PDA

View Full Version : Samodzielna nauka j. czeskiego - podręczniki

yvete
08-10-2011, 14:54
Z tego co wiem na rynku nie ma zbyt wielu podręczników do nauki języka czeskiego. Może ktoś zna i może polecić coś wartego uwagi?

camilla00
09-10-2011, 18:54
Czy sądzicie, że Polakowi łatwo będzie samodzielnie nauczyć się języka czeskiego? Przynajmniej w początkowej fazie nauki? Czy możecie polecić jakieś ciekawe strony, podręczniki? Może macie jakieś wskazówki, rady dla początkujących. Bardzo podoba mi się ten język i chciałabym go opanować, ale wolałabym przynajmniej na początku spróbować raczej swoich sił niż liczyć na wsparcie nauczycieli :)

Kell-Raa
09-12-2011, 10:58
Jeden z moich profesorów sam nauczył się języka czeskiego więc na pewno jest to możliwe. Moim zdaniem jeśli znamy już jakiś język z danej rodziny, nauka kolejnego jest o wiele łatwiejsza i szybsza. Ja proponowałbym na początek znaleźć jakiś podręcznik, a następnie zapoznać się bliżej z czeską literaturą, filmem i muzyką :).

Kati
09-12-2011, 16:15
Będąc na kursie językowym w Pradze spotkałam faceta, który był z zawodu nauczycielem angielskiego, natomiast czeskiego uczył się zupełnie sam - jego poziom był bardzo wysoki! Zarówno w zakresie gramatyki, jak i fonetyki, która to sprawia największe problemy początkującym adeptom czeskiego. Także na pewno się da - potrzeba tylko sporo samozaparcia :) Warto też jeździć od czasu do Czasu do Czech i próbować zdobytych na własną rękę umiejętności "na żywo". Powodzenia ;)

martama
09-12-2011, 18:46
Faktycznie język czeski jest łatwiejszy do nauczenia, ale tak naprawdę wszystko zależy od samozaparcia, także powodzenia :)

Eva
09-13-2011, 13:11
Łatwiejszy niż co? Podobieństwo języków polskiego i czeskiego sprawia, że ten drugi dość szybko zaczyna się rozumieć (jeśli nie liczyć tzw. fałszywych przyjaciół). Rzeczywiście osoby osłuchane z czeskim radiem czy telewizją dogadują się "po czesku", ale trzeba sporej determinacji, żeby mimo tych niewątpliwych sukcesów wkuwać poprawne końcówki czy pisownie, które sprawiają sporo problemów.
Niestety nie znam dobrego samouczka j. czeskiego. W ten sposób reklamuje się rozmówki polsko-czeskie.
Są nieliczne podręczniki/skrypty akademickie. Warto wybrać się do biblioteki najbliższej slawistyki. Książki te nie są wznawiane, niektóre funkcjonują w formie wydruku z komputera.
W Pradze i w internecie z łatwością można znaleźć mnóstwo podręczników czeskiego. Należy szukać książek pisanych dla Polaków.
I niestety prawie wszystkie znane mi podręczniki zostały napisane dla uczniów i studentów i obejmują "szkolne" słownictwo, tj. bohaterowie podręcznika spotykają się na uczelni i w akademiku. Przydałby się podręcznik dla osób pracujących w Czechach czy współpracujących z Czechami.
Ciekawym, choć czasami irytującym wyjątkiem, jest dostępny jako pdf podręcznik Český den, przygotowany dla potrzeb asymilacji imigrantów. Wprowadza ciekawe słownictwo, jego wadą jest sposób w jaki objaśnia gramatykę.

Eva
09-13-2011, 13:27
Nie ma idealnych podręczników. Wykorzystuję: "Czeski dla Polaków" P. Jokeša i J. Malickiego; Český den pdf dostępny on-line, Chcete mluvit česky - wersja dla Polaków, Jak žít česky v Česku. Průvodce pro cizince.
Dla bardziej zaawansowanych dobre są skrypty Uniwersytetu Karola.

Eva
09-13-2011, 13:30
Dzisiaj znalazłam jeszcze taki projekt:
slavic-net.org
Przejrzałam tylko pobieżnie, ale są to dialogi w kilku j. słowiańskich, m.in. pl i cz. Autorzy obiecują dość szeroki zakres słownictwa

camilla00
09-17-2011, 19:24
Hmm właściwie nie pytałam o to czy nauka czeskiego będzie łatwiejsza niż jakiegokolwiek innego języka. Chodziło mi jedynie o opinie osób zorientowanych, na temat tego, jak oceniają trudność nauki tego języka z punktu widzenia Polaka. Byłabym wdzięczna za tytuły, autorów podręczników które polecacie dla osoby początkującej.

