PDA

View Full Version : Słownictwo na poziomie zaawansowanym

dagmara2011
09-11-2011, 22:12
Witam, mam pytanie, czy mógłby ktoś polecić mi książki do ćwiczenia zaawansowanego słownictwa niemieckiego? O ile z publkacjami z języka angielskiego nie ma problemu to z niemieckim, mam wrażenie, że jest gorzej.

marytyna
09-12-2011, 00:05
Myślę, że efektywną formą nauki języka na poziome zaawansowanym jest słuchanie różnego rodzaju podcastów. Doskonalą one nie tylko podstawowe sprawności językowe oraz wzbogacają słownictwo - są również doskonałym źródłem wiedzy ogólnej. Odbiorcy podcastów mogą uczyć się w najbardziej odpowiadającym im zakresie i w takim tempie, jaki jest dla nich najwłaściwszy w danej chwili.
Szczególnie polecam:
www.dw-world.de - Podcasty od języka używanego w komunikacji codziennej przez powoli czytane wiadomości aż po pełen kurs językowy.
www.dradio.de - Audycje kulturalne, sprawozdania polityczne i wiele innych...Deutschlandfunk to wysokiej klasy dziennikarstwo oraz niemiecki na doskonałym poziomie. Trenuje rozumienie ze słuchu.

dagmara2011
09-12-2011, 11:08
dziękuję:)

Katarzyna Mazurek
09-14-2011, 21:16
Myślę, że dobrą formą ćwiczenia słownictwa, jest po prostu uczenie się tekstów, np. artykułów prasowych, na pamięć. To naprawdę pomaga. Poza tym polecam Słownik tematyczny Ewy Marii Rostek, co prawda nie ma tam ćwiczeń, ale jest on bardzo przydatny przy powtórkach i zawiera nowoczesne słownictwo.

Agneska
09-14-2011, 21:59
Jeśli chodzi o radio w internecie, to można wypróbować też www.delicast.com

Thomas
09-15-2011, 10:43
Postaraj się o książkę: PONS Słownictwo niemieckie z ćwiczeniami dla zaawansowanych, Wydawnictwo: LektorKlett (kultowa pozycja na germanistyce)

marytyna
10-03-2011, 01:16
Dla rozwijania nie tylko słownictwa, ale równiez wszelkich innych aspektów kompetencji językowyc na poziomie zaawansowanym chciałabym jeszcze polecić serię Dudena "Duden Praxis". Bardzo przydatna okazała się dla mnie część "Geschäftskorrespondenz" zawierająca duży zbiór przykładowych tektów oraz sformułowań (także w językach angielskim, hiszpańskim oraz francuskim) ekonomicznych, gospodarczych oraz politycznych. Polecam!

marta77
10-10-2011, 02:58
Myślę, że dobrą formą ćwiczenia słownictwa, jest po prostu uczenie się tekstów, np. artykułów prasowych, na pamięć. To naprawdę pomaga. Poza tym polecam Słownik tematyczny Ewy Marii Rostek, co prawda nie ma tam ćwiczeń, ale jest on bardzo przydatny przy powtórkach i zawiera nowoczesne słownictwo.

Publikacje Pani Rostek są tworzone do celów nauczania i pomimo ich wielkiej pomocy w nauce języków, zaufałabym autentycznym tekstom pisanym przez Niemów, jak w internetowych wydaniach gazet, czy na specjalistycznych stronach, blogach. Wtedy ma się pewność, że słownictwo lub struktury nadal są w użyciu lub poznajemy coś zupełnie nowego.

mkapral
10-10-2011, 09:29
Jeśli chcesz się uczyć słownictwa na poziomie zaawansowanym, polecam kursy C2 w instytucie Goethego. Jest na prawdę świetny, wiele można się nauczyć, kadra jest doskonale przygotowana, a nauka nie sprawia problemów. Powiedziałabym nawet, że uczęszczanie na te zajęcia to przyjemność. Zdecydowanie polecam! :)

kaassiiaa89
10-10-2011, 09:44
Polecam podręcznik wraz z ćwiczeniami serii "em neu Abschlusskurs" Niveaustufe C1 wyd. Hueber
Kurs przygotowuje do egzaminu Zentrale Mittelstufenprüfung.

gosia1423
04-04-2012, 16:35
A ja polecam czytanie prasy niemieckiej, jak np. der Spiegel, die Zeit - artykuły są ambitne, bardzo dużo można się nauczyć zarówno jeśli chodzi o słownictwo, ale także o wiedzę ogólną. Dla bardzo wymagających i lubiących gospodarkę - Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Artykuły są dostępne w internecie.

Jo_asia
07-31-2012, 09:47
Czytanie prasy niemieckojęzycznej zdecydowanie podnosi poziom językowy! Zwłaszcza jeżeli wypisuje się i opracowuje samodzielnie nowe zwroty, wyrazy, ciekawe sformułowania, a potem, po jakimś czasie się do nich powraca. Oczywiste jest też, nowe słówka lepiej zapamiętuje się w kontekście.
Polecam też obrazkowy słownik języka niemieckiego PONSA , raczej dla osób bardziej zaawansowanych. Ma zebrane naprawdę ciekawe słownictwo i do tego wszystko jest przedstawione rysunkowo. Fajnie się to przegląda.

grazynanana
07-31-2012, 22:40
A ja polecam fiszki na poziomie C1, bo wyższego poziomu na razie nie ma :P świetny sposób na zapamiętanie dużej ilości słówek, a do tego każde słówko użyte jest w zdaniu poniżej, w ktorym czasem także znajdą się słówka nam dotychczas nie znane :)

susig
08-06-2012, 20:49
Polecam skorzystać z ćwiczeń znajdujących się tutaj: http://www.sekundarschulvorbereitung.ch/index.php?SUBJECT=&actualid=5008&which_set=66

martusiak89
08-06-2012, 22:46
Ja już nie mam zapału do wkuwania nowych słówek. Jakoś łatwiej mi przyswajać je czytając książki, prasę, oglądając TV i słuchając radia :)

joannabojda
09-09-2012, 21:26

oj zgadzam się, ksiązki tej Pani są naprawde dobre!

