PDA

View Full Version : Metatekst - co to dokładnie jest?

filoaga
09-07-2011, 13:16
Mam pytanie, czy ktoś wie co dokładnie oznacza metatekst? Ktoś mi powiedział, że słowa w metatekście to te o których się mówi - dla mnie to niejasne określenie, więc zaczęłam szukać w sieci. Znalazłam, że metatekst to:

1. «tekst traktujący o innym tekście»
2. «tekst naśladujący inny tekst lub będący wynikiem jego przekształcenia»

Nadal niewiele mi to mówi, więc szukałam dalej. Ciężko znaleźć co to dokładnie jest w języku polskim, znalazłam po angielsku:

'This is what you write after you've completed the draft of a formal essay. It may include several things: (1) the story of how you wrote this draft, (2) what you feel you have accomplished so far, (3) where you feel you have a problem, (4) how you might solve the problem, (5) what else you want to think about in the essay."

Czyli wychodzi na to, że metatekst to mniej więcej: 1. gdy autor opowiada w jaki sposób napisał pracę; 2. co autor uważa, że jak dotąd osiągnął, 3. gdzie autor czuje, że ma problem w tekście, 4. jak autor myśli, że mógłby rozwiązać poblem, 5. co jeszcze autor chce zamieścić w swojej pracy.

Jak mam to rozumieć, czy metatekst to po prostu wymieniane słowa, zaczerpnięte z innego języka, czy źródła? Według powyższych informacji po angielsku, to raczej przemyślenia autora... Więc już trochę zgłupiałam.
Jeśli ktoś zna się nieco lepiej niż na polonistyce, proszę o podpowiedź:)

madz
09-07-2011, 18:01
Jest to też tekst opisujący bądź wyjaśniający inny tekst. Funkcję taką może pełnić przedmowa, opracowanie, komentarze pisane o własnym tekście podczas pracy...
Metatekstową funkcję mogą pełnić w wypowiedzi ustnej różne słowa - służące nadaniu jej zabarwienia pewności/niepewności (tu króluje 'jakby'), bądź informujące o przekazie ('słuchaj', 'rozumiesz', 'mówię ci', 'to znaczy', 'oprócz tego'). Są też rytualizmy, służące otwarciu/zamknięciu dialogu ('cześć, jak się masz?').

spajkus
11-02-2013, 14:24
Nie wiem, czy dobrze to rozumiem, ale meta język, to na przykład użycie słowa "rzeka" do pokazania przykładu rzeczownika rodzaju żeńskiego w l poj, a nie semantycznie (akwen wodny). Jest to sztuka dla sztuki. Więc analogicznie. meta tekst może być tekstem traktującym o samym tekście, a nie o tym co on ma przekazać, jaką ma treść komunikacyjną.Ale do konca to nie jestem pewna.

Katarzyna Panfil
11-03-2013, 12:29
"Wlazł kotek na płotek i mruga
Ładna to piosenka, niedługa"

- druga linijka tej piosenki jest "oznajmieniem metatekstowym; stanowi część piosenki o kotku, ale nie kotka dotyczy, lecz samej piosenki - zawiera jej charakterystykę" :)
To taki przykład z uwielbianych przez polonistów czworaczków, czyli Słownika terminów literackich (M. Głowiński, T.Kostkiewiczowa, A.Okopień-Sławińska i J. Sławiński).

Najprościej mówiąc, metatekst stanowi komentarz do jakiegoś tekstu, który sprawia, że odbiorca przypomina sobie czy sobie uświadamia, że to, co czyta, nie jest jakimś odrębnym bytem, tylko tekstem właśnie, zbiorem znaków. Metatekst tłumaczy też, jak to zostało skonstruowane, zwraca uwagę na formę.

I jeszcze jeden przykład z czworaczków:
"w stosunku do określonego dzieła metatekstem jest jego krytyczna interpretacja czy recenzja, ale także parodia, pastisz, parafraza, palinodia itp."

Tu widać, że aby metatekst miał sens, potrzebny jest jakiś tekst pierwotny.

Obecnie bardzo często mówi się o wypowiedziach metatekstualnych, o metatekstualnym charakterze np. powieści, itp. A to dlatego, że autorzy coraz częściej uciekają się do gry z czytelnikiem, pisząc, puszczają oczko: "przecież wiemy, że ja tylko piszę, że to się nie dzieje naprawdę".

patikot
12-02-2013, 20:53
Świetny wątek i bardzo pomocne odpowiedzi, bo też się zastanawiałam nad znaczeniem metatekstu. Tutaj po Waszych definicjach i przykładach od razu wiadomo o co chodzi ;)

lismaja
02-02-2014, 17:56
Własnie próbowałam znaleźć w internecie co to dokładnie jest ten metatekst, zeby się upewnić, a tu proszę, natrafiłam tutaj, na ten wątek. Bardzo jasne i pomocne przykłady. Dużo mi pomogły, tak więc dziękuję.

joanna_k
06-07-2014, 12:40
Mi również się przydało. Nie mogłam zrozumieć w ogóle tego metatekstu.

wilqouak
09-29-2014, 11:16
Jeśli metajęzyk to charakterystyczny dyskurs traktujący o języku właśnie, to metatekst będzie zawsze nawiązaniem do innego tekstu - albo odwołaniem, albo całym samodzielnym tekstem.