Moss
09-18-2011, 14:54
Witam:)
Od jakiegoś czasu też zastanawiam sie nad nauka jezyka czeskiego. Do nauki podstawowych zwrotów polecam portal www.livemocha.com/. Korzystałam z niego przed wyjazdem do Pragi. Mozna na nim również nawiązać kontakt z osobami, dla których język czeski jest jezykiem rodzimym.

Jesli chodzi o pobyt w Pradze to porozumiewaliśmy sie mieszanka polskiego, czeskiego i angielskiego. Po kilku dniach w tym mieście miałam odczucie, że czeski szybko ( i praktycznie sam) "wchodzi do głowy', a Czesi są przesympatyczni.

Eva
09-18-2011, 19:18
Podręcznikom j. czeskiego poświęcony jest wątek
http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=13861

olabe
09-19-2011, 12:14
Czeski jest ogólnie bardziej uporządkowanym językiem. Do tego zapewne, jak większość tu obecnych osób, jakiś inny język już znasz. Obstawiam, że znajomość polskiego będzie raczej pomocą niż przeszkodą.

marcel.malorny
09-19-2011, 15:17
Czy sądzicie, że Polakowi łatwo będzie samodzielnie nauczyć się języka czeskiego? Przynajmniej w początkowej fazie nauki? Czy możecie polecić jakieś ciekawe strony, podręczniki? Może macie jakieś wskazówki, rady dla początkujących. Bardzo podoba mi się ten język i chciałabym go opanować, ale wolałabym przynajmniej na początku spróbować raczej swoich sił niż liczyć na wsparcie nauczycieli :)

Ponieważ w języku chodzi głównie o słowo mówione, jak sama nazwa wskazuje, oraz ponieważ istnieje bardzo duże podobieństwo z j. polskim - polecam słuchanie audycji w j. czeskim oraz oglądanie filmów (kino mają świetne!) w oryginale. Osłuchując się z tym językiem można stwierdzić, że ok 60-70% nauki ma się z głowy ze względu na podobieństwa.

camilla00
09-23-2011, 12:50
Podręcznikom j. czeskiego poświęcony jest wątek
http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=13861

Tak, dzięki.
Zakładając jednak wątek dotyczący samodzielnej nauki języka czeskiego liczyłam na rady ze strony użytkowników, które mogą okazać się pomocne, dla kogoś, kto czeskiego nigdy się nie uczył i chciałby tego dokonać samodzielnie. Jakich błędów unikać? Czego się wystrzegać, na co zwrócić uwagę?

Kati
09-23-2011, 13:55
Nie ma idealnych podręczników. Wykorzystuję: "Czeski dla Polaków" P. Jokeša i J. Malickiego; Český den pdf dostępny on-line, Chcete mluvit česky - wersja dla Polaków, Jak žít česky v Česku. Průvodce pro cizince.
Dla bardziej zaawansowanych dobre są skrypty Uniwersytetu Karola.

Też uczyłam się z podręcznika p. Jokeša - czyżbyś też studiowała na UJ?:) Korzystałam również na kursie językowym z podręcznika Chcete mluvit česky i jest on moim zdaniem dobry dla początkujących, nawet dla samouków - aczkolwiek gramatyka jest lepiej wytłumaczona w podręczniku p. Jokesa. Nie warto również rezygnować z podręczników anglojęzycznych - również można trafić na wartościowe pozycje (akurat zapomniałam tytuł, ale może Eva będzie wiedziała - taki z dużą ilością czytanek, każdy rozdział na inny temat - zakupy, rodzina, itp. bardzo wzbogaca słownictwo). Oczywiście skryptu UK są bardzo pomocne. Dzięki nim przygotowałam się do egzaminu na certyfikat B2.

camilla00
10-02-2011, 11:46
Ponieważ w języku chodzi głównie o słowo mówione, jak sama nazwa wskazuje, oraz ponieważ istnieje bardzo duże podobieństwo z j. polskim - polecam słuchanie audycji w j. czeskim oraz oglądanie filmów (kino mają świetne!) w oryginale. Osłuchując się z tym językiem można stwierdzić, że ok 60-70% nauki ma się z głowy ze względu na podobieństwa.

