PDA

View Full Version : Systemy metryczne

Bentley
09-11-2011, 19:51
co jeśli chodzi o różne systemy metryczne ? czy powinniśmy zmieniać jednostki ?

harmata.hanna
09-11-2011, 23:02
Masz na myśli systemy miernicze? Ja bym nie zmieniała chyba, ewentualnie w przypisach. Fakt, że dla czytelników myślących systemem metrycznym inne systemy nie działają w odpowiedni sposób na wyobraźnię, ale w każdej chwili można to sobie łatwo przeliczyć i nie wydaje mi się, żeby była konieczność przekładania jednostek. Bez przesady ;)

AnkaSkakanka
09-11-2011, 23:51
Zaobserwowałam, że częstą praktyką podczas tłumaczenia filmów jest jednak tłumaczenie jednostek na system metryczny. Przeciętnemu odbiorcy nic nie mówi temperatura 100 stopni Farenheita, czy wysokość na jakiej znajduje się samolot wyrażona w stopach. Dla budowania odpowiedniej dramaturgii tłumaczenie wydaje mi się konieczne. Podobne podejśce stosowałabym również do tłumaczeń pisemnych. Odrywanie się od lektury, w celu sprawdzenia jednostek może zabić przyjemność czytania.

edytag
09-12-2011, 10:25
Wydaje mi się, że powinniśmy zmieniać jednostki, ponieważ jeśli tłumaczymy, to nie same słowa, ale także sens. A jeśli widzimy miarę nie stosowaną w naszym środowisku to nie zawsze jest ona dla nas jasna od razu i nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić i pojąć pewnych rzeczy od razu, co wpływa na jakość odbioru tekstu.

panna-marchewka
09-12-2011, 13:28
To naprawdę zależy od tekstu. W tekstach literackich zwykle zostawia się system imperialny (czy generalnie ten, o którym jest mowa) i dodaje przeliczenie na system metryczny w przypisie. Natomiast w instrukcjach i tekstach technicznych zazwyczaj należy jednostki zlokalizować, zwykle według wzorca: oryginał AxB inch (CxD cm); przekład: CxD cm (AxB inch).