buscha: Deutsche Grammatik. Ein Handbuch für den Ausländerunterricht oraz Übungsgrammatik Deutsch. Warto także sięgnąć po Hall, Scheiner - Übungsgrammatik DaF für Fortgeschrittene. Przy czym korzystając z tych podręczników odniosłam wrażenie, że teoria lepiej opracowana jest u Hall, Scheiner, natomiast więcej przydatnych ćwiczeń znalazłam w książkach Helbig, Buscha. Nie zaszkodzi skorzystać także z takich książek jak: Földeak, Hans - Sag’s besser Teil 1 i 2 czy Schmitt, Richard - Weg mit den typischen Fehlern! Deutsch üben 3 i 4. Pomocna na pewno będzie także Die Grammatik Dudena (także w zakresie gramatyki opisowej). Jeśli natomiast chodzi o gramatykę kontrastywną myślę, że najlepiej sięgnąć po Gramatykę Niemiecką dla Polaków Jana Czochralskiego. Książka powstała już jakiś czas temu, ale warto zajrzeć w razie potrzeby.

Conrad
10-07-2012, 22:52
Zdecydowanie polecam repetytorium Bęzy oraz Helbig Buscha, która u mnie na studiach była traktowana niczym Biblia:) ostatnio korzystałem także z ksiażki Dreyer/Schmitt, jednak nie wyczerpuje ona tak dokładnie tematu jak te wyżej wymienione:)

beatakepa
10-08-2012, 00:49
Polecam repetytorium Bęzy oraz Dreyer Schmitt.

mkarolina
10-08-2012, 16:55
oprócz Dreyera/Schmitta i oczywiście Bęzy polecam książkę Ubungsgrammatik fur Fortgeschrittene Hall Scheiner (to dla tych bardziej zaawansowanych)

karo84
10-12-2012, 10:40
Witam. Dla poczatkujacych polecam popularną książkę "Grammatik kein Problem" autorstwa Elżbiety Reymont i Eugeniusza Tomiczka, a dla tych, co juz trochę znają niemiecki i rozumieją polecenia w tym języku, polecam książkę : "Themen neu" wyd. Hueber autorstwa Hermut'a Aufderstraße, Heiko Bock i Helmut'a Müller oraz książkę wyd. Langenscheidt "Berliner Platz" autorstwa Christiane Lemcke i Lutz'a Rohrmann:)

marzusia0905
10-12-2012, 19:39
Ja również polecam Bęzę, jest to idealny podręcznik dla początkujących, a gramatyka jest tam super objaśniona. Na uczelni na germanistyce korzystaliśmy za to przede wszystkim z Drehera/Schmidtta „Lehr- und Übungsbuch der deutschen Grammatik". Ja jestem bardzo zadowolona z tej książki. Czasem do testów uczyłam się również z M. Ferenbach/ I. Schüßler: „Wörter zur Wahl“ .

Evela
02-22-2014, 19:34
Gerhard Helbig, Joachim Buscha - Deutsche Grammatik + übungsgrammatik niezastąpiony zestaw ;)

edith224
02-22-2014, 20:37
Ja korzystam już kilka lat z repetytorium Bęzy. Każde zagadnienie jest bardzo jasno omówione, do ćwiczeń jest klucz odpowiedzi, a więc można się sprawdzić. Poza tym polecam podręcznik Dreyer/ Schmitt "Lehr- und Übungsbuch der deutschen Grammatik" oraz Hall, Scheiner - "Übungsgrammatik für Fortgeschrittene". Z tego ostatniego korzystałam jeśli chodzi o Konjunktiv I i II

malew
02-23-2014, 11:20
Chciałam uniknąć powtarzania, ale chyba się nie da :P Dla początkujących polecam Bęzę; później Dreyer/Schmitt (osobiście chyba najlepiej pracowało mi się z tą książką), Helbig/Buscha i Hall/Scheiner :)

justynaborowiak
05-19-2014, 11:27
Chętnie korzystam z książki Bęzy. U mnie fajnie sprawdza się też gramatyk Alles klar.

przemowa
05-20-2014, 22:46
Osobiście mogę polecić dwie książki dla gimnazjalistów, bądź osób początkujących:
"Grammatik fur dich" WSIP
"Gramatyka niemiecka dla gimnazjum" Magdalena Ptak - PWN

monika23
09-30-2018, 14:20
Również polecam Deutsche Grammatik ein Handbuch für den Ausländerunterricht" autorstwa Helbig/ Buscha. Jadnak na naprawdę zaawansowanym poziomie.

nowicka.marta
10-28-2018, 18:42
Bęza, Dreyer i Helbig Buscha są uważane za biblie jeżeli chodzi o naukę gramatyki języka niemieckiego. Sama z nich czerpię wiedzę do tej pory i tak już zostanie. Mnóstwo zadań i w dość przystępny sposób wyjaśnione zagadnienia gramatyczne. Od siebie mogę jeszcze dodać "Niemiecką gramatykę na wesoło" Hansa Warena. Co prawda znajdziemy tam samą teorię ale za to w jaki sposób napisaną :)