To prawda, uwielbiam kino czeskie, mają niesamowity, nietuzinkowy humor i niecodzienne pomysły na realizację swoich wizji. Np. ekranizacja bajki o ociosanku, na którą przypadkiem trafiłam przerzucając kanały w TV, uderzyła mnie swoją oryginalnością i wysokim poziomem. Naprawdę polecam czeskie kino, np. Guzikowcy :)
I przypuszczam, że właśnie ta fascynacja czeską kinematografią sprawia, że bardzo chciałabym bliżej poznać ten język. Dzięki za radę, obejrzenie tych dobrych filmów jeszcze raz w oryginale na pewno nie będzie stratą czasu a może też zaowocuje :)

eovka
12-07-2011, 16:31
Jakich błędów unikać? Czego się wystrzegać, na co zwrócić uwagę?
Z uczeniem się czeskiego samemu z książek, filmów itp. może być jeden problem - trzeba samemu gdzieś trafić na informację, że czeszczyzna dzieli się na "obecną" a "spisowną". Innych słów użyje się w oficjalnej sytuacji, innych nigdy w w nieoficjalnej, gdzieniegdzie różnią się końcówki fleksyjne, zachodzą zmiany fonetyczne. We współczesnych filmach może być dużo tego obecnego czeskiego. Myślę, że warto choć trochę nauczyć się rozróżniać jedno od drugiego, by wiedzieć, jak mówić w urzędzie, a jak w gospodzie ;)

Camcio
12-07-2011, 16:59
Czeski pochodzi z tej samej rodziny języków. Wymowa i gramatyka są podobne. Zawsze myślałem, że nauka czeskiego to trochę jak nauka dialektu, ale może przesadzam. Jakie są podstawowe mylące różnice miedzy Czeskim a Polskim?

eovka
12-08-2011, 12:28
Czeski pochodzi z tej samej rodziny języków. Wymowa i gramatyka są podobne. Zawsze myślałem, że nauka czeskiego to trochę jak nauka dialektu, ale może przesadzam. Jakie są podstawowe mylące różnice(...)?
Coś może jest na rzeczy z tym dialektem... Słownictwo można opanować - nawet te podobne w wymowie, a w znaczeniu już niekoniecznie (polecam swój wątek o tych "fałszywych przyjaciołach" i zabawnych pomyłkach (http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=17427) - może ktoś jeszcze jest tu od czeskiego i podzieli się doświadczeniami ;) ).

Mylą się również, przynajmniej na początku, końcówki fleksyjne.
Niektórzy Polacy mają problemy nawet z poczciwym biernikiem i uparcie zamiast -u w rodzaju żeńskim wymawiają "bardziej polskie" -e. Czesi też częściej mówią "o autu", "o filmu" niż o aucie i filmie. A do pubu chodzą "s kamarády" (potocznie "s kamarádama"), a nie z kolegami.

I jeszcze wymowa - trochę się nie zgodzę z tym podobieństwem. Ich č to nie jest po prostu nasze cz - jest dużo bardziej miękkie, a wymówić czeskie ř z wibracją, to czasem dopiero problem. Czesi to słyszą i łatwo poznają, że ktoś nie od nich (podobnie, gdy ktoś w gospodzie mówi obecnym czeskim, wiedzą od razu, że to turysta i czasem próbują być cwani).

Ale wszystko jest do opanowania :) Jako Słowianie na szczęście mamy 100 razy łatwiej z czeskim niż Anglicy, Niemcy czy Wietnamczycy.

ttova
12-09-2011, 00:19
Zawsze myślałem, że nauka czeskiego to trochę jak nauka dialektu, ale może przesadzam. Jakie są podstawowe mylące różnice miedzy Czeskim a Polskim?

A uczyłeś się kiedyś dialektu?;)

Czeski i polski to naprawdę (naprawdę!) dwa różne języki. Podobieństw jest, owszem, sporo i rzeczywiście stosunkowo łatwo można dojść do etapu komunikatywności. Ale jeśli ktoś nie chce zatrzymać się na poziomie czysto rekreacyjnym, zabawa się kończy. I najwięcej problemów sprawiają właśne podobieństwa. Wcale nie jest łatwo przyzwyczaić się do tego, że w swojsko wyglądającym "pivo" "i" nie zmiękcza "p", a "v" po bezdźwięcznych, np. w "svět" czy "květ", się nie ubezdźwięcznia, że szyku w zdaniu nie da się dowolnie poprzestawiać, że "á" to nie "a"... Niby małe rzeczy, ale szczerze mówiąc nie znam zbyt wielu Polaków, którzy opanowali czeski w stopniu, który pozwalałby im choć na chwilę ukryć, że są Polakami.

