PDA

View Full Version : Czy są tu bohemiści?

Eva
09-07-2011, 11:50
Witam, jestem początkującą tłumaczka j. czeskiego. Czy są na forum osoby posługujące się/ zainteresowane j. czeskim?

Kati
09-07-2011, 14:58
Nareszcie, nareszcie! :D Już sądziłam, że na tym forum nie pojawi się nikt zajmujący się językiem czeskim :) Jesteś pierwszą osobą. Witam serdecznie. Napiszesz coś o sobie? Info o mnie możesz znaleźć w wątku "Pierwszy post" w tym dziale. Pozdrawiam !

Eva
09-10-2011, 17:34
Witaj Kati,
wybacz późną odpowiedź, byłam w Pradze:) no i oczywiście witaj w pierwszym chyba czeskim wątku. Oby nas było więcej. Może dorobimy się działu poświęconego tylko językowi czeskiemu.

Kati
09-10-2011, 19:01
Bardzo bym sobie tego życzyła, jak również większego zainteresowania tym pięknym językiem :) Napisz coś o swojej przygodzie z czeskim.

Eva
09-11-2011, 22:15
No dobrze. Filologię czeską zaczęłam studiować zupełnym przypadkiem. Nie jestem więc obciążona miłością do czeskiej telewizji, piosenki czy Krecika:)
Uczę czeskiego. Interesuje mnie współczesna czeska proza i dramat, sztuki plastyczne i język. Zjeździłąm Czechy i Morawy. Mieszkałam i pracowałam w Pradze.
A ten wątek to taka sonda: czy warto tu rozmawiać o czeskim? Czy znajdą się osoby, które mają coś do powiedzenia?

crush
12-05-2011, 16:16
znajdą i mają! :) Jestem tutaj nowy i niezmiernię się cieszę, że są tutaj bohemiści!
Pozdrawiam ze stolicy Moraw.

kari
12-05-2011, 20:16
Hej, tutaj kolejna bohemistka :)

perpe
12-05-2011, 21:33
Ja także witam! Nie jestem co prawda dyplomowaną bohemistką, tylko z zamiłowania, ale to zamiłowanie wzrasta z każdym dniem :D Mam za sobą intensywny rok w Czechach i prawdopodobnie wkrótce zacznę nowy. Cieszę się, że nie będę tu sama!

crush
12-15-2011, 15:02
Ahoj!

Co ciekawego czytaliście ostatnio z lit. czeskiej? :)

kajtul
12-15-2011, 18:44
Ano, są :)

Studiuję na magisterskich w Krakowie a obecnie jestem na stypendium w Brnie.

Pozdrawiam

kari
12-22-2011, 01:18
Ahoj!

Co ciekawego czytaliście ostatnio z lit. czeskiej? :)

Polecam "Příběh kriminálního rad" L. Fuksa- trafiłam na nią przypadkiem na charytatywnym bazarku :)

AnitaMaria
01-16-2012, 11:55
No to skoro jużFuks to polecam jeszcze Spalovača mrtvol. Tym bardziej, że w serii Literatury Czeskiej wydanej przez Agorę ukazała się polska wersja.

Andzia
01-24-2012, 13:54
Witam,
Wprawdzie nie jestem dyplomowaną bohemistką, ale spędziłam w Czechach kilka lat i właśnie wróciłam do Polski. Chętnie "podejmę wątek" :)

crush
01-30-2012, 10:09
"Pełno nas, a jakoby nikogo nie było..." ;)

askre
02-06-2012, 20:09
Ja bohemistką niestety nie jestem, choć mam za sobą rok nauki czeskiego, ale interesuję się trochę czeskim i Czechami (zdarzyło mi się popełnić pracę semestralną o zapożyczeniach z polskiego, niemieckiego i angielskiego w czeskim ;)). A czytałam ostatnio pierwsze polskie tłumaczenie Balabána :)

eovka
02-06-2012, 20:49
Ja bohemistką niestety nie jestem, choć mam za sobą rok nauki czeskiego, ale interesuję się trochę czeskim i Czechami (zdarzyło mi się popełnić pracę semestralną o zapożyczeniach z polskiego, niemieckiego i angielskiego w czeskim ;)). A czytałam ostatnio pierwsze polskie tłumaczenie Balabána :)
Witaj na forum :) Podzieliłabyś się kiedyś gdzieś (może w odpowiednim nowym wątku, jeśli jeszcze takiego nie ma) tymi zapożyczeniami, zwłaszcza z polskiego? Tak polonistycznie by mnie to bardzo interesowało. My od Czechów braliśmy garściami w związku z przyjęciem chrześcijaństwa, natomiast w drugą stronę z trudem teraz mi przychodzą do głowy nawet pojedyncze słowa.

crush
02-07-2012, 14:39
Polština – ohon, ochota, okres, selanka, svišť, tklivý, vzor, závoj, kořalka, mazurka, sleď

--> HAUSER, P. Nauka o slovní zásobě. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství,
1980. s. 55-56.

crush
02-07-2012, 14:40
W czasach Odrodzenia narodowego --> obřad, vděk, výspa, vzor, výraz, ohon, věda, úvaha

askre
02-07-2012, 21:51
Witaj na forum :) Podzieliłabyś się kiedyś gdzieś (może w odpowiednim nowym wątku, jeśli jeszcze takiego nie ma) tymi zapożyczeniami, zwłaszcza z polskiego? Tak polonistycznie by mnie to bardzo interesowało. My od Czechów braliśmy garściami w związku z przyjęciem chrześcijaństwa, natomiast w drugą stronę z trudem teraz mi przychodzą do głowy nawet pojedyncze słowa.
Dużo zapożyczeń zachowało się w nazwach botanicznych i w chemii o ile dobrze pamiętam :) Jeśli chcesz, podaj swojego mejla przez priva, a podzielę się moim researchem (jest co prawdą po angielsku, ale to chyba nie problem) :) Nie chce mi się przeklepywać listy słówek ;) Ewentualnie polecam zajrzeć do Orłoś, Teresa Zofia. 1993. Tysiąc lat czesko-polskich związków językowych. Kraków. Universitas, bo to było moje główne źródło jeśli chodzi o polonizmy (o ile mnie pamięć nie myli).

szalas
03-06-2012, 18:28
Są :)
Piąty rok bohemistyki na ATH w Bielsku-Białej :)

maua_czarna
03-06-2012, 20:17
...i czwarty rok, reszta jak powyżej:D

dorgun
03-08-2012, 12:40
owszem są... chociaż kierunek studii to filologia polska, ale w czechach na uniwersytecie ostrawskim.

katka1
12-08-2012, 17:12
Zazdroszczę Brna... Byłam tylko na weekend u koleżanki, która też była na wymianie. Super sprawa.