Transemd
09-09-2012, 23:25
podcasty do super sprawa. kazdy jednak powinien sam decydowac o tematyce - pewnie to kryterium będzie decyjdujące przy wyborze, a także o stopniu trudnosci. w tytule podcastu nie jest napisanie dla kogo to przeznaczone- początkujacy, zaawansowany. Tematyka, do wyboru do koloru, choc pewnie wiadomosci będą watkiem dominującym. do podanych adresow podcastow dodam program itunes. Firmy nie podam, bo nie chce robic reklamy. generalnie jest to odtwarzacz, ale ma ogromną baze podcastow w roznych jezykach...

star_sailorr
10-29-2012, 19:31
Ja sama od czasu do czasu czytam stronkę der Spiegel, i muszę przyznać że warto właśnie ze względu na zaawansowane słownictwo, można się sporo nauczyć :)

emilianna
11-28-2013, 17:26
Postaraj się o książkę: PONS Słownictwo niemieckie z ćwiczeniami dla zaawansowanych, Wydawnictwo: LektorKlett (kultowa pozycja na germanistyce)

Dzięki za tę książkę!

Ja polecam jeszcze słowniki tematyczne: ,,Uniwersalny słownik tematyczny języka niemieckiego''
Grzegorza Woźniakowskiego oraz ,,Słownik tematyczny języka niemieckiego'' Grażyny Hatały i Małgorzaty Bielickiej.

Ponadto, jeśli ktoś lubi czytać prasę niemiecką, ale nie chce ślęczeć godzinami nad słownikiem, to polecam zajrzeć na stronę: http://www.presseurop.eu/de- mnóstwo artykułów w (m.in.) języku niemieckim oraz ich odpowiedników w języku polskim, można porównać oba teksty i słownictwo :)

Parole
11-29-2013, 10:21
Ja polecam Aspekte Mittelstufe Deutsch - podręcznik + ćwiczenie do nauki języka na poziomie C1

cynamonowa panienka
12-04-2013, 20:35
Jeżeli chodzi o słownictwo tematyczne na poziomie C2, to chciałabym polecić: "Sprechen Schreiben Mireden" i link --> http://www.bookcity.pl/sprechen-schreiben-mitreden-ubungsbuch/pid/11656 W książce tej jest również wiele ćwiczeń gramatycznych i wskazówek, jak napisać prawdziwe niemieckie Aufsatz.

Ciekawą pozycją, w której pojawia się słownictwo na poziomie C2, jest: "Oberstufenbuch" (link --> http://www.schubert-verlag.de/oberstufenbuch.php ).

Jeżeli chodzi o podcasty na poziomie C1 i C2, to są nimi m. in. "Sprachbar" i "Alltagsdeutsch" a oto linki --> http://www.dw.de/deutsch-lernen/sprachbar/s-9011 oraz http://www.dw.de/deutsch-lernen/alltagsdeutsch/s-9214

Ostatnio zastanawiam się nad zakupem tego programu, czyli "Extremes Deutsch Oberstufe" --> http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/37895/extremes-deutsch-aufbaustufe-oberstufe-grammatik--redewendungen.html?pwn_source=rr_box&pwn_medium=www&pwn_content=37895&pwn_campaign=interesowalisierowniez , ale nigdzie nie mogę znaleźć żadnych recenzji, opinii. Czy może ktoś korzystał i faktycznie może polecić?

alutka
12-05-2013, 18:46
Najlepiej nowych słówek uczyć się przez czytanie artykułów, są dostępne w necie. Szczególnie dobrze jest czytać jakieś fachowe artykuły, wtedy z pewnością będzie wiele nowych słówek. Można je potem przepisać gdzieś do zeszytu czy notatnika i do nich zaglądać. Ostatnio czytam dużo felietonów, gdzie język jak wiadomo jest specyficzny :) Przez to poszerzam swoje słownictwo, ale też poznaję idiomy oraz inne pełne humoru i ironii wyrażenia.

Ale tak jak już poprzednicy napisali, słuchanie, oglądanie filmów też pomaga w opanowaniu nowych słów

jz166
12-05-2013, 21:55
Jak przy nauce każdego języka obcego - czytać, czytać i czytać oraz pisać, najlepiej próbując przeformułowywać jakieś krótkie przeczytane teksty. Nie ma lepszego sposobu niż używanie słów i całych zwrotów w kontekstach.

Agnieszka Urbanczyk-Ryguł
12-06-2013, 19:58
Możesz również spróbować oglądać i tłumaczyć fragmenty programów publicystycznych oraz dzienników, np. Tagesschau. Przy okazji ćwiczysz też pamięć, tak ważną w warsztacie tłumacza...