perpe
12-09-2011, 21:05
Nie jestem zupełnym samoukiem (na pewnym etapie jednak nim byłam), ale tez nie jestem bohemistką. Opiszę parę swoich refleksji.
Na pewno czeskiego Polakom uczy się przyjemniej, bo ten język po prostu milo brzmi dla ucha, czasami śmieszy. Ogólnie jest z tym dużo zabawy :D Ale...
Problem zaczyna się, kiedy naprawdę chce się w tym języku mówić poprawnie, z naciskiem na końcówki, które dla mnie są zmorą. Choć staram się uczyć naprawdę dużo, to chcąc nie chcąc, zdarza mi się ciągle upodabniać czeskie wyrazy do polskich. Chcę jeszcze wziąć się za słowacki i wtedy to dopiero będzie galimatias ;D
Uważam, ze nie ma lepszej metody na naukę czeskiego jak wyjechanie do Czech. Ten język ma specyficzną melodię, jest wiele zwrotów, które są nagminnie używane, a w słownikach będą gdzieś wymienione na szarym końcu lub w ogóle. No i jeszcze ten język potoczny tez robi swoje.
Ja po roku spędzonym w Czechach, z czego pól zupełnie na własną rękę, zauważam widoczna poprawę w mojej znajomości słownictwa, wymowie, rozumieniu ze słuchu, etc., ale wiem, ze do poziomu rodowitych Czechow jeszcze bardzo daleka droga. Nie wiem jednak, czy jakoś usilnie będę do tego dążyć :)
Wracając do tematu, to poza obowiązkową nauka gramatyki, słówek, pisowni, warto oglądać dużo filmów w oryginale, czytać prasę internetową, słuchać radia i oczywiście jeździć do Czech przy każdej możliwej okazji.

kari
12-18-2011, 00:02
UK wydaje ''Čeština pro středně a více pokročilé", do tego są jeszcze ćwicznia. Niedawno wyszyło wznowienie. Polecam, dzięki temu podręcznikowi można wyeliminować wiele gramatycznych błędów, do przy każdym rozdziale dosyć szczegółowy opis konkretnych zagadnień gramatycznych.

kajtul
12-19-2011, 13:43
Odradzam uczenie się z podręczników przewidzianych dla odbiorcy angielskojęzycznego. Są dostępne na naszym rynku, ale to zupełna strata czasu. A to właśnie ze względu na podobieństwo języków słowiańskich, Polakom nie trzeba tłumaczyć np. co to są przypadki i jak się je stosuje.

kari
12-19-2011, 14:10
Na początek polecam podręcznik Jokesa i Malickiego "Czeski dla Polaków"- z niego można uczyć się zupełnie samemu, zawiera podstawowe informacje z gramatyki i leksyki języka czeskiego.

magdazytka
12-19-2011, 14:12
Ja właśnie wypożyczyłam z biblioteki książkę "Mówimy po czesku" i mam zamiar posiedzieć nad nią przez święta - zasady wymowy i tego typu rzeczy wydają się dość proste dla Polaka, mam wrażenie, że samodzielna nauka nie powinna być trudna - najważniejsze to w jakiś magiczny sposób utrzymać systematyczność.

AnitaMaria
01-05-2012, 14:52
Ja uczyłam się z podręcznika Lenki Vitovej "Česky jazyk nejen pro filology". Zresztą miałam zajęcia z autorką, więc trudno żeby było inaczej:) Podręcznik przejrzysty i bardzo ciekawy, do teraz zdarza mi się do niego wracać w przypadku wątpliwości.

bohemia
02-27-2012, 11:31
Jeżeli chodzi o dobre podręczniki, to podstawowe pytanie brzmi - dla kogo one mają być przeznaczone oraz na jakim poziomie?

Bardzo dobrymi podręcznikami są podręczniki p. Lidy Hole:
część 1 - New Czech Step by Step
część 2 - Cesky krok za krokem

ale z części 1. studenci na bohemistyce raczej korzystać nie będą, natomiast jeżeli chodzi o prowadzenie zajęć z nie-bohemistami, to ten podręcznik sprawdza się doskonale. :rolleyes:

bohemia
02-27-2012, 11:58
A uczyłeś się kiedyś dialektu?;)

Czeski i polski to naprawdę (naprawdę!) dwa różne języki. Podobieństw jest, owszem, sporo i rzeczywiście stosunkowo łatwo można dojść do etapu komunikatywności. Ale jeśli ktoś nie chce zatrzymać się na poziomie czysto rekreacyjnym, zabawa się kończy. I najwięcej problemów sprawiają właśne podobieństwa. Wcale nie jest łatwo przyzwyczaić się do tego, że w swojsko wyglądającym "pivo" "i" nie zmiękcza "p", a "v" po bezdźwięcznych, np. w "svět" czy "květ", się nie ubezdźwięcznia, że szyku w zdaniu nie da się dowolnie poprzestawiać, że "á" to nie "a"... Niby małe rzeczy, ale szczerze mówiąc nie znam zbyt wielu Polaków, którzy opanowali czeski w stopniu, który pozwalałby im choć na chwilę ukryć, że są Polakami.

Dodajmy jeszcze specyficzną wymowę "ř" oraz różnice w wymowie "ch" i "h"...

Osobiście nie polecam nauki samemu, bo nabiera się trudnych do późniejszego wyeliminowania błędów.

bohemia
03-08-2012, 08:32
Ja uczyłam się z podręcznika Lenki Vitovej "Česky jazyk nejen pro filology". Zresztą miałam zajęcia z autorką, więc trudno żeby było inaczej:) Podręcznik przejrzysty i bardzo ciekawy, do teraz zdarza mi się do niego wracać w przypadku wątpliwości.

Trudno tę książeczkę nazwać podręcznikiem :D , ale bardzo dobrze ma przygotowaną cześć ze słownictwem! Część gramatyczna już wg mnie nie bardzo się tam udała - prawie nie ma ćwiczeń, wyjaśnienia są bardzo ogólne.

dorgun
03-08-2012, 10:54
Kilka bohemistów,, którzy uczą początkujących w czachach proponuje: Froulíková, L.: Adam a Eva v Českém ráji, Czech for foreigners/ Tschechisch für Ausländer/ Manuel de langue tchèque (Učebnice češtiny pro cizince-začátečníky). Praha: Academia, 2008.

Zuzkiss
03-11-2012, 23:35
Na lektoracie uczyliśmy się ze starych podręczników "Communicative Cech", jest to co prawda podręcznik skierowany do anglofonów, ale większych kłopotów ze zrozumieniem treści nie było :)

bohemia
03-14-2012, 13:43
Niedawno wyszła książeczka z legendami praskim dla uczących się czeskiego pt. "Pražské legendy", autorka: Lída Hola.
Książeczka na poziomie początkującym, zawiera krótkie legendy + ćwiczenia do nich. Całkiem fajne na poziomie początkującym :-) No i z płytą CD, więc można jeszcze posłuchać.

bohemia
03-22-2012, 08:11
Niedawno wyszła książeczka z legendami praskim dla uczących się czeskiego pt. "Pražské legendy", autorka: Lída Hola.
Książeczka na poziomie początkującym, zawiera krótkie legendy + ćwiczenia do nich. Całkiem fajne na poziomie początkującym :-) No i z płytą CD, więc można jeszcze posłuchać.

Z tej samej serii wyszły też Staré pověsti české a moravské, tej samej autorki, ale na poziom B1 :-)

wtaraja
06-06-2012, 15:41
A korzystaliście z podręcznika Čeština expres 1 (autorki: Lída Holá, Pavla Bořilová)?
Poszukuję w Internecie książek, które mogłabym kupić do samodzielnej nauki od podstaw. Czy wspomniany New Czech Step by Step jest takim podręcznikiem?

dajak
06-06-2012, 22:55
Dla zainteresowanych: "Communicative Chech", zarówno książka jak i ćwiczenia" są dostępne w całości w pdf-ie w sieci. Myślę że dla początkujących samouków nie-bohemistów to całkiem niezła pozycja.

Bardzo dobrze mi się pracuje z "New Chech Step by Step".

bohemia
06-10-2012, 14:03
A korzystaliście z podręcznika Čeština expres 1 (autorki: Lída Holá, Pavla Bořilová)?
Poszukuję w Internecie książek, które mogłabym kupić do samodzielnej nauki od podstaw. Czy wspomniany New Czech Step by Step jest takim podręcznikiem?

Niestety New Czech Step by Step nie nadaje się do samodzielnej nauki. Książka skonstruowana jest pod kątem uczniów anglojęzycznych (stąd wyjaśnienia po angielsku) + posiada zdecydowanie za łatwe teksty jak dla Słowian + gramatyka jest bardzo uproszczona (nie ma np. w ogóle l. mn - poza biernikiem).

Jeżeli chodzi o Cestinę Expres1, to akurat w przypadku tej pozycji gramatyka jest jeszcze bardziej uproszczona (pytanie do czego potrzebujesz czeski - czy tylko do porozumiewania się, czy zależy Ci na tym, żeby jednak mówić poprawnie).

W ogóle odradzam samodzielną naukę - uważam, że zwłaszcza na początku nauczyciel jest konieczny, bo nabiera się trudnych do późniejszej eliminacji błędów :-/

Duha1987
08-07-2012, 19:46
Dla zaawansowanych pozycją godną polecenia jest [B]Nebojte se češtiny[B] autorstwa Any Adamovičovej. Dużo ćwiczeń z kluczem + fajnie wytłumaczone zawiłości językowe.

gosienkaz
08-07-2012, 19:56
Miałam kontakt chyba z wszystkimi wymienionymi pozycjami, jednak zabrakło mi tutaj tej, która dla mnie okazała się najbardziej skuteczna, mianowicie: Čeština pro cizince.

bohemia
08-08-2012, 10:01
Miałam kontakt chyba z wszystkimi wymienionymi pozycjami, jednak zabrakło mi tutaj tej, która dla mnie okazała się najbardziej skuteczna, mianowicie: Čeština pro cizince.

Która Čeština pro cizince? Książek o tym tytule jest kilka na rynku.

bohemia
08-08-2012, 10:02
Dla zaawansowanych pozycją godną polecenia jest [B]Nebojte se češtiny[B] autorstwa Any Adamovičovej. Dużo ćwiczeń z kluczem + fajnie wytłumaczone zawiłości językowe.

Nebojte se češtiny jest super, ale raczej na poziom średniozaawansowany niż zaawansowany :-)

gosienkaz
08-12-2012, 19:35
Rzeczywiście, zapomniałam napisać autorów i wydawnictwa: Marie Kestřánková, Kateřina Kopicová a Gabriela Šnaidaufová, CPRESS - poziom B1.

bohemia
08-13-2012, 09:20
Rzeczywiście, zapomniałam napisać autorów i wydawnictwa: Marie Kestřánková, Kateřina Kopicová a Gabriela Šnaidaufová, CPRESS - poziom B1.

Aha, to ta. Znam, ale dla mnie jest średnia. Dialogi są, jakby to powiedzieć, niezbyt fajne (za proste wg mnie) + nagrania dialogów mówione w żółwim tempie (jednak na poziomie B1 się trochę więcej wymaga). Z gramatyki dość mało ćwiczeń.

gosienkaz
08-18-2012, 20:54
Gramatyki w ćwiczeniach jest właśnie bardzo dużo, nie mówię, że ma ona być dla poziomu B1, ja przerabiam ją z moimi uczniami i są zadowoleni - ale każdy lubi co innego:)

bohemia
08-25-2012, 23:17
A korzystał już ktoś może z CD z ćwiczeniami pt. "Interaktivní čeština"? Wydało Karolinum:
http://cupress.cuni.cz/ink2_ext/index.jsp?include=podrobnosti&id=220065&zalozka=1

magdamk
08-26-2012, 17:57

Moja korepetytorka korzysta z niego ucząc mnie, strasznie go lubię! Opisane sytuacje są z gatunku tych z życia wziętych, język jest żywy (dużo wyrażeń slangowych), a ćwiczenia bardzo ciekawe. Zdecydowanie polecam.

koral
12-17-2012, 09:55
Do ćwiczeń gramatycznych "Cvičení z české mluvnice pro ciyince" A. Trnková. To jest jedna pozycja z serii wydawnictwa ISV. Polecam także od nich niepozorną książeczkę do ćwiczenia leksyki (niestety nie pamiętam dokładnego tytułu). Mówię tu o ćwiczeniach ponieważ mam osobiście wrażenie, że nie jest trudno znaleźć dużo książek czy innych dokumentów napakowanych teorią, a to ćwiczenie utrwala najlepiej, a tych jest zazwyczaj skąpo.

bohemia
12-17-2012, 19:32
Do ćwiczeń gramatycznych "Cvičení z české mluvnice pro ciyince" A. Trnková. To jest jedna pozycja z serii wydawnictwa ISV.

Polecam także od nich niepozorną książeczkę do ćwiczenia leksyki (niestety nie pamiętam dokładnego tytułu). Mówię tu o ćwiczeniach ponieważ mam osobiście wrażenie, że nie jest trudno znaleźć dużo książek czy innych dokumentów napakowanych teorią, a to ćwiczenie utrwala najlepiej, a tych jest zazwyczaj skąpo.

Tak, przypomniałaś mi, że też mam tę książkę. Faktycznie jest b. dobra. Jedyny minus tej książeczki jest taki, że dla samouków się nie nadaje z jednego względu - nie ma klucza odpowiedzi.

Tej "niepozornej" książeczki nie mam, więc się nie wypowiem. A pamiętasz może jakiego koloru miała okładkę?

margushka
06-15-2013, 20:13
A korzystał ktoś może z tego repetytorium? http://www.empik.com/jezyk-czeski-od-a-do-z-repetytorium-kasperek-szymon,prod57798924,ksiazka-p
Chciałam sobie trochę przypomnieć czeski i zastanawiam się, czy warto kupować...

bohemia
06-15-2013, 21:23
Ja tylko przeglądałam i z tego co pamiętam, to rzuciło mi się w oczy, że jest b. mało ćwiczeń.

Judyta21
06-16-2013, 20:39
Nebojte se češtiny, Ana Adamovičová - podręcznik dla średnio zaawansowanych, poleciła mi go lektorka czeskiego, gdy byłam na kursie w Pradze.

tamara1990
06-16-2013, 22:16
Też uczyłam się z podręcznika p. Jokeša - czyżbyś też studiowała na UJ?:)
Skrypt Jokesa i Malickiego podobno jest na wszystkich instytutach z bohemistyką. Swoją drogą napisali to Wrocławscy nauczyciele (Malicki jest zresztą moim nauczycielem).
Ja zdecydowanie polecam "Czeski dla Polaków" do nauki :) ale też ostatnio nam podano fajną stronkę bysmy ćwiczyli gramatykę. Będę musiała jej poszukać, gdzie zapisałam ją. Jak znajdę to podam.

Agata Fojcik
07-07-2013, 19:35
Ja zaopatrzyłam się w podręcznik do samodzielnej nauki z płytkami autorstwa Davida Shorta "Język czeski dla początkujących".

AnnaPrzybylska
06-02-2015, 21:06
Witam!

Od niedawna planuje rozpoczęcie przygody z językiem czeskim, czy znacie jakieś ciekawe, godne polecenia podręczniki do nauki tego języka?? A może lepiej - zespoły, które ułatwią i urozmaicą proces przyswajania słówek i nabierania odpowiedniego akcentu?

Pozdrawiam ;)

enraha
06-07-2015, 20:14
Niedawno zaczęłam samodzielną naukę czeskiego i póki co korzystam z aplikacji dostępnych na Androida. Mogę polecić 'Learn Czech' - prosta aplikacja bez zbędnych bajerów do nauki podstawowego słownictwa, ale szukam też czegoś w rodzaju podręcznika/repetytorium z gramatyki, bo wolę bardziej tradycyjne metody nauki.
Jeśli chodzi o muzykę, to polecam Jaromira Nohavicę, naczelnego czeskiego barda. ;)

germany24
06-08-2015, 13:13
Na lektoracie z czeskiego na UW korzystaliśmy z "Communicative Czech. Elementary Czech" i "Communicative Czech. Intermediate" ( Ivana Rešková, Magdalena Pintarová).
Na kursie języka czeskiego na poziomie B2 zorganizowanym przez Czeski Centrum w Warszawie czasem korzystaliśmy z "Čeština pro život" (autor: Alena Nekovářová)
Kupić te podręczniki można w księgarniach internetowych (http://czeskieklimaty.pl/) lub poszukać pdf w google.

germany24
06-08-2015, 13:22
Znającym rosyjski polecam darmowy kurs czeskiego - http://speakasap.com/ru/freeway-cz.html

Myślę również, że warto co jaki czas sprawdzać duolingo - http://incubator.duolingo.com/. Kursy polskiego, ukraińskiego i rosyjskiego już tam są. Więc mam nadzieję, że czeski też za niedługo będzie dostępny.

germany24
06-08-2015, 21:02
Bardzo pomocne jest ogłądanie telewizji. Česká televize pod tym względem jest bardzo przyjazna - dostępne są filmy, seriale, dokumenty i programy. Można włączyć napisy / "zobrazit titulky" - mi osobiście to bardzo pomaga.
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/podle-abecedy

AnnaPrzybylska
06-08-2015, 21:53
Dzieki wielkie!

Nohavica jak najbardziej rozbrzmiewał w moich głośnikach wczesniej, ale z nim problem polega na tym, że używa dość hmm literackiego?? trudniejszego języka. Myslalam o jakichs wiecie młodzieżowych pop gwiazdkach;)

Ale i tak sporo pomogliście dzięki!

enraha
06-14-2015, 13:22
Daleko szukać nie trzeba, Ewa Farna ma dużo czeskich piosenek. :D Teksty z tłumaczeniami są do znalezienia w internecie i nie są skomplikowane, więc nadają się do nauki dla początkujących.

Laura_K
07-06-2015, 15:09
Ahoj! Jeśli chodzi o prostszy przekaz z pewnością polecam Tomáša Klusa (na przykład piosenka "Cesta"), Xindla X (dla ludzi z dystansem do świata) czy Chinaski.
Jeśli ktoś lubi hip-hop to polecam chłopaka o nieczesko brzmiącej ksywce Paulie Garand.
Z ambitniejszej muzyki również Vojtěch Dyk - trochę utworów z przymrożeniem oka, obecnie w kręgach jazzowych, acz można też znaleźć piosenki z musicalu Kudykam, z którego polecam również pozostałe piosenki.
Wszystko zależy od tego co kto lubi. Daj znać czy coś Ci się spodobało, to będę wiedziała lepiej w którym kierunku polecać. :)

ajack
06-19-2016, 22:28
Czy ktoś z was uczy się samodzielnie języka czeskiego i może polecić jakieś książki do nauki?

mkob
06-20-2016, 01:23
Ja polecam Čeština pro život, z taką pomarańczową okładką jest pierwsza część.

Bananek
09-25-2016, 13:50
Cześć, poszukuję osoby, która byłaby zainteresowana wspólną nauką języka czeskiego od podstaw. :)
Miasto Warszawa.

oxxxymiron
12-26-2016, 08:22
Dodajmy jeszcze specyficzną wymowę "ř" oraz różnice w wymowie "ch" i "h"...

Osobiście nie polecam nauki samemu, bo nabiera się trudnych do późniejszego wyeliminowania błędów.

Oj to "h"... po roku nauki czeskiego słyszę różnicę między "h" a "ch", ale nadal nie potrafię wymówić "h". Natomiast moje koleżanki z Podlasia dzięki wpływom języka białoruskiego od małego potrafią wymówić ten dźwięk.

kloss
12-26-2016, 12:41
Ja przerobiłam tylko kilka aplikacji na telefon.Żadna mnie nie zachwyciła i po za osłuchaniem się nic z tej nauki nie wyniosłam.

Missilanka
03-08-2017, 15:15
"Chcete mluvit česky? 1" Remediosová Helena, Čechová Elga - istnieje wersja także w języku polski

"Chcete ještě lépe mluvit česky ? 2" Remediosová Helena, Čechová Elga - dla bardziej zaawansowanych

Dobre ze względu na czytelne tabele gramatyczne :)

Gummyslav
03-08-2017, 21:58
"Chcete mluvit česky? 1" Remediosová Helena, Čechová Elga - istnieje wersja także w języku polski

"Chcete ještě lépe mluvit česky ? 2" Remediosová Helena, Čechová Elga - dla bardziej zaawansowanych

Dobre ze względu na czytelne tabele gramatyczne :)

Również mogę polecić te podręczniki. Myślę, że oprócz gramatyki, można się z nich w całkiem przystępny sposób nauczyć także słówek i zwrotów stosowanych w codziennych sytuacjach. Zarówno z, co prawda niedużą, ale chyba wystarczająco opisaną wzmianką o różnicach pomiędzy czeskim literackim, a mówionym.

BeataJ1992
06-03-2017, 12:30
Ja miałam czeski jako lektorat na filologii rosyjskiej i miałam podręczniki "Čeština express" i "Čeština pro život", ale tej pierwszej raczej nie polecam, bo jest dla poziomu naprawdę A1.

VictoriaKedra
11-21-2017, 17:44
Ja polecam "Čeština pro cizince". Jest dla różnych poziomów, więc każdy może znaleźć coś dla siebie.

IgaK
02-26-2018, 06:42
Ja polecam fiszki : Czeski. 600 fiszek. Trening od podstaw

habr
12-06-2018, 12:05
Teraz już wyszła i książka "Česky krok za krokem 1", którą polecam dla początkujących. Bardzo mi się podobają podręczniki "Český, prosím I-II"€ (J. Cvejnová), m.in. teksty i dialogi, ćwiczenia z rozumienia ze słuchu, gramatyczne, leksykalne, fonetyczne, ortograficzne.
Na wyższych poziomach oprócz już wspomnianych "Česky krok za krokem 2" i "€žČeština pro cizince (B1 i B2)"€ radzę podręczniki "€žČeština pro život I-II", "€žBasic Czech III"€.
Na razie nie widziałam, ale myślę, że są dobre: "Český, prosím III (B1)"€, "€žČeština pro cizince (A1-A2)"€.
Warto moim zdaniem zapoznać się z przykładową listą materiałów do egzaminu certyfikatowego: http://ujop.cuni.cz/upload/stories/vtc/CCE/CCE_materialy.pdf